Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrační média

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Filtrační média
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2017 18:28 Muž Densi [40] - Amerika
Nemáte někdo zkušenost s využitím lávy jako filtračního média - třeba jako druhého v pořadí ?? Teoretické údaje o osidlovací ploše různých nových médií jsou jedna věc, jejich reálné fungování v reálném filtru jistě věc druhá. Láva se mi svoji viditelnou pórovitostí zdá jako docela dobrý prostředek k dočištění od drobných mechanických nečistot s již současně fungujícími biologickými procesy...Jako další pak třeba lepší keramiku (siporax, substat_pro ....a podobně). Vyzkoušeli jste to někdo ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 14:51 Maq Re: zervan
Maq napsal: Pročetl jsem si to a jsem z toho jelen. Stále nechápu, proč by Purigen měl zachytit NH2 a nikoli NH3 nebo NH4+.
O té barvě jsi psal v deníku, myslím.
Pokračuj v krasojízdě, my tady jsme na příjmu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2017 10:24 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
zervan napsal: Trochu som pátral a našiel zmienku, že by (Purigen) mal zachytávať aj močovinu:
www.seachem.com/…

Lenže vraj to nie je problém, lebo rastliny ju spotrebujú skôr ako by ju naviazal (pravda jem, že močovinu pridávam výhradne len ráno):
www.aquaticplantcentral.com/…
www.aquaticplantcentral.com/…

Tak som zistil, že odkedy som nasadil Purigen, pri kontrolných meraniach mám len cca 1 mg/l dusičnanov. Teda prakticky žiadne. Povedal by som teda, že nie je dobré hnojiť močovinou, keď je vo filtri Purigen. Samozrejme, nie je to ešte isté - mohla sa z nejakých dôvodov zvýšiť spotreba dusíka v akváriu. Spravím kontrolu opačne: prestanem pridávať močovinu, namiesto nej nasadím dusičnan vápenatý (pretože draselný nechcem zvyšovať, momentálna dávka je vyhovujúca z hľadiska nehromadenia draslíka) - v rovnakom množstve dusíka.

Každopádne, Purigen celkom jednoznačne odstraňuje zafarbenie vody. Neviem, či som to tu už písal - zvyknutý som pri výmene vody mať v kýbli hnedé zafarbenie a teraz býva voda ako z vodovodu (až na pevné nečistoty, samozrejme).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:29 Muž LeRi [315] Re: Maq
Tak jsem to myslel ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:28 Maq Re: LeRi
Aha. Čili použít se to může...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 18:08 Muž LeRi [315] Re: Maq
A co by to mělo dělat jiného než mechanicky odstraňovat hrubé nečistoty? youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 14:26 Maq Re: LeRi
Zřejmě jsi zkoušel. Jak jsi poznal, že to něco dělá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 12:23 Muž LeRi [315] Re: sinda
Jako mechanickou filtrační hmotu můžeš použít i toto www.fandora.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 23:11 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Chci se zeptat, připomínají někomu kamínky na fotce, nějaké známé filtrační médium ?
Bylo to ve filtru, který někdo zařizoval a udržoval a připadá mi to jako nějaká okrasná drť na zahradu k chodníkům a podobně...

Max tedy.. jestli to není zeolit... nějaká do šedozelena zbarvená forma.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 10:44 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Lepší je dubová kůra (nebo listí).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2017 09:45 Maq Re: Dzumigar
V pilinách je spousta látek, které právě v rašelině už nejsou. Takže Ti do vody vyplaví kdeco a bude to zdrojem velkého organického znečištění.
Míním piliny jehličnatých dřevin.
Filtrace přes dubové řeziny (chipsy) by možná nemusela být takový nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 08:52 Muž Dzumigar [20]
Keďže na záhrade som sa začal zaoberať pestovaním čučoriedkami a oni potrebujú kyslé prostredie nízke pH. Na zníženie pH sa aj používajú hobloviny a piloviny ihličnanov.
Napadlo ma či by sa nedalo filtrovať cez hobloviny ihličnanov tak ako sa to robieva z rašelinou.
Možno píšem blbosť, ale zdá sa mi že niečo na tom bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 06:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Tom384
Kryptokoryny (aspoň niektoré) to robia, že farbia (hlavne odspodu) do fialova až hneda. Robila mi to pontederiifolia a ani Wendtova u mňa nie je čisto zelená.
Máš fotku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:48 Muž Tom384 [54] Re: Maq
Ohledne toho PMDD. To davkuju az ted posleni tyden a to z toho duvodu ze mi zacala hnednout kryptokoryna. Zajimavy je ze roste porad stejne, rek bych ze i dobre, ale z krasne zelenych listu jsou takovy hnedo zeleny. Taky Sagitarce se moc nedari. OStatni rosliny ale rostou v pohode.

Takze tim PMDD to asi nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:37 Muž Tom384 [54] Re: Maq
Krom toho testu od Rataje mam jen orientacni papirkovej test od eSHa co zmeri snad temer vse. Posledni dobou ukazuje pH 6.8 a dKH 6. Jak moc se tomu da verit nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:28 Maq Re: Tom384
... a zkus na pár dní vysadit to PMDD.
Máš brněnskou vodu a to je velký problém, je v ní velmi mnoho vápníku, uhličitanů atd. Uvažuji o možnosti, že Ti něco z toho hnojení nějak reaguje a vytváří sraženinu. Ta plave ve vodě jako bílá mlha. Máš tušení, jaké tam je pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:22 R Muž romant [27987] Re: Tom384
Několik dní nekrm Hikari tropical sinking wafers.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:20 Muž Tom384 [54] Re: LeRi
Ta musla je plastova ;). Nenapadlo me ze by nekoho napadlo ze je to z zivy skeble hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:18 Muž Tom384 [54] Re: romant
Takhle to tam mam ted. Moc to nefunguje. Podle me moltan co ma 30ppi ma v sobe diry cca 1mm a tezko muze zachytavat castecky 10-100um.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:16 Muž LeRi [315] Re: Tom384
Píšeš jak máš tvrdou vodu a ještě tam dáš lasturu přes půl akvária hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:06 R Muž romant [27987] Re: Tom384
Odspodu, keramiku, molitan, jemnější molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 21:00 R Muž ctibum [6926] Re: Tom384
No vidíš, trochu silnoproudý magie do posledního koše, to není blbej nápad... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 20:33 Muž Tom384 [54] Re: LeRi
Musle je porad lepsi varianta nez vrak lodi :). Tryska uz na levy bok akvarka smeruje a ty rosliny mely prave tu techniku zakryt. BTW nejaka rada ohledne poskladani toho filtru by nebyla? Zatim tu mam jednu nejistou odpoved z katedry silnoproude magie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:00 Muž LeRi [315] Re: Tom384
Mušle ven, nějak to budeš muset vysvětlit hmm , před sáním máš hustou rostlinu,zkus ji přesadit, výtok nasměruj proti levému boku akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:08 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
S tím se nedá než souhlasit, kolego... V akvárku si to sice nedovedu v praxi představit, když je rampa po celé délce zadní stěny, zatímco sání je v jednom místě (většinou) v rohu, nicméně proto jsem zveřejnil svoje obavy, že to nemám úplně v pořádku... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:02 Maq Re: ctibum
Je taková zásada, kolego: Voda odváděná ze septiku by se pokud možno v žádném bodě neměla střetnout s přívodem pitné vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:59 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
Já měl bordel všude, tzn. i vodu bych měl hnědou všude :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:58 Muž Tom384 [54]
Tady je prezentace meho akvarka. Priznam se ze tu prezentaci jsem chtel vytvorit az mi bude akva perfektne fungovat a bude se cim pochubit :(. Kazdopadne dekuji vsem co se mi snazi pomoct.

rybicky.net/nadrze/27813-pro-deti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:57 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Tak u Toruminu (který je ve vodě rozpuštěný, ne vodou jen unášený), přeci jen lépe funguje difuze, tzn. separace bude mnohem slabší. Ale i tak by to asi chvíli bylo vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:56 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
Já provedl globální odkalení a stěhování Blehe v jeden den. Něco z toho to způsobilo. Sání vnitřního komoráče mám cca uprostřed a do strany. Mám podezření, že to je blbý, i že mám moc velkej otvor sání, tzn. že tam není takovej "cuc". Bleheráč byl uprosřed nádrže, tedy před sáním. Bordel určitě nezachycoval, ale je dost možný, že odkláněl proud. I rampu mám (kvůli filtru) "nelineární" ( X-) ), takže kdoví jak se mi to tam točí...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:55 Maq Re: brukiz, Kubaa
Pánové, zkuste nalít do akvárka třeba ToruMin tak, aby jen část vody zhnědla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:44 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Maq
možný to je, viz. Kuba :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:26 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Možné to myslím je. Někdy se udělá proudění tak blbě, že je jeden okruh z výtoku zpátky do filtru a druhý okruh se jen mele po akváriu... jako dvě kola v převodu. Oddělení proudění sice samozřejmě není 100%, ale může být dost velké na to, aby to snížilo účinnost filtrace viditelným způsobem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:21 Maq Re: brukiz
Dovedu si představit to co popisoval ctibum - že rostlina vedle sání filtru zachycovala bordel místo aby ho nechala odsát filtrem.
Ale neumím pochopit jak by bylo možné způsobit, aby bordel byl rozptýlený ve vodě, a filtr neustále nasával vodu z nějakého jiného, bezbordelového zdroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:16 Muž brukiz [85] - Rostliny – Proud
Mě třeba nečistoty způsobovalo špatný proudění vody. Spíš se to tam jenom točilo dokola než aby se to chytlo do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 17:45 Muž Jarry [1437] Re: Tom384
Kapkovému testu NO3 od Rataje bych asi moc nevěřil, navíc hodnota NO3 sama o sobě nemá v tomhle případě žádnou vypovídající hodnotu - záleží na tom, kolik ho je ve vstupní vodě, kolik je v akváriu konzumentů NO3 (rostlin) atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2017 17:19 Maq Re: Tom384
Tome, bez té prezentace se nepohneme.
Píšeš že jednou týdně odkaluješ, nitrifikace ti asi(?) běží, a řešíš problém, že máš vodu plnou bordelu.
Nevím jak ostatní, ale já když si to dám dohromady, tak mi vychází, že děláš v něčem nějakou chybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 16:43 Muž Tom384 [54] Re: Jarry
On ale asi funguje dobre. Nitrifikace bezi a dari se mi uz delsi dobu drzet NO3 okolo 10ug/l mereno kapkovym testem od rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 15:14 Muž Jarry [1437] Re: Tom384
Moje zkušenost je taková, že dobře fungující filtr zachytí drobné mechanické nečistoty i bez vaty a naopak, že vata ve filtru (který si s těmito nečistotami z nějakého důvodu neporadí) tomu moc nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 12:02 Muž Tom384 [54] Re: LeRi
Filtr mam 3 mesice, ale je koupenej jako bazar i s akvarkem. Pred tim jel u puvodniho majitele 4 roky. Puvodni majitel tvrdil ze vymenil filtracni media, nicmene pri prvnim rozebrani a lehkem vycisteni v nem bylo hodne necistot, takze musel uz nejakou bobu fungovat. Na druhou stranu molitany vypadaji OK, nepozoruju ze by byly nejake poskozenene.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 11:14 Muž LeRi [315] Re: Tom384
Vatu ve filtru nepoužívám , jak dlouho máš ten filtr?(trvá i několik měsíců než se zajede a začne brát i mini nečistoty) Nedělá ti velký proud?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 10:50 R Muž ctibum [6926] Re: Tom384
To jo. Ale je mi to divný. Řekl bych, že se vata dává až na konec na konečnou jemnou filtraci. Před bio hrubší a jemný molitany, Biomechy a tak podobně.
Dal bych č. 3, ale počkej si i na ostatní.
Jinak mně hodně výrazně ubylo bordelu, když jsem dal z cesty k sání velkej Bleheráč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 10:22 Muž Tom384 [54] Re: ctibum
Ale vata je pred siporaxem, na tom se shodnem.

Mel bych teda nejake varianty mezi kteryma se rozhoduju.

1:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Keramicke valecky
Duhy kos - Vata
Treti kos - Siporax

2:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Biomolitan 30ppi
Duhy kos - Vata
Treti kos - Siporax

3:
predfilter - Hruby molitan
Prvni kos - Biomolitan 20ppi
Duhy kos - Siporax
Treti kos - Spodni polovina kose vata prikryta biomolitanem 20ppi zhruba pul na pul

Ktera z variant by byla z hlediska filtrace jemnych castic nejlepsi?



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 07:11 Muž Surdo [35] Re: Tom384
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 22:06 R Muž ctibum [6926] Re: Tom384
Tom384 napsal: Na vstupu filtru maji tu filtracni vatu a za ni az siporax.
Jestli to na obrázku obalu dobře vidím, tak to není na vstupu, ale na výstupu. Siporax je poslední a vata předposlední.
EDIT
Aspoň na tom obrázku vpravo. Vlevo vidím prd... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2017 22:04 Maq Re: Tom384
Myslím že Siporax je míněný jako především biologická filtrace. V takovém případě to má logiku, protože vata před ním zachytí drobounké nečistoty, které by mohly zanášet póry v Siporaxu (kde má být prostor pro bakterie, a ne nějaký binec).
Keramické kroužky jsou různé. Jejich účel mi není vždy jasný. Myslím že všechny dělají přinejmenším tolik, že rozptylují proud vody, který se tak stává rovnoměrnějším po celém filtru.
=
Obecně: Na ničem netrvám. Rozumy beru kde se dá a sám si rád s filtrací hraju a pozoruji výsledky. Ale prostředky pro exaktní analýzu nemám ani já, ani zřejmě žádný jiný amatérský akvarista.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 21:44 Muž Tom384 [54] Re: Maq
Maq napsal: Za prvé, z Tvého popisu není zřejmé, že nejde o bakteriální zákal nebo nálevníka. Pokud ano, neřeší se to mechanickou filtrací.
Pokud jde skutečně o mechanické znečištění, pak zásada je obecně taková, řadit média od nejhrubšího po nejjemnější. Z toho co zmiňuješ by měla být na konci zřejmě Sera Filter Wool, před ní akvacit 30 PPI.
Nicméně, stalo se tady komusi, že se mu "vata" rozšmelcovala a filtr ji vyprskl do akvária. Možná se dostala do rotoru, nevím, ale tohle riziko bych se snažil vyloučit tím, že bych za "vatu", "vlnu" nebo něco podobného dal ještě pojistnou vrstvu molitanu (akvacitu).
Účinek mechanické filtrace nezlepšíš (spíš naopak), pokud se toho budeš snažit do filtru nacpat co nejvíc. Má to nějaké optimum, voda by měla volně a rovnoměrně protékat celým sloupcem. Zkrátka méně je někdy více.
A konečně obligátní... udělej prezentaci předmětného akvárka.


Bakterie ani nalevnik to IMHO neni.

Jsi si jisty ohledne toho pravidla o razeni naplni? Treba na obrazku z obalu toho "filter whool" je poradi obracene. Na vstupu filtru maji tu filtracni vatu a za ni az siporax.

A pochopil jsem to spravne ze navrhujes vyhodit ty keramicky krouzky? Vsechno se mi tam totiz nevejde ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 21:23 R Muž romant [27987] Re: Maq
Tak, tak, tak. ano palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2017 21:21 Maq Re: Tom384
Za prvé, z Tvého popisu není zřejmé, že nejde o bakteriální zákal nebo nálevníka. Pokud ano, neřeší se to mechanickou filtrací.
Pokud jde skutečně o mechanické znečištění, pak zásada je obecně taková, řadit média od nejhrubšího po nejjemnější. Z toho co zmiňuješ by měla být na konci zřejmě Sera Filter Wool, před ní akvacit 30 PPI.
Nicméně, stalo se tady komusi, že se mu "vata" rozšmelcovala a filtr ji vyprskl do akvária. Možná se dostala do rotoru, nevím, ale tohle riziko bych se snažil vyloučit tím, že bych za "vatu", "vlnu" nebo něco podobného dal ještě pojistnou vrstvu molitanu (akvacitu).
Účinek mechanické filtrace nezlepšíš (spíš naopak), pokud se toho budeš snažit do filtru nacpat co nejvíc. Má to nějaké optimum, voda by měla volně a rovnoměrně protékat celým sloupcem. Zkrátka méně je někdy více.
A konečně obligátní... udělej prezentaci předmětného akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 20:28 Muž Tom384 [54] – Poradi filtracnich materialu ve filtru
Ahoj,

Potreboval bych poradit s filtracnimi materialy. Mam v akvariu hodne mechanickych necistot. I kdyz provadim udrzbu, jedou tydne odkaluji a menim vodu, tak se mi nedari udrzet vodu cistou. Asi bych to ani moc neresil, ale vyskytla se cerna rasa a myslim ze prave ten drobny mechanicky bordel je jedna z hlavnich pricin toho, proc mi to svinstvo roste v akvariu. Pricina zvyseneho vyskytu drobnych necistot je asi v kombinaci chovanych ryb - gupky a pancernicci panda. Gupky vytvari hodne dentritu a pancernicci ho svym pohybem po dne viri. Pravdepodobne by se problem vyresil, kdybych se jednoho druhu vzdal, ale nechci to jen tak vzdat a tak zkusim najit nejake reseni.

Mam 90l akvarium a filtr JBL700 s originalnima naplnema (tri kose zhruba po litru a v nich keramicke valecky, molitan 30ppi a molitan 20ppi, v predfiltru nejaky hodne hruby molitan), zakoupil jsem 1 litr Sera Siporax a 100g Sera Filter Wool.

Jakou kombinaci naplni a poradi ve filtracnich kosich byste mi doporucili s ohledem na co nejlepsi mechanickou filtraci?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 51 52

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 61275x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9043?od=901