Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Jarden Sk napsal: Jj, to je teória, ale v praxi to tak vobec nemusí byť.
- Jak ale víte, zda je hnojení pro daný systém vhodné?
- Jak zjistit, zda biofiltr pracuje plně a efektivně?
- Je nutné studovat a naučit se interpretovat jevy svědčící o tom, co se děje dobře a co se děje špatně. Stručně řečeno, je potřeba doslova analyzovat jevy, protože ve skutečnosti, na nich záleží. Je to pragmatičtější, efektivnější a zábavnější, protože akvárium přestává být laboratoří a stává se skutečným ekosystémem.
- Akvárium je legitimní ekosystém se všemi složitostmi živého organismu. Představuje totiž mnohem větší variabilitu rychlosti metabolismu, než standardní organismus se známými potřebami, díky čemuž je zcela nemožné určit jeho ideální poptávku po živinách , protože závisí na mnoha faktorech, typ a hustota flóry, biologický rytmus způsobený intenzitou světla a fotoperiodou, úrodná kapacita substrátu, která se může měnit s jeho věkem a chemickými podmínkami v akváriu, chemické vlastnosti vody, vnitřní rozkladná zátěž z živočišného odpadu, mikrobiologická aktivita biofiltru i rhizosféry a mnoho, mnoho dalších faktorů.
- Pokud budeme mít akvárium jako pokusnou laboratoř, nikdy nebude stav akvária optimální.
-
Jj, to je teória, ale v praxi to tak vobec nemusí byť.Spýtaj sa Jab63, má Platinum a jak začne pridávať horčík, tak mu sl. hladina nabehne. V tomto akva sú vysoké dávky Mg, takže som jednoznačne za úpravu hnojenia, poriadne odkalenie Platina a miešať vodu 50:50-v Prahe zase tak tvrdá voda nie je.Plus ostatné čo som radil a čistenie filtra raz za mesiac ak to saje všetko filter z dna /Markusenka/ je nedostatočné.Okrem slepej hladiny je problém aj s rastom rastlín/pozri denník/, takže to nebude len jeden problém, ale aj org. znečistenie dna.Aspoň za mňa určite.
- k již uvedenému (drvi, Markusenka) bych doplnil, že pokud je akva otevřené, podílí se na slepé hladině látky obsažené v prostředí, kde se akvárium nachází (prachové a aerosolové částice ) = povrchové napětí vody
- do hnojení bych se nepouštěl

Ahoj.
No soudě podle toho co píšeš a jak vypadají poslední fotky v deníku, tak bych řekl, že ve filtraci problém nebude, ale vidím problém v tom jak máš umístěné sání vody z akvária, které natrápilo i mě. Na fotce to vypadá, že máš sací koš u dna, doslova v kontaktu se dnem a to je špatně, pak to saje všechno ze dna, včetně obsahu ze substrátů a tak se to jednak příliš víří a čurbes plave všude, část látek se vysráží na hladině.
Za mě zkus dát sání minimálně 5cm nad dno, možná klidně 8cm, zkusil bych aplikaci Seachem Pristine bakterií.
Mně v tvojí (jinak pečlivě vedené) prezentaci chybí to nejdůležitější: (nebo jsem to jen někde přehlédla?) jaké tam máš ryby a v jakém počtu a jak casto a ČÍM krmíš. Nadbytek biologickeho odpadu je dle mé zkušenosti většinou způsoben buď přerybněním, nevhodným krmivem nebo nedostatečnou filtrací (s filtry Tetratec mám jen omezené zkušenosti a moc se mi neosvědčil - ten jeden co jsem měla). Většinou jde o kombinaci všech těchto faktorů najednou.
Výživné substráty, které tam máš, také umí udělat v akváriu pěknou paseku a v rukou začátečníka bývají dost problematické.
Ale stejně si myslim, ze u tebe by mohl být problém spíš v rybí osádce, krmení a filtraci.
Ahoj, tvoje akvárium je otrávené živinami.Svetlo máš dobré, substrat výborný, výmeny a voda ok, filtrácia super-jediné čo je zle-hnojenie.
Urob poriadnu výmenu vody aj 3/4 akvária s povrchovým odkalením a vyčisti vatu a zregeneruj Purigen vo filtri.
Hnojenie: kúp si Profiplants N plus a P plus, testy Sera na NO3 a PO4.
Hnojiť budeš Complete free po výmene cca 5ml a neskôr denne 2ml. Prof Plus N a plusP podľa testov tak, aby si nemal 0mg/l-živiny máš v substráte tak vo vode stačí udržiavať tesne nad nulou. Ostatné hnojivá nepoužívaj-horčík, draslík aj vápnik máš v Prof.compl free.Miešanie vody je ok.


Zdravím, trápí mě opravdu rychlá a intenzivní tvorba slepé hladiny. Akvárium celkově neprospívá dobře a domnívám se, že tvorba slepé hladiny bude způsobena dost možná stejným činitelem jako celkový špatný stav akvaria. Bohužel popravdě nevím, co by v mém akvariu mohlo být takto zásadně špatně. Přikládám fotografii akvária po výměně vody a fotografii zachycující slepou hladinu, která se vytvoří během jednoho dne po výměně vody. Hladinu čeřím pomocí rozstřikovací rampy po celé zadní stěně akvária. Používám také skimmer, ale během 1 dne se skimmer zanese a přestane plnit funkci. Pokud alespoň 1x denně skimmer nevycistim, přestává fungovat výměna plynů a dochází velmi rychle ke zvýšení koncentrace CO2. Napadlo mě, že by slepou hladinu mohly způsobovat kořeny, které mám již v akváriu delší dobu a na dotyk se ze dřeva uvolňuje poměrně velké množství nečistot. Kořeny jsem tedy vyndal a umístil do kyblů mimo akvárium. Výsledek je takový, že voda v kbelících s kořeny je na hladině čistá. Za to v akváriu se slepá hladina tvoří vesele dál. Napadá Vás prosím čím jiným by toto mohlo být způsobeno? V prezentaci akvaria jsem se snažil podrobně vysvětlit, jak akvárium funguje, respektive nefunguje. Za případné rady budu moc vděčný. Děkuji
Starší reakce
V Magovom článku som narazil na zaujímavú úvahu citujem:"Vyhubit všechny bakterie je těžké. Potlačit některé bakterie v konkurenčním prostředí je naopak zřejmě velmi snadné." A druhá citujem:" domnívám se, že negativně zasáhnout do existující rovnováhy a poškodit vybrané kmeny mikrobů se nám v akváriích „daří“ náramně často; často tím spíše, čím jsme v péči horlivější." Lenže to asi funguje aj opačne, ako v tomto Luckyho prípade, nerobil údržbu, nečistil filter, prestal hnojiť...Čo ak sa už namnožené niektoré kmene baktérii prestali množiť v dôsledku zmeny/zanedbania pravidiel/ a odumierali vo filtri, kde nastal deficit O2 a tak v oxickom prostredí hladiny ich začali spracovávať ďalšie už prispôsobené zmenám organizmy.
Je to len moja úvaha, ale zdá sa mi možná.
Ahoj, písal o tom lacewings, ale ja nemám s hnojením a slepou hladinou žiadny problém/hnojím intenzívne a Lucky nehnojí vôbec/ a určite aj iné akvária, možno to súvisí aj tvrdosťou a konduktivitou, tam máme rozdiely,ale ja sa nemôžem zbaviť dojmu, že je to baktériami-mikroorganizmami.Máš Platinum nízke Ph v substráte a všetko sa ti odohráva hlavne vo filtri.No a tam bude podľa mňa pes zakopaný, iba neviem ako to funguje resp. nefunguje.
Mě slepá hladina reaguje na množství hnojiva. Můžu si vybrat. Buď budu mít čistou hladinu a parametry vody nedostatečné nebo obráceně. Momentálně se pokouším zvednout hladinu hořčíku a slepota se hned objevila ve zvýšené míře.
Ak to nebude z krmiva, tak súhlasím čo napísal Markusenka a ešte filter by som vyčistil a pridal vzduchovanie min. na noc.To hnojenie už nechám na teba, ale ja by som trochu prihnojil a podporil rastliny.

Sám jsem ze slepou hladinou dost dlouho zápasil a ani proud moc nepomáhal, musel by být opravdu silný a po celé hladině. Nepřišel jsem na to z čeho se dělá. Pomohl až skimmer.

Ahoj.
Mě se to jako slepá hladina nezdá. Podle fotky tam máš takový proud z rozstřikovací rampy s čeřením hladiny, že klasická slepá hladina nemá šanci se vytvořit. I další fotka, pohled z vrchu neznačí slepou hladinu.
Akvarijní voda se zda být trošku mléčná, ale může to dělat i spektrum světla. Pak je otázkou, co filtrace a zda ve vodě neplave větší množství částic, které filtrace nechytá. V tom ohledu by mohla pomoc aplikace Seachem Clarity, případně speciální bakterie Seachem Pristine, určené k boji proti slepé hladině a likvidaci úsad na dně při zanenedbané údržbě, nebo dlouhých intervalech údržby.
Mára
V prvním příspěvku jsem psal, že používám krmivo SAK. Jako každý, určitě neprekrmuji

nekrmím ani každý den. Pro ryby u dna mám nějaké tablety se spirulinou.
Z toho krmiva by to tiež mohlo byť-dobrá pripomienka, škoda že sa k tomu nevyjadril Lucky005, osobne by som vsadil na tie mikroorganizmy.Som za odstránenie príčiny a nie dôsledku, takže by bolo dobré prísť na to čo je spúšťač...Pri tak výkonnom filtri ako je Eheim by nemal byť problém čerenie hladiny, ktovie ako to vyzerá vo filtri, určite je tam poriadna kolónia baktérii.
turbo skimmer jsem mel, ale nevyhovoval mi. Nedokazal jsem najit rovnovahu mezi nasavanim filtru a skimeru, bud pracovalo jedno nebo druhe a porad jsem to musel upravovat. Je pravdou ze skladba je uplne jina, Valisnerie tam neni vubec, jsou tam jenom anubiasy, v podstate pokryte cele dno (budu muset aktualizovat fotky). Jelikoz to jsou pomalu rostouci rostliny oproti Valisnerii, mohlo to mit dopad na rovnovahu akva + mene casta vymena vody. Cestou hnojiva se nechci vydavat, protoze mi akva vzdy fungovalo i bez toho a mam obecne problem s pravidelnosti
vicemene slepa hladina je vice esteticky problem, pokud akva jinak funguje, ryby plavou, krevety chodi rostliny rostou...

nejčastěji slepou hladinu tvoří proteiny (bílkoviny), které do vody neustále vylučují mikroorganismy, bezobratlí a ryby
- dále jsou to látky obsažené v prostředí, kde se akvárium nachází (prachové a aerosolové částice ) = povrchové napětí vody
- krmivo pro ryby (dle druhu používaných krmiv/nejčastěji tukové složky, především u levných krmiv)
- "slepá hladina" se proto tvoří i v dobré fungujících akváriích, pouze je tam vždy jiný podíl aktivátoru (mikroorganismy, bezobratlí, ryby, tuky, bílkovina, sinice, prachové částice, atd)
- za aktivátor lze považovat i hnojiva, proto nelze jednoznačně říci (viz níže příspěvky o aplikaci hnojiv), že přidáním této "složky" bude příčina slepé hladiny odstraněna

Ešte ma napadla druhá možnosť a tou je,že je tam deficit všetkých živín /neprítomnosť rias tomu naznačuje, tak voda bude velmi chudá na živiny a odpad a aj to čo sa vytvorí zhtnú tie valisnerky/.Pretože sa riasy nevyskytujú, tak zdrojom slepej hladiny by mohli byť odumreté organizmy baktérie a na nich pracujú ďalšie živé baktérie/v tomto prípade viac kyslíku na hladine a menej vo vode-filtri/Ako by si baktérie našli lepšie miesto na činnosť, kde je viac O2.Tomu naznačuje, že sa to do dvoch dni opakuje, to je cca doba než baktérie osídlia plochu v akva/napr. pozorovatelné pri vložení nového koreňa do akva-oslizne na druhý-tretí deň/
Určite doplň ešte rastliny a občas tam kapni aj hnojivo najlepšie komplexné aj s NO3 a PO4, keď budú poriadne fungovať rastliny, tak aj odpad sa bude lepšie a rýchlejšie spracovávať a nebude sa hlavne tolko tvoriť/aj z nedostatočne fungujúcich rastlín vzniká org.odpad/.Filter by som vyčistil tiež. Keď si sa viac staral sl.hladina nebola, tak bude príčina tam.Baktérie v akva ti fungujú dobre a sú zrejme premnožené, ale nespotrebúvajú sa dostatočne vytvorené živiny, tým že niektoré živiny chýbajú napr. K alebo mikro alebo P, to by chcelo skontrolovať a prispôsobiť hnojenie.
Ahoj,díval jsem se na tvou prezentaci a koukám,že tam vnější filtr eheim 2222.Tak kup od dennerle turbo skimmer,zapoj ho k eheimu a máš po problému se slepou hladinou. Mám to tak už léta a funguje to dokonale.
Jsem si vědom že výměna vody je důležitá, akvárka už mám nějaký pátek. Ale jednou týdně jsem to dělal v začátcích, potom jsem periodu postupně prodlužoval a nebyl problém. Navícs rodinou na to už není moc času. Vím není to omluva, ale pokud třeba vyměním 2/3 vody při důkladném odkalovani dna, přece se to nemůže objevovat během dvou dnů znovu, čekal bych delší čas. A pokud by bylo příliš odpadu v akva, tak by se musela objevovat i řasa, ne? Navíc nemám přerybněno jenom malé tetry.
Kořen mám dlouho a je to takový ten těžký z cizokrajného dřeva, při čištění ho vždy vytahuji.
Děkuji za rady zkusím tedy častěji čistit akva.
Jestli máš v akváriu nějaký kořen, tak ho taky trochu zkontroluj, jestli ti někde nezahnívá.
Nemôžeš na to takto kašľať, výmeny vody sú dôležité, ak nehnojíš tak dodáš aspoň to minimum čo vst. voda obsahuje. Parametre vstupnej máš celkom dobré, tak tam nalej trochu hnojiva komplexného aj s NO3 a PO4/dusičnany a fosforečnany/ a bude to šlapať. Takto sa ti koncentruje org. odpad a prestávajú fungovať procesy v akva, takže podľa mňa stačí vymieňať 1/3 vody 2x do týždňa s prihnojením a bude to ok. Neskôr stačí tak raz za týždeň to si už upravíš podľa podmienok. Uvažuj! Hore máš odkaz, prečo sa tvorí slepá hladina.
Údržba trochu vazne tak 1x do měsíce a PMDD roky vůbec nepoužívám, vlastně žádné hnojivo.
Údržba? PMDD -ktoré zložky?



Zkoušel jsem pročítat tuto sekci o hladině, ale chytrý z toho moc nejsem. Proto by mě zajímalo, jestli by někdo dokázal z fotek určit druh slepé hladiny a možnou příčinu vzniku. Když to stáhnu Skimerem do několika dnů je to zpět. Bojuju s tím několik let. Krmivo sak a řekl bych, že neprekrmuji.
Asi to ničemu nevadí, jedna se spíše o estetiku. Dříve jsem s tím problém neměl. Předem děkuji za jakékoliv rady.
Starší reakce
Můžu jenom pootocit tou triskou nahoru aby to víc hnalo hladinu
Ubrouskem

Nevím jestli máš možnost zvednout vývod z filtru mírně k hladině aby s ní trochu pohnul

.

A čím bych ho mohl odstranit ? Filtr mám nastavený aby mi proud sel takhle do skla
Pokud je povlak hodně silný zamezuje výměně plynů mezi vodou a vzduchem. Některé ryby a plži ho konzumují ale lepší je čeřit hladinu nebo odstranit ručně .

Starší reakce
Protože levatky se (mimo jiné) tou slepou hladinou živí.
Filtrování tam máme ale nepomáhá to.
A k čemu levatky?
Pokiaľ nechceš používať mechanické filtrovanie - skimer, tak odpoveď máš hore v modrom poli

0 15.02.2020 22:55 Dastyán – Slepá hladina
Dobrý den potřebuji poradit jak zneškodnit slepou hladinu a co delat aby uz se tam nikdy neudelala. A nechci používat chemii
Starší reakce
V modrém rámečku je uvedeno, jaký proces způsobuje slepou hladinu.
Upozornění na vzlínající nečistoty,které jsou lehčí než voda a uvolňují se z části suchého substrátu a dekorací, s tím nemají nic společného.
Konzistence je identická, ale slepá hladina ve smyslu toho, co mají akvaristé nejčastěji doma, to není.
Můžeme vést diskusi, jestli výrazem slepá hladina pojmenovat každej mastnej flek, ale nediskutujme, prosím.
Hezký den, 0:28 až 0:33 je krásně vidět i jak se ,,trhá,,.
To se slepou hladinou nedá nazvat, to je prostě špinavá voda

.
V tomto videu je hned po nalití pár hrnků vody vidět krásně se tvořící slepá hladina.
www.youtube.com/…Starší reakce
Keď to tu tak čítam, nesúhlasím s niektorými diskutérmi. To, že si napojil skimmer na filter nemohlo ohroziť nitrifikáciu v ňom. Takto funguje väčšina jazierkových filtrov, ktoré zberajú nečistoty do filtra z hladiny a je ich určite väčšie množstvo ako je v uzavretom systéme akvária.Príčinu by som hĺadal v kontaminácii vzduchu okolo akvária napr. si manipuloval s nejakou chemikáliu a výpary mohli spôsobiť otravu, alebo kontaminácii vody v akváriu, veď jedy môžu vznikať aj v dne /metán, sirovodík, alebo meď, železo/ je tu veĺa premenných. Mohlo sa koniec koncov aj spomaliť prúdenie a pridaním skimra a tým nazhromaždiť odpad a stúplo NO2 alebo znížiť okysličovanie akva.
Ale rozumieme si, len každý pripisujeme dôsledkom inú mieru. To množstvo odpadu z krmiva a rastlín nie je veľké a nie je v mojich možnostiach ho odstraňovať každý deň, čiže v tomto kontexte je bezpredmetné, či hnije v akváriu usadené na sacích mriežkach alebo vnútri filtra vyjde narovnako.
Problém u mňa bol, že niečo (zatiaľ neviem čo) zdecimovalo nitrifikačné baktérie v zabehnutom akváriu (filtri), ale len tie, ktoré premieňajú amoniak na dusitany, amoniak bol stále nulový, dusitany sa zvyšovali. Typoval som to na bordel zo slepej hladiny, ale možno klesla koncentrácia kyslíka, možno oboje naraz, uvidím či sa to bude opakovať.
O predfiltri som už uvažoval, ale samotný filter je po 2 týždňoch od údržby čistý, zatiaľ si to nechávam ako záložný variant.
Nějak si nerozumíme v tom, co se Ti snažím vysvětlit,pro mne je jednoduší odstranit příčinu a zabránit vniknutí pevných částí biologického odpadu do sebelepší filtrace,je poněkud naivní si myslet,že se v ní mrtvá hmota rozloží a vyplaví se zpět do akva,bez negativních následků.

Pořiď si předfiltr a nemusíš tak často lozit do filtru.
No ale v tom prípade všetky časti rastlín, krmiva a živočíchovia skončia vo filtri rovnako so skimmerom, alebo bez neho. Jediný rozdiel je v tom, že takto sa tam dostali nárazovo v pribehu pár hodín, ale predpokladal som, že veľký filter (12l) si v menšom akváriu (160L) s týmto odpadom hravo poradí aj tak.
Podstatné je,to co projde sáním do filtrace,hladina a voda je sice po sepnutí skimmeru čistá,ale jak sám uvádíš,tak se veškerý odpad (části rostlin,drobní živočichové,případně krmivo) skončí ve filtru,tím se zbytečně snižuje jeho výkonnost a může dojít k jeho zahnívání.

Obávam sa, že tomto prípade je poriadky povlak dôsledkom môjho experimentovania, keď som rozstrekovaciu rampu dal nižšie pod hladinu, aby toľko nečerila vodu kvôli únikom co2 pre rastlinky. Kedže ale pri Macracanhtách žiadne pekné rastlinky dlho neprežijú, nechám tomu voľný priebeh, rampu som vrátil naspať, zase čerí vodu, hladina je čistá, co2 už neriešim ...
Filter je čistý, pred 2 týždňami veľké čistenie. Prečo je skimmer napojený na filter zlé riešenie? ťahá vodu z hladiny, aj zospodu zo dna, pomer sa dá nastaviť, väčšinu ťahá zo dna, teda všetok bordel aj tak skončí na poslednom stupni filtra v molitanoch, prinajhoršom na filtračnej vate. Alebo sa mýlim v úsudku ?
Tak si vyčisti filtr a již nikdy na něj nenapojuj skimmer,úklid nespočívá v tom,že lejno kopneme pod postel a ptáme se, co nám to tu smrdí

.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Přidat reakci
1 ...... 37 38
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45394x