Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Kdysi jsem se snažil zjistit co slepou hladinu způsobuje ale je to dost složitá záležitost. Na vině může být krmivo, hnojivo, stav dna a asi i další věci jako je osádka akvária a její početnost nebo stav rostlin. Protože jsem se ale ničeho nedopátral a tak jsem si pořídil skimr. Ty to máš trochu jednodušší ale nevím jestli jen změnou krmiva docílíš zmizení slepé hladiny ale přeji ti to.
Už jsem najel na klasické značky Tetra/Sera, uvidíme za pár dní ... nicméně pokud by to bylo krmivem, znamená to, že je to špatná značka/kvalita nebo jen tento druh není "kompatibilní" s prostředím v mém akváriu? Jestli jej mam dát třeba někomu jinému na zkrmení nebo prostě vyhodit a už nekupovat ...
Jak píše vaclav, jsem přesvědčený, že je to krmivem. Vyzkoušej někde jinde a uvidíš...
Krmiven to může být, tak ho vysaď a uvidíš.
0 27.11.2024 10:15 odikcz [129] Zdravím, u léta fungujícího akvária se mi objevila mastná hladina (jakože fakt na dotek slizská). Začal jsem měnit ob den vodu, vyčistil jsem filtr dřív než bylo potřeba, provedl údržbu akvária, krmím fakt minimum, ale stejně se mastnota vrací.
Zatím jsem stahoval síťkou, ale už jsem zvažoval i skimmer (jsou za pár korun), jenže přijde mi lepší řešit příčnu než následky.
Přidával jsem nedávno sice nějaké nové rostlinky, ale všechno druhy, co jsem už v akváriu v minulosti měl nebo stále mám (cryptocoryne, microsorum, anubias), takže ty snad rovnovánu nenarušily.
No nakonec jsem si vzpomněl, že jsem vlastně měnil krmivo. Našel jsem tu doma pytlík Haquoss pro neonky z PetCenter. Tuhle značku jsem měl v minulosti nějaké plovoucí granule a bez problémů, tak jsem zkusil teď tyhle vločky. Je možné, že to je tímto krmivem/značkou?
Starší reakce
Levatky a krevetky mám a souhlasím .. slepou hladinu řeší celkem solidně a rychle
.. lepší jak skimmer
Slepou hladinu u me aktivne okusuji krevetky a levatky pokud nastane: ) .. ale to neresi pricinu samozrejme. U krevetek mi ted odesla zase, ale nedokazu rict proc. Proste nekdy prijde..pak zas odejde - nastesti. Mozna to je krmivem, ale mam tam jen lrevetky a dostanou jednou za 2-3dny neco maleho a to je vse..
Nekomu to taky zpusobuje prach, ale spis je to nerovnovaha v akvariu
Slepou hladinu je potřeba řešit, protože omezuje nebo přímo zamezuje odchodu a výměně plynů z vody, omezuje průnik světla a dochází k úbytku kyslíku ve vodě. Toliko info z internetu
Starší reakce
Děkuji za rady, z toho co píšete a co mi dneska řekl jeden akvarista si zkusím vzít nějaké rady a zařídit se podle toho. Ale předělat samce beťáka do velkého akvárka k ostatním rybám by byla vražda dalších ryb, on už byl před tím, než se ke mě dostal v takovém akvárku, a musel být separován od ostatních, proháněl a napadal ostatní ryby. Betu jsem měla samici v mojí 60 l nádrži a vydržela tak dva měsíce, ostatní ryby ji napadaly.
Ahoj, nevím, zda je rozumné mít to topítko takhle vytažené ven. Má být ponořené po tu zelenou čáru, popřípadě ponořené celé.
Ahoj
Nadrz je nezabehla, spatne dno, zadne rostliny, zbytecne dekorace a velmi mala pro bettu. 10l je vhodne maximalne pro krevety. S dekoracemi co tam mas, je cisty objem jeste mensi.
Pokud nadrz nechas tak jak je, betta za chvili onemocni. Problemy s vodou a skudci se ti budou jen zhorsovat.
Doporucuji vymenit dno - dat tam nejaky opravdovy substrat, aby se do nej daly sazet rostlinky.(klidne vyzivny substrat japanese soil u ltereho neni treba vubec hnojit). Nakoupit hodne rostlinek rychle-rostoucich. Bettu docasne ubytovat v 60ce, ktera vypada trosku zabehleji.
Za mesic ci dva bettu vratit - nebo spis ji nechat v 60ce (do ktere pridej taky rostlinky)
Betty nechovam, ale 7-8l je pro ni zalostne malo..
Projdi si nejake clanky o zakladani akvarii a pro inspiraci projdi nektere prezentace. - je jich tu vic nez dost: )
Drzim palce
Nic ve zlém, ale řekl bych, že v takto vedené mininádrži budou problémy pořád.
Nevíme nic o údržbě, o záběhu, o krmení.
9 litrů hrubého objemu, kterému ještě bez užitku ubírá obří škeble s kameny, hrubé dno, kam zapadá bordel (krmení, odumírající listy - okaluješ pod tím vším?), teď jsi odebrala jedinou rostlinu.
Pokud tam byl bakteriální rozpad, tak to svědčí o špatném prostředí viz
rybicky.net/forum/413
Koukni pro inspiraci třeba sem, jak by to mělo vypadat (prostředí, rostliny, údržba)
rybicky.net/nadrze/28527-mini-pro-krevetky Je to slepá hladina stáhněte jí ubrouskem.
Dobrý den, vyměnila jsem dva dny po sobě vodu a vyhodila z akvária rostlinu, které se tam moc nedařilo a spíše postupně ztrácela listy, tím se však problém nevyřešil, jak jsem si myslela. Pro změnu se vytvořil škraloup nějakého zákalu na hladině - co to zase je? Nemůže to být prostě jen tím, že samec beta bojovnice vytváří přirozeně sliz a tím, že jsem mu tam teď zapla topitko na 26 stupňů tak souhrou nahod vznikl tento zakal? Nitrifikační bakterie jsem do vody přidala, vodu davam hned z kohoutku, nedávám to odstát... může tam být nějaký nepoměr minerálů, mám přidat ještě přípravek Tetra Crystal Water, mám to, ale užívám to sporadicky.
Starší reakce
Souhlas s kolegy,ale v rychlosti vidím, jak hnojíš Ratajem, kytky nenáročné a na hnojení žalostně málo a výměna vody jednou za dva týdny. Přestaň hnojit, výměn vodu, když hladina zmizí, změn strategii hnojení
Pročti toto vlákno, řeší se to tu pořád dokola, koukni i do modrého rámečku v záhlaví...
Možností je vícero. Hnojení, bioodpad i krmivo. Zkuste rampu nasměrovat tak, aby zlehka čeřila hladinu. Podle dostupných fotek bubláte minimálně a úniku C02 se tedy nemusíte bát.
Mně slepou dělají vločky Colour od Dajany.
Zdravím, teď se poslední dva dny setkávám se slepou hladinou, je možné že je to z hnojení? Nebo že v akváriu je moc teplo a je tam krycí sklo, teplota v akváriu je 25-26C
Starší reakce
A beztak jsou k prdu. Jediná chemie pro mě smysluplná je čistič skla. Prach se nejlépe utře hadrem s teplou vodou a kapkou jaru, víc není třeba.
S aerosolovými "čističi" je vždycky problém - hlavně zdravotní. Podívejte se na složení a uvědomte, že mikrokapénky aerosolu vdechujete-tj. dostanou se přímo na sliznice.
Nevím, bylo to v receptu
jen mě nebavilo utrácet za pronta a tak, tohle funguje taky na prach, takže to byla celá pointa. Každopádně pokud ani ostatní neřeší, čím stříkají v místnosti s akvárii s krytem, tak to nemusím řešit taky
Vy jste bio žena..
Mohla byste ve zkratce sdélit,kolik chémie se nachazi v octu a olivovem oleji,ikdyz by se stalo,ze nechtěně střiknete do akvaria,nic by se nemělo stát,pokud to tam nenalijete..slepá hladina je z bordelu v akvariu..
Jedná se o vinný ocet a olivový olej, esenciální nepoužívám. I tak mám levný IKEA nábytek, takže z tohodle ohledu je to jedno.
Dám si pozor na mezery v krycím sklem a kdyžtak to prostě přikryjí a uvidím .
Díky moc
- takže prachové částice
- no, Vaše metoda, ocet a vonný olej, je zřejmé pouze na úklid podlahové části bytu, (tam bych se neobaval nějaké škodlivosti)
- pokud je však používán na nábytek z přírodního materiálu (neosetřeneho třeba lakem) tam už by problém mohl vznikat
- opět záleží na druhu materiálu že kterého je nábytek vyroben a jeho absorpci přijímat, (ukládat) tento prvek čističe ve formě octa a vonného oleje,
- osobně bych to na svůj nábytek (mangrove a další druhy tropických dřevin) nepoužil
- přes větší akva dávám malířskou folii, pokud je třeba, přes malá akva dávám potravinářské folii, u akvárií s krycím sklem to neřeším, uklízím vším možným z drogerie, vše vesměs v rozrašovači, krom Viledy
Olej s octem tak to jsem neslyšel se solí to ano. Jinak každá slabá kyselina se dá použít na usazený vodní kámen.
Právěže abych nepoužívala aerosolové čističe na prach, udělala jsem si nějaký mix olej s octem z babských rad a používám to, ale jako pořád je to olej, takže aerosolem by mohl zase tvořit mastnou hladinu. Proto jsem zvědavá, jak to vlastně má člověk správně dělat, u akvárií
- Pokud se jedná o čističe na nábytek a podobně, tak ty skutečně mohou ovlivnit tvorbu slepé hladiny, rovněž tak plyn, pokud je využíván k vaření nebo topení
- v druhé části, to s tím octem, jse nepochopil, o jaký čistič se jedná a k čemu je používán
U akvárií je problém jen s úžíváním aerosolových čističů, které by mohly dopadat do akvária. Je problém i s ostatními těkavými čističi, jako Savo, nebo jen spreje?
A jsou nějaké čističe co jsou ověřené? Já třeba používám ocet s olejem, ale extra účinný čistič to občas není
Díky
Starší reakce
Tak to áno. Mne sa tam tiež nepáči (bojujem s ňou). Záleží asi aká je veľká. Preto som napísal ak nie je problém so svetlom, kyslíkom a .... (tam je aj to presítenie CO2).
Mne tam vytvárajú "krásne veľké" bubliny panciernikovia trinidaský a to už mi vadí...
Tak trochu to bude vadit tam kde se sytí co2 pomocí nějakého difuzéru plyn totiž neuniká a zůstává pod hladinou a více se tak rozpouští to může znamenat v akváriích kde se jede nadoraz i dost velký problém nehladě na to, že to nepůsobí moc hezky hladina plná bublin. Za mě pryč s ní.
V tom prípade je nebezpečný čpavok, nie slepá hladina. Pri nadbytku čpavku bude asi posledný problém slepá hladina... ale súhlas, záleží z čoho vznikla.
Ale otázka je/bola, či vadí samotná slepá hladina, keď sú ostatné veci v "poriadku".
To záleží proč slepá hladina vznikla. Jestli kvůli čpavku, tak třeba ano.
Pokiaľ nie je problém s kyslíkom, svetlom... tak to nevadí. Aspoň tak som našiel názory, informácie.
Z časopis Akvarium 6. od strany 28
e-akvarium.cz/…
"Nicméně tenhle povlak se časem zvykne stabilizovat,
dosáhne určité svojí rovnováhy, podobně jako libovolné jiné
společenství živých tvorů. V mnoha případech se stane tak
tenoučkým, že je skoro neviditelný a má jen minimální dopad
na náš malý ekosystém, myšleno zejména na zabraňování
části světelných paprsků ve vstupu do vody. Ani výměna
plynů na hladině tímto nijak netrpí, alespoň ne ve většině
případů. Jen v akváriích, která jsou přerybněná, s nedostatečnou filtrací a s koncentrací kyslíku blížící se nebezpečně
nízkým hodnotám by mohl povlak na hladině způsobit
nějaký problém. Ve všech ostatních případech podle mě
nestojí za to si s povlaky příliš lámat hlavu, nebo se je snažit
mechanicky odstranit, ať už vířením hladiny, nebo stahováním povlaku pomocí novin nebo podobných pomůcek ve
snaze povlak nasát nebo stáhnout ke straně."
Tak díky za objasnění.
Ale ještě se zeptám : Umřelo někomu osazenstvo kvůli slepé hladině?
Špatně fungující výměna plynů, především se akvárium míň prokysličuje.
Já mám se slepou hladinou také problém. Vždy po čištění akva je tak 2 dny a pak většinou zmizí, když né tak pouziji rozstřikovaci rampu a to je 100%. Myslím že je to buď tím jak se vrtám zvonem v substrátu a nebo hnojivem co pak přidávám. Nicméně kytkám se daří výborně a rybky s tím asi také nemají problém. V čem je tedy vlastně špatná krom estetiky?
Mám tam takovou kostičku vaty co byla v balení
Ještě do skimmeru přidej vatu, líp zachytává tu mastnotu.
Zapni občas skimr a moc to neřeš při přihnojování se to stává velmi často a ještě nikdo nepřišel na to co je příčinou vzniku a může to být i dost individuální záležitost.
Zdravím trápí mě slepá hladina, průtok mám dostačující, rampa po celém akva proud proudí. Dávkuji CO2 a teď jsem přešel na hnojivo od Rataje Bioflor Master, myslím že je to tím hnojením. Po výměně vody a zastávce hnojení se mi slepá hladina neudělá a to i přes to, že nemám zaplej skimmer… co je zde špatně tedy?
Starší reakce
Tak úplně neškodná není zabraňuje výměně plynů voda - vzduch.
Vnitřní Eheim Aquaball 180 nemá těsnění mazané vazelínou. Přijde mi to, že se slepá hladina udělala ze ,,sanétru,, který napadal na hladinu při čištění Led trubic a okrajů akvárka. Z trubic padal jen prach. No, uvidíme. Rozhodně mi nijak nevadí, protože ji nevidím a pokud nikomu a ničemu neškodí, tak ať tam je.
Starší reakce
Zkusil bych na tři čtyři dny naopak proud vody snížit na minimum, nedělat zásahy do dna a čekat. Mohlo by se to ustálit, pokud je to dnem. Aspoň by bylo jasno. Sám bych to zkusil.
Skimr má za úkol porušit hladinové napětí a odstranit slepou hladinu to samé jako to dělá vyústění filtru do rampy tak aby se mírně vlnila. Bude to dělat i bez jakékoliv filtrační vložky ta je tam jen od toho, aby zachytila plavající větší bordel jako třeba lístky rostlin a zamezila přístupu plžům nebo i malých rybek k rotoru.
Tak třeba Eheim má velice hrubou filtrační houbu, takže bordel z hladiny jím profrčí zase zpět do akvárka. SunSun má filtrační vatu, tam bych věřil, že většinu bordelu zachytí. Takže pokud se bavíme o vnitřním skimmeru, tak pro odstranění bordelu z hladiny je potřeba spíš ta vata než PPI10 nebo co je součást Eheimu.
Je v nich malá houbička tak nevím, jaký máš ty a hlavně co bys filtroval.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
Přidat reakci
[1] ...... 37 38
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45185x