Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 15:33 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Věřím ale raději ne. Už jsem ho sehnal a raději se budu držet osvědčeného. Je to blbé s tím vrtem. Než jsem vyladil vodu to byla doba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 14:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
- Klidně si ho kupte, v použití nevidím problém, spíše u těch náhrad (výrobků s přídavkem Hypermanganu), bych se obával správného poměru, který je k řešení problému potřebný ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 07:52 Muž ajajak [228] Re: skypi
Nemám odvahu ten Hypermangán z lékárny použít, tím jsme si na vojně v lavoru máčely nohy smich ale jestli máš s tím dobrou zkušenost proč ne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 07:38 Muž skypi [248] Re: ajajak
? Proč myslíš, že k ničemu? Tam manganistan je stejny-i z té lékarny (jen v lékopisné kvalitě-takže dražší). Jen, při jeho použití by měl dotyčný vědět, co dělá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2022 06:49 Muž ajajak [228] Re: lacewings
Dá se koupit ve formě dezinfekce ale ta nám je k ničemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 21:31 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: skypi
- nevím zda ještě platí nařízení v ČR, ale v lékárně se dalo zakoupit pouze množství do 5g, cena byla taky vyšší
- opatrnost je samozřejmosti, zvláště pro akvaristy bez zkušeností ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 18:51 Muž ajajak [228] Re: Jozef
Může to být lepší ale nemám s tím zkušenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2022 11:38 Muž Jozef [311] Re: ajajak
Neviem či je to lepšie, ale je aj chelátová verzia akvarijni-hnojivo.cz/…
Inak vybavenie objednávky trvá pár týžtňov :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2022 11:20 Muž skypi [248] Re: lacewings
S KMnO4 - manganistan draselný, koupitelný i v lèkarně, opatrně. Silné oxidační, dezinfekční činidlo, intenzivně barví..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2022 09:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ajajak
- třeba tady www.upravvodu.cz/… ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2022 17:15 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Voda z vrtu je na nic a takhle to dělám spoustu let. Najednou není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.06.2022 17:09 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ajajak
Při hnojení je to mikro prvek a obsahuje v dostatečné míře spousta hnojiv dodávat ho zvlášť může být dost nebezpečné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2022 17:02 Muž ajajak [228]
Mangan není k mání. Kde ho sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2022 14:58 Muž lubo2302 [0] Re: ajajak
ajajak napsal:uz som pridal len foto akva je momentálne s malo rastlinami dôvod ze sa neujal ale budem čoskoro pridavat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2022 06:40 Muž ajajak [228] Re: lubo2302
Popiš akvárium, založ prezentaci. Asi se jedná o Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2022 23:50 Muž lubo2302 [0] – Riasa kno3
Zdravom cchem poradit v akva sa mi vyskitla henda riasa a popredi sa zacali ukazovat aj sinica a potrebujem sa toho dlhodobo zbavit cital som ze ked budem pridavat kno3 riasa by sa mala casom vymiznut. Vie mi niekto poradit kolko ml denne davat na 300l akva lebo s tymito hnojivami zatial nemam skusenost a s raslinami mam problem ze skor nerastu ako rastu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 08:25 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Já neodkaluji tenhle problém nemám a tekuté dávám také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2022 08:07 Muž Lojza007 [1180] Re: ajajak
Používám radši tekutý, když člověk blbě rýpne do dna (odkalení, úprava rostlin,...), tak ty kuličky vylezou ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 12:22 Muž ajajak [228] Re: Rovano
Pro mne je lepší dodat macro micro prvky ale základ je v NPK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2022 11:28 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: skypi
V Plantacote je aj hořčík. Zajímavé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 15:10 Muž ajajak [228] Re: skypi
Může to být dobré to neznám. Ale NPK se rozpouští pomalu vždy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 14:00 Muž skypi [248] Re: ajajak
Osmocote, PlantaCote se dá zakoupit i ve formě, kde jsou pryskyřičná zrna spojena do tvaru válečku. Měl jsem "vzorek" PlantaCote s délkou uvolňování živin 12 měsíců, dával jsem je pod Cryptocoryny a zjevně se jim to hodně líbilo. Ty "válečky" drží tvar i po několika letech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 13:18 Muž ajajak [228] Re: Rovano
NPK bylo dříve v kuličkách dnes je jako granulky nebo co to je. Je to na fotce. Já už vlastně takto hnojím nějakých 15 let a nikdy to problémy nedělalo. Substrátu mám v akváriu vrstvu 10cm ale tak to nebylo. Byly tam kopce ale za ta léta se to srovnalo. Gravitace. Asi 1x za rok prohnojuji plochu 1m x 40cm a dávám je od sebe asi 10cm jak to dovolí rostlinky to je asi 30 kapslí do Bystřiny. Pak ještě jedno akvárium Laguna Los Patos Endlerky tam dávám asi 20 kapslí a pod určité druhy rostlin i 2x za rok. Tak se mi nechce dávat tolik peněz komerci za to samé co mám já. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 12:53 Muž Rovano [233] - RostlinyTropica
Vy si tu diskutujete a já zase vlezl na stránky holandské Tropici a něco tam četl a náhodou narazil na kuličkové hnojivo v kapslích. Oproti Osmocote/Invitalu je mají barevnější. Čím to je, to nevím.
www.juwelakvarium.cz/…
No ale cena je teda vyšší asi 3x proti Invitalu! Nevím jak při objednání ze zahraničí.

Mám tu do zásoby ve dně Invital. Potom Bivoje. Potom mám plátky Substralu. Než otestuju další hnojiva, bude to trvat.

Invital 20 tablet balení, možná se dá koupit větší-levnější. Kdybych hnojil po celém dně, tak mě to vychází kolem 210Kč. Rozhodně to nehodlám řešit tak, že si budu něco plnit sám. To má smysl u Vás, Vášnivých akvaristů, co máte velká nebo mnoho akvárií. :-)

A tady nějaké levnější. www.vitaplant.cz/…
10ks 40Kč. 50ks 160Kč.

Mně tam přijde důležité to, že k tomu nedávají bezpečnostní list(jestli se na to teda vztahuje zákon). A je to v pryskyřici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 11:23 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Každý má svůj názor a samozřejmě je třeba dohnojovat. Základ to ale splní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 11:03 Muž kofejn [963] Re: ajajak
To je právě to, před čím mám respekt.
Pořád je tam vidím www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 10:57 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Dnes už kuličky nejsou je to docela fajn rozpustné. Koukni na foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 10:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: ajajak
Jo kdysi jsem taky zkoušel, do kapslí cpal Osmocote, ale jak píše kofejn, v liaporu to pak vypadá strašně a ty jednotlivé kuličky z něj nevyndám, tak jsem to zkusil asi jednou při založení a nikdy více. Vystačím si s hnojením do vodního sloupce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 09:50 Muž kofejn [963] Re: ajajak
Nezpochybňuju složení, ale že se to rozpustí rychle a může to rozhodit vodu při přesazování či redukci kytek víc než obvykle. To se s hnojivem v pryskyřicových kuličkách eliminuje. To osmo jsem kupoval normálně v OBI a Invital tam nedává nic jiného. Nevýhodou je, že se kuličky při přesazování dostavají na povrch a třeba na dně z liaporu to bije do očí. Tak už to dávám jen k zadní stěně pro stonkovky.
Off topic: Kdy se rostlinná akvária přejmenovala na Invital?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 09:29 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Používám to více jak 2 roky a bez problémů. Tohle je s micro a macro. Oveřoval jsem to u výrobce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2022 09:19 Muž kofejn [963] Re: ajajak
Do kapslí plním osmocote, tohodle bych se bál.
substraty-hnojiva.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2022 07:46 Muž ajajak [228] – NPK rozpustné kapsle
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Již asi dva roky používám hnojivo NPK které si plním do želatinových kapslí. Je to vlastně to samé co plní Invital. Používá to někdo také? Jaké s tím máte zkušenosti? Na fotkách jsou suroviny na NPK rozpustné kapsle. Dávám je i do zásobních substrátů. Celková cena kapslí je mnohonásobně lacinější.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2022 19:27 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Myslím, že to zbytečně řešíš pohybuješ se u mikro prvků mg obsahu v akváriu a možná i ještě menších číslech. Inertní písek mám ale používám pražskou vodu a ta je pokaždé trochu jiná podle toho co namixují vodárny (Káraný- Želivka) a tak jsou mě tvoje poměry a měření úplně nanic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 23:20 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Buldr
Buldr napsal: Nenamícháš.
.... nedovedu si představit jak sháníš (čistě pro příklad) třeba "molybden v prášku".....

- namíchat si hnojivo není nic
nemožného, starší zkušení akvaristé si určitě poradi,
- práškový molybden je běžně dostupný, (dostupnost ověřena před napsáním příspěvku, velko i malo obchod)
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 21:09 Muž Jozef [311] Re: Buldr
Sú podobné, no málo kto potrebuje toto zrovna upraviť, resp. už hnojí na inej úrovni.
Ale tiež si môže pomery upraviť, len je to už zložitejšie.
akvarijni-hnojivo.cz/…
akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 18:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Dávám přednosti hotovým hnojivům, které někdo namíchal laboratorně a tedy přesně, protože toho v domácích podmínkách nikdy nedosáhneš. Namíchal jak přesně to proto že tam je napsané nějaké "přesné" dávkování. Stačí mě na to 4 lahve čisté chemikálie malá váha za 200 kč a dávkovací čerpadla na kterých jen koriguji denní dávkování. Už ani neměřím jen kouknu do akvária na rostliny. Kdybych na těch svých skoro 500 litrů vody kupoval komerční hnojiva mohl bych si za ty peníze pořídit dalších několik akvárií. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2022 14:54 Muž Lojza007 [1180] Re: Buldr
Rataj srovnával některý hnojiva a to včetně složení, poměru a výhodnosti. Škoda, že tam není víc značek. www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 13:47 Muž Jozef [311] Re: Buldr
Aj priamo na tom odkaze majú pekne hrubú chybu - tie dodané živiny musia byť v gramoch nie v mg /alebo posunutá čiarka :)

Inak tebe sa čudujem, že si to nemiešaš dávno sám, pri tých objemoch čo používaš. Teraz máš skvelú príležitosť, keď sa ti to rozhodilo...či?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 13:29 Muž Jozef [311] Re: vaclav
Tak samozrejme, že rastliny sú najdôležitejšie. Ako niektoré kryptošky neporastú bez vápenca, iné zas bez kyslej vody, CO2...
Potom to hnojenie bez väčšieho zamyslenia nemá význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.05.2022 13:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe:
Zapomínáte na jednu důležitou věc, a to jsou rostliny ve vašem akváriu. Existuje mezi nimi dost velký rozdíl v tom, co potřebují a v jaké vodě porostou. Takže je to spíše o jejich výběru a selekci těch co při nějakém hnojení porostou anebo ne. Jinak každé komerční hojivo je předražená voda v drahé lahvi určená pro malé akvária pro ty větší už je lepší kupovat po kilech, pokud to člověk myslí vážně jinak to dost leze do peněz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 13:12 Muž Jozef [311] Re: Passenger77
Niekde som na to videl aj upozornenie, takže pravda by to mala byť, osobne som neskúšal. Jedine im napísať dotaz k produktu, reagujú celkom rýchlo (ale niekedy tiež protichodné odpovede v rámci produktu :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.05.2022 13:11 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Rovano
Na vlastní míchání jsem šel v době kdy jsem hodně pokusničil, včetně akvárií se silným světlem a CO2 a hledal správné poměry v živinách a v údržbě a nechtěl jsem za hnojení vyvalit balík peněz. Nakonec jsem skončil u nenáročných rostlin, se slabým osvětlením, ale to vlastní hnojivo mě zůstalo ... tak ono ve fichemě se nekupuje na gramy ale na kila tak to zužitkovávám :-)
Ale nyní na to "lowtech" by mě možná stačilo něco malého komerčního a proto jsem si stvořil tu tabulku níže. Sice tvrdíte že složení jsou aspoň u některých známá, ale nějak tomu nevěřím. Dívám se na to jako spotřebitel, že to prostě mají nějak vyzkoušené a funguje to na má nenáročná akvária a pak to mohu porovnat jak jsem to porovnal. Ano do silně osvětlených třeba ani není Bioflor určený, ale mají tam jiné hnojivo Bioflor master a podobně to je i u Profi Plants s jejich hnojivy atd. Je vždy potřeba také koukat do jakého akvária to hnojení přijde!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 13:05 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Jozef
To je tedy obrovský rozdíl...pokud je to pravda a nejde o překlep. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2022 12:57 Muž Jozef [311] Re: Passenger77
Ale aj hotové hnojivo treba vybrať podľa požiadaviek akvária. A to je celý problém. Buď človek pozná, čo chýba (už má skúsenosti, vrodený cit...), alebo musí vodu otestovať ( a ani to mu nemusí pomocť - nevie výsledky správne vyhodnotiť, alebo sú rovno chybné...).
Pozri si koľko dodá draslíka pri rovnakom množstve železa Ferox sypký a Ferox tekutý - a to je jeden výrobca a rovnaký názov.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 12:43 Muž Jozef [311] Re: Buldr
Buldr napsal:Navíc celý problém s NO3 umocňuje jeho kolísavá koncentrace.
Pri silnom svetle určite - veľká spotreba. Pri slabom svetle ako mám ja, je to skôr o nastavenej koncentrácii - rybičky mi ju pomaly zvyšujú do výmeny. Všimol som si, že rastliny rastú lepšie na konci týždňa, keď som dávkoval dusík po trochách postupne. Teraz skúšam dať naraz po výmene vody - nastaviť koncentráciu, len preto, že je veľmi málo vo vstupnej vode (3-6mg/l) a je tam veľa vápnika. Tá spotreba je minimálna, ale pokiaľ nie je aspoň 15-20mg/l NO3 tak rastliny to moc neberú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 12:38 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Buldr
Ale já chápu, že neexistuje univerzální hnojivo. Vem si to z mého pohledu jednoho malého 30L akvárka...samozřejmě by bylo ideální nakoupit testy dohromady za tisíce Kč, otestovat vodu (nejlépe v různou denní dobu) a pak nakoupit hnojivo přesně na to, co tam chybí/přebývá. Ale to se ekonomicky u malé 30L nádrže nemůže vyplatit. Možná to udělám z hobby-nadšení, to uvažuju o měřícím kufru, ale je to cenově darda. :)
K tomu ještě máme nedostatek místa doma s menším děckem, tak že nějaká dílna nebo něco takového, kde bych to skladoval a míchal, je taky problém. Pro můj konkrétní případ bude asi lepší koupit nějaké univerzální hnojivo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 11:59 Muž Jozef [311] Re: Passenger77
To bohužiaľ nemám. To je presne to, že každému bude vyhovovať iný pomer a aj dávkovanie (ak má byť hnojenie "správne"), podľa toho čo akva. potrebuje :)
Preto som kúpil sypké zložky a skúšam, učím sa - iný kombinujú viacero komerčných prípravkov.
Zázračné hnojivo nie je, iba na reklamnom papieri...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 11:50 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Jozef
Pro zajímavost -máš tedy typ na komplexní hnojivo, které dle Tvého vychází jako "nevýkonější"? Tzn.poměr cena/kvalita?
Zrovna zvažuji nákup, ale nemám dořešenou otázku zda s NO3 nebo bez.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 11:50 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Lojza007
Kůpil som síran hořečnatý v lékarně a po koupi zjistil, že kdybych kupoval u Fichemi, brutálně ušetřím. Respektive pokud pominu stárnutí prášku, tak jsem toho mohl mít o kilo víc. Což bych měl na léta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 11:38 Muž Jozef [311] Re: Jozef
Len úvaha - keď budeme uvažovať, že 0,15mg/l Fe z Biofloru bude ekvivalent 0,06 Fe zo Seachemu Fl. (iná forma vraj lepšie prístupná - podľa mňa sa hlavne skôr vyzráža), tak rozdiel v draslíku je 36 krát. Keď som pozeral zlozenia komplexných hnojív (bez dusíku a fosforu), tak rozdiely sú v pomere draslíka ku zelezu (mikroprvkom). Niekde malé, niekde veľké. Ostatne ak tam je (Mg, Ca), tak v minimálných (stopových) množstvách.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74958x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=151