Filtrační média
Asi bych si nechal poradit tam, případně vzal oboje. S houbičkou na sání by žádnej větší bordel do filtu jít neměl, takže by se ani 30PPI nemělo zanášet.
Dík, tak já jdu do Sklorexu. Je to o pár kaček dražší, ale je to ono a navíc si tam vyberu i pár dalších věcí, třeba vatu.
Ještě tam nabízejí 5cm vysoké desky biomolitanu a já teda nevím, jestli vzít PPI20, nebo 30. Mám tam aktuálně hodně hrubej (řídkej) molitan, i vidět přes něj je a chtěla bych něco na jemnější filtraci před siporaxem. Průtok mám aktuálně až kam, zaškrcený, takže omezení tolik nevadí....
Aha to je možný, já jsem kupoval ty volně prodávané ve Sklorexu, ale velikost nevím a filtr se mi kvůli tomu otevírat nechce

Ale 25mm opravdu asi budou ty jezírkové.
Díky, já jsem někde našla i 1,5cm válečky. Nejsou ty 2,5 moc velké? A není to to POND?
Tyhle by měly být stejné, ta cena na aukru je dobrá, vzal bych oba kusy, co aktuáně nabízejí

Prosím vás, když hledám tu Sera siporax - jsou různé druhy? Někde píšou Professional, jinde 25mm.... co vybrat?
třeba tady:
www.sklorex-akvarium.cz/…
a tady:
aukro.cz/…
Dekuji...
To jsem nemyslel, u mě rozpadající se listy dělaly bordel ve sloupci, ne na hladině. Ale mám tam i skimmer, hodně to ulehčuje údržbu.
Přesně tak. Reagovala jsem na kolegu, který mluvil o plovoucím o bordelu z listů, které se mají sbírat. Tak jsem jen upřesnila, že tohle na hladině neplave, ani to nepadá na dno, je to rozptýlené v celém sloupci.
Asi že neplave na hladině...

Nicky napsala: Ten bordel není plovoucí. Vznáší se v celém sloupci vody.
Tomu nerozumím. Jaký je v tom rozdíl? Můžeš mi to popsat víc polopatě?
Složení médií za mě ok, ta vata vypadá dobře. Koše být plné nemusí.
Ten bordel není plovoucí. Vznáší se v celém sloupci vody.
Jakou lepší vatu máš na mysli? Já si našla tohle:
www.rostlinna-akvaria.cz/… origiální je docela tenká.
Já bych nerada za chodu vyhazovala molitany. Tak jsem si myslela že spodní díl keramika + 1 molitan, 2. koš 2 molitany (mám celkem 4 kousky molitanu), 3. koš siporax 2l (pokud to bude málo, dám pod něj molitan), vrchní koš 1l matrix + vata. Vadí, když koše nebudou úplně plné?
Podle mě jde o nedostatečně fungující nitrifikaci, jako že je málo těch odklízecích bakterií, což nutně nemusí mít souvislost s filtrací.
Popravdě by mě to samotného zajímalo, ale měl jsem s minibordelem přesně o velikosti, kterou popisuješ problém a už ho nemám. Nejvíc ho bylo, když mi odcházely rostliny, hlavně aromatica. Tak jsem jí vyhodil, ostříhal všechny listy na ostatních rostlinách, co se mi nezdály a bordel zmizel (z toho usuzuju, že to byly roskládající se rostliny). Ale zároveň jsem přidal tu JBL tkaninu do jednoho z filtrů, takže nejsem schopen jednoznačně říci, co vlastně zabralo - možná, že zabralo to, že tkanina snížila průtok filtru a bordel se tak může usadit na dno, odkud ho můžu odsát. A nebo jako obvykle kombinace všech opatření + možná ještě něco dalšího

A to je na akvaristice to nejhorší a zároveň krásné, že obvykle jednoznačná rada a opatření na konkrétní problém prostě neexistuje

Ale já jsem se tedy s filtrací velkého akvária hodně vyřádil, než jsem docílil pro mě (a snad i pro ryby) uspokojivého stavu. Zajímavé je, že v Malawi mám jeden filtr, ani jsem moc neřešil média, ryb je tam spousta, krmím 5x denně a voda je jak křišťál

Jarry napsal: Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.
Docela rád bych věděl, kdy a proč vzniká tenhle pidibordel. Předpokládám, že to je bordel větší než zákal a menší než cucky, které každý molitan hravě zachytí.
Nemůžu podpořit názor, že to dělají rozkládající se rostliny. Nejsem nijak pilný v odstraňování odumřelých listů. A to mi přelistovávají echinodory a některé kryptokoryny měly nedávno kryptokorynovou nemoc. Navzdory tomu žádný pidibordel nemám. Měl jsem ve filtru pár měsíců JBL MicroMec a vyndal jsem ho, páč jsem došel k názoru, že mi tam žádná nitrifikace neprobíhá a chtěl jsem vidět rozdíl. Mám tedy jen hrubý a jemný molitan a keramické trubkoválečky. Voda je čisťounká.
Přitom na pidibordel si občas naříkají i lidi, kteří mají dobrou filtraci. Můj příspěvek proto berte převážně coby otázku do fóra - co to vlastně je?
Pidi bordel v akvárku s kytkama asi vždycky malinko bude. Hodně pomáhá důsledné odstraňování starých odumírajících listů rostlin, drobný plovoucí bordel většinou pochází z tohoto zdroje.
Já odstraňuji pidi bordel tím JBL Symec micro (přijde mi, že to funguje, když je v akvárku klid, tak jsou ve vodě jenom bublinky od rostlin, jinak nic, i když koukám opravdu zblízka), ale je potřeba min. 1x týdně tkaninu prohodit za jinou. Lepší vata je ok, mám jí v jiném akváriu ve filtru už 5 měsíců a ještě jsem jí nemusel měnit, je to cca 1 cm silná vrstva. 2x siporax je myšleno 2 koše naplněny siporaxem, objem koše bude uveden někde v návodu, nebo ho stačí změřit a spočítat. Možná bych dal jeden plný siporaxu a druhý siporax + nahoře slabá vrstva vaty.
Lezení do filtru - mám větší plastovou mísu s plochým dnem, do které se filtr vejde a když potřebuju dovnitř, jenom ho vysunu ze skříně, postavím do mísy a můžu ho otevřít, aniž bych ho někam nosil. Dříve jsem měl filtr v míse postaven ve skříni, pak jsem ho ani nemusel vysunovat, ta trocha vody, co do mísy při otevření filtru vyteče, se dá vysát houbičkou. Vylitím vody z filtru se toho moc nevyřeší, také to mám vyzkoušené, nakonec je opravdu nejlepší vydržet, nic neměnit a nečistit, kromě té vaty

Díky, tetra už filtr dodává s hrubým válečkem molitanu na sací koš, proplachuji týdně, nebo podle toho, kolik je na tom bordelu. Chytá to hlavně lupení.
Tak čím to, že mám v akvárku tolik pidi bordelu? Mám tam aktuálně jen 3 čichavce, 2 přísavky a 1 sumečka, mrak kytek. Myslela jsem, že posílení vaty to zlepší - že ty drobné nečistoty se nejlíp chytají do vaty. Když jsem do toho koukala, byla ta originální lehce nahnědlá, ale že bych ji nějak extra prala nebo vyhazovala, to ne. I tak škrtím průtok.
Ty originální plastové kouličky se mi vůbec nelíbí, nechápu, k čemu to tam je, tak bych je chtěla nahradit. 2x siporax je myšleno 2l do jednoho koše? Nemám odhad, co se tam vejde.... aktuálně chci zaplnit 1,5 koše.
Edit: jo a samozřejmě do toho nechci lézt na vícekrát, už to musím mít nachystané. Ono jako ženská z tím obřím filtrem plným vody docela zabojuje, než ho dostane do koupelny. Tam jsem to jen propláchla ve vodě, která už v tom filtru byla, tu pak vylila a napustila novou z akvárka.
Dobrý je mít alespoň malou houbičku na sací trubici (prodávají se i malé válečky, které skoro nejsou vidět), potom si myslím, že to stačí otevřit jednou za 6-12 měsíců a lehce propláchnout vodou z akvária. Pokud se v tom nechceš vrtat, nedávej tam žádnou vatu a pak si myslím, že to pojede rok bez potřeby zásahu. Houbičku na sání
www.profiplants.cz/… jednou týdně propláchneš pod kohoutkem a je to.
Hrubý molitan ve 3. koši si myslím, že moc nedává smysl, dal bych na první místo (nevím, jak to má Tetra, ale u většinu filtrů je to spodní koš) nějaké obyč keramické kroužky nebo ten hrubý molitan na zachycení větších nečistot, pak buď 2 koše porézního média, nebo ještě jeden hrubý molitan a nad něj porézní. Nedával bych hodně vaty, dal bych nahoru buď ještě siporax atd. a na to trochu vaty, nebo vatu úplně vynechat. Obecně by to asi mělo být tak, že první koše zachytí větší nečistoty a pak to postupuje čím výš, tím "lepší" médium, aby se zabránilo jeho znečišťování. Já jsem nakonec skončil u toho, že mám ve spodních koších kroužky a hrubý molitam a zbytek filtrů je vysypán matrixem (bohužel jsem omezen objemovou kapacitou filtrů, tak jsem se alespoň takto pokusil maximalizovat účinnost filtrace, jestli je to lepší, než kdybych tam měl jenom molitan bohužel nedokážu posoudit, ale voda je krásně čistá, což předtím nebyla, ale to může být ovlivněno více faktory). V jednom z filtrů mám v posledním koši purigen a na něm JBL Symec micro, což má nevýhodu, že to musím každý týden měnit, asi to už také zkusím vynechat.
Ale jestli to máš v těch 200l, tak kroužky - hrubý molitan - 2x siporax si myslím, že bude zcela dostačující.
Děkuji,
jak je myšleno správně udržovat? Právě tam nechci nic, co musím po x týdnech obnovovat. Jen běžnou údržbu, když se filtr zanese. Nechci se v tom neustále vrtat kvůli jednomu médiu....
JBL Micromec a Sera siporax jsou, i přes různě uváděné osidlovací plochy, po zaběhnutí stejně účinné. Ten Seachem Matrix je opravdu výborný. Mám ho vyzkoušený a spolu s Eheimem substratPro na něj nedám dopustit. Investice do něj se vyplatí, protože pokud tato média správně udržuješ vydrží věčně.
Starší reakce
No, to je ale v "61". Bordel mám ve "200"

Přitom údržba stejná, nepřekrmování stejný (žrádlo nestihne spadnout na zem...), hnojení (v poměru) stejný...
Původ to má časově v masivním přesazování valisnerií. Už s tím něco tvořím, uvidím, co zabere. Aspoň není nuda...

Máš v akváriu prosperující rostlliny? Máš. Máš v akváriu dno? Máš. Zřejmě nepřekrmuješ.

Nestojí, zůstaň u molitanu a vyrob/kup si skimmer...

Já jednou po čištění "61" zapomněl zapnout filtr. Zjistil jsem to za týden, přestože do akvárka čumím denně (ano, jsem tatar). A nestalo se vůbec nic. Ani v průběhu týdne, ani potom. Žádný úmrtí, žádný zákal, nic... Asi kdyby to tak jelo měsíc, tak už by to vypadalo jinak. Ale taky si tak říkám, jak to s tím filtrem vlastně je a jestli ten molitan náhodou není dostačující, když nemám v akvárku žádný exkrementní extrémy...
ctibum napsal:více nemusí nutně znament lépe z hlediska rychlejšího zanášení menších pórů...
Mě by zajímalo, jakou máme vůbec šanci něco poznat. Moje zkušenost: Zvolil jsem JBL MicroMec. Protože prý vytváří příznivé prostředí jak pro nitrifikační (aerobní), tak denitrifikační (anaerobní) bakterie. Tak to tam mám. Chráním to zepředu zezadu jemnějším akvacitem, aby se to moc nezanášelo. Rosolem ty kuličky na omak obalené nejsou. Jenomže v akvárku s dusíkem problém nemám, musím ho přidávat s hnojením.
Jak mám poznat, jestli ten dusík odstraňuje to ohromné médium, anebo jestli ho prostě sežerou rostliny? Dokonce zvažuju, že při příštím čištění filtru ten MicroMec vytáhnu, a budu sledovat, jestli dusík v akvárku půjde nahoru. Jinak mě nic nenapadá.
Tady máš ale v ceně póry, který neutemuješ. Leda ucpeš
No jen to zvažuju, zatím jedu v molitanu. Ani nevím, jestli to je v mým případě nutný. Popravdě řeším plovoucí bordel a slepou hladinu, což je tady OT a zkouším, co zabere. Tuning filtru je jeden z dalších pokusů a jen mě zajímalo, jestli ten příplatek za to stojí...
Kdysi jsem měl pískovou filtraci (molitan byl jedině z matrací)po měsíci to nešlo vysypat jak to bylo utemované. To co chceš je předci jen trochu drahý písek.

Mě vždycky zajímalo, jak to počítají, nebo měří?
Tak nějak to bude, ono reklamní letáček kde se říká, že jsou to moderní bezúdržbová média by měl obsahovat ještě informaci, že je to odvislé od počtů znečišťovatelů a zábrannám v podobě předfiltrů, tak aby se k těmto médiím už nedostávalo takové množství eklhaftu který právě ono zanášení bude způsobovat. Každý akvo je originál, puntík, tečka.

www.monsterfishkeepers.com/…
Eheim EHFISUBSTRAT with over 450 m2 per liter = 4842 sq. ft. of surface area per liter.
Biomax each ceramic ring contains at least 100 square feet of surface area x approx 66 rings per liter = 6600 sq. ft. of surface area per liter.
přepočteno 613m2/l
Jestli je to tak, tak má Biomax víc.
Samozřejmě jsem i četl, že více nemusí nutně znament lépe z hlediska rychlejšího zanášení menších pórů...
To mě samozřejmě napadlo jako první, šéfe

Ale u Fluvalu se mi to nějak nedaří dohledat. No budu googlit znova a lépe

EDIT
A jestli mi to sem za chvíli dáš s tím, že jsem uplně blbej, tak... jo

Porovnal bych si osídlitelnou plochu, údaje budou jistě k dohledání.
Zdravím
Je nějaký důvod, proč nepoužít Fluval Biomax? Plánoval jsem Eheim SubstratPro, ale zaujala mě cena Fluvalu. Odpovídá kvalita Biomaxu rozdílu ceny? O kvalitě SubstratPro mě přesvědčovat nemusíte

Díkes
Starší reakce
Pokud by se to neregenerovalo, vyčerpaly by se ionty Cl a nedocházelo by k ionové výměně... Ano, proplachuji to po regeneraci od solanky v destilce... určitě stačí pod tekoucí, vodovodní vodou
OK díky!!!!!

Když by se to nedělalo, přestalo by to plnit svojí funkci. Ano ten oplach bych prováděl.
Jj to regenerování v soli vím.
Jen mě zajímalo co by se mohlo stát kdyby se to nedělalo.
A ještě se zeptám,když to zregeneruju v solném roztoku,mám to ještě třeba propláchnout v akva vodě abych dostal zbytky soli z toho ven? Abych tu sůl nepustil do akva.
Je to iontoměnič a je třeba tento regenerovat, což se obvykle provádí v solném roztoku. Po určité době se jeho kapacita vyčerpá a neplní již svojí funkci a je proto nutné to "čištění" jak píšeš, tedy tu regeneraci aby se jeho funkce opět obnovila. Zpětné vylučování v akvarijních podmnínkách nehrozí.
0 13.05.2017 07:31
ercan [38] Zdarec!
Zase mám všetečnou otázku

.
Čistě teoreticky.
Když mám daný ve filtru Clear water.
Co by se mohlo stát,kdybych ho po těch cca třech měsících nevyčistil? Přestane fungovat,nebo přestane vztřebávat určité škodlivé látky z vody? Nebo je začne ze sebe vylučovat zpět do vody?
Předem děkuji za info!
A omlouvám se za pro někoho stupidní dotaz

Starší reakce
Já používám eheim substrat pro v kombinaci s biomolitanem a jsem s tím spokojený

.
kvietik napsal: Potreboval by som vedieť, či tieto anexy(používam clear water), môžem nechať vo filtri ak liečim ryby.Či neznižujú účinnosť liečiv. Teoreticky by to nemalo fungovať ako aktívne uhlie, ale nerozumiem dobre príliš týmto procesom čo sa tam deju.Mate s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
Určitě bych v tomto případě tyto syntetické pryskyřice z filtrace vyřadil, mají vysokou absorpční schopnost a stejně, jako třeba to aktivní uhlí snižují účinnost léčiv
tipuju 1.6litru ale nevim jiste
0 16.04.2017 10:44 artmle9 – Siporax
Zdravím, neví náhodou někdo kolik litrů je 1kg sera Siporaxu?
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 52
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 62279x