Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnojení

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.05.2022 11:13 Muž Lojza007 [1199] Re: Rovano
Osobně bych řekl, že se to prostě zlevnilo. Pokud se hnojí správně a je jedno, jestli vlastním mixem nebo komerčními hnojivy, neměl by být vidět rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 11:12 Muž Jozef [311] Re: lhajek
lhajek napsal:
Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.

Predávať môžu hoci čo :). Rovnaké živiny pri doporučených dávkach teda rozhodne nedodajú. Napr. u Biofloru a Seachem Fluorish sú tie zlozenia známe a dosť rozdielne - vôbec sa nedajú takto porovnávať.
Bioflor - "Při dávce 10 ml/20l vody dodá tyto látky:K 2, 2 ppm, Mg 0,3 ppm a mikroprvky FeDTPA 0,15 ppm, MnEDTA 0,08 ppm, Cu 0,002 ppm, Zn 0,003 ppm, Mo 0,003 ppm, B 0,002 ppm." (ppm=mg/l) www.rataj-spk.cz/…
Seachem - (ak som to správne prerátal) pri doporučenej dávke dodá 0,064 mg/l Fe (iná forma) a draslíka 0,061 mg/l www.shrimp.sk/…

Seachem pre mňa osobne predražená voda (dodáva hlavne železo vo forme glukonátu) - výhoda je že naozaj neotrávi osadenstvo, keď sa dávkovanie rapídne nepreženie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 10:39 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: lhajek
OCeňuji tu tabulku. Je to zajímavé srovnání.

Ale mám i dotaz. Zlepšilo se něco tím, jak jsi přešel na vlastnoručně míchaná hnojiva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 06:29 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: lhajek
Složení Seachem, AquaGrower a Tropica, které používám lze dohledat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2022 05:28 Muž ajajak [228] Re: lhajek
Rostlinné akvárium bez přihnojení za mně nelze. Snad u akvária kde se mění voda se tím dodají živiny ale bez výměn vody si akvárium živiny spotřebuje a musí se dodat. Čím větší růst rostlin, tím více spotřebuje živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.05.2022 22:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: jab63
V tabulce v prvním sloupci je kolik se má dávat hnojiva na jaký objem vody, který je ve druhém sloupci - tedy první dva sloupce říkají jaké je dávkování dle výrobce daného hnojiva.

A na objem vody v jednom mém akváriu tedy platí že 0,7ml Seachem Flourish se vyrovná 4,2ml Tropica Premium.

Nemohu říci, že to dodá stejné živiny, protože nikdo přesné složení těch preparátů nezná. Ale přepokládám, že to ti výrobci mají nějak vyzkoušené a tedy, že to takto mohu porovnávat.

Cílem bylo jen zjistit při doporučeném dávkování jak je který přípravek v jakém balení cenově výhodný. Protože když se podíváte jen na koncové ceny bez dávkování, ta je nejvýhodnější Bioflor, ale dává se ho strašně moc (neumím si představit hnojit tím třeba 300L akvárium). Proti tomu ProFito nebo Flourisch jsou sice dražší za "lahvičku" ale dává se toho tak málo, že to v důsledku je výrazně levnější než Bioflor.

A jak už jsem říkal, začínal jsem na Biofloru před mnoha lety a fungoval, později jsem zkoušel ProFito a rostliny se nezhoršily :-) Ale jinak si míchám své. A ještě bych doplnil, že se u mě jedná o akvária se slabším osvětlením, nenáročnými rostlinami a bez přidávání CO2 ať už tekuté nebo plynné. A historicky prostě nějaké hnojivo jsem vždy musel dávat, protože jinak rostliny začali vždy stagnovat a pak odcházet. Takže já neumím rostlinné akvárium bez hnojení jak tu řada lidí umí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2022 14:52 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Jozef
Zkoumám to už dlouho a tabulek jsem taky pár stvořil. Kdyby ty rostliny měly alespoň pořád stejnou spotřebu tak by se to dalo vypočítat ale je tam spousta proměnných.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2022 14:10 Muž Jozef [311] Re: jab63
No ja som ho nerobil :)
Ja som skúšal robiť tabuľku, kde som porovnával zloženie/pomery a koľko rovnaká dávka čoho dodá. Veľa roboty a nakoniec aj tak pomery nevyhovujú (mne). Došiel som k tomu, že radšej si kúpim zložky a namiešam - nadávkujem podľa potreby (ako si myslím, že treba/chcem :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2022 13:29 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: Jozef
Tak to je ale potom velmi nepřesné srovnání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2022 11:52 Muž Jozef [311] Re: jab63
Nie, tabuľka porovnáva cenu pri doporučenom dávkovaní (výrobcom). Nehľadí na zloženie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2022 14:33 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: lhajek
Rozumím té tabulce správně, že se 0,7ml Seachem Flourish vyrovná 4,2ml Tropica Premium co do obsahu prvků?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2022 13:34 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: kofejn
Fotka k příspěvku Taky si to nějak tak míchám sám, jeden čas jsem nemohl sehnat tenso tak jsem začal brát micromix plus zde: akvarijni-hnojivo.cz/… a jsem s ním spokojený. Ostatní složky beru z fichemy.

Jinak nedávno jsem koukal na web invitalu na komerční hnojiva a zvažoval, že bych něco namíchaného vyzkoušel a tak jsem si udělal excelovskou tabulku a porovnával náklady. Počítal jsem to na nějakých 35L vody a asi aby to hnojení bylo na cca rok z jednoho balení. Když to takhle porovnáte, tak najednou co vypadá draze není zase tak drahé a naopak. Pokud je ale vody v akva víc, tak se výhodnosti mírně mění. Každopádně nezkoumal jsem kvalitu jen ceny.

Kdysi když jsem začínal, tak mě do hnojení úvod zprostředkoval právě Ratajův Bioflor, tuším jsem taky zkoušel před řadou let Profito - žádný zázrak, ale nemohu říci že by nefungovalo.
Ono asi bude záviset z čeho vycházíte. Když jsem začínal a nic nerostlo tak byl ten Bioflor jako zázrak, když jsem zkoušel Profito, tak už jsem si míchal něco sám a rozdíl jsem neviděl žádný.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 16:04 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Je to možné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 15:42 Muž kofejn [963] Re: ajajak
Jelení paroh je snad jediná řasa, které jsem si v akvárku nevšiml. Měl jsem podezření, ale byla to asi cladophora.
A jestli je opravdu přidanou látkou ke KNO3 oxid křemičitý alias křemen, tak v tom taky problém nevidím. Bude to spíš jen korelace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 15:14 Muž ajajak [228] Re: vaclav
Změnil jsem firmu od Profiplants Dusík a byl pokoj. A nevím jestli je to tím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2022 14:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ajajak
Tak ten dusičnan za to určitě nemůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 13:50 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Jo to je on. Podle obalu jsem ho používal a po něm se dělal Jelení paroh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 12:13 Muž kofejn [963] Re: vaclav
Kalný trochu je, ale byl jedinný, kde KNO3 nebylo ve směsi. I do dýmovnic funguje. Drogérie je plná různých směsí na nakládání.
Bude to asi tohle fichema.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 12:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
V tomhle sanytru je ještě něco přimíchané, takže není úplně čistý a roztok je trochu kalný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 11:47 Muž kofejn [963] Re: ajajak
Fotka k příspěvku Ve vstupní vodě mám do 5mg/l dusíku, to kytky spotřebujou hodně rychle a ryby s tím až tolik nepomůžou. Míchací poměry a tenso beru odsud: www.rostlinna-akvaria.cz/… , KNO3 kupuji v normálně v drogerii. Váhu mám z aliexpresu a chce to nějakou do 1kg, aby to pobrala i se sklenicí. Roztoky mám v lednici ve skleničkách od tatarky.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2022 11:11 Muž ajajak [228] Re: Lojza007
Přečetl jsem ten článek ale neřeší to co potřebuji vědět. Každý si vychválí to své ale myslím si že to bude hodně podobné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 11:08 Muž ajajak [228] Re: kofejn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku S tebou souhlasím. Mám akvária bez údržbové a fungují super. Neodkaluji pouze dolévám odpar. Před třemi měsíci jsem na zkoušku založil 39L rostlinné akvárium je silně zarostlé silně osvětlené a s dodáváním CO2. Opět bez měnění vody. Testy nepoužívám a sleduji rostlinky, na nich se dá mnoho vyčíst. Jelikož jsem dříve nebyl také hnojič a vlastně nevím čím hnojit tak v tomhle trochu tápu. Určitě nevím jak si míchat hnojivo tak jsem se na fóru zeptal jaká komerce je dobrá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 09:26 Muž Lojza007 [1199] Re: ajajak
Najdi si na webu Rataje článek, který se tím zabývá, jsou tam i poměry prvků, ale hnojivo od Invitalu tam není. Pokud chceš lít do akvária nějakou hotovku, čerpal bych z toho článku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 09:26 Muž kofejn [963] Re: ajajak
Já jsem za vlastní míchání, ale odladění je potřeba mít podložené testováním. Na konci jsem zůstal jen u KNO3 a tenso koktejlu. Používal jsem ještě ferox, K2SO4, KH2PO4, ale ve výsledku jsem měl příliš draslíku, až jsem málem zničil blyxu. A to se hodně píše, že draslíku bývá v akváriích málo. Dost nechávám hnojení na rybách :)
Testy na makro prvky mám od Sery, draslík JBL a ostatní od Aquaru. Ale časem se člověk naučí pozorovat kytky a testy nejsou potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2022 09:10 Muž Jozef [311] Re: ajajak
Tak záleží komu čo vyhovuje. Ak niekomu vyhovuje namiešaný pomer (každé akva je iné), funguje mu to (a je lenivý :)), prečo to nepoužiť. Ale pri jednotlivých zložkách, asi nie je o čom...zvlášť pri Invital (nepoužíva nič iné/špecifické). A cena je inde.
To si musí každý asi rozhodnúť sám. Nájdeš zástancov toho, aj toho, aj zásadných nehnojičov...:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 08:57 Muž ajajak [228] Re: Jozef
Takže raději namíchat než komerční výrobky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 08:47 Muž Jozef [311] Re: ajajak
Čo sa týka makroprvkov, sú to len namiešané zložky PMDD. Či už pre jednotlivé zložky (Kali - K2SO4, Phosfo - KH2PO4, Nitro - KNO3), alebo ich kombináciu (Macro - neuvádzajú pomery). Čo sa týka mikroprvkov tak neudávajú formu železa (Ferox - aj s draslíkom, Fero - kde pomer ostatných mikroprvkov bude asi rovnaký/neudávajú), takže len vyskúšať, alebo namiešať vlastné :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2022 07:35 Muž ajajak [228] – Dotaz
Má někdo zkušenosti s Invital hnojivy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2022 09:16 Muž ajajak [228] Re: MARTIN HORÁK
Dříve jsem měl Atmana (hlavu ale nevím jakou) ve 220L a ruduchu jsem měl také, nejspíše ze silného proudu. S tím souhlasím. Při výměně filtru za starý venkovní Fluval a jeho přiškrcení Ruducha úplně zmizela. Železo se kdysi dávalo do akvária normálně jelikož nic lepšího tady nebylo a přitom žádná řasa nebyla. Také byl na trhu jenom bublifuk, který žádný silný proud neudělal. Vlastně si nevzpomínám že by Štětka v akváriu dříve vůbec byla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2022 08:23 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Sonic
Nevím jestli čteš správně. Já nezmiňoval železné matky v souvislosti s ruduchou. Já reagoval na používání pozinku, případně nerezu.
Co se týče té mé nádrže: bylo to před 5-6 lety, zkoušel jsem pěstovat stonkovky v kelímcích. Nádrž 300 litrů, výška 60cm, osvětlení 3x30W reflektor. Filtrace vnitřní - biomolitan a čerpací hlava AT-202. V té době jsem s lidmi na fb vedl spory ohledně silného proudu, parametrů brněnské, která je velmi tvrdá a v té době měla NO3 mezi 35-40. Dokud byla čerpací hlava úplně přiškrcena a nepoužil jsem žádné hnojivo, bylo vše v pořádku. Poté jsem zesílil proud a použil PMDD a do 14 dnů byly otvory rozstřikovací rampy a vršky rostlin plné ruduchy.
Jinak ta fotka je hodně nekvalitní, docela tě obdivuji, že tam nějakou ruduchu vidíš :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2022 06:59 Sonic Re: MARTIN HORÁK
Zavádzaš! Zväčšite si tú fotku a na tej zadnej zrejme hygrophile je kopu riasy ruduchy na listoch a keby sme to rozobrali určite ich je tam viac, hlavne že matky železné fungujú. Ak chcete riešiť, tak problém na ktorý sa tu pýtajú. Vy napádate riešenia? Uvoľnovanie kovových zlúčenín je spôsobené pôsobením kyselín alebo kyslého prostredia a v zásaditej vode alebo mierne kyslej to asi nebude tak vážne, okrem toho silne zarastené nádrže zaručia zrejme dostatočnú produkciu org. uhlíka pre baktérie. Nech si to vyskúša ak to nebude fungovať, bude hľadať riešenie iné v svetelnom spektre, alebo prihnojení mikroprvkami, či častejšej údržbe. Dajte mi logické vysvetlenie pre vaše návrhy riešení a nepoviem na to nič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2022 21:26 Muž vlka [3444] Re: doda
Nerezovým matkám bych nepřičítal negativní účinky s projevem řasy. Mám je v akvárku dlouho. To s hnojivem bude problém. Sladit to vše dohromady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.04.2022 21:19 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: doda
Fotka k příspěvku Ok, všude železný matky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 20:50 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: doda
Já jsem koupil matky co měli u nás v železářství a vůbec jsem neřešil co jsou zač. Rostliny jsem do nic usadil a zapíchl do dna z liaporu. Měl jsem to tak v 54L s CO2 i nyní ve 44L bez. Když je jednou za čas vyndám u stonkovky, tak na nich je ve rzi nabalený liapor. Otrhám to co jde a znovu vložím rostliny a strčím do dna. Profitem jsem kdysi taky hnojil, ale teď jen mírně nějakým vlastním množstvím a složením co mě funguje. Nevšiml jsem si že by matky něco ovlivňovali nebo v akva s nimi bylo jinak než v akva bez matek.

A to že každý může radit něco trochu jiného je tím že každý má jinou vstupní vodu, jiné osazenstvo akvária a radí co jemu funguje. V tom si každý musí najít to své a vyzkoušet to u sebe a najít si vlastní cestu jak to bude fungovat. Taky jsem experimentoval několik let než jsem se usadil na lowtech, ale pomalu mě zase láká si zaexperimentovat s něčím jiným. Jen jsem se nerozhodl jestli zase lowtech nebo to trochu rozjet :-) a tak procházím a lovím inspiraci. Hlavně trpělivost a nedělat zbrkle moc změn najednou nebo s v krátkém čase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 20:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doda
Z práce vím, co vydrží pozink ale na matkách to je většinou něco jiného mevi.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 20:17 Muž doda [134] Re: MARTIN HORÁK
Řeším to že když mi tady dá někdo radu kterou je schopen podložit výzkumem nebo vlastní zkušeností , tak mu věřím víc než těm co pořád něco papouškují a vlastně neví nic. Pokud jsem pochopil první příspěvek Sonic špatně , je to moje blbost , omluva . Teď vím že musím jet pro ty nerez.matky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 20:11 Muž Jozef [311] Re: doda
Ale veď obaja hovoria to isté - nezaznamenali žiadny problém ohľadom rastlín/fungovania akva so železnými. To že Horác vyskúšal aj pozinkované a nakoniec skončil pri nerezových... Ale ani u jedných nespomínal problém (len sa mu to zdalo moc rozožraté, dajú sa vymeniť:) - aspoň tak som to pochopil).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 19:55 Sonic Re: doda
Chcem to uviesť na pravú mieru, písala som o kovoch, ale ide o železo, meď, zinok, a ďalšie čo sa nachádzajú aj v mikroprvkoch ako súčasť hnojiva a rovnako Fe2O3, a iné zlúčeniny železa ktoré sa môžu uvoĺňovať. Nerez je /mal by byť inertný/, tak by nemal byť problém.
Železo ktoré je hlbšie v dne a nie je príliš ovplyvňované prúdom a kyselinami aj napr. humínovými, by tiež nemalo byť až taký problém a samozrejme je dôležité zrejme aj množstvo rastlín uvoľňujúcich ľahko dostupný org. uhlík pre baktérie. Dlhodobejšie prehnojenie mikrom môže tieto procesy tiež zrejme ovplyvňovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 19:34 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: doda
Já vlastně nechápu co řešíš. Napsali jsme, ať použiješ obyčejné železné matky bez povrchové úpravy, tak to udělej a uvidíš. Používal to už i můj táta před 40 lety ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 19:28 Muž doda [134] Re: vlka
Asi jsi nečetl příspěvek od Sonic . Nejde o to jestli matky nerez nebo jiné ale o kov jako takový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 19:02 Muž vlka [3444] Re: doda
Kup si nerezové matky, ty co nemagnetují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 18:52 Muž doda [134] Re: vaclav
Václave , níž jsem citoval Horáce co se týče matek. Ty tvrdíš zase něco jiného než on. Oba vás beru jako velké odborníky akvaristiky . Tak co si mám jako amatér v tomto oboru vybrat? To je tady skoro se vším .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2022 18:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Brodys
Železné matky a šrouby používám v chodbovém akváriu normálně a někdy to nejsou malé kousky největší je 20cm 12mm šroub. Vážu to ke kořenům rostlin většinou echinodorům protože nemám dno jen slabou vrstvu mramorové drtě. Největší ech. měřil přes metr, v létě je to celkem mazec protože slunce je osvětlení které nejde překonat. Ruduchu nemám spíš tam roste něco jako Cladophora.
Pokud jde o nerez tak ten pravý byl jen za komančů dneska jsou různé slitiny a někdy i jen folie. Když jsem dělal policajtovnu v Mělníku tak tam v base byly umyvadla a wc z nerezu a světe div se zrezlo to. Pozink bych do akvária nedal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 18:32 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: doda
Přiznám se, že v Brně už 5 roků nebydlím. Ale žil jsem tam 15 let a voda byla masakr. Tenkrát jsem testoval poměrně hodně. Třeba se konečně něco změnilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 18:20 Muž doda [134] Re: Sonic
Děkuji za odkaz a čas. Článek jsem prostudoval , teď musím najít nějakou dobrou náhradu za matky . Až ji budu mít tak se pustím do ostatního. (hrdlo skleněné láhve je moc lehké a korále mají malou díru)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 18:15 Muž doda [134] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nechci se s tebou hádat o tom kolik je v Brně NO3 . Zatím nemám vlastní rozbor . Jen sem se díval na stránky Profiplants kde mají výsledky testů vody dělané pro zákazníky. Protokol č.1 - 6.12.2019 , č.2 - 9.1.2020 , č.3 - 28.1.2020 , č.4 - 11.2.2020 a č.5 - 14.5.2021 . Vše je v mém vzdušném okruhu cca 3km. Tato firma určitě nemá potřebu klamat zákazníka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 16:05 Brodys Re: Jozef
Tak každý domácí kutil ví, že nerez neznamená, že nerezne smich Ale souhlas, musí se všechno vyzkoušet palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.04.2022 15:46 Muž Jozef [311] Re: Brodys
Tak nestresuj. Potom si si kúpil nerezovú a nie pozinkovanú (aspoň taký je popis a mal by to byť rozdiel).

Nezavrhujem ani teóriu nižšie, niektoré zdroje uvádzajú ruduchu ako následok prehnojenia železom. Ale viac ich udáva tvrdú vodu, silný prúd, zvýšený organický odpad - zlý rast rastlín (rozklad listov),...
Vo všeobecnosti sa stále prikláňam viac a viac k názoru, že riasy najviac zredukujú dobre rastúce rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 15:15 Brodys Re: Sonic
Tohle jsem ale nechtěl číst, mám v akva čtyřii mřížky osazené Eleocharis cca 5x10 cm, zakoupené tuším u Rataje......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2022 15:11 Sonic Re: doda
Keďže si mi potvrdil, čo som tak trochu tušila asi sa to mnohým bude zdať šialené, ale existuje jedna teória od Jarden Sk/ jardenakvaristika.sk/… /, ktorá by tak trochu sedela na výskyt ruduchy a nezdaru pri raste tvojich rastlín. Problém je v tých maticiach a prehnojení Profitom. Tým, že si používal pôdny filter boli tie matky obmývané slabučkým prúdom a rozpúšťajú sa do vody a to isté kovy z profita sa nespotrebovali a vytvorili zlúčeniny napr. s fosforečnannmi a pri pridávaní CO2 sa viac rozpúšťajú a ióny týchto kovov sa zlučujú s org. uhlíkom vo vode a blokujú jeho príjem baktériami-hlavne dekompozičnými, tak sa koncentruje odpad/zle rozkladá/ a vznikajú riasy hlavne teda ruduchy, staghorn, mastná hladina a iné. To by všetko sedelo na tvoje akva, pretože vyššie org. znečistenie ti zablokuje rast rastlín-výrazne spomalia. Má tam popísaný pokus s oceľovou mriežkou. Takže vybrala by som tie matice, poriadne odkalila dno a postupne vyčistila filter a s pridávaním rýb ešte počkaj. Za pokus to stojí, ak si na nič doteraz neprišiel, nie?
Edit: S testovaním železa to nemá nič, nejde len o železo, ale aj iné kovy. Walstad tieto väzby DOC s kovmi popisuje tiež, no pri svietení sa údajne uvoľňujú. Všetko asi závisí od množstva.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 62

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 74968x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10843?od=201