Jaká je to řasa?
MCI - to je ta metoda s nějak obráceným poměrem Mg:Ca? Nebo co je její podstatou?
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo?
Môj prípad je možno mimo Vášho problému. Akvárium mám založené pomerne dávno, svetlo a hnojenie viac-menej vyvážené, pravidelná údržba je u mňa samozrejmosť. Potom som porušil základné pravidlo (keď to funguje, nevŕtať) a začal som robiť experimenty s metódou hnojenia MCI, ktoré skončili totálnym zariasením akvária. Väčšinu rias som dostal relatívne rýchlo najprv pod kontrolu a potom celkom preč, len tá čierna prisadlá má trápila (a to tak, že poriadne). A aby toho nebolo málo, nahodil som nový filter s výrazne vyšším prietokom, čo tiež rozhodilo rovnováhu.
Pretože nemám žiadne testy (okrem nejakých po záruke), tak som skúšal kadečo. Nakoniec som zvýšil dávku KNO3 o 50 % a na nejaký čas úplne vylúčil Fe (+ mikroprvky) a KH2PO4. Došlo to až do stavu, že mi rastliny prestali rásť, v mnohých sa objavili dierky. Potom som začal pomaly pridávať cheláty železa s mikroprvkami. Prakticky okamžite bolo vidno naštartovanie fotosyntézy, no po niekoľkých dňoch však bublinky prestali, vtedy som začal pomaly znova pridávať fosfor. Teda, dusíku pridávam viac a železa i fosforu menej ako predtým a anubias je zase pekne čistý, samozrejme napadnuté listy išli preč. Na rýchlejšie rastúcich rastlinách sa tá riasa nestihla rozrásť, takže trpeli len anubiasy.
Ako som spomenul, trvalo to skoro dva roky, najmä preto, že prvotné pokusy nikam neviedli, no a pri každom pokuse treba niekoľko týždňov počkať, kým je vidno (alebo aj nevidno) nejaký výsledok. Takže treba trpezlivosť, dobré je si robiť poznámky (kvôli dlhším časovým intervalom) a skúšať a skúšať. Každé akvárium je svojim spôsobom unikát, a hoc všeobecné rady platia, treba ich vždy konkretizovať na základe vlastných podmienok.
Morticia napsala: A mohu se zeptat, co pomohlo? Velmi často pomůže nic nedělání.
Edit: Tedy to nicnedělání ve smyslu doržení se zaběhnutého postupu při údržbě, tedy dokolečka stále to samý.
A mohu se zeptat, co pomohlo?
Morticia napsala: Čert aby se v tom vyznal..
Áno, je to mix vedy, citu, šťastia a trpezlivosti, a k tomu ešte v neznámom pomere
Anubias možno vykúpať v save (zriedené 1:20), ale to na dlho nepomôže. Možno i ostrihať napadnuté listy, ale ani to nepomôže na dlho. Dlhodobo pomôže len zmeniť podmienky v akva, lenže nikto presne tie podmienky nepozná, preto treba trpezlivo hľadať ten správny pomer živín, svetla i prúdenia vody. S čiernou prisadlou riasou na anubiasoch som bojoval skoro dva roky, ale teraz to vyzerá super. Pre zmenu sa mi opäť robí sinica pri prednom skle, ale ... mňa to jednoducho baví
A jde to nějak odstranit? Prsty mi to moc nejde... A je divné, že jsou ořasené Anubrisy uprostřed a vpravo. Ty vlevo - na straně od okna - jsou čisté. Ale zase nad nimi jsou plovoučky, co stíní od LEDek... Čert aby se v tom vyznal..
Celkem běžná věc když jsou příliš na světle.
A ještě jeden dotaz. Ořasily se mi Anubrisy. Nevypadá to moc pěkně. Foto před (25.2.) a po (15.3.). Moc dolů to prsty nejde...Díky za určení.
Vlastně dotazy dva: na předním skle je taky jakýsi povlak, je tam stále vidět šneky i to, jak je to od nich ohoblované, ale začíná to kazit dojem. Dolů to jde, ale nevím, zda jim (šnekom) rušit jídelnu..?
Tak opravdu sinice?
Článek teď pročítám...díky.
Limnobium sežere dusík. Četla jsi ten článek?
Dneska jsem to dočišťovala. Vytaháno špejlí, nesmrdí. Takto to vypadá ve vodě. Nemám to jen v plovoučkách, ale i někde dole - třeba v Riccii. Vyhodila jsem ju.
Kdo žere moc dusíku? Ta sinice - pokud to je ona - a proto se množí? Nebo Limnobium a pakjeho nedostatek?
Je to jednoznačně sinice a u takového množství Limnobium laevigatum nic neobvyklého. Sežere příliš mnoho dusíku a problém je na světě. Takže všeho s mírou.
Vytahovala jsem to prsty, něco špejlí. Je to takový sliz, ale trochu to drží, když se rozpadne,tak na více kousků-takových cucků,je v tom i náznak vláken.
Možná ještě jiný rozlišovací znak: Sinice se většinou "maže", nedá se namotávat na špejli, při pokusu ji vyndat se rozpadá. Zelená řasa, pokud není jednobuněčná (zákal a některé přisedlé řasy), tvoří stélky, tj. vlákna, která více či méně drží. Proto se dá chytit špejlí nebo prsty (podle druhu) a vytáhnout vcelku.
Dneska jsem to vybírala a čistila a nepřišlo mi,že to smrdí, ale nijak jsem to nečuchala. Až/jestli se objeví,zkusím odér.
Smrdí to? Jestli jo, je to sinice. Mají tu svoje velmi dlouhé vlákno, ale hezčí povídání je v časopisu e-akvarium č. 1
Mezi plovoučkami se mi udělala tato řasa, takový měkký slizík. Jde to snadno sundat.O co jde a co proti tomu? Díky.
no tak konecme som spozorovaj prve vysledky vizera to ze je riasa pomalicky na ustupe cca kazdy druhy den cistim sklo jemne prstami zotieram riasu z rastlin a dekoracii odkalujem vymena vody +pouzivam akvaregulator ph. uz je to cca mesiac co s nou bojujem. je to dost robyt to tak casto no ak zmizne bude to stat za to uvidime ako to dopadne ...
Většinou jde o cizí studie ne její.
aky dopad na obyvatelov by mal tento pripravok , alebo pouzil si ho uz v obyvanom akva?
Četl jsem ji a četl jsem i další prameny týkající se allelopatie. Můj úsudek je, že Walstad přesmíru generalizuje, že tak jednoduché to není. Zajímají se o to hlavně ekologové, existenci kompetice potvrzují, semtam se prokáží i nějaké ty allelopatické látky (hlavně Myriophyllum), ale vesměs je to celé mnohem zamotanější. A pak je samozřejmě otázka, co z toho se do jaké míry uplatní v akváriích.
Proto se k tomu vyjadřuji s otazníkem na konci, a sháním se po dalších informacích. Kdybys na něco narazil, tak dej vědět.
Věnuje se tomu v několika kapitolách.
Já myslel že jsi tu knížku četl, vypadá to že ne.
Ciffik napsal: limitací živin to určitě nebude
No třeba ne, ale čím tedy? Nějaký nápad?
Driv3r napsal: rostliny spotrebovavaji živiny atd a pokud budeš mit dost rostlin tak rostliny seberou živiny potřebné pro rust řas
určitě se shodneme na tom, že spousta spokojených a dobře rostoucích rostlin nedá řasám moc prostoru, ale limitací živin to určitě nebude
Plovoucí rostliny na hladinu, aby zakryly 2/3 hladiny. Zkus ceratophyllum nebo egerii.
Druhá věc je světlo. Anubias ho moc nepotřebuje (poroste skoro při světle v místnosti) a ani axolotli ne. Zvol nižší svítivost.
Určitě bych zásadně snížil intenzitu osvětlení, jestli jde vypnout jedna z těch zářivek, tak to asi bude tak akorát.
Neznám chov axolotlů. To předesílám.
Proti řasám ale opravdu pomáhají rostliny. Když je rostlin hodně a daří se jim, tak spouštějí řetězec nějakých procesů, jejichž výsledkem je mj. šance na akvárium (téměř) bez řas.
Je pravda, že se spíše jen dohadujeme, co a jak tam probíhá a jak přesně to proti řasám funguje. Ale funguje to, to je obecně známá zkušenost.
To ovšem vůbec nemluvím a dalších pozitivních vlivech rostlin na akvárium.
Driv3r doporučuje dobrou filtraci a časté výměny vody. Obojí je samozřejmě prospěšné, ale jak to pomůže konkrétně proti řasám, tím si nejsem jistý. Ono taky záleží na tom, jaká voda se tam při těch výměnách přilévá. Někdo má ve vodovodní vodě dost dusičnanů, běžných minerálů (tvrdá voda) a nějaké to železo, a v takovém případě výměny vody asi moc nepomůžou - je to vlastně pro ty řasy "krmení".
Takže, shrnu-li to, axolotlové asi sviní, teď tam ještě přidáváš na svinění nějaké mřenky, rostliny tam nejsou, filtr malý => řasy, bordel voda, potíže.
Mno ale ty tam máš 2.
rostliny spotrebovavaji živiny atd a pokud budeš mit dost rostlin tak rostliny seberou živiny potřebné pro rust řas.Nastuduj tady zakládání akvária.ty rostliny zkus osazet tak min 50% plochy akva.
co je kvalitna filtracia ?? videl som akvaria s axolotlami i s vissim poctom rastlin u nich sa jedna o to aby mali nejake ukrity. docital som sa ze sa nechaju listami nadnasat a tym ich nicia ale ako som povedal videl som akvaria s vissim poctom rastlin.
Ja toho moc o axlech nevím.předpokládám ze tuholiste rostliny by u nej mohli vydržet.problém je v tom že tyhle rostliny nemaji velkou spotřebu živin.a ty řasy tam budou dokud to bude takhle provozovaný.jediné co ti pomůže bude časté výměny vody.a kvalitní filtrace.
praveze som postupoval ako mi poradili v akvaristyke a to mi poradili ze aby som tam vobec nedaval rastliny ku axolotlom. ja by som tam rastliny aj dal ale ... tiez skusam svietit stale menej a menj ale nezabera. takze skusim pridat rastliny a odebrat nejake dekoracie a menej svietit ??? chemiu pouzivat nechcem.
Nemůžeš se divit že se ti řasí jediná rostlina kterou tam máš.tolik živin světla,a jediná rostlina.ty řasy tam budou furt.
založit si akva s axlama na začátek je chyba nic nevědět o vodě atd.pokud chceš miň řas,přestat tolik svítit měnit hodně vodu.jinak tam máš řasu furt.dokud budeš mit akva jako kamennou pustinu budeš muset nahradit rostliny výměnou vody a kvalitní filtrací.
0 10.06.2017 13:55 ACSlater –
Re: Maq nejaka rada ako ho zmenit na zdrave akvarko ??
Zelené řasy, snad taky nějaké rozsivky, sinici tam nevidím.
Jinak je to akvárko na nejlepší cestě stát se nevzhledným a nezdravým. Těch řas už bude asi jenom víc a víc.
0 10.06.2017 13:38 ACSlater – Riasa alebo Sinica?
Zdravim potreboval by som radu je to riasa alebo sinica? virazne sa to zhorsilo ked som vybral rozpadavajucu a hnijucu rastlinu poriadne som odkalil dno odsal vodu pridal upravu ph vody a za dva tyzdne to uz mam na kazdej dekoracii a ostatnych rastlinach no vsetky dalej rastu, samozrejme aj na skle. pridal som aj mrenky sice iba dve viac v akvaristyke nemal. tiez som priebezne vymienal vodu a odkaloval no stale sa rozmaha. ku strk zatial nedostala ak tak tak len sem tam nejaka zelena bodka. viete mi prosim poradit?
za rady vopred dakujem.
0 07.06.2017 22:19 Štěpán Ok. Udělám to tak. Zjistím si dobrého prodejce rostlin a vykoupím mu sklad... Přestanu se snažit vylepšovat vodu a budu čekat.
Přidat rostliny - za to pochválím vždycky. Ale máš tam ten zásobní substrát, tím sázením to asi rozvrtáš, uvolní se další živiny. Pak pilně vyměňuj vodu.
Z toho co je na fotkách poznat si myslím, že máš ve vodě živin dost a dost. Není zřejmé co Ti teče z vodovodu. Mně se jeví ta voda na můj vkus "hustá". I ryb tam máš jaksi navíc. O důvod víc přitlačit na rostlinách.
0 07.06.2017 20:32 Štěpán Ok. Tedy asi trpělivost. Ještě jsem uvažoval ze bych nakoupil spoustu nových rostlin a ty současné vyhodil. Nevím jestli jsou v úplně dobré formě... Pořád je jich tam asi málo.
Hnědá řasa- rozsivka-ukazuje na přítomnost čpavku-nedostatečně zaběhlé akvárium. Klidně uber ještě světlo, pravidelné výměny vody jsou na místě. Až se akvárko a dno dostatečně zaběhne, měla by zmizet.
0 07.06.2017 19:22 Štěpán – Nevím si už rady...
Prosím zkušenější o radu, foto viz moje prezentace. Před dvěma měsíci jsem předělal akva, kvůli nevyhovujícímu dnu. Doplnil o nové rostliny, použil jsem zaběhlý filtr a zásobní substrát pod nové dno. Rostliny sice rostou, ale zdaleka to není ono. Něco roste a zároveň odspodu opadává, něco přežívá a roste jen pomalinku. I na fotkách je vidět hnědá řasa, která je ale na úplně opačných místech. On i ten anubias pěkně vyhání listy a jsou dost velké, ale... Ta řasa prostě roste na světle... S tím už jsem začal taky laborovat, zkouším teď svítit s přestávkou přes poledne.Celkem doba osvitu 9 hodin za den. Jinak vodu měním pravidelně každý týden cca 40 %, nepřekrmuji, a svítím asi na 50 % výkonu LED světla 30W. Posledních pár dní jsem zkusil přidávat tekuté CO2, taky bez výsledku. Napadá Vás něco ???? Budu vděčný...
Zatemnění obvykle pomůže, ovšem je otázkou na jak dlouho, je velmi pravděpodobné, že po návratu akvária k původním podmínkám se výsky sinic obnoví. Jinak u toho zatemnění nepodcenit kyslík a klidně zavést přídavné vzduchování.
Uvidím či zatemnenie pomôže, ak nie budem to riešiť tým zvýšením dusíka ako hovoríte, ďakujem
No, předpokládejme, že v akváriu je spíše více fosforu než dusíku, tedy je ten poměr rozhozenej a přidáním dusíku se to stabilizuje.
Mně stačilo toho dusíku přidat trošku a zabralo to. Akorát si to nějak neumím v šišce logicky sesumírovat... Co jim na dusíku vadí?
Přidat reakci
1 ...... [24] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121519x