Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 41 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 20:59 R Muž afc1886 [14685]
A jak by jste hnojili s profito
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.11.2015 17:50 Muž ercan [38] Re: Jifi
Jo hnojím denně. Jednou za týden se mě to zdá moc nárazové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 16:04 Muž Jifi [675] Re: ludvik
ludvik napsal: Já to dělám za tmy, protože mám lepší pocit z toho, že mi do toho okamžitě neplavou ryby ...
Já jsem to vyřešil tak, že hnojivo přidávám do kanystru, ve kterém mám čistou vodu na výměnu ;-)
Ideální řešení. Nikde není jednorázově vysoká koncentrace, aby mně do toho vplavaly krevetky.
A taky jsem týdenní dávku rozdělil na 3 dílčí dávky (úterý, čtvrtek, neděle), abych neměl tak velké výkyvy v koncentraci živin v akvárku. Rostliny parádně rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 16:00 Muž Jifi [675] Re: ercan
ercan napsal: Zdravím ahoj
Chci se zeptat kdy je lepší hnojit. Myslím tím jestli ráno když se rožne v akvu nebo až po zhasnutí na noc? Je v tom nějaký rozdíl? Předem dík za info.

Hnojíš denně nebo 1x za týden?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 14:34 Jindras Re: ludvik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 13:00 Muž ludvik [1082] Re: ercan
Já to dělám za tmy, protože mám lepší pocit z toho, že mi do toho okamžitě neplavou ryby ... Také je víc času na promíchání vody ještě před dobou kdy to rostliny potřebují. Ale je to taky jen pro pocit, jít s živinami na nulu je nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 11:38 Muž ercan [38] Re: ludvik
Nedělám z toho nějakou vědu. Někde sem četl názor že je to lepší v noci. Sice nevím proč ale myslím že je to blbost. Jen sem si to chtěl nechat od někoho potvrdit jestli je to pravda nebo ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 01:54 Muž ludvik [1082] Re: ercan
Dáš rostlinám jíst před dobou aktivity, nebo chvilku před dobou aktivity :-) Zase nehledej problém tam, kde není.

Pravidelně, to je správná cesta. Aby ve vodě bylo pořád plusmínus to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 21:04 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: ercan
Já hnojím vždy přes den ale jestli je lépe ráno nebo večer to teda netuším. stydim Jen si myslím, že rostliny berou živiny přes den a v noci odpočívají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 20:50 Muž ercan [38]
Zdravím ahoj
Chci se zeptat kdy je lepší hnojit. Myslím tím jestli ráno když se rožne v akvu nebo až po zhasnutí na noc? Je v tom nějaký rozdíl? Předem dík za info.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 17:05 Jindras Re: Cudlx
Já ne,jde mi rovnou do odpadu. Ale tady různě jsem četl,že ji nějak využívají. Já ne. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 16:22 Muž Cudlx [4] Re: Cudlx
díky a za rady RO už jsem objednal (není to zas až taková investice)tak vyzkouším a uvidím.Ještě bych měl dotaz vyžíváte ještě nějak "odpadní" vodu z RO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 14:16 Jindras Re: Cudlx
RO je super věc,je pokoj,s vodou. Na pořád. (nebo alespoň na hodně,hodně dlouho). Taky jsem dříve vymýšlel vše možné,radil jsem se tu,jak co,chemie -jsem myslel,že pomůže. Blbost. Žádná chemie,RO bylo řešení. Měním každou sobotu 55-60l a z toho je 40l z RO. Díky zkušeným tady,mám klid. Díky bohu,je zde spousta skvělých akvaristů,kteří poradí a nevyvyšují se. Díky za tohle forum.palec Těch 40l mi trvá cca 7h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 09:58 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Cudlx
Teď jsem si přečetl pozorněji tvůj původní příspěvek a hodnota Ca není až zas tak vysoká (ale jseš na horní hranici). Bývá i vyšší. Takže ti možná Ca neblokuje příjem Mg. Zkus tedy nejdříve doplnit ten hořčík. S RO ještě počkej. Já mám třeba hodně měkkou vodu a hořkou sůl přidávám každý týden po lžičkách do všech akva ...
Jinak namíchání hořké soli je třeba tady:
akvarijni-hnojivo.cz/…
Pokud to nepomáže, pak budeš muset snížit ten vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2015 22:08 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Cudlx
4:1 +-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 20:42 Muž Cudlx [4] Re: Cudlx
zkusím teda pořídit RO, když měním každý týden cca 30l a namíchám 15l s vody bez upravy a 15l RO dá se předpokládat že hodnoty Ca, Mg atd, budou zhruba poloviční?a jaký je optimální poměr Ca vůči Mg?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.11.2015 18:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Cudlx
ano je to tak, vápník ti blokuje příjem hořčíku. Ani když ho doplníš, nepomůžeš tomu.
Nejlepší řešení je opravdu RO. Nebo nasaď houšť doušky hustolisté :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 18:51 Muž Cudlx [4] Re: RBeil
to mě taky napadlo ale nevím kolik si mohu dovolit dávkovat, doposud jsem dávkoval 2ml každý den což by mělo přidat cca 0.9 mg/l, zkusím zvýšit na 4ml za den a uvidím nebo můžu dávku ještě zvýšit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 18:43 Muž RBeil [174] Re: Cudlx
Doplň deficit hořčíku (MgSO4*7H2O) a když to bude v pohodě, není co řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 18:07 Muž Cudlx [4] – přebytek Ca
Zdravím, už dlouho řeším problém s odumíráním starších listů na rostlinách. Zjistil jsem že důvodem bude asi nedostatek hořčíku i když jsem tomu dlouho nemohl uvěřit protože je tu poměrně tvrdá voda 13 °dH proto jsem vyhledal rozbor vody a ukázalo se že obsahuje převážné vápník 81mg/l a hořčík pouze 4mg/l. Proto asi nadbytek vápníku vyvolává nedostatek hořčíku. A otázka je jak to nejjednodušeji napravím. Odchytávat někde děštovou vodu se mi moc nechce vzhledem k tomu že si můžu do akvárii zavléct kde co.Mě napadá jen pořídit reverzní osmozu. Nebo je i jiný způsob jak snížit obsah vápníku?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 20:43 R Muž romant [27987] Re: NHKG
Tablety NPK + mikroprvky se běžně používají do dna, pod kořeny rostlin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 20:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DavidŽ
NPK znamená dusík a fosfor a draslík. Většina do akvária nechce dolívat dusík a fosfor. A když už jo, tak si řídí přesně kolik toho nalije, takže dost pochybuju, že někdo směs NPK používá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 20:12 Muž DavidŽ [0] - Rostliny – NPK
hnojí někdo NPK+mikroprvky ? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2015 10:38 Muž Jifi [675] Re: koyack
Co tím ušetříš? Pár korun? A kolik času tomu budeš věnovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 07:32 Muž koyack [87] Re: Kolin87
A co si to dno přesejt sám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 00:52 Kolin87 Re: romant
dík, jsem zkaženej obchodama (kamínky za stovku pytlík)..

dík všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2015 20:12 R Muž romant [27987] Re: Kolin87
25 kg křemičitýho písku ze stavebnin, za pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 20:09 Kolin87 Re: Jifi
Skoro to začíná patřit do jiný větve.. Ale zeptám se, jsem finančně dost limitovanej.. Kolik kg a jakýho dna (ideálně s cenou +- ../kg). Díky, za výpomoc..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2015 20:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kolin87
Jestliže to myslíš s CO2 vážně tak to dno komplet vyhoď. Při jeho používání musíš mít inertní dno aby neobsahovalo vápenec ta ty ho tam máš opravdu hodně. Ty bílé kamínky dej do octa a uvidíš jak začnou bublat. :-)
Asi si to předepíši a budu jen kopírovat protože jsem to psal už více jak stokrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 19:58 Muž grunda [1781] - Cichlidy
mě to jako kamenolom nepřijde, kameny jsou pěkně oblé, hloubkové odkalení čas od času neuškodí - tak 1x za 2 měsíce, jen opatrně kolem rostlin. Na ten salát co máš v akva máš pekelně moc světla, uber na polovinu a plnou palbu tak 2 hoďky denně, přidal bych hnojení ke kořenům, mě se osvědčilo tohle: www.akvaria-aquascape.cz/… , sice je to dražší, ale kytky rostly opravdu dobře a vydrží to hodně dlouho. A CO2 vypni, máš ho na prd ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 19:48 Muž Jifi [675] Re: Kolin87
Mělo by stačit, že se hladina točí.
Hloubkově bych neodkaloval. To může být jeden z důvodů slepé hladiny.
Hloubkové odkalování bych přirovnal k příliš velkému praní filtru. Odkaloval bych jen povrchově.
A pokud máš akvárko tak dlouho, chce to hnojit.

Já jsem za ten rok, co jsem se vrátil k akvaristice, zkoušel zatím jen hnojivo od Rataje (Rataj Colour Fe+) a ještě jedno další hnojivo s mikroprvky (PROFIPLANTS COMPLETE PLUS).
Měl jsem strach hnojit v doporučených dávkách kvůli krevetkám, jak někdo píše, že jsou citlivé na hnojiva. Když jsem začal hnojit v doporučených dávkách, kytky začaly parádně růst a rostou parádně doteď. Ale místo abych hnojivo dávkoval 1x za týden, dávkuju 3x za týden (poměrné dávky).
Třeba Anubias mně ze začátku rostl dobře. Pak jsem pořídil krevetky, snížil jsem dávky hnojiva a živořil. Jak jsem po čase zvednul dávky hnojiva, začal růst že jsem se nestačil divit. Stejně tak Vallisneria. A když pořádně hnojím, tak i Blyxa roste o poznání rychleji a vypadá daleko líp.
A pořád všechno ve stejném akvárku.

Pokud dodáváš CO2 a nehnojíš, tak kytky strádají, mají málo živin a nejspíš jim chybí i mikroprvky.

romant: Asi máš zrak jako Bystrozraký, ale je to fakt kamenolom ... coze já z té první fotky nepoznal, co to je za kamínky.

edit: Testy žádné nemám a nehodlám je ani kupovat. Řadu věcí stejně nezměří. Pro mě je podstatné, jak kytky rostou a jestli neroste výrazně řasa. Stejně je potřeba množství hnojiva upravovat podle hustoty rostlin a podle toho, jaká je skladba rostlin (rychlerostoucí versus pomalurostoucí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 19:24 Kolin87 Re: Jifi
Fotka k příspěvku Povlak se mi tam drží už delší domu..
Mám pocit, že byly vždycky všechny takový zakrslý, ale jakž takž rostly. To co mám v akva teď se mi ale ještě nikdy nestalo.
Jak často a jakým způsobem čistíš filtr? Jak odkaluješ? Hloubkově nebo povrchově? Jak často? Filtr čistim v odsátý vodě z akva jednou za čas, když se mi zdá, že už netáhne tolik. Odkaluju hloubkově.
Jam moc ti proudí voda v akvárku? povrch se mi moc nehýbe, to je fakt,spíš se točí, budu muset zajistit čeření.
Jak moc krmíš? 3 špetky jednou za den na cca 20 ryb
Jak a čím hnojíš? zatím jen CO2, PMDD je na cestě, Jen jsem si nebyl jistý kolik čeho dám (snad vyčtu z návodu)
co se šutrů týče, tak to jsou namíchaný 2 druhy (hrubší tmavý-koupený v akvaristice) a jemnější (tak 2-3 mm spíš světlejší-koupený v baumaxu) samozřejmě všechno vypraný jak to jen šlo...

NKHG: Jsem z Pardubic, ale díky, někde je zkusim splašit palec

Někde jsem se svým pěstováním asi špatně zahnul..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 18:26 Muž Jifi [675] Re: romant
No, ona ta fotka je nic moc, ale mně to nepřipadá jako drť. Mám pocit, že to vypadá spíš jako přírodní štěrk, ale chtělo by to kvalitnější foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2015 17:52 R Muž romant [27987] Re: Kolin87
Kamenolom nemusejí bejt jenom óbr šutráky, to klidně může bejt, tedy to co vidím je tvůj případ, dno tvořený z kamenů, kterým se říká drť, tedy jejich vznik je zapříčiněn průmyslovým zpracováním a v těchto drtích se kytkám obvykle daří daleko méně, než ve štěrku, který vznikal přírodnějším způsobem, tedy jeho zrna jsou kulatý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 17:43 Muž Jifi [675] Re: Kolin87
Ten povlak tam máš pořád nebo jen někdy?
Slepá hladina se taky může udělat po přílišném vyprání filtru a odkalení dna.
Jak často a jakým způsobem čistíš filtr? Jak odkaluješ? Hloubkově nebo povrchově? Jak často?
Jam moc ti proudí voda v akvárku?
Jak moc krmíš?
Jak a čím hnojíš?

Ještě mám poznámku: máš tam málo rostlin. Respektive málo rostlinné biomasy. Ty kytky vypadají jako v nově založeném akvárku. Nemáš ho vůbec zarostlé, rostliny se nerozrůstají.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 16:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Kolin87
Na povlak to nesváděj. Ale můžeš ho vyřešit. Bude to buď slepá hladina (špatné čeření hladiny, nedostatečná filtrace a moc moc krmení) nebo sinice. Více zde: rybicky.net/forum/6671
Jako kamenolom mi to nepřijde, ale jestli jsi neprováděl test dna octem, tak ho určitě proveď. Více zde: rybicky.net/forum/13628-pisek-a-vapenec Právě nevhodné dno může zvedat tvrdost vody a být příčinou proč neroste ani Růžkatec.
Jinak největší plevel po Růžkatci jsou plovoucí rostliny Limnobium laevigatum (voďankovec vzplývavý) a Salvinia natans. Doporučuju je získat a otestovat. Skoro každý, kdo je má, jich má přebytky. Jestli jsi z Ostravy, klidně věnuju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 16:33 Kolin87 Re: NHKG
Mě ještě napadlo, jestli by to nemohlo být: na hladině mám povlak (tohle téma ještě musím najít a přečíst) tak jestli to neuzavírá přísun vzduchu do akva, ale ryby v pohodě žijou, plavou po celým akva (nedrží se u hladiny). Btw fakt je v akva kamenolom? coze kamínků je v akva hodně, to jo, ale že by to bylo hrubší oproti "průměru" si nemyslim... ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 23:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: GP
Mi přijde, že růžkatec roste v čemkoliv, v čem žijí ryby. Vůbec to nechápu. Napadá mě jedině brutálně tvrdá voda, protože světla má přebytek, hnojení zajistí ryby, teplota určitě je taky a navíc CO2 jako bonus...

Koline87 najdi na stránkách svých vodáren parametry vody, případně pokud máš studnu uveď výsledky rozboru.
Jestli něco měřit, tak jedině NO3, dobrý test má Sera.
Pokud nehnojíš, otestuj PMDD bez NO3. NO3 přidávat jedině, kdyby jsi změřil, že je ho málo.
Více o PMDD třeba zde: AKVARIJNI-HNOJIVO.CZ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 23:04 GP Re: Kolin87
pokud se nedari asi ruzkatci, tak bych to videl na extremni nedostatek nebo prebytek neceho. pokud je vystup z vodarny "normalni" mohla by pomoci castejsi vymena. prip. pridat dle potreby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2015 21:30 R Muž romant [27987] Re: Kolin87
Tak já bych vyměnil ten kamenolom na dně za, třeba křemičitý písek(štěrk).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:27 Kolin87 – Co mi v akva muze chybet za latky?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim,potreboval bych poradit,co mi v akva muze chybet,testy zatim nemam.. nemuzu kytky nejak probudit k zivotu,jak kdyby stavkovali hmm akva je zalozeny vic jak rok, cca 100l, svetlo 0,54W/l, 10h denne, cca 14 dni pridavam CO2,vim ze odbornici na to maji oko coze palec
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2015 23:28 Muž Mislow [304] Re: ZdendulinCZ
Ahoj, ja bych to radej zahodil. Nevyplati se to riskovat. Mel jsem pred casem problem s okruzaky v malym akvu, vsechny bezne parametry vody byly v cajku. Byli neaktivni, sice vsichni prezili, ale do normalu se dostali az jsem prestal pouzivat stare hnojivo, ktere jsem kdysi koupil. Jednalo se sice o jinou znacku, ale i tak bych to nerisknul. Myslim si, ze za ty prachy to nestoji. :-)
Edit: I vyuziti pro pokojove kvetiny by slo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2015 22:55 ZdendulinCZ
Děkuji za info. Má teda význam to hnoji ještě nějak používat, nebo je lepší ho zahodit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2015 08:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ZdendulinCZ
tak obsažené makro bude v pořádku a některé mikroprvky také. Ale ty co jsou v chelátové vazbě, jako např, Fe a jiné stopové kovy, tak s těma už nepočítej ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 21:44 ZdendulinCZ Re: zervajs
Já bych radši, kdyby to někdo věděl jistě. Mám obavu, jestli po čase nemůže dojít k nějaké chemické přeměně hnojiva. Chovám krevetky, které jsou poměrně citlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 20:25 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZdendulinCZ
Asi ne...nanejvýš bude neúčinné... Vyzkoušej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 19:27 ZdendulinCZ – Prošlé hnojivo
Zdarec, dostalo se mi do ruky denní hnojivo dennerle, které je ale už rok prošlé. Je nějaké riziko ho použít?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.09.2015 12:03 Muž dudak [1885] Re: petm
já bych se na měření železa vykašlal, měl by jsi podle rostlin poznat jestli ho mají dost nebo ne. Chloróza listů způsobená nedostatkem železa, se dá docela dobře poznat. Když budeš dávat +- doporučené množství, tak by neměl nastat žádný problém. Navíc testy jsou hodně nespolehlivé, můžeš tam mít spoustu želaza chelátově vázaného a test ti to nenaměří. A jestli chceš opravdu měřit Fe, tak asi opravdu jedině testy od JBL, ale za ty si zase musí člověk dost připlatit. Já se bez něj zatím obešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2015 11:42 Muž Jifi [675] Re: ludvik
Ono taky různé sloučeniny železa jsou pro rostliny různě dobře/špatně využitelné. Takže není otázkou jen kolik je tam železa, ale v jaké formě tam to železo je.
To je podobné i s dusíkem - je rozdíl, jestli je ve formě dusičnanů nebo ve formě amoniaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2015 11:39 Muž Jifi [675] Re: petm
Obsah železa se dá nejlíp poznat na některých kytkách, které při dostatku železa v dostupné formě mají načervenalé listy nebo lodyhy. To je pro mě jediný ukazatel toho, jestli mám v akvárku dost železa. Je to lepší než všechny testy.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [41] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74968x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=2001