Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 11:08 Muž Miso [470] Re: malyLibor
to je to o com som pisal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 23:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
A další příklad je takové jakoby.... tenké sklo nebo tak nějak to vypadá... když hladinu zčeříš, tak se to rozláma a ty rozlámané kousky jsou bílé, když tam strčíš prst, je taky po vytažení bílý - to jsem měl nedávno v elementce... ale zmizelo to, jak se to objevilo... a taky se tu o tom už asi 17x psalo stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 18:58 R Muž romant [27987] Re: Miso
Pro mě, za mě, klidně, on když bude tazatel trošku hledat, tak se ke kýžený informaci jistě dostane. ;-) Uvedl jsem jednu z možných definic a Ty uvádíš, řekl bych druhý častý příklad. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.03.2013 18:55 Muž Miso [470] Re: romant
treba povedat ze to je len jeden typ povlaku a to mazlavy, druhy typ je akoby film ktory ked narusis sa rozpadne ale za chvylu sa zasa spoji (uz si nepametam nazov ale niekde to tu je) a na ten ti ani cerenie hladiny nepomoze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 16:50 R Muž romant [27987] Re: jir007
Třeba takto je slepá hladina taktéž definována: "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě". :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   09.03.2013 14:33 Muž Horác [3942] Re: jir007
jir007 napsal: nikde jsem nevyčetl co to ta slepá hladina je?
Sedmnáctistránkové vlákno na téma slepá hladina a nikde se tu nepíše, co to vlastně je? Tomu se mi nechce věřit ... Já sám jsem to sem psal (minimálně jednou) :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 14:05 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: jir007
Tak to stáhni ubrouskama nebo novinama, nekrm a uvidíš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 14:03 Muž jir007 [25] - ŽivorodkyRe: muťa
krmivo používám pořád to samé nikdy jsem nic jiného nedával:-(
a najednou duha jak když z favorita na zem vyteče olej a zteče do louže..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 13:54 Muž muťa [554] - RostlinyRe: jir007
Pokud je hladina v pohybu, tak nejde o "slepou hladinu". Ten povlak, nebo film může vzniknout i z krmiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 13:40 Muž jir007 [25] - Živorodky
mě se v zaběhlym akva udělal jakoby šedivej povlak na hladině....a zářivky zespoda když kuknu do akva místo jenom žlutý vydávají na tý hladině barvy duhy...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.03.2013 13:37 Muž muťa [554] - RostlinyRe: jir007
Laicky řečeno se jedná o místo ( část hladiny ), kde není dostatečné proudění vody a tvoří se zde proto "stojatá voda" a na ní povlak.


Mechanicky lze povlak odstranit pložením listu novin na hladinu a jeho následeným zvednutím. To je ale odstranění následku a ne příčiny vzniku slepé hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 13:36 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: jir007
Myslím si že se tu už řešila definice..někde jsem to četl :-D , ale jinak slepa hladina spíš vypadá jako mastné fleky na hladině, aspon u mě to tak bývalo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 13:30 Muž jir007 [25] - Živorodky
nikde jsem nevyčetl co to ta slepá hladina je?
já se ptám pro to protož se mi udělal takový šedivý potah na hladině a nechce zmizet...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 16:44 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: stafflik
za ten měsíc, než se akva zaběhne, se živiny ze substrátu nevyčerpají. Jinak ADA substrát je schopen si všechny živiny, kromě N doplnit z vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 12:24 Žena kahua [223] - Miniakvária
Jen takový poznatek u mě....ať dělám, co dělám, slepá hladina je pořád. A to máme akvárka 3. Prostě se jí nedaří odbourat. Jediné, co pomáhá je mírné provzdušňování :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 11:21 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky
S tim hnojením.Když jsem byl na workshopu u Adama Votavy,tak právě taky říkal hnojit hned od začátku,přesně z toho důvodu jak píše Stafflik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 11:16 Muž stafflik [119] - Rostliny
Jestli se nepletu tak se doporučuje hnojit vším hned od začátku právě proto aby si nevyčerpal živiny ze substrátu ne?? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2013 11:04 Muž grunda [1781] - Cichlidy
nehledej chybu ani v substrátu: a) ADA se nesmí proplachovat, b) zakládal jsem s ADA substráty už spoustu akva a zatím ani jednou problém se slepou hladinou c) co se týká hnojení, ze začátku stačí hnojit mikro, zbytek živin je v substrátu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 10:47 Muž stafflik [119] - Rostliny
Jejej tak tady s tebou Libore souhlasit nebudu. Rozhodně hnojení nevynechávat. EI se hnojí hned po založení akva a taky s tím nemá nikdo problém. Tady chybu nehledej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2013 01:37 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Danego78
Akvárko máš založené 14 dní. V něm rostlinky, které se ještě nestačily pořádně zakořenit a už tam valíš hnojivo ve velkém... nediv se slepé hladině. Jakmile se rostlinky zakoření a začnou spotřebovávat živiny, nastane rovnováha a slepá hladina zmizí... pokud ovšem rovnováha nastane při tom masivním hnojení vším možným. Já bych osobně zcela vysadil na několik dní hnojení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 21:07 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky
Jasně,ja bych to pochopil,jak píšeš s tím substrátem,ale nejen,že si myslim,že od ady by měl bejt dobrej,onipřímo řikaj,že se proplachovat,nemusí,nechci lhat ba možná ani nemá.Ten skimmer mě samozřejmě tky napadl,ale jak řikáš v tý 30l nádrži,je to jak pěst na oko sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 20:52 Muž sux [117] - AmerikaRe: Danego78
Me to pripomina kdyz jsem jednou pouzil spinavej substrat od rataje mel jsem to same. Musel jsem ho poradne propirat. A pokud muzu doporucit reseni nasledku, ne priciny - tak pouzivam skimmer od eheimu. Stoji ale cca 500,- a i kdyz je fakt maly v tvem akva by byl jak pest na oko. Nevim cim jinym to muze byt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 20:22 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky – Mastná hladina
cozePředem svého dotazu upozornuji,že jsem si samozřejmě pročetl,co tu kdo píše,takže ti co jsou nevrlí at mi radši neodpovídají a ti co jim to nevadí děkuji za rady.O co de.Opravdu nerozumim(zatim ty Talmanově tabulce),setření ubroskem,zčeření hladiny,to všechno samozřejmě zkouším.Mám čerstvě založené akva 30l cca 14 dní.První tyden jsem měnil vodu každý den,ted po dnech třech.Mám tam 3druhy rostlin(viz moje prezentace) substrát ada soil amazonia,ada power sand výživný substrát,od začatku hnojím Pmdd(0,6ml) a Pmfe(0,6ml)každý den,DENNERLE BIO 60 CO2.Neustále se mi dělá jakoby olejovej film na hladině,když do toho štouchnu,tak se z toho udělají takový bílí kousky,nemůže to být,že je tam něčeho moc?hnojiva,co2(ovšem nevím jak u toho to setu,by se dal snížit přísun).Rybí osadka zatim nulová.Díky za info a zkušenosti ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2012 16:47 Muž LiborSprysl [9015] Re: sporinek
Myslím, že nasaje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 10:07 Muž sporinek [15] Re: Nympheas
a nenasaje to i plovoucí rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 22:27 Muž Miso [470] Re: Miso
Miso napsal: toto este nedokazuje ze za to mozu LED, pravdepodobne by u teba nastala rovnaka situacia aj keby si mal ziarivku. Podla mna je to v pripade otvoreneho akva sposobene bud niecim co je vo vode a pri zvysenom odpare sa to koncentruje na hladine, tym ze das krycie skla znizis odpar, alebo niecim vo vzduchu co sa na hladine zachytava a pouzitim krycich skiel tomu zabranis. Kazdopadne je to zatial len moja domienka. Ale kedze sa mi teraz slepa hladina spravila, tak ak pridem na nieco konkretnejsie dam vediet ;-) , ale pretoze som mal sinice zatemnil som akva a slepa hladina zmizla, po odokryti sa znova do tyzdna vratila.
skusil nahodit krycie skla ale nepomohlo takze zatial vyvraciam vlastnu domienku :-) , ale necham ich tam este niaky tyzden dva ci nahodou... :-) pripominam ze nemam mastny povlak ale taky ktory sa rozpadne ak strcim prst do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 19:16 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: milosak
Tak jsem to měl dříve také směs Káraný - Želivka. Je to asi rok co je zdrojová voda kH 6-7. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 18:25 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: sporinek
Je to vlastně obrácená čerpací hlava,která nasává vodu z hladiny a přes vloženou filtrační houbu proudí spodem ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 16:32 Muž tajfun1 [222] Re: milosak
jako zdroj vody mám želivku a z kohoutku mi tečou necelé 3°dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 16:08 Muž milosak [66] - RostlinyRe: vaaclav
Neni to Kh 3 náhodou myšleno již po přidávání CO2 ??

U mě na Smíchově to tak je.

Gh 7 , Kh 3
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 14:57 R Muž vaclav [14610] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tajfun1
Buď rád že máš kH 3 mě to na Žižkově zvedli na 7. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 03:25 Muž tajfun1 [222] Re: Martin71
to já si prave myslim, ze pokud vhodne clovek neupravuje kh, at uz vymenama h2O ci chemicky, tak bohuzel ani svetlo ci hnojivo nedoladi akva vodu do uplne prijemne nálady ... never mind pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2012 02:35 Martin71 Re: tajfun1
Pokud je přerybněno tak rozhodně. Pravidelná výměna vody a nepřekrmovat. Čím nižší je alkalita tím snadněji vám bude klesat pH dík dusíku, kyselinám, rašelině nebo co2,. Nízká alkalita je problém asi tak jen 1-2% domácností v ČR. Zbytek akvaristů ho má až pokud vodu nějak míchá (upravuje) třeba dík RO do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 02:13 Muž tajfun1 [222] Re: Martin71
ale čím starší voda v akva, tak tim nizsi alkalita, jelikoz např. v Pze je 3KH, tak to pak bez správného zásahu docela nebezpecne klesa, hl. kdyz k tomu treba nekdo pouziva RO
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.12.2012 02:10 Martin71 Re: tajfun1
ale v konecnem souctu, delaji vsechny tyto "nepresnosti" uplne jiny vysledek. Ano a o tomto "špatném" a nepřesném výsledku vás hlavně přesvědčuje komerční výrobce testů - dropcheckeru. Máte pravdu tvrdí že si ho musíte koupit nebo si ho musíte alespoň vyrobit aby jste nakonec zjistil že ho vlastně nepotřebujete. Zvlášť u běžné vodovodní vody kterou měníte v akváriu ta většinou s nízkou alkalitou nemá problém a s komerční rašelinou by jste taky moc při alkalitě běžné vodovodní vody moc neuspěl stejně tak s dusíky dokud by ovšem ale alkalita nebyla někde kolem 0-1°. A to má vodovodní voda opravdu velice vyjímečně až vzácně a to jen na pár lokalitách. Nebo maximálně "upravená" ve vytíračkách pro tetry nebo terčovce kde dík odpadu (dusíků) rychle padá dolů v takové vodě i Ph. Pak ano. Ale u rostlinného akvária kde se i aplikuje co2? Při tak nízké alkalitě je nesmysl takovou vodu držet pro rostliny nedělá se to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 01:39 Muž tajfun1 [222] Re: Martin71
ale v konecnem souctu, delaji vsechny tyto "nepresnosti" uplne jiny vysledek, takze toto cislo ma nasledne vypovídací hodnotu... pivo i proto se používá do dropcheckeru roztok o známé KH, aby to mělo reálný základ pro počty s Till. tabulkou ;-) a né voda z akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2012 01:34 Martin71 Re: Sid
Tilmannova tabulka počítá s alkalitou, kterou tvoří výhradně hydro/uhličitany a pH, které ovlivňuje CO2. Tyto podmínky nejsou v běžném akváriu standardní, proto ani výsledek dosazení (různě nepřesných) hodnot "UT" a pH do Tilmannovy tabulky neodpovídá realitě.
(9983)

kterou tvoří výhradně hydro/uhličitany - A co ve střední Evropě tvoří hlavně alkalitu? u běžné vodovodní vody? Z 99,9 % to jsou právě hydro/uhličitany. Co vy na to?
Na základě toho fungují (měří) i komerční testy na UT, KH - "alkalitu". Alkalitu ovlivňují samozřejmě i dusíky, rašelina apod. ale není to až tak hodně aby to dokázalo ovlivnit výsledek testu. +/- jde max. o jednu jednotku nic víc se až tak neděje. Pokud samozřejmě nemáte v akváriu jen destilovanou vodu navíc filtrovanou ještě přes rašelinu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   24.12.2012 12:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: KarlosS
...myslel jsem, že pokud nefiltruje přes rašelinu, či nemá substrát, který snižuje pH, tak tomu tak je...
Není to jen o rašelině nebo dnu, které snižuje pH.
Řeší se to tu stále dokola, ale jak vidno, toto téma také patří k těm "nekonečným"...
Tilmannova tabulka počítá s alkalitou, kterou tvoří výhradně hydro/uhličitany a pH, které ovlivňuje CO2. Tyto podmínky nejsou v běžném akváriu standardní, proto ani výsledek dosazení (různě nepřesných) hodnot "UT" a pH do Tilmannovy tabulky neodpovídá realitě.
(9983)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 10:18 gringo Re: Nympheas
Eheim skimmer je profi, já mám neprofi, ale funguje stejně. Když ho vypnu, slepá hladina je hned. Pohyb hladiny je přitom docela silný gringo63.rajce.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 10:08 Muž azonic [63] - Rostliny
Teď jsem z toho jelen coze Mám teda ubrat to COčko nebo to mám nechat být, rybky jsou spokojené.

PS: ještě se hloupě zeptám, jak se v akváriu vytvoří nadbytek organických živin, jsou to jenom bílkoviny a tuky nebo je to i přemíra živin z PMDD?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 09:32 Muž sporinek [15] Re: Nympheas
A na jakém principu to funguje. Z toho obrázku toho moc ne výčtu. To je nějaká vrtulka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 08:34 R Muž romant [27987] Re: azonic
Opakování je matkou však víme čeho. ;-) Takto je slepá hladina taky definována, "Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě". Pokud máš hladinu dostatečně rozhejbanou, tak bych se zaměřil na to ostatní, jak zde již zaznělo, to co obsahuje krmení dovede mnohdy překvapit, prostě kde je více masový a hlavně tukový složky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 08:29 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Sid
děkuji za vysvětlení, ale myslel jsem, že pokud nefiltruje přes rašelinu, či nemá substrát, který snižuje pH, tak tomu tak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 06:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Nympheas
Při krmení mrazenou patentkou (tuk) skutečně film vzniká a pokud je v nádrži špatné proudění, může to vést k filmovému povlaku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   24.12.2012 03:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: KarlosS
...V první řadě tam máš moc co2 (cca 40mg - stačí polovina)...
Čert byl akvaristům dlužný Tilmannovu tabulku. :-O Ti, co tomu prdlajs rozumí, sem potom píšou podobné "rozumy", jako vy... hmm
...navíc ti unikají bublinky z difuzoru na hladinu a tam můžou tvořit ten film...
Zaměňujete příčinu za následek - nejprve je slepá hladina, pak špatná výměna plynů přes ni.
(9983)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:47 Muž azonic [63] - Rostliny
Asi to teda nechám být třeba se to časem srovná. Každopádně děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:40 Muž fido16 [631] Re: azonic
Dej výtok s filtru tak aby ti trošičku bublal a slepá hladina nebude tak výrazná :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: azonic
Navíc, každou hlavu, když otočíš vzhůru nohama, tak ti udělá stejnou práci. Ale je to další spotřebič, další rušivý kabel do akva. U velkých zabudovaných nádrží se to ztratí.
Já se tím zas tak netrápím, v určité míře je slepá hladina normální jev, cituji: "V téměř každém akváriu se časem na vodní hladině vytvoří film z mikroorganismů, prachu, olejů a živočišných tuků".
Jednou za dva dny do sklenice, jemně ponořeným hrdlem, odleji hladinu a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:27 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: azonic
Myslím,že to mohou dělat vločky,nebo ponoření rukou do akvárka určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 22:24 Muž azonic [63] - RostlinyRe: KarlosS
Krmím mraženýma patentkama a vločkama, poslední dobou dávám SAK Green (dostal jsem vzorek v akvaristice) ale slepou hladinu jsem měl už předtím.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45046x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=1001