Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
A na jakém principu to funguje. Z toho obrázku toho moc ne výčtu. To je nějaká vrtulka?
Opakování je matkou však víme čeho.

Takto je slepá hladina taky definována, "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě". Pokud máš hladinu dostatečně rozhejbanou, tak bych se zaměřil na to ostatní, jak zde již zaznělo, to co obsahuje krmení dovede mnohdy překvapit, prostě kde je více masový a hlavně tukový složky...
děkuji za vysvětlení, ale myslel jsem, že pokud nefiltruje přes rašelinu, či nemá substrát, který snižuje pH, tak tomu tak je.
Při krmení mrazenou patentkou (tuk) skutečně film vzniká a pokud je v nádrži špatné proudění, může to vést k filmovému povlaku...
...V první řadě tam máš moc co2 (cca 40mg - stačí polovina)...
Čert byl akvaristům dlužný Tilmannovu tabulku.

Ti, co tomu prdlajs rozumí, sem potom píšou podobné "rozumy", jako vy...
...navíc ti unikají bublinky z difuzoru na hladinu a tam můžou tvořit ten film...
Zaměňujete příčinu za následek - nejprve je slepá hladina, pak špatná výměna plynů přes ni.
(9983)
Dej výtok s filtru tak aby ti trošičku bublal a slepá hladina nebude tak výrazná

Navíc, každou hlavu, když otočíš vzhůru nohama, tak ti udělá stejnou práci. Ale je to další spotřebič, další rušivý kabel do akva. U velkých zabudovaných nádrží se to ztratí.
Já se tím zas tak netrápím, v určité míře je slepá hladina normální jev, cituji: "V téměř každém akváriu se časem na vodní hladině vytvoří film z mikroorganismů, prachu, olejů a živočišných tuků".
Jednou za dva dny do sklenice, jemně ponořeným hrdlem, odleji hladinu a je to.
Myslím,že to mohou dělat vločky,nebo ponoření rukou do akvárka určitě.
Krmím mraženýma patentkama a vločkama, poslední dobou dávám SAK Green (dostal jsem vzorek v akvaristice) ale slepou hladinu jsem měl už předtím.
nezměnil jsi krmivo?Mražené by to nemuselo dělat.
Stejně bych to bral jako poslední východisko

Chtěl bych najít hlavně příčinu, od založení jsem s tím do teď neměl žádný problém.
0 23.12.2012 22:11
Nympheas [111] - Labyrintky No, mě se slepá hladina dělá ve dvou akváriích a v jednom je málo dusičnanů (do 10) a v druhým naopak celkem dost (přerybněno), takže bych v tom souvislost nehledal. Nezměnil jsi krmivo, za masitější, masnější?

Skrimmer bych taky koupil ale bohužel nemám externí filtr
0 23.12.2012 22:01
azonic [63] - Rostliny CO2 přiškrtím

difuzor už není v rohu jak je vidět na fotkách v prezentaci ale dal jsem ho do proudu před filtr. Mám skleněný difuzor s keramickou patronou a bohužel dělá celkem velké bubliny které se nerozpustí i když je unáší proud z filtru. Naštěstí zítra najdu pod stromečkem CO2 reaktor
www.jbl.de/… tak uvidím jestli se to potom zlepší.
PS: Někde jsem četl že se slepá hladina tvoří v akvárkách kde je málo dusičnánů, je na tom něco pravdy?
V první řadě tam máš moc co2 (cca 40mg - stačí polovina) a navíc ti unikají bublinky z difuzoru na hladinu a tam můžou tvořit ten film.
P.S.: Uber co2 a difuzor dej blíž k filtru, aby jimi proud více míchal. Zvýšíš účinnost a ušetříš

Edit: Ještě by to chtělo asi vnější filtr - volitelnými náplňmi lépe odfiltruješ případný zákal. Ale je mi jasné, že hledáš příčinu, ne jeho odstranění.
0 23.12.2012 19:29
azonic [63] - Rostliny Už asi měsíc se mi v akva dělá slepá hladina, nepomáhá ani čeření hladiny. Když film z hladiny stáhnu ubrouskem tak se zase za chvilku spojí

Navíc poslední dobrou když stahuju povlak z hladiny tak se mi zakalí celé akvárko. Problém se zakalením celého akva se mi stal po tom co jsem asi před týdnem zvýšil dávku CO2, KNO3 a PMDD navíc jsem začal přidávat PMFE. Zajímalo by mě jak se zabvit slepé hladiny a zákalu vody. Předem děkuji za každou radu.
Akva má 85l (čistý objem)
pH - 6,5
UT - 4°dkH
teplota vody 24°C
PMDD - 1,5ml
KNO3 10ml (12g KNO3 v 250ml vody)
PMFE 2ml
Starší reakce
Máte, prosím, nejaký link, kde by som to UV žiariviek poštudoval?
Žil jsem v domnění, že "obyčejné" zářivky UV-A neemitují, ale ouha...

Některé z těch v akvaristice velmi frekventovaných malé množství tohoto záření vydávají. Jejich vliv na hladinové povlaky, způsobené mikroorganismy, bude IMO zanedbatelný - vím o "slepých hladinách" v nádržích osvětlovaných výše zmíněnými zářivkami s malým podílem UV-A záření...
Dal bych jim čas si zvyknout na novou situaci.

KarlosS napsal: Zřejmě tam chybí to UV záření, které ty bakterie zabíjí.
Myslíte, že pri LED chýba ultrafialové žiarenie, ktoré negenerujú ani žiarivky? To by som potom musel mať slepé všetky nádrže. Pretože všade mám žiarivky (v dvoch + LED), ale nemám, takže chýbajúcim UV to určite nebude...
dik, evidentne ta druha foto je moj pripad, cerenie hladiny nepomaha a vzduchovanie ani hladinovy zberac neplanujem. A pokial je to bakteria, malo by pomoct UV, ale nepomohlo. Takze budem skusat dalej. Hlavne by ma ale zaujimalo co sposoby ze sa ten povlak vytvori
Co je to slepá hladina tak to už je tu několikrát napsáno. Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Pokud povlak není příliš silný tak to ničemu nevadí. Naopak ti co používají CO2 nemají potom takové ztráty. Ani čeření hladiny někdy nepomáhá, protože kousek od proudu se slepá hladina opět uzavře. Pokud to někomu opravdu vadí může použít hladinový sběrač.

mrkněte tady
aquariumalgae.blogspot.nl
rozlišujou dva typy slepé hladiny
1) bílkovinný bio film - pravděpodobně hodně org. odpadu, slabá cirkulace, nedostatek CO2
2) slepá hladina způsobena Eisenbacteria (železná bakterie) - prstem se dá rozrušit povrch s. hladiny, je tenčí, pomáhá čeřit hladinu...
mrkněte na výše uvedený odkaz, jsou tam zajímavý informace k tomuto tématu
mně se osvědčil skimmer, který vyčistí hladinu do naprosté čistoty

ja to robim tak ze pri vymene vody otocim odkalovac k hladine, takze to funguje ako hladinovy zberac.
toto este nedokazuje ze za to mozu LED, pravdepodobne by u teba nastala rovnaka situacia aj keby si mal ziarivku. Podla mna je to v pripade otvoreneho akva sposobene bud niecim co je vo vode a pri zvysenom odpare sa to koncentruje na hladine, tym ze das krycie skla znizis odpar, alebo niecim vo vzduchu co sa na hladine zachytava a pouzitim krycich skiel tomu zabranis. Kazdopadne je to zatial len moja domienka. Ale kedze sa mi teraz slepa hladina spravila, tak ak pridem na nieco konkretnejsie dam vediet

, ale pretoze som mal sinice zatemnil som akva a slepa hladina zmizla, po odokryti sa znova do tyzdna vratila.
ximo napsal: Je to spôsobené LED pásmi
Tak to ma zaujíma, ako to tie LED pásy bez krycieho skla spôsobujú?
mozes to skusit vysvetlit?
Je to spôsobené LED pásmi, ktoré máš v kryte. Ja som to vyriešil použitím plexiskla, ktoré som vlepil medzi pásy a hladinu.
Starší reakce
1 05.12.2012 20:58
MartyD [1] - Asie 
Dobrý večer!
Před týdnem jsem do akva nasadil novou osvětlovací rampu vlastní výroby - osazenou tříčipovými LED 5050 s parametry 96 LED / 1200 lm / 18 W / 6000 K .
Původně jsem svítil Aqua Glo 18 W, 43 cm.
Hned po prvním dni svícení se mi v akva udělala silná vrstva na hladině vypadající jako slepá hladina, nicméně v takovémto rozsahu jsem to ještě nikdy neviděl. Přikládám fotky - prosím o radu, zda se jedná o klasickou slepou hladinu, nebo o něco jiného (například usazeniny z výparů z pryskyřice na LED pásku?) - pokud jde o slepou hladinu, co ji může způsobovat? Příliš mnoho světla, málo světla, špatné spektrum nebo úplně něco jiného ?
Denně hladinu stahuji, včera jsem zkusmo snížil výkon osvětlovacího tělesa na 12 W (svítím jen dvěma čipy) a žádná změna. První týden jsem také denně měnil šestinu vody, teď už mě to přestalo bavit a nemělo to žádný efekt.
Při "stažení" toho povlaku tvoří takové třísky a láme se to, což by také ukazovalo na slepou hladinu (viz definice výše).
Ale PROČ?
Díky za pomoc.
Starší reakce
Třeba takto je slepá hladina taktéž definována: "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě". Jinak jsi ve správným vlákně a když se začteš a pokud máš na hladině takovej film, někdy i tvořící se lámající škraloup, tak slepou hladinu máš.
Ahoj, prosimvás, co je slepá hladina? Všude se o ní píše a nikde není definovaná
Starší reakce
Tabletu si dávať ani nemusel,tá rastie aj bez toho.(+pridá niečo naviac v podobe antibiotík)
U mě jsou šneci taky první obyvatelé, vždy... i když je tam nedávám cíleně. Prostě mám šneky ve všech akváriích a když zakládám nové, tak se mi tam připletou na rostlinách či na filtru, který ve starším zajetém akva zabíhám, nebo jakkoliv jinak. Kromě jednoho krevetárka je mám všude.
U mě jsou šneci první obyvatelé akvária, jdou tam v den založení akva. Vodu posléze měním denně po dobu 10-14 dní a potom už obden.

Seženeš. Doporučuji navštívit buď obchod Sklorex, a nebo si počkat a zajít si na Akvaburzu, tam bude spousta rostlin i rybek... a první nepříliš náročné rybky by sis tam už mohl koupit. Myslím na té burze, ne ještě teď, zatím je na rybky brzo, ale šneky už by sis tam pustit mohl, jak doporučoval romant níže.
Díky snad to někdě tady seženu

i ty šneky

Rýchlorastúce, ako ti dal odkaz romant.

Aj mne sa stáva.To by som nebol ,,akvarista,,.

Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 37 38
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45380x