Hnojení
"Potravinářskou kvalitu" Víš jaké obsahují příměsi oproti čistým chemikáliím?

A kde bereš Tenso? Já vidím akorát pmdd-hnojivo.cz a občas RA. Když ale srovnám jejich ceník makro/mikroprvků s ceníkem Fichemy, mám pocit, že je ta cena 10× přepálená. Navíc nenabízí složkové prvky a já mám dost možná nedostatek jen železa (a fosforu s draslíkem).
Všetkého mám ba i Tenso.

Zdravím všechny,
kdyby měl někdo zájem, objednávám tyto látky z Fichemy a určitě mi jich dost zbude:
K2SO4, KNO3, MgSO4·7H2O a KH2PO4.
V podstatě se jedná o kompletní makroprvky PMDD+P, kvalita potravinářská. Kdyby měl někdo zájem, můžu je navážit a pak poslat dál (poštovné do 100 gramů by mělo stát kolem 20 Kč, do půl kila kolem 30 Kč). KH2PO4 vyjde na 18 Kč/100 g, K2SO4 na cca 5 Kč/100 g, zbytek kolem 10 Kč/100 g.
Zbývá sehnat mikroprvky a hnojící chemická laborka je na světě (za zlomkovou cenu). Jen se mi nedaří úplně rozumně sehnat samostatné mikroprvky nebo Tenso/směs (rozumně ve srovnání s cenami výše).
Magic napsal:Hydrogenuhličitan horečnatý pevný nie je, je len v roztoku, vápennatý môže byť i kryštalický, takže môžem počítať ...
Krystalický Ca(HCO3)2 taky neexistuje.
Starší reakce
Anióny som počítal, ale len hrubo odhadoval. A hlavne som si nevšimol, že mám rozbor neperlivej vody.
Kationty mg/l
Mg2+ 170
Ca2+ 37,4
Na+ 6,17
Anionty mg/l
Cl- 2,11
SO42- 11,1
HCO3- 970
Rozpuštěné pevné látky: 788 mg/l
Horčíka je tak 7mmol, vápnik je ďalší 1mmol, sodík je tak 1/4mmolu.
Z aniónov je v podstate skoro všetko uhličitan. Hydrogenuhličitan horečnatý pevný nie je, je len v roztoku, vápennatý môže byť i kryštalický, takže môžem počítať tak 7+2*1=9mmol HCO3-, to je povedzme 550mg.
Summa summarum - pravdu máš. Ten rozbor bude (na moje prekvapenie) v zásade kompletný.
Takže odhliadnuc od toho, že je to príšerne drahé - je to neškodné? Nejaké ďalšie arugmenty?
Magic napsal:
Ale treba si všimnúť i posledný riadok rozboru: Rozpustené pevné látky: 788 mg/l
A deklarovaná z toho je len asi štvrtina. Čo je ten zvyšok, netušíme. A čo to dlhodobo spraví s rybami...?
Zdravím.Dovolím si poukázat na omyl.Bral jsi v úvahu pouze koncentraci kationtů.Jsou tam nějaké sírany a především hydrogenuhličitany.To deklarované složení by mělo být v pořádku.
Pokud by někdo používal Magnesii jako zdroj hořčíku, tak vlastně nedodává do akvária MgSO4 (nebo jen minimální množství) ale především Mg(HCO3)2.Finančně se to samozřejmě nevyplatí.
Mirek
Správna poznámka. Pri nákupe sledovať čistotu!

Magic napsal: Zodpovedajúci ani gram horkej soli vyjde na haliere a je čistý MgSO<sub>4</sub>.
Horká soľ nemusí byť až taká čistá. V mojich začiatkoch som kúpil horkú soľ v ktoromsi záhradkárstve a deklarovaných bolo 49 % MgSO4, zvyšok nešpecifikované nečistoty, takže to skončilo v záhrade z podobných dôvodov ako uvádzate.

Magnesia ma písaných 170mg/l Mg2+, takže keď vyleješ fľašu do 100litrového akvária, pridáš asi 2,5mg/l.
Ale treba si všimnúť i posledný riadok rozboru: Rozpustené pevné látky: 788 mg/l
A deklarovaná z toho je len asi štvrtina. Čo je ten zvyšok, netušíme. A čo to dlhodobo spraví s rybami...?
A v neposlednej rade fľaša magnesie stojí skoro 20Kč (a nevieš, čo v nej je). Zodpovedajúci ani gram horkej soli vyjde na haliere a je čistý MgSO4.
Taky jsem o tom přemýšlel,

ale nevím
0 21.09.2018 01:10
Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) Zajímalo by mě jestli nekdo z vás nevyzkoušel přidávat hořčík pomocí magnesie,.... ??

?
obsahuje ho hodně a prej se jím moc nedá přehnojit... Ja teda nevím, ale když si jí koupím a něco zbyde, tak odleju do akvaria třeba čtvrt až půl litru.. a rostliny jedou ještě líp...
já, jen jestli takovou kravinu někdo dělá...

Starší reakce
oukej díky.. ten jeden je koukám vytaženější, asi ho lehce přihrnu.. a naopak zbytek můžu lehce odhrnout.. a bude

uvidíme.. hlavně že to roste...

Některé jsou utopené, tzn. mají růstový vrchol v substrátu. Všechny jsou nedávno přesazované. Dal bych tomu čas, ať se líp projeví. Zejména pokud jsi dával ke kořenům kuličky a spol.
Pokud je to jen jeden případ, neřešil bych to. Kamínek v listové růžici a lístek vyroste deformovaný. Normálka.
Pokud máš deformovaných listů víc, mohl by to být problém s výživou, ale v tom případě dodej fotky.
To je dost těžké poradit co tyhle deformace způsobuje. Může to dělat přebytek draslíku nebo železa a jak tu občas někdo píše i jeho cheláty.

0 17.09.2018 00:04
Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) 
Co jim chybí? Že listy jsou takový pomuchlaný...
Železo dávám... 3ml Fe² seachem (dop. Dávka 5ml na 200l vody) chcou víc, nebo schází něco jinýho? Dík
Starší reakce
To nechcem pre seba, ale pre kamarata.
Ja uz radsej nehnojim vobec...

Nemůžu si pomoct, ale zdá se vám že do nádrže v prezentaci dáváte málo hnojiv?
To co tam dáváte je fakt extrém ...
Jinak, abych alespoň navedl nějakým směrem třeba i pro ostatní, tak skvěle umí poradit a případně sehnat na webu Rostlinná akvária.
Vyjádřím opačný názor. Jílové hnojivé kuličky nejsou špatná věc, ale...
Myslím že jako ne-pokročilá akvaristka budeš mít zpočátku spíš jiné problémy, než nedostatek živin pro rostliny. Většinou nastane spíš nadbytek, četné výměny vody, řešení filtrace, nápor řas, a podobně.
Nechej si kuličky v záloze, a použij je později, což znamená:
1) napřed se musí rostliny ujmout a začít pěkně růst - bez hnojení,
2) tohle musí úspěšně pokračovat pár měsíců, a
3) zpravidla teprve potom se růst rostlin nějak zadrhne, a tehdy může být kámen úrazu v nedostatku některých živin. To je čas pro otázky stran hnojení, a tehdy mohou být v některých situacích hnojivé jílové kuličky tím pravým ořechovým.
Dobře děkuju a budou mít ty rostlinky dostatek živin, když tam budou jen s krevetkami? Kuličku dám tedy jen pod echináč, výběru nějaký menší, akvárko asi 40cm
Tak pod echináč bych to dal. Ale vyber si nějaký menší druh echináče. Protože jsou to dost často opravdu mohutné rostliny, tak aby ti neroztrhl akvárko.

Pod ty ostatní kytky bych to nedával.
No kryptokoryna tam nejspíš nebude, ale ještě nevím. Určitě tam budou bacopy, limnphilla sessiflora, nějakej echinodorus a nějaká nízká, možná micranthemum z mého velkého akvária, jestli se rozroste. Uvidíme co bude dostupný
Přijde na to co tam bude za rostliny. Pokud třeba kryptošky, tak ke kořenům klidně něco dej.

Je možné, že cena testů odpovídá kvalitě, resp. přesnosti měření. Některé hodnoty se měří snadno, některé hůře (NO3, PO4, K).
Dobrý den, budu zakládat 54 litrové akvárium s krevetkami. Chci ji nechat hodně zarůst, použiju hlavně rostlinky z mého druhého akvária ale i koupené. Jako dno použiju nejspíš tmavě hnědý křemičitý jemnozrnný písek. Otázka je, mám li dát po zasazení rostlin ke kořenům jednu kuličku na hnojení? Rybky tam dávat nebudu, bude to krevetárko
Já jsem taky začátečník ale jako ty ryby... nebo to hnojení, ty testy všeho ještě k tomu od rataje, to by kufřík testů od jbl vyšel o dost líp...
Já se k hnojení neměl.. a teď časem zjišťuju, že se o to zacinam zajimat, pomalu.. ale jistě.. v akvaristice mi řekli, že většinou vodovodní vodě chybí trochu železa.. a já radši hnojim jen polovinu dávky.. preci jen ty rostliny to poznaj, jsou teď najednou krásně zelený... a taky ten poznatek ze včera, že nedostatek nějakýho prvku je spíš prebytek jinýho, jiných... prvků.
Já bych určitě zredukoval ryby a vymazal hnojení..
Celkem se divím, že ti to akvarium všechno zvládá..
Slimakov sa budem postupne asi zbavovat, lebo sa mi moc namnozili, ale zatial v nich nevidim velky problem - aspon sa postaraju o zvysky nespotrebovanej potravy a o odumrete casti rastliniek.
To nie je vzduchovanie, ale to je vnutorny atomizer na CO2 - vpredu je preto, lebo rozstrekovaciu rampu mam po celej dlzke akvaria hore na zadnej stene a tym padom prudenie ide na predne sklo a dole, a tak sa mikrobublinky z atomizera udrzia vo vode co najdlhsie.
Tymto sposobom prudenia vody sa tvori cirkulacia v celom akvariu.
Doplnil som detailne fotky niektorych rastliniek do mojej prezentacie, lebo z tej fotky celeho akvaria nevidno detailne jednotlive rastlinky.
No, máš to pěkné. Opravdu. Zbytečně moc plžů, listy a vzduchování u čelního skla vypadají nezvykle, ale ničemu neškodí.
Prohlédl jsem si v plné velikosti Tvoje rostliny a neviděl jsem nic, co by ukazovalo na nedostatek nějaké živiny. Rovněž Tvoje zdrojová voda velmi pravděpodobně obsahuje všechno potřebné.
Pravděpodobně tedy doposud jen plýtváš penězi za hnojiva, a eventuální následky přehnojení a přerybnění se (zatím) neprojevují. Možná si z toho dovodíš, že všechno děláš oukej a nejlepší na tom nic neměnit. Já bych z obavy, že časem to přehnojování přecejen způsobí potíže, na zkoušku hnojení úplně vysadil. A pozoroval, až jestli se objeví nějaký problém. Ten by se pak dal identifikovat, a tím bychom znali limitní živinu.
No a těch ryb je moc druhů v nevhodných počtech... ale to už víš.
Seachem Flourish - v husto zarastených akváriách možno dávku zdvojnásobiť, cize davam +- 2 nasobok a to ako kedy, lebo vacsinou davam 1x za tyzden 5ml.
Koncentracie a ostatne veci mam napisane vo svojej prezentacii nadrze.
Mam testy od Rataja.
Asi by to chtělo vybrat jednu metodu hnojení a té se držet. U Seachem Flourish čtu dávkování 5ml týdně na 250l vody. Ty dáváš 10ml do 100l vody, takže pětinásobek doporučené dávky a k tomu tam přidáváš další železo z nějakého Fe mixu. Draslík, fosfor, hořčík musíš uvést, jaká koncentrace v tom roztoku je, takhle ti nikdo neporadí. Čím měříš ten fosfor a železo?
Starší reakce
Neonka červená není zdaleka taková primadona. Ale naopak, pro vyvolání tření se nechává hladina dusičnanů stoupnout a pak se výměnou vody nechá prudce klesnout. Tím se nepodobuje období dešťů ve volné přírodě.
Ak tam máš červené neonky, je na mieste strážiť dusičnany. Osobne by som pri 25mg/l už prestal hnojiť dusíkom. Zas až klesne pod povedzme 10...
Zahry napsal: Mě nevadí samotná hodnota oněch 25mg/l. Nemyslel sem to tak, že by byla alarmující, ohrožovalo to ryby. Jde mi o to, abych při současném hnojení nezvyšoval hladinu NO3 někam do extrémů (abych pak za dva měsíce namátkově nenaměřil například 100 mg/l..).
I těch 100mg/l jsem měl a žádná tragédie se nekonala

Každopádně, pokud budeš hnojit jako do teď a dodržovat pravidelné výměny vody, tak Ti nic takového nehrozí. Ať se daří.
Mě nevadí samotná hodnota oněch 25mg/l. Nemyslel sem to tak, že by byla alarmující, ohrožovalo to ryby. Jde mi o to, abych při současném hnojení nezvyšoval hladinu NO3 někam do extrémů (abych pak za dva měsíce namátkově nenaměřil například 100 mg/l..).
Můžu se jen zeptat, proč řešíš No3 25mg/l? Jsou to parametry pro pitnou vodu. 10mg/l No3 je limit pro kojeneckou vodu.
Tak dva dny po výměně vody test ukazuje 10mg/l. Podotýkám ale, že tentokráte jsem nepřidával KNO3! Zkusím změřit v sobotu po výměně vody a uvidíme. Ten JBL test by možná nebyl špatnej, má o něco jemnější stupnici než Sera (ta má 0,10,25,50...). Tudíž na jemnější stupnici by se dalo líp vypozorovat snižování/zvyšování.
Ok, ten výpočet by měl být v pořádku. Nejlepší je asi změřit NO3 po výměně vody, pokud ho bude málo, tak přidat, zapsat si hodnotu po přidání a pak ho změřit po týdnu - budeš vědět, o kolik se ti hodnota zvýší, nebo sníží a podle toho upravíš hnojení / výměny vody. S neonkami a množstvím rostlin, co tam máš, by mělo NO3 spíše ubývat. Možná by to chtělo lepší testy, JBL NO3 test je celkem jistota.
Před započetím hnojení jsem použil tento kalkulátor
akvarijni-hnojivo.cz/… , info mám v i profilu. KNO3 bylo namícháno podle návodu na obalu, tj. 50g rozpustit v 600 ml vody. 10ml by podle kalkulátoru mělo přidat NO3 - 3,407 mg/l; K - 2,149 mg/l; N - 0,772 mg/l.
No ona je otázka, co to je 10ml KNO3, jestli opravdu odměřený objem KNO3, nebo roztok - v jaké koncentraci? Použij jednu ze spousty hnojících kalkulaček ať víš, kolik toho nasypat.
Krmení max 1x denně, a to jen trošku kterou rybky do půl minutky zbaští. 1-2 dny v týdnu nekrmím vůbec. Je pravda, že před zhruba týdnem jsem do akva přidal dalších 19 neonek, celkem by jich tam teď mělo být 37. Vzhledem k tomu, že neonka by měla bejt relativně čistotná ryba, tak si nemyslím, že by to bylo díky nim. Spíš mě právě napadlo, že dávka hnojiva může být moc velká, resp. stačilo by dávat třeba těch 10ml ale jen 1x za dva týdny.
Ahoj, od 30.6. zlehka přihnojuji KNO3, 10ml 1x týdně. Včera před výměnou vody jsem zkusil namátkou Sera testem změřit hladinu NO3, abych zhruba věděl jak to vypadá. Test ukázal 25mg/l NO3, i proto jsem tedy včera po výměně vody už nepřihnojoval. Když sem začínal hnojit, tak testem se nenaměřilo nic, teď po třech přihnojeních je to těch 25 mg/l. Proto si tak nějak říkám, jestli mnou zvolená dávka NO3 není moc vysoká (NO3 se u mě začíná hromadit)?
Starší reakce
Myslím že u těchhle materiálů je potřeba rozlišovat, zda je chceme použít jako zdroj živin, anebo jako médium, které nějak upravuje vlastnosti půdy nebo dna.
Tak třeba rašelina se v zahradnické praxi používá proto, že ovlivňuje pH, a tím mění dostupnost prvků, které sama neobsahuje, a dále protože kypří půdu a zadržuje vodu. Jako zdroj živin je skoro bez významu.
Podobné je to s jíly. To jsou v podstatě oxidy křemíku a hliníku, velmi stabilní a jako zdroj živin nulové. Ovšem vážou kationty (Na, K, Mg, Ca, amonium) a podle okolností je mění za jiné. To je důležité v půdách, protože "zdrží" některé živiny, které by se jinak odplavily s prvním deštěm. Co přesně dělají jílové kuličky v akváriu je podle mě neprozkoumané, ale dost lidí je používá s úspěchem. Pravděpodobně ale ne jako zdroj živin, ale jejich vazač.
Podobně dřevěné nebo aktivní uhlí je jako zdroj živin o ničem, ale velký význam má jeho obrovská adsorpční schopnost, zejména k organickým látkám.
Pokud jde o popel, jsem skeptický. Je to nečitelná směs všech možných oxidů, které jistě mohou posloužit jako živiny. Ale já jsem raději když vím, kolik čeho do akvária dávám.
Přidat reakci
1 ...... [23] ...... 62 63
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 76154x