Filtrační média
Sera Prefix se prodává bez médií, musíš si zvolit a případně vyrobit svoji náplň.
A v tom předfiltru ten molitan máš origo nebo jsi si vyrobil? Až odejde sunsun,budu o něm přemýšlet

Ahoj, používám Sera Prefix předfiltr (inspirace Buldrem a Lojzou007) a nemůžu si ho vynachválit. V dolním koši mám vrstvu PPI 10 a vrstvu PPI 20. V horním koši mám dvě řady 3D koulí, dolní vrstva 6 kusů, horní vrstva 7 kusů. Úplně nahoře dvě vrstvy vatelínu. Konstrukčně je ten předfiltr geniální, jednoduchá rychlá manipulace, nikde ani kapka vody mimo. Snad jedině kdyby měl dvojnásobný objem, nezlobil bych se. Předfiltr je průhledný, snadno se kontroluje znečištění a binec dole na přítoku. Čistím cca 1x za 14 dnů, podle toho jak klesá průtok. Souhlasím, že čištění 3D koulí je větší opruz než jsem čekal, ale ten biomolitan se taky musí vymáchat, wapka je dobrý nápad.
Za Prefixem mám Eheim 4+ Pro 350, ve kterém jsem molitan předfiltrace nahradil vatelínem. V dolním koši mám teď experimentálně 3D koule místo Mech Pro (zajímá mě, jak se budou zanášet bakteriemi), další dva koše pak originální Substrat Pro a nahoře Purigen. Takto ho chci otevřít po dalších 3 měsících provozu a zjistit stav. Při kontrole měsíc po nasazení Prefixu byl hlavní filtr prakticky čistý.
2 15.12.2021 20:42 skypi –
Re: Jj, Eheim... Používám výhradně celkem cca 22let- nějaký čas intervalový 2227 a 2224 a za celou dobu jsem neměl žádný technický problém. Vlastně měl- z vlastní blbosti jsem si ulomil zajištovací "clamp" na hadicovém adaptéru.
Řady "Classic" a případně "Experience" jsou nejspolehlivější Eheimy, taková "funkční podstata", nové řady jsou dle mého názoru "zbytečně komplikované"

.
Co se týče médií, používám to nejlepší... Kaldnes od EA.
Jelikož je i v tom předfiltru, nezanáší se. Po třech měsících je trochu šedá. A to je právě to, vyměnit náplň je 5 minut, ale musíš tam počítat i tu wapku, pro mě pohodlnější vymáchat tři molitany než 30 koulí

Ale to jsme zase mimo otázku

Předfiltr mám zmáknutý biomolitanem PPI 10-30 a navrch vata, fakt už mě nebavilo prát koule každý týden. Aby to bylo pořádně, zabere to více než 5 minut. Asi bych do hlavního nemusel tak často, nebývá tam extra nepořádek. Takže otázce, doporučuješ vysokoporezní média do celého filtru. Je to možnost, každou vrstvu ale ještě zakryji vatou.
Jinak také mám za sebou výměnu rotoru a osičky u Eheimu po asi půl roce provozu, ake to je tím, jak se v tom pořád hrabu

Souhlasím s tím použitím předfiltru, jak píše Buldr.
Sám mám u velkého akvária předfiltr Sunsun HW-603 a v něm keramické válečky (na prvotní zachycení nečistot) a potom ještě jedno kolo biomolitanu.
Čistím tak po měsíci, ale je to už docela na hraně.
Použití dvojitých kohoutů je dobrý nápad, sám je ale u tohoto předfiltru nemám. Ve skříňce mám docela místo a dobrý přístup, takže to jde i bez nich.
U malého akvária, kde je horší přístup a používám jako filtr Sunsun HW-602B, dvojité ventily mám (od Eheimu).
Jinak, spíš filtruji jen přes biomolitany, kromě výše zmíněných válečků v předfiltru.
0 15.12.2021 13:33 Brodys – Náplň vnějšího Eheim professionel 5e600T
Ahoj, stále mám snahu něco vylepšovat a teď se zaobírám otázkou smysluplné a funkční náplně vnějšího externího filtru. Během provozu jsem vyzkoušel asi všechno a momentálně je plně naplněn 3D koulemi. Jednou za tři měsíce je všechny vyházím a dám nové, což zahýbá s rovnováhou, ale prálaní je fakt opruz a neekonomické.Nechal bych 3-4 koše a zbylé doplnil něčím trvanlivým, v čem zůstanou bakterie. Asi by se mi líbil i jemný biomolitan, ale mám velký problém vyříznout kolo do předfiltru natož nějaký extra tvary. Co by jste doporučili? S čím máte dobré zkušenosti? Musím dost hnojit, takže nějaké super odbourávání dusičnanů apod. nepožaduji.

Děkuji za tipy.
Starší reakce
S tím názorem na Seachem bych souhlasil, byť zrovna ten flourish aktuálně do akva leju. Moje low tech akva s nenáročnou zelení možná žádné přihnojování nepotřebuje, ale uvědoměle tam 1x za týden nějaké to uni tekuté hnojivo přidávám. Jinak ten výsledek matrixu je zajímavý s ohledem na všechna moderní superporézní media, která by se takto jevila jako naprosto neefektivní a zbytečná.
Podľa mňa firma Seachem je najviac zavádzajúca firma z veľkých spoločností. Jej hlavným nástrojom na oblbovanie je veľmi dobre spracovaný marketing (US kapitalistický systém sa nezaprie, majú to vymakané).
Už v samotnej reklame si normálny človek všimne že zavádzajú, keď si prejde nimi deklarované časté otázky a odpovede k nim:
1. Nie je to obyčajná pemza, ale "materiál" ktorý vybrali v laboratóriu... - nevyrobili ho ale iba otestovali v ich laboratóriu (otestovaná pemza)?
2. "Matrix už nejakú dobu používam, ale dusičnany sú stále na rovnakej hodnote, čo je zle?" - Nič zle nie je, produkt funguje tak, ako má. ... zvýšte množstvo Matrixu... a v dáľšej odpovedi ... Matrix však predovšetkým odstraňuje toxické dusitany (nie dusičnany)...
Ďalšia skúsenosť je s filtrom Tidal 55 - 3 kusy odskúšané, 3 kusy vadné od výroby, hrkanie - tak nekvalitne plastové odliatky rotorov som ešte nevidel, všetky rovnaké chyby, otrepy - cez kopírak, jedna lisovacia forma. Na jednom bol dokonca ferit na rotore pozdĺž prasknutý z dvoch strán... všetky vrátené. Napriek marketingu sú použité pumpy talianskeho renomovaného výrobcu (vyrobené v Číne) hrkajúci šrot...
Seachem Fluorish - podľa ich popisu najkoncentrovanejšie hnojivo na trhu

. Ale keď si človek nájde zloženie a porovná s konkurenciou ,tak zistí, že to nie je pravda. Už len pridávanie železa vo forme gluconátu raz za týždeň, keď sa hneď rozloží, je nezmysel (jedine denne). V ich doporučovanej dávke tam však aj tak nič nedodá (2ml/100l dodá 0,0053mg/l železa gluconát - ostatných prvkov nič).
Produktom Seachem sa už vyhýbam. Tie ktoré sú OK, sú u konkurencie za niekoľkonásobne nižšiu cenu. Ľudí ktorým to funguje nepresvedčíš (nie je ani dôvod) a niektorý ktorým to nefunguje, tiež nepresvedčíš, lebo veria...
Edit: To množstvo dodaného železa som napísal zle. Aby som niekoho nedomýlil. 1g obsahuje 0,32% železa. Teda doporučená dávka 1ml/50l by mala dodať 0,064mg/l.
Nevím jestli to tu už nebylo a jak moc se tomu dá věřit, ale tady dělali testy filtračních médií a matrix a podobná média dostaly oproti biomolitanu docela na frak.
aquariumscience.org/…Starší reakce
Urobím to tak ako píšeš.
Hrubý molitan na sanie. Do koša vsypem tie krúžky. Zakryjem jemným molitanom (PPI neviem ale označený ako jemný - Juwel). A na to vložím ten matrix vo vate.
Tak vlastne môžem čistiť každé médium zvlášť a nezmiešajú sa mi a ani nezašpiním ten matrix...
Výborne, už mám jasnú predstavu. Vďaka
Ty kuličky mají rozbít proudění vody,aby voda šla dalšími vrstvami rozprostřena. Je to trochu o víře, také jsem ze začátku fandil biomédiím, ale realita je prostě, že většinu bakterií máš v akváriu. A i v tom nejhrubším molitanu bakterie najdeš plus navíc zachytí i nějaký mechanický bordel, což se o biokoulích říct nedá. S vatou můžeš experimentovat,ale úplně bych jí nezatracoval, zachytí i drobné částečky a voda pak vypadá dobře.
Zbytečnej vatelín. Nechal bych hrubou houbu na sání a koš naplnil matrixem. Pokud bys chtěl použít i ty kroužky, nechat ve spodu a oddělit plátkem houby, co byl k filtru. Pokud by si chtěl aby se ti média nepomíchaly. Nikdy jsem jemnou vatu nepoužíval, teda po tom, co jsou k dostání biomolitany. Za mého mládí se filtry dělaly z míchače na šlehačku, tam byly kamínky a pak ta vata. Ale to je rak 40 let zpátky.

Vatelín neznám, k tomu se vyjadřovat nemůžu

K naplním, osobně bych nedával keramické kroužky a raději více molitanu nebo vyzkoušet 3D koule. Pokud na nich trváš, umístit je jako první médium. Takže za mě na sání hrubý molitan,ve filtru po směru (3D koule nebo molitan PPI 20 nebo kroužky, dále molitan PPI 30 a nakonec tedy Matrix nejlépe mezi vatu.
Také bych ani zbytečně nepanikařil s výměnou vody,pokud je akva dobře zajeté, výměnu médií ani nezaregistruješ.

0 23.09.2021 06:44 Gazva – Vata - vatelin
Je možné namiesto originál filtračnej vaty použiť "Vatelín" -
www.kreativnetvorenie.eu/…
Som donútený k zmene filtra (hrkanie pôvodného) a potreboval by som (chcel) použiť vatu medzi pôvodné ker. krúžky/guličky (vsypem do koša ) a nový seachem matrix, ale u nás na rýchlo nezoženiem a ani na nete som nenašiel rozumnú ponuku...ten vatelín nie je problém. Chcel by som ho použiť akokeby namiesto vrecka pre média - oddelenie od ostatných
K dalšej časti sa asi netreba vyjadrovať (nemám na výber iný postup) - iba keby tam bol nejaký problém (ale to sa potom presuniem do témy výmena filtra).
Budem meniť Šunt-šunt CBG-800 za Tidal 55.
1. prehodím hrubý molitan pridaný na sanie/trubku
2. originál tidal hrubú mol. vložku (tenká na výšku) nahradím jemnejším molitanom (5cm na výšku) (naočkujem pôvodným molitanom)
3. Na to by som chcel do vaty nasypať pôvodné ker. kružky a guličky a prykriť vatou nech mi uvolnený bordel nezanesie nové Seachem Matrix (dodávaný s filt.) Malo by to tam všetko vojsť (keby nie znížim hrúbku molitanu)
4. Podľa toho ako sa naruší rovnováha výmena vody
Filtre nemôžu bežať súčasne, tak nevidím iné možnosti postupu. Tak dúfam že, sa až tak moc nerozhodí rovnováha, aby som musel loviť mŕtve ramirézky.
Edit: Pri vyhľadávaní slova Vatelín na fóre som našiel, že ho bežne poúžívajú. Takže to nebude problém. Ospravedlnujem za zbytočnú otázku/príspevok.
Predpokladám že ho netreba nijak ošetrovať (okrem prepláchnutia vo vode).
Starší reakce
Já používám Prime, občas ho i cvaknu do akvárka, když vyměním moc vody najednou. 250ml vydrží hodně dlouho. Případně zkus mrknout k Ratajovi, jejich AkvaPura je to samý jako Purigen, ale je to levnější, mají i za lidovou cenu pytlíky a nejspíš tam budou mít svůj prostředek na regeneraci.
Mám dvě sady, protože regenerace je na den a lézt kvůli tomu 2x do filtru je zhovadilost

Takže 24 hodin v savu a pak ho po zbytek času nechávám v kýbli s vodou, neměl by vyschnout.
Díky za radu. Jen se ještě optám, když ho regeneruji a vymáchám ho v Savu. Máte nějakou "domácí vychytávku" než ho odchlorovat v Seachem Prime?
Purigen má být co nejblíž výtoku z filtrace. Já ho dávám pod vatu, sice se tím rychleji zanese, ale vata hlídá to, kdyby praskl ten sáček, že to nepůjde do akvária. Je to takovej jemnej bordel, kterej by byl všude.
Pokládám až na vatu, přeci jenom každá regenerace ho znehodnocuje,tak ať vydrží co nejdéle.
Zdravím,
prosím o radu zkušenější akvaristy. Chtěl bych poprosit, kam umístit sáček s Purigenem, aby byl co nejefektivnější. Mám Ecco Pro 200. Mě napadlo mezi kuličky a vatu. Nebo položit až na vatu?
Dík za radu
Starší reakce
Já myslím, že rozumím, co tím myslel a snažil jsem se to rozvést v příkladech, samozřejmě do filtru vždy půjdou "rozpuštěné" nečistoty, ale mechanický bordel raději odstraňuji jinak - letos jsem třeba čistil filtr poprvé po 2 letech. Jak jsem psal, záleží na tom, co od filtru člověk očekává, většina filtrů asi pojede v nějakém smíšeném režimu mechanické a biologické filtrace a ve většině případů to asi bude vyhovovat. Také záleží na osádce.
Zbytečně to rozvádíš a zamotáváš se do to. Drž se svého původního tvrzení.
"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." = nesmysl. Zachytávání nečistot je jednou z hlavních úloh filtru (předfiltr je taky filtr).
"A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud" = nesmysl. Dělají proud a jak silný bude záleží na nastavení vzduchovacího motorku. O whirpoolu nikdo nikde nepsal.
PS: A na závěr ti řeknu jedno malé tajemství. I úplně prázdný filtr bez filtračních materiálů dokáže zajistit biologickou filtraci.
Od mechanické filtrace má být předfiltr (a pere se jen ten), filtr je od osídlení bakteriemi a ten se zase nepere vůbec. U externích filtrů to takhle normálně funguje, u nějakých vnitřních (třeba Juwel Bioflow) taky - nahoře je molitan, dole nějaké vysoce porézní médium, třeba pemza. Kdyby byla žádoucí mechanická filtrace a kašlalo se na filtraci biologickou, tak by se používala jen filtrační vata a denně by se prala. Což z takového řešení rozhodně dobrý filtr nedělá a rybičky budou vesele umírat z nahromadění dusíkatých látek.
Bublifuk rozhodně nedělá v akvárku "whirpool", takže mechanické nečistoty padají ke dnu, kde je zpracují buď rostliny+bakterie, nebo odkalení (já dávám přednost těm rostlinám). Opačným řešením je pak běžná začátečnická chyba v podobě "honítka vody", tedy čerpací hlavy s minimální plochou molitanu, která sice zařídí solidní proud, ale bilogickou filtraci rozhodně ne.
Když bude v akváriu voda čistá po chemické stránce, tedy v ní nebudou nahromaděné odpadní látky (NH4, NO2, NO3), tak ať si na dně mezi rostlinami klidně zůstává "půda" mechanických nečistot.
Peace

Upřímně, já neodkaluji vůbec, biomolitan s čerpací hlavou používám všude včetně 200l akvárií, do neděle jsem měl akva bez filtru (začalo téct tak jsem ho zrušil), vlastně mám ještě 10l bez filtrace na crystalky.
Řeknu ti to asi takhle, při použití selského rozumu, kdy dostatečně osázíš akvárium, nemáš přerybněno pak máš filtr jako sichr neboli pomocnou berličku.
Biomolitan s velikostí úměrnému rybí obsádce, osazení akvária je z mého pohledu naprosto dostačující filtr který plní svou funkci jak má. Vodu udělá naprosto čistou, ryby prospívají a kytky taky. Já svoje biomolitany čistím 1x za 3/4 roku a to spíše proto, aby se neřeklo že jsem to dlouho nedělal

vždy záleží na více aspektech, obsádka, osazení, krmení atd...
To je všechno super, ale jak to souvisí s nesmyslným konstatováním Morgana, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot?
Bublifuk že nedělá proud a nefiltruje nečistoty? Safra, tady se člověk dočte "zajímavostí". To už snad ani nemá cenu na ten zbytek reagovat. Nicméně k té otázce. Na tu není potřeba odpovídat, protože já nikde netvrdím opak. Zato ty tvrdíš, že filtr nemá sloužit k zachytávání nečistot, což je nesmysl, protože když už se ho někdo rozhodne použít, tak mechanická filtrace je jedním z jeho hlavních účelů.
Asi bude záležet na osádce, množství konzumentů odpadních látek (např. rostlin) atd. Když budu mít dno plné rostlin, těžko ho budu pravidelně odkalovat, ale pravděpodobně mě to nemusí trápit, protože bakterie bordel na dně rozloží a následně spotřebují rostliny. Pokud mám akvárium bez rostlin, pravidelné odkalování pomůže k redukci organických nečistot a NO3 a PO4, protože je tak dostanu z akvária dříve, než je bakterie rozloží. To samé platí pro filtry, když budu do filtru nechávat nasávat bordel a nebudu ho často čistit, bude takový filtr sloužit jako výrobna NO3 a PO4, což může být žádoucí, pokud mám akvárium plné rostlin (ale i tak to může způsobovat zatížení nežádoucími organickými nečistotami, což může nahrávat řasám a také se to nemusí líbit citlivějším rybám), protože nemusím tolik hnojit, ale také nemusí, pokud rostliny v akváriu nemám. Potom může být výhodnější filtrem prohánět jen vodu a bordel odkalit, případně mít v akváriu ještě mechanický filtr, který klidně denně důkladně vyperu.
Ano, vůbec filtr nemají a funguje jim to, protože nitrifikační bakterie žijí i ve dně a k tomu mají dostatek rostlin a nemají přerybněno. Takže se zeptám zase já - jakto, že jim to akvárko funguje, když jim filtr nezachytává nečistoty?

A jak si vysvětluješ existenci filtrů typu "bublifuk", které nedělají v akvárku proud, aby mohly filtrovat hrubé nečistoty z vody?
"Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování." - tak toto je naprostý nesmysl. A kolem samotného odkalování taky koluje spousta omylů a mýtů. V některých případech je to přímo kontraproduktivní (spousta lidí totiž vůbec netuší, jak se správně odkaluje) a častým nesprávným odkalováním (zbytečným kompletním přeoráváním dna) si dotyčný/ná zadělá tak akorát na pořádný problém. Někteří neodkalují vůbec a problémy nemají. Někteří dokonce nepoužívají ani filtr a problémy též nemají. Zajímavé, že? Podle tvé poslední věty by jim mělo akvárko kompletně vyhynout. A ono nic, čím to asi bude?

Já si do krevetárek nakoupil tyhle filtry (ty dvojité)
www.aliexpress.com/…
Teda zatím testuju čtvrt roku jeden tenhle a jeden obdobný jiné značky (taky z Ali), protože jsem byl líný překopat všechna krevetárka z bublifuků, ale po pár měsících spokojenost. Dneska jsem zrovna vymačkával, protože dost klesl proud. Když k tomu připojím rozstřikovací rampu, tak mi to přijde tak akorát.

Nevýhoda je, že mají (myslím) americké zásuvky, ale ty, kde jde zvolit "EU", tak přijdou i s adaptérem, jsou klasicky univerzální 110-230V. Jinak se dá koupit od nějakých 25 korun, myslím.
Filtr vůbec nemá sloužit k tomu, aby zachytával nečistoty - od toho je odkalování. Filtr je od toho, aby měl co největší povrch, přes který proudí voda, ten povrch osídlí nitrifikační bakterie, které provádí biologickou filtraci vody. Zároveň ta voda aspoň trochu proudit musí, aby přinášela bakteriím i kyslík, jinak začnou hynout a vodu naopak otráví.
Tu hlavu s biomolitanem mám v nově zřízeném krevetkáriu, něco na tento způsob:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Prý je to tam ideál, kvůli přímému přístupu krevetek na molitan, kde se pasou na biofilmu a dalších baktériích. Pro "běžné" akvárium jsem takové řešení nevybral z obavy, že prostě nebude tak dobře zachytávat nečistoty. Ale pokud se ukáže moje obava jako lichá, rád to předělám.
Popravdě za mě vyhozené peníze za filtr. Mnohem lepší službu udělá pěkná kostka biomolitanu s čerpací hlavou, čisté vody s ní docílíš taky a jako filtrační médium je naprosto vyhovující

bohužel jsi už koupil co jsi koupil tak je dobré dát na rady kluků, osobně bych ho vyndal a prodal, koupil co jsem psal (náklad cca 500kč komplet) a máš klid

Všude se doporučuje ve vodě z akvária, já zase vychovaný ze zdravotnictví to beru na čisto ve vaně vodou z kohoutku, kartáčem, houbičku,ale to si dovolím jen proto, že věřím v hlavní biologii v nádrži,filtr beru hlavně jako čističe vody

Díky za informace. Takže půjdu cestou postupné výměny za jemnější biomolitan, případně nějaký test s vatou. A co se týče praní, je vhodné tento filtr prát ve vodě odčerpané z akvária? Nebo občas tomu udělat i nějaký "větší" servis?
Souhlasím s Brodysem, u takto malých "honičů vody" bych o ničem jiném, než o bioakvacitu, nepřemýšlel. PPI30 bych viděl jako ideál. Respektive já bych se nebál zaplnit celý objem filtrační vatou, protože u takto malých filtrů nemá svým způsobem smysl řešit biologickou filtraci, protože ta probíhá v několikanásobně větší míře v samotném akváriu. Takže bych se spíš zaměřil na mechanickou filtraci a k té je nejlepší právě vata. Na Matrix, Siporax apod. zapomeň, to jsou vyhozené peníze.
Ahoj, pokud si chceš hrát, což já chápu, zkoušel bych různé hrubosti biomolitanu a uvidíš, jak rychle se budou ucpávat, popřípadě jak se ti bude zdát čistší voda. Z vlastní zkušenosti ti nedoporučuji Matrix a podobné vysokoporézní materiály do tak malého filtru. Sám od něj ustupuji, většinu prospěšných bakterií je lepší mít v akváriu, ve dně

Osobně bych začal po směru toku vodu od nejhrubšího k jemnějšímu, PPI 20 a pak 30. Existuje ještě opačná úvaha, že hned v začátku je třeba pochytat veškerý mechanický nepořádek,aby ve zbytku filtru mohly vegetit bakterie, to znamená začít PPI 45 nebo rovnou vatou, ale myslím, že by se často zanášel, samotnému mi tahle varianta nějak nesedí. Je na tobě, jak moc chceš experimentovat, popřípadě utrácet, nicméně hlavní sdělení je, že v tomhle objemu akvária a typu filtru nemá cenu jiný materiál než biomolitan, maximálně vata

Ať se daří.
Díky za odpověď, je to jako u auta: objem ničím nenahradíš

Ale zeptám se ještě trochu jinak:
Několikrát jsem narazil na tvrzení typu: "filtr peru jakmile je viditelně snížen průtok vody". To se mi teda neděje u žádného ze současných filtrů, přestože mám výkon regulací stažen na cca polovinu. Evidentně mám filtry velice hrubé a to mě vede k úvaze, že prostor ke zlepšení určitě je, že mám molitan ve filtrech (i to vidím) zbytečně hrubý.
Otázkou je, zda to řešit a případně jak. Vyplývají mi zhruba dvě možnosti:
řešení A)
- dolní filtr (první na řadě) udělat jako mechanický filtr, tedy molitan vyměnit za jemnější nebo ho doplnit o filtrační vatu apod.
- horní filtr (druhý v pořadí) naplnit vysloveně jemným molitanem nebo molitan zkrátit a doplnit (stačit ho) něčím extra porézním jako např. Seachem Matrix nebo Sera Siporax?
řešení B)
- filtr osadit jemnějším molitanem
Co vy na to, má to cenu dělat, nebo je to zbytečné pro tak malé akvárium? Z toho co jsem načetl je klíčové udržet maximum prospěšných baktérií a tedy druhá část by jich takto pojala daleko více a hlavně díky první části filtru (s lepší mechanickou filtrací) bych mohl prodloužit servisní interval té druhé. Nebo je to jen moje mýlná představa a takto to fungovat nebude?
Poprosil bych o radu s filtračním médiem. Do svého cca 60l akvária jsem koupil nový filtr Tetra Filtr TetraTec IN 600 vnitřní 300-600l/h (
www.mall.cz/…). A jelikož je rozdělen na 2 samostatné filtry a každý obsahuje dva vertikálně rozdělené molitany, napadlo mě, že bych mohl jeden molitan nebo celý jeden filtr nahradit něčím vhodnějším, zde doporučovaným. Prosím, můžete mi poradit jaké médium pro mé akvárium a zda raději nahradit polovinu v každém ze dvou filtrů nebo jeden filtr mít molitan a druhý jiné médium či zda je nějaké pravidlo/vzoreček pro osazování médii.
Dále bych se rád zeptal, pokud jde o pórovitost a co největší filtrační plochu, proč jsou keramické či jiné dutinkové filtr dělány s tak velkou dírou uprostřed. Není lepší médium nadrtit na větší kousky a filtr efektivněji vyplnit?
Starší reakce
Já bych ho v tvém případě nepoužíval. Není to takový zázrak a nezachytí skoro žádné mechanické nečistoty. Sám jsem se ho zbavil, už mám jen jeden koš a vyměnil za 3D koule. Ty mají také velkou plochu a ještě zachytí spoustu mechanických nečistot......
Já chci právě ten purigen dát pryč a místo něj ten Metrix,když už ho mám 1/2 litru zadáčo od kolegy.Jen aby se naočkoval rychlejc bakteriema vypláchnu v odsátý vodě molitan z filtru a v tý vodě ho pár hodin nechám,pak odpoledne dám do filtru.
Když už tam musíte mít purigen, dal bych ho i v případě aquaballu co nejvýše.
Proč ? Aby se co nejméně zadělal a nemusel jsem ho často regenerovat
Díky,aquaball je vnitřní a moje verze 130 má 2 velké a 1 malý košík.Nejspíš dokoupím ještě 3.větší košík a dám tam odspoda molitan/purigen/matrix/matrix.
Pokud se ti tam ten purigen vejde, tak ho tam nech, jenom bacha na protržení toho pytlíku, pokud je někde nad tím vata, tak se ten filtr pěkně rychle ucpe. Matrix nacpi všude, kam se vejde, sací koš je asi lepší mít s molitanem, líp se to bude čistit.
Nazdar kolega mě dnes v práci dal půl litru Matrixu,že prej mu zbyl.V aquaballu 130 mám 2 větší + 1 menší košík.Aktuálně mám odspoda molitan/purigen/molitan.Mám dát pryč ten purigen a místo něj ten matrix + i do horního malýho místo molitanu?Ještě se taky zeptám,jak se ten matrix čistí,když se zanese?Nemám s ním zkušenosti.
Starší reakce
U Purigenu doporučují po vykoupání v Savu nechat odstát ve vodě se Seachem Prime, případně vyhoví cokoliv jinýho na odstranění chloru, jenom dle návodu z Invitalu v tom přípravku nesmí být aminosložky, aby nevznikal chloramin.
Děkuji, nechala jsem ho ve vodě přes noc, párkrát proplachla a už je ve filtru. Vše se zdá ok.
Dej to na hodinu do čisté vody a pak bych to dal klidně do filtru.

Dnes jsem poprvé regenerovala Aquapura (obdoba Purigenu, ale od Rataje). Jak je mým dobrým zvykem, dělala jsem to po paměti a návod si přečetla, až když jsem skončila. Tak došlo k tomu, že místo roztoku sava a vody 1:1 jsem použila jen savo (na 2 hodiny). Teď nevím, jestli si můžu dovolit dát ho zpátky do akva nebo ho mám radši vyhodit.
Přidat reakci
1 ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62304x