Hnojení
Už na fotce z 14/10 tam jsou tečky. 14/2 jasně patrný. Rostliny co Maj kořeny hluboko v substrátu jsou ok. 2X vyměnit maximum vody a vylepšit kompozici NPK. Pak teprv dávat mikroprvky
Zdravá rostlina vypadá úplně jinak. Takový rostlině nevadí přesun natož že by ji něco zcernalo. Hnedovka je nenáročná rostlina. Podívej se na ten profil a uvidíš že mu to rostlo pěkně. Tedka vidíš podobně problém i na bolbitisu. Stonkovky už pochcipaly. Tohle si samo od sebe sedne akorát do hrobu. Protože ty kytky akorát otravis mikroprvkama.
Hnedovky sa z mojej skúsenosti na živiny zriedka sťažujú, ani na dusík, ani na draslík, ani na horčík; sťažoval sa kde-kto, ale hnedovka nie. Ani svetla moc nepotrebuje.
Ale rozhodne jej trvá, než si zvykne na novom stanovišti, spravidla to odnesie pár starších listov, čo sčernie.
Já tam hlavně vidím tečky na listech. Nedostatek nějaké makroziviny K nebo P. Chtělo by to vědět co ti teče z kohoutku a zoptimalizovat to.
Tak nějak bych to viděl.
Tak tomu asi necham cas a uvidim. Vysazovat to hnojivo asi nebudu. Diky za rady
Potom to bude nejspíše reakce na změnu podmínek v podobě toho hnojení, tedy má za to, že přišla do jinýho prostředí, na to jsou hnědovky opravdu specialisté.
Krome toho hnojiva zadne jine zmeny sem nedelal..
Cernaji listy u vetsich i malych rostlinek. Nove vyhonky normalne rostou.
Nezačali ste súčasne používať aj niečo iné (napr liečivá atď)
A jenom zčernají a nebo i na nich pozoruješ ve spodních partiích malý rostlinky? Černají jenom starý listy? Rostou rostlině listy nový?
Jeste coto, je to videt hlavne na tech malych rostlinkach, vetsi listy sem dnes ostrihal..
Ty hnedovky jsou na stejnem miste uz nekolik let. Listy zacali cernat ve vetaim mnozstvi az poslednk dobou co sem zacal hnojit..tak nevim
Jak dlouho je tam ta hnědovka? Není to novější rostlina? Je stále na jednom stejným místě, nebyla v průběhu několika předchozích dní přemístěna v akváriu z místa na místo?
Ahoj, dokaze nekdo poradit? Dva tydny zpet sem zacal pouzivat flourish dle navodu pul vicka na cca 100l.Krome toho mam jeste jilove kulicky. Problem je, ze mi zacaly cernat listy hnedovky (vic nez normalne), ostatni rostliny jsou ok.
Nevite v cem muze byt problem?
Foto bohuzel nemam, dnes sem to trochu vystrihal..
Dekuji
Starší reakce
Jestli se muzu zeptat, jak si dosel k pridavani tekuteho co2?
Chybí Ti tam fosfor a hořčík. Pokud chemii nerozumíš, tak to raději neřeš a nic tam nelij/nesyp. Něco neporoste, nahradíš něčím jiným. (Co píše Bublina raději ani nečti.)
Pohraj si s intenzitou/dobou osvětlení a pravidelně měň vodu.
Tyhle potíže s rostlinami a řasami má kdekdo, ne jenom vrtáci a začátečníci. Chce to trpělivost, ono se to vyvine nějakým směrem, často příznivým.
Ono je to asi otazka miry. Priznivci hnojici metody EI zastavaji nazor, ze bohate hnojeni rasy neprodukuje a v jejich akvariich se to potvrzuje. Koncentrace ktere davaji do akvarii jsou mnohdy dost velkoryse.
Takze to co pise magic je to k cemu bych se priklanel ja - hodne hnojeni tolik nevadi, pokud ti rostou rosliny a neskodi to zivocichum. Ale hodne hnojeni a nerostouci rostliny bych rekl ze je o dost horsi nez malo hnojeni a nerostouci rostliny. Nekdo tu chemii zkonzumuje a pokud to nejsou kytky, rasy se rady nabidnou
Vysoké koncentrácie jedného prvku môžu blokovať príjem iného a tak vyvolávať umelý deficit. (Z hlavy mi napadá vápnik/horčík)
A samozrejme príšerne vysoké koncentrácie sú toxické.
Edit. Riasy prosperujú tam, kde neprosperujú rastliny.
Hele ja bych ti poradil CO2 vubec neresit. To potrebujes zejmena tehdy, kdyz nutis kytky k prekotnemu rustu tim, ze na ne hodne svitis. daleko jednodussi je svitit min. Kdyz svitis rozumne, staci ti CO2 co se ti dostane do vody ze vzduchu.
Ve tvem pripade bys zjistila, ze syceni CO2 neni kompatibilni s tvym filtrem, protoze tim bulanim bys ho zas vyhanela ven, a to by byl jen zacatek spiraly predelavek. Stalo by te to nemalo penez a casu. (nekde si vygoogly hitech vs lowtech akvarium pokud te to zajima vic)
Ke svetlu - 8W je udaj nic moc rikajici, dnesni led diody dovedou svitit i pres 150lm/w, proste hodne. Ve tvem pripade je asi dulezitejsi to relativni srovnani - ze sama rikas, ze to sviti o dost vic. Mozna muze byt uzitecne svitit o trochu vic nez drive, ale urcite ne nijak dramaticky.
Muzes se podivat treba sem jestli te nejaky ten priznak nedostatku nepotrefi
surpanblog.cz/…
ale z me zkusenosti - odhadnout ceho mas malo podle poruch rustu kytek je machrovinka pro pokrocile, zvlast kdyz mas v neporadku vice veci. Cili se to resi tak, ze kdyz musis/chces, tak proste das od vseho trochu a ono to povetsinou staci. V akvariich do kterych se nesviti hodne casto ani neni treba nic pridavat, dostava se to tam s vymenama vody, z krmeni ryb a ze vzduchu.
co2 tekuty rataj je tahani penez z lidi. bioflor rataj je tahani penez z lidi. vypocty pro tebe delat nebudu, protoze to nechapes.
akvarijni-hnojivo.cz/…
ve sklorexu maj pmdd od rosika k tomu jako doplnek KH2PO4 ( to je ten fosfor co potrebujes)
kazdou slozku namichas do zvlast lahve a prvni davku das 5x. pokud se ti bude dal delat paroh, snizis davkovani slozky s MgSO4. kazda davka reprezentuje denni spotrebu zivin v prumerne osazene nadrzi.
vodu budes vymenovat pravidelne co 14dnu 1/2 vody kazda druha vymena maximum co jde. treba 80%.
zkoumal jsem nekolikrat fotky tvoji nadrze a rostliny ti rostly a pak najednou ti zacaly hnit a zacala si strihat.pravdepodobne nekdy v tom momentu si presla na bioflor nebo doslo k nejakymu nadbytku. pak uz tam mas ruzny deficity, treba deficit molybdenu, kterej sem fakt dlouho hledal, protoze je docela unikatni, ale vzniknul tim, ze ten bioflor neni komplexni hnojivo.
svetlo neres. tolik svetla aby ti prestaly rust rostliny a z toho zacal rust paroh fakt nemas. paroh neni rasa z moc svetla i kdyz tvrdis ze je vic na svetle. svetlo neni pricina. jsou lidi co svitej vic a nemaj ho. problem muze bejt klidne casty prani filtru a jeho spatna funkce. klidne zacnu svitit 3x vic a paroh se mi neobjevi. zacnou rust zeleny rasy a sinice. a samozrejme zacnou brutalne rust rostliny. teda samozrejme pokud maj dostatek zivin. bez tech to fakt nejde a rostou rasy
Děkuji, taky jsem myslela na Co2. Co třeba Co2 Rataj? Hodí se k sobě s bioflorem.
Krabičku od světla jsem našla a je to led zářivka 8W. Je mnohem silnější než to předešlé. O tom zakrývání : mám v plánu zítra pořídit plovoucí rostliny. A pokud neseženu, nechám vzplývat egerii densu a na její místo přidám další rostliny
Přikládám fotku.
Jsem moc ráda, že se mi snaží pomoct tolik lidí, ale je mi 13 a ikdyž už máme chemii první rok (7.tř) tak to co psala Bublina jsem vůbec nepochopila..
Byla bych ráda, kdyby jste mi prosím poradili přímo přípravek (hnojivo) které seženu ve Sklorexu.
Bublina napsal: chemie zakladni skoly.
na mape vidim max 3mmol tj 5.6x na nemecky. ja mam z kohoutku 0.9mmol a v akvarku mam 16 nemeckejch
No nevim, ale prijde mi, zes to nejak pomotala
3mmol/l = 16°D, tedy rekl bych dost tvrda, a tech 0.9mmol/l by odpovitalo tak 5°D...
Jinak z toho vsecho co jste jmenovali jako nedostatky ve vyzive mi prijde, ze jste zcela vynechali CO2. Prisypat vsechno co jste radili a pridat CO2 a je z toho mozna funkcni hitech akvarko. Nicmene nevim, zda je to cil, skoro bych rekl, ze ne.
Asi bych zacal tim, ze amazonka prida do sve prezentaci nejake info o tom svetle (idealne svitivost v lumenech), urcite to bude nekde na obalu. Hadam, ze se ukaze, ze proste sviti vyrazne vice nez to predchozi. Z mych zkusenosti jakmile clovek hrabne na svetlo a ostatni veci necha pri starem, nedopadne to dobre. Nejjednodussi by mi prislo stahnout to svetlo na podobnou intenzitu jako predtim (nejsnaze asi priclonit pokud je to svetlo nekde v krytu, jen pozor aby se neprehralo), a pak resit rasu a hnojeni.
Rasu odstranit co to jde, hnojit by melo stacit minimalne, prihodit nejaky dalsi kytky. U mne se obvykle ukazalo, ze dobre rostou jen nektere, takze ty co nerostli jsem proste zrusil. Je to zbabele a nesportovni, ale ucinne.
Jinak ja mel male akvarko na parapetu, kde na nej nesvitilo prime slunce, nemel jsem tam zadne svetlo, nemenil jsem tam vodu, nemel jsem tam vzduchovani a kytky v nem rostly sice pomaleji, ale byly uplne nez ras. Ani na stenach se nedelala rasa. Byl jsem z toho trochu smutny, pac v reprezentativni nadrzi jsem mel pres veskerou snahu o poznani vice potizi... A pak se v tom vyznej
No jistá si nejsem
přidávám ještě Tetra PlantaMin co 2 dny,ale otázka, kolik tam toho draslíku je.. ve vstupní vodě mám 37 mg/l NO3, Ca a Mg zatím nevím, ale předpokládám, že hodně Ca..
Amazonka: kup si KH2PO4,K2SO4,MgSO4,tensococtail nebo micromixplus. tj klasickej PMDD bez KNO3, ale i s nim si to muzes koupit, protoze i kdyby si nakrasno mela 50mg/l tak pri vymene 1/4 vody za 14 dnu brzo dojdes nuly, ale zatim si ho schovej.
vymen 2x maximum vody at mas jistotu ze jsi bez nadbytku. pust svetlo na 12 hodin +pauza. rasy z nadbytku svetla vyrostou za den, budou zeleny a ne ze paroh.
osetri parohy peroxidem (davkovani najdes na netu, nejlevnejc vyjde 30% v drogerii na obcanku a ten naredis-bacha pri praci pro nesikovny jsou ochranny prostredky)
pmdd si podle navodu naredis slozku do kazdy lahve a po ty vymene 5x vic P, 5xvic K,5x vic tenso nebo micro. Mg tam das jen denni davku (ja fakt nevim kolik mas Mg z kohoutku a kolik tam mas Ca a vubec netusim co je moc NO3)
a pak tam das kazdej den denni davku P a K mikro davej obden obdva obtri. do 14dnu musis videt rozdil. ale furt nevim nic o tvoji vode. pro me brnenska voda znamena starobrno
Je v Brne, takže čakám tvrdosť skoro 20dGH a dusičnany tak 30. A horčíka málo. Ale jej adresu neviem.
Báro, klikni si tu:
mapy.bvk.cz/…
na svoju adresu a hoď nám sem ten rozbor pls...
www.aquariumplantfertilizer.com/…
jsi si jista, ze ty dirky v listech nejsou stale jeste dusledek toho nedostatku fosforu ? jinak to je nedostatek drasliku. K2SO4 anebo muzes pouzit KNO3, tam je drasliku habadej a trocha toho dusiku se taky hodi
) ale furt hadam, protoze nikdo neukazal kolik mas ve vode N,Ca,Mg
Ahoj, nejsem odborník
ale mě rostliny nerostly ještě nedávno také, pokud vůbec, byly malé, zakrnělé, i přírůstky- koupila jsem test na fosfor- hodnota byla na "0"- začala jsem přidávat tedy KH2PO4 a rostlinám to viditelně pomohlo. Až na hygrophilu polyspermu (která je dírkovatá) viditelně rostou, např. nové valisnerie byly předtím miniaturní, nyní dorůstají běžné velikosti, sagitaria platyphyla vypouští nové listy- předtím asi rok stagnovala..... třeba zkuste koupit ten test na fosfor a uvidíte (ovšem, zdaleka nejsem odborník- jen píšu, co pomohlo zrovna mě
Na druhou stranu akvárium je vcelku dost osázené a krmím opravdu střídmě (ani šneci se mi vůbec nemnožili)
Ja ti mila amazonko doporucim jedine.. vyber si jednoho zdejsiho odbornika, a ozkousej jeho rady.. hlavne trpelivost.. 100 lidi, 100 nazoru.. preji stastny vyber, hadkami se nenech odradit..
Nevím a ani to nemohu a nechci vyzkoušet,to přirozené světlo na AQ jde a s tím nic neudělám,ale asi bych si musel pohrát s intenzitou,aby rostliny rostly tak jak teď.Mám to teď odladěné takto a vyhovuje mi to.
zavadzajuce je tvrdit, ze 8 h svietenia je dost a 12 h zbytocne vela a nezohladnit prirodzene svetlo (slunicko)
8h doplnene prirodzenym moze stacit
12h bez prirodzeneho moze stacit
8h bez prirodzeneho nemusi stacit
Prirodzene svetlo moze dat rastline daleko viac svetla/energie ako poddimenzovane umele.
Záleží na síle vzduchovacího motorku, ale jestli ti to utáhne i když to dáš nad hladinu, tak máš vyhráno. Když to dáš pod hladinu, tak ti to víc okysličuje vodu při příležitosti praskání bublinek na hladině.
Do akvária mi sluníčko nesvítí.
A někde jsem četla, že by naopak měl být ten výtok aspoň 5cm pod hladinou
Jen k tomu bublifuku, zkus si pohrát s výškou umístění výtoku z filtru. Když dáš tu vývodní trubičku těsně nad hladinu, nebo spodní částí částečně na úroveň hladiny, bude hluk minimální. Někdo si na to zvykne, někdo ne.. někdo bez toho bublání neusne
EDIT: Přirozené světlo = sluníčko
Někde jsem četl, že aktivisté nemají boční sluneční světlo do akvárek rádi, že to prý ryby mate a nevědí, kde je hladina.. podložené to nemám.
Co myslíte tím přirozeným světlem?
Jinak bych se ještě chtěla zeptat, mám teda dál hnojit bioflorem? jaké jiné hnojivo by jste mi doporučili koupit ve Sklorexu?
Rostliny jsou blede, vubec nerostou.
Moc všem děkuji, něco ještě dodám :
Ta řasa (je to ten jelení paroh, ne roducha) je hlavně nahoře, u dna vůbec. Nejvíce jí je na Anubiasu a na těch rostlinách vlevo (ale zase jen téměř u hladiny). Čím blíž k hladině, tím víc řas.
A akvárium mám umístěné ve svém pokoji, kde je po celý den hodně světla a svítí tam sluníčko. Do akvária ale nesvítí, vždycky ráno zatáhnu žaluzie.
Taky mi hodně vadí, že filtr (bublifuk) je hodně hlučný a nemůžu usnout.
Řasa je i na filtru, ale zase jen na vrchní části. (tam kam nejvíc dopadá světlo)
a ako by to vyzeralo, keby svietis 8h bez prirodzeneho svetla?
Tvrdit,že svícení 8h je málo.Může být zavádějící.Já svítím 8h,a problém s kalamitním stavem řas nemám a rostliny rostou bez problému. Na akvárium mi dopadá i denní světlo.Kdybych svitil 10-12 h,tak si myslím,že bych právě začal ten problém s kalamitním stavem řas mít,protože tam budu mít nedostatek CO2(nedodávám uměle).My nevíme,kde dotyčná má akvárium umístěné.
2 22.03.2018 15:31 Bublina pokud se dela jeleni paroh i u dna, nemuze to byt nadbytkem osvetleni. problem je prave v nedostatku svetla resp kratkemu dni. diana W ve sve knize pise, ze 8 hodin je malo. rostliny zastavej pri kratkem dni rust. 10 spis 12 hodin, klidne s prestavkou.
jeleni paroh je rasa nadbytku horciku. bioflor je hnojivo obsahujici K,Mg,Fe . to zpusobuje presne tuhle rasu. pri vymene 1/4-1/3 po dobu nekolika mesicu je nadbytek vseho vicemene jasnej.
vymenit max vody 2x po sobe a pridat fosfor, tezko rict kolik, kdyz nevime kolik NO3 tam je. tvrzeni hodne je jen tvrzeni.
je problem sehnat neco takoveho
www.scvk.cz/… nebo
www.pvk.cz/… ?
Zkusil bych si pořídit stmívač,který by byl k tomu Led osvětlení kompatibilní a pomocí něho ztlumit intenzitu osvětlení.
Ta invaze řas může být i tím, že jsi změnila osvětlení. Podle mě potřebuješ vychytat poměr mezi hnojením a světlem. Na starších fotkách řasy nejsou, teprve po výměně osvětlení se rozšířily. To nové osvětlení je určitě silnější, takže ty řasy jsou, podle mě, důsledkem této změny.
0 22.03.2018 12:54 Bublina Vidím odumirani listů od konce a holý stonky. To je příznak nedostatku. Může být vyvolán i nadbytkem. Další fotky stonkovek a rozbor vody od vodárny?
Vidím jelení parohy ale nevidím steticku.
Anubias je jasný, ten rastie príliš pomaly, než aby riasu dával.
Hygrophila... len smutne pokrčím plecami, ani mne nejak extrémnu radosť nerobí.
Ja osobne by som skúsil nájsť čo najviac rýchlych rastlín a hľadal, čomu sa dariť bude. Egeriu a cabombu máš a vyzerá, že vcelku ide (keď tak hoď detail). Limnophila sessiliflora, rotala, ludwigia, plávajúci ceratophyllum, proste všetko, čo vyhadzujeme na kilá. Riasy sa zbaviť tak, že ju umoríš rastlinkami, ktorým sa darí.
Nemyslím si, že by v tej vode niečo "chýbalo".
A dúfal by som, že sa zjaví niekto s nápadom, čo s tou brnenskou vodou, lebo to netuším. Ale ten problém tu nie je nový a už posledne to v zásade vyšumelo...
Ak má niekto lepší nápad, sem s ním.
Brnenská voda má dusičnanov dosť. A žeby chýbal fosfor, sa mi moc veriť nechce, okrem toho ten popis na deficit fosforu nesedí.
Báro, mohla by si hodiť nejaké fotky tých rastlín?
Bioflor neobsahuje dusík a fosfor. Máš ho ve vstupní vodě tolik že ho tam nedavas?. Vymen 2X po sobě maximum vody co můžeš (protože tedka máš přebytek prvků obsaženejch v biofloru) a pak začni dodávat N a P v závislosti na N ve vstupní vodě. Ruduchy se zbav pomocí peroxidu
Přidat reakci
1 ...... [24] ...... 62
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 75514x