Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 46 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 19:47 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: drsnake
tak jak koukám většina rostlin je zakoupená , takže asi emerz - najdi si o tom něco , kdo ví jak dlouho to kde leží ve vodě , pak to zasadíš pod světlo a rozpadne se to , vyčkej , mělo by se to vzpamatovat , jen bych odstraňoval to co odpadává nebo je značně poškozené , aby to v akvu nehnilo a nezatěžovalo vodu (ryby už tam koukám máš)k tomu osmocote - já ho používám celkem rád , do vody přidávám jen mikroprvky a bublám CO2, ovšem záleží hodně na vstupních parametrech vody - co tam je a co není , dej tomu čas , častěji měn vodu , jak už někdo zmiňoval na záběh jsou lepší rychlorostoucí plevele
koukni třeba sem k Marcelovi - prirodni-akvarium.cz najdeš tu spoustu potřebných informací
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 11:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: drsnake
Hnojenie do dna je dobré pre rastliny ťahajúce živiny koreňmi, napr. Echinodory, Vallisneria. Ale stonkovky ako Limnophila sessiliflora pestujem dokonca len na matici, nemám ich ani zapichnuté do substrátu, všetky živiny si ťahajú z vody. Preto by som tiež odporúčal začať normálne hnojiť do vody. Limnophila aromatica je však iná kategória, náročnejšia a asi nebude jednoduché takého rastliny v novej nádrži uchytiť. Bolo by dobré zistiť si tvrdosť vody, zo studne môže byť až príliš tvrdá. Vallisneria chce čas, treba trpezlivo odstraňovať uhnité (odpadnuté) listy, ale inak nezasahovať.

Ale nie je to žiadna tragédia, ja som tiež nakúpil spústu druhov rastlín, aby som videl, ktorým sa u mňa páčiť bude a ktorým nie. Časom, po riadnom zabehnutí, sa možno vrátiť a skúsiť znovu (napr. mne na začiatku nerástla Rotala macrandra a s odstupom času rastie ako burina).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 11:39 Muž drsnake [12] Re: jamajcan
Díky
Valisnerie -vím, moc to nešlo protrhat(nebylo co), protože vše odshora bylo ohnilé a nebo už plavalo v akvu a zbylo živé jen těch 5cm dole

nějaké rychlerostoucí jsem doplnil z druhého akva, jen nemám v profilu.. např. Egeria densa .S kytkama jsem pár dní po nákupu taky došel k závěru že jsem to trochu špatně namíchal. Jenže ono je tolik druhů...
Jsou to ty chyby kde se člověk učí ale potřebuju poradit:)

u toho PMDD jsem právě nevěděl co a jak když už tam mam osmocote ve dnu.Bojím se zase abych nepřehnojil k horšímu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 11:26 Muž drsnake [12] Re: KarlosS
Mam tam 2x 39W ( PHILIPS MASTER TL5 HO 39W/865)
CO2 zatím nemám. K tomu se musím propracovat zda je a bude nutné.A taky to něco stojí, tak si o tom musím něco zjistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2014 11:25 jamajcan Re: drsnake
V kostce.Špatný výběr kytek.Pro zajetí akva,jsou vhodnější nenáročné druhy,po čase,kdy se akva a prostředí stabilizuje,začít vyměňovat za náročnější druhy.Pochopit základ biologie rostlin.Valisnerie se nestříhají,nýbrž protrhávají.Sežeň si kytky typu.Hygrophila polysperma,Ceratophyllum demersum ,apod.Systém hnojení,pro začátek zvol PMDD rybicky.net/forum/1540 .Taky pročti vlákno rybicky.net/forum/1351 .Ono to sice vypadá pro laika jednoduše,udržovat rostlinné akvárium,ale až do toho trochu nahlédneš zjístíš,že to až tak easy není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 10:48 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: drsnake
jakým výkonem svítíš a kolik přidáváš co2?
Je spousta faktorů co to ovlivňují. Pro valisnerie i třeba tvrdost vody ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 10:31 Muž drsnake [12] – osmocote
Ahoj,
mám dotaz k tomu osmocote. Mám založené akvárium 3 týdny a do dna jsem dal osmocote.V podstatě po pár dnes mi odešla většina Vallisneria asiatica a skoro chcípla.začalo to uhnívat, listy plavali pohnilé po akvu, tak sem to ostříhal na asi 4cm, a čekam zda se probudí aspoň něco. Taky dost odešlo 80% Limnophila aromatica -jako by se rozpadala spodní část v bahno. Je vhodné u osmocote ještě nějak přihnojovat a čím? Jsem ohledně rostlinného akvária fakt začátečník a neumím si spočítat zda mi stačí jen osmocote nebo ještě přihnojovat.Internet jsem prolezl, ale k tomu jsem nic nenašel.Mám vyšší NO2 a No3, tak měním časteji vodu(co 2 dny 1/4 nebo aspoň dva kýble)
Problém může být jinde.Ostatní kytky zatím relativně rostou.Mám ted na řasoukoli okraj trochu hnědý a vrchní část Eleocharis parvulus taky trochu.Svítím od 11.30-15 17-22. pár dní jsem měla vlasovou řasu(asi zatím po namotávání zmizela) a mam na listech trochu tenkou přisedlou.
díky za jakékoliv nakopnutí. p.s. když si to po sobě čtu možná už patří trochu do jiné rubriky..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2014 21:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: luckyway
V drogérii neviem, asi nie, ale dá sa lacno objednať napr. tu: akvarijni-hnojivo.cz/…
Okrem dusičnanu draselného sa môže zísť aj dihydrogenfosforečnan draselný na prípadné doplnenie fosforečnanov. Draslík a železo vraj obsahuje Profito. neviem, či obsahuje aj mikroprvky. Keď je už objednané, je neskoro, ale podľa mňa by bolo lepšie v budúcnosti kúpiť jednotlivé látky takto v prášku a zarobiť si, čo bude treba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.11.2014 21:36 Muž pancéřníček [168] Re: luckyway
V drogerii se dá koupit KNO3 pod názvem Sanytr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 21:28 Muž luckyway [5]
Objednal jsem si od easylife Profito hnojivo. Tak nejprv zkusim toto a pak uvidim.
Da se koupit KNO3 v dogerii?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2014 20:38 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: luckyway
Keď je tak málo dusičnanov, tak si myslím, že ani fosforečnanov tam (z krmiva) nebude nejako veľa a zvýšenie jedného, či druhého by nemalo robiť problém. Václav (ako skúsený akvarista) radí skôr dusičnany a mikroprvky, asi by som to skúsil ako prvé ;-) Inak ja som mal 3 varianty Alternanthery reineckii - 'Rot', 'Rosanervig' a 'Mini', ako-tak rastie len tá Mini, ale žiadna sláva. V inom akváriu máme 'Rosanervig' nádhernú, pritom hnojíme podobne, akurát je tam oveľa silnejšie svetlo a iný substrát. V mojom hlavnom akváriu nechce a nechce pekne rásť, zatiaľ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 20:26 Muž luckyway [5] Re: zervan
Pokud se jedna o NO3, tak tam se pohybuji okolo 5-10mg, NO2 je nulove takze tam bych problem nehledal. PH je 6,6-6,8. GH 9dh a KH 4-4,5dh.
S tou egerii mas pravdu. V akvarku se zavojnatkami jsem ji kazdy tyden zkracoval a v tomhle mi moc neroste. O tu Alternanthera reineckii bych nechtel prijit. Z jedne rostlinky jsem jich vypestoval deset a ted zacinaji odchazet. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 20:18 Muž luckyway [5] Re: vaaclav
CO2 pouzivam, ted v zime ne moc intenzivne, burcak v zime moc nebubla :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 20:04 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: luckyway
Ono je to ťažko povedať. Fosforečnanov som mal prebytok a Alternanthera mi i tak stagnovala, rovnako Ludwigia. Lenže som mal dosť aj dusičnanov, draslíka - vlastne všetkého, možno niečoho až príliš. Niekde som našiel opísaný rovnaký problém a vraj v mäkšej vode musí byť menej dusičnanov, ich zníženie iným pomohlo. Skúsil som, ešte je skoro robiť závery, ale na Ludwigii vidím pozitívny vplyv, na Alternanthere zatiaľ nie. Takže asi by bolo lepšie si nechať zmerať dusičnany, fosforečnany i celkovú tvrdosť a podľa toho sa rozhodnúť, čo skúsiť.

Inak tá Egeria je dosť zvláštna rastlina - v extra silno nasvetlenom akváriu so silným hnojením, kde sa darí náročným rastlinám, Egeria dosť rýchlo uhníva. A tam, kde je neporiadok, slabšie svetlo a iné rastliny majú problémy, Egeria celkom rastie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 19:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: luckyway
Přidal bych stopové prvky a trochu dusičnanů (Kno3). Jestliže začneš používat CO2 po čase by jsi měl začít přihnojovat rozhodně ale zatím ne jen fosfor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 19:26 Muž luckyway [5] – PO4
"Anubias and microsorums are Po4 priority consumers plants too." Docetl jsem se, ze Anubias a Microsorium spotrebuji vetsi mnozstvi fosforecnanu. Po nejake dobe mi stagnuji Egerie a Alternanthera reineckii, zato Anubias a microsoria se mi krasne rozvetvuji. Muze byt problem stagnovani ostatnich rostlin v nedostatku PO4? PO4 Tester bohuzel nemam, takze hodnoty neznam. Dohnojovat ci ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 16:22 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marek21
rybicky.net/forum/hledat/…
Existuje tu vyhledávač, stačí zadat Osmocote :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 14:06 Muž marek21 [16] – osmocote dom a balkon
Dobry den

Pouziva niekto z vas hnojivo do akva osmocote dom a balkon do dna ?
Je to vhodne hnojivo do akva ? kolko hnojiva je potrebne dat do dna pri zakladani akva / noveho dna ? 150x50x50 Staci to posypat po starim dne a nasledne na to dat nove dno ? planujem aquaclay ground ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2014 09:45 Muž kortezhugo [983] Re: zervan
No ja som už "doexperimentoval" :-) -a je to tak ako píšeš.Ja mám vodu cca 3-4GH a tiež som musel upraviť (znížiť) pridávanie Mg a v podstate aj "všetkého".Poprípade občas pridávam aj CaCO3.Nakoľko KH mám ešte nižšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.11.2014 00:04 Muž zervan [1123] - Rostliny
Našiel som veľmi zaujímavú diskusiu www.aquaticplantcentral.com/… vychádzajúcu z experimentov s hnojením, kde sa spomínajú aj presne rovnaké problémy ako u mňa - Micranthemum umbrosum, Alternanthera - zakrpatené nové listy, pokrútené, dokonca i fotka sedí. Spomína sa, že čím mäkšia voda, tým nižšie musia byť hodnoty dusičnanov, teda že by som ich mal držať (stav vo vode) do cca 5 mg/l (a nie 15 mg/l), keď som začal používať RO vodu. A tiež fosforečnanov stačí menej, 0,5 mg/l (a nie 1 mg/l). Pomer Ca:Mg by nemal byť 1:1 ako sa snažím, ale aspoň 3:1 (teda Mg v mojom prípade na cca 8 mg/l a nie 20 mg/l). No a vraj je väčšie množstvo bóru toxické a týždenne by malo stačiť 0,015 mg/l. Železa vraj stačí držať do 0,2 mg/l. Hm, no asi by som mal aspoň čosi z toho skúsiť...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 17:00 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: acik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
Je to o celkovych podminkach. Cryptocoryne pontederiifolia mam i v malem low-tech akvariu, tam roste dobre, vyrustaji nove kusy (i kdyz pomalu), a pritom tam ani nehnojim, ani nedodavam CO2, a vodu jsem menil naposledy pred dvemi tydny (je tam parek bojovnic na 54l akvarko, nic vic). Ono to v tom akvariu vubec roste pomalu, je mene svetla, potreba zivin nebude nijak vysoka.

Jak je videt, da se akvarium bez rozumneho hnojeni pekne poslat do nepekneho stavu jen tim, ze je vic svetla nez cemu odpovida zbytek. Takze ubrat na svetle muze byt u nekterych akvarii dost dobrym resenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:33 Muž vakes [0] Re: Designer
U mě při změkčování cryptocoryny vpořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:30 Muž acik [416] Re: Designer
tak to je mazec,no jsem rad,ze me to drzi tedy,takže je to o druhu,některé to snáší lépe,některé zas hůře,
já mám tyto druhy Cryptocoryne petchii a Cryptocoryne tropica a nově asi týden cryptocoryne balansae
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vakes
To by u mne mohlo byt jedine opacne, horcik jsem taky prestal pridavat, jestli nebude stacit co je ve zdrojove vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
A zapomel jsem to nejhorsi, rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_aponogetifolia - totalni katastrofa, mam jeden kus velky a jednu rostlinku co zatim vyprodukovala, nemaji ani jeden zdravy list, totalni rozpad...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:21 Muž vakes [0] Re: acik
Mě shodily cryptocoryny listy ,když jsem přitvrdil vodu(upravil poměr vody z RO a vody vodovodní).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
Drasliku bylo v akvariu pozehnane, ani po dvou vymenach vody netipuji, ze chybi, i kdyz nemerim. Fosfor by chybet mohl, v akvariu je uplne minimum ryb. Dusik by byt mohl ze zdrojove vody, ale muze ho ted byt mene, zmerit jej mohu, jeste jsem to neudelal. Chybejici mikroprvky doplnuji, tim to nebude, poprve pri prvnim naznaku, okamzite zlepseni vrcholu stonkovek, pak dalsi mirne doplneni radeji driv nez pozdeji - TENSO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: acik
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_pontederiifolia - znacne ztraty, polovina listu odejde
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis - ztraty, zatim nijak dramaticke, ale nelibi se ji to
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri - naprosto bez problemu, dve ruzne formy
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_x_willisii - zcela bez problemu
Nejaky hodne maly druh, nedokazu presne urcit, drobne listecky jako koberec - bez problemu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:10 Muž acik [416] Re: Designer
me zajima ta cryptocorynova nemoc,cim je to dane? ja muzu menit podmínky jak chci,menim hnojeni,neustale velke vymeny vody a ještě mi neshodila za skoro rok ani jeden list,tak by me zajímalo kde je opravdu problém,jestli je to druhem cryptocoryny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:06 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Nehnojeni a rasa
Tak mohu shrnout svuj pokus s pouze obcasnym hnojenim TENSO bez dalsiho, CO2 stejne, svetlo stejne, za dobu 14ti dni, vymena vody tretina tydne, lokalita Praha Prosek (coz pisu aby se dalo posoudit, jakou mam zdrojovou vodu). U hladiny vlaknita rasa, na celnim skle mirny vyskyt zelene prisedle. Dokud jsem mel vseho ohledne hnojeni prebytek, nemel jsem problemy, uz je mam. Takze zase zacnu hnojit tretinou EI a doufat, ze jak to s rasou prislo, tak to zase odejde. Mimo to, vetsi druhy kryptokoryn obcas shazuji nejake listy, mensich se to nedotklo. Echinodory jdou do cervena a to dokonce u rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_scarlet_snake , ktery jsem jako celkem nezajimavy dal do krovi, ze ma dost vysoko listy, aby si i tak poradil a uz dlouho jsem u nej cerveny list nevidel (ma mene svetla, a presto cervena, jen diky ne/hnojeni).

Dokonala ukazka, jak nedostatek nekterych zivin vyvola rasu, zatimco prebytek zivin neni problem ;-) . Jiste pro mnohe nic noveho, tak tady je to z prvni ruky, ze jsem to zkusil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 15:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Aby som bol konkrétny: PMDD receptúra s Plantex CSM pridáva týždenne 0,44 mg/l Fe a 0,13 mg/l Mn. Ale trebárs EI s Tenso Coctail dáva 0,54 mg/l Fe a 0,36 mg/l Mn.
Ešte som našiel hnojivo Tropica - 0,07 mg/l Fe a 0,04 mg/l Mn. Čiže Plantex CSM má pomer 3,38, Tenso Coctail 1,5, MicroMix Plus 3,72 a Tropica 1,75. To len pre zaujímavosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 08:08 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
K tej otázke pomeru Fe:Mn som našiel debatu www.aquaticplantcentral.com/… - ale nie je moc plodná, akurát sú tam spomenuté viaceré zmesi mikroprvkov a citácia:
Adriano DC: Manganese. In Trace elements in terrestrial environments. Biogeochemistry, bioavailability, and risks of metals. 2nd edition. New York, Berlin and Heidelberg: Springer; 2001:547-585. Adriano [9] described a biochemical antagonism between iron and manganese and indicates that "the Fe/Mn ratio should be in the range 1.5 – 2.5"

Ale v novšej debate som našiel k tomu:
Also, maintaining specific ratios of micros to other micros like iron to manganese is not supported by the articles I have read. Plants do not take up micros in a linear fashion. The rate they take up nutrients and the rate they use them varies and does not support the need to maintain precise ratios between each micro. (www.aquaticplantcentral.com/…)

Táto debata je dosť zaujímavá, neskôr sa spomína, že pri zvýšení železa a zachovaní mangánu sa objavila chloróza, ale nie od konca listov: www.fotos-hochladen.net/… - a po pridaní mangánu sa situácia zlepšila dosť rychlo. EDIT: Ďalej boli vyjadrené pochybnosti, či to bolo naozaj mangánom, keďže sa pridal i zinok a v predošlých dňoch bolo zvyšované železo. Každopádne, zamýšľajú sa tam aj nad pomerom Cu:Zn a jeho vplyve na vyfarbenie, rôzne rastliny majú radšej rôzne pomery. Nakoniec mám z toho pocit, že asi nie je možné vytvoriť ideálne podmienky súčasne pre všetky druhy rastlín.

DODATOK: V súvislosti s myšlienkou stanovovať spotrebu živín podľa obsahu v sušine rastlín som narazil na zmienku:
If you attempt mass ratio balances, it doesn't work or correlate well like K+, NO3, NH4, PO4, Fe all have big issues with other complexes and binding/bacterial losses. (www.aquaticplantcentral.com/…) - má o tom niekto nejaké hodnoverné informácie / štúdie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2014 19:55 novotňák Re: zervan
Ahoj, tady složení některých najdeš: prirodni-akvarium.cz/…
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 19:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jiri609
Aby som bol konkrétny: PMDD receptúra s Plantex CSM pridáva týždenne 0,44 mg/l Fe a 0,13 mg/l Mn. Ale trebárs EI s Tenso Coctail dáva 0,54 mg/l Fe a 0,36 mg/l Mn. Samozrejme nejde o to, či je to PMDD alebo EI, ale práve o tú zmes mikroprvkov.

Celkom rád by som vedel takéto údaje o komerčných hnojivách, dokonca som chcel aj tuná vytvoriť článok, v ktorom by som spočítal týždenné dávky pre všetky známe metódy hnojenia, ale i rôzne komerčné hnojivá. Stroskotalo to práve na zložení komerčných hnojív. To by chcelo niekoho, kto vie v labáku zmerať všetko... EDIT: Ale ak niekto pozná zloženie nejakého hnojiva, môžete mi posielať, budem to kompletizovať. Niekedy je to v priloženom letáku, ale len pri niektorom jazyku, treba pozrieť všetky.

Čo viem, tak Ferropol 24 dodáva týždenne 0,011 mg/l Fe i Mg, ale to je asi len doplnok k Ferropol, ktorý má asi prevažne železo?

Lenže to zloženie Cabomba ukazuje, že má rovnako veľa Fe ako Mn, preto som sa zamýšľal nad 1:1. O mangáne v akváriu som zatiaľ toho veľa nenašiel - ak má niekto nejaký článok o vhodnom pomere voči železu, sem s ním! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 19:17 Muž jiri609 [91] Re: zervan
dávkovat chelát - správně, poměr živin Fe-Mn neporadím, přidat Mn asi dobře, ale poměr 1/1 se mi zdá hodně, Mn je jen stopový prvek, Fe dávkujeme i dosti hodně, alespoň někteří... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 19:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jiri609
Vďaka za info - OK, takže si kúpim chelát mangánu a namiešam ho do hnojiva mikroprvkov tak, aby bolo množstvo Fe a Mn rovnaké - bude to tak správne? (Pretož epoužívam Micromix Plus a v ňom je mangánu málo, ako som už spomínal)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 17:20 Muž jiri609 [91] – managan
mangan přes manganistan ani další podobné sloučeniny asi nedoplníš, jsou hodně reakční, mangan se z nich sráží na kysličník /oxid/ manganiřitý /znáš jako burel/, ten skončí ve filtru.... jeho dávkování je asi nutné přes nějaké komplexy, podobně jako Fe /napsal jsem příspěvek a až potom četl článek, ne že se ted dělám chytrým :-) /
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 15:48 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Designer
A co ferox? Koukala jsem že tam není obsažen dusík a fosfor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 15:38 Muž zervan [1123] - Rostliny
Zaujal ma článok, kde sa spomína nedostatok mangánu: www.rataj-spk.cz/…

V ďalšej časti sa spomína, že taká Cabomba v sušine viac mangánu ako železa: www.rataj-spk.cz/… (zrejme podobne i iné rastliny)

Potom sa natíska otázka, prečo majú bežné zmesi mikroprvkov zhruba 3,5× viac Fe ako Mn? (Plantex CSM, MicroMix Plus, Plant-Prod). Z tohoto pohľadu je najlepší Tenso Coctail, ktorý má Fe len 1,5× viac ako Mn a má aj relatívne vyšší podiel Mo.

Je možné na dopĺňanie Mn použiť KMnO4? Alebo musí byť síran, či ešte lepšie chelát? Pretože manganistan sa v mojom akváriu rozpadne po pár minútach z dôvodu vyššieho organického znečistenia. Na druhej strane, samotný mangán v akváriu v nejakej forme zostane, pokiaľ sa teda nezhromaždí vo filtri. Bolo by rozumné denne pridávať malé množstvo manganistanu? Tým by mi to jednak pridávalo mangán a tiež azda odbúravalo organické znečistenie, či nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 09:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vendy
Zkus PMDD. Jeho davky nejsou nijak velke, a vsechno je davkovano tak, aby mely rostliny v beznem akvariu co potrebuji. Kdyz se s PMDD situace nezlepsi, muzeme resit co k nemu pridat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 19:20 Žena vendy [27] - Cichlidy – začínáme s hnojením
Ahoj, předem se omlouvám za blbou otázku :)
Je všude hodně popisů a návodů jak hnojit, ale jak vybrat to zprávné pro své akva?
Mohly by jste mi doporučit anebo pomoct jak "rozjet" akva?
Popis akva je takové - 4x zářivky led 18w, dno liapor, nedávno jsem zapla CO2. to je vše co kytkám dopřávám.
Rostlinky jdou pomalu a jen ty základní, valisnerka anubias..
Echinodory mi sklovatí a zůstávají tuhé žilky. Pupečník je jak spálený. Zbytek bledý.
Nejspíš chybí železo?
Prosím o radu jak to rozjet, aniž bych příliš zatěžovala rybky.
Chtěla bych přidat cryptokoryny a nějaké kobercovky.
Jestli je jednodušší používat tekuté, či si to míchat?
Děkuju za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2014 11:57 Žena Lucnilama [18] Re: Designer
Hele, já su asi taková odbornice, že jsem jedenapůlkrát přečetla knížku Diany Walstad a tím to končí :-D
Nicméně co vím, tak živiny se vážou nejen ve dně. Třeba kovy (stopové prvky) se rády navazují na huminové látky rozpuštěné ve vodě, svoje udělá i to, pokud někdo do vody leje nějaký "kondicionér" s EDTA...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2014 11:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Lucnilama
A kdyz pouzivam cisty kremicity pisek, ten by nemel vazat nic. Sice si umim predstavit, ze dole je casem ucpany vsim moznym, ale asi by nemel mit az takove "saci" schopnosti vuci zivinam, jako ruzna porezni dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.11.2014 11:23 Žena Lucnilama [18] Re: Marcel G
Nejen že se živiny absorbují do substrátu (koneckonců tam jsou pro kořenující rostliny pořád více či méně dostupné, i když nejsou měřitelné ve vodním sloupci), ale kupříkladu N se skutečně ztrácí - konečným produktem cyklu nitrifikace/denitrifikace je plynný dusík, který z akvária uniká do vzduchu. Odhaduje se, že se takhle může ztratit i víc než 60% dusíku, který je do akvária dodaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2014 10:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Ted delam pokus, ze jsem prestal na tyden uplne hnojit. Bezne davam tretinu maxima EI. A uz vidim prvni vysledek, zase jdou nove listy Echinodoru do cervena, hnojivem to jiste je, uz jsem to zkousel vickrat (jen overeni, ze pri EI ta barevnost klesa, to bylo nedavno nove snad jen pro mne). Dnes uz se mi to trosku nezdalo na stonkokach (mozna jen dojem, ale radeji zasahnout vcas), tak jsem pomoci Tenso prizvednul mikroprvky asi tolik, kolik se u maxima EI dava denne. A budu to sledovat dal. Ono jak pise Vaclav, KNO3 a TENSO by asi casto mohlo stacit (mam minimum ryb). Tak uvidim, nekdy prehodnotit co clovek dela neni od veci, a za to Vam vsem diky.

Ono trosku teoreticteji to rozebrat, byva to od Tebe delsi, ale kdyz si najdu chvili, rad to ctu, ono to od Tebe vzdycky o necem je, clovek se zamysli, at uz souhlasi, pochybuje ci neveri, treba s tim spektrem svetla... ;-)

BTW, nas klavesorate asi bude dost stejne postizeny, mluvit nebo psat, jaky je v tom rozdil, ze smich . Zkus byt mozna nekdy strucnejsi, zbytecne pak zapadne co pises, mnoho lidi to nema silu precist ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2014 05:54 Marcel G Re: Sid
Sid napsal: Sice jste objevil Ameriku...Mohl byste mi prosím poslat pár odkazů na webové stránky, články nebo knihy, kde někdo uváděl konkrétní hodnoty spotřeby živin vodními rostlinami v silně osvětleném rostlinném akváriu s přidáváním CO2 ... zjištěné jinak, než nespolehlivým měřením kapkovými testy? Předpokládám, že "objevit Ameriku" znamená v tomto případě publikovat něco, co už přede mnou publikovala spousta jiných lidí. Hrozně rád bych proto porovnal své výsledky s jejich výsledky. Mně se totiž žádná podobná data najít nepodařilo. Předem díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2014 20:23 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Marcel G
...Mně jde v tomto případě jen o to, abych ukázal, že množství živin doporučované metodou EI, je podle mě extrémně přestřelené...
Sice jste objevil Ameriku, ale aspoň potvrzujete to, co někteří vědí z praxe už dávno. A už se o tom i tady debatilo... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2014 19:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Mám pocit, že sme sa nie celkom porozumeli - ja nespochybňujem to veľmi nízke množstvo, ktoré reálne končí v rastlinách, ale zamýšľam sa, kde sa podeje zbytok a koľko treba naozaj v akváriu mať.

Marcel G napsal: Kromě toho, měření spotřeby živin na základě kapkových testů, kdy změřím obsah živin na začátku týdne, a pak třeba na konci týdne (před výměnou vody), považuji za absolutně nespolehlivý, neboť z vlastní zkušenosti mohu říct, že obrovské množství dodaných živin do sebe dokáže absorbovat substrát. Áno, veď presne to som aj spomínal - niekde sa stráca veľmi veľké množstvo živín. Ja mám však obyčajný kremičitý piesok, ten nemá ako absorbovať, iba ak ten humus v ňom, čo sa vytvoril. Nech je to ako chce, podstata je: Tie živiny z vody zmiznú, nemôžeme už s nimi počítať!

Přidávat do jakéhokoli rostlinného akvária takové množství živin, jaké doporučuje metoda EI, je podle mě podobné, jako nutit normálního zdravého člověka (sportovce), aby jedl 30-50 hlavních jídel denně (protože kdosi kdesi řekl, že je tohle množství jídla pro člověka "nelimitní"). Ale čo ak je to takto?: Na ostrove sa pohybuje každý deň len jeden bažant vs. na ostrove sa pohybuje každý deň 30-50 bažantov - a ja sa musím každý deň najesť... Resp. som spomínal tie príznaky nedostatku prvkov aj pri silnom hnojení a domnienku o potrebe vhodného pomeru živín.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2014 19:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: KarlosS
Presne tak, pripájam čerstvý poznatok: Napadlo mi zmerať hodnoty živín v 30 l "rozplávačke", kde nijako nehnojím (spravil som aj tomuto pomocnému akvárku prezentáciu, až pri tom som zistil, že to má len 30 l, myslel som že viac, lebo ich mám viac a táto je o čosi menšia), ale je tam 50 mladých ancíkov. Pred týždňom som menil vodu (viac ako 3/4), bol som zvedavý, koľko sa za týždeň zhromaždí, keďže tam svietim veľmi slabo... No a bol som celkom prekvapený - dusičnany cca 50 mg/l a fosforečnany mimo rozsah (nad 2 mg/l). Nitrifikácia zjavne funguje, ale dusičnany mi nemá čo míňať, resp. nie dostatočne. No čo už, musím meniť 2× týždenne. Inak železo nič... Povedal som si, že tam skúsim dať silnejšie svetlo a namnožiť Egeriu, lebo pri tom chabom tam ani tá akosi nechce poriadne rásť (skôr odhníva) a dotujem ju z hlavného akvária. Anubiasom je tam síce fajn, ale tie toho veľa neminú.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [46] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74958x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=2251