Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2020 21:57 11pirat11 Re: jab63
Co tým myslíš že mám brať prefiltrovane vzorky z dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2020 19:16 Muž 1965 [35] Re: 11pirat11
No nevím , ale s nedostatku fosforu je flekovitá GSA . GDA prachové se těžko zbavuje .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2020 18:52 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: 11pirat11
Platinum Soil to absorbuje. Musíš brát přefiltrované vzorky ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2020 17:22 11pirat11 – PO4 hnojim a nenameram
Zdravím, neviete čím to môže byť? Hnojim PO4 metódou pps pro, už prakticky 2 nasobnu dávku PO4. A meriam Jbl PO4 testom a takmer 0 stále. Mam zelenú prachov riasu na skle. Môže byť taká spotreba? Alebo to ťahá dno platinum soil?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2020 13:41 R Muž Anthrax [4762] Re: TomasKoranda
Které rostliny? Fotka by nebyla? Příčin může být vícero. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2020 13:37 Muž TomasKoranda [0] – Nedostatek hnojení
Ahoj :) Zeptám se....je nedostatku hnojiva a živin ve vodě,že hnědnou lístky rostlin. Děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2020 12:43 Muž Centisi [33] Re: teakmon55
Myslím že jo..na Flourisch je datum expirace..nebo já ho tam aspon mám.
Byl bych v klidu a použival.Seachem vydrži dlouho i ve skřince pod akvárkem,natož v lednici...

Tak na Ironu není..jen na komplexnim a Nitrogenu co sem tedkom koukal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2020 09:20 Muž teakmon55 [6]
Mám Seachem Flourish Iron dva roky starí.Celú dobu v chladničke,farba vyzerá dobre.Je to ešte použitelné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 23:43 Muž Markusenka [89] Re: teakmon55
Ahoj.
K tomu Seachemu, efekt to má a velmi značný. Smrdí to jako ocet. Kytky rostou, koření na požádání, zjevně to k růstu stimuluje i plovoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2020 23:04 Muž teakmon55 [6]
Aký efekt má používanie takýchto hormónov do akvária,je to nejak extra poznať?
Pri dennom dávkovaní sa to poriadne predraží.
Seachem Flourish Advance
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Alebo radšej skúsiť
www.profiplants.cz/…
Vyrovná sa tomu ten profiplants?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 17:19 Jarden Sk Re: Magic
Nie je zrezaná, má zakrpatené nové lístky.Podľa mňa je to reakcia na velkú koncentráciiu čohosi, čo neviem. Je to chabý odhad, ale info o nádrži je nula, takže..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 17:14 Muž Hopri [475] Re: repssol
Nevím jestli je vápník příčinou tvých problémů s rostlinkami, ale nejjednušeji se doplňuje sepiovou kostí. Já to tak dělám, mám ji vloženou ve filtru u výstupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 17:05 Muž Magic [879] - RostlinyRe: repssol
Ja teda osobne vidím úplne normálnu zrezanú ludwigiu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 16:20 repssol Re: Jarden Sk
Nj.Testy sa mi nechce dnes robit.Aj niekedy si myslim ze to blbosti ukazuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2020 15:54 Jarden Sk Re: repssol
To nebude vápnikom, skôr nejaký prebytok živín,to by si musel napísať hodnoty vody a čo tam všetko leješ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 15:48 repssol Re: Magic
Fotka k příspěvku Mam aj ja stredne tvrdu.Len sa mi krutia nobe listy.Co som vystudoval je ze malo vapnika hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2020 15:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: repssol
Nepoznám nikoho, kto by mal vo vode z vodovodu málo vápnika. Spravidla je vápniku viac než dosť, my s tvrdou vodou sa ho musíme zbavovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 14:12 repssol – Ca vapnik
Ahoj.Vapnik ako doplnane?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 15:03 Muž QQQ001 [23] – Dávkování PMDD
Vím, že mi řeknete, že jsem úplně blbej, ale propočtama jsem došel k tomuto dávkování: přidávám K2SO4 0,8 mg/l denně, MgSO4 0,1 mg/l denně. Po, st, so - mikroprvky 0,5 ml. Myslíte že je to bezpečné? Mimochodem bojuji s opravdu mírným výskyt parohu a budu muset ještě dokoupit fosfor. Díky za odpověď. Hodnoty vody jsou v prezentaci ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 07:20 Jarden Sk Re: Skrblík
Ak by som ti mal poradiť, tak sa na hmotnosti vykašli aj tak ti to nebude fungovať, pretože ak krmíš ryby tak dodáš aj fosfor z krmiva a dusík ti tiež produkujú ryby a baktérie a teda množstvo N a P je závislé nielen od toho kolko dodáš, ale aj množstva rýb, rastlín/ich druhu/ , baktérii a prúdenia vody/N je aj zo vzduchu/. Sústredil by som sa radšej na testovanie akva vody a doladenie hodnôt na potrebný pomer pridaním jednotlivých zložiek. Testy tiež nie sú na 100 proc. presné ale pomer NO3 a PO4 sa podĺa nich dá nastaviť. Ak máš možnosť kvalitného rozboru vody a podľa neho stanovíš odchýlku merania testom, tak sa to dá stanoviť pomerne presne aj testom.Okrem toho dusík sa v akva nachádza aj v amoniovej forme a aj ako NO3 a napr. hnojivo od Seachem Nitrogen obsahuje obe, ale keď pridávaš KNO3 tak dodávaš dusík len vo forme NO3.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2020 11:00 Muž Mirek64 [68] Re: Skrblík
Redfieldův poměr je poměr atomový (molární) a ty počítáš hmotnostní.

Mirek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 10:04 Muž Skrblík [9] Redfielduv poměr
Fotka k příspěvku Dobrý den,

potřeboval bych poradit.  Chtěl bych si vypočítat REDFIELDŮV POMĚR tj. poměr N:P.

Když do akvária dodám

KNO3 10,5g a KH2PO4 0,46g, tak mi vyjde, že N = 1,45g a P = 0,1049. Když z toho udělám poměr, tak mi vyjde N:P cca 13,9:1 viz obrázek níže.

Nicméně když ale použiju akvarijni-hnojivo.cz/…

a dosadím vypočtené NO3 6,439571a PO4 0,3216, tak mi poměr vyjde 31:1. Poraďte mi prosím, kde dělám chybu.

Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 19:51 Muž QQQ001 [23] Re: Roger
Určitě na Vás dam jsem rad, ze mate stejný názor :). Já schránek silnější zarivku, ale v tomto rozměru jsem nic nesehnal. Ale to už je jiné téma. Každopádně díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 19:21 Muž Roger [1873] Re: Lister
No vidíš, a já souhlasím s Tebou :) akorát to píšeme každý jinak a já to asi špatně pochopil smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2020 18:26 Muž Lister [169] Re: Roger
Však píšeme oba to stejné, jenom si asi nerozumíme X-) . Protože souhlasím s tim cos teď napsal na 100%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.02.2020 18:16 Muž Roger [1873] Re: Lister
No nevím, podle mého amatérského pohledu, mění denně vodu a tím jí zbaví všeho prospěšného a nového se nastačí skoro nic vytvořit, a bůh ví jakou zdrojovou vodu má, jak píšeš, měnil bych 2x týdně 1/3 a pak 1x týdně a uvidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2020 18:09 Muž Lister [169] Re: Roger
Roger napsal:Každopádně denní výměna pokud není v akváriu průšvih mi přijde zbytečná
Však na tom jsme se shodli ;-)

No ale když nad tím ještě přemýšlím, tak bych nejdřív zkusil měnit míň vody a až pak hnojil. Protože teď se v podstatě děje jen to, že živiny, které v rostliny mohly zužitkovat, končí v záchodě. Už jen to by mohlo pomoct - což si vlastně zase psal už ty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2020 17:25 Muž Roger [1873] Re: Lister
Pravda je, že má celkem brzy dost zarybněno. Každopádně denní výměna pokud není v akváriu průšvih mi přijde zbytečná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 17:06 Muž Lister [169] Re: Roger
Asi bych hned neskočil na výměnu 1x týdně. Přece jen je to akvárium nové a už tam jsou ryby - a ne málo.

Teď bych ještě měsíc měnil 2x týdně.

S hnojením je to tak, že prostě záleží na vstupní vodě, počtu ryb, světlu a druhu rostlin...

U nás teče z vodovodu v podstatě RO voda a bez aspoň základního hnojení neroste nic. Pokud.jde o řasy, tak tam to u nás taky funguje naopak - jak začnu hnojení flákat, tak se rozjede. Ale je pravda, že akva jedou v úplně jiném režimu - mnohem vic světla.

V tomto případě pokud rostliny rostou tak klidně nehnojit, Pokud hnědnou a nerostou tak trochu přihnojit.

V návodu mají dávkování 1x za 14 dní. Dle objemu bych spočítal množství, použil bych třetinu až polovinu. A tenhle počet mililitrů pak podělil čtyřmi a výsledné množství bych dával po každé výměně vody (tedy teď 2x do týdne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2020 16:49 Muž Roger [1873] Re: QQQ001
Asi jsem se přehlédl, máš zářivku, ale i tak, a jak píše Lister, denní výměna vody je zbytečná podle mě, od založení měním vždy 1x týdně a to tam mám ryby na zajetí. Každopádně hnojení bych vynechal, přešel na režim týdenní výměny vody a vyčkával, ne vše pod tím světlem poroste, ty kytky kterým se bude dařit množ ty kterým se dařit nebude nepřemlouvej ;-) vzhledem k tomu že už máš zarybněno tak o hnojení je postaráno, moc kytek tam zrovna podle mě není, tak se do toho nevrtat a nechat kytky nabrat sílu ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 15:32 Muž Lister [169] Re: QQQ001
Denní 25 procentní výměna vody u měsíc starého akvaria mi přijde zbytečné moc.

15 w na ten objem moc není, ale ono to nějak poroste, jen prostě ne všechno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 15:19 Muž QQQ001 [23] Re: Roger
Mas pravdu, chce to trpělivost. Mam zářivku Osram 15W. Možná to mam špatně napsaný, mrknu na to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.02.2020 14:23 Muž Roger [1873] Re: QQQ001
V prvních měsících zpravidla hnojit nemusíš pokud máš nenáročné rostlinstvo a k tomu u tebe 15w žárovku. Jestli to chceš brát zodpovědně, tak být Tebou se naučím trpělivosti ;-) nedávám do akvária nic když nevím proč to tam dát a ono to půjde. Smířit se s tím že některé kytky neporostou a držet se těch kterým se tam líbí. A zamyslet se nad světlem, předpokládám že žárovka je uprostřed takže světla to moc nedá, čím více světla budeš mít, tím více živin budeš potřebovat.

Edit: já svoje akvária téměř nehnojím, sem tam občas přileju trochu profita jinak nic, opravdu to ze začátku není zapotřebí a když je akva starší tak to vychytáš ale nesmíš bez hlavě jinak budeš rázem v sekci řasy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.02.2020 13:42 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: QQQ001
Jak ti psal Roger, zamysli se, zda budeš mít výhradně rostlinné akvárium. Pokud ne, nehnoj. Zamysli se nad pěstovanými rostlinami. Pokud máš nenáročné, nehnoj. Pokud se rostlinám nebude dařit, pak zjisti, co jim chybí a přihnoj. To je můj názor, který nemusí být však většinový. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2020 13:39 Muž QQQ001 [23] Re: Roger
Já si teda taky myslím, ze je to zbytečný. Ale člověk je ze začátku opravdu zblblej z množství všech těch informaci. Na druhou stranu nechci to moc podcenit. Beru to jako zodpovědnou přípravu na větší akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.02.2020 13:30 Muž Roger [1873] Re: QQQ001
A jsi si jistý že máš zapotřebí hnojit? Osobně si to nemyslím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2020 13:11 Muž QQQ001 [23] – Hnojení Bioflor
Momentálně řeším jak hnojit. Akvarium se zabiha teprve měsíc. Vodu měním zhruba 10l denně. U zakrutich.vnimam nahnedle listy, ale vyrazí nové oddenky. Jde mi o to zda Bioflorem hnoji napr. denně po malých dávkách třeba 1ml. Taky se mi objevuje pravděpodobně zelená vlascita rasa. Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 13:14 Jarden Sk Re: Magic
To áno,neviem síce kolko jej tam je , ale pridávam občas H2SO4 do akva na zníženie ph, a Kh a je to v pohode a v mikroprvkoch v hnojive neviem či je aj síra.Niektoré hnojivá ju obsahujú. Ak by to mali byť vyššie množstvá, tak samozrejme nie. Narazil som na zaujímavé info o sadre www.stavebnictvi3000.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 13:10 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarden Sk
Áno, ale zas pridávaš i síru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 13:03 Jarden Sk Re: Magic
Prečo nie, koniec koncov aj vytvrdnutá sadra/aby nezakalila vodu/ by splnila účel-malé množstvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.02.2020 12:15 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarden Sk
Zabudol som dokončiť myšlienku ohľadom vápnika.

Ja osobne by som skúsil dať do akvária travertín. Je pekne členitý, nie je ostrý, takže by neublížil ani pancierničkom a tipujem, že vo vode, ktorá je sýtena COčkom, sa bude rozpúšťať pekne rýchlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2020 10:37 Jarden Sk Re: Lister
Myslím že tvoj záver je dobrý, čo sa týka PMDD a jeho zložiek tak tu nájdeš pestrý výber prímesí, ktoré by si mohol použi´t ako alternatívu napr. dusičnan vápenatý, mikromix,MgSO4 a ďalšie je to najlacnejšie a ak máš viac akvárii, tak si to pridávaš z fľašiek podľa potreby-chce to len trochu cviku. akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 10:18 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Lister
Vápnik je makroprvok a nik ho nerieši preto, že ho každý má až až vo vstupnej vode. Riešime problém skôr ako sa ho zbaviť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 09:55 Muž Lister [169] Re: Magic
S tím dnem ani nemluvte, to akvárium bylo ze začátku tragédie, rostlinky normálně vadly a úplně se rozpadaly, trvalo to tři měsíce než si to sedlo. Sice tam mám asi 4 kg kamenů, ale je to Dragon stone - poučení pro příště už jsem si z toho vzal dávno :-) Paradoxně seryriu mám v jiném akva s inertním dnem.

S tím vápníkem uvažuju, jestli zkoušet něco dělat. Přece jen nějaká tvrdost tam je, minimálně 25mg/l by v té vodě být meloz, předpokládám, že většina bude Ca. Navíc co jsem tak četl články o PMDD, tak Ca moc neřešili, asi je součástí směsi mikroprvků.

No najedu ne ten systém bez Equilibrium, zvazim přidávání malého množství sody. K tomu substrátu asi nakonec budu lit Profiplants kde je i vápník a Tropicu nechám do akvária se seryriu kameny - takhle to asi dává větší smysl.

Budu dál studovat PMDD a třeba časem vyzkouším - chtěl jsem to ale dělat co nejjednodušeji - vím že to po těch mojich příspěvcích asi zní legračně smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2020 06:45 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Lister
Pre mňa najväčší otáznik je, čo s tým spraví to dno.

Ale inak 15mg/l draslíka týždenne nie je moc, toho by som sa nebál.
A nedostatok horčíka na listoch krásne vidno, vždy môžeš keď tak zvýšiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2020 06:42 Jarden Sk Re: Lister
S Tropicou hnojím v malých akvarkach, ale musím povedať, že mám podobnú skúsenosť ako máš ty a musel som do nej pridať trochu KH2PO4 a aj KNO3 aby stačila a to nemám silné svetlo. Ja by som ti radil, to čo som písal dolu prejsť na sypké hnojivá, zarobiť si každé zvlášť do 0,5l flašiek a pridávaš z každej podľa potreby a na začiatok sa bez testovania aspoň NPK a Fe nezaobídeš aby si mal trochu prehľad a nelial tam toho moc. Než to Kh dostaneš na potrebnú hodnotu by som ten KHCO3 ešte použil a kombinoval zo sódou bic. aby ti to tak nedvíhalo K. Výber Platina bola tiež zlá volba vzhladom na tvoju vstupnú vodu, tak do budúcna radšej Seyriu stones a substrát ktorý ti nebude ťahať tvrdosť a Ph dolu. S draslíkom to veľa akvaristov nerieši a mnohí ani netušia kolko ho v akva je, hlavne že to rastie, ja som radšej zo skúsenosti keď je hodnota do 20mg/l vo vode v akva mávam do 10mg/l. Čo sa týka tých tvojich hodnôt -uvidíš či bude stačiť-záleží na spotrebe rastlín a ten vápnik tam tiež musíš ešte dodať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2020 21:54 Muž Lister [169] Re: Jarden Sk
Tak vzal jsme do ruky kalkulačku a trochu počítal. Co říkají zkušení rostlináři na tohle...

Jak příklad moje malá pětatřicítka (ne to není manželka :-D ), na dně je ze 70% Platinum soil, celý je osázený rostlinami - převážně stonkovky, vepředu malé množství monte carlo. Čistý objem vody je cca 25 litrů, měním týdně 10 litrů vody. Jede tam CO2 z kvašení, dropchecker je tmavě zelený, svítím cca 1100 lumeny. Osádka jsou 5 pandích pancéřníčku a malý potěr živorodek.

Chtěl bych kH ve vstupní vodě dostat aspoň na 3,5 a hnojil bych zelenou Tropicou 10ml/týden - pro zajímavost je to 4x tolik, co doporučuje výrobce.
Za týden bych dodal: N 5,2 mg/l, P 0,4 mg/l, K 15mg/l, Mg 1,6mg/l, Fe 0,28mg/l.
Krom K jsou ty hodnoty na spodní hranici, ale něco N i P dodají ryby. Mg by mohlo být asi víc.

Jsou ta čísla úplně mimo? K tam zase není tak extra moc, aby to dělalo problémy - aspoň myslím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2020 21:03 Muž Lister [169] Re: vaclav
Předpokládám že tohle funguje hlavně preventivně? Když pH klesne moc hluboko, tak se začně víc rozpouštět a doplňovat pufrační systém? Na samotné zvýšení to asi nestačí, ale zase pokud by tam byla tahle pojistka, tak nevadí celkově nízká alkalita...

Kolem nás jen spousta vápencových lomů, něco by se nasbírat dalo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2020 20:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Pomník ne stačí tohle www.prohopo.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2020 20:17 Muž snajprik [57] Re: Lister
Kamo niektory krevetkary by za takuto vodu aj vraždili, vieš kolko namahy je takuto vodu vyrobit? :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74968x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=501