Hnojení
Ved ked sa to minie? tak sa da namiesat nieco koncentrovanejsie ako pise Moucha.A komu sa nechce miesat tak aj komercne trebrs Easy Life ProFito je 10ml/100l/tyzden.
mam podobnej davkovac
akvarista.cz/…
je i 500ml, ale ten mi manzelka zabavila na saponat....
na jedno zmacknuti dava cca 1-1,2ml... zatim funguje bezchybne.... je to moc sikovna zalezitost...
to Bími - tak proc si neudelas koncentrovanejsi roztok?
ja mam maly akva a pro ty je to super....
Taky mám toto balení a musím přiznat, že už mě přestalo bavit mačkat pumpičku 40x za sebou a to dávám poloviční dávku. Navíc to celkem stříká, takže jsem raději přešel ke klasické aplikaci pomocí odměrky - rychlejší a čistější
. Možná by to bylo fajn u přípravků do max. 5ml, kde místo odměrky používám injekční stříkačku.
Tyhle přípavky na bázi glutaraldehydu,se údajně ve vodě rozloží zhruba za deset hodin od aplikace,takže jako doplněk hnojení má význam aplikace ráno,pokud se používá jako prostředek k potlačení růstu řas,je doba aplikace nepodstatná.
Co říkáte na nové balení hnojiv Rataj s pumpičkou? Prý jedno zmáčknutí pumpičky je 1 mililitr
No toto cez den - najlepsie rano.Teda ked z toho maju mat nieco rastliny.Inac toto ja ani ako hnojivo neberem - skvor len ako doplnok.Ale mam dojem ze niekde sa pisalo aj o aplikacii cez noc ale tam slo asi o likvidaciu rias - neviem presne.
A i když se jedná o Carbo Easy Life?
V podstate je to jedno.Kedze ide o to udrziavat vo vode urcitu koncentraciu zivin.
Jaký máte názor na dobu hnojení? Pokud se hnojí denně je lepší hnojit ráno, resp. během svícení anebo v noci? A nebo je to úúúplně jedno?
Starší reakce
Ano, to bych vyřadil a nechal jenom čeřit hladinu.
promiň, že tolik otravuju, ale co se vzduchováním? neubírá to taky CO2? nevzduchuju nějak enormně, sice celých 24h., ale jen pár bublinek pomocí vzduchovací hadičky, která je součástí filtru, dá se to zavřít/oddělat.
Ano, ta pauza je dobrá sedlácká metoda, jak lehce zvýšit koncentraci CO2, takže tak jak to navrhuješ, to alespoň já schvaluji. Nechť se k tomu vyjádří opravdoví odborníci. Jinak v tomto prozření se toho světla jeví naopak méně, ale i s tím se dá pracovat. Lehce zvýšit množství světla se dá vylepením krytu alobalem, nebo pořízením odrazového reflektoru. Výměna zářivky za klasickou třípásmovku je taktéž dobrým postupem.
přesně tak jak říkáte
vychází to na těch nějakých 0,2W/l až 0,3W/l, takže myslíš "romant"e, že i tak se mám nadále řídit tvou radou odkalovat jednou za měsíc (4 týdny) a svítit 10hod denně??
přemýšlela jsem, že budu svítit od 10:00-14:00 a od 16:00-22:00 (podle toho jak vstávám a jdu spát
, ale pokud bys nebo někdo jiný doporučil nějaké jiné časové rozmezí, dá se přizpůsbit, hlavně aby byly rostlinky zdravé a hezky zelené a neodpadávaly jim listy)
Ano, to bude ono. Světla max 0,3W/l
Taky si myslím a ty rozměry toho setu budou podle mě 60x30x30, ale můžu se mýlit.
MíšaV napsala: Nikdy jsem nehnojila a možná to bude odpovídat tomu výsledku, že rostlinky mi moc dlouho nevydržely. Prostě začaly ztrácet barvu, opadávat, méně růst.
Při prvním akva jsem měla teda hnojivo takový to co se dává pod dno. Moc to nefungovalo bych řekla, kytky vypadala a odcházeli rychleji než při druhém akva, kdy jsem to tam už nedala a ani nehnojila. Jenže nikdy to nebylo ideální.
V osvícení se nevyznám, je to zabudované v krytu už z akvárka ze setu, prostě jedna zářivka. Svítím 12 hodin. Neměla bych méně?
Co byste mi doporučili? Děkuju za rady
Asi jenom jedna
Kolik tam těch zářivek v tom krytu tedy je?
koukala jsem se jeste jednou na tu fotku jak jsou tam ty schémeta zářivek. když se podívám na to druhé kde jsou startéry a zářivky dvě, tak moje zářivka v krytu má starté jenom jeden. nemám tudíž jen tu variantu první 1x15W? A tato zářivka už byla používaná zhruba rok, a nepoužívaná stála další rok a tento rok jsem ji začala použivát. měla bych tudíž něco změnit?
díky ještě jednou
Odkaloval bych lehce jednou mesíčně a délku osvitu dal na 10 a méně hodin, ale postupně, ne skokově. Pravidelně týdně bych měnil klidně polovinu vody, čímž se bude lehce hnojit.
mockrát děkuji.
pokusím se s tím něco udělat. raději bych zvolila spíše tu druhou variantu. když teda odkaluji každý týden, mám to změnit třeba jednou za dva týdny nebo i tři? a světlo postačí kolik hodin?
až budu mít čas, z důvodu rekonstrukce u nás doma, si pročtu i ty odkazy.
Tak jestli jsem to dobře pochopil, tak tam jsou zářivky 3. 1x15W a 2x18W, což je na tu litráž slušné, ba přímo nadstandartní. Pokud tam ty zářivky nejsou déle jak rok, tak ty rostliny budou tím nedostatkem živin strádat, jelikož ta doba osvitu je vcelku dlouhá. Cesty jsou vpodstatě dvě a to jít do hnojení jak CO2, tak do vodního sloupce a druhá je neodkalovat tak intenzivně a snížit intenzitu osvětlení. Obě dvě mají za cíl rovnováhu, ale každá jiným způsobem, ta první intenzivním a ta druhá spíše pomalejším a útlumovějším. Při té první je možné si dovolit zaexpetimentovat s náročnejšíma rostlinama a u té druhé zůstat u klasiky. Mrkni na tyto články
www.horacovoakvarium.cz/…
planta.aquariana.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz
Ona naprosto cílená a konkrétní rada se bude těžko hledat, chce to se do té problematiky lehce ponořit a něco nastudovat.
ta fotka
no zjistila jsem toto: na zářivce (na tom bílým v čem je zasazená) je nejminiaturnějším písmem napsáno toto: G 13 - 600V, 660W a pak G 5 - 600V, 120W
No a tak jsem se pak podívala na smlouvy od zakoupení a je to od Diversa: zářivkové svítidla typu: 1x15W, 2x18W, 1W
o řádek níže: 2x30W, 2x36W, 2x58W
Svítidlo je určeno pro akvária. - se tam píše.
Vhodný jestli tomu někdo více rozumí se podívat na přiloženou fotku, je to z návodu použití svítidla. To možná zkušenější než já pochopí víc.
Začal bych tím světlem, zjisti co je to zač ta zářivka, kolik má watů a jestli se nějak jmenuje(agua glo, flora glo), prostě světlo je základ. Teprve po tom co bude identifikována ta zářivka, tak bych event. začal přemýšlet o nějakým přilepšení rostlinám. Tento postup uvádím takto proto, aby zbytečně nějakou snahou o vylepšení podmínek v podobě přihnojení nedošlo k efektu že se to "pohnojí".
Nikdy jsem nehnojila a možná to bude odpovídat tomu výsledku, že rostlinky mi moc dlouho nevydržely. Prostě začaly ztrácet barvu, opadávat, méně růst.
Při prvním akva jsem měla teda hnojivo takový to co se dává pod dno. Moc to nefungovalo bych řekla, kytky vypadala a odcházeli rychleji než při druhém akva, kdy jsem to tam už nedala a ani nehnojila. Jenže nikdy to nebylo ideální.
V osvícení se nevyznám, je to zabudované v krytu už z akvárka ze setu, prostě jedna zářivka. Svítím 12 hodin. Neměla bych méně?
Co byste mi doporučili? Děkuju za rady
Starší reakce
pěkný článek..taky to tak dělám,nehnojím,málo svítím a jsem spokojená.Samozřejmě do akva nedávám rostliny vyžadující dostatek světla.
co jsem pochopila tak jsou to stránky hlavne o aquascapingu a přírodních akváriích, což jde vidět i na všech fotkách co tam jsou. Neříkám že by tam nemohly být zajímavé informace i pro běžná akvária s rostlinami, ale jak si sám napsal, dělá se tam akvaristika trochu jiným stylem.
Jen mi z toho tvého příspěvku vyplynulo, že buď se lidi řídí těmito stránkami, nebo mají v akvárku jen plastové kytky a plno ryb.
Tam nejde o to, že by se muselo do akvária bublat co2 a svítit jak šílenci. Jde o ty principy, které tam jsou popsané(vztah množství světla, co2, hnojiva atd). Rozhodně fungujou (soudě podle svojeho akvárka a lidí, kteří tam píšou, že jim to pomohlo). Nikde tam není psané, že je nutné co2 a dokonce se tam spíš doporučuje svítit míň, viz třeba článek o rozdílu low tech a high tech akvariu:
www.rostlinna-akvaria.cz/… je na každem jestli hce kolem akvária pořád běhat a stříhat rostliny nebo bude měnit vodu 1x měsíčně musí ale dodržovat ty principy co tam jsou popsané jinak mu to nebude fungovat.
Já to tady nepotřebuju obhajovat, píšu to proto, porotže mi ty stránky neskutečně pomohly a nechapu jak tady může někdo napsat že jsou nevěrohodné a šarlatánské.
kdo chce mít v akváriu rostliny, tak to hned nemusí dělat jak Amano. Ne každého baví rostliny, ale toho koho baví ještě nemusí bavit každý den obskakovat nádrž, hnojit, zastřihávat a shánět nejlěpší CO2 sety a super osvětlení
Když jsem se odvolával v jednom vlákně právě na tyto stránky,byla mi jejich věrohodnost místními starousedlíky,vyvracena,proto se obracím o radu zde.
No na rostlinna-akvaria.cz ti zase vyvrátí věrohodnost místních starousedlíků, to si nevybereš
Každopádně
www.rostlinna-akvaria.cz je svojí uceleností a kvalitou informací někde jinde, alespoň teda mluvím z vlastní zkušenosti, protože po tom, co jsem se začal řídit tamějšími radami a diskutovat ve fóru, moje akva vypadá o 200% líp. Akvaristika se tam dělá trochu jiným stylem, ale akvária tamních diskutérů a přispěvatelů jsou jiná liga. Ne každého ale baví rostliny, je jasné, že lidem kteří jenom chovají ryby s umělohmotnými rostlinami ty stránky nejsou moc po chuti.
Ten kalkulátor je výborný.Děkuju za tip!
Už mi asi došlo,kde jsem udělal chybu.Počítal jsem KH2PO4,jako čisté PO4.
A to se mi při tom počítání málem zavařila hlava
OT
Je to zle vypocitane.
www.theaquatools.com/…
Na 160L - 2.3g rozpustit v 100ml a 1ml zvysuje koncentraciu cca o 0.1mg/l PO4
Treba davat trochu bacha -ten kalkulator zaokruhluje....treba prepisat davkovanie na viac ml a vypise presnejsiu hodnotu.
0 07.06.2012 11:45 jamajcan Namíchal jsem tedy 0.8gKH2PO4 do 5OOml destilované vody.Při dávkování 1ml tohoto roztoku do těch 160l denně,by se koncentrace Po4 v akváriu měla zvýšit o 0.1mg na litr.A pokud byl fosfor limitujícím prvkem,tak by se měla koncentrace No3 snížit.Jestli je to nesprávná úvaha,tak mě opravte.
To hodnotit neumím a ani nebudu. Ty stránky vycházejí ze zahraničních webů a jsou, tak jak to chápu já, jejich překladem, čímž neříkám že je na tom něco špatného. Informační hodnotu jistě tento web má, ale jak říkám, je to jenom můj názor a třeba mě někdo kdo je této problematiky více znalý opraví.
No je dobre ak sa pouzivaju presne testy.Ja pouzivam JBL PO4 test.Kolko je "ideal"? -tazko povedat... ja to udrzujem od 0.5 - 1 mg/l PO4.
Teda ak pridavat roztok KH2PO4? -tak menej ako 0.1 mg/l denne.Dalsia vec je to NO3.Ak sa pridava len PO4 -moze lahko nastat problem.Ja tomu predchadzam tak ze to mam zmiesane KNO3+KH2PO4.
Když jsem se odvolával v jednom vlákně právě na tyto stránky,byla mi jejich věrohodnost místními starousedlíky,vyvracena,proto se obracím o radu zde.
0 07.06.2012 10:39 jamajcan – Fosfor
Prosím o radu zkušenější kytkaře.Po změření obsahu fosforu ve vodě jsem zjístil,že je prakticky neměřitelný.Tedy obsah menší,než 0.5mgl.Parametry vody:Ph 6.6 ,Kh 2.5 ,No2 0 ,No3 20mgl.Osvětlení 0.7Wl,čistý objem cca160l.Hnojení PMDD bez dus.,bez P,dávkování 4.5ml denně.První otázka by byla,jaký obsah P,by byl ideální.A druhá,v jaké koncentraci připravit roztok KH2PO4 a kolik ho na objem nádrže dávkovat.Děkuji předem za rady.
Starší reakce
Pri Sere florene raz týždenne na 20 l vody pridáme 5ml prípravku. Stačí čítať návod
. Pozitívne skúsenosti mám, aj s Dennerele V30 Complete.
0 12.05.2012 12:56 Tole Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Z ničeho nic se mi v akváriu začlo nedařit rostlinám. Dříve jsem s tím neměla žádný problém rostliny byly krásně zeléne a hodně se rozrůstali. Ted najednou josou porostlé různimi řasami a začli se na nich objevovat hnedé fleky, které přechází až v dírky. Rostliny jsou celkově nevzhledné a mají barvu do hněda. Myslíte že by pomohlo nějaké hnojení? Nebo kde je podle vás příčina?
Ahoj všichni, jsem začátečník a chtěl bych se zeptat, jak často můžu hnojit rostlinky tekutym(chemickým) hnojivem? Po kolika dnech apod. popřípadě jestli by jste mi mohli doporučit kvalitní hnojivo. Já mám Šera florena. Máte s ním někdo nějaké zkušenosti?
Děkuji mnohokrát
Starší reakce
no já jsem si to myslel,jen mě zmátlo ,že jsem četl názor,že se hnojí dle počtu litrů vyměněné vody.dík za info
Měl by jste doplňovat podle obsahu nádrže. Předpokládá se že rostliny hnojivo spotřebují a výměnou vody snížíte ještě to co z něho případně zbylo. Dobré je vlastnit nějaký test, aby jste si mohl ověřit jestli vám koncentrace látek v akváriu nestoupá nebo i naopak.
Ahoj,prosím hnojivo se přidává podle toho kolik jsem vyměnil ČERSTVÉ VODY nebo podle toho kolik mám vody CELKOVĚ v akva?Zatím jsem to dělal podle toho kolik vody mám celkově v akva,na lahvičce je uveden jen poměr kolik ml na počet litrů vody,ale ne již jestli do čerstvě přidané.A včera jsem se v knize dočetl , že hnojivo se přidává podle LITRŮ ČERSTVĚ PŘIDANÉ VODY.tak nevím?
Starší reakce
Hnojení v akváriu je poměrně složitou otázkou. Na jedné straně lze přihnojováním rostlin významně podpořit růst rostlin a u náročnějších druhů lze hovořit o přihnojování jako o nutné podmínce přežití rostlin, na straně druhé si musíme uvědomit, že v dostatečně zarybněném akváriu mohou rostliny čerpat většinu potřebných živin z odpadních látek vyprodukovaných rybí osádkou.
Přidat reakci
1 ...... [57] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75513x