Jaká je to řasa?
Asi jen u pistie. Během týdne se strašně zvětšily. Ostatní rostliny rostou normálně. Táta tam zkusil dát neritinu, ale žrát to nechce...barva je na hladině světle zelená a dole tmavě, ale do modra ne.
Jinak nehnojím, je tam zásobní substrát
Na té druhé fotce to vypadá namodrale. Skoro bych řekl, že to vypadá jako sinice, ale kvalita fotek není kdovíjaká.
Jak běžně hnojíš? V jakých intervalech? Nezaznamenala jsi v poslední době viditelně zvýšený růst nějaké rostliny?
Edit:
Máš tam i rychle rostoucí kytky. Přestala jsi hnojit před dovolenou?
Na druhé fotce to vypadá jako sinice.
V případě nárůstu sinic to vypadá na větší spotřebu dusičnanů ve vodě, což se může stát kvůli bujnějšímu růstu některých kytek. Pokud je to sinice, tak přidat dusičnany a vyměňovat pravidelně vodu a nechat vodu v akvárku proudit podle možností. Sinice obecně nemají rády čeřenou vodu a jak se zvýší poměr dusičnanů k fosfátům, tak sinice ustoupí.
Pokud budeš mít poměr dusičnanů k fosfátům příliš vysoký, porostou zase zelené řasy.
O světle tu záměrně nepíšu, protože nepředpokládám, že bys akvárku svítila nějak odlišně během dovolené.
Co se spíše mění, je kvalita vody.
0 19.08.2017 12:33 Stryko –
Re: Maq Bohužel mikroskop nemám
Nejedná se o moje hlavní akvárium, v tom mám již 39W zapoměl jsem to upravit...tohle v prezentaci bohužel nemám. A u tohoto je osvětlení 6 W
Rozsivky. 11W na 110l je celkom malo, mozno preto. Ak ma to akvarko len necele 2 mesiace ako podla prezentacie, tak by som mozno este pockal. Byva to bezna riasa u novozalozenych akvarii. Ak sa to nezlepsi, tak to bude chciet o trochu viac svetla.
No zvířený bordel po údržbě jsem myslel. Ale jestli to nejde setřást, tak jsem mimo...
Co takhle kolonie nějakých bakterií? Nebo nějakých sinic, rozsivek...
Nemůžeš to dát pod mikroskop?
Setřást to nejde, ale setřít prstem to jde. Nevím z čeho by to byl bordel...máme tam jednoho šneka a jednu betu a tohle se vždycky objeví dva dny po vyčištění akvárka
Vypadá to jak usazený bordel... Jde to z listu setřást?
0 19.08.2017 10:05 Stryko – Asi řasa?

Prosím nevíte někdo co by to mohlo být? Mám tohle v betáriu a vždy po výměně vody a odkalení to je pryč a pak se to zase po třech dnech vrátí. Nevím jestli se jedná o řasu a nebo něco jiného
Starší reakce


prosím, co je to za řasu a co s ní? děkuji
Starší reakce
Nepočítej s tím že kameny pod vodou budou takové jak je tam vložíš, vždy porostou nějakou řasou a hlavně ze začátku.

Připadne mi to být jako něco, co žerou krevetky. Jen nevím s tím CO2 a tvým složením ryb.
Tady to nepatri,ale kdyz uz se ptas tak jsem uz nemohl mit ryby mimo akvarko. Nemel jsem dostacujici druhou nadrz ani techniku...jinak dik ze jsi mi odpovedel na muj dotaz...
U tři týdny mladého akvárka bych řasu moc hystericky neřešil...
Víc mě zaráží postup zakládání "Druhého pokusu". Šest dní po založení krevetky (viz atlas "Krevetky by se měly osazovat jen do dobře zaběhlých nádrží (minimálně dva měsíce)"), za další tři dny hromada ryb, rostliny prakticky nula...
Můj skromný názor je, že ta trocha řasy je prd proti tomu, co možná teprve přijde...
Ale třeba se pletu, počkej si na zkušenější radu

Starší reakce
Většinou je to na nerostoucích listech a bývá to často jen bordílek ze dna.


Dobrý den, nevíte někdo, prosím, co za bordel se mi dělá na listech vallisnerie spiralis?
Starší reakce
Děkuji moc všem za reakce. Vodu zkusím měnit častěji v menším množství.
To čištění filtru v první polovině června proběhlo jenom v podobě jeho propláchnutím ve vodě odsáté z akvárka, aby se vyplavily největší nečistoty. Že by to i tak mohlo udělat takovou změnu...?
Ancistrusy tedy kupovat nebudu, asi zkusím ty okružáky...
Nejde jen o to, že si ancistrusi rádi pochutnají na rostlinách, ale to akvárium je malé i na jednoho ancistruse.
V deníku 10.6. je odkalování a čištění filtru zároveň. To taky mohlo pomoct.
Cokoli, jen ne ancistrusy!!!
Přemýšlím, co by mohlo pomoci. Kdybys neměla to CO2 a ryby, co máš, bylo by pro tebe možná řešením 40 krevetek davidi. Jenže nevím, co by řekly na to CO2 a co by na ně řekly tetry a dánia.
Na tuhle řasu mimo krevetek nevím. Okružáky. Možná. 50 okružáků. Mimo to jen mechanická práce a výměny (dělal bych 10-15% obden) vody donekonečna.
P.S. Odhaduju, že tvá kalamita začala rozpadem alternanthery (možná ji poškodili ancistrusové) a následním hnilobným procesem.
Opakuji - ancistrusové s na touto řasou nepomohou a budou ožírat a poškozovat rostliny, jak povyrostou.
Krásný den přeji, začaly se mi v akvárku nějak množit řasy (viz fotky zde:
rybicky.net/nadrze/26669…). Oba ancistrusi, které jsem měla, mi z neznámého důvodu uhynuli, a to právě v době, kdy se mi ta řasa začala množit. Nemůžu tedy jistě říct, jestli uhynuli proto, že se v akvárku "něco pokazilo", nebo že se v akvárku "něco pokazilo" až po tom, co uhynuli. Tento týden mám v úmyslu koupit ancistrusy nové (dva) - pomůžou aspoň trošku...? Díky moc...
Starší reakce
MCI - to je ta metoda s nějak obráceným poměrem Mg:Ca? Nebo co je její podstatou?
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo?
Môj prípad je možno mimo Vášho problému. Akvárium mám založené pomerne dávno, svetlo a hnojenie viac-menej vyvážené, pravidelná údržba je u mňa samozrejmosť. Potom som porušil základné pravidlo (keď to funguje, nevŕtať) a začal som robiť experimenty s metódou hnojenia MCI, ktoré skončili totálnym zariasením akvária. Väčšinu rias som dostal relatívne rýchlo najprv pod kontrolu a potom celkom preč, len tá čierna prisadlá má trápila (a to tak, že poriadne). A aby toho nebolo málo, nahodil som nový filter s výrazne vyšším prietokom, čo tiež rozhodilo rovnováhu.
Pretože nemám žiadne testy (okrem nejakých po záruke), tak som skúšal kadečo. Nakoniec som zvýšil dávku KNO3 o 50 % a na nejaký čas úplne vylúčil Fe (+ mikroprvky) a KH2PO4. Došlo to až do stavu, že mi rastliny prestali rásť, v mnohých sa objavili dierky. Potom som začal pomaly pridávať cheláty železa s mikroprvkami. Prakticky okamžite bolo vidno naštartovanie fotosyntézy, no po niekoľkých dňoch však bublinky prestali, vtedy som začal pomaly znova pridávať fosfor. Teda, dusíku pridávam viac a železa i fosforu menej ako predtým a anubias je zase pekne čistý, samozrejme napadnuté listy išli preč. Na rýchlejšie rastúcich rastlinách sa tá riasa nestihla rozrásť, takže trpeli len anubiasy.
Ako som spomenul, trvalo to skoro dva roky, najmä preto, že prvotné pokusy nikam neviedli, no a pri každom pokuse treba niekoľko týždňov počkať, kým je vidno (alebo aj nevidno) nejaký výsledok. Takže treba trpezlivosť, dobré je si robiť poznámky (kvôli dlhším časovým intervalom) a skúšať a skúšať. Každé akvárium je svojim spôsobom unikát, a hoc všeobecné rady platia, treba ich vždy konkretizovať na základe vlastných podmienok.
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo? Velmi často pomůže nic nedělání.
Edit: Tedy to nicnedělání ve smyslu doržení se zaběhnutého postupu při údržbě, tedy dokolečka stále to samý.
A mohu se zeptat, co pomohlo?
Morticia napsala: Čert aby se v tom vyznal..
Áno, je to mix vedy, citu, šťastia a trpezlivosti, a k tomu ešte v neznámom pomere
Anubias možno vykúpať v save (zriedené 1:20), ale to na dlho nepomôže. Možno i ostrihať napadnuté listy, ale ani to nepomôže na dlho. Dlhodobo pomôže len zmeniť podmienky v akva, lenže nikto presne tie podmienky nepozná, preto treba trpezlivo hľadať ten správny pomer živín, svetla i prúdenia vody. S čiernou prisadlou riasou na anubiasoch som bojoval skoro dva roky, ale teraz to vyzerá super. Pre zmenu sa mi opäť robí sinica pri prednom skle, ale ... mňa to jednoducho baví

A jde to nějak odstranit? Prsty mi to moc nejde... A je divné, že jsou ořasené Anubrisy uprostřed a vpravo. Ty vlevo - na straně od okna - jsou čisté. Ale zase nad nimi jsou plovoučky, co stíní od LEDek... Čert aby se v tom vyznal..
Celkem běžná věc když jsou příliš na světle.



A ještě jeden dotaz. Ořasily se mi Anubrisy. Nevypadá to moc pěkně. Foto před (25.2.) a po (15.3.). Moc dolů to prsty nejde...Díky za určení.
Vlastně dotazy dva: na předním skle je taky jakýsi povlak, je tam stále vidět šneky i to, jak je to od nich ohoblované, ale začíná to kazit dojem. Dolů to jde, ale nevím, zda jim (šnekom) rušit jídelnu..?
Tak opravdu sinice?

Článek teď pročítám...díky.
Limnobium sežere dusík. Četla jsi ten článek?

Dneska jsem to dočišťovala. Vytaháno špejlí, nesmrdí. Takto to vypadá ve vodě. Nemám to jen v plovoučkách, ale i někde dole - třeba v Riccii. Vyhodila jsem ju.
Kdo žere moc dusíku? Ta sinice - pokud to je ona - a proto se množí? Nebo Limnobium a pakjeho nedostatek?
Je to jednoznačně sinice a u takového množství Limnobium laevigatum nic neobvyklého. Sežere příliš mnoho dusíku a problém je na světě. Takže všeho s mírou.

Vytahovala jsem to prsty, něco špejlí. Je to takový sliz, ale trochu to drží, když se rozpadne,tak na více kousků-takových cucků,je v tom i náznak vláken.
Možná ještě jiný rozlišovací znak: Sinice se většinou "maže", nedá se namotávat na špejli, při pokusu ji vyndat se rozpadá. Zelená řasa, pokud není jednobuněčná (zákal a některé přisedlé řasy), tvoří stélky, tj. vlákna, která více či méně drží. Proto se dá chytit špejlí nebo prsty (podle druhu) a vytáhnout vcelku.
Dneska jsem to vybírala a čistila a nepřišlo mi,že to smrdí, ale nijak jsem to nečuchala. Až/jestli se objeví,zkusím odér.
Smrdí to? Jestli jo, je to sinice. Mají tu svoje velmi dlouhé vlákno, ale hezčí povídání je v časopisu e-akvarium č. 1



Mezi plovoučkami se mi udělala tato řasa, takový měkký slizík. Jde to snadno sundat.O co jde a co proti tomu? Díky.
no tak konecme som spozorovaj prve vysledky vizera to ze je riasa pomalicky na ustupe cca kazdy druhy den cistim sklo jemne prstami zotieram riasu z rastlin a dekoracii odkalujem vymena vody +pouzivam akvaregulator ph. uz je to cca mesiac co s nou bojujem. je to dost robyt to tak casto no ak zmizne bude to stat za to uvidime ako to dopadne ...
Většinou jde o cizí studie ne její.

aky dopad na obyvatelov by mal tento pripravok , alebo pouzil si ho uz v obyvanom akva?
Přidat reakci
1 ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 122081x