Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2021 22:12 Muž strappy [39] Re: _Rob_
Aha tak dolu bych dal keramicke valecky aqua nova ty jsou velmi levne to jsem nevedel diky....ale ze by filtracni medium ovlivnovalo ph vody to se mi nezda myslim taky ten siporax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2021 21:48 Muž _Rob_ [80] Re: nekdo
Siporax určitě nepatří dolů hmm ! To sou pak vyhozený prachy. Patří úplně nahoru. A s tím pH to musím vyzkoušet. Je to neutrální materiál a nezdá se mi, že by zvyšoval pH. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2021 19:06 Muž strappy [39] ...
Od filtru necekam,aby ve vode nebylo ani smitko plovouci proto bych tamvatu ani nedaval mam s tim zkusenost a i kdyz jsem ji mel uplne nahore tak byla co tyden ucpana. Asi zvolim obycejne keramicke valecky kolem 1/3 zachyti nejhrubsi necistoty a rozprostre proud rovnomerne pak asi kolem 10 cm molitanovych kolecek ktere si vystrihnu taky 1/3 a navrch bych to videl na 1/3 eheim substratu od filtru cekam velkou plochu pro osidleni bakteriema aby drzelo stabilni peostredi v akva samozrejme ruku v ruce s vymenama vody jednou za cca 10 dni při zabehnutem akva. Cerpadlo je silne,ale vykon se da stahnout dvojkohoutem pri zaneseni a zajeti by to snad mohlo byt ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2021 18:53 Muž nekdo [355] Re: strappy
jen rikam, ze na 600 litru je to docela silne cerpadlo...
jestli uz ten filtr mate, tak je to jedno :)
co se tyka naplni, tak urcite siporax (je dobry, jen zveda PH - cca o 1-2 stupne)
na dno nejake valecky - keramicke, nebo klidne ten siporax... je totiz otazka jak moc se chcete o filtr starat, jak moc do naplni chcete investovat a co vlastne chcete filtraci resit...vatu bych tam osobne nedaval - strasne brzo se ucpe a pak se musi porad menit...
co se tyka naplni, muzete jit ruznymi cestami, jen nezapominejte na to, ze to nema kose...takze nemuzete davat uplne vsechny naplne v jakemkoliv poradi na sebe...
co se tyka drahych a super materialu, tak ty vam doporuci prodejce... mohu rici s klidnym svedomim, ze stejneho vysledku dosahnete i s levnymi medii, ktere si nekoupite s obrazkem rybicky na obalu a jsou stejna, leckdy i ucinnejsi, nez super naplne od ruznych vyrobcu...
takze az budeme vedet co od filtru cekate (viz otazka vyse), tak muzeme zkusit ladit dal naplne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2021 20:48 Muž _Rob_ [80] Re: strappy
Vůbec bych nebál siporaxu je dostatečně pórovitý a velikost pórů je právě docela důležitá. Na co je plocha xxxx m2, když se tam bakterie jednoduše nevejdou :) 3-4 litry siporaxu, molitan PPI 20-30 a vatu. palec možná úplně dolů třeba nějakou keramiku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2021 20:44 Muž strappy [39]
Jake medium by jste tedy doporucili do toho 18 litroveho Eheim classic jager xl 1500. Objem filtru je 23 litru,objem naplni 18 litru.
Planovano akvarium cca 600 l. Pouze cca 12-14 skalar plus nejaka Elka na dno...dominantni vetev a stredne zarostlé nejake valisnerky,pozadi echinodory,popredi anubisy,cryptocoryny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2021 20:42 Muž DH [335] Re: Brodys
Když jsem koupil sunsun 703 tak tam byl 1l seachem denitrate zdarma. Nevypral jsem ho a hned dal do filtru. Voda byla pak jak mlíko. Tolik asi k ošetření ze strany Seachem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2021 20:41 Muž _Rob_ [80] Re: strappy
Přesně tak, Matrix je pemza možná někde z lepšího lomu, ale pořád obyčejná pemza. Nevýhodou jsou neprůchozí póry, které se časem ucpou. Navíc naplnit celý filtr no nevím přijde mi to docela zbytečný - bakterií bude ve filtru tolik kolik budou mít potravy. A 18l objem kolik je z toho reálný objem? Hlavně pemza dost brzdí průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2021 20:39 Muž DH [335] Re: strappy
Samozřejmě že ano, vydělávají na lidské nevědomosti a naivitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2021 20:23 Brodys Re: Shimi
A jak je ošetřena, aby se z ní neuvolňoval píseček? Jen důkladným propraním?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2021 20:00 Muž Shimi [682] Re: strappy
Nemyslím, to vím. Přímo Seachem to uvádí v bezpečnostním listu výrobku a je to už roky provařená skutečnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2021 19:56 Muž strappy [39]
Shimi napsal: 20 litrů Matrixu stojí +/- 4500,-, 20 litrů Pemzy stojí 350,-.
Myslis zematrix je jen pemza jo? rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 14:32 Brodys Re: Buldr
Pardon, to jsem z toho nepochopil. Reakce byla na originál náplň sunsun za 100 Kč, které doma mám. O 3m válcích jsem zatím neslyšel, ale nějak aktivně jsem nehledal.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.01.2021 13:11 Muž Shimi [682] Re: fido16
Kolem nitrifikace koluje spousta omylů a mýtů, doporučuji přečíst toto: www.golias.net/…

Hodně lidem to otevřelo oči a už tolik "nežerou" reklamní žvásty výrobců zázračných médií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 12:46 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: fido16
Přesně o to jde - není důležité, čím a jak filtruji, ale jaký je výsledný efekt. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 12:12 Muž fido16 [631] Re: Sid
Myslím tím právě výkon filtru v přečerpaných litrech. A lepší nitrifikaci bude mít určitě ten s menším průtokem. Ale pokud mám špatné média a nitrifikace nefunguje jak má, tak je jedno jaký je průtok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 10:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: fido16
...můžu říct že průtok je daleko větší jak u druhého filtru. Ten mi filtruje tak na čtvrteční výkon a to jenom kvůli tomu že v něm mám 2 koše s molitanem...
"Čtvrtečním výkonem" myslíte průtok nebo účinnost nitrifikace?! Jinými slovy - který z těch dvou filtrů má podle vás lepší schopnost nitrifikace? (Protože zvýšit rychlost proudění vody nádrží jde např. i běžnou čerpací hlavou.)
Je to jen řečnická otázka. Asi nebude ve vašich silách změřit účinnost nitrifikace, i když při dobré vůli to není nemožné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 10:42 Muž fido16 [631] Re: Shimi
Na hrubé nečistoty mám na sání molitany, takže do filtru se dostane minimum. A v horním koši co měl být molitan (ten hrubý) tak jsem dal pryč a mám tam právě tyto koule. To samé mám i ve spodním koši. Zbylé koše pak mají matrix náplň a nahoře kousek vaty. A můžu říct že průtok je daleko větší jak u druhého filtru. Ten mi filtruje tak na čtvrteční výkon a to jenom kvůli tomu že v něm mám 2 koše s molitanem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2021 09:06 Muž Shimi [682] Re: fido16
OK, beru zpět, já myslel opravdu ty plastové. S těmito sice nemám osobní zkušenost, ale kolega z práce je používá v bazénové filtraci a nemůže si je vynachválit. Tím pádem to máš poskládané správně, nejdřív odstraníš nejjemnější mechanické nečistoty a do biologického materiálu jde už čistá voda (samozřejmě relativně, nikdy to nebude 100%). Akorát to budeš muset častěji čistit, protože bude časem docházet k rozkladu zachyceného organického odpadu (mineralizaci) a to fakt nechceš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 21:50 Muž fido16 [631] Re: Shimi
Fotka k příspěvku Nic ve zlém ale na komáry s pletivem bež sám ;-) Ty myslíš ty plastové a to já právě ty nemyslím. To co používám já je jak bio tak mechanické čištění.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 21:30 Muž fido16 [631] Re: Buldr
Jo to znám mám to samé s neonkama. Právě proto též používám taky kostku molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 21:17 Brodys Re: Buldr
100 Kč,ale za jeden vyřezaný molitan o tloušťce snad 3 cm, za tu samou cenu mám tloušťku 10 cm, stačí dořezat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   01.01.2021 20:49 Muž Shimi [682] Re: fido16
Nic ve zlém, ale mít uvnitř filtru 3D koule jako předfiltr je to samé, jako jít s pletivem na komáry. 3D koule jsou výborné jako materiál pro biologickou filtraci, pro mechanickou filtraci jsou naprosto k ničemu. Jinak biomolitan je v poměru cena/výkon zatím to nejlepší co kdo vymyslel. A není to materiál, jak se někteří mylně domnívají, pouze na mechanickou filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:26 Muž fido16 [631] Re: Brodys
No já mám geophagy takže taky pěkný bordel když nakrmím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:25 Brodys Re: fido16
Tak slabou filtraci vylučuji, dělají to mé prasátka na dně smich Tu kostku na sání občas propláchnu a je plná nehezkých věcí,tak věřím, že to vydrží! Změny budu hlásit, protože chybama..... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:20 Muž fido16 [631] Re: Brodys
Měl jsem stejný problém s částečkami plavoub ve vodním sloupci. U mê problém s médii a slabá filtrace. Mám 700L a měl jsem pouze jeden filtr jbl 1502. Před 3mi týdny byl přidán další jbl s novou skladbou náplní + můj upgrade sání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:15 Muž fido16 [631] Re: Buldr
Bavíme se doufám o předfiltru na saní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:14 Brodys Re: fido16
Už s tím nějakou dobu experimentuju. Peníze nějak neřeším. Měl jsem i celý filtru kroužků v kombinaci s vysokoporézními médii a stále mi po akváriu polétávaly drobné nečistoty. Nebyl jsem jediný,kdo měl podobný problém, tak jsem se zde jen podělil s řešením. Neříkám, že je úplně správné,ale funguje i bez předfiltru. Bakterií se do filtru i tak vejde dost a hlavní zásobu mám beztak ve dně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:13 Muž fido16 [631] Re: DH
molitan bych použil pouze na sání. Vím že celkově molitany jsou na hrubé nečistoty. A proto místo molitanů používám 3d koule
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:06 Muž DH [335] Re: fido16
Molitany právě fungují jako mechanická filtrace, aby se hrubé nečistoty nedostaly k vysoceporézním médiím jako Matrix, což jak všichní ví je obyčejná pemza, kterou pořídíte 5kg/100Kč.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2021 20:03 Muž fido16 [631] Re: Brodys
Ahoj, obávám se že časem se ti ty molitany zanesou na tolik že filtrace nebude fungovat. Molitany bych vůbec nepoužíval, spomalují tok vody a časem se už ani promáchnout nedají. Molitany bych vykopal ven a připlatil za nějaké kvalitní médium. Cena vyšší ale funguje to. Jediný předfiltr co mám tak je na saní kostka molitanu kterou máchám 2x týdně. Mé složení u jbl 1502 jako předfiltr 3d koule . Spodní koš naplňen 3d koulema. Druhý od spodu médium o filtrační ploše 3000cm2. Třetí od spodu nédium o filtrační ploše 700cm2 a poslední koš médium 700cm2 plus vata. Filtrace po 3 týdnech konecně funguje jak má problémi s hnědou řasou co jsem měl již nemám. Stačila změna náplní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2020 18:43 Brodys Re: DH
Ten úplně hrubý PPI 10 mi přijde k ničemu, když je filtr silný, protáhne snad i list :) Bral jsem zde, ať se daří.

www.jezirkabanat.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2020 18:01 Muž DH [335] Re: Brodys
Máš odkaz na e-shop s těmi molitany?
Mám to stejně, hrubý molitan a pak pemza. Ještě jsem si říkal, že bych za hrubý molitan dal jeden koš jemného molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2020 17:46 Brodys – složení filtračních médií v externím filtru
Podělím se tady se zatím finální verzí složení médií v externím filtru Sunsun HW 704B. Momentálně je voda křišťálově čistá a do filtru zatím nemám důvod lézt. Na sání jsem umístil kvádr biomolitanu o PPI 20,asi 15x10x5, který asi dvakrát za týden promáchnu v umyvadle. Uvnitř filtru začíná tok vody košem s biomolitanem o PPI 20, další koš je biomolitan PPI 30 a na něm vata. Biomolitany mi za pár korun poslali z jednoho obchodu na míru, stačilo vyřezat otvory a vyšly levněji, než origo u kterých si nelze vybrat hrubost. Ve třetím koši je plno Matrixu a v posledním vata,purigen a na něm opět vata. Takto to funguje opravdu dobře i přes to, že mojí pozemní obyvatelé zrýpou celé akvárium během jedné noci. Tak to třeba někomu někdy pomůže.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 14:43 Brodys Re:
Díky všem za názory, nechtěl jsem se právě moc pouštět do debat,co je lepší a co horší,jen praktické zkušenosti s exterákem. Jak jste podotkli, má své nevýhody,ale v původní 50 jsem měl vnitřní a ten mi opravdu vadil, o kvalitě vody nemluvě. Každý má svoje prim, to chápu,ale myslím, že jako ve všech vědách je dobré občas přijmout výhody pokroku, které doba nabízí. A i když jsem to asi dělal špatně a měl špatný výrobek,honit vodu přes molitan na tyčce už se mi nechce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 14:24 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vaclav
K "samočištění" je potřeba, aby se kroužky pohybovaly, k nitrifikaci to nutné není.
Pro "standardního" akvaristu je to asi fuk, ten si vystačí s čímkoli, o čem je přesvědčený, že "to dobře filtruje vodu". Jinak je tomu ale např. v případě výrazného "přerybnění" nádrží; tam už se kvalita filtrace pozná.
Kanystrové filtry předfiltraci nutně nepotřebují - viz. druhá věta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 13:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Tak ty kroužky se ale musí pohybovat aby plnily to co říkáš. Jinak jsem rád že jsem nikdy neměl kanystrový filtr a nemusel řešit nějakou předfiltraci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2020 11:50 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vaclav
...Abych pravdu řekl tak je jedno co v tom filtru je, stejně budou bakterie na povrchu a samy ty porézní věci zarostou...
U některých médiích tomu tak bude - bakterie budou vegetit jen na površích, protože se jejich dutiny (dřív nebo později) ucpou.
Pak jsou i média vůči tomuto "odolnější". Dokonce se zmiňuje jejich schopnost jistého "samočištění".
Jde o plastové kroužky typu Kaldness, Schwimbett ap.
Aktuálně testuji toto médium z hlediska účinnosti nitrifikace. Po čase snad budu mít nějaké verifikované závěry.
BTW: Že "bakterie v prášku" nejsou jen placebo, to mi při mém pokusu vychází už teď. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2020 11:29 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: vaclav
Vidím to podobně, jako Shimi.
Přál bych si, aby do biologického filtru šlo co nejméně viditelného, předpokládám převážně organického, odpadu. Toho bych se rád co nejdříve zbavil. Třeba pomocí kvalitního předfiltru, který by bylo možné (a nutné!) pravidelně čistit.
O nějaké rozkládání (mineralizaci) tohoto organického odpadu opravdu zájem nemám.
Minerální látky, si do nádrže dodám podle potřeby stejně, jako to dělají všichni ostatní, kteří své kytky hnojí těmi desítkami různých hnojiv PMDD počínaje a kdo ví, čím konče.
Mimo jiné tímto postupem ulevím nitrifikačním bakteriím od heterotrofní konkurence.
Takže za mne - ano, "čistá" voda (t.j. zbavená mechanických nečistot) do kanystrového filtru za účelem přeměny amoniaku na dusičnan, má smysl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 11:28 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: _Rob_
Houbička na sání filtru (nebo jakýkoli její ekvivalent, tedy třeba předfiltr Eheim) má ale zásadní nevýhodu, osádka nádrže je stresována vždy, když se provádí její čištění, protože to znamená manipulaci uvnitř nádrže a přesně tuhle nevýhodu měly vnější filtry přece odstranit. Takže použití vnitřního předfiltru pěkně skloubí nevýhody filtru vnitřního s nevýhodami filtru vnějšího kanystrového, aniž by to přineslo nějaké výhody, které by stály za řeč. Pořád mi vychází nejlépe koncept "gravitačního předfiltru" (ten se dá použít jak pro filtr komorový, tak pro kanystrový, dokonce pak v něm může být i ta houbička na sání).

viz rybicky.net/forum/17239…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 10:27 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
Tak otevřený filtr je o něčem jiném. Do běžného kanistru by neměl jít vyloženě bordel, protože pak se musí často otevírat a to je vopruz. Proto je lepší na sání dát houbičku a každý týden vyždímat.

Shimi: souhlasím, řekl bych že molitan třeba PPI 30 udělá stejnou práci jako pemza, která je po pár letech stejně na vyhození, protože kanály uvnitř sou ucpaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 09:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Nevím co máš za ryby že se ti dostávají do filtru mechanické nečistoty, mě tam jde biologický odpad který se musí zpracovat. Vatu občas dávám nakonec ale mám otevřený filtr tak jí bez problémů vyndám. Na filtr přesto rok nesáhnu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.12.2020 08:46 Muž Shimi [682] Re: vaclav
Václav: A já ji v tom zase vidím a o tom to je, každý to prostě vidíme jinak. Jinak větě "Filtr má sloužit aby filtroval a ne aby přes něj tekla čistá voda." jsem se opravdu od srdce zasmál. Jakože když na vstupu do filtru odstraníme co nejvíce mechanických nečistot, tak už potom filtr nemá co filtrovat? Jakože se třeba amoniak nějakým zázrakem ztratí? Ne, opravdu se nemusíš bát, že by nitrifikační bakterie umřely hlady. :-)

ludvik: Mám, akorát jsem nezmínil ty vnitřní předfiltry pod hlavou, to je celé. Zatím nejlépe to má vyřešené Oase, ale i k tomu bych měl, po zkušenosti, své výhrady.


Jinak o filtraci jako takové si myslím svoje, už jsem to tu několikrát psal, tak se nebudu opakovat. Za mě se všeobecně strašně přeceňuje a hlavně se přeceňují "zázračná" porézní média. To je pro výrobce kšeft století.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 01:41 Muž _Rob_ [80] Re: ludvik
Myslím, že kdyby byl celý kanistr naplněný
PPI 30, tak splní naostro stejnou službu jako vata a předřažený Matrix (pemza). :-)

Sice takový filtr s pemzou a vatou mám (cca 4 roky), ale kdybych dělal další řekl bych třicítka molitan je tak akorát. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 01:20 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
V tom s tebou asi budu souhlasit. Taky sem časem dospěl k závěru, že to je v podstatě jedno.

Ale někdo holt nedá doplatit na reklamní masáž.

Teď sem si založil další stošedesátku a mám tam jen čerpadlo (1000 l/h) a biomolitan = funguje to výtečně! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2020 00:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Na co ti budou biologické media když je budeš trápit hlady od toho tam předci jsou aby tenhle bordel zpracovaly. Abych pravdu řekl tak je jedno co v tom filtru je, stejně budou bakterie na povrchu a samy ty porézní věci zarostou. Měl jsem ve filtru kde co a pořád je to stejné, žádné rozdíly jsem nezjistil ať už to byl písek, molitan, pemza nebo siporax. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 00:41 Muž ludvik [1082] Re: Shimi
Ne, nemáš pravdu.
Na začátku toku v kanystrovém filtru (alespoň tedy u Eheimu) je molitan. Sice relativně hrubý, ale má za účel odfiltrovat ty nejhrubší nečistoty.
Pak jde voda až na dno, kde jsou takové trubičky, nakrájený tenký husí krk. Ten má dvě funkce - biologickou filtraci a především rozprostřít proud do celého průřezu filtru.
Pak pár košů opět s biologickou filtrací (kuličky a tak) a nakonec je ta vata, která to má fyzicky probrat. Dočistit. Hlavně proto, aby přes čerpadlo šla co nejčistší voda.

Čili častěji lze čistit ten první molitan a o fous méně tu vatu. Zbytek už lze odkládat.

Pokud bych ve filtru měl jako první vatu, tak mi tam sice teče skoro čistá (na pohled) voda, ale měnit bych ji musel snad dvakrát týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 00:10 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
Jde o to, že můžou nečistoty zanášet biologická média a vata tomu zabrání.

Pak jde samozřejmě o to, že se bude častěji čistit. Já osobně mám radši vnitřní filtr a nejlépe čerpadlo a molitan - člověk pak tohle neřeší.

Ale pak je tu "nepsané pravidlo" filtrační média skládáme od nejhrubšího po nejjemnější. No, aby se v tom prase vyznalo. Nejlepší je vyzkoušet si různé varianty. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2020 22:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Shimi
Trochu s tebou nesouhlasím proč bych měl mít vatu hned první a ne poslední. Nevidím v tom žádnou logiku právě naopak. Filtr má sloužit aby filtroval a ne aby přes něj tekla čistá voda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2020 22:39 Brodys Re: Shimi
Klid, neříkám, že je to málo smich Jen si nerad kupuji sporťák,abych s ním jezdil na nákup do Kaufu ;-)
Změřím skříňku a nejspíš tvé rady využiji.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61218x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043?od=351