Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:28 R Muž romant [27987] Re: ludvik
Ano, ale článek je něco jinýho než příspěvek ve fóru a tímto tuto debatu končím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:22 Muž ludvik [1082] Re: romant
Neřešilo se tenkrát kvůli RoFr, že už se nikdy nestane, aby ten kdo odejde vzal sebou i vše co zde napsal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:19 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: romant
To vím, právě proto jsem článek hledal zde. No netušil jsem, že s Marcelem zmizely i články...

Tož nic, díky za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:13 Muž Zip [277] Re: Ciffik
Marcel zrušil webovky a mám takový pocit, že sáhnul i články.
Můžeš zkusit štěstí na web.archive.org
EDIT : pozdě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:12 R Muž romant [27987] Re: Ciffik
Marcel odešel a vše své si vzal s sebou, ani jeho stránky už tuším nefungují, jak jsem pochopil, akvaristice se přestal věnovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2017 12:07 Muž Ciffik [761] - Rostliny
Nevím kam jinam zařadit...

Marně hledám článek od Marcela, kde se věnoval růstu rostlin v závislosti na různé koncentraci živin. Mám za to, že byl publikován zde na rybkách ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2017 19:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Acinonyx
Acinonyx napsal: Nehnevaj sa na mna, ale tento tvoj prispevok podla mna nedava vobec ziadny zmysel.
Prečo by som sa mal hnevať? Diskusia nie je o tom, mať na všetko rovnaký názor ;-)

Ja len upozorňujem, že presné výpočty nemusia dať taký (dobrý) výsledok, ako niekto môže očakávať. Ako som spomínal, venoval som tým výpočtom a prepočtom kopu času, aby som nakoniec prišiel na to, že ten vyrátaný pomer ± zodpovedá pomerom v PMDD, takže ne-chemikovi a ne-biológovi ako pekný základ poslúži práve ten... A je v gramoch, takže sa netreba trápiť s molárnou hmotnosťou jednotlivých prvkov/zlúčenín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 19:30 R Muž romant [27987] Re: tonof
No a teď by se ti tehdy dávat pozor hodilo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 19:28 Muž tonof [53] - RostlinyRe: romant
Z chémie si pamätám len učiteľkyné krásne krivky, ktoré vyvolávali chemické reakcie v mojom mozgu a následky sú zjavné blbí,blbí a stále blbí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2017 19:21 Acinonyx Re: slavko
Nehnevaj sa na mna, ale tento tvoj prispevok podla mna nedava vobec ziadny zmysel. To, ze vacsina ludia nedokaze odvazit a odmerat veci s absolutnou presnostou predsa neznamena, ze by nemali minimalizovat chyby tam kde to dokazu (a relativne jednoducho) - t.j. presne vypocitat co chce do akvaria dat. Je to ovela lepsie ako davat do akvaria veci uplne od brucha, lebo ked zistis, ze niecoho davas malo/vela, tak je tazke zacat davat od brucha +- 20%. Sluzi to teda ako relativny standard, odchylky vazenia a odmeriavania objemu budu pre tu istu osobu v priemere +- rovnake, a preto to sluzi ako dost dobry zachytny bod.

Predpokladam, ze vacsina ludi, co sa o taketo veci zaujima ma dostatok rozumu na to, aby nevazila veci na desatine miesta na kuchynskej vahe a pod.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2017 19:20 Maq
V akváriu s převahou rostlin nad rybami s krmením dodáme určitě trochu dusíku, ostatních prvků asi málo. Jak málo?
No tak málo, že mnohem mnohem mnohem větší dávky všech možných prvků obsahuje vodovodní voda. Ta běžně obsahuje některé prvky v o jeden až tři řády (chloridy) větším množství, než rostliny využijí.
S vodovodní vodou tedy platí to, co píše slavko (a romant). V té ohromné záplavě balastu se dá opravdu jen tak nějak odhadem dodávat to, co podle vizuálních příznaků vyloženě chybí.
Nic proti tomu, pokud nás rostliny až tak dalece nezajímají (anebo pokud máme tu kliku, že nám z kohoutku teče měkká voda). Pokud chceme s rostlinami nějaké lepší výsledky než průměrné, pak podle mého názoru je rozumným řešením pracovat s demineralizovanou vodou, a tu si upravovat. Člověk rychle zjistí, že stačí podstatně méně minerálů, než kolik jich běžně ve vodě máme.
(Ale aby mi nebylo nesprávně rozuměno - nemluvím o dusíku a fosforu, jejichž vhodné množství akvaristé víceméně znají. Mluvím o kvantech sodíku, vápníku, hořčíku, uhličitanů, síranů a chloridů, které v každé vodě jsou, hodně ovlivňují, ale skoro nikdo se jimi nezabývá.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 19:15 R Muž romant [27987] Re: tonof
Já ne, já tomu nerozumním. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 19:08 Acinonyx
Fotka k příspěvku Ak by bol zaujem, mozem sem hodit toto co pouzivam ja. Nie su tam sice vsetky chemikalie (planujem pridat mocovinu, Ni a jednorazove hnojenie pomocou napr. Mg).

Nevyhoda je, ze to precuje s predpokladom, ze davky su rozdelene rovnomerne na kazdy den (t.j. hnojenie 7-krat do tyzdna). Niekto sikovny by to asi vedel vypimpovat s pouzitim nejakeho drop-down menu a IFov, ale kedze to nepotrebujem, tak som na to lenivy.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 19:05 Muž tonof [53] - RostlinyRe: romant
Romant, každý by bol rád keby mu to išlo od oka, ale raz prídu problémy a potom sa človek aj slamky chytá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 18:50 Muž Magic [879] - RostlinyRe: tonof
Stačí ten vodík nepustiť ku kyslíku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 18:45 R Muž romant [27987]
Tak ono nic proti tomu snažení bejt za každou cenu přesnější než přesnej, každej si najde svojí skupinku. :) Já tedy vyznávám spíše sedlácké pojetí akvaristiky, tedy snažím se nebýt moc velkým otrokem vážení a měření všeho možnýho a zaměřuji se prostřednictvím svého zraku a dostupných přirovnání v obdobných rostlinných projevech k ladění event. hnojení tak abych spíše v menších množstvích decentně doplňoval. ;-) Jinak rozumím tomu, že tato metoda nemusí vítězit u každýho, ale proti gustu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 18:37 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Kubaa
Tak to začínam hnojiť so zváračskou kuklou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 18:32 Muž Kubaa [718] Re: Maq
OK, tak pro ty, co zapomněli od základky chemii, takhle vypadá dávkování čistého draslíku do vody: www.youtube.com/…

Poučení: je potřeba pracovat s draselnou solí (a hmotnost bude záviset na tom, jakou sůl použijete).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 18:15 Muž tonof [53] - RostlinyRe: slavko
Zhruba máš pravdu.Ale napríklad Marcelové a Máqové pokusy kde všetko presne vážili, ukázali veľmi pekne aké veľké rozdiely v raste rastlín majú aj malé rozdiely v množstve hnojív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2017 18:02 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: tonof
tonof napsal:Preto si myslím že táto kalkulačka má veľkýýý výýýznam pre rastlinkárov.
Nemyslím si, a počet ypsilonov na tom nič nezmení...

tonof napsal:Sú kolegovia ktorý majú iba iba minimum rýb ako ja a málo kŕmia, preto tie odchýlky nebudú veľké.
Možno Vás prekvapí, ale sú aj takí, ktorí ryby /v akváriu) nemajú vôbec...

A neveľké odchýlky? Neverte tomu. Pokiaľ nezmeriate presne čo je v akváriu (a to nezmeriate), budete i tak pridávať nezmysly, len budú presne vypočítané. Okrem toho, presne to vyrátate na mili-pidi-nič a potom to odvážite na váhe s presnosťou ±10 % (alebo skôr horšie) a nalejete do nádoby, kde naberiete množstvo od oka podľa rysky, atď ... a budete sa točiť v nekonečnom kruhu.

Či sa Vám to páči, alebo nie, matematika ani chémia Vám nepomôžu. Ale keď chcete, rátajte, vyskúšajte a potom dajte vedieť...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 17:54 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Ciffik
Približne takéto niečo palec, ale Marcelová bola lepšia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 17:43 Muž tonof [53] - RostlinyRe: slavko
Pri problémoch s rastlinami človek skúša všetko možné. Preto si myslím že táto kalkulačka má veľkýýý výýýznam pre rastlinkárov. Sú kolegovia ktorý majú iba iba minimum rýb ako ja a málo kŕmia, preto tie odchýlky nebudú veľké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 17:37 Muž Ciffik [761] - Rostliny
odpověď na vaše potřeby:

rotalabutterfly.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2017 17:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: tonof
tonof napsal: Snáď Maq by mohol túto kalkulačku nainštalovať na tieto stránky.
Obávam sa, že Maq je na to malý pán ;-)

Každopádne, keď som kedysi začínal s PMDD mal som v tom tiež poriadny chaos, výsledkom je moje pojednanie o bežne (pri hnojení) používaných zlúčeninách -- slavino.sk/… -- vrátane odkazov na nejaké nástroje, ktoré pri výpočtoch pomôžu. Časom som však prišiel na to, že nemám laboratórium, ale akvárium a presné rátanie je na dve veci, pretože k presnému zloženiu vstupnej vody sa u nás i tak dostať nedá a čo tam pridávam krmivom, to možno nevie ani jeho výrobca (a každopádne dávku krmiva nevážim)...

A tak dnes síce naďalej naberám hnojivo striekačkou, ale len tak orientačne a vlastne ma najviac zaujíma, či do nej bez pozerania naberiem požadovaný objem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 17:18 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Myslím že na týchto stránkach sa nachádza dosť softwareových expertov ktorý keď sa budú cez vianoce nudiť by mohli pre kolegov hnojičov vykúzliť tento darček pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 17:07 Maq Re: tonof
tonof napsal: Snáď Maq by mohol túto kalkulačku nainštalovať na tieto stránky.
Jasně, já bych taky pokládal za vhodné, kdyby tu něco takového bylo... Přemýšlel jsem o tom. Samozřejmě teoreticky všechny výpočty a hodnoty do nějakého takového udělátka umím naládovat. Ale větší problém pro mě je, jak to spáchat tak, aby to obsahovalo i méně obvyklá hnojiva (desítky látek), a přitom to bylo užitečné i pro normálního smrtelníka.
Asi by to chtělo někoho, kdo umí líp pracovat s nějakým vhodným software; všechnu teórii bychom schovali a vyhazovalo by to jenom srozumitelná čísla.
=
Ohledně poměrů jednotlivých iontů je pro mě výchozím bodem tzv. Marschnerova tabulka, mj. v článku "Poznámky k výživě rostlin. 1". Je to tam v látkovém množství i hmotnostech.
Ta čísla tam jsou pro základní orientaci velmi vhodná, člověk se aspoň řádově dostane k nějaké rozumné představě, kolik čeho vlastně rostliny potřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 16:52 Maq Re: Kubaa
Kubaa napsal: Vážit čistý draslík by mohla být docela zábava
Já už takhle nevtipkuju, protože "normální" lidi fakt nepochopí pointu...
... a vůbec mám strach, že něco někde napíšu, někdo to nepřesně pochopí a bude malér... :-O
(Před rokem jsem pokládal za trochu přehnaná romantova upozornění v tomto ohledu, ale jak šel čas, vidím, že je to potřeba.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2017 16:49 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Kubaa
Chýba mi Marcelová kalkulačka na jeho stránkach,tá vypočítala všetko a boli tam okrem bežných hnojív aj močovina a iné. Snáď Maq by mohol túto kalkulačku nainštalovať na tieto stránky.Týmto miestnu jedničku Maqa prosím o pomoc palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 14:22 Muž Kubaa [718] Re: tonof
Tzn. Chceš to jen přepočítat? Jestli kvůli vážení, tak stejně musíš vzít v úvahu ještě anionty atd. Vážit čistý draslík by mohla být docela zábava a zvláště pak jeho dávkování do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2017 14:15 Muž tonof [53] - Rostliny – Ideálny pomer prvkov hmotnostný.
Aký je ideálny hmotnostný pomer prvkov N:P:K:Ca:Mg alebo NO3:PO4:K:Ca:Mg ? Reagujem na Maqové články a jeho molárne pomery.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 12:42 Baymax Re: vaaclav
No veď to, že či tie čerpadielka majú nejakú spatnú klapku. To vás potom asi po vianociach budem kontaktovať že čo a ako :-D Lebo tiež by som chcel vedieť či musí ísť na každú jednu tekutinu aj jedna hadička do akvárka osobitne alebo sa ti dá spojiť nejak ? Ale to mi zase nepríde dobré aby sa hnojivo miešalo s tekutým CO2

Totiž ja nie som každý deň doma aby som mohol konštatne hnojiť tak ako si ja prajem a rodičia na to sem tam zabudnú(niekedy aj celý týždeň) tak preto rozmýšľam, že si urobím pekného ježiška :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 12:42 Muž Jarry [1437] Re: Baymax
Používám to na hnojivo, co si sám míchám, hadička z jedné strany čerpadla se strčí do flašky, druhá se natáhne do akvária. Do hadice od filtru bych to určitě nezapojoval, mám hadičky vytažené do akvária, pro jistotu končí kousek nad hladinou. Nastavení je jednoduché, funguje to spolehlivě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 12:19 R Muž vaclav [14606] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Baymax
Tak mě ho přinese až ježíšek ale pokud jde o hnojivo tak je to tvoje věc, já budu používat PMDD. Pokud jde kam to připojit tak na hadice k filtru asi ne mohl by se tvořit podtlak nebo přetlak a mohlo by to hýbat z rozpuštěným hnojivem, navíc jsou to 4 hadičky. To je ale jen moje domněnka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 12:06 Baymax – Jebao DP-4 dávkovač na 4 láhve
Dobrý deň. Chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s týmto prístrojom. Vedeli by ste mi dať nejaké rady ? Či je to spoľahlivé, aké hnojivo sa tým môže dávkovať, či aj doma namiešané napr PPS Pro alebo len nejaké kúpené? Ako sa to dá zapojiť do akvárka, či to môže byť zapojené aj do hadice od filtra ? Ďakujem za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:57 Muž imax [47] Re: romant
pridal som dnes po gulicke a uvidime
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:55 R Muž romant [27987] Re: imax
imax napsal: Kratko po zalozeni AQ som dal pod echinodory bleherae po gulicke JBL 7+13. Rastli paradne, vymenili listy za subemerzne a teraz maju cca 10cm listy. Je mozne ze su po pol roku gulicky vycerpane?Ano, je to možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:54 Muž imax [47] Re: Wanderer
Kratko po zalozeni AQ som dal pod echinodory bleherae po gulicke JBL 7+13. Rastli paradne, vymenili listy za subemerzne a teraz maju cca 10cm listy. Je mozne ze su po pol roku gulicky vycerpane?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2017 19:54 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Závisí od toho, koľko to naleješ a do akej veľkej nádrže.

Keď vezmeš napr. 1ml, bude v tom 0,32%Fe, čiže 3,2mg. A toto keď naleješ napr. do 100l, bude 0,032mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:49 Muž teakmon55 [6] Re: afc1886
Ako dostanem kolko mg/L je to Fe ked Fe je 0,32%?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:46 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: nepřihlášený uživatel
Taky bych doporučil jílové kuličky do dna. Echinodory mi lezou z akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 19:21 Muž tonof [53] - RostlinyRe: nepřihlášený uživatel
V začiatkoch asi pred 20 rokmi keď som nepoznal PMDD som hnojil Ratajovým bioflorom, všetko rástlo v pohode. Ale keď prišli na trh ílove guličky Bivoj, tak som ich hneď vyskúšal pod echináče a krypty, reakcia rastlín bola výborná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2017 18:36 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: nepřihlášený uživatel
Nebudu Tě prudit s tím, že je podstatně lepší si tady vytvořit prezentaci...to je asi zřejmé. Zkusím poradit obecně, co pomohlo mně po několika letech stagnace Echinodorusu. Po předělání layoutu s přidáním půdního hnojiva pod písek došlo k neskutečným přírůstkům. Po 1,5 roce se zásobní hnojivo vyčerpalo, tak jsem přidal pilulku s hnojivem a do týdne 2x nové listy a do měsíce 3x vyhonil květ. Moje rada je pohnojit do substrátu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2017 18:24 R Muž afc1886 [14695] Re: teakmon55
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 17:40 Muž teakmon55 [6]
Da sa niekde dopatrat ake zlozenie ma Seachem Flourish?
Prípadne,ktoré hnojivo je lepsie?Seachem Flourish alebo PROFIPLANTS COMPLETE ADVANCE?
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2017 14:33 nepřihlášený uživatel
Dobrý den, mám ve svém akváriu jeden Echinodorus ocelot red a mám s ním problém-ne a ne vyrůst-mám ho asi rok a pořád je jen asi poloviční proti velikosti uvedené v atlase :-| .Ostatní rostlinky jsou v cajku.Mám ho něčím pohnojit? A pokud ano čím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 21:44 Muž teakmon55 [6] Re: zervan
Skor by som povedal,ze tie na tom silnom svetle,ked som to nepreriedil tak tie v miernom tiemi boli zelensie.Aj anubias mi rastie celkom dobre jen je dost bledy.V posledom case som zdvyhol Mg na 14mg/L.Zeleza som myslel,ze je vela tak som to znizil na 0,15mg/L týždenne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 21:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: teakmon55
Robia to nové mladé listy podľa fotky - všetky, sú skôr až do biela, veľmi svetlé? Alebo len tie na najsilnejšom svetle žltnú? Z fotky to tak nevidno.

Voda má relatívne málo horčíka oproti vápniku, možno ten chýba? MgSO4 by to riešilo. Alebo potom železo. Na druhej strane, tie rozpadnuté Alternanthery mi pripadajú, ako keby bolo niečoho priveľa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 21:29 Muž teakmon55 [6]
Fotka k příspěvku Zdravim,coho nedostatok moze sposobovat zltnutie zelených rostlin?Celkovo zelene rastliny sa nejak spomalily a tvory sa zelena riasa.Tento problém mám už par mesiacou.NO3 to asi nebude ked je cca 20-25.Parametre vody a hnojenie mam v popise.
Premýslam na d týmto hnojivom
www.profiplants.cz/…
Alebo radsej Seachem Flourish?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2017 19:40 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Maq
Maq napsal: Tady bych si vsadil spíš na draslík. Hnojíš draslíkem, třeba sanytr (KNO3)?

Díky za super radu, vypadá to opravdu na nedostatek draslíku. Ve středu jsem nalil do akva 20 ml K plusu a už dnes vidím na stoncích Pačule nové výhonky, které mají mnohem zdravější barvu než ty staré potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2017 18:14 Muž Tudy [330] - Krevetky
Zkouška na NO3 provedena, K plus je síran.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74970x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=1351