Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 13:08 Muž UndeR [80] Re: Jifi
Můj dotaz sice směřoval k novému akváriu, ale ne ani tak k problému se slepou hladinou po jeho založení. I u předchozího akvária se mi občas objevila slepá hladina, ale tam mi ji v případě nutnosti likvidovaly živorodky. ano Vzhledem k tomu, že v případě nové nádrže s živorodkama nepočítám, můj dotaz směřoval tím směrem jestli by mohly pomoci plovoucí rostliny jako určitá "prevence" před vznikem slepé hladiny, popřípadě jako prostředek k jejímu odstranění ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 13:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jifi
Mi se dělají 2 typy slepé hladiny: buď z organického znečištění (když krmím mastným krmivem) a nebo z mikrobů a řas. Obojí jde odstranit, ale já rezignoval ještě víc jak Václav. Mám zajištěno dostatečné okysličení nádrží, tak slepou hladinu ignoruju. Ona vždy po čase zmizí sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 12:55 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Příčin asi více bude, já to mám takto empiricky vysledované za dlouhé roky. Kdysi jsem četl, že prý se slepá hladina dělá z lipidů, které nestačí rozložit bakterie a to by odpovídalo i tomu, jak se mně sporadicky vyskytne, pokud to přešvihnu s odkalením. Ale už jsem ji neměl snad rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   20.08.2017 09:58 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Já bych řekl že to až tak jednoduché nebude, příčin může být mnoho a najít je může být problém. Já jsem na hledání rezignoval a radši si pořídil skimmer. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 08:52 Muž Jifi [675] Re: UndeR
Pokud máš slepou hladinu, tak bych raději hledal příčinu jejího vzniku.
Ptáš se ohledně toho nově založeného akvárka?
Pokud je dotaz směřován k nově založenému akvárku, pravděpodobně se na přechodnou dobu slepá hladina objeví. Je to normální jev, který vypovídá o tom, že není vytvořena dostatečně silná biologická rovnováha.
U déle založených akvárek se slepá hladina může objevit například po odkalení příliš velkého kusu dna (nebo když někdo odkalí dno + vypere filtr).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 18:25 Maq Re: UndeR
Jsou to bakterie. Bakterie máme v akvárku všude, některé jsou ve dně, jiné na povrchu všeho možného, taky ve filtru je míváme, no a někdy se to šikne tak, že se namnoží zrovna takové, které dělají kolonie na hladině.
Jinak myslím víme velmi málo o tom, proč se zrovna tyhle bakterie někdy namnoží. Obecně jde zřejmě o následek nějakého organického znečištění, proti tomu rovněž obecně pomáhá čistota (nepřekrmovat a/nebo odkalovat) a hodně zdravých rostlin.
Podle jedné zmínky jednoho limnologa by na to měly být dobré okřehky (žabinec, Lemna). Já proti nim nic nemám, ale populární rostliny to zrovna nejsou. Mně se je nechtěně podařilo umořit hladem... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 18:24 Muž UndeR [80] Re: romant
Je pravda, že jsem to asi mohl napsat lépe no, ale co už...hlavní je, že už máme jasno :) Každopádně díky za reakce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 18:17 R Muž romant [27987] Re: UndeR
Z tvého prvotního dotazu mě nebylo jasné co ti je jasné, proto jsem to lehounce rozvedl. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:33 Muž UndeR [80] Re: romant
Jo to je jasné, že na to má vliv spousta věcí. Jen mi šlo čistě o to zda ty plovoucí rostliny v tom mohou hrát nějakou roli X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:31 R Muž romant [27987] Re: UndeR
Aby to nebyl zavádějící, spíš než slovo odstranění, bych použil slovo narušení, ale kdo ví možná ono postupné narušení v konečném důsledku může k tomu odstranění i vést, ale jako obvykle to bude mix různých dalších důvodů, proč se slepá hladina přestane tvořit. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:26 Muž UndeR [80] Re: romant
O to mi právě šlo, a sice jestli mohou plovoucí rostliny pomoci s odstraněním slepé hladiny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:16 R Muž romant [27987] Re: UndeR
Na "nevznik" si to dovedu představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:14 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: UndeR
Rostliny se vznikem slepé hladiny nemají nic společného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2017 17:08 Muž UndeR [80]
Mám takový dotaz ohledně slepé hladiny. Může mít na její vznik nebo naopak "nevznik" vliv přítomnost plovoucích hladinových rostlin?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 09:22 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majky22
Ano to je slepá hladina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 06:59 Majky22 – Slepa hladina
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte je toto slepa hladina? Ak nie takco to moze byt? Na hladine som dnes rano objavil nieco ako skvrny. Pozrite foto
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 11:31 Lapierre Re: JirkaŠčobák
Teď mám v mini 20 l Heterandrii a vypozoroval jsem to i u ní.Po slepé hladině ani náznak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2017 11:23 Lapierre Re: JirkaŠčobák
Když jí mám.Tak jí u mě požírají i endlerky,ale většinou jí vypucují o víkendu,kdy je nekrmím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 10:21 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Lapierre
To jsem spíš měl pocit z elegansek že rády slepou hladinu. Ale možná to je důvod, proč v akva s gupkami nemám ani náznak slepé hladiny.
Pozn. k editu: Piskořky dokáží vzplývat pod hladinou jen jako malé. Levatkám a kružníkům to jde samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 10:09 Lapierre
A nebo mít gupky a je po mastné hladině. ;-)

Edit:Oni i okružáci nebo piskořky se na ní rádi popasou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2017 01:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: FishWoman
Jenže když to budeš čeřit, nebudeš vědět, jestli se ti zlepšily podmínky.
Slepou hladinu nerozrušuji a mám jako indikátor.

P.S. Jo, možná tím hrabáním se ve dnu. Do vody se dostaly živiny ze dna (asi). A taky možná z těch nových kytek hnijí nějaké kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.07.2017 20:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: FishWoman
Nastavenie filtra tak, aby čeril hladinu, je dobrý nápad bez negatívneho dopadu (pokiaľ sa nepridáva CO2). A po výmene vody by to malo zmiznúť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2017 20:39 Žena FishWoman [7] - Amerika
Ahoj, asi 3 dny nám v AQ takový mastný povlak, nevím z čeho by to mohlo být, protože tam ještě nemám žádné rybky a nekrmím. Ale možná to bude tím že jsem nedávno sázela hodně kytek a vrtala se ve dně, nevím. Zítra budu měnit vodu tak snad to zmizí. Nebo mám radši zase zapnout filtr aby "probublával" hladinu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.04.2017 21:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petas33
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 21:32 Petas33 Re: romant
ani ne nejak vyvarit osetrit aby nepoustel mastnotu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 21:16 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Ne, žádnou sůl na kořeny. Jestli pozoruješ zlepšení, tak ten kořen prostě po nějaký čas měj mimo akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 21:14 Petas33 Re: romant
Zkusil jsem jako posledni moznost vyhodit z akva koren a zjistil jsem ze na to ma dost znacny vliv hladina je cistsi.Pritom koren uz je starsi byl vylouhovany.Pomuze ho nejak převařit v soli nebo koupit jiny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 21:54 Muž spooky [11] - AsieRe: Petas33
Skus Seachem Pristine.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:53 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Tak to neřeš, odezní to samo. ;-) Divné, leč praxi prověřené. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:51 Petas33 Re: romant
prave ze uz jsem vyzkousel temer vsechno no uvidim. Posledni moznost je koupit skimmer
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:45 Petas33 Re: NHKG
asi 2 měsice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:45 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Filtrace v richtiku, vidím tam kostku biomolitanu, tedy vytuněno jak se sluší a patří. ;-) Krmení taky v kategorii "bezproblémové" a přesto se děje co se děje. :-) Někdy stačí to čeření poupravit, nastavit o trošku jinak rampu a kýžený výsledek se dostaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petas33
Čerpadlo Aquaelu je možná srovnatelné, ale ten minimolitan je prostě malý. Jak dlouho tam je ten nový filtr?
Tetramin jsem dříve ve velkém používal a slepou hladinu jsem v té době neměl. Chyba bude jinde než v krmivu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:36 Petas33 Re: NHKG
liapor frakce 1-4 .. mrazenym nekrmim mam vlockové od tetra minu.aquael pat mini je srovnatelny s atmanem 200.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 18:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petas33
Čím krmíš? U mě se mastná hladina dělá z některých typů mraženého krmení. Nejvíc ji způsobují grundle.
Pokud hladinu čeříš a nevadí ti jak ta slepá hladina vypadá, tak ji řešit nemusíš.
EDIT: Ty jsi měnil filtr a dal tam aquel Pat mini? Ten vypadá, že je vhodný na akvárium do 20 litrů. Chtělo by to vyměnit molitan za mnohem větší. Ale když ho budeš měnit, bude to jako by jsi dával nový filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 18:26 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Příčinu hledej uvnitř akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 18:19 Petas33 – mastna hladina
Ahoj uz fakt nevim jak si poradit s mastnou hladinou .Je v pohybu je čeřena.Pak jsem zkousel nechat pootevrený kryt kvuli rosení nepomohlo.zkousel jsem dat jiny filtr taky nic.vypada to jako olejova skrvna kdyz do toho hrabnu tak se rozbori ale po chvili se zase spojí.Kde hledat příčinu ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 18:32 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: mysz
Super, že to zafungovalo :).

Mě by v tomto akváriu pomohly častější výměny vody (1x do měsíce není úplně ideální), ale slepá hladina není kriticky moc, tak neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 17:53 Žena mysz [12] Re: JirkaŠčobák
:) Když jsme tu před časem řešili moji slepou hladinu, tak jsem kromě sebepřesvědčování typu "nemám slepou hladinu" zkusila vyměnit kořen - a ejhle, je klid. (Tedy alespoň zatím.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2017 17:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Video
Hele, skifie se krmí na slepé hladině: www.facebook.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2017 14:43 Muž larix [1420]
Slepá hladina je viac-menej estetická záležitosť. Je to biofilm ako každý iný a ako taký sa zúčastňuje procesov dekompozície a pomáha akváriu vyrovnávať sa tým, čo sa nachádza vo vode, t.j. napomáha biologickej rovnováhe. Väčšina typov slepej hladiny je bezproblémovo priepustných pre plyny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2017 13:59 Bacoun
Já musím potvrdit,že u mě v mini akváriu,jsem už přestal slepou hladinu řešit.Pokud by teda nenastal nějaký průšvih.
Je to taková opravdu nárazová záležitost.Někdy je trochu víc vidět a někdy vůbec.
Musím,ale říci,že alespoň u mě mám pocit,vždy k rapidnímu zlepšení dojde po trochu intezivnějším(hlubším) odkalení.
Myslím si,že ji nemám nijak extrémní.Je to takový lehký jakoby olejový film.Kolikrát není ani vidět,dokud na něj shora neposvítím led baterkou(a to ve dne).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2017 12:49 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
Ne, Jirko, ne, ne, u tebe je to ještě jinej level, ty nemáš filtraci, ty to umíš odsledovat, víš kdy přidat, ubrat, to či ono, to o čem píšu, jsou klasický akvária lidí, kteří někdy až příliš tlačí na pilu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 12:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: romant
Nikdy se mi nestalo, že by slepá hladina nastala jako reakce na neobvyklou výměnu vody, nevylučuju to, ale spíš si myslím, že to může souviset s hrabáním se ve dnu. Často měním vodu ve více akváriích podobně, ale slepá hladina se vyskytuje tam, kde má logiku (rozpadající se listy, například) a v některých akváriích vůbec není.
Souhlasím, že často zmizí právě tehdy, když se člověk přestane starat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 22:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
U mňa sa často vytvorí, hlavne keď rýpem do dna (čo je skoro každý týždeň - mám skoro samé stonkovky a vždy sadím nové vršky). Zväčša to problém nie je, ale keď už vidím, že sa hladina kvôli "škrupine" prestala pohybovať, musím zasiahnuť, inak sa na nej postupne začína tvoriť zelený povlak sinice a to už je potom oveľa väčší problém. Zaujímavé je, že keď dám sušené krmivo, rozbíja to povlak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 22:06 R Muž romant [27987] Re: JirkaŠčobák
Jirko, ono to vůbec nemusí bejt pravda, někdy stačí jenom při výměně vody maličko pohnout s rampou, dolít o trošičku méně(více) vody, změnit interval odkalování, zažít krmit jiným krmením atd. a už to jede, tedy ukáže se to, čemu říkáme slepá hladina. ;-) Prostě někdy nezabere nic z toho co je doporučováno a až se to přestane řešit(velmi těžko proveditelné) lze dojít k zjištění, že to najednou začne fungovat tak nějak bez našeho přičinění, což samozřejmě nebuzde platit vždy, ale ať hodí kamenem kdo je bez viny. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2017 21:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Kapr
Jak píše Xavi - zásadně to problém není, jen to signalizuje mnoho organických látek.
Pokud to bude jako na obrázku, měň 15% vody obden aspoň jeden týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2017 20:51 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: Kapr
Ja by som povedal, ze to problem nie je. je to viac menej biofilm z bakterii a inych "mini" veci. Vraj to trosku brani vymene plynov medzi akva a prostredim, ale ja som nikdy nepozorval ziadne priznaky na rybach alebo rastlinach. Ak proti tomu chces bojovat tak sa to da utriet papierovou servitkou, pripadne pouzit skimer alebo ozaj rozohnat filtrom. Slimaky a mlade prisavniky si na tom radi pochutnavaju. prestat hnojit a pripadne krmit je dost blbost, zdravie rastlin a ryb je dolezitejsie ako estetika :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 20:30 Muž Kapr [9] Re: JirkaŠčobák
Ok tak ja trysky nastavim jinym smerem a hladinu necham klidnou. Pak az mohu zjistit jestli ten povlak uvidim na prstech stejne jako na te fotce co si linkoval. Jeste me zajima, pises ze kdyz na prstech nic neuvidim nemam to resit. A kdyz na prstech bude to same co mas na te fotce tak to mam resit jak? A hnojit nesmim v obou pripadech nebo kdy a proc? Je to docasny problem nebo je neco spatne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 19:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Kaprovi
Když projedeš hladinu rukou, vypadá to takhle? rybicky.net/fotogalerie.php…
Pokud na prstech nic nevidíš, buď v klidu. Nesnaž se to řešit. Kašli na rozhánění vody. Ale víš, že nesmíš hnojit. A pokud máš ryby, krm opatrně.
Slepá hladina je v čerstvě založeném akváriu docela častá. Nechaos, nedělej blbosti jako peroxid. Když už něco, pomohli by ti šneci - levatky nebo okružáci, kteří ji žerou.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45046x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=451