Filtrační média
0 10.02.2011 10:32 GP – Re: Haimdol
myslim, ze tato hmota se po vycerpani jeji chemicke kapacity da vyuzit i biologicky...
Tahle filtrační hmota by měla odstraňovat z vody dusičnany což je NO3 a ne NO2 jak uvádíš ty. To jsou dusitany. Osobně si myslím, že už z principu filtrace tahle houba odstraňuje dusičnany spíše chemickou cestou než biologicky, Proto se patrně po 6ti týdnech vyčerpá. Podle mně je zbytečné tuto hmotu používat a místo ní nasadit obyčejný bioakvacit.
....mimochodem stejně se mi začala hladina NO2 rapidně snižovat teprve po aplikaci Nitrivce (Sera)........
Tak to bude někde chyba.....Hodně krmíš, málo čistíš, hodně rybek, málo rostlin......atd.
Ahoj lidičky,
prosímvás, jaký je váš názor na výrobcem doporučenou 6-ti týdenní frekvenci výmněny filtračního media na odstraňování NO2? (U mne zařazeno v systému Juwel Bioflow 3.0, taková zelená houba "Nitrax")
1) je mi divné, že by bakterie,které v tom jsou údajně obsaženy, za 6 týdnů přestaly fungovat (vychcípají, nebo proč by jako měly přestat makat???)
2) mám za to, že v zaběhnuté filtraci jsou i v ostatních částech filtru i ve štěrku na dně zabydlené nitrifikační bakterie, které se vrací zpět do filtru i po vyprání této jeho části (v akvarijní vodě samozřejmě) při údržbě.
Jinými slovy si myslím, že v zajetém akvárku se nitrifikační bakterie drží a množí a makají stále, dokud jsou houby z filtrace prány šetrně, postupně, v akvarijní vodě a drží tvar?
Nebo je to přecijen k něčemu, vrážet do této houby každý druhý měsíc prachy?? (min. 100 až 160 Kč!) ..mimochodem stejně se mi začala hladina NO2 rapidně snižovat teprve po aplikaci Nitrivce (Sera), tak mám pochybnosti o účinnosti výše zmíněného média..
jo jo, divam se na tu fotku, mas pravdu.. uz jsem psal prodejci ohledne rozmeru
Nebudou ta oka na substrat pro velká?. Pro běžný provoz možná ne, ale při čištění nevím, nevím
.
- nejak zablbla diskuze, po upraveni prispevku zmizela fotka
- ano tebou zminene jsou v shopu, kde nakupuji, za 71,- a jeste musim tyden cekat
- nasel jsem jeste tohle na eBay, to vypada dobre, za nejakych cca 33,-/ks, i ten obsah 1litr by byl vhodny...
Já mám velmi dobrou zkušenost s těmito síťovými sáčky
www.akvaristik.eu/… k dostání jsou ještě sáčky na 4 litry filtr. hmoty.
- hledal jsem, koupil jsem naslepo jakousi "puncochu" od Prodacu, nanic, hledam sitku pro Fluval FX-5, tedy spise do kulata...
- co me napadlo, sitka od pomerancu, ale oka jsou celkem velka, Eheim SubstratPro s prumerem cca 14mm tim bude nejspis propadat
- prace s temi kulickami bez sitky je o nervy, v sitce by se to dalo elegantne a rychle vycistit...
diky za jakykoliv napad..
Starší reakce
Tak diky za rady, jsem na to zvedavej, uz je ten filtr pekne nacpanej tak muzou bakterie kypet
Dal bych substrat, molitan a mřížku.
MNo tak litrik je doma. a ted, muzu dat na substrat biomolitan? vata neni
je tam cca 5mm vlozka z biomolitanu, tak bych dal substrat, na to molitan a na to kryci mrizku... nebo je lepsi obracene, dat molitan, substrat a mrizku?
Kolik se vejde. Já nevím jaký máš objem košů nejsem vědma
.
Dam na tebe, a litr, nebo 2?
Samozřejmě že ho použít můžeš. Jen jsem ho zmínil. Na druhou stranu měl jsem možnost porovnat oba tyto substráty v praxi a Eheim se téměř vůbec nezanáší ( má lepší samočistící schopnost) a přece jen větší filtrační účinek. Z mého pohledu se vyplatí ho koupit.
Jasne, taky je tam 2x vyssi cena
jeste sem tu an foru cetl ze se necha pouzit i aquaclay ground misto toho media, co na to tedy rikas?
Tu mezeru ničím nevyplňuj. Má tam svůj účel pro správné proudění vody. Ten koš kde je pouze biomolitan lze vyplnit kvalitním substrátem a navrch substrátu můžeš dát plátek biomolitanu nebo filtrační vaty pro jemné dofiltrování. Jen pro porovnání substrátů. Aquaclay filter medium má vnitřní povrch 280 m2/l a např. Eheim substrat pro má 450 m2/l.
ten bioactiv je defacto na bazi zeolitu, takze to asi nebude pro rostlinky nic moc. moje nynejsi slozeni jsou 2 kose, jeden keramika + biomolitan, druhej (horni) jen biomolitan. Jinak pod prvnim kosem dole je cca 5cm vysoka mezera, ktera by se nechala taky zaplnit (treba tou keramikou), ale nevim jestli ji muzu dat mimo kos, nikde sem to nenasel a navod sem nedostal ...
Substrátem se většinou vyplní jeden z filtračních košů. A protože se jedná o biologickou filtraci tak by to mělo být pokud možno jako poslední filtrační médium. Nevím čím filtruješ a jaké máš nynější složení hmot tak ti s tím víc neporadím.
to beru, s temi ja problemy nemam, jenze co mam filtr tak jsou tam jen biomolitany a kdyi sem se tady na foru bavil s clovekem ktery mi neustale doporucoval pouzit substrat, jaky bych tedy mel dat? dava se to primo pod vlozku biomolitanu?
Použít se dají. Ovšem hlášku že zabraňují růstu řas ber s velkou rezervou
.
Jeste sem narazil na:
Aquaclay filter medium - Snižuje organické látky ve vodě; Zabraňuje růstu řas
Bioactiv filter medium - Snižuje koncentraci dusíkatých látek; Zabraňuje růstu řas
Je vhodne pouzit?
Ahoj prosim prosim, ve filtru mam dole plastove valecky, potom molitan a v dalsim kosi jen molitan, dole pod prvnim kosem je misto, rad bych tam neco pridal, ale nevim jestli to neni kvuli proudeni vody atp. Taky bych rad pridal nejaky substrat typu eheim profi subtrat, ale necham si poradit jaky bych mel dat apod. Diky moc za rady
Starší reakce
omlouvám se všem....Tetra Tec EX600/700
Nechal jsem si u jedné firmy v Brně nařezat z filtrační pěny TM 23190 a TM 23133 plné filtrové vložky do košíků. Bylo to sice trochu dražší, ale mám na nějaký čas vystaráno.
Jsem zvědavý jak bude nové složení filtrů fungovat. Pokud by někdo měl zájem tak jsem schopný dodat nebo zajistit výrobu.
Starší reakce
rybicky.net/nadrz/10026/d45917.jpg
vidno ze stuplo GH...
ale meral som zeolit-voda 1:1 za 24hodin
Zeolit toho viaze dost -ako pise Haimdol
zas na Malawi - bude pouzitie zeolitu celkom vhodne - mozno aj lepsie ako keramika...
regenerovat sa to ani "neoplati" - ked cena napr. AquaInset 6kg je cca 4eura
Zeolit váže především amoniak a to na bázi iontové výměny a dá se regenerovat v solném roztoku. Přesto si myslím, že kvalitní keramika je lepší řešení. Díky své velké poréznosti poskytuje spoustu osidlovacího prostoru pro všechny typy amonizačních, nitrifikačních a v určité míře i denitrifikačních bakterií. Takže je to komplexnější řešení.
Dobrý den zajímalo by mě jak to je se zeolitem jako filtračním médiem. má cenu ho vůbec kupovat nebo raději investovat do keramických kroužků
Starší reakce
Do filtru nesahej dokud se nesníží průtok. Je to zbytečné.
Mam filter tetratec EX700. Už mi beži v akva vyše mesiaca. Ma 4 koše na filtračne naplne. Do vrchneho som dal filtračnu vatu. Po akej dobe ju mam vymeniť? Prietok sa vyrazne ešte neznižil. Niekde som čital že sa ma vata meniť po mesiaci. Mam ju už vymeniť? Alebo ju treba aspoň preprať? Či do toho ešte nemusim zasahovať?
Já tento rašelinový substrát dávám do filtru na horní tác, vejde se mi tam 2/3 balení. Je to pohodlnější a hlavně nerozdělávám další patra filtru, které jsou osídlené bakteriemi. Zatím jsem nikdy nenaměřil zvýšenou hodnotu NH3/NH4 ani NO2. Naopak, všechny ryby jsou max. spokojené, protože skoro všechny mají pernamentní apetit ke tření. Náplň jsem zatím měnil po 6ti týdnech při týdení výměně 1/3 vody z hrubého objemu akva 250l.
Chtěla jsem udělat dobře terčovcům a koupila Sera super peat. Podle návodu Sery by toto médium mělo být umístěno někde vprostřed filtru. Mám filtr Fluval 405, uplně vespod je molitan s vatou, potom už jen kroužky Sera biomax a Fluval. Někde jsem ale četla,že rašelina ve filtru není nic moc a že nedělá dobře nitrifikačním baktériím. Nebylo by kvůli tomu lepší, abych dala ten Super Peat do filtru až jako poslední vrstvu? Děkuji
Starší reakce
0 07.11.2010 16:46 matlala [798] - Rostliny Tak sjem sondoval a pořídím to teda zvlášť. 1l eheim BioMech a 2l substrat pro. Jen ještě bude dobré dám nakonec neco jemnějšího co? filtrační vatu nebo nějakou filcovou vložku jako bývá u eheimů. Co vy na to? Třeba z tohoto vyřezat 2 vrstvičky nad ten substrat pro a horní koš (poslední jemná filtrace) nechat tak nebo nacpat filtrační vatou nebo tím filcem? viz třeba tohle
www.akvaristik.eu/…
Možná by to chtělo ještě nějakou mezivrstvu před substrat pro z molitanu.
Tak jedině koupit 5ti litrové balení a nadbytek někomu prodat.
jasně, ty 2l jsou akorát, ale mě by se hodily i 3l, 5l je zase moc. Potřebuji časem ještě zrušit vnitřní filtr v holanďanovi za pozadím a vyměnit ho za nějaký malý externí. NO ale to časem.
Koše sice mají 1,2 litru, ale nepřeplňuj je. Litr je tak akorát. Ideální by bylo koupit 1 litr bioMech a dvoulitrové balení substrat pro. Jinak Eheim Mech je stejný jako JBL Cermec takže tam výměna nemá smysl. Je to sice větší investice, ale je napořád.
no právě koukal jsem na akvaritik a ten biomech v těch sadách nebývá, asik to pořídím zvlášť. Do toho e900 jsi nacpal přesně 2l? Obsah koše je 1,2l, ale jsou v sobě zastrčené, tak nevím, jestli tam opravdu jde dát 1,2l nebo raději ten litr. Právě že se nedělá 3l balení, to by se mi hodilo. Leda sada
www.akvaristik.eu/… tam je ale jen eheim Mech, kterými dle obrázků přijde stejný, pouze neporézní válečky.
Výměna JBL Cermec za Eheim bioMech smysl má, protože Eheim je poréznější a u JBL CristalProfi e 900 který má předfiltry funguje jako další biologické médium. Já to mám takto řešené ve svém filtru Eheim professionel 3 (předfiltr, bioMech a 2x substrat pro).
Když jsem testoval JBL CristalProfi e900 tak jsem nechal originální keramiku vespod a zbylé dva koše jsem vyplnil Eheim substratPro. Poslední koš s předfiltrem a molitany jsem nechal taky originální. Filtr šlapal v téhle kombinaci skvěle a bylo nutné jen jednou měsíčně vyčistit předfiltry. Do hlavní části filtrace jsem po celou dobu testu (6 měsíců) nesahal.
no eheim je ověřenější.
Ještě mě napadlo, že ten e900 má molitany s vyžzlou dírou na média, voda by tam měla proudit pomaleji, tak jestli bude dobré tam nechat ten kraj, nebo vysypat celý koš.
www.levnaakvaristika.cz/…
Taky ještě uvažuju jestli vyměnit i ty předfiltrační neporézní válečky (zatím jsem je tam nedával, ten koš jsem raději nacpal molitanem ze zrušeného akva, nechával jsem ho kvůli tomu) nebo tam dát něco lepšího. Popř ještě ponechat obsah prvních 2 spodních košů a vyměnit pouze 3 koš a ještě půlku vrchního nechat jen jen poslední jemný molitan.
Osobně doporučuji Eheim substratPro. Má přece jen větší vnitřní prostor než Sera Siporax a je méně citlivý na hrubší zacházení. Sera Siporax je ze sintrovaného skla a je háklivý na fyzický tlak. Koneckonců JBL má taky dobrá biologická média jako JBL SintoMec a JBL MicroMec.
Ahoj,
chci se zeptat na zkušenosti s různým,i filtračními materiály. Doposud používám jen molitan.
mám vnější filtr JBL e900, náplň byla originál neporézní kroužky jako první a pak různě hrubý molitan. Původně jsem pokukoval po EHEIMU, ale kvůli ceně a ještě dalšímu jsem šel do toho JBL, ale to nepatří k tématu.
Koukal jsem, že dost si lidé pochvalují média od eheimu substrat pro a taky siporax od sery. Co vy na to? rád bych časem vyměnil média. Samozřejmě nechal bych tam nějaký molitan na předfiltraci, aby se ty póry nezanesly..
Starší reakce
Tak to jo. V běžné nádrži bych siporax bez předfiltrace nedoporučil. To by bylo jako jezdit s limuzínou pro dříví do lesa.
Protože dělám hlavně krevetky, mám na všech vnějších filtrech instalovány předfiltry na sání. I po téměř ročním provozu vypadá Siporax OK. Nedokážu ale říct, jak by to vypadalo bez těchto předfiltrů.
Není to škoda? Já bych siporax použil výhradně jako biologické médium. Přece jen je ze sintrovaného skla a hrubé nečistoty by tohle jinak velmi dobré médium zbytečně zanášeli a snižovali jeho biologickou účinnost.
Přidat reakci
1 ...... [46] ...... 51 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61609x