Jaká je to řasa?
sinice se tvoří převážně u dna..je to zelená slizovitá hmota
Ale ono to na špejli natočit nejde, je to příliš jemné. Kromě toho se mi na listech blízko hladiny tvoří takové slizké povlaky... Jak poznám tu zelenou vláknitou od té sinice? Sinice páchne, ne? Je to v akva den ode dne horší.
Je to zelená vláknitá řasa pokrytá bordelem protože je zřejmě ve směru proudění vody. V hoších případech se takhle podobně chová tmavá(hnědočerná) sinice. Pomůže ti asi jen točit špejlí. Na to jak se jí zbavit jsem zatím nepřišel.
tohle se mi dělalo po založení akva..hnědé chomáčky i takhle dlouhé cancoury..Sama od sebe po měsíci zmizela
Sem tam něco uhnije, ale zatím (domnívám se) v poměrně běžném množství. Jen jsem měla problém s echináčem, kterému odspoda uhnívaly listy. Zkusím ho zkontrolovat, jestli má v pořádku kořeny atd, jestli neuhnívá celý. Díky.
A z té druhé fotky už to vypadá jako řasa která mě nyní sídlí v 12l akva
Příčina u mě asi dost velkej rozklad spodních pater stonkovek, jen měním vodu a víc jsem na ní neměl čas. Ty stonkovky co mě tam od spodu hnijí by chtěly ven, ale k tomu jsem se ještě nedostal. Nemáš tam nějakou podobnou situaci ... třeba někde v koutě?
Hm... ale já v akváriu Limnobium nemám.. Pravda je, že už mě napadlo, zda to vůbec je řasa, ale mé zkušenosti mi nedovolují moc se rozšoupnout, takže první, co přijde na mysl je... řasa
Ještě jedna, i když na ní asi není nic moc vidět...
Mě to připadá jako rozpadající se kořen Limnobia ...
Poradí mi někdo, co to je? Dlouhá vlákna, slizká, hnědé barvy, ne tak pevná jako zelená vláknitá... nic takového jsem na netu nenašla. Tvoří se to u hladiny, kde je nejvíce světla a začalo to, ačkoliv nevím, zda to byla příčina nebo jen shoda náhod, když jsem začala stabilně přidávat CO2 z bomby. Děkuji.
Starší reakce
Tu hnědou řasu mívám snad pokaždé co založím novou nádrž, vždy se dělala jen na nejvíc osvětlených místech a pokaždé do pár týdnu zmizela sama, jinak rozsivky jdou snadno odstranit tak by to klidně mohlo být ono pokud vím, a s tím světlem si to nastav tak aby svítilo když budeš doma ale jen těch 6-8 hodin jinak se té řasy snadno nezbavíš, a fosfor bych klidně držel jako limitní prvek
ahoj, dík za názor, s tím svícením souhlasím, ale to bych buď musel svítit v noci nebo zapomenout že uvidím rozsvícené akvárko, protože nejsem doma, o kousek jsem to ale stáhl a uvidíme, svítím teď 10h 35w a na 7 z toho přidávám 2x80w, řasa se tak moc nerozjela, je to jen pár postižených rostlin, které nebyly úplně v kondici už když jsem je sázel, spíš se mi zdá že to co jsem si myslel že je hnědá řasa nebude tak úplně pravda. rozsivky většinou pevně přirůstají k podkladu a nejdou dolu, tohle je jiné, myslím že by to mohly být kolonie bakteríí, které se udělají na organickém odpadu, kterého vzniká spoustu z kořenů (houby, plíseň, ale už to odeznívá), když ty listy očistím, tak vypadají zase dobře a ta hnědá se rozlítne do takové hnědé mlhy, když to na nich nechám dlouho tak to ty listy zadusí. Ten odkaz jsem četl, je to pěkný článek a pěkně protiřečí spoustě jiných článků, ale souhlasím s ním, u mě je to zřejmě organický odpad a nezaběhlá nádrž co způsobuje problémy a doufám, že se to časem samo vyřeší. Možná zkusím přidávat nějaký ten fosfor, než budou ryby.
U krátce založených akvárií bych se nebál svítit jen 6h denně a tak po měsíci to začít po půlhodinách týdně přidávat až se dostat někde mezi 8-10h za den.
Koukám že řasa se ti pěkně rozjela, řasu mechanicky odstraň co nejlíp to půjde, podle toho co čtu bych ti poradil svítit kratší dobu, protože 11h v nově založené nádrži je moc (doporučuji 8h), taky určitě častější výměna vody než se to zlepší klidně 2x týdně 1/3 až 1/2 vody ... co2 z lahve máš určitě stabilní, tak by ještě poslední věc mohla být špatné hnojení, ale první bych zkrátil dobu osvitu a častěji měnil vodu a čekal co to udělá ... a taky si přečti něco o řasách tady mi to dost pomohlo
www.rostlinna-akvaria.cz/… No a toto se mi objevilo na jednom microsoriu, zatím na 3 listech, vůbec netuším co to může být a co s tím dělat, díky za rady
Na několika listech kryptokoryn se mi objevilo toto, předpokládám že to je ruducha, jen nevím jestli to je lepší ustřihnout, nebo s tím nějak bojovat
Ahoj, v nově založené nádrži se mi na některých rostlinách rozjela hnědá řasa, jde poměrně dobře sundavat rukou setřením, nevím ale jestli je to dobré dělat nebo ne. Taky se divím že je to především na listech které jsou nejblíže zářivkám. Věřím že po záběhu odejde sama, ale rád bych jí k tomu trochu dopomohl. svítím 0,4w T5 s reflektorama /l 11 hodin denně, měním 1x týdně cca 25% vody, přidávám KNO3 a mikroprvky, CO2 z lahve nonstop, můžete mi na ní něco doporučit?
Starší reakce
Dík za tip-to mě nanapadlo.Zkusím to.
prodávají se žiletkové stěrky,těmi to jde dobře..nebo stačí obyčejná žiletka a šikovná ruka,aby ses nepořezal
To jsem samozřejmě zkoušel a nic moc.Skoro to nešlo.Nakonec jsem to vzal zubním kartáčkem.To jde docela dobře.Jinak někde jsem se dočetl že se dá tou houbičkou poškrábat sklo ale spíš bych řekl že když nabereš i písek.
Díky,zkusím nasměrovat proud v akva aby šel jinak.
EDIT:řasa je zelená a nejde ze skla dobře dolů.Zkusit škrabku?Houbičkou to nejde.
Na kytkách jsem ji neobjevil(nebo aspoň neviděl)
Líbí se jí v tom proudu co ti jde podél skla takže to chce nějakou změnu proudění v akváriu.
A nebo také vláknitá ale zatím ještě malá
Podle mě ruducha, jelení paroh.
Teda jestli to vůbec řasa je.
Ahoj!Na skle akvárka se mi objevilo něco jako řasa?Jak se ji můžu zbavit?Otíci si jí nevšímají.Svítím 15W 8 hodin denně s 4 hodinovou přestávkou.
Starší reakce
No podle mě je to spíš slušná sbírka několika druhů řas. A to akva je to co máš v prezentacích? Jestli ano a platí datum založení tak proboha nic nepředělávej a buď trpělivej a nech tomu aspoň jeden až dva měsíce než se to všechno zajede.
no ... na tý prostřední fotce bych řekl, že je taky ... je to trošku hůř zaostřený ... ale na tý Egerii je ukázkovej :o) ...
ruducha rodu Compsopogon ... zvaná též jelení paroh
co se podívat o pár příspěvků dolů?
0 20.08.2013 16:28 bmilan86 – Prosím o pomoc
Dáte mi někdo radu co to je za řasu a jak se jí nejlepe zbavit
Starší reakce
Da se i dost svetla, bez pridavani CO2, a bez tehle rasy. Vzdycky jsou to komplexni podminky, ktere tyhle najezdy ras vyvolaji. A myslet si, ze pridam CO2 a bude po problemu, to je prilis zjednoduseny pohled na vec, takze se tim CO2 az tak netrap.
Jinak na hlavni fotce mas par rostlinek, i CO2 difundujici do vody ze vzduchu by jim melo stacit aby rostly. Troufam si rict, ze osvetleni ktere tam mas uvedeno nepatri zdaleka k nejakym extra, zas az tak moc to neni. A ohledne toho svetla, pokud by se Ti zdalo moc, vyhod reflektory a hned mas min
.
0 23.07.2013 08:20 mr.kojak Děkuji, za posledních pár dnů jsem toho o řasách přečetl tuny, ale nějak se mi ji nepodařilo identifikovat. Tušil jsem, že to světlo bude problém, ale, že až takový jsem netušil. Myslel jsem, že hnojivo ve dně bude na chvíli stačit a pak budu přidávat PMDD. NA Co2 mě ještě schází tlaková láhev, teď mi Co2 obstarávají 2x2l lahve a přes lipové dřívka to pouštím přes rozbočku do výstupu na filtru a dělá to úplnou mlhu. Včera jsem ostříhal zasažené listy a vše očistil, ubral světla na cca 8 hodin a dnes jsem si vzal do práce na rozvážení PMDD. Ještě teda sehnat malou tlakovou lahev a snad by se to mohlo srovnat. Děkuji a budu informovat.
Trochu by mě zajímalo proč jsi měnil dno. Pokud se ti akvárium podaří rozjet a kobercovky se rozjedou, stejně ho neuvidíš tak jsi tam mohl nechat to bílé. Se silným světlem rostou nároky na přísun živin když je nezajistíš tak to končí řasou. Jen hnojivo ve dně na tohle osvětlení stačit nebude a řekl bych že ani ten burčák.
Typ řasy určil Johan, já bych k tomu dodal třeba tento odkaz:
planta.aquariana.cz/…
Osobně bych zkrátil periodu svícení, 13 hodin mě přijde zbytečně mnoho. Já používám svícení kolem 8h, což ale neznamená že je to to nejlepší. Každé akvárium je jiné ...
0 22.07.2013 09:45 mr.kojak Zdravím, před cca 14ti dny jsem kvůli světlému dnu předělával akvárium. Místo světlého písku jsem použil černý písek ze sklorexu 2-4mm (flexyobklady) na dně je pod slušnou vrstvou písku hnojivo JBL Florapol. V původním skoro neosvětleném (11W lampa se zářivkou) rostliny (Ludwigia palustris, Limnophila sessiliflora,Hottonia inflata..) pěkně rostly a byl jsem bez řas. Teď jsem udělal osvětlení 2x24W T5 HQ 830 a 840 a svítí se od 8:00 do cca 21:00. Voda má 9 dKh, 12 GH a Ph teď přes Co2 držím v rozmezí 6,9-7,1 (celková tvrdost a uhličitanová tvrdost-testy Dajana, Ph digitální WTW).Ryby teď žádné, jen cca 30 krevetek red cherry. Řasa byla už před tím na pár listech Vallisneria Torta od kolegy z práce, vůbec se ale nerozšiřovala. Teď je na všech starších listech Ludwigie, na většině listů Vallistnerie, na různých místech Limnophile, která teď vůbec nechce růst. Dokoupil jsem ještě Hemianthus callitrichoides a té se zatím daří a řasa žádná. Vodu měním každý týden cca 15l. Co mi poradíte? Mechanicky odstraňovat, ubrat osvětlení a snížit průtok filtrem, častěji měnit vodu, přidat rostliny a pevné nervy? Díky
Nedávno jsem se atdy ptal jak bojovat s řasou co se mi rozšířila po AQ..
Romant poradil časté výměny vody.. cca 3 dny v mém 33L AQ a přidat hnojivo (granule)do substrátu.
Vše probíhá podle plánu a po 2 měsících jsou opravdu vidět změny..
Takže pěkně postupně:
-Častá výměna vody
-Hnojivo v malé míře do substrátu (pěkně pozvolna se uvolňuje)
-Přidal jsem rostlinky, protože stagnoval růst
-Svícení upraveno z 10 na 8 hodin (zkoušel jsem i na 7h, ale nezdálo se mi tak dobré)
-Odkalování dna každou výměnu (posbírám vždycky jen hovňouse
)
Měl jsem skoro úplně zarostlý filtr řasou a po 2 měsících se sám úplně vyčistil až jsem se divil na ten jsem nešahal vůbec..
houbičkou na nádobí jsem vždycky odrhnul kořeny a trošku se pokusil dát z listůrostlin řasu pryč.
Tímto děkuji za rady a snad i toto někomu pomůže dále..
Řasu jsem úplně neodstranil(na kořenech stále trochu je), rostlinky se začínají pomale zmotávat a růst, zahvíli budu sna djiž konečně pořídit Platě korálové(zajížděcí rybka co tam mám již od začátku)pořídit kamarády (Razborky Galaxy)
Chce to hlavně pečlivost, pravidelnost a trpělivost myslím
proto to nikdo nevzdávejte..
Starší reakce
Možná přikrmit parmičky??
Starší reakce
Z rychle rostoucích lze použít i plovoucí třeba Salvinia nebo Limnobium. Ty by třeba ryby nepožíraly....
Co jsem četl, tak by mi mělo pomoc vysázet nové rychle rostoucí rostliny, spolu s pravidelnou výměnou vody a odkalováním?? Měl jsem Egerii Densa, ale požrali mi ji Parmičky černopruhé, tak tam mám teď jen Echinodory a jeden Anubias, který rostou pomalu.
Přidat reakci
1 ...... [64] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121513x