Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 18:23 Muž Filip58 [17] Re: Lojza007
Filtr je už více jak rok v provozu, čistím tak po třičtvrtě roce. Na nasávání mám kostku 30 PPI, v předfiltru mám 30 PPI, v hlavním filtračním prostoru je 20 PPI a ten tenký pás nahoře je 30 PPI.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 18:04 Muž Lojza007 [1204] Re: Dido
Vyhozený prachy, další porézní materiál jako pemza, navíc jsou v tom nitrifikační bakterie. Akváriu to nepřinese nic navíc. Bakterie prodává každý výrobce v tekuté formě, nejspíš to pomůže při zajetí akvária a při velkým zásahu jako je výměna dna, ale jinak je to škoda peněz. Prostě další předražený reklamní zázrak, který udělá stejnou službu jako jakýkoliv jiný filtrační materiál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 17:02 Muž Dido [44]
nikto tu nespomína siporax bio active od sery. ma niekto s nim skúsenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2023 16:56 Muž Lojza007 [1204] Re: Filip58
A to teprve ten filtr dáváš dohromady nebo ti tak už třeba rok funguje? Já jenom, že s tou PPI 30 se to bude ucpávat strašně rychle. A že jí tam z výroby je. Já už jsem PPI 30 vyhodil i z předfiltru, moc rychle se to ucpávalo a nechci to pořád čistit, chci aby to jelo co nejdelší dobu bez zásahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 16:49 Muž Filip58 [17] Re: Lojza007
Nemyslím, že si to dělám složitý :-) Ty biomolitany jsou právě originální dodávané k filtru. Ten Biomaster má vlastně z výroby biomolitany a ve spodním koši Hel-X 13, syntetický materiál pro mechanickou a biologickou filtraci. Neodolal jsem reklamě a přidal uvedený Aquadetox a nyní právě uvažuju o tom fimbr plastu místo koše biomolitanu - důvod - dostatečná plocha pro bakterie, nebude brzdit průtok, nebude ucpávat filtr, má to téměř neomezenou životnost, dobře se to bude čistit a nebudou se tomu časem ucpávat póry, jako pemze apod...

www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 16:29 Muž Filip58 [17] Re: skypi
To, že je to primárně fluidní medium, jsem si vědom. Napadlo mě, že jeho statické využití má přínosy v dostatečné ploše pro bakterie, nebude brzdit průtok, nebude ucpávat filtr, má to téměř neomezenou živostnost, dobře se to bude čistit a nebudou se tomu časem ucpávat póry, jako pemze apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 15:54 Muž Lojza007 [1204] Re: Filip58
Děláš si to zbytečně složitý, všechny ty média fungují zhruba stejně a především nitrifikační proces probíhá v rámci celýho akvária. Takže vyhodíš peníze za blbosti a nepoznáš rozdíl. Navíc jakmile tam začneš hojně používat molitan PPI20 a 30, tak se to bude strašně rychle ucpávat. Moje doporučení je na předfiltr PPI10 a dovnitř sypký materiály nebo 3D koule (mikrovlákno). Maximálně navrch nějakou tenkou PPI10 nebo 20, aby zabránila uvolněným kouským, aby šly do vrtule v případě sypkých materiálů. Maximálně využij to, co ti dodal výrobce, snížíš tím cenu.
Hlavně nehledej inspiraci ve videích akvaristik, snaží se prodat ty nejdražší nesmysly, takže vede předražený Matrix.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 15:25 Muž skypi [248] Re: Filip58
Jen poznámka-to medium je ale navrženo jako fluidní (vznášivé)-pak filtrační proces funguje optimálně ( nitrifikační a dekompoziční procesy). Dá se sice taky použít jako "statické", ale pak se chová cca podobně, jako jiná statická media-možná lépe v tom, že je podstatně lépe čistitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 14:50 Muž Filip58 [17] Re: Lojza007
Mě zaujalo tohle www.filtracnimaterialy.cz/… Je to hodně levné (49 Kč/litr) a vypadá to obdobně jako často diskutovaný Kaldnes. Navíc neomezená životnost. Uvažuju o nastavení košů v Oase Biomaster 350 od spodního koše origo Hel-X 13, dále ten odkazovaný fimbr, biomolitan 20 PPI, Rataj aquadetox, horní pás biomolitanu 30 PPI, ještě předtím jde voda přes kostku biomolitanu na sání, a vestavěný předflitr s 30 PPI biomolitanem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 10:55 Muž Lojza007 [1204] Re: Dawy
Bacha na to, že ty nečištěný porézní materiály nejdou prakticky vyčistit, abys pak nebojoval se zakaleným akváriem. To je lepší něco koupit pro bazénovou filtraci, je to stejný princip jako u akvaristiky a citelně nižší cena. Výběr je dneska obrovský.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 10:17 Muž Jozef [311] Re: Dawy
Tak fungovať to bude tak, ako každé iné "zázračné" (s neskutočným popisom) aj nezázračné médium. Hlavné je, že nikto nič negarantuje - "Informace pouze pro orientační účely. Žádná záruka není předpokládána ani poskytována." Takže tým info by som až tak neveril - aj ten graf sa mi zdá podivný. Ale fungovať to bude úplne normálne.

www.filtracnimaterialy.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 10:01 Muž Sha [500] Re: Dawy
Tváří se jako nečištěná pemza. Pozor aby vám sedimenty nezakalily akvárium. Proplach bude nejspíš nutný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2023 09:36 Muž Dawy [23]
Budu teď zkoušet alfagrog. Nějaká zkušenost, můj názor když to funguje pro KOIprasátka, tak to nemůže být asi špatné?
;-) ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.03.2023 00:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Korry
Zřejmě jsi si pořídil slepou hladinu a ta když se rozvíří poletují po akváriu bílé kousky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2023 21:10 Korry – Filtrace-začátečník
Fotka k příspěvku Zdravím všechny. Po založení akvária jsem po třech týdnech pořídil rybičky. Dnes se z ničeho nic objevila v akváriu tahle věc. Když jsem přidal na průtoku filtrace tak to přibývalo. Okamžitě jsem šel čistit filtraci a byla toho plná. Voda ve filtraci byla trochu cítit. V čem jsem udělal chybu aby se to neopakovalo. Děkuji za rady. Bakterie jsem dodával, pH 7,4. Vše viz foto. Vypadalo to jako kusy igelitu ale ve skutečnosti to byl takový film.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2023 19:31 Muž simonsen [14] Re: Tomienovic
Aj podla mojho názoru je pemza po krátkej dobe len gulička obalená bakterialnym slizom a bude mat plochu pár cm2. Preto má molitan tak brutalny naskok pred inými filt. materialmi. Obrovská osídlovacia plocha zvonka aj zvnútra cez ktorú neustále všetkými smermi preteká voda. A ked sa zanesie vyperieš a ide sa dalej .

A ešte som zabudol na kaldnes micro. Tam tá plocha a prietok by tiež nemuseli byť zle. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2023 18:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomienovic
Zapomeň na nějaký skvělý povrch u různých porézních materiálů. Ucpe se to buď bordelem nebo koloniemi bakterií Do některých se ani ty bakterie nevejdou podle článku který tu nedávno koloval. Jinak filtrační procesy jsou kyselé a v zatížených nádržích s měkčí vodou dokáže takový filtr (na druhu inertních filtračních materiálech nezáleží) srazit pH i dost nízko. Já to zjistil a zastavil na pH 5. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 18:10 Muž Tomienovic [9] - CichlidyRe: Lojza007
ked hovoris ze pemza se zanese tak kolko podla teba trva zanesenie teda zivotnost pemzy? Alebo ako casto by si odporucil vymenit za novu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 13:40 Muž Lojza007 [1204] Re: simonsen
Něco na ten způsob. Každopádně pokud to má měnit pH, tak se ten materiál časem rozpadne, ale snad kromě plastu a keramiky se omezená životnost týká každýho materiálu, pemza se zanese, molitan se časem opotřebuje atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 12:52 Muž simonsen [14] Re: už jsem tu
Mne to strašne pripomína vytlačenú polosuchú hlinu aby to nemalo tak hladký povrch a vypálené ako tehla .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 10:55 Muž Jozef [311] Re: Lojza007
Súhlas, ale jeden rozdiel tu je (podľa výrobcu). U tohto verzia soft znižuje pH, verzia pure neovplyvňuje pH a verzia hard zvyšuje. To už je otázka ako, koľko, na akú dobu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2023 10:48 Muž Lojza007 [1204] Re: už jsem tu
No a co chceš slyšet? Je to další předražený hogofogo. Nebude fungovat líp, než biomolitan nebo vyčištěná pemza nebo jakýkoliv filtrační materiál dodaný k filtru.
Nitrifikační bakterie jsou v celým akváriu a ne jen ve filtru, jak se snaží prezentovat prodejci. Pro ně je to prostě kšeft prodat co nejdražší materiál. Doteď to byl Matrix, jak to vypadá, jeho potenciál se už vyčerpal, tak teď to budou další takový matroše jako je tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2023 09:57 už jsem tu – Neo Premium Media
Ahoj.
Nemáte někdo zkušenosti v akvaristice s filtračním médiem; Neo Premium Média?
Děkuji, Radek - Kroměříž.
Edit: www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.02.2023 13:04 Muž Shimi [683] Re: Lojza007
Biomolitan prohrává na plné čáře pouze tehdy, když se špatně zvolí hrubost, typicky PPI30. Stačí dát PPI20 nebo PPI10 a je po problému. Já mám v obou filtrech PPI20 a 2 roky jsem do nich nesáhl. Ano, mám k tomu uzpůsobenou obsádku, ale i nad tím by měl akvarista přemýšlet, aby předcházel případným problémům ať už s průtokem nebo celkovou rovnováhou v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 12:46 Muž Lojza007 [1204] Re: _Rob_
Já to řeším především z pohledu četnosti údržby externího filtru. Kromě toho, že je s ním fakt blbá manipulace, když je plný vody, tak ho hlavně chci rozdělávat co nejmíň. Čím častěji se do něho poleze, tím dřív dojde k únavě materiálu a začne protíkat.
Všechny ty uvedený materiály budou mít zhruba stejnou účinnost biologické filtrace, lišit se budou jenom v rychlosti zanášení a snižování průtoku. V tomhle ohledu bohužel biomolitan prohrává na celé čáře a je lepší zvolit něco jinýho. A zároveň nemá smysl pořizovat super drahý nesmysly typu Matrix, SUBSTRATpro a další, protože jejich účinnost bude stejná jako u alternativ. A alternativy je vesměs lepší kupovat jinde než v akvaristikách, stejný materiál vesměs stojí pětinu nebo desetinu.

Já jsem si nakonec objednal u bazénářů pemzu a taky ty filtrační koule z PES. Pemza nebyla tak levná jako Forestina, ale za 250Kč 5 litrů je přijatelná cena, navíc bude propraná a oproti Matrixu v ní nebude žádný rozdíl. Teď zkusím dát ty filtrační koule a uvidíme, za jak dlouho se sníží průtok. Když nezapomenu, tak sem zase napíšu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.02.2023 12:00 Muž _Rob_ [80] Re: Lojza007
Já právě kdysi četl nějaký článek od Eheimu (bráno s nadhledem) nicméně věřit by se tomu dalo. Jejich filtrační materiály sice nemají tak velký povrch, nicméně to bylo vysvětleno tím, že bakterie mají nějakou velikost a příliš malé kanálky nedokáží osídlit. Zní to celkem logicky.

Já sem už z těchto různých materiálů přešel na obyčejný biomolitan a výsledky jsou úplně stejně - tedy nenastala vůbec žádná změna, kromě ceny samozřejmě, ta je směšná proti porézním materiálům. Časem se zanáší to je prostě fakt, ale ta údržba je velmi snadná a molitan má velmi dlouho životnost. Vyzkoušel sem toho hodně a nakonec sem se vrátil k tomu co sem před X lety používal :-) Všechno je to samozřejmě o tom co kdo chce, je to prostě koníček a zábava ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 11:19 Muž Lojza007 [1204] Re: _Rob_
Tohle může být způsobeno i tím, že nemáš tolik odpadu, aby se tvořilo tolik bakterií a ty prorůstaly hlouběji.
Zkusím shrnout možnosti a třeba z toho vypadne něco zajímavějšího. Pořadí neberte jako nejlepší nebo první volba, prostě to zkusím popsat, jak mi to přijde do hlavy.
1. pemza - "značková" je nechutně drahá, u Forestiny je problém s jemným pískem. Za úvahu stojí odkaz od FPS, je za rozumnou cenu. Výhoda je hmotnost, takže nelítá ve filtru a neucpává se, aby zbytečně moc brzdila průtok. Pravděpodobně nejde moc vyčistit a musí se po čase měnit.
2. biomolitan - stojí pár kaček, jde snadno vytvarovat do požadovaného tvaru, na výběr jsou různé hrubosti, strašně rychle se zanáší a výrazně pak snižuje průtok. Jde velice snadno vyčistit.
3. plastové kuličky - jsou celkem drahé, ale často bývají u filtru. Jdou snadno čistit a vydrží věčnost. Nevýhoda je jejich hmotnost, jakmile se uvolní, budou ve filtru dělat hluk.
4. keramické válečky - podobné jako ty kuličky
5. filtrační kuličky z vláken - název není ideální, někdy to nazývají jako 3D koule a podobně, kuličky podobné vatě, ale jsou z PES nebo PE, minimálně snižují průtok, dobře filtrují, dají se vyprat v pračce, ale to vydrží zhruba 3x, pak se rozpadnou, zkušenost mám z bazénu, kde opravdu dobře fungují jako mechanická filtrace a oproti písku tolik nesnižují průtok, v akváriu zkušenosti nemám, ale hodně si je chválí, levněji je pořídíte u bazénářů než v akva eshopech
6. různý porézní materiál - každý výrobce má svůj (např. EHEIM SUBSTRATpro), vesměs velmi drahé, filtrační schopnosti na úrovni pemzy
7. různé speciální filtrační materiály na změnu chemie vody - aktivní uhlí, Purigen, rašeliny a další, dávají se v malém množství
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 10:01 Muž Tomienovic [9] - Cichlidy
moj názor je, že Matrix je najlepší hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2023 07:22 Muž _Rob_ [80] Re: FPS
Jednou jsem zkoušel cca po roce a půl namátkou vzít pár větších kusů matrixu a rozbít je. Mé překvapení bylo v tom, že (asi) osídlený povrch byl sotva 1mm do hloubky daného kusu a řekněme tak 80% bylo naprosto netknuté. Tudíž si myslím, že kanálky nebo jak to nazvat je prakticky nevyužité a tudíž, tak nějak vyhozený peníze. A to doporučují cca po roce část měnit. No není to krásný byznys? To je můj skromný názor, třeba se pletu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2023 07:12 Muž _Rob_ [80] Re: FPS
Většinou se doporučuje časem měnit za nové, prostě se to celý ucpe a funguje, tak maximálně vnější povrch. Snažit se to nějakým způsobem vyčistit je ztráta času. V tomto případě je biomolitan nepřekonatelný. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2023 22:30 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: FPS
Vyprat obsah porézního tuhého materiálu je první naivní myšlenka,případné máchání v louhu,nebo bělení peroxidem druhá.Po použití se dají pemzy a zeolity využít v zahradních a květinových substrátech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 21:02 Muž FPS [29]
pemzu Forestina se mi nepodařilo vyprat, několik hodin jsem ji proplachovat tekoucí vodou, ale voda byla stále kalná, a šel zní stále jemný písek, nebyla by lepší tato? www.filtracnimaterialy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2023 16:19 Muž Lojza007 [1204] Re: Lojza007
Takže jsem musel nuceně vlézt do filtru, ještě by vydržel běžet, ale vrtulka se už moc zanesla bordelem a neroztočila se. Měl jsem z toho moc velkou radost. Místo molitanů jsem doma vyhrabal různý takový ty kuličky a válečky, tak jsem to tam dal a nastalo to, čeho jsem se obával, něco uvnitř trošku chrastí. V tomto ohledu je tedy mnohem lepší použít pemzu, pokud bude promytá, aby v ní nebyly nějaký malinkatý kamínky, tak chrastit nebude. Nebo nakombinovat, kuličky a válečky dolů a nad ně pemzu, která je zatíží. Pro klid v duši jsem nahoru dal tenký molitan PPI10, kdyby se něco uvolnilo, ať to nevletí do vrtulky.
Takže teď sehnat pemzu od Forestiny a ještě jednou to rozebrat. Pokud si vzpomenu, tak se tak za rok ozvu, jak vypadá Forestina a Matrix. Ale předpokládám, že v tom nebude vůbec nic poznat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2023 04:31 R Muž ctibum [6909] Re: Jozef
Ona to byla spíš "skrytá" propagace onoho eshopu, který jsem smazal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2023 23:03 Muž Lojza007 [1204] Re: Jozef
Tak diskuze bohužel nepokračuje, po napsání příspěvku se už znovu nepřihlásil, aby vůbec něco upřesnil.
Ale kdyby se tady našla nějaká dobrá duše, která by to chtěla ověřit, rád poskytnu Seachem Matrix, nějaký mi tu určitě zbyl.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2023 20:22 Muž vlka [3444] Re: Xant
Na fotce máš nejvíc těch špinavých, o ničem to nevypovídá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2023 20:07 Muž Jozef [311] Re: skypi
Ten užívateľ sa registroval minútu pred príspevkom, len kvôli nemu.
Nechápem prečo by neodfotil každé zvlášť (prípadne aj s rozobratým filtrom), ale nejaká potreba to zmiešať. Na fotke určíte nie je rovnaká "hrsť" "kamienkov" z každého. Tých bielych (čistých) je tam akosi pomenej (pekne svietia). Ja len, že mi je to divné, nejaké naaranžované. Aby diskusia pokračovala (napr. poradím košov) a neodradila od kúpy? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2023 19:28 Muž skypi [248] Re: Xant
A co to má dokazovat? :-) A jaképak bylo pořadí košů ve filtru s jednotlivými druhy pemzy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2023 13:07 Muž Dzumigar [20] Re: Xant
Si mal dať keramzit, alebo teramol, alebo drevenú tehlu.
Vysledok by bol rovnaký. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2023 12:47 Xant Re: Lojza007
Fotka k příspěvku Možná obyčejná pemza, přirozeně vyvřelá vulkanická hornina, přesto shodují se vlastnosti drahého Matrixu a 15 litrového pytle za 200 korun? Geologicky ano, ovšem v geologii se počítá pouze čas a tlak, který formuje výsledný materiál, tedy žádoucí vlastnosti skelných vláken a dutin uvnitř materiálu.

1. 3000 m2 pemza zakoupená na eshopu (25-50 mm frakce)
2. xxx m2 pemza zakoupená v Hobbymarketu (10-16 mm frakce)
3. 700 m2 pemza prodávaná pod označením Matrix

Stejný filtr JBL e1902 (do provozu uveden 19. února 2022 - startovací baktérie Dennerle) a tři oddělené koše, obsahující konkrétní druh sopečného skla (pemzy). Zatímco drahý Matrix obklopují kolonie baktérií, ostatní dva druhy "stejné pemzy" jsou netknuté. Pro účely fotografie jsem z každého košíku vybral hrst a smíchal dohromady, aby vyplynul jednoznačný rozdíl. Od února loňského nebyl až do dnešního dne filtr otevřen a výsledek nechť si zhodnotí každý sám.

Jakkoliv je drahý Matrix, Ada Rio, ... drahý, minimálně se na jejich "pemze" tvoří podstatně více baktérií a jsou mnohem efektivnější, než levnější "pemza".

Otázkou není, zda je Matrix také pemzou, nýbrž je Matrix, ADA Rio efektivnější, než levná pemza z Hobby marketů?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   24.01.2023 21:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
Dejte si do filtru takový materiál, aby se s ním dobře zacházelo při čištění a nebrzdil moc vodu. Nějaká poréznost pro osídlení bakterií je celkem nesmysl časem se stejně ucpe a zaroste koloniemi bakterií které se do těch miniaturních pórů většinou ani nevejdou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 19:29 Muž skypi [248] Re: Jarry
Samozřejmě že je Matrix pemza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 18:43 Muž Jarry [1437]
I v Matrixu je možné najít obyč kámen, já ho nijak nevyzdvihuju, naopak, jsem si celkem jistý, že jde o identický materiál, jako ta Pemza za 15 Kč:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 18:03 Muž skypi [248] Re: Jarry
Ten "zázrak" od Seachemu je max. tak vyčištěn a propláchnut. Za rozumný peníze se dá koupit tříděná, čištěná pemza s certifikátem pro pitnou vodu. PS: Bio-Rio od ADA je taky pemza :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 17:33 Muž Lojza007 [1204] Re: Jarry
Matrix je obyčejná pemza, akorát to proseli jemnějším sítem, takže tam nejsou větší kusy. Seachem může tvrdit co chce, ale jsou to jenom reklamní kecy. Prodejci to samozřejmě taky tvrdí, protože je to pro ně skvělý kšeft, přece nebudou říkat, aby si to lidi koupili v hobby marketu za zlomek ceny, ne?
Jo vlastně, ještě jeden "zásadní" rozdíl, Forestina nebude propraná, člověk to doma musí proprat od prachu, to tam asi bude dělat ten několikanásobný rozdíl ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.01.2023 16:37 Muž Jarry [1437] Re: FPS
Používal jsem ve filtrech FORESTINA Dekor Pemza (5-16mm) za cca 15Kč/l, měl jsem doma i balení Matrixu, bylo to k nerozeznání podobné. Seachem tvrdí (minimálně kdysi tvrdil), jak jde o pemzu výběrovou se speciální porézností atd. Osobně si tedy s odstupem času myslím, že se tato "hitech" filtrační média trochu přeceňují, ale v malých tlakových filtrech jejich použití asi smysl má, zvlášť za výše uvedenou cenu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2023 15:44 Muž skypi [248] Re: FPS
"A" je správně :-) , pro domácí filtry 10-15mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2023 14:07 Muž FPS [29] – Filtrační média
jak velkou zrnitost má mít pemza, 10-15mm nebo 15-25mm?
kolik litru pemzy se vejde do jednoho košíku co je ve filtru Oase BioMaster?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2023 17:47 Muž Lojza007 [1204] Re: vlka
Zas se ten článek nevěnuje průtoku filtru. Většina filtrů má značnou část obsazenu molitanem, který se může dost přicpat a výrazně snížit průtok. Nemá pak cenu kupovat Matrix, ale pemza z hobby marketu bude fungovat stejně a bude levnější, jak všechny typy akvarijních filtračních náplní.
Až zas někdy polezu do filtru, zkusím vyhodit všechen molitan a nechám tam jenom pemzu a různý další sypký materiály, co jsem postupně nashromáždil a nevyužil. Přicpávat se mně bude jenom předfiltr, tam naopak molitan nechám, jak je, bude dělat mechanickou filtraci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2023 16:21 Muž vlka [3444] Re: FPS
No konečně, byznys, byznys a zase jen byznys, díky za článek...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61218x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043?od=51