Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.12.2019 19:17 Muž Smetany [1226] Re: JirkaŠčobák
Co když to ty šneky prostě jen baví? Konec konců já kdybych uměl chodit po stropě tak mě na zemi už nikdo neuvidí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 18:57 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Co nevidím, to tam není. Bacha na to, je to záludné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 11:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Nějaký biologický film (jemná slepá hladina) tam bude vždy, jen nemusí být vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 10:58 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Mně to dělají jak Okružáci, tak i Levatky a slepou hladinu nemám. Můžou sbírat nějaké prachové částice co plavou na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2019 09:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky
Okružák požírající slepou hladinu www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2019 13:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Testoval jsem v bílém talíři s čistou vodou. Čtyři druhy vločkového krmiva: TetraMin, Alltech Coppens, TOP MM a Vločky Chlorella od EasyFish. Ať se na to dívám, jak se na to dívám, nevidím to. TetraMin jsem testoval dvakrát. Na slunci. A potřetí v akváriu.

Ale. Až na Chlorellu jsem u všech tří vloček pozoroval uvolňování látek z potravy (u Chlorelly jen velmi málo). Konkrétně, nepozoroval jsem to přímo na hladině, protože ale na vodu svítilo slunce, pozoroval jsem to jako stíny na dně. Jako vlas tenká vlákna, která "vytékala" z jednotlivých kousků vloček nebo granulí na hladině. Hýbala se. Uvolňovala se pomalu a zvolna. Fakt, že "tekla" méně z Chlorelly, odůvodňuji tím, že tyto vločky jsou primárně sušená řasa a přidaných látek je tam míň.

Podobně jako Smetany myslím, že se u tebe a Anthraxe jedná spíš o prach nebo prachové části z krmiva. Zřejmě to, jak to kdo pozorujeme nebo nepozorujeme, závisí na tom jak dlouho krmivo máme, od koho a jak s ním manipulujeme. Uvolňování látek z krmiva jsem dnes pozoroval a vypadá jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.12.2019 01:04 Muž Smetany [1226] Re: vlka
Taky jsem vyzkoušel. Sera i Tetra to dělá Hikari nikoliv. Podle rychlosti se kterou se to objeví a zase zmizí bych si myslel že to dělají mikroskopické prachové částice na granulích, které se následně potopí. Ale nevylučuji ani tvou variantu s mastnotu i když mi přijde že na mastnotu se to objeví vážně rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.12.2019 22:22 R Muž Anthrax [4786] Re: vlka
Zkusil jsem hodit do čisté vodovodní vody trochu Sera Vipanu a dělá to taky. Sice ne tolik jako u tebe, a je třeba dívat se pořádně a ze správného úhlu, ale je to tam. Myslím si, že sis sám odpověděl pár příspěvků níže. Není to podle mě klasická slepá hladina, jak se definována v záhlaví tohoto tématu. Ale ty krmiva prostě obsahují látky, které takovéto „zamaštění“ vody působí. Dál to nemá cenu asi moc rozebírat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2019 22:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Hned po dopadu zrnek na hladinu - ok, zítra zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2019 22:06 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Heleď, nemá to cenu, je to cvaknuty, když jsou některá zrníčka ještě ve vzduchu, je to jen pár zrnek, které při mém počtu rybek jsou do pár vteřin pryč. Ale je tam ten ,,film,, který se tvoří hned po dopadu zrnek na hladinu a který hned zmizí. Podle mě mastnota. Krm si jak chceš. To sem nepatří.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2019 21:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Otestuju si zítra.

Nicméně nerozumím, jak krmíš. Dáváš takovéto množství? A jak dlouho to na hladině stojí? Já bych takto nekrmil. Přesněji - tam, kde mám jen trochu ryb, utrousím vyloženě pár zrníček a toto nepozoruji, protože dám krmiva 10-20x méně. Kde mám ryb víc a reálně budu krmit takto, film neuvidím, protože krmivo zmizí do třiceti sekund. Při mém krmení prostě není šance, aby takovéto množství žrádla viděl na hladině delší dobu (pokud bych si nechtěl dobrovolně kazit vodu). Ale zkusím to na talíři čisté vody.

Jak dlouho ti trvá, než krmivo vyloučí film?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.12.2019 18:21 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Snad to tam Jirka uvidí. Po chvilce se ,,mapa,, vždycky ztratí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 23:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
To je všechno: “Jedna paní povídala.” Můžeš vzít svůj TetraMin, říci za jak dlouho to pozoruješ a zkusit to vyfotit? Pokud je to krmením, musí to být viditelné vždy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 23:14 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Tetra Min obsahuje oleje a tuky. Může to být mastná skvrna, film, co se vstřebá, rozplyne. Jó, kdo ví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Mám žádný mastný flek nepozoruju při žádném úhlu a to ani, přestože jemnou slepou hladinu a ostatní případné nečistoty vidím. Mám taky TetraMin. Vyfoť.

Každopádně si myslím, že žádné krmení by nic uvolňovat nemělo.

Ještě otázka: Jak rychle se ti dělá ten film?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:43 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák na Václav
Tak to může být, když tam slepá hladina je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:42 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Z fotky nepoznám nic, plave tam na hladině nějakej binec. Já slepou hladinu nemám. Možná se kolem zrníček udělá jen mastný flek nebo jemný mastný film. Ale rozhodně se nerozestupuje slepá hladina, když tam není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaclav
To je, co říkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:32 R Muž vaclav [14605] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Tak při krmení se slepá hladina rozestoupí je to docela fofr, protože ale zřejmě nepominuly problémy s ní po čase se opět vytvoří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Fotka k příspěvku Pokusil jsem se ti to vyfotit :). Kousky slepé hladiny se kolem zrníčka TetraMinu rozestoupily - podívej. Je kolem něj čisto. Takto je to vždy. Kolem zrníčka a ze zrníčka nic nevzniká.

Budu se opakovat, ale slepá hladina vzniká: 1) Když moc krmíš, 2) když moc hnojíš, 3) když něco hnije, 4) kombinacemi uvedeného. Nerozporuju, že může existovat tak nekvalitní krmivo, že uvolňuje sajrajt, ale tím bych, když bych na to přišel, dobrovolně dál nekrmil a osobně jsem se s tím nikdy nepotkal.

Silviebaris: Tak ti akvaristé překrmovali, no. Do budoucna by bylo lepší, kdybys psala o věcech, které znáš z osobní praxe a nedávala prohlášení, že z nějakého konkrétního krmení vzniká slepá hladina. V zásadě z jakéhokoli krmení vznikne slepá hladina, pokud je ho moc nebo v akváriu další věci neklapou.

P.S. vlka: Například přesně vím, proč v akváriu na fotce vidím kousky slepé hladiny - před týdnem jsem z něj vyndal několik kryptokoryn a předevčírem v něm jako blázen chytal deset minut jednu samičku tica a následně nestíhal vyměnit vodu. Toto je důsledek.

vlka napsal: S tím nemůžu souhlasit, slepá hladina je neviditelná? Myslím, že přesně naopak. Kolem krmení se udělá slepá hladina, taková mapa a ta zmizí.
Žádná mapa se kolem krmiva nedělá. Muselo by to být hodně nekvalitní krmivo.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 22:09 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Možná se to dá i tak formulovat, ale s čím potom bojují někteří akvaristé? S neviditelnou nebo viditelnou slepou hladinou? Zrníčka Tetra Minu ji zviditelní? Tu slepou hladinu? Tohle zřejmě nemá se slepou hladinou nic společného a mylně jsem to tak nazval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 21:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Ne. Vložil jsem právě teď do dvou akvárií pár zrníček TetraMinu. V jednom nic, v druhém byla trocha slepé hladiny a ta naopak před zrníčky ustoupila.
Pokud vidím jemnou slepou hladinu, jak se rozestupuje, měl bych vidět i slepou hladinu, která vzniká, ne?

Jdu to zkusit znova ...
... a nic. Slepá hladina, pokud je, před zrníčky TetraMinu ustupuje. Z těch se nic neuvolňuje.
Testoval jsem i třetí akvárium s čistou hladinou a neviděl absolutně nic, co by se kolem zrníček tvořilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 21:54 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
Je to tak. Při dobré ,,konstelaci světla,, je vidět po puštění pár zrníček Tetra Minu jak se kolem udělá slepá hladina. Ale rozplyne se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2019 21:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Něco jiné je, když krmíš moc nebo nedostatečně meníš vodu nebo nemáš přiměřeně ke krmení dost rostlin - to asi z každého žrádla může vzniknout slepá hladina. Já krmím KAŽDÝ DEN grindalem, někdy i opakovaně a ve více akváriích prostě slepá hladina není a není. Rozporuji, že bych vložil grindal do vody a pozoroval okolo něj se šířit slepou hladinu - to je prosím blbost. Pokud teda gridnalu nepřikapáváš olej.

Bavíme se o komentáři vlka 20:58.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2019 21:48 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Tak třeba lenkalor napsala" Taky bych přidala zkušenost se slepou hladinou. V prezentaci "v háji" mám slepou hladinu od té doby co jsem začala gavůnky krmit pravidelně (téměř každý den) grindalem. Vím určitě, že je z něj"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 21:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
To je mýtus. Grindalem krmím v kuse 3 roky a nikdy z něj slepá hladina není. Sušeným krmivem - nedokážu si představit kvalitu, která by to dělala. Nikdy jsem nezažil. Spíš si myslím, že jde o optický klam a lidé pozorují rozestupující se slepou hladinu.

Ať někdo, kdo tvrdí, že se mu to děje, zkusí uvedený jev nafilmovat a ukáže.

afc1886: Ukaž.

Podotýkám - mě se hladina nehne a často slepou hladinu nemám vůbec. Kurnik, šopa, pokud by sušené krmení nebo grindal měly způsobovat dotykem s hladinou slepou hladinu, měl bych to pozorovat jako první, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 21:30 R Muž afc1886 [14695] Re: silviebaris
Grindal potvrzuji. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2019 21:19 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Stači srolovat stránku,vice lidí se s tim tady setkalo,že z krmiva může vzniknout slepá /mastna/ hladina...Dokonce i z grindalu... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 21:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
V životě jsem neviděl a to už jsem testoval x sušených krmiv. Musel bys mít nějaké mastné, pravděpodobně nekvalitní krmení, aby se ti to dělo.

Ano, slepá hladina může být tak jemná, že ji neregistruješ, dokud se nerozestoupí. Pozoruji to často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 20:58 Muž vlka [3453] Re: JirkaŠčobák
S tím nemůžu souhlasit, slepá hladina je neviditelná? Myslím, že přesně naopak. Kolem krmení se udělá slepá hladina, taková mapa a ta zmizí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 20:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Honza123
Kořen - může být. Možná zhoršuje kvalitu vody i pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 20:47 Muž Honza123 [3] Re: JirkaŠčobák
Ta hladina tam je už od založení akva. Vlastně ještě předtím než jsem začal krmit i hnojit. Mám trochu podezření na kořen...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 19:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vlka
Jinak - slepou hladinu tam máš, po celé ploše, velmi tenkou. Jak dáš na hladinu krmení, rozestoupí se, takže v tu chvíli pozoruješ přechod mezi slepou hladinou a vodou bez slepé hladiny. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 19:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Honza123
Jakou bys měl slepou hladinu, kdyby hladinu nečeřil filtr?
Pravděpodobně ti něco hnije nebo moc hnojíš nebo obojí. Taky možná moc krmíš, ale spíš tipuju to hnití. Psal jsi, že ti odešly nějaké rostliny. Tady bych hledal logiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 18:41 Muž vlka [3453] Re: Honza123
Čauky. Tetra Min také používám a když ho špetku nasypu do AQ, tak se kolem krmení udělá ,,slepá hladina,,. Ale po malé chvilce zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 18:26 Silviebaris Re: Honza123
Pročti tuhle stránku,chce to přijít nato,co ti to způsobuje,mě to dělal určitý druh krmení... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 18:18 Muž Honza123 [3] Re: silviebaris
Vločkové, granulkové Tetramin, občas sušené a mražené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 16:26 Silviebaris Re: Honza123
Čím krmís,občas to bývá i z krmiva... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 16:22 Muž Tommo [828] Re: Honza123
Pořiď si něco takového a máš klid
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2019 16:20 Muž Honza123 [3] – Mastná hladina
Fotka k příspěvku Ahoj, téměř 3 měsíce po založení akva mám neustále mastné fleky na hladině- viz foto. Hladinu mi čeří vývod z filtru a tak je v pohybu, na akva mám kryt. Při výměně vody se snažím zvonem odsávat z hladiny, ale po 2 dnech je povlak znovu. Nevíte, co s tím ? Dík za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 21:00 R Muž ctibum [6924] Re: Gringo63, vlka
Minulej víkend jsem (zatím jen v hlavě) vymyslel při sběru hladiny a Okřehku prakticky to samý, jen napojený na hadici na ústní pohon :) Se skleněnou fajfkou to šlo blbě. Takže díky za potvrzení nápadu! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.03.2019 18:16 Žena lenkalor [580]
Taky bych přidala zkušenost se slepou hladinou. V prezentaci "v háji" mám slepou hladinu od té doby co jsem začala gavůnky krmit pravidelně (téměř každý den) grindalem. Vím určitě, že je z něj. Z počátku jsem se snažila jí nějak zbavit, ale zjistila jsem, že ničemu nevadí. Na hladinu jde proud, takže výměna plynů je zajištěna a vše pod hladinou prosperuje. To znamená - ryby, rostliny i krevetky.
Pro Maqa -"Rostliny zásadně organické látky nekonzumují"- úžasně mi při hladině roste Utricularia gibba. V jiných nádržích jsou z ní jen ojedinělé nitky a tady z ní je prales.
Nemám tady moc levatek, ale na hladině se mi stále točí malé piskořky, které se na tom pasou. Nějak se na to přizpůsobily, nevadí jim ani ostré světlo. :-)
Takže i slepá hladina může být zajímavá a prospěšná, jde o to dívat se víc do akvária a spíš mu jenom pomáhat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2019 17:23 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: vlka
To už je hodně dávno, co jsem tohle bastlil ;-) Ale fungovalo to perfektně. Při krmení jsem vtok zvedl nad hladinu a do filtru nešla ani bublinka. Po krmení jsem dal napůl vtok pod hladinu a jelo se dál palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2019 16:30 Muž vlka [3453] – slepá hladina
Jedno řešení slepé hladiny. www.tlamovci.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:36 MikiG Re: JirkaŠčobák
Já v asijských vývařovnách u nás kde mají akvárka(navštěvují dvě takové pravidelně) taky nic nepozoruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Fotka k příspěvku Tato hladina je 3 metry od sporáku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Fotka k příspěvku Dlouhodobě 2,8 metru od sporáku. Čisté.
Taky používáme sporák (plynový) každý den.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:11 Silviebaris Re: JirkaŠčobák
Tak vzhledem k tomu,že mám akvárium i krevetky asi 3 metry od sporáku,možná bych tomu věřila,občas se mi udělá,za rampou,kde stojí voda... ;-) Vařím skoro každej den...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:09 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: silviebaris
Restauraci beru, ale běžné bytové vaření - mám otevřených "hladin" doma 26, žena ne vždy větrá, když vaří a ani jednou za cca 15 let jsem nepozoroval slepou hladinu, o které bych si pomyslel, že je kvůli vaření.
P.S. Nekouříme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 15:07 Silviebaris Re: MikiG
Možná i výpary z kuchyně,když se vaří... ;-)
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45046x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=201