Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 14:05 Žena Jitule [27] – Re: Brnko
V našich akvariích se takhle ukazuje smažení :-D . Ano normální smažení... třeba hranolek. U nás jsou to výpary z kuchyně (daň za společný obyvák a kuchyni). Pomáhá na to čeření hladiny.
Nevím jak u ostatních, ale u nás za to můžu já ;-) :-D .
Držím palečky, aby se to brzy srovnalo. U mě to odezní do dvou dnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 13:58 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Brnko
Muze souviset s topenim v zimnich mesicich, protoze tim cirkuluje vzduch, ten nese prach a ten dokaze udelat tu slepou hladinu. Dalsi veci je, ze nekteri lide meni vodu v akvariu v nejaky pravidelny cas a ono to ma ledacos spolecneho i s casem ostatnich lidi doma, nebo i v dome, nemusi to byt vzdy uplne ve stejnem byte. Takze se v ten den treba vari, nebo se meni voda zrovna kdyz je/neni vsude plno vyparu z kuchyne, vetra se ci nikoli, nebo je doma spousta lidi a nekdo kouri z okna na prasnou ulici, vsichni prasi a viri prach... muze to mit mnoho souvislosti, ktere clovek nevidi, protoze je ten beh vseho kolem nej uz necim, cemu pozornost nevenuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 11:38 Muž Brnko [0]
Zdar akváči. Mám výraznú slepú hladinu. 1/3 vody mením každý týždeň, odkalujem podla potreby. Zaujímavé je že cca deň max. 2 dni pred touto výmenou povlak úplne sám zmizne. Ďalšia zaujímavosť je že slepá hladina sa začala tvoriť s príchodom zimných mesiacov.
Neviem, myslím že tvorba slepej hladiny by mohla mať aj niečo spoločné s biorovnováhou v akva. Potom je otázka, či je vhodné meniť vodu každý týždeň(?) a teda každý týždeň hneď po dosiahnutí rovnováhy rovnováhu narušiť, alebo interval výmeny vody treba zmeniť, alebo príčinou je úplne iný problém? Dííík. Nech sa darí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2010 14:18 R Muž romant [27987] – Re: Imar222
Zrejmě se jedná o tzv. slepou hladinu. Chce to nastavit výpusť z filtru(těsně pod hladinu) tak aby se hladina lehce čeřila a tím se ten film rozrušoval. S tím obdenním čištěním filtru(jak je tady razeno) bych byl velmi opatrnej, aby se zbytečně nepřicházelo o nitrifikační bakterie.
EDIT: To ukládání kalu na rostlinách může mít za následek nedostaečná cirkulace vody v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 14:14 Muž Stenly [44] – Re: Imar222
Mělo by to jít stáhnout savým papírem z hladiny... jinak jak bylo psáno.. častější údržba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 14:09 Muž boumi [0]
Měl sem to samé tu jakoby folii z hladiny sbírej a vyhazuj měň častěji vodu a čisti ob den filtr potom to samo zmizí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2010 13:23 Imar222 – Problem s rastlinami
Zdravím, potreboval by som poradit, mam zalozene akva pribl. 2 mesiace a maa problem s akvariom, na hladine sa mi tvorí vrstvička ,niečo ako folia alebo co to je, na rastlinach a po celom akvariu niečo ako keby ste si predstavili priesvitneho nezmara hnedeho v malych rozmeroch ,a okrem toho sa mi uklada kal na raslinách,
Mam tam vonkajsi filter tetratech ex700 a vnutorny tetratech... zacina ma to hnevat ....prosim o radu dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 16:38 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kníže Máz
:) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 03:46 Muž Kníže Máz [42] – Re: Sid
Myslím si že jsem udělal už dost a nic víc nebude potřeba. Zredukoval sem Kryptokorynu Kalkatolistou, která mě na hladině zarostla čtvrt nádrže, filtr jede na plno a trysky jsou namířeny k hladině a pěkně jí víří, teď už jen uhlídat tu Kryptokorynu a bude klid :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 23:18 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kníže Máz
Pokud si skimmer pohlídáte, pak to nejsou vyhozené peníze - ono to funguje. :-)
Otázkou je, jestli nezkusit pořešit slepou hladinu jiným způsobem.
Obvykle pomůže zprůchodnění hladiny, (zakrácení nebo probírka přerostlých kytek) a zajištění intenzivního pohybu hladiny, nejlépe dostatečně vysokým průtokem filtru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 20:44 Muž Kníže Máz [42] – Re: Sid
Tak je to jasný, zbytečně vyhozený peníze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 18:42 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kníže Máz
Opakovaně jsem pozoroval problémy s přisáváním vzduchu už při poklesu hladiny o cca 2cm!
Hodně ale bude záležet na nastavení poměrů průtoků při "max." hladině. Při nastavení intenzivního odsávání s hadiny bude stačit její malý pokles, aby došlo k nasátí vzduchu. A naopak. :-)
Co se týče úvahy, zda vůbec skimmer pořizovat, já jsem se nakonec rozhodl pořešit slepou hladinu i bez skimmeru, který jsem uložil do šuplíku. (Určitě se bude ještě někdy hodit. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 18:20 Muž Kníže Máz [42] – Re: Sid
Díky díky moc, teď uvažuji jestli si ho vůbec pořizovat? O kolik to může klesnout? Nikdy mě nerozhodilo když mě klesla voda třeba o centák či dva. A mám obavy že bych na to zapomínal! Hlavně když nejsem doma dva tři dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.12.2010 17:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kníže Máz
Při používání skimmeru ve spojení s kanystrovým filtrem doporučuji dbát na to, aby výrazně nepoklesla hladina vody v akva. (Což může hrozit např. v době letní dovolené, kdy bude na místě skimmer odpojit.)
Při poklesu hladiny dochází ke změnám dříve seřízeného nasávání vody ve prospěch sběrače hladiny s následným rizikem přisávání vzduchu do filtru. Možná důsledky takové situace jsou jistě zřejmé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 12:30 Žena Xlienka [276] - Amerika
co třeba tady macenauer.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2010 12:21 Muž Kníže Máz [42] – Turbo-skimmer
Neví někdo kde se to dá v Praze koupit?
www.aquariaveldhuis.nl/… :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2010 10:58 Muž soubi [32] – Re: vlasolis
jo ...dík já to hned hodim na net
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2010 10:04 Muž vlasolis [2] – Re: soubi
Na to pomáhá jen víření hladiny.Mám to v obou akvárkách a není to nějaká chyba.Říká se tomu slepá hladina, tak si o tom něco přečti, i když to víření bohatě stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2010 09:56 Muž soubi [32] – bílý povlak na hladině
Čau lidičky. Udělal jse mi na hladině takový bílý povlak. Vypadá to jako vápený a napůl jako mastný ale asi to není ani jedno. Je to takový jemný film, který se při dotyku prstu hladiny(snížení povrchového napětí)jakoby rozjede a potrhá.Pak se zase počase spojí. :-D Je pravda že mam v akvárku 2 kokosy ale ty jsem vyvařil(doufam že dost ne ). :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 15:14 Muž JZ [5] – Re: Rollcut
Mě funguje když při odsávání vody při běžné výměně otočím odkalovač na chvíli vzhůru a odsávám z hladiny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 22:23 R Muž Silent [5949] – Re: švíco
To je on. Provedení standardní, plasty taky. Prostě Fluval. Všechno fungovalo jak mělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 22:18 švíco – Re: Haimdol
Tento? Jaké je provedení? Kvalita plastů apod. Díky

www.zoofast.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 22:16 R Muž Silent [5949] – Re: švíco
Mám zkušenost s podobným provedením od Fluvalu a ten byl naprosto neslyšný, že jsem se chodil dívat jestli to vůbec funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 22:13 švíco – dennerle turbo skimmer
Nemáte někdo zkušenost s podobným nasávačem nečistot z hladiny? Chtěl bych si to namontovat na vnější Eheim 2222, ale trošku se bojím, aby to nezpůsobovalo nějaký hluk... Jaký na to máte názor, nebude to šumět, bublat? díky

macenauer.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 18:17 Usine – Re: Rollcut
Co fotka by nebyla. Většinou to není prach, ale bordel z písku, to ale časem zmizí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 18:12 Muž Rollcut [-1] – Re: katterinecka
Jo jo to mám tam. No jasný..zatím to ničemu nevadí, ale až tak zhruba za týden bude kvítí a potom ryby... jak to pak odstraním? četl jsem tu o ubrousku..ale nějak to nefunguje :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 17:38 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Rollcut
to máš v té 150ce? Zatím to ničemu nevadí když tam nic není. Co tam chceš mít? Přidala bych co nejdřív hodně kytek, však ono se to spraví ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 17:33 Muž Rollcut [-1] – Re: vaclav
Ale mně se ta voda hýbe v celým akváriu..a docela rychle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 16:14 Usine – Re: Rollcut
tlamovci.blog.cz/…
Existují i různá udělátka na slepou hladinu.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 16:07 Muž Rollcut [-1] – Re: vaclav
Ale mně se ta hladina pohybuje pořád..díky prodění vody z filtru :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 15:56 Usine – Re: Rollcut
Je to slepá hladina a bude se ti tvořit zřejmě i z krytem. Pomůže mírné čeření hladiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 15:28 Muž Rollcut [-1]
Zdravím :-) Nevíte někdo náhodou jak odstranit prach z hladiny akvária? Nemám ještě kryt..měl už být dávno hotový, ale nějak se to protahuje a tvoří se mi na haldině vrstva prachu. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 14:31 tube
Na slepou hladinu nejlépe zabírá tohle:
www.thereefshop.com.au/…

Hlavně nekupuj Eheim drahý (1000kč)a komplikovaná obsluha. Tohle stojí u nás asi 400 a funguje bezvadně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 14:17 Muž Tudy [330] - Krevetky
No máte tam skoro 0,9 W/1 l vody a to je dost. Řešení si ovšem netroufnu navrhnout, to si počkejte na lepšího rádce. Můžete mít rozhozený poměr P a N v akvarijní vodě apod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 13:33 Muž hf [54] – Re: Tudy
Tzn. méně svítit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 13:21 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: hf
Jde určitě o nějaký druh zelené řasy, jinak by to Otíci nežraly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 13:05 Muž hf [54] – Re: JJaanca
No já ti nevím, ale aby sinice porostla celý povrch hladiny v naprosto čerstvé vodě to se mi moc nezdá. Navíc sinice jsou poměrně specificky cítit čichem, tohle ne. O stahování hladiny mi nejde, používám kuchyňské papírové utěrky, jde o identifikaci a pak jak to trvale odstranit.

Tím neříkám že to sinice není, jen se mi to moc nezdá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 08:26 Žena JJaanca [67] – Re: hf
To je druh sinice. Zbavovala jsem se toho tak, že jsem na hladinu položila papír, opatrně zvedla, a to zelené šlo s papírem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 23:38 Muž hf [54]
Ahoj,

Mám 2 měsíce založenou 300l. Akva je poměrně hustě osázeno, částečně i rychle rostoucími kytkami. Kytky jsou zečištěné zelenou vláknitou řasou, což ale neřeším, začnu se nad tím vzrušovat až na jaře pokud to do té doby nezmizí.

Co se mi ale začalo dělat nového s čím zatím nemám zkušenosti (už mám 2 roky 200l akva, takže zelené řasy, ruduchy, sinice a co s tím dělat v podstatě znám a vím) je světle zelený škraloup na hladině. I po důkladném vyčištění se tam do 24 hod opět udělá. Stejně tak na stěnách v horní části akva (směrem ke světlu) je při pohledu zevnitř podél skla vidět již 24h po vyčištění zelenou vrstvu (nevím jestli to je to samé jako na hladině, ale naroste to také obratem do druhého dne). Vrstva na skle ani na povrchu nijak nezapáchá, má takovou tu vůni mechové vody, žádný štiplavý zápach po sinicích. (Na sklech jsou po 2 dnech vidět cestičky jak to vyžírají otíci). Onen film se dříve nebo později přestane hýbat a je vidět, jak voda v akvárku proudí pod hladinou toho filmu ale povrch hladiny se jinak vůbec nehýbe. Při durazném čeření hladiny se zastavení pohybu hladiny pouze oddální třeba na 2 dny, stejně k zastavení dojde a hladina se hýbe jen v těsné blízkosti výtoku z filtru. Voda v akvárku jinak vypadá čistě a nemá žádný barevný nádech. Při pohledu zeshora škraloup není vidět, při pohledu zespodu na hladinu je vidět, že tento má různe intenzity "zelenosti", nejvíce obvykle v rozích akvárka a u stěn. Pokud do akva ponoříte ruku a pomalu ji vytahujete za současného pohybu některým směrem, tak ji vytáhnete zelenou. Není to mastné, kluzké, v podstatě to není nijak hmatem určitelné ta zelená barva. Ani není nijak čichově cítit, prostě jako by to byla jen voda obarvená nazeleno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 22:58 Muž pancéřníček [168] – Re: JJaanca
Ani pancéřníčkům slepá hladina nevadí,není čeho se bát :-) Také je důležité,aby teplota vzduchu nad hladinou nebyla nižší než teplota vody.I k tomu je krycí sklo důležité.Ovšem pokud máš kryt s osvětlením,není co řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 09:33 Žena Kajka99 [229] – Re: JJaanca
myslím že ne, mám taky slepou hladinu a moje betta nemá s nadechováním se problém ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 09:31 Žena JJaanca [67] – Re: arnošt
A vadí jim ta slepá hladina v nadechování?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 09:19 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: JJaanca
u pancéřníčků je naprosto normální, že se nadechují na hladině - jen doporučuji krycí sklo, pokud ho nemáte, protože občas to přeženou a můžou i vyskočit. sem tam jsem slyšel náraz na sklo ještě když jsem je měl... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2010 08:49 Žena JJaanca [67] – Re: 9.6
Taky mám neustále slepou hladinu a chci si pořídit pancíky, ale nevím jstli je normální že se chodí nadechovat..... snad jenom při nedostatku kyslíku ve vodě. Nikdy jsem je neměla, tak doufám, že se k tomu vyjádří někdo fundovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2010 23:25 9.6 – Slepá hladina a pancéřníčci
Nevím jestli vadí pancéřníčkům slepá hladina když se chodí nadechovat k hladine, a nevite jak bych se ji mohl zbavit ?? Proud vody mam v norme a kapesnickama se mi to stirat kazdou chvilku fakt nechce, neni nejaky jiny zpusob ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2010 14:53 Muž maxo [9] – Re: Mirulcik
Je to vcelku normalne, na to je najlepsi cas. Staci rozhybat hladinu a necistoty pojdu na dno, do filtra a tak. Moc sa tym nezatazuj, kazde nove aqva musi prejst urcitym vyvojom. Vsetko chce svoj cas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2010 13:18 Mirulcik
Děkuji za rady, vyzkouším pár tipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2010 13:00 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Mirulcik
Pokud je hladina klidna, je celkem normalni, ze se na ni udela jakysi mastny povlak. Kdyz ma nekdo hladinu rozcerenou vzduchovanim ci filtrem, na hladine nic takoveho nema. Pokud se nechce hladina z jakehokoli duvodu cerit (jsou i akvaria bez vzduchovani, dokonce i bez filtru), pak nezbyva nez jednou za cas vzit list z novin (ci papir podobne konzistence), polozit na celou hladinu a tahem po hladine a nahoru to stahnout. Jde to dobre, zadna velka prace. Jinak zalezi take na umisteni akvaria, jak moc se to na hladine dela - myslim tim, ze treba vedle kuchyne to muze byt vyrazne horsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2010 12:52 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: Mirulcik
Může to být "film" uvolněný z hnojiva, písku nebo dekorací. Měl jsem to taktéž. Během záběhu akvária povlak postupně zmizel. Pomůže jak psali kolegové čeřit hladinu a občas ji stáhnout papírovým ubrouskem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2010 12:51 Muž venys [0]
Měl jsem stejný problém. Znovuzaložil jsem akvarium a udělal v něm pozadí z břidlice. Kal na hladině byl také ale voda křišťálově čistá. Pomohlo mi opravdu nastavit filtr směrem k hladině a kal krásně mizí. ;-)
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45045x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=1301