Jaká je to řasa?
Je to ten obr. č. 13. Dělá to úplně stejné pavučiny. A když to vytáhnu, tak je to jak žabinec!
Hele asi máš pravdu s tím světlem, ze začátku jsem ještě neměl spínací hodiny, takže jsem svítil asi cca 12 hodin, teď už mám hodiny a svítím 10 hodin s přestávkou na 2 hodiny.
Johan napsal: Když už tak všechno ověřujete, zkuste si ověřit i tyto informace o řasách původem z "amerických" článků.
A jak jste proboha přišel na to, že mám ty informace z amerických článků? Používáte věšteckou kouli? No, pak bych vám doporučil ji reklamovat.
PS: Převážnou většinu řas jsem určil pod mikroskopem, a u řas, kde jsem si nebyl jistý, mi s určením pomáhá kolega z přírodovědecké fakulty. Když už jsme v tom rejpání, tak mě spíš zaráží, s jakým přehledem dokážete podle rozmazaného obrázku identifikovat nějakou řasu. Jste borec.
Snažil jsem se tady kolegovi akvaristovi poskytnout alespoň zjednodušený návod na identifikaci. Ano, může být značně zjednodušený, ale aspoň něco. Určitě lepší, než výkřiky typu "je to jelení paroh". Ja si myslim, ze jsi zacal moc svetlem. To akvarko cele pracuje, podminky se meni den ze dne a to chce pro zacatek mene svetla. Neuhlidas tam zatim vubec nic, musi si to samo sednout, ale tim svetlem umoznujes moznym problemum v zacatku se vice rozvinout.
Napis nam jeste, jak dlouho svitis?
Když už tak všechno ověřujete, zkuste si ověřit i tyto informace o řasách původem z "amerických" článků.
0 22.12.2013 08:09 Marcel G – Zelené vláknité řasy
1) Nevětvené:
- Oedogonium (nejčastěji napadá mechy, tvoří obvykle trsovité shluky nebo lem kolem listů)
- Rhizoclonium (velmi zřídka může být i větvená; na dotek slizká)
- Spirogyra ("šroubatka"; vlákna jsou spíše samostatná - netvoří trsy; na dotek je hedvábně jemná)
2) Větvené:
- Cladophora ("žabí vlas", na dotek spíše hrubší)
Cladophora, Rhizoclonium a Spirogyra dosahují ze všech zelených řas největších rozměrů.
jj vidím, tvoří se z toho takové pavučiny, z toho soudím že je to ona
... ikdyž z toho teda vůbec nemám radost
ale aspoň zase vím, že něco je špatně...
Ty to akvo vidíš, my jenom fotku.
koukal jsem na ten článek a taky na internet a je to ta dlouhá vláknitá řasa.
Třeba připojí svůj názor ještě někdo další, je to mezi těma dvěma možnostma.
já myslím spíš žabí vlas(Dlouhá vláknitá řasa), ale bez mikroskopu to může být i jelení paroh
no já už jsem něco dnes vytahoval.. a je to něco jako takový zelený vlákno, a měl jsem to třeba i 15 cm dlouhý...
a má i nějaké jiné pojmenování? nikde tu na stránkách nic o žabím vlasu není
0 21.12.2013 21:27 burc106 – jaká řasa?
Prosím o radu, nevíte, jaká je to řasa? Mám jí tam zatím jen po málu ale stejně by mě zajímalo, z jakého důvodu se mi tam vytvořila. A taky se mi v akva objevily šnečci, ale to je asi má blbost, donesl jsem si je s nějakou kytkou.
já mám alkalitu 3° a co2 jedu fakt opatrně, po tom co mi spadlo jednou pH na 4. Halančíci a otíci to naštěstí rozdejchaly, ale teď už vodu radši trochu tvrdím
Alkalinita 0,to preji hodne stesti s Ph,protoze jak ujede,tak to muze byt zajimave...
ideální stav, dej buď jedlou sodu, nebo speciální soli do akva při každé výměně vody. Pokud chceš trvalé řešení - vápenec do filtru
Tuto Ameriku jsem již dávno objevila
, jen jak trvale na to ještě ne
, když mi 0 teče z kohoutku.
zvedni alkalitu a možná to zabere
Ok, vaší hry jsem si nevšimla, proto jsem měla potřebu reagovat, aby se "přídej výluh" nestalo stopro radou, jak se zbavit zelené vláknité řasy
, i když bych to brala
, kdyby to bylo tak jednoduché, bojuji s ní už docela dlouho
Ok, jen aby si to někdo neznalý problematiky nevzal jako zaručený návod
to je pouze pro kolegu grundu,zabare to jen u něj
přidej výluh a neřeš
Mám stejný problém se zelenou vláknitou, pH na vstupu 6,4 , alkalitu téměř 0, i mi to poradíš?
neřeším, výluh přidávám, řasu vybírám. Když bude nejhůř, vyhodím mech, stejně se mi dělá jen na něm
přidej výluh a neřeš
pinzeta a trpělivost, vybrat to jde, dělal jsem to tak měsíc a ještě měsíc budu, než definitivně zmizí, na tuhle řasu nezabírá nic, aspoň jsem na nic nepřišel a nikdo nic funkčního neporadil
0 19.12.2013 18:25 Burik [727] - Aquascaping Také potřebuju poradit..Jak se zbavit téhle mrchy zřejmě žabí vlas
Světlo jsem ubral.Jak intenzitu,tak čas svícení..CO2 z lahve téměř na maximu,drop je žlutý.Denně dávám téměř trojnásobnou dávku PMFE přímo na postižené místa.Problém je,že se mi tvoří hlavně na Fissidensu a ostatních mechách.Nepozoruju,že by PMFE zabíralo.Namotávat na špejli,nebo kartáček to nejde,není zase tak dlouhá.Pinzetou to taky nevezmu a rukou je to taky na nic.
Za poznatky a rady díky
Mimochodem, overit si test na NO3 neni slozite. KNO3 obsahuje 61.32% NO3, takze ho vhodne nared v destilce (urcite KNO3 mas, kdyz pouzivas EI metodu, nebo vis kolik je ho v hnojivu, takze i to muzes s destilkou pouzit), tim vis kolik tam opravdu je a pak to zmer, zda to sedi.
Díky všem, hlavně se mi jednalo o to tady tu řasu identifikovat, jestli je to opravdu ruducha, nebo něco jiného.. Nějak se s ní poperu vše chce svůj čas. Jen si teď nejsem jistý tím hnojením EI, podle mne by tam tedy neměla být, aspoň né v tom měřítku a neměla by tak expandovat dále do akva. Všechny prvky by v akva měly být dostatečně zastoupeny, tak jako CO2, které kontroluji pernamentním testem a je OK. Pravidelná výměna vody a relativně pravidelné odkalování by měly zabránit hromadění dusičnanu. Světla mám si myslím dost, zvlášť když řasa se tvoří na rostlinách skoro v polovině akva a ne u dna, kde by světla mohlo být méně, ale světlo u řasy v mém případě nehraje asi takovou roli.. Dnes zkusím změřit ještě to NO3 na vstupní vodě a na vodě v akva, ale už jsem to jednou řešil a myslím že nic nového a překvapivého nezjistím. Nevím zda by mělo nějaký větší význam častěji propírat náplně vnějšího filtru tedy každý týden, nebo co 14 dnů, ale pokud by někdo zkušenější měl jiný názor, rád přehodnotím.. Je to otázka pár minut údržby navíc. Nejvíce zasaženou rostlinu zkusím dnes ošetřit savem v poměru 20/1 snad to pomůže, myslím že je to nějaký druh anubiasu (nejsem si jistý, protože jsem ho nenašel). Díky všem
Mne se to takhle v malem akvariu stalo a kdyz jsem to napravil, mnoho takovych problemu zmizelo a rostliny zase zacaly hezky rust. Rostly nejaky cas po zalozeni akvaria pekne, pak cim dal hur, a tak jsem udelal vetsi uklid a nasel co jsem ani netusil, kdyz jsem udrzbu podle sveho nazoru nijak nezanedbal.
Ale ber to spis jako co si mas zkontrolovat, ony tyhle veci nejsou tak jednoduche, ze by nekdo presne urcil jednu presnou pricinu a hned je zase vsechno O.K.
no právě že testem od Sery to měřím a buď jsem naprosto barvoslepý a nebo oba testy co mám stojí opravdu za prd... Každopádně pokud hnojím EI tak by ty hodnoty měly být v pořádku, pokud se nemýlím, max by mohly být vyšší ne? ale nižsí??,
Test zkus i na jiné vodě nebo si pořiď jiný, nejlépe od sery.
Hnojím EI, které kupuji na rostlinná akvária a hnojím dle návodu na mých cca 200 l (14 ml tenso coctail a 32 ml KNO3, K2SO4,KH2PO4 + 4 čaj lžičky MgSO4x7H2O při každé výměně. Měl bych tak dodávat potřebné množství všech složek. test mi neukazuje snad žádné zabarvení možná spatný test, nebo jsem barvoslepý nevím .. Ale v hodnotách akva si myslím problém nebude, tedy někde asi jo, když je tam ta řasa.. snad ten test.
Jestli máš NO3 na nule tak to je hodně špatně. Nevím čemu potom říkáš hnojení metodou EI.
Díky za reakci, myslíš tedy že je to nějaký druh ruduchy??? Filt mám JBL 1501 koše naplněné keremikou od JBL a Eihemu, čistím jednou za měsíc až dva kdy ho propláchnu vodou z akva a každý týden čistím vstupní molitany předfiltry. K tomu mám v akva Atman s molitanovou kostkou, který vyždímám v akva vodě vždy když se viditelně sníží proud. Dno odkaluji skoro při každé výměně vody, alespoň zlehka. jednou za čas hloubkově což u liaporu není problém, protože se krásně mele v odkalovači a odkalí se.
Poradne v tom akvariu uklid, odkal, jestli jsi nepral nejaky cas filtr, uz je cas. Veci delej postupe jednu vec po druhe s nejakym odstupem, jak uz mne posledne upozornil Roman, a ma pravdu.
Dale zhodnot, zda je biomolitanu ve filtru dostatecny, zda je schopen spravne nitrifikovat. Pokdu ne sam, popis filtr s rozmery pouziteho biomolitanu a tady to "rozstipneme".
Z te posledni fotky vidim, co jsem zazil taky, ty stonkovky vubec nevypadaji zdrave, prestava se jim darit. A stalo se mi to v okamziku, kdy se nahromadil organicky odpad, o kterem jsem bohuzel nemel ani poneti (hnijici koren, a i filtr nejspis moc dlouho bez vyprani, bylo v nem vylozene kafe...), a nejspis se v akvariu zvedla i uroven cpavku. S tim muze souviset i rust te cerne Ruduchy.
Podle mě je to ruducha, tzv. černá štětičková řasa.
hodně zvětšeno
přidám pár fotek tady, ale jsou také v profilu.. Díky
Tak se mi v akva vytvořila nějaká řasa a stále se mě drží.. Bohužel nevím co je to za potvoru a při pátraní jsem to nezjistil, myslím si že to bude buď nějaký druh štětičkové řasy( ruduchy), nebo rozsivky. Nejsem si jist a tak prosím o pomoc při určení druhu pokud někdo ví. Na štetičkovou se mi zdá moc malá, tedy nízká rostliny se tváří, jakoby byly posypány vrstvou kakaového prášku. Taková nízká souvislá černá vrstva řasy na některých rostlinách a rampě. žádné dlouhé vlasce (chlupy) nebo něco podobného. V některých tématech jsem našel fotky jiných uživatelů, ale nikde se neřeklo co je to za potvoru. Ani google nepomohl. Tak prosím o radu. Setřít to nejde jsou pevné, na sklech ani jiné dekoraci zatím také nejsou.. Hnojím stále EI metodou, přidávám CO2 z bomby a dle pernamentního testu je hladina co2 ok, filtrace dostatečná + čerpadlo s kostkou molitanu. Výměna vody pravidelně 1x týdně +- 1/2 nádrže. voda z řádu obce. Rostlin si myslím dostatek i rychle rostoucích (viz prezentace a nejnovější foto). Díky
Jasně, ale lajkovi (jako jsem já), to rozdělení takto musí stačit... Ale díky za dopřesnění, i Marcelovi...
no není to úplně tak že se "dělí" to je jako by jsi napsal že obratlovci se dělí na delfíny a lidi. Ruduchy je kmen, který se dále dělí na třídy/řády/čeledě/rody a nakonec druhy, takže název ruduchy je o hodně vejš. A to zmiňované jsou rody. Kromě nich je další spousta jiných ruduch, které vesměs žijí v moři. Chápu že pro lidi co nestudovali biologii to může být dost zmatené, zvlášť když je to prezentováno, tak jak to je v akvaristických článcích. O štětičkový se často mluví obecně jako o ruduše, je to vžité, ale dost nepřesné a zavádějící
Urtman napsal: stále tvrdím: štětičková=ruducha=jelení paroh
Je to přesně jak píše Johan. Štětička a jelení paroh jsou dva různé rody řas, které ale patří do stejného kmene.
Rozdělení řas podle kmenů:
- Cyanobacteria (sinice)
- Euglenophyta (krásnoočka)
→ "zelená voda" (angl. green water, lat. Euglena)
→ a mnoho dalších rodů
- Chromophyta (hnědé řasy)
→ rozsivky (angl. diatoms)
→ a mnoho dalších tříd a rodů
- Rhodophyta (ruduchy)
→ "jelení paroh (angl. staghorn, lat. Compsopogon)
→ "černá štěticková řasa" (angl. BBA, lat. Audouinella | Chantransia)
→ a mnoho dalších rodů
- Chlorophyta (zelené řasy)
→ "zelená prachová řasa" (angl. GDA, lat. Chlamydomonas | Ankistrodesmus | Chlorococcum)
→ "zelená vláknitá řasa" (lat. Oedogonium)
→ "žabí vlas" (angl. hair algae, lat. Cladophora)
→ "zelená vláknitá řasa" (angl. thread algae, lat. Rhizoclonium)
→ "šroubatka" (lat. Spirogyra)
→ "zelená flekovitá řasa" (angl. GSA, lat. Coleochaete)
→ a mnoho dalších rodů
PS: Je možné ale narazit i na mírně odlišné dělení. Ne vždy se sinice řadí mezi řasy.
Přidat reakci
1 ...... [59] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121512x