Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 19:45 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Áno už je to vyše mesiaca čo hnojím močovinou. GDA a sinica v miernom stave pokračovali až do 17.3. keď som na tri dni zatemnil akva a potom zdvihol osvetlenie o 5cm na 55cm od dna a zvýšil dávky CO2 z 10-15 na 20ppm zrazu sa všetko rozbehlo a riasy ustúpili. Tak teraz neviem čo zabralo,hnojím naďalej močovinou a čakám na ďalší vývoj.Nikdy nerob viac zmien naraz, lebo nebudeš vedieť čo zabralo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 18:38 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ano pri nedostaku fosforu sa večšinou objavuje zelena prisedla riasa. Ale ty pises ze ostatne rastliny su v pohode? Ak je to Ludwigia repens 'Rubin' tak to bude tym svetlom. Jej spodne listy pri nedostatku svetla odpadavaju a hinu. Takze asi jak pises, aj malo fosforu aj malo svetla pre tuto rastlinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 15:35 Muž Kapr [9] Re: Kapr
Tak uz jsem na to prisel sam. Diky odkazu maniakva.sweb.cz/… za ktery diky. Bud ma malo svetla, jelikoz jsem ji presazoval ze svetlejsiho stanoviste a nebo to bude malo P. Jelikoz na jednom velkem listu od microsorium je tmave zelena usedla rasa a to tu nekdo psal ze je dusledkem nedostatku P. Nebo to bude oboji, malo svetla a malo P. Kazdopadne diky za rady hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.04.2017 14:48 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: kleopatracz
Či sa Vám to páči alebo nie, no univetzálny test na všetky živiny sú práve rastliny (a i riasy). Je pravda, že čítanie výsledkov tohoto "testu" nebýva jednoduché a často ani jednoznačné, ale existuje a stačí sa "reči" rastlín naučiť. Poskytnuté odkazy sú dobrým začiatkom tohoto jazykového kurzu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2017 13:44 Muž Kapr [9] – Ludwigia rapens
Fotka k příspěvku Nejake rady cim to muze byt? Listy od spodu jakoby flekati a pak zloutnou a odpadnou. Muze za to fosfor? Mam podezreni ze toho mam nedostatek. Ostatni rostlinstvo je vpohode. Muzete mi doporucit nejake peletky pod koreny ? Diky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 22:11 Maq Re: tonof
tonof napsal: Skúsim ešte celý mesiac Marec pridávať močovinu, aby som posúdil jeho vplyv na rastliny.
A jak to tedy dopadlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2017 19:23 R Muž ctibum [6926] Re: kleopatracz
To se obávám, že neexistuje. Řekl bych, že nejdřív musíš podle příznaků určit, co by to mohlo být a pak koupit konkrétní test a potvrdit/vyvrátit odhad. Nicméně jak píše Raviolka, zdánlivý nedostatek něčeho může naopak znamenat přebytek něčeho jiného...
Na můj začátečnický vkus moc složité souvislosti, tohle by měla příroda ještě pořešit :)
EDIT
A na kluky se nezlob. Ono fakt nejde říct "mám světlý listy, chybí mi železo". Musí se to brát komplexně. Kdejaká kravina může něco ovlivni, navíc v každý nádrži jinak. Aspoň tak to vidím já a proto to raději nechápu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:58 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
papierikove su nanic, nesu spolahlive. A napriklad na fosfor, draslik, zelezo asi ani papierikove nesu. Tem esha som mal.. NO3 tiez neukazuje presne ale aspon vies ci mas vela abo malo.. na pribizne ukaze v pohode
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:46 Žena kleopatracz [59] Re: stanki
šlo mi primárně o to, zda existije "lakmusový papírek" který mi ukáže víc než jen jeden konkretní prvek.. něco jako EshA test na NO2, NO3, GH, Ph, KH a chlor.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:42 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: kleopatracz
skus sa opytat konkretne na rastlinu... takto celkovo ti nik neporadi.. Limnophila aromatika je aj dost narocna rastlina, nemusi ti ist kazda. Z popisu neje jasne ani ake mas silne svetlo. Pokial hnojis koercnimi pripravkami, tie vecsinou neobsahuju no3 a fosfor. Nikto ti neporadi jeden test. Ziviny treba viac druhov. Ak kupis testy no3, PO4, K, FE bolo by jasnejsie. Test na NO3 je asi hlavny, tie nesmu klesnut na nullu. Pri nedostatku fosforu budes mat tmavozelenu prisedlu riasu. Pri nedostatku draslika budu starsie listy dierkate a mozu byt zkraja hnede alebo rozpadnute. Ale dierky ti mozu spravit aj slimaky. Skus konkretizovat co presne nerastie a daj fotku. A test na NO3 od JBL by bol tiez najvhodnejsi ale necakaj ze hned budes mat jasno.. Kazdemu funguje nieco ine
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:41 Žena kleopatracz [59] Re: romant
dusičnany jsem měřila dnes, 25 No3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:39 R Muž romant [27987] Re: kleopatracz
A jak prospívají? Jaký mají kořenový systém, jaký listy? Jestli jsou takový neduživý, moc se nemnoží, barvy vyšisovaný, potom by to mohlo ukazovat na dusičnanové strádání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:37 Žena kleopatracz [59]
něco málinko mi tam plave na hladině, ale jen tak 5% akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 18:32 R Muž romant [27987] Re: kleopatracz
Máš plovoučky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 18:26 Žena kleopatracz [59] Re: Maq
tak začnu odzadu,
myslím, že fotek celého akvarka mám dost, stačí kouknout.
Nikde jsem nepsala, že mi hromadně odchází kytky, napsala jsem, že začaly stagnovat. Rostou, některé velmi dobře. Některé by ale mohly lépe. Vidím, že jsou světlejší, a víc si na nich pochutnávají šnečci. Proto jsem si říkala, že by bylo fajn zjistit, jak to mám.
Na můj dotaz, zda existuje test, který by ukázal, co mé vodě schází si mi neodpověděl.
Železo jsem si typla, protože moje Ph je nižší, a nové přírůstky třeba Limnophila aromatica jsou menší a světloučké.
Někdy mi opravdu připadá, že když se tu člověk na něco zeptá, tak se dozví všechno možné, jen ne to co chtěl..

Ctibum, děkuji za odkazy, ty ses aspoň snažil pomoct :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 17:06 Žena kleopatracz [59] Re: ctibum
Nevím, jen si to myslím. Hodil by se ten test, který by ukázal, co potřebuju doladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2017 17:05 Maq Re: kleopatracz
kleopatracz napsala: Je mi jasné, že chybí nějaké stopové prvky, typuju železo
Pravděpodobně se ve svém jasném odhadu mýlíš.
Nedostatek železa se jasně projeví na nejmladších listech (bílé až sklovité), zatímco zbytek rostliny zůstává živý a zdravý.
Pokud Ti hromadně odcházejí rostliny, nehledej hned řešení v hnojení, nýbrž napřed v celkovém zlepšení poměrů v akváriu. Romant tomu říká "bordel voda", ať už to ve Tvém případě znamená cokoliv.
Párkrát mimořádně vyměnit čtvrtinu až třetinu vody bývá většinou v takových situacích dobrý postup.
Hodily by se fotky postižených rostlin, i akvária jako celku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 16:07 R Muž ctibum [6926] Re: kleopatracz
Tak jestli víš jistě, že chybí železo, tak asi test na Fe :)
Nebo myslíš test, který by ti ukázal, který konkrétní prvek chybí?
EDIT
Já dneska hledal, proč mám děravé listy a tyhle dva odkazy mi přišly obecně zajímavé pro hledání příčiny a nedostatku toho či onoho. Proto jsem ti je sem dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 15:58 Žena kleopatracz [59] Re: ctibum
Myslela jsem, jaký konkrétní test ukáže nedostatek. Jako když si kontrolují pH, NO2 a tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 15:48 R Muž ctibum [6926] Re: kleopatracz
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 15:44 Žena kleopatracz [59]
Ahoj, chtěla bych se zeptat, rostlinky mi začali stagnovat, některé se rozpadají, jsou světlé, průhledné. Je mi jasné, že chybí nějaké stopové prvky, typuju železo... Taky mám hodně měkkou vodu.
Chtěla bych si koupit nějaký test na zjištění nedostatku, poradíte ktery?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2017 21:24 Maq – Nedostatek mikroprvků
Zajímalo by mě, jak často - či vůbec někdy - se stane, že lze v akváriu identifikovat nedostatek některého mikroprvku kromě železa a bóru.
Měli jste někdy někdo rostliny s příznaky nedostatku třeba manganu, zinku, mědi, a podobně? Máte to nějak zdokumentováno (fotky, laboratorní rozbor...)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 12:26 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
Ratajov NO3 by možno aj fungoval, ale tá "odmerka" na prášok bola totálne nepoužiteľná, pričom množstvo toho prášku ovplyvňovalo výslednú farbu, svojho času som s tým experimentoval.

Mimochodom, nie len podľa mojich skúseností, tie testy sa pri určitej koncentrácii NO3 "zlomia" a ukazujú totálne blbosti, ale chem. reakcia tých testov prekračuje moje znalosti chémie, takže prečo sa tak deje, to netuším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 08:47 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: fingerstyle
co mám vyzkoušeno, tak sera na NO3 funguje, ale Rataj ne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 20:07 fingerstyle
Jo jo. Podle návodu. 5 minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 19:42 Maq Re: fingerstyle
Nechci Tě podceňovat, nicméně: Víš že většina testů na NO3 (výjimkou je tuším JBL) se musí odečítat přesně v uvedeném čase (např. 3 minuty) po smíchání ingrediencí? Když to necháš stát, tak to tmavne a tmavne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 18:30 fingerstyle
Fotka k příspěvku Tak mě to nedalo a zajel jsem koupit novej test NO3 (Rataj jinej neměli) a naměřil jsem jemně růžovou cca 10mg/l a ta sera mi teď taky trochu stmavla.Podle barevného spektra taky těch 10 mg/L.No ale trkla mě jedna věc.A to že máme na zahradě studnu.Tak jsem to s tou serou změřil a úplně červený.Přes 50 mg/l.Tak je to asi s podivem ale ta sera asi ukazovala správně a já měl v Aq opravdu neměřitelné hodnoty dusičanů.A za tři dny aplikace KNO3 (prvotní dávka zředěného roztoku 60ml a po té dva dny po sobě vždy po 6 ml) jsem zvýšil hodnotu z neměřitelných na 10 mg/l.No ono se to už blíží i k té třetí barvě oranžové.Tak to bude tak 15-20.Takže já jsem s toho jelen.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 09:13 Maq Re: fingerstyle
No, je to tedy jasné. Ten Tvůj test bohužel naprosto nefunguje.
Udělal jsem podobnou zkušenost, a rovněž mnoho mnoho dalších. Proto opakuji svoji původní radu - raději než podle testu, řídit se tím, co říká akvárium, zejména rostliny. Není k tomu sice přiložená barevná stupnice, takže je větší kumšt ty signály číst, ale nikdy to nelže.
Podle fotek Tvoje rostliny nedostatkem dusíku netrpí. Není třeba hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 06:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
50g/600ml je koncentrácia 83333mg/l. Ak ti toto ukázalo 20... nuž ako Maq hovorí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 23:18 fingerstyle Re: Maq
Maq napsal: fingerstyle napsal: Zkusil sem jen tak pro zajímavost (jestli funguje) změřit to namíchaný KNO3 a zbarvilo se to do nějakých 20.
Pozor, to dokazuje spíš opak. Pokud tedy "namíchaným KNO3" myslíš zásobní roztok.
To sis udělal zásobní roztok tak, že jsi v litru vody rozpustil 33 miligramů KNO3?

50g ve 600 ml vody
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 22:09 Maq Re: fingerstyle
fingerstyle napsal: Zkusil sem jen tak pro zajímavost (jestli funguje) změřit to namíchaný KNO3 a zbarvilo se to do nějakých 20.
Pozor, to dokazuje spíš opak. Pokud tedy "namíchaným KNO3" myslíš zásobní roztok.
To sis udělal zásobní roztok tak, že jsi v litru vody rozpustil 33 miligramů KNO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 21:21 fingerstyle
Ta Valliserka mě hodně mrzí (když vidím jak se to u ostatním plazí po hladině) dal sem tam snad 8-10 košíčků.No za pár stovek.Čím dál víc uvažuji o tom CO2.Zatím aplikuji aspoň CO2 Vital.Začal jsem aplikovat ten KNO3.Ten test by měl být asi v pořádku.Zkusil sem jen tak pro zajímavost (jestli funguje) změřit to namíchaný KNO3 a zbarvilo se to do nějakých 20.Tak asi mám v tom akvárku opravdu minimální hodnoty NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 15:45 R Muž afc1886 [14704] Re: fingerstyle
Tak je hodně lidí,kteří ji stříhají,ale potom ten vršek tak vypadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 15:33 fingerstyle
No jo :-( Ze začátku.Když jsem ještě nevěděl že se to nemá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2017 15:32 Maq Re: fingerstyle
Vallisnerie a Sagittarie se vždycky při přepravě a přesazování trošku poškodí, a potom od těch mechanických "oděrek" listy nekrotizují, s tím nic nenaděláš.
Myslel jsem z Tvého popisu, že se děje něco vážnějšího. Echinodory jak píše Václav.
Doporučuji zachovat klid. Vypadá to spíš nadstandardně dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 15:28 R Muž afc1886 [14704] Re: fingerstyle
Jenom bych se zeptal,ty tu valisnérii stříháš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 14:48 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Pokud seženeš nějaké údaje z vodáren radši bych se podíval na NO3 0 je dost neobvyklé číslo. Třetí fotka ty echinodory to je normální jev přechod rostlin na submerzní listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 13:58 fingerstyle
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Svítím od 3.3 jednou rampou (2x 54 cw) Zatím tam mám 15 Teter Ozdobných a 6 Akar Hnědych.Teď jsem vyměnil třetinu vody-naměřeno nula NO3 a nula amoniak.Na zkoušku voda z vodovodu NO3 také nula.Tak tam asi dám těch 60 ml jednorázově KNO3 a pak zkusím denní dávky.

Edit: Dokonce vážně uvažuji i o COčku z tlakové láhve
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 12:19 Maq Re: fingerstyle
Dobrá, je to možné. Když do prezentace přidáš aktuální fotky, možná budeme vědět víc. Na fotkách z 26.02. jsou rostliny v pořádku. Teď Ti údajně hynou. Uvědomuješ si že každý uhynulý list vydá do vody právě tolik dusíku, kolik ho spotřeboval aby vyrostl?
A že v novém akváriu dost možná neprobíhá nitrifikace, takže můžeš mít NO3 na nule a ve vodě spoustu NH4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2017 12:14 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
To tvoje světlo je hrozně silné, stačila by ti klidně polovina a i to je poměrně dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 11:49 Muž MichalV [327] Re: fingerstyle
Ak mas NO3 na nule, je dost pravdepodobne, ze bude aj PO4. V prezentacii mas 4x54W osvetlenie, to je dost a bude to mat suvis s nizkymi hodnotami makrozivin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 11:06 fingerstyle Re: Maq
Maq napsal: Jak víš že jsi na nule?
Tohle fórum je plné případů, že testy na dusík říkaly něco, a realita byla jiná. Co dělají rostliny? Co plovoučky? Máš a rostou?

Test Sera NO3 první stupeň žluté-nula.Rostliny vůbec nejdou,stagnují.Listy flekatí.Nejhůř je na tom Vallisneria Spirais.Ta celá zahnívá a úplně se rozpadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2017 09:06 Marcel G Re: larix
larix napsal: Prvá kalkulačka počíta fosforečnany (PO4-), tá druhá fosfor (P).
Ani jedno se v běžné akvarijní vodě nevyskytuje. ;-)
Mrkněte na obrázek: www.fao.org/…
Elementární fosfor se ve vodě nevyskytuje vůbec. Při neutrálním pH (pH 7) je ve vodě přibližně stejně H2PO4- jako HPO42-. Při pH < 7 začnou převažovat H2PO4-, zatímco při pH > 7 zase HPO42-. Teprve při pH > 12 začnou převažovat PO43-. Ideální (pro pochopení souvislostí a fyzikálně-chemických dějů probíhajících v akváriu) by samozřejmě bylo, kdyby akvaristé pro vyjadřování koncentrace látek používali elementární prvky (C, N, P, K, S ...), a navíc si zvykli používat látkové koncentrace (namísto hmotnostních). Ale to je samozřejmě sci-fi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2017 19:20 Muž larix [1420] Re: teakmon55
Prvá kalkulačka počíta fosforečnany (PO4-), tá druhá fosfor (P).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 19:03 Muž teakmon55 [6]
Zdravím,ktorú kalkulacku použiť na vypocet PO4 lebo na týchto dvoch stránkach mi to vychádza o dosť rôzne.Čím to vlasne je?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 18:26 Maq Re: fingerstyle
Jak víš že jsi na nule?
Tohle fórum je plné případů, že testy na dusík říkaly něco, a realita byla jiná. Co dělají rostliny? Co plovoučky? Máš a rostou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 16:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: fingerstyle
Uvedená dávka dá 1 mg/l dusičnanov. Či sa tam z nuly po dlhej dobe vyšplhá, to nikto nevie, každé akvárium má inú spotrebu (niektoré opak - prebytok). Ak je na nule, tak by som dal jednorazovo 10 mg/l, teda nejakých 50 - 60 ml hnojiva jednorazovo a potom tie denné dávky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 14:07 fingerstyle – Dávkování KNO3
Zdarec.Hodnota NO3 je u mě na nule.Tak jsem objednal KNO3.Potřeboval bych poradit z dávkováním abych se dostal na těch optimálních 15-20 mg/L dusičanů. Tak když rozpustím těch 50 g v 600 ml vodě a má se dávkovat 1 ml na 50 l vody,takže mám na těch svých cca 280 l dávkovat cca.5-6 ml každý den?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 09:20 Muž larix [1420] Re: Mejtys
Na štart by to malo stačiť, neskôr bude pravdepodobne potrebné hnojenie upraviť podľa prípadného výskytu rias alebo symptómov u rastlín. Dusík je vhodné po pridaní rýb sledovať a ak ho bude dostatok, z hnojenia vylúčiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 05:07 Žena Mejtys [7] Re: larix
Dík! Tohle by bylo O.K.?
www.vitaplant.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74970x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=1551