Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:23 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: azonic
nezměnil jsi krmivo?Mražené by to nemuselo dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:21 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Nympheas
Stejně bych to bral jako poslední východisko :-) Chtěl bych najít hlavně příčinu, od založení jsem s tím do teď neměl žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:11 Žena Nympheas [111] - Labyrintky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:09 Žena Nympheas [111] - Labyrintky
Nepřipojuje se na filtraci,je to úplná novinka,má ho sklorex.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: azonic
No, mě se slepá hladina dělá ve dvou akváriích a v jednom je málo dusičnanů (do 10) a v druhým naopak celkem dost (přerybněno), takže bych v tom souvislost nehledal. Nezměnil jsi krmivo, za masitější, masnější? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:05 Muž azonic [63] - RostlinyRe: Nympheas
Skrimmer bych taky koupil ale bohužel nemám externí filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:02 Žena Nympheas [111] - Labyrintky
Právě mi dorazil nový skimmer zn. Eheim a pokud někomu vadí mastný povlak, mohu jedině doporučit.Během minuty je hladina čistá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:01 Muž azonic [63] - Rostliny
CO2 přiškrtím ;-) difuzor už není v rohu jak je vidět na fotkách v prezentaci ale dal jsem ho do proudu před filtr. Mám skleněný difuzor s keramickou patronou a bohužel dělá celkem velké bubliny které se nerozpustí i když je unáší proud z filtru. Naštěstí zítra najdu pod stromečkem CO2 reaktor www.jbl.de/… tak uvidím jestli se to potom zlepší.

PS: Někde jsem četl že se slepá hladina tvoří v akvárkách kde je málo dusičnánů, je na tom něco pravdy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 21:49 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: azonic
V první řadě tam máš moc co2 (cca 40mg - stačí polovina) a navíc ti unikají bublinky z difuzoru na hladinu a tam můžou tvořit ten film.
P.S.: Uber co2 a difuzor dej blíž k filtru, aby jimi proud více míchal. Zvýšíš účinnost a ušetříš:-)
Edit: Ještě by to chtělo asi vnější filtr - volitelnými náplňmi lépe odfiltruješ případný zákal. Ale je mi jasné, že hledáš příčinu, ne jeho odstranění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 19:29 Muž azonic [63] - Rostliny
Už asi měsíc se mi v akva dělá slepá hladina, nepomáhá ani čeření hladiny. Když film z hladiny stáhnu ubrouskem tak se zase za chvilku spojí :-( Navíc poslední dobrou když stahuju povlak z hladiny tak se mi zakalí celé akvárko. Problém se zakalením celého akva se mi stal po tom co jsem asi před týdnem zvýšil dávku CO2, KNO3 a PMDD navíc jsem začal přidávat PMFE. Zajímalo by mě jak se zabvit slepé hladiny a zákalu vody. Předem děkuji za každou radu.

Akva má 85l (čistý objem)
pH - 6,5
UT - 4°dkH
teplota vody 24°C
PMDD - 1,5ml
KNO3 10ml (12g KNO3 v 250ml vody)
PMFE 2ml
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 22:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Máte, prosím, nejaký link, kde by som to UV žiariviek poštudoval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: slavko
Žil jsem v domnění, že "obyčejné" zářivky UV-A neemitují, ale ouha... :-O
Některé z těch v akvaristice velmi frekventovaných malé množství tohoto záření vydávají. Jejich vliv na hladinové povlaky, způsobené mikroorganismy, bude IMO zanedbatelný - vím o "slepých hladinách" v nádržích osvětlovaných výše zmíněnými zářivkami s malým podílem UV-A záření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:23 R Muž romant [27987] Re: shotik
Dal bych jim čas si zvyknout na novou situaci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:21 Muž shotik [60] - Mořské ryby
u me to asi vyresil vzduchovaci kamen a jina filtrace. dal sem bublifuk a je hladina krasne cista. ted spis resim ze se toho mozna ryby boji a jsou u dna pouze a nechteji plavat :/ snad jen prechodna doba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 21:17 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Zřejmě tam chybí to UV záření, které ty bakterie zabíjí.
Myslíte, že pri LED chýba ultrafialové žiarenie, ktoré negenerujú ani žiarivky? To by som potom musel mať slepé všetky nádrže. Pretože všade mám žiarivky (v dvoch + LED), ale nemám, takže chýbajúcim UV to určite nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 16:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
TAdy ale teď jde o to, že několika lidem se slepá hladina začala tvořit, až když začali svítit LEDkama. Viz. i diskuze LED osvětlení. Zřejmě tam chybí to UV záření, které ty bakterie zabíjí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 15:40 Muž Miso [470] Re: tajfun1
dik, evidentne ta druha foto je moj pripad, cerenie hladiny nepomaha a vzduchovanie ani hladinovy zberac neplanujem. A pokial je to bakteria, malo by pomoct UV, ale nepomohlo. Takze budem skusat dalej. Hlavne by ma ale zaujimalo co sposoby ze sa ten povlak vytvori
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2012 14:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miso
Co je to slepá hladina tak to už je tu několikrát napsáno. Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Pokud povlak není příliš silný tak to ničemu nevadí. Naopak ti co používají CO2 nemají potom takové ztráty. Ani čeření hladiny někdy nepomáhá, protože kousek od proudu se slepá hladina opět uzavře. Pokud to někomu opravdu vadí může použít hladinový sběrač.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2012 14:13 Muž tajfun1 [222] Re: Miso
mrkněte tady
aquariumalgae.blogspot.nl

rozlišujou dva typy slepé hladiny
1) bílkovinný bio film - pravděpodobně hodně org. odpadu, slabá cirkulace, nedostatek CO2
2) slepá hladina způsobena Eisenbacteria (železná bakterie) - prstem se dá rozrušit povrch s. hladiny, je tenčí, pomáhá čeřit hladinu...

mrkněte na výše uvedený odkaz, jsou tam zajímavý informace k tomuto tématu

mně se osvědčil skimmer, který vyčistí hladinu do naprosté čistoty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 14:09 Muž Miso [470] Re: shotik
ja to robim tak ze pri vymene vody otocim odkalovac k hladine, takze to funguje ako hladinovy zberac.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 14:01 Muž Miso [470] Re: ximo
toto este nedokazuje ze za to mozu LED, pravdepodobne by u teba nastala rovnaka situacia aj keby si mal ziarivku. Podla mna je to v pripade otvoreneho akva sposobene bud niecim co je vo vode a pri zvysenom odpare sa to koncentruje na hladine, tym ze das krycie skla znizis odpar, alebo niecim vo vzduchu co sa na hladine zachytava a pouzitim krycich skiel tomu zabranis. Kazdopadne je to zatial len moja domienka. Ale kedze sa mi teraz slepa hladina spravila, tak ak pridem na nieco konkretnejsie dam vediet ;-) , ale pretoze som mal sinice zatemnil som akva a slepa hladina zmizla, po odokryti sa znova do tyzdna vratila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 13:44 Muž shotik [60] - Mořské ryby
tak ja mam s timto problem i s krycim sklem . Sklo mam polozene na akva , ve skle vyriznute otvory pro odvetravani , pasky polozene primo na sklo v hlinikovem profilu pro chlazeni . Povlak na vode nejde nicim moc sebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 13:17 Muž ximo [11] - Asie
Založil som si miničko v kancelárií pre pár krevetiek. Ako osvetlenie som použil klasický LED pás zaliaty v silikóne do vlhkého prostredia. Ako voda kondenzovala na páse prestal byť číry a pravdepodobne vylučoval „niečo“, čo spôsobilo povlak presne rovnaký ako na foto od MartyD. Pás bol priamo nad hladinou. Intenzita povlaku bola zo dňa na deň väčšia. Po prečítaní tohto príspevku som použil krycie sklo a kryt položil naň. A hladina je nádherne čistá bez povlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 13:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ximo
ximo napsal: Je to spôsobené LED pásmi
Tak to ma zaujíma, ako to tie LED pásy bez krycieho skla spôsobujú?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 11:44 Muž Miso [470] Re: ximo
mozes to skusit vysvetlit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2012 10:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
No vida, jak se nám LEDky vybarvily. Je vás víc, kdo s tím má problém. Ještě že já mám krycí sklo:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2012 10:26 Muž ximo [11] - AsieRe: MartyD
Je to spôsobené LED pásmi, ktoré máš v kryte. Ja som to vyriešil použitím plexiskla, ktoré som vlepil medzi pásy a hladinu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:59 Muž MartyD [1] - Asie
Fotka k příspěvku celou hladinu to uzavře, udělá to film dokonce okolo rozstřikovací rampy filtru
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:58 Muž MartyD [1] - Asie
Fotka k příspěvku Ještě jednu fotku - zespoda, dělá to tam trochu duhu (?)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2012 20:58 Muž MartyD [1] - Asie
Fotka k příspěvku Dobrý večer!

Před týdnem jsem do akva nasadil novou osvětlovací rampu vlastní výroby - osazenou tříčipovými LED 5050 s parametry 96 LED / 1200 lm / 18 W / 6000 K .

Původně jsem svítil Aqua Glo 18 W, 43 cm.

Hned po prvním dni svícení se mi v akva udělala silná vrstva na hladině vypadající jako slepá hladina, nicméně v takovémto rozsahu jsem to ještě nikdy neviděl. Přikládám fotky - prosím o radu, zda se jedná o klasickou slepou hladinu, nebo o něco jiného (například usazeniny z výparů z pryskyřice na LED pásku?) - pokud jde o slepou hladinu, co ji může způsobovat? Příliš mnoho světla, málo světla, špatné spektrum nebo úplně něco jiného ?

Denně hladinu stahuji, včera jsem zkusmo snížil výkon osvětlovacího tělesa na 12 W (svítím jen dvěma čipy) a žádná změna. První týden jsem také denně měnil šestinu vody, teď už mě to přestalo bavit a nemělo to žádný efekt.

Při "stažení" toho povlaku tvoří takové třísky a láme se to, což by také ukazovalo na slepou hladinu (viz definice výše).

Ale PROČ?

Díky za pomoc.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.10.2012 12:27 R Muž romant [27987] Re: 1kolda1
Třeba takto je slepá hladina taktéž definována: "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě". Jinak jsi ve správným vlákně a když se začteš a pokud máš na hladině takovej film, někdy i tvořící se lámající škraloup, tak slepou hladinu máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2012 12:22 Muž jeepar [27] – Slepá hladina
Ahoj, prosimvás, co je slepá hladina? Všude se o ní píše a nikde není definovaná

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 21:14 - Re: exix
Tabletu si dávať ani nemusel,tá rastie aj bez toho.(+pridá niečo naviac v podobe antibiotík)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 21:02 exix Re: romant
tak jsem si koupil
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
dal jsem k ni při vysazeni jednu tabletu hnojiva tak snad se jí bude dařit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 20:17 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
U mě jsou šneci taky první obyvatelé, vždy... i když je tam nedávám cíleně. Prostě mám šneky ve všech akváriích a když zakládám nové, tak se mi tam připletou na rostlinách či na filtru, který ve starším zajetém akva zabíhám, nebo jakkoliv jinak. Kromě jednoho krevetárka je mám všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 19:58 R Muž romant [27987] Re: malyLibor
U mě jsou šneci první obyvatelé akvária, jdou tam v den založení akva. Vodu posléze měním denně po dobu 10-14 dní a potom už obden. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 19:54 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: exix
Seženeš. Doporučuji navštívit buď obchod Sklorex, a nebo si počkat a zajít si na Akvaburzu, tam bude spousta rostlin i rybek... a první nepříliš náročné rybky by sis tam už mohl koupit. Myslím na té burze, ne ještě teď, zatím je na rybky brzo, ale šneky už by sis tam pustit mohl, jak doporučoval romant níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 19:25 exix Re: romant
Díky snad to někdě tady seženu :) i ty šneky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 16:03 - Re: exix
Rýchlorastúce, ako ti dal odkaz romant. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 16:02 - Re: Sid
Aj mne sa stáva.To by som nebol ,,akvarista,,. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 14:09 exix Re: prasan
Bohužel tohle mi v prodejně neřekli, jen at si vyberu která se mi libí. Co byste doporučoval do nového akvaria ? za rostliny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
Občas taky "ustřelím". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:43 R Muž romant [27987] Re: Sid
Dostupné informace z jiných stránek říkají, že tam budou opravdu asi jenom ty valisnerky a tudíž jsem byl zřejmě odchycen při chytračení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:38 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
Sichr je sichr, že? :-D (Taky bych to prosil smáznout. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:27 R Muž romant [27987] Re: Sid
Je podzim, tak kličkuju jak zajíc. :-D (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:23 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
No, já zmínku o dalších rostlinách nenašel, jen o valisneriích. (Ale dobrý pokus, jak se vyvléknout. :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:14 R Muž romant [27987] Re: Sid
U té valisnerky ne, ostatní rostlinstvo je nám prozatím utajeno, neb kolega nemá prezantaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 13:12 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
...To hnědnutí konců rostlin je možná jejich adaptace na podvodní podmínky, neb drtivá většina rostlin je pěstována nad vodou (emerzně)...
To ale nebude tento případ. Nebo ano? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 12:34 - Re: exix
A do čerstvo založeného akvária Valisnérie nebola dobrá voľba.Vyhovuje im zabehnuté dno.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45045x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=1051