Jaká je to řasa?
Ahoj,
omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale jsem začátečník a nevím si rady.
Při založení akvárka (konec ledna 21) jsem se na kořen snažil nasadit mech Peacock moss (Taxiphyllum sp.). Moc se ale nechytil, tak po nějaké době šel pryč. Na kořenu mi zůstaly nasazené jen anubiasy. Před nějakou dobou mi ale z kořenu a z anubiasů začalo z ničeho nic "cosi" zeleného vláknitého vyrůstat - viz fotky. Myslel jsem si, že to je ten původní mech, který se nakonec nečekaně chytil a začal prosperovat.
Poslední dny jsem ale pod četbou akva článků začal trochu obávat, jestli to ale namísto mechu nakonec není nějaká zelená řasa (Cladophora?), protože mi to začalo růst i v místech, kam jsem při založení akvárka žádný mech nedával (viz foto se zasazenými cryptocorynami - u nich se cosi zeleného dělá na dně u jejich stonků).
Můžete mi, prosím, poradit, jestli mi to opravdu roste ten mech a mohu být klidný, anebo jestli to je nějaká řasa?
P.S.: Z fotek si můžete všimnout, že tam mám na listech i hnědou řasu - toho jsem si vědom a snažím se s tím (zatím spíše marně) bojovat.
Starší reakce
Znovu přidávám fotky zvláštní řasy. Pomalinku přirůstá na starých listech microsorka a jednom kořenu anubiasu. Na pohmat je jakoby gumová.
Jo,jo, teď jsem překopal hnojení, tak doufám, že se to začne rovnat. Jinak každej kdo se s tím potkal, tak říká, že chvíli potrvá. Tak děkuji za tip a budu doufat.
S týmto sajrajtom som aj ja dlho bojoval. Nepomáhali ani časté výmeny vody. Zabralo až keď som začal hnojiť. Hlavne fakt pomohol ten pomer dusík fosfor. Dusík udržiavam na 10mlg a fosfor 1mlg.+ draslík a Fe na 0.25 až 0.5.akvarko je jak kryštálova studanka, po riasach ani pamiatky.
Rozsivky? Taky jsem je měl, pomohlo měnit vodu, odsávat je, a nejvic práce asi udělaly parmicky a otici a asi i trpělivost, že se akvárium konečně zaběhlo. Jak mě to štvalo, protože to nevypadalo hezky, tak teď po těch chuchvalcích není ani památky.
0 20.03.2021 11:25 Jiří – Šlem
Ahoj, potřebuji poradit copak je tenhle fujtajbl.Jsem amatér a už jsem snad prolezl co se dá. Provádím pravidelnou výměnu 1 x týdně 1/3 vody a čištění kartáčkem to spíš roznáší.
Děkuji za radu.
Starší reakce
Zásobní substrát, přihnojování, 1000 lm na 26 litrů, byť stažených, málo rostlin... Můj tip - nerovnováha.
www.horacovoakvarium.cz/…Starší reakce
Zatím jsem se se situací že by to vedlo k nějakým potížím nesetkal. Většinou zmizí tak jak se objevila a nebo jí osazenstvo zbaští.
Mechovky jsem taky tipoval, ale na pohyb to nereaguje, zkoušel to špejlí a nevšiml jsem si žadné reakce. Takže asi spíš ta houba? Pokud vím, tak houby většinou samy zmizí, takže se nemusím strachovat, že by to zamořilo i zbytek akvaria a případně zlikvidovalo krevety?
Budou to opět mechovky, měly by reagovat na pohyb. Další možnost je nějaká houba ale spíše bych dal na tu první možnost.
0 27.02.2021 14:50 Boris Břitva – Řasa, plíseň, houba, živočich. Co to je?
Je to docela vzácnost a spíš bych byl pyšný na to že je mám než jak je zlikvidovat, čistí vodu.
Takže krevetkám to ublížit nemůže? Měnit vodu taky není potřeba? Jsem začátečník a tohle mě docela vyděsilo, ještě když jsem k tomu pořádně nemohla nic najít. Ale děkuji
zkusím tomu dát čas
Mechovky bych nechal být, ony většinou dlouho nevydrží a tak jak se objeví tak i zmizí.
Jojo hýbe se to. Když se toho dotknu (třeba špejlí) tak se to stáhne do sebe. Funguje na to něco? Zkusila jsem to ze skla umýt, ale stejně to tam pořád mám a už je to dokonce na některých rostlinkách :(
Natáhá, ale pozor na to. On to nebude absorbovat do nekonečna. Může se stát, že pak ho to tam bude moc
Jenže to nikdo neví, kdy to přestane dělat jedině častěji měřit.
Naměřil jsem 0.1mg/L ... zvýšil jsem na 1/L , zítra to zkusím znovu něco si vezmou kytky, ale myslím že Tropica to do sebe nataha ...
To pak nevím zda ho přidávat či nikoliv...
Svitim od 13 do 21 tedy 8h...
Já řeším podobný problém, testy od JBL mi stále nechtějí změřit fosfor, i přes přidání Easylife fosfo, které mělo zvednout koncentraci na 0,4 mg/l.
Tak snad fungují
Zkus nabat stříkačkou vodu od substrátu a změř fosfor. Tyhle substráty ho do sebe vstřebávají to je pravda
Možná to bude chtít ještě přidat, ale opatrně aby toho pak nebylo moc.
Fosfor to je těžké já ho mám nemeritelny.. mám tropica aq soil substrat a on to po4 do sebe pohlcuje, takže těžko říct zda tím že nenamerim jbl testem téměř je vlastně nedostatek fosforu... ?
Svitim 8hodin, zbytek světla je klasické přes den co se dostane do místnosti... akva není u okna
GSA, hodně světla málo fosforu.
(s největší pravděpodobností)
0 24.02.2021 17:42 Filip_CZ [165] - Rostliny Ahoj
Nevíte co je to za řasu? A jak se jí zbavit ?
Napadla mě zelená flekovita řasa...
Diky
B je správně.
Hezké odpoledne, je prosím tohle nějaká řasa, nebo jen v temném koutě beze světla živořící mech ?...
Nereaguje to na pohyb? Mohla by to být mechovka. Další možností je i plíseň.
0 23.02.2021 22:17 Kytka97 – Řasa na skle
Ano, je to hnědá (rozsivka)
Děkuji za radu. Založil jsem tedy profil a založil prezentaci. Děkuji Vám moc za ochotu.
Doporučuji udělat prezentaci akvária s nejvíce údaji. Jinak je to zelená přisedlá řasa (GSA)
rybicky.net/forum/18605 moc světla a nebo málo fosfor se píše.
0 20.02.2021 13:40 Patrik – Jaká?
Zdravím všechny akvaristy, prosím, můžete někdo erudovanější mrknout na fotografii a poradit mi, jakou to mám v akváriu řasu?
Prosím i o radu, jak se jí zbavit.
Moc děkuji.
Starší reakce
nova vybojka/ziarovka objednana, uvidime. Snad sa to v rozumnom case spravi. V kazdom pripade budem informovat. Dakujem
edit este rozmyslam, ci nepomoze prikupit este jeden helialux 1200. zvysit osvetlenie nemusi byt na skodu
UV lampa určitě může pomoci. Výbojka/žárovka má stejně účinnost cca rok pak by se měla měnit i když svítí. Určitě bych ji vyměnil už jen proto, že když budeš řasu mechanicky odstraňovat, tak spóry atd lampa spolehlivě zničí.
Toho som si vedomy a ze casom sama odoznie, len sa chcem uistit ze je to ona aby som zbytocne nerypal do zabiehamia. Co ma ale matie je vid prezentacia - mesiac ani naznak (aspon som nepostrehol) potom za cca tyzden hemianthus, limnophyly, mach zhnedol do stavu ako na foto.
Mozne je, ze som ten rozmach drzal na uzde UV lampou. Chcipla mi vybojka a plus minus v tom case sa to zacalo mnozit. S UV lampou ale iba spekulujem.
Hnědá řasa je po založení docela běžná.
prosim skusenejsich kolegov o identifikaciu. Ja mam za to, ze je to hneda riasa ale rad by som si bol isty.
Rozmohlo sa to cca 1.5 mesiaca po zalozeni
Můžeš přidat i plovoucí, třeba Limnobium spongia. Je pěkná a pomáhá odčerpávat dusíkaté látky.
Rostlinek je tam opravdu málo.
JE to prázdné.
Pokud by nebyl problém, tak to nevadí, ale na řasy opravdu pomáhá dosadit co nejvíce stonkovek a donutit je k růstu. Výměnami vody nebo mírným hnojením v mém případě. Stonkovky nechat přerůstat a zakracovat až když lezou po hladině alespoň 20-30 cm. I tak trvá zničení řas třeba 2 měsíce.
N látky na nule? Jako i dusičnany? Když už myslíš, že není kam, tak ještě třetinu přidat.
Přikladam aktuální fotku osazeni, vazne je to prazdne? Mne porad prijde ze uz neni kam sazet
N latky jsou na nule, udrzba kazdy tyden odkalovani a vymena 1/3 vody.
Hnojit jsem zacala po tom, co odchazely (hnedly, zloutly, odhnivaly, nerostly) kytky a trochu se to zlepšilo. Ted to alespoň trochu pripomina zelenou barvu. Ovsem do zdravych tmave zelenych kytek to ma daleko
Pri doporucene davce se mi delala slepa hladina tak davam pulku.
Chci poslat vodu na rozbory at vim vic nez z vodaren (hodne vapniku, malo hořčíku), ale vlastne nevim kdy ji odebrat kdyz mam zahnojeno aby vysledky byly objektivni.
Je to dva mesice stara nadrz a jeste chybí polovina rybek (varka otiku a varka bleherek).
V prezentaci jsem nenašel údržbu ani měření. Pokud Vám názor larixe nestačil, zkusím to já. Řasu určitě nepoznám sto procentně, každopádně být to moje nádrž, změřím NO3 a současně s tím nakoupím nebo zkusím sehnat hodně rostlin. Působí to na mě prázdně, těžko soudit,jestli i těch málo kytek má málo živin nebo je na ně intenzita světla příliš velká, popřípadě může chybět nějaký stopový prvek. Každopádně hnojením bych začal, až naposled, těch pár kytiček toho moc nespotřebuje......
Možná by trochu pomohla rozstřikovací rampa, aby byl proud v nádrži rovnoměrný - ta tvoje je docela vysoká - je pak lepší distribuce živin pro rostliny. Začal bych postupně řešit každou zvlášť. Na tu hnědou docela platí pravidelné výměny vody a samozřejmě odkalovat dno. Nevím jak to světlo, no možná přidat či ubrat - něco tam je špatně. Do filtru bych raději nezasahoval to by se mohlo pak všechno zhoršit. S hnojením taky pomalu třeba jednou za 14 dní.. Nevím no, boj s řasami je těžký a příčin je mnohdy hodně
Už ďalej nebudem reagovať, iba dve poznámky:
1. Netreba veriť nekriticky všetkému, čo človek nájde na internete.
2. Ruduchy - oddelenie Rhodophyta zahŕňa viac ako 5000 druhov.
To mi prave nepomaha, nemuzu ji identifikovat jako ani jednu. Uz jsem googlila jako o zivot ale tak jednoduche to asi neni
Oedogonium ale zpusobuje nedostatek zivin a mne se naopak zacala tvorit spis po tom, co jsem zacala hnojit.
Ruducha zase jaksi postrada steticky
Neviiiiim
Tých rias je tam viac. Tá "chlpatá" bude Oedogonium sp., tá "tmavá krustička" bude prisadnutá červená riasa Rhodophyta sp.
Starší reakce
Tak pokud máš prachovou řasu tak měsíc někdy i déle se na ní nemá sahat a ona změní barvu a pak jde odstranit. Já na ní taky trpěl ale koronavirová nepřítomnost u akvária mě jí zbavila.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121589x