Jaká je to řasa?
Díky za rady, kořeny z akvária vyndám. Ryby určitě nepřekrmuju, ale část vody začnu měnit častěji (flákal jsem).
to už je "síla"
No,zasažené rostliny nejspíš cíleně tekutým uhlíkem (Glutaraldehyd), ...
Měnit vodu určitě, nepřekrmovat, přidat rychle rostoucí stonovky...atd.
Asi to bude Cladophora, teda príbuzná tej riasogule čo si spomínal. A zrejme sa jej páči tá vŕba, čo je mäkké drevo a teda sa rýchlejšie rozkladá - zdroj uhlíka - organická záťaž. Začal by som pravidelnou výmenou vody a zvážil výmenu toho dreva.
0 11.09.2019 12:46 Rou – řasy
Starší reakce
0 08.09.2019 00:16 honza – Řasy
Dobrý den,
poradite mi o jakou se jedna rasu??
Přidat na údržbě akvária a dělal bych častější výměnu části vody. V prezentaci nepíšeš, jak často údržbu provádíš.
Potom je to už celkem pěkně zelená.
Namotej jí na špejli a potom s ní udělej kuličku mezi prsty.
Spíš hnědá trochu nazelenalá
a když ji vylovíš jakou má barvu ?
Já už se nechci znovu opakovat, ale toto mi nedá...
Podívej se na historii foto prezentace mých nádrží. AU trvale, ve velkém množství a pravidelně ho měním. Navíc mám hodně měkkou vodu téměř bez živin, vůbec nehnojím, málo ryb, málo krmení. A kytky krásně rostou, nestíhám stříhat, voda křišťálová. S řasami (od doby, co používám AU a Japoniky) už potíž nemám.
Podle mě je to s AU jako se špenátem - jednou někdo napsal (chybně), že obsahuje hodně železa a celé generace se tento nesmysl přenášel (vč. výživových tabulek a učebnic). Než někoho napadlo znovu změřit a uvést na pravou míru. Ale více k AU v příslušném tématu, tady bychom byli OT.
V téhle nádrži používám AU už skoro rok a nezaregistroval jsem že by rostlinám chyběly živiny. Za mě hodně pomáhá to noční vzduchování.
No popravdě co jsem se dočetl o aktivním uhlí, tak není moc doporučováno ho používat delší dobu kvůli absorbci živin, který by po chyběly rostlinám. Prý je na to lepší Purigen. Jenomže ten ve filtru mám a taky moc nezabírá. Zkusím ho tam dát víc.
Jo aktivní uhlí je dobrej nápad. Ale velmi častá výměna vody bude mít velmi podobný efekt. Ještě bych doporučil přes noc vzduchovat. Přestat tam lít hnojivo a zkrátit (prodloužit) dobu svícení tak na 8hodin. Pokud si budete jistí že už se v akváriu odbourává všechen amoniak jde nasadit japonicy celkem dobře řasu redukují a NO2 jim na rozdíl od ryb nevadí.
ok zkusim a rostliny teda taky dokoupim. Chapu ze je treba mit co nejvic zarostly.
A co treba to zatemneni? Mam vyzkouset, nebo radsi ne? A svitit mam zpatky na 100% a treba jen nechat tech 5 hodin?
Si asi můžeme podat ruce, stejné dno a stejné problémy i když možná trochu jiné řasy.
Otázka pro zkušenější. Kde tedy děláme chybu? Je to jen špatným záběhem i když měřené hodnoty jsou relativně v pořádku?
Mněň vodu častěji. Ta desetidenní nepřítomnost tomu asi dala pěkně na frak. Dokoupil bych rostliny.
Pravděpodobně ti kolegové doporučí aktivní uhlí.
Akva je zalozeno od 15.8.
Sviceni bylo nejdriv nastaveny asi od 1 do 10 ale ted je od 5 do 10 a LEDky jsem zrovna vcera nastavoval jen na 25 a 50% vykonu ale spis tak "experimentalne". Jo a vykon maj 35W kazda.
To mas pravdu... tak nejak jsem doufal, ze se to rychlejc rozroste.
Vodu jsem menil dvakrat v prvnim tydnu, pak nez jsem odjel a vcera po tom, co jsem se vratil z ty dovoleny. Takze mam tuseni 4krat...
A produkty od Seachemu jsem pouzival uz u predchozi nadrze a byl jsem fakt spokojenej...akorat jsem nemel ten substrat, ale pisek no :/ Jinak navic sel pak akorat nove CO2 system a LEDky misto zarivek..
Takže jak je to akva dlouho založené?
Jak svítíš?
Máš tam dost málo rostlinné hmoty. Hnojiva podáváš zbytečně brzo.
Jak často měníš vodu?
Tím že tam budeš lít chemii bez ladu a skladu podle mě nic nevyřešíš.
Přijde mi to, že jsi se moc spolehl na spešl dno a drahou chemii aniž bys věděl co to dělá a jak se s tím pracuje.
Tak dle parametrů obecní vody z vodovodu je aktuální hodnota PH cca 6.7, Ca 20,7 a Mg 2,3. Bohužel u toho ty neřádi napíšou jednotky v jakých je to vyhodnocené. Jo a tvrdost 0.611, což mi taky nic moc neřekne.
Permanentní PH kontrolér by asi byl fajn, ale ta cena už moc fajn není a myslím si, že se to musí dát zvládnout i bez něj.
No udělám to asi takhle. Koupím ještě jedny spínací hodiny a napojim tam CO2, aby se spouštělo dřív, tak aby nedošlo k tomu výkyvu při ranním startu. Jelikož jsem nevyřešil problém zvýšenou údržbou, nechám to asi být a když nevím proti čemu bojuji, tak zkusím nastavit údržbu pravidelnou, tedy ne tak častou. No buď si to sedne nebo všechno vyhážu a začnu od znova a bez CO2 a všech podobných tvořičů problémů.
Říká se, že někdy míň je vlastně víc. Třeba to zbytečně řešim a spíš bych to měl nechat na tom kousku přírody pod vodou. Je to sice hnus, ale co s tím nedělám.
Děkuji všem za snahu řešit můj problém.
0 05.09.2019 10:24 kreveta Ahoj, prosím moc o pomoc!
Stěhoval jsem se a tak jsem se rozhodl si znovuzaložit moje 200l akva a trochu do nej investovat, protoze sem chtel spise rostlinne plus krevetky.
Takze jsem nakoupil japonsky Platinum Soil, Sinkor LED svitidla a CO2 set s atomizerem na vnejsi filtr.
Komplet vsechny stare rostliny jsem vyhazel a akvarium vycistil savem, stejne tak jako vsechny kameny a lehce i koren, ktery jsem vydrhnul. Vsechno pak poctive oplachnul a nainstaloval. Rostliny jsem koupil nove bud invitro nebo klasicky v kosicku a nainstaloval a vse zapojil. Samozrejme jsem vycistil koplet filtr a prislusenstvi k tomu a koupil nove hadice.
Do filtru jsem dal akorat jeste Seachem Purigen.
Takze jsem vse zalozil a bubliny nastavil tak aby v doprcheckeru byla nejaka ta svetlejsi zelena. Aktualne ji mam o neco tmavsi. Udelal jsem si testy vody ph a NO2 a vse ok. Vodu jsem nemel odstatou ale klasicky vodovodni takze jsem dal Seachem Prime a pak podle navodu davkoval cely tyden i Seachem Stability a rostlinkam jsem dal i Flourish. Sviceni jsem nastavil na 9 hodin a teplota v akva okolo 24 stupnu.
Po par dnech se mi udelali na kamenech a koreni a ruzne po akva male dlouhe vlasky. Udelal jsem tak velmi chytrou vec a nalil jsem tam tam od rataje toho rasobijce(nejvetsi chyba
, je to pekna srajda a k nicemu) a akva cely zezelenalo a nic z toho. Nepomohl ani ten CO2 vital od nej. Odjel jsem ted ale na 10 dni na dovolenou a mezitim mi mama , ktera se mi o nej starala poslala fotku jak se to vyvinulo. Byla si pro radu v akvaristice a nejak tu rasu vycistila a nalila tam Alg Exit od Easy Life. Jeste mi snizila sviceni radikalne na 5 hodin, protoze jsem si uvedomil ze mam akva relativne blizko u balkonu (jizni strana takze zadne prime) kde je svetla relativne dost. To stejne jsem udelal ja az jsem prijel- vymenil cast vody, lehce odkalil a odstranil co slo. Popravde jsem ale docela zoufalej z toho, pac rasy uz jsem mel ruzne, ale nikdy se mi nestalo toto jeste. A to jsem se snazil vyvarovat cemnukolik, co by ji mohlo zpusobit.
Prikladam i fotky po tom jak jsem to vycistil az sem prijel. Bohuzel to nejde uplne protoze na rostlinkach to porad zustava, ale snazil jsem se co nejvic. Myslel jsem ze by ta rasa mohla mohla byt spirogyra, pan z akvaristiky udajne rikal sinice.
Nekde jsem cetl ze akva zatemnit tak na 2-3 dny a vypnout CO2, ale nevim , jestli to delat vzhledem k tomu za mam kobercove rostlinky v akva.
Omlouvam se za rozsahly obsah, ale snazil jsem se to popsat co nejvice. Moc prosim o radu co s tim.
vstupní voda je důležitá, ohledně živin, zajímal by mě poměr CA a MG, (NO3)
...
s tím FE jsem to myslel kvůli měření, tedy jestli je měřitelné, podobně jako PO...
CO2 tedy dávkuješ podle dropchekru...tedy "naslepo" .( v nočním vypínání problém nevidím)
světlo máš dost blízko,v krytu s tím nic neuděláš...máš kontrolér ? ale zase plovoučky dost zastíní
Substrát funguje na principu "výměny" , takže bývá těžší nastolit "počáteční rovnováhu"...
kroky dělej postupně, s několika týdenní lhůtou.
Jaj to chceš po mě moc informací.
Tak postupně. Vstupní voda je dle údajů obce měkká, PH 7,2. Vzhledem k tomu, že mám v provozu ještě další 4 akvarka (neaktualizovany), tak se vstupní vodou zrovna problém nevidím co se týká řas. Je ale pravdou, že po výměně vody v tom největším se mi udělá na 2 dny slabý povlak na hladině, ale pak zmizí. To ale trochu odbočuji.
Železo netestuji, ale přidávám ho jen minimálně a jen občas. Většinu železa obsahuje komplexní hnojivo, které dávám dle návodu.
Snížení PH na 6.5 skutečně reguluje samotný substrát a tuto hodnotu udržuje. CO2 je dávkováno v množství cca 3 bubliny za 2 vteřiny, což v checkeru udává středně zelenou barvu. Mám u toho nastavené noční vypínání, což může být potenciální problém v udržení CO2 hodnot. Ráno je zkrátka checker tmavě zeleny s nádechem do modra, ale během hodiny se to srovná. CO2 rozmelnuje vnější atomizer a v nádrži to dělá jakoby mlhu.
Světlo svítí docela intenzivně, je v krytu a asi 5cm nad hladinou. Na hladině mám plovoucí rostliny, které tahle řasa že spoda také napadá.
dokavaď se ten substrát "nenaplní" ( adsorbcí),nenaměříš
železo naměříš?
Jak často a v jakých dávkách hnojíš ? ( platí i pro CO2)
Světlo máš v krytu? Jak vysoko nad hladinou ?
Jakou máš vstupní vodu, a kolik v akva KH k tomu PH 6.5 ??
Neritiny jsou dobré spíš na povlaky.
Původně jsem měl se starým substrátem PO4 extrémně vysoké hodnoty a roztok musel ředit, abych něco zjistil (test JBL). Teď je to s novym substratem naopak na totální 0. Je to trochu divné, protože tam mám docela hodně ryb, takže bych čekal, že alespoň něco málo naměřím.
Mám trochu bobky tam přidávat fosfor. Abych to neposral ještě víc. Radši ten test udělám ještě jednou.
Nemám uvedenou dobu sviceni, to je pravda. Svítím 11 hodin denně a ne úplně naplno. Mám vyzkoušeno, že se pak objeví zelená řasa na skle.
Říkam si, jestli by mi v tomhle boji mohli pomoci Neritiny? Máte s tím někdo zkušenosti?
Ještě ale přijít na to v čem je zakopaný pes.
Zkoušel jsi udělat něco s tím, že máš PO4 na 0?
Z té fotky nejsem schopen tipnout co to je. Bude to shluk řasy (možná je tam rozsivka) a dalšího bordelu?
Máš tam relativně silné světlo. Nějak jsem se nedočet, jak svítíš. Možná.jsem to přehlédl.
Deník dělám jen občas a většinou jen větší zásahy. Běžné i mimořádné výměny snad není třeba psát na web. Taková údržba je snad samozřejmostí. Ale jestli to pomůže k určení řasy, tak výměna části vody probíhá 2x až 3x týdně 20 až 30 litrů s tím, že povrchově (neryju do dna) odstraním nečistoty a řasu. Dno je zarostlé z 80% většinou rychlerostoucimi rostlinami. Po výměně dna probíhala údržba 4x týdně 20 litrů po dobu několika týdnů.
Pravděpodobně na tu řasu bude mít velký vliv světlo. V druhém neaktualizovanem akvarku s objemem 25 litrů není žádný problém s řasou, ale nepřidávám tam CO2 a světlo je velmi slabé.
trošku výše popisuje Maq nějakou podobnou "záležitost" mě neznámými slovy
jakože "shluk sraženin" ( česky) kterou vytváří organické znečištění...a na to je dobré aktivní uhlí.
Poslední deník máš měsíc starý. Chybí popis údržby po výměně dna i aktuální celkové foto...
EDIT I když jestli s řasou bojuješ 3 měsíce a dno jsi měnil před měsícem a půl, tak tím to asi nebude...
Vzhledem k tomu, že se jedná o substrátu z černé hlíny, nevytváří žádné NO2, čpavek či jiné látky způsobující růst řas. Samozřejmě je nejspíš může podpořit formou živin které obsahuje, ale to by na tom ta řasa musela růst. A i přes to jsem při výměně dna dbal na zvýšenou údržbu a výměny vody pro záběh.
A co je s mojí prezentaci, kterou jsem ještě před napsanim dotazu kontroloval jestli je aktuální? Trochu tomu nerozumím. Potřebuji jen pomoc v určení řasy, abych mohl na ni cilene zaútočit.
Vyměnil jsi dno a postupoval jsi podle návodu jak se z takovým substrátem zachází to znamená dodržel jsi postup s výměnou vody? Aktualizace prezentace by neškodila.
Zdravím. Už nějakou dobu (asi 3 měsíce) se snažím bojovat v nádrži Pepkov s řasou na přiloženém obrázku. Potíž je v tom, že asi netuším s čím vlastně bojuji.
Předpokládal jsem, že je to Rhizoclonium, ale když se řídím postupy pro její likvidaci, tak je to marný boj. Nejde zlikvidovat zvýšením množství CO2, výměnami vody, dokonce v zoufalosti i odkalením dna, snížením nebo zvýšením světla, tekutým uhlíkem a ani ničím jiným.
Lze ji poměrně snadno odstranit odsáváním, ale neskutečně rychle se objeví ve stejném množství znovu, dokonce už druhý den po jejím odstranění. Roste úplně všude. Dále se mi v akvárku objevil i Staghorn a dříve i Ruducha. Ty se ale na rozdíl od téhle dají poměrně snadno likvidovat nebo tedy spíš vím, jak se jich zbavit a momentálně už Staghorn ustupuje.
Právě jsem také udělal testy PO4 - absolutní 0 a test NO3 - 10mg/l.
Věděl by prosím někdo co to je a jak se toho postupně zbavit, nějaký živočich nebo co bych mohl ještě zkusit na její likvidaci? Řasu v takovémto množství vážně nechci.
To bude spíš sinice a co s ní se zkus dočíst ve vláknu o sinicích. Případně tam pokládej dotazy k nejasnostem.
Starší reakce
Trend je jednoznačně vzestupný a je vcelku jedno jestli je to vodou nebo kamením řekl bych že obojím.
jo problémy tam byly, ale pak už se mi zdálo, že se to ustálilo. pak to šlo zase z kopce...
můžu je dát do akvária prezentace " Moje první " , ale tam je už ryb dost a asi bych ty prťata od tam už nevylovil..
akvárium prezentace "krevet(Bet)árko" ještě není dostatečně zajeté...
případně můžu narychlo zajet takové přechodné na dobu co by bylo třeba, akvárko co mám navíc 60x30x30, ale to si myslím, že bude na ty rybky trochu moc....
vzduchování na noc zkusit můžu, nekrmit či trošku obden taky nebude problém, jen s tím hnojením si nějak nevím rady...
Problémy jsi tam měl ještě před rybami. Takže jsi ještě neměl dávat ryby.
Není se co divit. Testuješ rostliny, se kterými nemáš zkušenost (asi), trávník ti nejde. Živná půda pro řasy a sinice.
Máš ty ryby kam přehodit?
šutry si myslím že jsou pořád stejný a vodu neovlivňují, spíš se ten substrát platinum soil už nasytil tvrdostí ze vstupní vody a dávkováním hořčíku, čímž si tvrdost ještě zvedám....
Ty dusičnany jsem začal přidávat na zkoušku skrz tu sinici (dle měření mi spadne za týden z 25 mg/l na cca. 10 mg/l ), fosfor jsem zkoušel ve větším na GSA řasu. Hořčík dodávám pořád stejně týdně 30mg/l denním dávkováním abych dosáhl poměru cca 1:3 s vápníkem ve vstupní vodě (94 mg/l).
vzduchování na noc zkusit můžu a uhlí do filtru taky můžu zkusit...
co se týče toho hnojení - už jsem z toho jelen, přesněji mi poradit kolik toho tam mám zhruba týdně tedy dodat by prosím nešlo?
Ona ta Ada taky neumí zázraky vzhledem k tomu že vstupní Voda je tvrdá jak beton a poslední měření bylo 2 dny po výměně vody. Neházel bych to na kameny.
Podle měření se ti ty šutry rozpouští a tvrdost jde nahoru takže ten substrát asi úplně nefunguje.
Jen pár postřehů. Pokud máš ve vstupní vodě 25mg dusičnanů nevidím důvod proč s nimi ještě přihnojovat. Zvlášť když máš na dně ADU obohacenou o zásobní substrát. S fosforem bych zkusil taky střídměji. Nevidím nikde info o hořčíku ale ve vodě ho poslední dobou moc nebývá. Vrátil bych se k jeho dodávání.
Jestli ten chchiros něčemu pomáhá nebo ne ti nepovím ale za sebe bych ho zkusil vyřadit a místo toho začít po zhasnutí vzduchovat. A pokud máš možnost tak bych ještě zkusil přidat aktivní uhlí do filtru.
sinice není řasa, a tak se k tomu musí přistupovat.
psal ti už někdo , že hnojíš "víc" ( v prezentaci) a to máš vyhnojené dno a substrát z živinami... takové pozvání sinice neodmítají
edit:
asi :
potřebuješ "posílit" mineralizaci ( přeměnu organických látek na anorganické..)
pomáhá kyslík, nekrmit...
na sinici ( některým ) pomohlo to jiným ono, jiným nic
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121513x