Jaká je to řasa?
KNO3, v drogériích, řeznických potřebách prodávaný jako Sanytr.
Stačí i výměna vody pokud nemá no3 jako ta z dubiny

A to koupit nějaký přípravek (popř. jaký), nebo nějak biologicky zvýšit?
Osobně jak jsem se se v různých nádržích se sinicema mohl setkat, byl téměř vždy dusík velmi nízko a nebo i na nule, takže nárazový zvýšení dusičnanů je možné použít jako první volbu. Samozřejmě jsem to zkoušel i s tím světlem, ale většinou se sinice jenom smála, zato s tím dusíkem jsem zaznamenal daleko větší úspěšnost.
To je mi jasný. Pro začátek jsem snížil svítivost led pásku, začít "testovat" ale můžu až za týden

Nehci ti kazit večer, ale tak jednoduchý to obvykle nebejvá, budeš "léčit" následky ale příčina(y) ti zůstanou.

Díky moc, vyčistím akva, vyměním vodu a dám na týden pod deku, snad to přejde

Nevidím to na telefonu moc dobře,ale podle barvy bych řekl sinice.
0 27.09.2016 18:50 scorpio163 – Jaké jsou to prosím řasy a jak s nimi bojovat?
Tak tohle bych si myslel že je buď sinice(jde-li to lehce setřít) a nebo rovnou kámoška ruducha.

Je tohle rozsivka nebo něco jiného?
Starší reakce
Rad je tam spousta. Ale co vybrat...hlavně mi přijde že tam spíše řeší nezmara když už je velký a je jich tam pár. Na mém foto je vidět že to jsou malé asi 1mm. Tak nevím
aha tak to tedy asi opravdu bude nezmar...a jak se ho jde zbavit?
To je nezmar. Toho si taky pestuju,ale zeleneho.
Cim vic ho budes cistit,tim vic ho rozmnozujes.

to nevypadá...navíc že by toho bylo tolik a po odstranění do několika dní znovu? Podařilo se mi to nakonec na makro režim vyfotit a na některých je to pěkně vidět
Zdravím Vás. Chtěl bych se zeptat na jednu řasu. Dělá se mi asi 2 týdny různě ale všude na skle. Vyfotit nejde protože má každý kousek asi 1-2mm. Je bílá a dá se popsat asi jako semínko z pampelišky....prostě na skle drží za jeden chloupek a na konci je rozvětvená. Je takhle miniaturní ale je jí spousta. Ancistrusy když po skle projedou tak jí sežerou ale neprojedou sklo celé aby tam prostě nebyla. Lze snadno odstranit očištěním skla ale štve mě tam. Děkuji za názor a rady.
Tak to jsem netuším ze může být taková obezni/macata. Díky za ujasneni.

laKatos napsal: foto s nazvem rasa 5 ...Tipoval bych to téměř s jistotou na řasu rodu
Compsopogon (jelení paroh, angl. staghorn) - viz moje přiložené foto této řasy z mikroskopu. Tvůj exemplář vypadá na opravdu "mamutí" úlovek.
Já myslel, že by šla využít, na zdání koberce

Takhle jemnej by ti leckdo záviděl

nevedel jsem kde to nahrat tak jsem to soupl zde do me nadrze... nudle ... sekce fotky.... koukni na foto s nazvem rasa 5 .. tam jde krasne videt jak rostla... ty vyhonky ...cast pruhledne a cast zelene.... a v te kadi jsou dva kusy
bohuzel lepsi foto jsem neudelal.... chyba... a dalsi v akvariu uz nemam. jak jsem psal byla takova zajimava az se mi i libila.
jestli to pomuze tak byla na anubisu ve spleti steticne rasy. hnedka u vytoku cerpadla cca 1 cm pod kladinou. svetlo si myslim ze dost silne...
hodnoty NO2-0, NO3-5-10mg. a davkuji pmdd (latest verze) s trojnasobnou davkou kno3.
laKatos napsal: Prosím o pomoc s určením řasy.Bylo by možné sem hodit odkaz na foto v HD rozlišení? Z této malé fotky to nejde určit. Ideální by bylo co nejostřejší makrofoto.
Spíš jen takové vleky do pěti centimetrů. Není to žádna tragédie.
ta co je v kadince je jakoby steticna. (zeleo_pruhledna)
k podkladu je chycena jakoby jednim korenem na jednom miste, pak roste do stetce vsemi smery a rozmetvila se maximalne dvakrat. vic ne.
Pripominala mi nejakou morskou sasanku kdyz mela ty jednotline stvoly takove hrubsi.
Dělá kobereček ?

Já mám tuhle řasu
rybicky.net/nadrz/15921/d90932.jpg na dně v liaporu. Dělá chuchvalce, je docela pevná a identifikoval jsem ji právě jako cladophoru. Samozřejmě bez záruky

.
Myslím si, ze ta to taky nebude. Cladophora bývá delší klidne i deset a více centimetrů. Tady tato mela delku/průměr cca 3-4cm. Strašně né zaujala tou strukturou. Snad se ještě objeví a lepe ji nafotim pripadne dám pod mikroskop.


Nene jelení paroh to není měl tendenci se usadit ale šanci nedostal (musel jsem vyladit pmdd) ten ma ty "vlasy" tenké tady tato je ma tak 1mm široké a jakoby jsou na nich léta. Jak u stromů jenže strom je ma v řezu a tato rasa je ma na delku (střídá se jakoby průhledná část se zelenou). Jen me zaujala a nevedel jsem kde ji zaradit byly jen dva kousky vzadu u vyústí filtru.
Bojují teď se steticnou rasou ale te bude za chvili konec. Sedne a pinzetou jde krásné z listu sebrat a celou.
Prijde mi jako jeleni paroh. Na tuhle mi zabralo pridavani fosforu.
byla na stejnem miste s cernou steticnou... ale steticna po nasazeni ozonu pomalu sedne a nejspis odchazi... tady tato se drzi potvurka
Viděl bych to na kámošku rudušku.
0 28.08.2016 17:51 laKatos – co je to za druh.
Starší reakce
Díky moc ;)
z místního článku koukám na důvody a asi to bude hlavně tím, že mám krátce založeno. aspoň vím s čím mám tu čest.
Rozsivky.

0 18.08.2016 15:22 Wichaela – Je to řasa?

Zdravím ve spolek, malý kvíz na začátek:
Co pak to je za jakoby rez na listech? Měla jsem to i na kameni. Nebo že by to byla řasa i když to nejsou chomáčky? Čím to?
Už svítím jen 2x 4 hodiny denně. Před spínacími hodinami jsem to nějak přeháněla.
NO3 - 5 mg/l, NO2 - 0mg/l; GH - 16 a více; KH - 6; PH 6,4 (nová voda, tak asi možná proto nižší), CL2 - 0 mg/l
Založeno 2. 8. 2016
Měním 1/3 vody 1x týdně, vodu mám přes filtrační konev
Cena: rostlinka pistie zdarma

Starší reakce
Já měním vodu klidně denně(jednotýdenní výměna bude postačovat) a vůbec se za to nestydím.

I s tím světlem se dá pracovat, tedy zapomenout na koberečky, ale na stonkovky a nenáročnější rostliny by to stačit bude.

Děkuji, dnes již jsem ty hnědé fleky zahlédla i na skle. Četla jsem zde že nemám měnit vodu asi dva měsíce od založení, je to pravda?
EDIT-To světlo T5 jedna zářivka 15W bylo v setu, myslíte, že stačí?
Podle mě dětská nemoc nově založených nádrží, tedy rozsivky, takže trpělivost a dát tomu čas, až začne akvo fungovat, rozsivky budou ustupovat.
0 31.07.2016 21:09 KSarlota – co dělám špatně?
Starší reakce

Moc Vám děkuji za odpověď. Vaši teorii by mohlo podpořit následující foto. Toto se mi neustále tvoří na kořeni. Na některých místech odsáto a již se neobjevilo na tomto místě se to však tvoří neustále. Považoval jsem to doteď za shluk bakterií. Ale také by to mohlo nasvědčovat plísni a tudíž kořenu, který tam hnije. Obdivuji vaše znalosti, kde si tohle člověk naučí? Pánové, děkuji samozřejmě oběma.
Musím uznat, že má RoFr možná pravdu a skutečně se jedná spíše o Rhizoclonium. Na druhou stranu, Rhizoclonium je zelené, nikoli hnědé, takže pokud je tam hnědá barva (a já ji tam vidím), tak tam určitě budou i rozsivky. Je docela možné, že je tam Rhizoclonium porostlé rozsivkami.
Foto není tak dokonalé, abych si mohl být naprosto jistý a tak co Vám dále píši, nemusí být pravda. Jedná se zřejmě o "Rhizoclonium".
Tuto řasu podporuje několik faktorů, jako např.: rozkládající se organický odpad (kořen v akváriu)/ silné osvětlení (to Vaše světlo je palba)/malé proudění vody/nevhodná skladba hnojení/zanedbaná hygiena (výměna vody)…
V přírodě se můžete s touto řasou setkat nejčastěji v pozdějším jarním období v mělkých jezírcích a loužích se stojatou vodou kde je velký podíl tlejícího organického odpadu (např.větví a listí).
(Jedná se o oblíbenou potravu pulců.)
Převažuje tam určitě nějaký druh rozsivky (hnědé řasy).

Zdravím, pomohl by mi někdo s určením tohohle sajrajtu?

pravidelně odsávám malou hadičkou, ale jak se toho zbavit a co to vlastně je? N02 neměřitelné, Ph 7,0, na tvrdost nemám test. Svítím osm hodin denně. Zbytek informací v prezentaci. Jinak kytky rostou jako divé. Jedenkrát týdně musím stříhat. Osobně myslím na nějaký druh řasy obalené sedimentem z akvária. Jinak jsem začátečník, tak omluvte hloupý dotaz. Je to všude. Naštěstí to není zase tolik vidět. ;)
Starší reakce
Díky moc. takže mám to viac menej ignorovať a snažiť sa dosiahnuť stabilitu ?
Abarth napsal: Chcel by som sa opýtať co to môže byt zač ? Resp ako sa toho zbavit...Vypadá to jako zelená řasa, nejspíše rod Oedogonium. Obecně bych Ti k tomu řekl následující: Odstraňovat řasy jakýmikoli nešetrnými zásahy do akvária není nejšťastnější řešení. Ideální je založit si rostlinné akvárium s velkým množstvím rostlin a malým množstvím ryb, s přiměřeným osvětlením a jen velmi decentním přihnojováním, nebo ještě lépe s výživným půdním substrátem. Důležité pak je, aby rostliny v takovém akváriu dobře rostly, dobře prokořenily substrát a vydatně okysličovaly a pročišťovaly vodu. Další neméně důležitou věcí je, aby se v takovém akváriu vyvinuly dostatečně velké a efektivní kolonie mineralizačních bakterií a dalších užitečných organismů. To všechno dá pak časem vzniknout stabilnímu prostředí, ve kterém nebude tak snadno docházet k nekontrolovanému přemnožení řas, sinic či jiných nežádoucích organismů. Je ale podle mě důležité se na to dívat jako na celek a pochopit, jak to všechno funguje.
Přidat reakci
1 ...... [34] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121847x