Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Slepá hladina

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
Slepá hladina
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 20:08 Muž Sprachys [48]
rybicky.net/nemoc/capillaria-pterophylli
nevypada to jako neskodnej cervik... pise se tam i neco o napadenejch rybach... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 20:05 Muž Sprachys [48]
je tam jeden bettak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 20:01 Usine
Je to neškodný malý červík Jestli budeš mít někdy ryby tak ty se o ně postarají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 19:59 Muž Sprachys [48]
a co s nima? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 19:25 Usine – Johns
Jestli je to co si myslím tak se ti oběví malí bílí červíci(hlístice) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 19:04 Muž Sprachys [48]
to Johns: je to byly? nam se to udelalo taky... segra si zaridila 5l kouli s bettou, neni tam filtr, topeni nic jen lampicka nad tim.... dela se tam jakoby bilej hlen fuj! co s tim? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 18:52 smajlik
pro Johns:Moc rád bych ti pomohl,ale napadá mě jedině nějaká forma řasy.Fakt nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 17:54 Muž Johns [30] - Cichlidy
chtěl sem se zeptat mam v akvárku takovou jakoby vatu nebo pavučinu když sem ho napustil nic tam nebylo ale ted jo nejsou tam ryby nic jenom rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 16:35 Sidonius
Smajlik: "...Vrstvičku pod hladinou to rozhodně netvoří..."
Hmmm, tak to je "špatenka"... Takhle už to na sinice vypadá mnohem méně... hmm
(Jsem jak struna! :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 15:59 Krivak
Mam ten samej problem jako Smajlik. Taky nevim co s tim, jsem zvedavej, jestli se toho nekdy zbavim... :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2007 12:21 smajlik
Vrstvičku pod hladinou to rozhodně netvoří.Opravdu je to "film" na hladině.Pokud to tři dny nechám,i světlo tím hůře prochází,prosvětlená voda v akvárku se zdá jakoby zamlžená.Po stažení je voda opět průzračná.Easy Test od JBL mi neukazuje žádný problem.Ph,NO2,NO3,tvrdost...vše OK.S tou vrstvičkou už mi to říkal kolega,pokud by to byly sinice,tak po protřepání ve zkumavce by měly pomalu vzlínat k hladině.Ale jak říkám,je to jednolitý povlak na hladině.Zítra jedu do Chebu,tak se stavím na té OHS.Uvidím,jestli narazím na ochotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 22:10 Sidonius
Smajlíku, leží "to" jen na hladině nebo i třeba kousek pod ní? Netvoří to jako by vrstvičku mlhy pod hladinou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 20:42 smajlik
Nevím jestli je teplá voda hnaná topením,vůbec se v tom nevyznám.Pokud ne,vychází mi z toho,že musí být min.dva kotle.Jeden na vodu,druhý na topení.Ale zítra se na to zeptám.Já jenom,že když platíme inkaso tak tam je vždy záloha na teplou užitkovou vodu.Ale fakt nevím...

S těmi sinicemi...nějak mi vysvětloval,že je víc druhů sinic,ale tento bordýlek se sinicemi nazvat nedá.Jsem odkázán na jeho úsudek.Ještě bych mohl poprosit známou na OHS,ale nevím...tak moc známá zase není :-) .V každém případě to nevzdám,dneska už jsem to zase uklízel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 20:00 Žena katunka [158]
Mám pocit, že teplá voda se jako pitná neoznačuje právě kvůli vyšší pravděpodobnosti pomnožení mikroorganismů. I pokud si napouštíš studenou vodu k přímé spotřebě doporučuje se nechat velkým proudem část vody odtéct, voda, která předtím stála nějakou vodu v kohoutku by taky mohla nněco obsahovat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 19:55 pansuu – -smajlik
U vás v paneláku nemáte teplou vodu pitnou????? Je fakt, že voda se při ohřevu (např. v bojleru) začíná velice brzo kazit, začnou se množit nějaký potvory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 19:49 ježek
v tom případě by mohl v akvárku pěstovat Ropáky-rostli by jako "z vody" :-D :-D ne ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 19:05 R Muž Mrakoplash [1776]
Smajliku jak si prisel na to ze tepla voda z kohoutku je hnana i topenim ? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 18:16 Sidonius
Jestli má pan učitel k dispozici jen jeden obrázek sinice, těžko určovat, oč jde. ;-)
Sinic je přeci jen docela dost druhů.
Ale samozřejmě to nemusí být sinice. (I když mi to na ně pasuje). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2007 17:06 smajlik – slepá hladina-pokračování
Dnes jsme s kolegou učitelem "zkoumali" vzorek toho povlaku z hladiny a dospěli jsme k názoru,že sinice to nejsou.Moc tomu nerozumím,ale pan učitel mi ukazoval na obrázku sinice a to co jsme viděli pod mikroskopem se tomu rozhodně nepodobalo.Ale chceme udělat následující pokus.Do jedné sklenice(bydlím v paneláku s centrál.topením a ohřevem užitkové vody) napustíme vodu z kohoutku studené vody,do druhé z kohoutku teplé vody a do třetí smíchanou.Totiž,když si plním nádoby vodou,kterou potom nechávám odstát a dolívám do akvárka,pouštím vodu z obou kohoutků najednou.Takovou vlažnou.A myslíme si,že ta teplá něco obsahuje.Za prve z kotlů,kde se ohřívá,za druhé se tam asi vrací i voda z topení,ošetřená nějakým "sajrajtem" proti korozi rozvodů(ale to nevím přesně - zjistím).Tak si myslíme,že bych měl používat pouze studenou vodu označenou jako PITNÁ.Uvidíme ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2007 17:27 Sidonius
Budeme se těšit! :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2007 13:31 smajlik
Dnes jsem si domluvil se zdejším učitelem biologie,že se na to podívá pod mikroskopem.Myslí si,že sinice by poznal.Případně použije nějakou "chytrou" literaturu.Dám vědět,jak to dopadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 13:57 Sidonius
Zdravím Toníku! :-)
O možnostech variabilního zbarvení sinic se nechci opakovat.
Souhlasím s vámi: až na výjimky jsou řasy závislé na dostatku živin ve vodním sloupci. Sinice nejsou výjimkou. Rozhodujícími živinami pak jsou fosfor následován v těsném závěsu dusíkem.
Existuje několik hypotéz, popisujících schopnosti, resp. konkurenční výhody sinic. Ta o významu poměru těchto živin (N:P = 9-16:1) je jen jednou z nich.
Že se zatemněním neodstraní příčina, je jasné. Proto jsem také uvedl, že mám jinou zkušenost.
To rozhození poměru živin přidáním NO3 je jen jedním z dílčích opatření, směřujících k podpoře růstu vyšších rostlin. Váš postřeh o významu snížení obsahu živin jako takových je nepochybně správný! ;-)

V každém případě je nejdůležitější to, aby tento odhad, že povlak na hladině, který trápí Smajlíka, jsou sinice, byl správný... :-)
V což doufám! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 11:43 smajlik
Moc děkuju všem za dobře míněné rady.Dám se do toho - a to by bylo abych na to nepřišel.Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 11:39 tonik666 – sinice
Ahoj Sidonie,
moje hladina je krásně zelená:-)
Zatemnění funguje výborně, sinice chcípnou, ale na hladině se po asi 4 dnech opět objeví. Zatemnění bych doporučoval proti sinicím ve vodním sloupci a na dně(jinde než na hladině):-), tam se totiž tak snadno jako na hladině neobnoví.

Jinak NO3 mám vysoké P nízké a sinice frčí....
Podle mě není řešení v poměru NO3 a P, protože i kdyby poměr seděl, tak je obojího tolik, že sinice stejně porostou.
Řešení je vyměňovat vodu za "čistou"(tj. NO3 10 a míň, P neměřitelné) - pokud je dostupná(kamarád s osmózou).
To by mohlo zabrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2007 08:58 Sidonius – To Smajlík ;-)
Přestože Tonik666 došel k závěru: "...pokud není zelená na papíře po stažení, tak je to fajn, aspoň to nejsou sinice...", já se naopak domnívám, že o sinice jde.
A to podle vašeho popisu, jak se ten povlak chová - jestliže hladinu "sejmete" savým materiálem a máte ji v pohybu (filtrace) a povlak se vám objeví znovu, pak jde podle mne o tuto řasu.
Že není na papíře zbarvena do zelena není rozhodující - zbarvení rostlin je závislé na složení fotosyntetických barviv. Sinice obsahují chlorofyl a (zelený), fykocyanin (modrý) a fykoerytrin (červený), přičemž mají schopnost chromatické adaptace - změny poměru fykocyaninu a fykoerytrinu v závislosti na dopadajícím světle. Výsledná barva bývá obvykle modrozelená, ale vzhledem k výše uvedenému bych si ji přesně netroufl definovat.
Pokud by se vám podařilo nějakým způsobem povlak přefiltrovat, zkuste jej hmatem - sinice jsou chráněny slizem.
Všeobecně se jako prostředek proti sinicím doporučuje "zatemnění" - důkladné několikadenní zabránění přístupu sebemenšího množství světla.
Občas jsem se se sinicí setkal a mám jinou zkušenost. Vycházím z faktu, že sinicím se daří zejména v prostředí, kde je nevyvážený poměr mezi fosforem a dusíkem, a to v neprospěch dusíku. Sinice díky svému vybavení plynnými váčky mají schopnost se vznášet (až k hladině! :-) ) a pomocí speciálních buněk poutat vzdušný dusík.
Z toho mi plyne, že je potřeba "rozhodit" sinice změnou poměru uvedených živin. I když se dají fosfáty z vody "odfiltrovat", jako jednodušší se mi jeví opatrné přihnojování dusíkem. Nejlépe ve formě NO3. A jako podpůrná opatření pak pravidelné odsávání, zejména proto, že některé druhy sinic produkují alergeny a toxiny... Zkusit můžete i změnu intenzity nebo kvality světla, ovšem spíš za účelem případné změny zbarvení povlaku než jeho likvidace. ;-)
Samozřejmě můžete zkusit i tu "temnou kůru"!!!
A třeba s ní i začít! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 21:22 Žena sharon [126] – to smajlik
Normálně to "odsaj" z povrchu hadicí jako při odkalování, jde to snadno a stáhneš z hladiny veškerý binec, ktrý ubrouskem rozvíříš zpátky do vody. Mi se povlak na hladině dělá u kančíků, hladina je plná giganty, která brání proudění vody. Dokud jsem u nich gigantu neměla, byla hladina ok. Ovšem přdtím byla(giganta) u "normálních" ryb a tam se slepá hladina nedělala, a to byl slabší filtr a žádné vzduchování. Nejspíš to bude spojeno více příčin, nejen čeření hladiny, i když to povlak rozrušuje.. Prach to taky nebude, kance mám zakryté a druhé ryby otevřené a mám tři děti, takž prachu hafo :o). Ale u tebe bych to viděla na jeden ze syndromů nového akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 20:44 smajlik
pro tonic666:Moje akvárko je týden napuštěné.Asi tři dny probíhala bouřlivá "nálevníková" reakce.Dá se připustit,že vyhynulí nálevníci natolik "přihnojili" vodu,což se může projevit na té hladině?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 20:30 tonik666
Mě rostou takhle na hladině sinice - povlak je napřed jen mastná hladina, když ji nečeřím, zelená. Je to rekace na rozrývané dno při přesazování, krmení a dlouhodobý stav u mě. Akvárko bylo před půl rokem půlrok bez údržby a ještě se navzpamatovalo. Předtím bylo téměř bez řas.
Čeření hladiny je sice fajn, ale jak by řekli mnozí, nejde po příčinách. Příčina je pravděpodobně moc živin. Myslím, že u mě hladina zmizí(tedy sinice), až když už budou všechny řasy pryč. Tím, že je přímo pod světlem prosperuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:56 pansuu
Tak to ti snad opravdu něco roste. Mívám ji taky, třeba když vypnu filtr a ten bordel se jakoby vrátí, ale po zapnutí....(Juwel- má přícuc z hladiny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:50 smajlik
Lidičky,možná jsem jako "umanutej",ale moc prosím všechny,kteří s tím mají nějakou osobní zkušenost o reakce.Jak s tím bojovali,co na to používali,zda to zvládli a za jak dlouho.Nemyslím,že jsem jediný,koho tento problém trápí.V té 54ce,když to dva dny neodstraňuju,je to až nechutné.Proč,proč proč...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:28 tonik666 – hladina
pokud není zelená na papíře po stažení, tak je to fajn, aspoň to nejsou sinice:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:24 smajlik
S j_j celkem souhlasím.Ale vyvařit trochu štěrku do 23 l je něco jiného,než do 200 l.Ale to mě neomlouvá.Já jenom,že jsem to nedělal ani před těmi dvaceti lety :-) .Možná,že je teď v písku víc bordýlku.Tak myslíte,že hlavní příčina je v "nedostatečně" vyčištěném písku?Proč se mi to dělá i v tom malém akvárku po dvou měsících?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:23 fazola
Musím se přiznat, že jsem vařil cca 40l dna :) (na kamnech v garáži - doma bych to dělal ještě dnes ;-) )
A jinak bych to viděl na zásahy rukou a vypouštění z dekorací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:17 Muž j_j [18]
tonik666-vyvařily se nečistoty, které byly dobře vidět v pěně, protože ta byla špinavá a měla šedivou barvu. Jednoduše řečeno: vyvařením se zbavíš víc nečistot, než jen propláchnutím,byt pečlivým. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:17 smajlik
Zelená rozhodně není.Je spíš šedavě bílá,když tam šťouchnu prstem,povlak se tak nějak rozestoupí.To je šílenost to popisovat :-) .Já pomalu připouštím,že je to z nečistot z dekorací.A to jsem tomu čišťění věnoval opravdu hodně času a hodně vody.Písek jsem koupil říční v akvaristice.Kdo vyvařoval cca.12 kg písku do nově zakládaného akvárka?Přiznejte se... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:10 tonik666 – hladina
to j_j: a co znamená, že se z toho vyvařila pěna? Když vaříš špagety, taky je pěna...

smajlík: Když tu hladinu stáhneš bálým papírem, jakou má barvu? Zelenou? Sinice? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:05 Muž j_j [18]
aktivní uhlí přeci neni určeno na likvidaci slepé hladiny-v tvém případě jde o nečistoty z dekorací,aktivní uhlí problém nevyřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 19:01 smajlik
vaclav:Barvu těžko určit.Myslím,že bílá není.A nějak se mi nechce věřit že po šesti dnech by se na hladinu nachytalo tolik prachu a nečistot.A to zdurazňuji to intenzivní čeření hladiny.Připouštím,že se něco uvolňuje z písku a z dekorací.Ale na to,jakou péči jsem věnoval přípravě dna,se s tím nerad smiřuji.Zdá se,že jiná příčina,než zde zmíněné,neexistuje.Myslíte,že by pomohlo dát do filtru na den,dva aktivní uhlí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:50 Muž j_j [18]
řeknu ti to takhle,sám jsem před 3ma měsícema založil malý 23 litorvý akvárko-štěrk jsem propral(asi 3krát) a pak asi 40 minut vařil a byl jsem překvapenej jaká pěna se z propranýho štěrku ještě vyvařila. Se slepou haldinou problémy nemám-jen vločkové krmivo pro raka mi mastí hladinu.
Podle mě musíš bejt trpělivej a poctivě vždycky sbírat slepou hladinu do ubrousků-asi se ti totiž do akvária dostalo spostu nečistot přinesených v písku nebo na ostatních věcech. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:47 Usine
Nemysli si že když máš akvárium přikryté že se ti tam nic nedostane. Jestliže jde jen o tu slepou hladinu záleží na jak frekventovaném místě akva je . Voda pohltí všechen prach a pachy jaké se jen okolo vyskytnou, Kryt tomu zabrání jen nepatrně. Některé suché krmení to také dělá. Většinou je povlak šedivý nebo bílý. Jakou barvu má u tebe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:47 smajlik
pro sharon:Taky mě napadlo,že to může vznikat po máchání rukou v akvárku.Ze začátku je zásahů hodně a i když si ruce umyju,přece jenom jsou trochu mastné.Ale proč je to v tom malém i po téměř dvou měsících provozu?Máš to také?Jo - a omlouvám se za to "ů".Normálně po sobě kontroluji,ale nadpis mi nějak utekl.Poprosím Rexe o opravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:42 smajlik
Upřímě řečeno jsem nevařil.Tedy - kameny ano.Ale příprava písku mi trvala dva dny.Propíral jsem a propíral.A mnohokrát.Měl jsem akvárko asi před dvaceti lety a nevzpomínám si,že bych měl podobný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:38 Žena sharon [126]
V nově založeném akvárku se ti můžou na hladině vysrážet i prachové nebo "mastné" částčky ze dna nebo dekorací. Jinak se slepá hladina dělá snad v každém osídleném akváriu, kde je hladina v naprostém klidu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:36 Muž j_j [18]
vyvařil jsi pečlivě všechny kameny, štěrk, kořeny a jinou dekoraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:32 smajlik
pansuu:Jsi zbytečně ironický,tvá poznámka je mimo mísu.To na co mě odkazujete jsem četl jako první.Zdůrazňuji,že hladina nového akvárka je celkem intenzivně čeřena závěsným filtrem,navíc se mi nezdá,že by se za šest dní nasbíralo tolik prachu.Celé akvárko je zakryté.Já myslel,jestli nemá někdo nějaké poznatky ohledně chemizmu vody,popřípadě jsem někde četl drobnou poznámku o sinicích.A také mě zajímá,jak jsou na tom s tímto problémem ostatní.Prostě zkušenosti z praxe.Jestli to někdo měl a podařilo se mu toho zbavit,případně jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:20 pansuu – -Václav
Třeba nic nehledal. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:12 Usine
To hodně špatně hledáš rybicky.net/rady/slepa-hladina :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:10 pansuu
A nemůže to být třeba obyčejný prach? Ten je všudypřítomnej, ani ho nevidíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2007 18:00 smajlik – slepá hladina trochu jinak
Hledal jsem zde diskuse o slepé hladině (mastný film a pod.),ale nikde jsem se nedočetl,jestli má někdo zjištěno z čeho to vzniká.Rady typu "to časem zmizí" nebo "musíš čeřit hladinu" nebo "je to z krmení" podle mé zkušenosti nefungují.Mám dvě akvárka,první 54 l má slepou hladinu od začátku,denně měním vodu (trochu),hladinu jsem zkoušel stahovat ubrouskem,novinama,většinou ji sbírám hrnečkem,jako když se sbírá z mléka smetana.Druhé akva mám založené šestý den 200 l,filtruju,čeřím hladinu,ryby tam nejsou proto samozřejmě nekrmím,voda byla křišťálová za čtyři dny a dnes se udělal na hladině "film"Má někdo nějaké racionální vysvětlení proč se to dělá?Jak tomu zabránit?Hlavní je odhalit příčinu a ne vymýšlet jak to odstraňovat.Tak se ukažte milí kolegové akvaristi :-) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2007 15:46 tonik666 – Nebo taky sinice
Nebo to taky bude sinice a nepodaří se ti jí zbavit vůbec. Ale nechci strašit.
Slepou hladinu způsobují aerobní fermentační mikroorganismy. Podmínkou pro její vznik je nehybnost hladiny a dostatek organických živin ve vodě.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [36] 37 38

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 45044x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6671-slepa-hladina?od=1751