Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2016 22:02 -
Zopár snímok pod mikroskopom tu
akvakertesz.hu/…
Aquaclay tu
www.aquatechnobel.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 21:34 - Re: vaaclav
Myslím ,že toto je osvedčený základ a biomolitanom nikto nič nepokazí.
Eheim substrát pro mám v nini externom filtríku,kde ho len čas od času prepláchnem.Vnútro sa určite používaním a časom zanáša,no baktérie ostanú fungovať na povrchu.Síce ich už nebude zrejme vo filtrácii toľko,no nakoľko tento substrát pro dosť vydrží,tak to neriešim.V akvárku sa baktérie tvoria nie len vo filtrácii a smomenuté mini akvárečko funguje bezproblémovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 20:53 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Troufám si tvrdit, že princip biofiltrace alespoň v základu chápu. Ale nemyslím si, že to je teď to, oč tu běží.
Chápu i myšlenku pevnost jílu vs. pevnost keramiky, i když si nejsem jistý, jestli to u finálního produktu velikosti cca 5mm bez většího mechanického namáhání hraje roli. Naopak jsem ochoten souhlasit s tím, že to hraje roli při výrobě, tedy že "nabublat" póry do jílu je větší problém než je nabublat do keramiky, protože jíl se při bublání rozpadne, ergo hmota jílu se musí předimenzovat, aby se nerozpadla a nejde si třeba tolik vyhrát s tvarem pórů. Pak mi dává smysl, že v litru jílu je stejná plocha pórů jako v litru keramiky, přestože póry v keramice jsou větší - lépe využívají daný objem hmoty, protože používají lepší hmotu a dá se to udělat víc techno. A když k tomu přidám ještě komentář Barakaina o vnější průchodnosti daných materiálů, můžu spokojen ukončit diskusi...

Mimochodem, ke konci ta diskuse už měla hlavu a patu, na rozdíl od první reakce "proč to nenasypeš na dno a do filtru nekoupíš to ,co patří do filtru". Takhle nějak si to tu představuju. A pro příště si dovolím navrhnout tykání... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2016 20:41 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
V roce 2001 jsem byl na přednášce kde zástupce eheimu představoval jejich filtrační medium s tím že představuje ohromnou plochu pro bakterie a že dokonce část těch komůrek slouží pro Aerobní bakterie a části pro Anaerobní. Já mám ve filtru pořád molitan protože ten lehce vyčistím a voda přes něj protéká pořád. Co se děje ve filtru s filtračním mediem které má sice ohromnou plochu pro bakterie ale ty komůrky nejsou průchozí a určitě se velmi brzo ucpou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2016 19:31 -
Kremeň ako taký má inú štruktúru a ako napísal kolega je /Substrát Pro/ priechodnejší i z vonka a jeho mriežka,,teoreticky hladké plochy,, umožňuje lepšie vyplavovanie napríklad spomenutých odumretých baktérií.
Vnútornu i vonkajšiu štruktúru má pod mikroskopom takúto

en.tiendanimal.es/…

Iné spekané substráty bývajú vzhľadom na rôznorodejšie zloženie menej prístupné z vonku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.04.2016 19:09 Muž Barakainus [654] - Rostliny
nejvetsi problem s Aquaclay ci Liaporem, coz je to same, je uzavreny povrch. Ta porovitost uvnitr je uzasna, ale spousta toho prostoru je spatne, nebo vubec pristupna zvenci. Coz je taky dovor proc obe plavou a Substratpro nikoliv. SubstratPro jsou specene zrnka skla, nikoliv vypalena hlina, ktera vytvari vnitrni strukturu expanzi vzduchu zevnitr. Takze vypalene jily jsou lepsi nez pisek a sterk, ale na SubstratPro proste nemaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 18:49 Muž odikcz [114]
Co se týká "ctibum" diskuze, tak bych to uzavřel takhle:
Pro srovnání vhodnoti a výkonu aquaclay vs. substratpro (či čehokoliv jiného) rozhodně nestačí znát pouze vniřní osidlovací plochu (podrobnosti níže). Jelikož další údaje nejsou známy, tak srovnání není možné.
Substratpro je filtrační médium, kde je všechno odladěno přesně pro dané použití.
Aquaclay je substrát, který je díky pórovitosti teoreticky možné použít ve filtru a nějaké bakterie se tam určitě zabydlí, ale filtrační schopnosti nejsou nikde popsány, a proto raději jen do nenáročných akvárií (jíl je pálený, takže by pár let vydržet mohl).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 18:38 Muž odikcz [114] Re: romant
U toho substratpro se říká, že díky akorát zvolé velikosti pórů se částečně samočistí = staré, mrtvé bakterie se vyplaví ... samozřejmě, pokud budou ty kuličky fakt celé obalené slizem, tam tam už nepomůže nic, ale to by musel být fakt prasácký filtr :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 18:22 R Muž romant [27981] Re: laKatos
Póry(tedy ty ucpaný) se nevyčistí, tedy pokud to nenamočíš do sava, je to o poměru daného média a přisunu odpadu, tedy jak a hlavně s jakým výsledkem se s tím bakterie dokáží popasovat, tedy aby nedošlo k totálnímu obalení těch šutráků onou hnědou slizohmotou(směs mrtvých, ale i živých bakterií), čímž se výrazně účinnost takovéhoto média sníží, protože už nelze kalkulovat s využím vnitřní kapacity daného média. Tedy tak to chápu já, sedlák, kterej na to nemá žádnou odbornou studii, ale jde na to tzv. od lesa a hlásá to co vidí ve filtrech a dává si to do možných souvislostí, třeba s kondicí akvária. No a závěrem bych to ukončil konstatováním, že při použití těchto moderních, mnohdy až glofifikovaných médií, to chce používat předfiltr, to proč, je řekl bych z toho co jsem popsal výše zřejmé. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 18:10 laKatos Re: odikcz
chlapi a jak je to s cistenim a zenesenim takovychto mikroporu.... vim jak se rychle zanese bioakvacit a jak se cisti u takovychto filtracnich materialu si nedokazu predstavit ze po zaneseni se ty pory nejak vycisti. spis voda bude protekat uz okolo nich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 17:32 Muž odikcz [114] Re: ctibum
Vy vůbec nechápete princip: Vezměte ocelovou kostku, vrták 10mm a celou ji rozvrtejte ... pak vezměte stejně velkou kostku z jílu a 1mm vrták a znova ji celou rozvrtejte = ano, tím získáte v té hliněné více plochy ... ALE! Jelikož ta hlína není tak pevná, tak se těch děr 1mm vrtákem udělá míň (aby se nerozpadla) = celková vnitřní plocha bude u obou stejná, ale póry jsou jiné = užší, kratší, atd. ... je to jen příklad, ale prostě je na hlavu usuzovat u různých materiálů a technologií výroby, že stejný objem vnitřní plochy znamená stejnou velikost pórů atd.
Princip biologické filtrace: nutnost proudění vody, přísun kyslíku a živin bateriím atd. Když snížíte velikost pórů pod určitou mez, tak se mění procesy, co tam fungují na něco jiného ... Substratpro je speciální filtrační médium u kterého je velikost póru přesně pro tento učel ... vy máte substrát, který má celou vnitřní strukturu jinou a vytvořenou za jiným účelem ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 17:29 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
To si právě myslím, že to chápete špatně. Větší (lepší) osidlovací plocha samozřejmě znamená menší póry, protože tu plochu musíte nějak vytvořit (stěnami těch pórů) a tím pádem bude samozřejmě horší průchodnost. Viz jemný/hrubý molitan...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 17:20 R Muž ctibum [6867] Re: prasan
Nad tím já se ale celou dobu pozastavuju. Proč je jeden matroš vhodný a druhý ne, když vnitřní plocha je stejná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 17:17 R Muž ctibum [6867] Re: romant
No o to mi celou dobu jde. Zjistit, proč dvě (teoreticky) stejné (se stejnými parametry) granule, mají rozdílné vlastnosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 17:03 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Takže podle vás, když vezmu dutou krychli, řekněme 1x1x1 decimetr (1 litr), tak její vnitřní plocha je stejná, jako když stejně velkou krychli sestavím z malých dutých, vzájemně propojených krychliček? Buď nechápu, jak to myslíte, nebo nechápu, proč se někdo patlá s póry, když by ta filtrační granule mohla být dutá, se stejnou výslednou plochou. Osobně si myslím, že to je blbost protože, čím víc pórů, tím víc materiálu a tím pádem větší plocha. Přijde mi to stejné, jako kdybyste tvrdil, že jemný molitan má na litru hmoty stejnou vnitřní plochu, jako hrubý molitan...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:40 R Muž romant [27981]
Chlapci, lehoulince vám do toho vstoupím. Tedy řekl bych, že zde konečně zaznělo to podstatné a tím je technologický postup při výrobě toho či onoho média a tímto směrem bych upřel svoje, tedy vaše pátrání. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:31 Muž odikcz [114] Re: ctibum
Ne, velikost pórů vůbec není dána vnitřní plochou. Představte si dřevěnou kostku a může do ní udělat jednu velkou díru nebo víc malých a přesto vnitřní objem stěn k osídlení bude stejný (substratpro by ten poměr měl mít ideální). Pak taky záleží na délce - někdo je dělá jen těsně pod povrch ... někdo je táhne a klikatí hluboko do středu média, kam se už nedostane žádný kyslík pro bakterie (ale teoreticky tam ta plocha je a může tam fungovat jiný proces) ... vše záleží na výrobci, materiálu a postupu výroby ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:26 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Tak znovu. Velikost pórů je snad jasně daná uvedenou vnitřní plochou, ne? Když bude mít Eheim póry velké, tak do litru hmoty nenarve stejnou plochu jako Rataj, který má póry menší a tímpádem už to není srovnatelný materiál... A pokud Eheim zvětšuje plochu třeba pomocí nějakých "krápníků" v pórech, tak zas nebude mít lepší průchodnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:25 Muž odikcz [114] Re: prasan
prasan napsal: ... U tohto filtračného média ide hlavne o plochu a nie pórovitosť ...Pokud jsem to pochopil dobře, tak si dovolim nesouhlasit. Tohle jsem právě při výběru média hodně zkoumal a existují sice s "lepší" osidlovací plochou než má substratpro, ale právě se ukázalo, že ty kanálky jsou strašně jemné = voda tam proudí hůř a pomaleji = probíhají tam úplně jiné procesy. Zároveň hůř funguje samočistící efekt média (pozor nejedná se o nečistoty, ale mrtvé/staré bakterie) atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:15 - Re: odikcz,ctibum
Supstrát Pro od Eheimu je spekaný kremeň.Takže tá filtračná schopnosť jednotlivých substrátov je závislá od použitého väčšinou spekaného materiálu.A od toho akú má vlastne štruktúru.
U tohto filtračného média ide hlavne o plochu a nie pórovitosť,na ktorej sa majú možnosť usídliť nitrifikačné baktérie.Prednostne je určený k tomuto a nie na zachytávanie nečistôt.Čiže sa tak nebude zanášať a jednoduchšie sa čistí.
Sám výrobca doporučuje tento substrát dávať do vrchnej časti filtrácie. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 16:04 Muž odikcz [114] Re: ctibum
Tak můžem pokračovat dál: V čem máte ještě problém? Já se samozřejmě né vždy vyjádřím dobře, ale stačí se NORMÁLNĚ zeptat a zkusím vysvětlit lépe (nebo někdo další), né že na mě ale začnete útočit.
Omíláte tady stále dokola jednu věc, která je toho příkladem, ale takový NHKG mě pochopil dobře, když zareagoval a správně to pojmenoval "Ale je otázkou velikost těch pórů ..." o čemž jsem psal, co výrobci neudávají a co výrazně ovlivňuje funkci ... stačí nebýt "osobně zaujatý" a uvidíte, že se tu něco dozvíte ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 15:59 -
Poprasím držať sa témy a riešiť dotaz k veci.Myslím,že nie som jediný ktorého nebaví čítať tu dáky ,,spor,,.Resp.hľadať vecné príspevky v halde OT.
Dík kolegovia pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 15:58 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Uznávám, tohle beru s omluvou zpět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 15:50 Muž odikcz [114] Re: ctibum
ctibum napsal: ... Kdybyste si nehrál na vševěda a napsal, že o tom nikdo moc neví, takže nezbývá, než věřit údajům výrobců, udělal byste líp ...A tohle je co:
odikcz napsal: ... A jestli je to stejné? To vám neřekne nikdo jiný, než kdo v těch obou firmách pracuje. Zbytek jsou jen dohady (právě kvůli spoustě dalších faktorů, které firmy nezveřejňují - tuplem, když to není oficiální filtrační médium) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 15:20 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Nejde mi o to, udělat z vás vola. Jenže většinu toho, co tu píšete, si můžu přečíst na krabičce od Eheim Substrat Pro.
A "silně pochybuju, že..." - to není objektivní argument, když tím zpochybňujete údaje jednoho výrobce, ale údajům druhého výrobce věříte, opět, aniž byste to něčím podložil.
Kdybyste si nehrál na vševěda a napsal, že o tom nikdo moc neví, takže nezbývá, než věřit údajům výrobců, udělal byste líp.

Jak vás mám brát vážně, když tu fundovaně probíráte filtrační média a srovnáváte jejich vlastnosti a přitom evidentně nevíte, jak se počítá jejich užitná plocha? Píšete o velikosti otvorů, ploše a průchodnosti, ale podložené to máte nesmyslným argumentem, znovu cituji: "Pokud má malá kulička (aquaclay) stejnou vnitřní plochu jako velká kulička (substratpro) - tak to znamená, že tam musí být daleko menší "dirky"."

Na to mi stačí selský rozum...

A váš vůbec největší problém je, že jakmile si nesednu na zadek z vašeho názoru a dovolím si s ním třeba polemizovat, tak z vás hned dělám vola a ze sebe mistra. Z mého půl roku starého profilu jasně plyne, že o akvaristice vím kulový, mám základy a učím se za chodu a netajím se tím. Ale to, že nemám místo mozku detrit, že ho používám a nevěřím hned všemu, co mi napíšete, neznamená, že ze sebe dělám mistra...

A ano, přiznávám, v tuhle chvíli jsem už proti vám osobně zaujatý. Což ale neznamená, že automaticky shazuju vše, co napíšete...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 14:44 R Muž ctibum [6867] Re: DaveLister
Šmarjá to už vůbec, proto to neřeším, abych si přesně spočítal rovnováhu v nádrži na základě počtu bakterií v jedné kuličce smich
Akvárko mám chvíli a jsem rád, že mi to v něm zatím roste a plave...

No já vím, trochu to asi přeháním s tím šťouráním, tak sorry... Už to nechám být...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 14:40 Muž odikcz [114] Re: ctibum
ctibum napsal: ... S vámi je ta diskuze fakt zážitek ...S váma taky ...
ctibum napsal: ... Zajímaly mě ty faktory ... "substratpro je technologicky hodně na výši a já silně pochybuju, že by aquaclay měl naprosto stejné vnitřní uspořádání jako substratpro (průměr otvorů, průchodnost a plochu)" tohle je jako co? Vy se v každý mojí zprávě snažíte hledat jen něco, jak ze mě udělat vola a sebe povýšit na mistra mistrů, ale aby jste si z toho vzal to důležitý, to ne ... tak když nechcete poradit, tak se neptejte ... pokud nerozumíte "průměr otvorů, průchodnost a plochu" a chcete to víc dovysvětlit ptejte se, ale nedělejte tady ze mě deb*la ... žádnou karmu tady nehonim, ale dostávam za to, že to co píšu nejsou blbosti, jak si vy pln naděje myslíte ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 14:38 R Muž ctibum [6867] Re: NHKG
Já nešpekuluju nad náplní svého filtru. Jen mě to zajímalo z technické stránky.
A o údajích si moc iluze nedělám u kohokoli, ať je to Rataj nebo Eheim. Všem jde o kšeft a kdo jim dokáže, ta je plocha v pórech taková nebo maková...
Díky, už mlčím ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.04.2016 14:32 Muž DaveLister [478] Re: ctibum
Kapilárními silami, můžeš to zkusit s barevnou vodou, jak to bude fungovat. Přijde mi, že z toho děláte raketovou vědu, ale tak z pozice člověka co téměř nikdy neprovozuje nádrže na hranici biologické únosnosti se mi to keca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2016 14:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum
Studií je naprosté minimum. Takže si každý výrobce může vymýšlet jak chce. Většina údajů o médiích asi nemá s realitou moc společného.
Já vůbec nevěřím Ratajovi a dalším "no name" výrobcům. Sera má blbý tvar. Jbl horši parametry. Takže zbývá eheim. 700kč za 2 litry Eheim Substrat pro tě nezabije. Zbytek molitan a nešpekuluj zbytečně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 14:16 R Muž ctibum [6867] Re: NHKG
A existuje nějaká studie zabývající se tou hydro - něco (mechanikou, dynamikou) v souvislosti s tímto? Když vezmu ty granule od Rataje, tak obojí je Aquaclay, tedy předpokládám stejný materiál (a pórovitost, i když i filtračních granulí to Rataj nepíše). Ale filtrační jsou drahé kuličky a na dno jsou levnější "kamínky".
Takže tam asi hraje roli odpor proudění (to píše i Rataj u kuliček). Ale pořád mi nehraje ta cena...
A ještě by mě zajímalo, jak se ta voda dostane dovnitř :) Jestli se jen "vsákne", nebo jestli tam třeba vzniká podtlak z obtékání vody (to tu myslím někdo psal)...
Ale asi to už trochu moc řeším... stydim
Večer zkusím něco víc vygooglit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 13:37 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
S vámi je ta diskuze fakt zážitek. Člověk aby si šel hned prohnat hlavu kulí sotva se na něco zeptá... Ve výrobě filtru to s vámi bylo podobné...

Já psal, že vycházím z informací dostupných na internetu. A metr (centimetr) čtvereční na litr je prostě metr (centimetr) čtvereční na litr... Z čeho vycházíte vy? Z popisků na krabičce? Je tam napsáno na dno, tak to dám na dno? To je argument?

OK, Substrat Pro je jistě moderní naftový dvoulitr a technologicky na výši. O tom se nepřu. Už si ale nemyslím, že by Aquaground byl diesel z traktoru Přemysla Oráče... Ta granule je v principu "jen" porézní materiál s póry tak velkými, aby se do něj vešly bakterie. To je základní předpoklad shodný pro Eheim i Rataje. Vnitřní plocha je víceméně stejná, podle toho, co uvádějí oba výrobci (Rataj si věří dokonce o 30m2/l víc než Eheim). Takže jádro pudla bude asi jinde... Náplně do filtru jsou kuličky (Eheim i Rataj), substrát od Rataje není kulička. Z toho jsem soudil, že kulatý tvar u filtrových náplní má svůj praktický důvod. Eheim je z "oxidu křemičitého s konstantními fyzikálními i chemickými vlastnostmi", Rataj je z jílu. Takže tady by byl argument například viz NHKG o výdrži materiálu. To je argument. Ne to, že mačkáte z filtru maximum a proto sem sypete toto a tam tamto, aniž byste dokázal vysvětlit proč.

odikcz napsal: tak jsem vás jen upozornil, že jen tím jedním číslem to nekončí a je tam daleko více faktorů (tvar, který zmiňujete, je zrovna ten nejmenší problém)
A jsme u toho. Zajímaly mě ty faktory. Ne proto, abych se dozvěděl, co používáte vy, ale proto, že mě to zajímá.

Faktor jste napsal jediný a podle mě ještě blbě (pokud mě někdo vyvede z omylu, rád se vám omluvím), viz. velikost dírek (cit.: "Pokud má malá kulička (aquaclay) stejnou vnitřní plochu jako velká kulička (substratpro) - tak to znamená, že tam musí být daleko menší "dirky"))

odikcz napsal: Já potřebuji z filtru dostat maximum, a tak používám oficiální filtrační média (když chci uválet těsto, tak taky použiju kuchyňský váleček a né třeba flašku od vína)
Vás musí mít prodejci čehokoli rádi... :-D
Například na čištění odpadů se prodává spousta oficiálních vychytávek na čištění odpadů a přitom stejných, ne-li lepších výsledků dosáhnete s obyčejným čistým louhem, který je primárně určený na všechno možné a stojí nesrovnatelně méně...
Samozřejmě nemám nic proti tomu, použít osvědčenou věc, když na to mám. Ale stejně tak nemám nic proti improvizaci, když s ní dosáhnu stejného výsledku stejně efektně a podstatně levněji. Něco jiného je mordovat se s flaškou v kuchyni a něco jiného je někam něco nasypat a dívat se, jak to samo funguje...
Ale znovu opakuji, o to mi od začátku nešlo...

Sumasumárum, pokud mi nejste logickými argumenty schopný vysvětlit, proč je pórovitá granule od Rataje, primárně určená na dno, horší jako filtrační médium než pórovitá granule, primárně určená do filtru, např. od Eheimu, tak je zbytečné, abyste reagoval. Jinak mám totiž (znovu) neodbytný pocit, že si tu jen honíte triko a karmu, následkem čehož tu oba spamujeme fórum... A to berte, pokud možno, obecně na jakékoli moje případné další dotazy na fóru. Neříkám, že jste špatný akvarista, ani si netroufám tvrdit, že tomu nerozumíte. Ale rozhodně neumíte radit ani argumentovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 12:35 Muž odikcz [114] Re: ctibum
Vy jste to porovnával, vy musíte vědět, co jste našel za údaje (on to taky často každý výrobce udává v jiných jednotkách/poměrech ku čemu, aby na první pohled "zlepšil" svá čísla) ... substratpro je technologicky hodně na výši a já silně pochybuju, že by aquaclay měl naprosto stejné vnitřní uspořádání jako substratpro (průměr otvorů, průchodnost a plochu) ... tak jsem vás jen upozornil, že jen tím jedním číslem to nekončí a je tam daleko více faktorů (tvar, který zmiňujete, je zrovna ten nejmenší probém).
Do filtru se dá nacpat cokoliv alternativního a lidé jsou spokojeni, jak jim to všechno funguje. I liapor, který mam jako substrát používají. Když vezmeze starý dvoulitrový naftový motor a moderní dvoulitrový naftový motor, tak to taky není stejné. Přesto to fungovat může - znova se opakuji, záleží co si od toho slibujete.
A jestli je to stejné? To vám neřekne nikdo jiný, než kdo v těch obou firmách pracuje. Zbytek jsou jen dohady (právě kvůli spoustě dalších faktorů, které firmy nezveřejňují - tuplem, když to není oficiální filtrační médium). Já potřebuji z filtru dostat maximum, a tak používám oficální filtračí média (když chci uválet těsto, tak taky použiju kuchyňský váleček a né třeba flašku od vína). Kdo to nepotřebuje, tak tam může naházet cokoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2016 12:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum
Ano, udává v přepočtu na objem. Ale je otázkou velikost těch pórů. Viděl jsem rozbor a Eheim by je měl mít akorát velké. Pokud jsou moc malé, bakteriím jsou nanic
Hlavně kvalitní keramika vydrží mnoho let. U jílu bych se bál, že se časem rozpadne.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 12:10 R Muž ctibum [6867] Re: odikcz
Já nepsal, že mi zbyl z dvoustovky. Tu nemám ještě ani objednanou.
Substrát mi zbyl z šedesátky a ve dvoustovce na dně s největší pravděpodobností skončí.

Neptal jsem se ani na radu, jestli do mého konkrétního filtru nasypat nebo nenasypat Aquaground, přestože jsem zmínil, že mi zbyl a že vymýšlím, na co by se dal použít.

Bylo to jen o teoretické možnosti použití substrátu Aquaground ve filtru vzhledem k tomu, že má, podle mého laického názoru, stejnou vnitřní strukturu jako filtrové substráty (Eheim, Rataj atp.) a o vyvrácení mé úvahy třeba argumentem, že když je granule kulatá, tak líp funguje hydrodynamika, hydromechanika, podtlak v pórech nebo co já vím co...
Vnitřní povrch se udává v cm2 na litr hmoty, ne? Takže litr hmoty malých kuliček je stejně velký jako litr hmoty velkých kuliček, ne? Něco jako jestli je těžší kilo peří nebo kilo železa... Ale třeba to špatně chápu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 11:47 Muž DaveLister [478] Re: odikcz
Vsak to jsem psal. Je trošku rozdíl mezi prerybnenym akvarkem bez rostlin na straně jedné a rostlinným na straně druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.04.2016 11:43 Muž odikcz [114] Re: ctibum
Já teda nevim, ale u 200 litrového akvária řešíte, že Vám zbyl 1 litr substrátu? Ten když tam vysypete, tak ani nepoznáte rozdíl. Do filtru se může dát cokoliv, ale jde o to - co si od toho slibujete ... já potřebuju z filtru vymáčknout maximum, takže substrát je v akváriu a eheim substratpro ve filtru ;-)

PS: "Vnitřní povrch srovnatelný se standardními bionáplněmi" Pokud má malá kulička (aquaclay) stejnou vnitřní plochu jako velká kulička (substratpro) - tak to znamená, že tam musí být daleko menší "dirky" ... pak se samozřejmě mění funkčnost (hůř proudí voda, víc se zanáší, apod.) ... ale jak jsem psal výše: záleží, co od filtru chcete ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2016 10:34 Muž DaveLister [478] Re: ctibum
No já tehdy vykseftoval eheim ;) ale náplně jsem improvizoval. A pak se mi zlomila keramická osicka a napsal jsem dopis do Německa, že jsem děcko zpoza železné opony a oni mi zadarmo poslali plnou krabici náhradních dílů a medii palec

Bohate se jim to vyplatilo, od té doby jsem toho od eheimu koupil hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 10:19 R Muž ctibum [6867] Re: DaveLister
Já bych si nedovolil tvrdit, že není. Za ty prachy musí být :-D
On i Rataj prodává Aquaclay náplň do filtru o dost dráž než Aquaclay substrát. A jediný rozdíl vidím ve tvaru granulí.

Jo, to pamatuju, před třiceti lety jsme měli v obýváku dohromady asi 1000 litrů, jen bublifuky s molitanem, na dně štěrk, v knihovně asi dvě knížky a jelo to :) Ale asi "trochu" víc práce než dneska...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 09:57 Muž DaveLister [478] Re: ctibum
Já věřím, že ehfisubstrat je lepší, ale v rostlinném akváriu bych to vůbec neřešil - imho to bude bez problémů fungovat. Já začínal s akvaristikou ještě za komunistů a do filtrů jsme dával všelicos a taky to fungovalo, tohle by byl tehdy myslím luxus :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 09:54 R Muž ctibum [6867] Re: DaveLister
Zátěž bude střední, řekl bych. Akva 200l, spíš rostlinné, ryby samozřejmě taky budou, ale umím zatím kulový, tak si to nechci moc komplikovat. Dno bude jenom Aquaclay, filtr vnitřní komorový a počítám jen s biomolitanem do dvou komor (to už jsem řešil v jiném vlákně, kvůli tomu jsem se tady neptal).

Ale tohle byla jen taková myšlenka, jak to tady tak pročítám, že ten Aquaclay mi zas tak moc jiný nepřijde. Vnitřní povrch (podle dostupných informací z internetu) srovnatelný se standardními bionáplněmi (např. Eheim EHFISUBSTRAT PRO), ale cena je jinde. Tak mě jen zajímalo, jestli v tom je nějaký zásadní fígl (tvar, materiál atp. - to už nejsem schopný posoudit), za který se vyplatí připlatit, nebo je to jen klasická komerční záležitost na tahání peněz z lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2016 09:24 Muž DaveLister [478] Re: ctibum
Parametr o který jde, je celkový povrch. Profi granule mají samozřejmě mnohem větší, i vevnitř, a fungují lépe. Ale i takovýto improvizovaný substrát funguje. Pokud jde o akvárium s vysokou zátěží a je potřeba filtr využít na maximum, tak to samozřejmě chce kvalitní substrát do filtru od eheimu nebo siporax. Pokud je ale akvárium málo zatížené, stačí substrát do dna. Vždyť ve spoustě akvárií s menším množstvím ryb ani filtr být nemusí, protože stačí bakterie právě ve dně. A to kolem nich neteče voda proudem a funguje to i s pískem, který je hladší a pro bakterie myslím méně příznivý než ty jílovité granule.

Mám dost peněz a čas na nákup nebo velmi zatížené akvárium -> použiju profi substrát

Peníze nebo čas chybí, potřebuju improvizovat a akvárium moc zatížené není -> použiju klidně substrát do dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2016 09:11 R Muž ctibum [6867] Re: DaveLister
No hlavně aby rostly v tom :)
A nebude tam zádrhel z hlediska vstupu vody do té granule? Přeci jenom je to substrát s nepravidelným tvarem granulí primárně určený na dno, tzn. proud tam sice nějaký je, ale spíš mi přijde, že se tam ta voda tak jako "natlačí" sloupcem vody, než že by tam "naproudila" obtékáním (podtlakem?) jako do kulatých granulí určených do filtru. Nejsem si jistý, jak moc velkou roli hraje pravidelnost tvaru a velikost granule z hlediska obtékání vody ve filtru. Ale to je asi to, o jste myslel, že se to nevyrovná filtrovým náplním...

Ono nejde o život. Mám asi litr substrátu co mi zbyl, tak vymýšlím (asi kraviny), jestli by nešel využít jinak, než na dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2016 22:05 Muž DaveLister [478] Re: ctibum
Určitě dal, asi se to nevyrovná profi naplnim, ale bakterie na tom růst budou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2016 22:02 R Muž ctibum [6867] – Aquaclay Ground
Zdravím
Dal by se do filtru použít Aquaclay Ground?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2016 18:07 R Muž romant [27981] Re: konrad
Tak jak to máš naplněný, to je v pořádku(zároveň s tím zasunutým držadlem a je tam prostor pro proudění vody), to čištění je v tomto případě naprosto zbytečný, ten filtr je sotva zaběhnutej, tedy podle toho jak "barevný" vidím ty šutříky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2016 16:41 martin Re: konrad
Ja som mal na sani predfilter na mechanicku filtraciu a oba kose aj miesto naspodku naplne bio substratmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2016 21:09 Muž konrad [45]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dnes som prvykrát čistil filter (eheim experience 350) a všimol som si že je tam nejak málo filtr hmoty. Mám dokúpiť? Vymeniť za inú? Od horného okraja je tak cca 1-1.5cm prázdne. Tak isto pod druhým košom na dne je docela dosť prázdneho miesta (1.5 až 2 litre odhadom). Dať tam niečo? A ak tak asi do niečoho zabaliť že.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 23:34 - Re: odikcz
Raz preperiem potom vyhadzujem a nahrádzam novou.Keď zoberiem v úvahu,že ext.filter rozoberám raz za niekoľko rokov,tak cenu vaty vôbec neriešim.Je fajn mať i na vstupe predfilter alebo aspoň biomolitan a tak sa ti hlavná filtrácia toľko nezadžabe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 23:04 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: odikcz
Tak do EHEIM Ecco Pro sú tie originál vatové kruhy dosť drahé - bežne som pral, kým držal pokope. Potom som prešiel na výrazne lacnejší nastrihaný JBL Symec VL, ale tiež aspoň raz len operiem.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61212x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043?od=1301