Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 19:26 Muž Jifi [675] Re: zervan
Ono je ale otázkou, jestli to souvisí s pH anebo s obsahem rozpuštěného CO2 ve vedě, protože CO2 rozpouštěný ve vodě snižuje pH. Pokud dodáváš CO2, tak tím automaticky snížíš pH.
Pak je otázka, jestli důvod, proč kytka dobře rostla, je nižší pH nebo více CO2. Tato otázka by se dala zodpovědět tak, že bys pH snížil jinak než přidáváním CO2. Pak bys viděl, jestli kytka v kyselejší vodě s málo CO2 roste dobře nebo špatně. To by mohlo zodpovědět otázku, jestli je klíčové pH (bez ohledu na obsah CO2) nebo obsah CO2 ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 19:21 Muž Jifi [675] Re: Marcel G
Jo, já dávám do akvárka trochu "tekutého CO2" a japonské krevety taky vyprodukují kýbl detritu, takže CO2 bych v akvárku měl mít +/- dost a Vallisneriu musím protrhávat, jinak by mně zarostla celé akvárko. A jak jsem psal, vodu máme spíš měkkou.
Uvažuju o tom, že pořídím nějaký ten tester na obsah CO2, protože nemám ponětí, jestli ho mám v akvárku dost a jak se jeho obsah mění v průběhu dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2015 18:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Znie to zaujímavo, ale u mňa to s Cabombou furcata bolo takto:
1. tvrdá voda a málo CO2, pH > 7: stagnovala;
2. tvrdá voda, veľmi veľa CO2, pH < 7: rástla bujne;
3. mäkká voda a málo CO2, pH < 7: rástla dobre;
4. mäkká voda a veľa CO2, pH < 7: rastie veľmi bujne.

Ale tak možno chcela v tvrdšej vode viac živín ako v mäkkej, neviem (živiny držím zhruba rovnako).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   05.09.2015 17:19 Marcel G Re: zervan
zervan napsal: Cabomba má rada kyslejšiu vodu, teda i mäkšiu a to je nezlučiteľné s Vallisneriou.Nejsem si jistý, že tohle je pravda. Co vím, tak většina rostlin, které pocházejí z měkkých, kyselých vod, tam rostou ne proto, že by nezvládly růst v tvrdé, alkalické vodě (tj. že by jim nějak vadilo větší množství vápníku, hořčíku či jiných živin), ale protože nedokážou konkurovat rostlinám, které dokáží jako zdroj uhlíku využívat i hydrogenuhličitany. Jinými slovy, rostliny pocházející z měkkých vod bývají obvykle striktní uživatelé CO2. Proto v tvrdší vodě s vyšší alkalitou (a velmi nízkým obsahem CO2) nepřežijí. POKUD jim ale do akvárka budete CO2 uměle přidávat (nebo tam budete mít dostatek organického materiálu, při jehož rozkladu bude CO2 vznikat) a pokud se vám zároveň podaří udržet mikroprvky přístupné i v tvrdé vodě (což vyžaduje použití silnějších chelátů jako třeba Fe-DTPA nebo ještě silnější), tak vám podle mě tyto rostliny porostou minimálně stejně dobře jako v měkké, kyselé vodě (ne-li ještě lépe). Jedinou překážkou v jejich růstu by mohla být extrémně vysoká koncentrace vápníku, protože vápník soutěží při absorpci živin s dašími kationty (např. Fe+2/Fe+3, Zn+2, Mn+2). Když je tedy vápníku ve vodě opravdu hodně, tak obsadí drtivou většinu volných míst na přenašečích a železo (nebo další kationty) se pak do rostliny jednoduše nedostanou, nebo jen ve velmi malém množství, což může mít ve finále za následek jejich kritický nedostatek (deficienci) → se všemi negativními důsledky, které s tím souvisí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:22 R Muž romant [27987] Re: Jifi
Tak nic, já jenom že obvykle mají valisnerky rády vodu zásaditější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:17 Muž Jifi [675] Re: romant
Nevím. Pokud mně kytky rostou, krevetky spokojeně žijou, nemám potřebu to měřit. Elektrodu s pH metrem doma nemám a papírky jsou orientační.
Navíc bude taky rozdíl, jestli budeš pH měřit ráno, v poledne nebo večer - podle spotřeby CO2 kytkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:13 R Muž romant [27987] Re: Jifi
A jaký máš Ph?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 11:02 Muž Jifi [675] Re: zervan
No, my máme třeba tvrdost vody kolem 6 °dH, což je ještě +/- měkká voda a Vallisneria Corkscrew mně roste v akvárku jako plevel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 09:21 tube – osmocote do filtru
Zkoušel někdo vložit osmocote do vnějšího filtru?Někde tady o tom byla zmínka ae dále
se to neprobíralo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2015 09:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: prasan
Súhlasím - Cabomba má rada kyslejšiu vodu, teda i mäkšiu a to je nezlučiteľné s Vallisneriou. Buď sa mi darilo jednej alebo druhej. Nevieme, o akú Cabombu ide, ale ak je to furcata alias piauhyensis, tak na nej to mám vyskúšané. Na druhej strane, pokiaľ stačí nejaký umiernený rast (a nie bujnenie ako burina), tak sa hádam dá nájsť nejaký kompromis, kedy budú obe úspešne žiť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2015 00:24 - Re: Janek
Cabomba v tvojom prípade je rastlinka ktorá má rada silnejšie osvetlenie,anubias zase naopak.Vallisneria obľubuje vyššiu alkalitu.Zrejme by to chcelo vyhovieť tak povediac každej trocha,alebo zmeniť osadenie nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 18:21 Muž Jifi [675] Re: Janek
Takto bez znalosti souvislostí ti neporadí nikdo žádné hnojivo. Pokud neřekneš, čím svítíš, jak velké máš akvárko, jestli jsi ochotný přidávat CO2, tak se nedá poradit. A taky je důležité, jestli chceš pěstovat rostliny méně náročné (což by se dalo i s minimálním hnojením a bez CO2, pokud nebudeš mít velký světelný výkon) anebo jestli chceš pěstovat rostliny náročnější a jestli chceš, aby ti rostly rychleji. Ale pak je potřeba počítat s tím, že zase strávíš více času s údržbou akvárka.
Co se hnojení týká, doporučuju napřed něco nastudovat:
rybicky.net/forum/p6
Článků o hnojení je spousta, tento sice není taky dokonalý, ale nějaké základní informace tu jsou:
www.aquapage.cz/…
Tady je celkem dobrý úvod do problematiky:
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 15:18 Muž Janek [6] - LabyrintkyRe: Jifi
Ďakujem za radu, :) čo sa týka toho kvapalného hnojenia čo konkrétne by si mi odporučil (značka) ?? Najlepšie ak by si mohol poslať link ak to majú na nejakom internetovom shope hop ešte raz vďaka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2015 15:01 Muž Jifi [675] Re: Janek
No tak třeba Anubias i Sagittaria kvetou zrovna nad vodou. Řekl bych, že to bude případ hodně akvarijních rostlin.
To, co chceš (krásný růst rostlin), to je otázka toho, jak máš vyvážené hnojení, světlo a CO2.
Můžeš třeba dát ke kořenům i jílové kuličky, které postupně a celkem dlouho uvolňují živiny. Ale podle tvého požadavku bych to viděl na kapalné hnojivo. Názorů tu bude asi hodně, jestli třeba PMDD nebo estimative index nebo méně intenzivní hnojení.

Záleží taky na tom, jak moc svítíš (jaký světelný výkon) a asi budeš muset dodávat CO2. Nebo se pokusit o low-tech akvárium bez dodávání CO2 a s minimálním hnojením, s odpovídajícím osvětlením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 14:39 Muž Janek [6] - Labyrintky – Kvalitné hnojenie
Prajem príjemný deň, chcel som sa opýtať aké je najlepšie a najkvalitnejšie hnojenie pre rastlinky v akváriu ? Formou tabletiek? Alebo nejakou kvapalnou chémiou? ďakujem za odpovede, budem rád aj za konkrétne návrhy hnojenia (značka a pod.) ide mi hlavne o to aby rasltinky pekne rástli,mali kvety, a boli krásne zeleno sfarbené ďakujem :) . Čo sa týka teploty,osvetlenia to všetko už mám načítané chcme poradiť len ohĽadom toho hnojenia,živín... pivo

druhy rastlín v akva : vallisneria,anubiasi,Sagittaria,Cabomba

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2015 19:41 -
Fotka k příspěvku :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 14:30 Jindráš – Hnojiva
Ahoj,tady jsem si objednal,není to vůbec drahé a je to-ze zpráv-ověřené. Vzal jsem si ten množstevní balíček. :) www.vitaplant.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 14:20 hombre Re: NHKG
NHKG napsal: To osmocote uvolňuje do akvária i dusík a fosfor? Dá se vůbec používat mimo holandská akvária s co2?

jestli je to otázka na mne,tak to se ptáš toho pravého ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:42 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
To osmocote uvolňuje do akvária i dusík a fosfor? Dá se vůbec používat mimo holandská akvária s co2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2015 13:26 hombre
Pokud jsem to dobře pochopil,tak každé Osmocote je na bázi pozvolného uvolňování.Ale co jsem se díval,tak je jich spousta druhů-pro růže,trávník...a spousta dalších.Lze předpokládat,že všechny mají stejné složení,nebo že pro každé určení je i jiné složení?Mám na mysli,jestli tam není přidáno něco,co by v akváriu nedělalo dobrotu.
Takže se raději držet toho pro dům a balkon?

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: hombre
Já koupil Substral Osmocote - pro dům a balkon 300 g za 79 Kč + 70 za poštovné. A k tomu 1 ml tobolky v lékárně za 60 Kč 30 Ks, abych to mohl aplikovat do substrátu ke kořenům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 22:44 Muž dudak [1885]
www.prirodni-akvarium.cz/… podle Marcela se dává cca 3g na 1 litr substrátu, při zakládání na dno a zasypat. Já jsem pod liapor dával skoro 2x tolik, ale bylo to tím, že jsem špatně odhadl množství substrátu. A i tak jsem žádný problém neměl. Používá se nejčastěji dům a bakkón, ale i jiné druhy osmocote jdou použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 21:27 hombre
Mohl by tu dát někdo odkaz,přímo na daný typ Osmocote.Nevím,jestli je nějaký přímo do akvárek,nebo jestli se používá ten co je na okrasné kytky a na které,protože i těch je spousta druhů.A taky v jaké formě,jestli jsou to tablety,granule...Mám v plánu při zakládání dát ke kořenům právě to Osmocote.Nebo použít něco jiného,třeba Bivoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2015 15:58 Muž Raeda [4] - Živorodky
Kolik gramů toho Osmocote má přijít na jednu rostlinu? Na obalu samozřejmě píší jen obsah na pokojové, balkonové a zahradní rostliny. Někdo z vás to určitě používá. Teplotu mám asi 29 stupňů, pokud mi ten nálepkový teploměr funguje správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.07.2015 20:12 Muž Jirri [71] Re: Jindráš
Google našel :-)
rybicky.net/forum/1084-akvaflor-af-7
Jinak já ho používám u sebe a žádný problém. Vlastně by to podle složení mělo snižovat PH a vázat na sebe kovy atd. Dá se najít na Googlu každá látka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2015 15:10 Jindráš – Akvaflor AF-7
Zdravím všechny,prosím,máte někdo zkušenost s tímhle -Akvaflor Af-7-. Já to dostal,dárek,dvě lahvičky. Mám to vyhodit,nebo použít? Obsah---disodium fosfát,trinatrium fosfát,disodium EDTA,rašelina. Nezní to moc věrohodně. Znáte to někdo? coze Nikde to na forech nemohu najít. Děkuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 13:40 Marcel G Re: Raeda
Abych to nemusel přepisovat, posílám obrázek:
dl.dropboxusercontent.com/…
Existují 4 základní varianty hnojiva Osmocote Exact Standard. Všechny druhy obsahují stejné množství živin, ale tyto živiny se z granulí uvolňují po různě dlouhou dobu. Z toho logicky vyplývá, že je v podstatě jedno, který typ hnojiva se použije (těch živin budeš mít u všech stejně). Pokud si tedy koupíš "žlutý" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva 150 g dusíku za 12-14 měsíců. Pokud si koupíš "červený" Osmocote, uvolní se ti z 1kg hnojiva to samé množství dusíku za 3-4 měsíce. Záleží tedy, jestli chceš pro své rostliny raději vyšší dávky živin po kratší dobu, nebo nižší dávky živin po delší dobu. Každopádně i když se ti ty živiny z granulí uvolní, neznamená to, že ti ty živiny zmizí. Prostě jen budou na povrchu té granule, odkud si je budou moci rostliny brát i poté, co uplyne ta doba "postupného uvolňování". Nejsnazší způsob, jak toto granulové hnojivo aplikovat do substrátu, je nasypat ty granule do tobolek (duté želatinové lékové formičky). Standardně se k tomuto účelu používají tobolky 00, které mají objem 1 mL a vejde se tak do nich zhruba 1 g hnojiva. Tobolky se dají koupit v každé lékárně za pár kaček. Pinzetou je pak zastrčíš do substrátu, kde se tobolka rozpustí. Komerční výživné tablety fungují zpravidla na úplně stejném principu (jen jsou mnohonásobně dražší). Hnojivo Osmocote se zcela běžně používá i pro pěstování vodních rostlin v pěstírnách (potvrdil mi to výrobce tohoto hnojiva).

Ještě lepší možností než toto je pak kvalitní výživný složený substrát, se kterým má velmi dobré zkušenosti třeba uživatel novotňák ( rybicky.net/profil/29687 ). Základem je lávový kámen nebo pemza na dně, pak kočkolit (nebo jakýkoli jiný jílovitý granulový substrát s vysokou sorpční kapacitou) promíchaný s nějakým vhodným zahradním NPK hnojivem (např. granulový Cererit nebo Hoštická trojkombinace apod. => důležité je jen to, aby to hnojivo neobsahovalo žádné "nebezpečné" příměsi, ale jen čisté živiny), na to může přijít klidně ještě další vrstva substrátu pro vodní rostliny (na bázi hlíny s přídavkem rašeliny obohacené o živiny). Nakonec to celé překrýt vrstvou nějakého krycího substrátu, který zabrání uvolňování živin ze spodních vrstev do vodního sloupce (např. jemný písek). Takovýhle substrát bude celé roky fungovat jako kvalitní zásobárna všech potřebných živin pro optimální růst vodních rostlin. To vidím jako naprosto ideální řešení pro rostlinná akvária. Díky tomu, že budou prakticky všechny živiny ukryté v substrátu, budou mít vodní živočichové hezky čisté a neznečištěné životní prostředí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:37 Muž kortezhugo [983]
Ja používam bez problémov toto.
www.sedos.sk/…

Aj zloženie N-P-K: 8-3-10, +železo 400mg/kg, + stopovo Mn, Zn, B, Mo; - je celkom dobré.
A pri tej cene nieje problém to rozbalenie a čo nepoužijem v akva - dám na kvety.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:22 Muž ludvik [1082] Re: Raeda
Vlhkost startuje uvolňování živin z osmocote. Rychlost, resp. doba uvolňování ovšem závisí pouze na teplotě (a typu, jsou myslím tři).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 12:11 Muž Raeda [4] - ŽivorodkyRe: Marcel G
Dobře a tohle hnojivo se dá použít rovnou, nebo vyžaduje ještě nějakou úpravu? Je totiž propagované jako hnojivo pro "suchozemské rostliny". Tohle taky nebude mít žádný další ochranný obal, takže bych to musel po rozbalení mrazit, že? A jak dlouho tedy vydrží v akváriu? Píšou, že se živiny uvolňují na základě vlhkosti, až po dobu 6-ti měsíců, ale v akváriu bych to viděl na o hodně kratší dobu. Jestli bych to tam musel měnit každých pár týdnů, tak bych si raději koupil ty dražší JPL 7+13 kuličky, které doporučoval Jindráš a vydrží jeden rok.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2015 10:42 Marcel G Re: Raeda
Raeda napsal: Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo ... Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
Podle obrázku bych řekl, že se jedná o hnojivo Osmocote. Jakékoli neoriginální balení bych si já osobně nekupoval, protože jakmile se originální balení jednou rozbalí, automaticky se spustí proces uvolňování živin, který už nejde zastavit. Pokud je takové hnojivo rozbalené třeba už rok, tak už u něj po vložení do akvária žádné postupné uvolňování živin fungovat nebude. Každý prodejce ti ale bude samozřejmě tvrdit, že je jeho hnojivo čerstvé. Jenže jak si to ověřit? Pokud chceš mít tedy jistotu, že nekupuješ zajíce v pytli, kup si jednoduše originální balení "Substral Osmocote pro dům a balkón" (300 g) za necelých 100 Kč. Mívají ho občas i v některých květinářstvích nebo hobby marketech. Na Internetu se dá sehnat za zhruba 90 Kč + 50 Kč poštovné ( substraty-hnojiva.heureka.cz/… ). U toho inzerátu z aukra není sice uvedeno, kolik gramů ti za tu cenu prodejce dodá, ale podle jeho popisu, že ti to vystačí na zahnojení 25 středně velkých rostlinek, bych odhadoval, že to bude tak 25 gramů (přinejlepším 50 g). Takže ~50 g rozbaleného hnojiva za 100 Kč (vč. poštovného) vs. 300 g originálního hnojiva za 140 Kč (vč. poštovného). Co je lepší?

PS: Budeš-li si chtít nespotřebované hnojivo uchovat pro další použití, tak nejlépe uděláš, když ho dáš do mrazáku (při vyšších teplotách se celý proces uvolňování živin zrychluje, při nižších naopak zpomaluje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 09:02 Jindráš Re: zervan
Takhle to myslím,nejdříve srovnat vodu a pak se budu zabývat tímhle. Pak budu študovat :-D ,co je přirozené a co ne. Chci,aby rybám a rostlinám bylo u mne dobře. Dokud to půjde,tak bez chemie. no Stejně si myslím,že mých 16 rybek je na 200l (čistých cca 180l) akvarium hodně. Kdysi jsem měl 160l a v něm jen jeden pár Astr.Ocelatus. A byla to paráda. Jenže to už je skoro 30 let. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.07.2015 08:40 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jindráš
By som len drobnú technickú poznámku k tomu "bez všetkého chemického" - bežné zložky PMDD (azda s výnimkou chelátov mikroprvkov) sú bežné anorganické soli, ktoré sú prítomné vo vode (aj vodovodnej), nie je to žiadna chémia. Tým, že ich do vody pridávame, len suplujeme ich trvalý prílev v rieke. Podobne CO2 je bežne sa vyskytujúci plyn.

Naproti tomu "tekutý uhlík" (glutaraldehyd = PMFE = CO2 Vital = Flourish Excel = iné) je naozaj chémia, tiež rôzne prípravky proti riasam, liečivá a podobne. Myslím, že to treba rozlišovať pri hodnotení, čo je "chémia" (neprirodzené látky) a čo nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 08:29 Jindráš Re: dudak
Fotil jsem to po výměně vody,tak je to ještě zvířené. Nene,nemyslím si,že vím,jak na to. Naopak,potřebuju se všechno dozvědět ne ,proto jsem pořád tady,na foru. Jen nechci,protože ještě nevím,jak a co bude přesně nej pro akvárium,tak to zkouším beze všeho chemického. Dával jsem CO2 Vital,i Bioflor,Akvaflor AF-7,Měl jsem CO2 z kvasničáku. Na řasy jsem dával Algexid. Ale co jsem vše přečetl (vše samozřejmě ne),tak vím,ža alfa a omega je VODA.Proto chci nejdříve srovnat vodu-dávám denně 10l z RO-teda dnes jsem dal po druhé,teď to chci 2 dny nechat,pak zas 2x 10l,atd.,než se pomalu srovná. A po tu dobu nechci nic do vody lít. Rostliny mají jen ty koule JBL 7+13.nevyplavávají. Chci všechno dělat pomalu-ač se to příčí mé povaze-vždy chci všechno hned-,chtěl bych dosáhnout přirozené rovnováhy. Málo ryb,hodně rostlin,dobrou vodu,atd. Joo,pane,kdybych vše věděl,to by byla paráda. Jenže to tak není. Takže,jestli to vyznělo tak,-že vím-,tak se omouvám. Naopak,jsem jen houba na vstřebávání rad a zkušeností jiných. coze Jediné,co vím,je,že vše souvisí se vším-v akva-,ale hlavní je dobrá voda. Takže to je pro mne teď priorita. Pak až další a další a.... Z vodovodu mám-GH -21st,KH -17st,pH -7.9 st. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 01:01 Muž Raeda [4] - Živorodky
Díky za poznatky. PMDD má na rozdíl od NPK, které jsem ukazoval, menší životnost a rozsah. Písek tam nemám viz foto, tak mi to snad vyplavávat nebude. Zkusím nejdřív tohle a potom to PMDD.
- Jinak další rostliny se pokusím vypěstovat ze semen. Tu mám dotaz na pěstování, četl jsem totiž jen stručné návody u prodejce, ale nejsem si tím moc jistý: rybicky.net/forum/1599…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 22:40 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Raeda
To hnojení mám a je hrozný, jelikož mám písek, tak je neustále vyhrabaný. Neni možný ho udržet pod pískem, i když ho zahrabu 10cm do dna, tak se za chvíli válí na vrchu. Doporučil bych spíš nějaký jílový pmdd kuličky, který u těch kořenů aspoň držej.. I když u jiných substrátů to může být jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 21:39 Muž dudak [1885] Re: Raeda, Jindráš
NPK hnojivo je každé kompletní hnojivo - jsou to hlavní složky hnojiv, dusík, fosfor a draslík, kompletní hnojivo obsahuje taky mikroprvky. Jestli chceš nějaké hnojivo do dna, tak je to určitě vhodné, na druhou stranu to balení moc důvěru nevzbuzuje. Když si koupíš Osmocote v nějakém hobbymarketu a nandáš to do rozpustných tobolek koupených v lékárně tak tě to vyjde cenově stejně, akorát toho budeš mít asi tak 100x víc.

Ale hlavně ještě než začneš hnojit, bys tam měl nasadit nějaké rostliny, které to využijí.

@jindras
Myslet si, že budeš do akva jen svítit a lít tam vodu z osmózy a ono to poroste je taky nesmysl. Kytky potřebují živiny k růstu, vždy je tam musíš nějak dodat. Někdy stačí s výměnou vody (ovšem ne z osmózy, tam toho moc nebude), někdy stačí živiny které se dostanou do akvárka s krmením - to by mohl být tvůj případ - podle fotek mi přišlo, že ani nemáš čistou vodu, jako by v ní plavaly nějaké nečistoty. Chce si to prostě najít tu správnou rovnováhu, kolik a co přidávat, aby to dobře prosperovalo. JInak akvárko vypadá dobře palec, ale myslet si, že po půl roce už víš jak na to je dost odvážné tvrzení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 19:03 Muž Raeda [4] - Živorodky – NPK
No máš to pěkné. Vidím, že to dnes jde vést i bez větších zákroků.
Teď jsem našel na aukru NPK hnojivo. (aukro.cz/…) Je levné a dle popisu dobré. Má tu někdo nějaké zkušenosti? Asi budu kupovat, pokud mi to někdo nerozmluví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 13:37 Jindráš Re: Raeda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Teď to vypadá takhle. Myslím,že alfa a omega všeho je voda.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 13:21 Muž Raeda [4] - Živorodky
Dobře, díky. Snad se mi bude dařit stejně. Ty JBL 7+13 nevypadají špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 12:49 Jindráš Re: Raeda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já -blbec-koupil ty--nejlepší,dle ceny--,Flora-Glo a Sun-Glo. Za obě 840Kč!!! Myslel jsem,že mi pomohou-za měsíc letěly do koše. Není nad obyč.,840,865,935,965. Dle rad zkušených tady akvaristů. A je to pravda. Nečetl jsem,ani neslyšel o -dobrých zkušenostech se speciálkama-. Já mám 840 a 965. 4.tis a 7.5tis Kelvinů. Normál a studená. A paráda. A nehnojím vůbec,jen maj každá v kořenech kouli JBL 7+13. 200l,16 rybek, 18 rostlin. CO2 jsem taky vyhodil. Teď jen upravuji vodu z RO. Nic víc nedávám a dávat nebudu,dokud to půjde samo. Nechci žádnou chemii,dokud to půjde samo. To chci,čisté,hezké,... Mám akva necelých půl roku,řasy zlikvidovali SAE a Neritiny. Dokonce i Ruduchu!! potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2015 11:58 Muž Raeda [4] - Živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku No před pár týdny jsem akorát začal, takže je hnojivo snad zbytečné.
Je vůbec možné vést úspěšně akva, aniž bych musel hnojit, testovat vodu a přidávat co2? Minule mi to nevyšlo, květiny se zničily a začaly růst řasy. Šlo by se tomu stejnému osudu vyhnout třeba častější výměnou vody? (tu čtvrtinu za týden jsem rozhodně neměnil) Nebo vyváženým počtem ryb - rostlin?
Pro přehled přidávám fota. Je to chudé, ale o vzhled mi tolik nejde. Tu siamensis mám s třemi mečovkami týden, takže z nich moc poznat nebude a z té nižší asi taky, protože přebývala celý rok jen v té sklenici a svítit jsem začal teprve před několika dny. Uvažuji tedy, jestli přidat další (z vypěstovaných semen), nebo nechat jen tyhle a sledovat, jestli budou prosperovat.
Možná si i pořídím nějaké spec. zářivky pro rostliny, teď mám ty obyčejné. Můžete mi nějaké v rozumné ceně a delší životnosti doporučit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2015 20:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Raeda
Bez presentace těžko radit. Ale obecně PMDD bez KNO3 můžeš použít, pokud měníš týdně minimálně čtvrtinu vody. Dávku je potřeba dát poloviční nebo ještě menší než je doporučená, záleží kolik máš těch rostlin. Rostlinám to pomůže, hlavně pokud mají nedostatek nějakého prvku (pozná se podle problémů s listy - nažloutlé, pokroucené a podobně). A počítej s tím, že líp porostou i řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2015 20:47 Muž Raeda [4] - Živorodky – Nejjednodušší a nejlepší způsob
Zdravím. Zajímalo by mě, kdybych akva nehnojil a chtěl bych, aby se rostlinám dařilo, jestli by bylo lepší mít rostlin víc, nebo míň. Mám akva 112l a osvětlení T5-2.24W s obyčejnými zářivkami (mám tu ještě T8-18W, ale tu nemám přidělanou). Momentálně mám v akva jen Hygrophila siamensis rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis a jednu další, která mi přežila ve sklenici s vodou od zrušení minulého akva.
+ další dotaz: Kdybych do hnojení šel (PMDD), mohl bych se obejít i bez drahých testů vody?
Díky za případné odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2015 12:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Horác
No dyk vim, ze jsem bambula. Ja si myslel, ze K2SO4+HCl->H2O+KCl+SO3, ale protoze bezne prodavana HCl je sama voda, a jeste nejakou dostanu, ze SO3 s tou vodou... neco jako kysele deste.

No ale jeste ze tak, kdybychom umeli vsichni vsechno, svet by byl smutne misto ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.04.2015 12:25 Muž Horác [3942] Re: Designer
Designer napsal: Ale jo, to mne napadlo taky, ze naliju HCl do K2SO4, ale co s tou sirou, uz tak ji mam ve vode vic nez bych chtel ... EDIT: I kdyz vlastne pri te vode v HCl, to bych vlastne ziskal KCl a H2SO4 Ještě si neodpustím ... Takhle to bohužel nefunguje :o) ... kyselina chlorovodíková ti kyselinu sírovou ze síranu nevytěsní ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2015 10:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: larix
Tak dobre, konec blbnuti, objednam si KCl, i v p.a. to stoji par kacek za pulkilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.04.2015 10:32 Muž larix [1420] Re: Designer
Designer napsal: Ale jo, to mne napadlo taky, ze naliju HCl do K2SO4
Namiesto K2SO4 som mal na mysli KOH, ale to by tá reakcia bola ešte väčší rachot :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2015 10:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid
Solim malo a jsem zdravy, ale k pouziti v kuchyni se ani tak nechystam.

Jen potrebuju pridat KCl do vody Tanganiky, pac to mam ted samy sodik a to optimalni jiste neni, specialne kdyz se podivam, ze v Tanganice neni drasliku zrovna malo, ta voda obsahuje KCl 59mg/l, tak proc tam nedat co tam patri. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2015 10:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Horác
...Jinými slovy, co nespotřebuješ, to můžeš (bez obav) využít v kuchyni...
Jisté obavy ale na místě jsou. Ani ne tak z předávkování, jako u lidí s nemocnými ledvinami... :-O

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74968x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=2101