Jaká je to řasa?
Pořád řeším, že bych zlepšil osvětlení. Mám rohové akva, takže je s tím trochu problém. Přikládám nákres krytu. Černé obdélníky naznačují jak by mohla být přidělaná světla na spodek krytu. Musely by se použít voděodolné patice a zářivky. Šíři patice jsem odhadl zhruba na 4 cm, nevím jak jsou široké, ale problém je, že délka samotné trubice T5 včetně těchto patic musí být menší jak 51,5 cm. Nikde jsem tak krátké trubice ani neviděl. Modré obdélníky jsou otvory na sání a výpusť z filtru. Máte nějakou radu?
Takže co z toho vyplývá???
Rád si to přečtu, zrovna teď avá akva světelně upgraduju. Ty příšerný zářivky jsem vyhodil, místo nich mám od včerejška 1x840 a 1x865 a už jen tato výměna bez navýšení watáže akvárko podstatně prosvětlila. Takže není to jen o watech ale i o vhodném výběru zářivek, což už tady bylo probíráno mnohokrát ze všech možných úhlů.
Mně to rostlo při 2x30w vysvícených zářivkách 7XX v nádrži 240 l. Takže osvětlení nejenomže slabé ale spektrálně hodně špatné ale tehle neřád to miloval.
to není možné tady všchni píšou že na 300l je 3x12w usporek hodně hodně pod míru
Něco takového jsem měl na anubiasu také, nejdřív tmavší skvrny, pak do toho i světlejší a nakonec list vypadal jako potažený maskáčovou celtou. Setřít to nešlo ani náhodou. A rostlo pouze na listech, které byly nejvíc osvětleny. K odstranění mi pomohlo zastínění hladiny nad listem plovoucími rostlinami, během 1- 2 týdnú řasa zmizela.
ještě jedna
Zdravím. Delší dobu mám v akvišku tuhle řasu. Nerozšiřuje se, pořád je na těch samých listech. Je zvláštní, že je pouze na anubiasech. Takovouhle sem tu na fóru ještě nezahlédl. Všude je taková hodně chlupatá, ale tahle má kraťoučké štětinky. Díky za rady...
Nejdřív odbočím od řasy-proč máte to počítadlo bublinek uvnitř akvária?Patří na vnější stranu...Řasa je klasická zelená a domnívám se, že její růst je způsoben nerovnováhou živin v akvariu, stejně tak i sinice...Uvádíte, že nehnojíte, což společně s 90W osvětlení(jedna zářivka dokonce 6xx?) a přidáváním CO2 bude mít za následek nejspíše nedostatek NO3, tomu by nasvědčoval i výskyt sinice.
Vie mi niekto poradit co je to za riasu ? ta co je na tom sklenenom pocitadle bubliniek ... mal som sinicu v akvariu ...zatienil som na 3 dni a zmizla ... spolu s nou aj ta co je na tom skle ale po par dnoch sa opat vratila ...
fotku nemáš?
Je možné, že ti "vykvetl" ten kořen, občas to udělaj novější kořeny (plísně)
Mě tak napadlo, jak je starý ten umělý kořen? Jestli se to neuvolňuje z něj?
0 10.01.2011 22:47 Andy303 Vajíčka neritiny to nejsou. Jednak vypadají jinak a navíc, neritiny byly vhozeny do nádrže den před tím, než jsem skvrvny objevila a na této dekoraci šneci vůbec nebyly. :(
Dnes mi zvědavost nedala a jeden flek jsem rozškrábla nehtem. Je to jako polystyren přilepený na podkladu. Tak uvidíme, co a jestli vůbec něco se vyklube.
Koukněte na vajíčka neritiny.
0 09.01.2011 21:22 Andy303 – bílé skrvny na dekoraci
Zdravím všechny.
Dnes jsem při běžném odkalování našla na dekoraci (umělý kořen) bílé skvrny. Být to na souši, řeknu, že se tam kuklí nějaký hmyz. Napadá vás, co by to mohlo být v akva?
Skvrny jsou většinou v menších prohlubních, bílé barvy, konzistence je tuhá, řekla bych jako třeba víčko na ulitě šneka, jen trochu měkčí. Šťouchla jsem do toho nehtem, je to pružné. Průměr skvrn je cca 5mm.
Máme 160l akva, sladká voda, rybičky - platy, parmičky, mečovky, bojovnice, panceřníčci, sekavci, neonky, šnečci - neritiny, levatka, piskořka. Odkaluju pravidelně, týdně cca třetinu nádrže.
Vůbec mě nenapadá, co by to mohlo být.
Starší reakce
Tak s touhle "parádou" jsem měl již také co dočinění, hnedle ve dvou akváriích. Zvláštní , že obě akvária byla založená na černěném písku z flexioblaků, stejně jako Vaše nádrž...
Každopádně na českých forech jsem se odpovědi či rady jak se toho zbavit tenkrát nedočkal, zkoušel jsem zatemňovat, odsávat, UV-lampu, živorodky, krevetky,zvyšovat dávky Mn, ale úspěch byl vždy jen částečný a brzy se zas rostliny obalily tímto slizem...
Pár diskuzí jsem nakonec našel ve foru ukaps.org a roslinyakwariowe.pl, kde tento sliz nazývali "černou sinicí" a uváděli tento postup jak se toho zbavit(nakonec zafungoval i v mém případě)- Zvýšit proudění vody v akváriu,přidat buď Protalon od Eshy(u nás dostupný) či Femanga algenstop od Intermagu(ten se ale u nás nedá sehnat) a zatemnit akvárium na dobu 5ti dní a pokračovat v dávkování Protalonu. U mne to nakonec pomohlo a tenhle sliz už se nevrátil, ale těžko říci co udělá v jiné nádrži...
0 20.12.2010 17:15 pavel.bartek – Re: bali
Sůl asi ne,na Wikipedii píšou,že se vyskytuje i v mořských nádržích.
cs.wikipedia.org/… Tady asi pomůže jen mechanické odstranění
Kdyby na to přišlo, tak rybky hypermangan snesou, samozřejmě záleží na koncentraci. Zatím je ale asi předčasné se o tom bavit, když nevíme, jak "zničit krtka"
sul zabiji zaby vlas?
kolik kg na kolik litru? ma s tim nekdo dalsi zkusenosti?
Mě se něco podobného někdy vytvoří po výměně více jak 50% vody za novou neodstátou.Ale do druhého dne to vždy zmizí.Čím více světla,tím dříve se to po výměně vytvoří.Ale co to je nevím.
0 20.12.2010 16:41 pavel.bartek – Re: pancéřníček
No,je pravda,že jsem nezmara na vlastní oči neviděl,jen jsem o něm četl a jak jsem viděl tu první fotku tak mi to samo problesklo hlavou.Jinak něco podobného mi také vychrstly hadice z filtru ,ale to vím ocogo a vypadá to také tak
Docela dobrý vtip s tím nezmarem
0 20.12.2010 16:28 pavel.bartek – Re: PetraR
jj, to si taky myslím.. jinak UV lampu ani vzduchování nevlastním
jen aby to bylo pak aplikovatelné do akvárka...ten hypermangan se asi rybkám líbit nebude
Nikdy jsem nic takového neviděl (snad jen ve scifi filmech), takže bych metodou pokus-omyl hledal, jak se to dá zlikvidovat. Ještě bych na to zkusil sůl, silné vzduchování, UV lampu pokud je k dispozici...
To by šlo, zkusím tmu, hypermangan mám taky a pak mám už jen Esha 2000. Jinou chemii nevlastním...
Zkus to po částech odstát do několika zavařovaček a začít to všemožně trápit, v každé zavařovačce jinak (tmou, světlem, přípravkem proti řasám, něčím antibakteriálním, hypermangánem atd.).
Na něco to určitě háklivé bude a to "něco" pav rámci možností aplikuj v akvárku.
ještě jedno foto na plovoucích rostlinách..
No tak teda nevím, už jsem to několikrát odsála a ono se to pořád dělá.. Nechci to mít v akva, je to hnusný. Pořád si myslíte, že jsou to kolonie bakterií? Můžou se za den namnožit do takového množství?
Starší reakce
0 15.12.2010 11:34 Blahorodi1 – Chrchel z filtru
Pokud vyloučíme možnost, že si z tvého filtru udělala vodní žoužel plivátko, tak by to mohl být uvolněný bordel, který byl někde ve fitru naštosovaný (podobně jako bordel v hadici od luxu). Jestli je to živé, mělo by to zmizet samo protože se tomu radikálně změnily světelné podmínky -jestliže se tomu dařilo ve tmě, tak na světle se tomu líbit nebude.
K tomu, co psal Martin -mám pozadí z břidlice a taky se mi na něm nejprve začaly dělat hnědorezavé skvrny a to hlavně na ploškách blízko osvětlení, cca do hloubky 20 cm od hladiny. Později tam začaly vyrůstat chomáčky řas -zelený trávníček s vlákny do 5 mm. Pak mi podobný trávníček začal obrůstat kořen a musím říci: je to paráda - jak pozadí, tak i kořen vypadají to naprosto přirozeně ani v nejmenším by mě nenapadlo tyto řasy nějak likvidovat, naopak si je hýčkám a nejraději bych z nich i odháněl ancistruse.
Myslím si, že tobě tam raší to samé, má rada - nech to být, v přídodě přece každý šutr taky něčím obroste.
Jediné místo, kde mi tyto řasy vadí, jsou vysoké listy Anubiasu, vypadají jako by byly oblečeny do maskáčů - zelené skvrny se střídají s hnědými ale to jsem potlačil tím, že jsem nad ně umístil plovoucí rostliny.
Myslím si, že člověk hnedle nemusí propadat panice, když se mu v akváriu objeví řasy - řasy jsou přirozeným doplňkem vodní flory (a doplňkem rybí potravy), záleží na tom, o jakou řasu jde a v jakém je množství. Snažit se mít akvárko bez řas je totéž, jako snažit se vyřadit NaCl z našeho jídelníčku.
Díky za uklidnění
Doufám, že se mi bakterie z filtru nadobro neodstěhovaly..
Tak já budu čekat, protože když se pokusím to odsát, tak se to akorát rozvíří a pak se to zase usadí zpátky, takže to nemá moc význam.
Kolonie bakterií. Jestli se vám nelíbí, odsajte je.
A nebo vydržte, ono se to vytříbí samo.
Ahoj, mám stejný problém jako Martin.. Čistila jsem vnější filtr - vyčistila jsem hadice od filtru a molitany v akva vodě a přidala ještě nějaký nový. Po zapnutí filtru mi zněj vylítly tyhle "chrchle" a usadilo se to na kytkách i na skle. Je to mazlavý a dá se to odsát, ale pak se to rozpadne a plave po celý nádrži. Je to sinice? A jak se mi to vzalo v tom filtru? Co s tím mám dělat? Díky
Starší reakce
17.11. jsem vám doporučil, abyste z akva vyndal kořen, (i s tím šutrem, co ho zatěžuje), a na jeho místo vysadil rychle rostoucí kytky.
Jediné, co jste v souvislosti s kořenem udělal, je, že jste se zeptal: "Proč?".
Můžete, samozřejmě, zkusit nějaký "odstraňovač fosfátů" - není vyloučeno, že vám s vaším problémem pomůže.
(Osobně bych raději doporučil denní výměnu cca 30% vody.)
Ještě předtím byste ale mohl zkusit otestovat koncentraci P ve vašem akva. Test koupíte v v akvaristice p. Jirků. (To je ta, o níž jste se nedávno vyjádřil s "nepříliš nadšením"...
)
Hodně štěstí!
Pokud máš jakýkoli vnější filtr nebo vnitřní Eheim dají se použít speciální filtrační hmoty. Pokud ne tak nezbývá než po dobu přítomnosti řasy častěji měnit vodu a to např. 2x týdně až 50%.
A co mám teda s tím fosforem podniknout ?
Obávám se, že tady světelná pauza nepomůže. Mně se u ruduchy osvědčila častější výměna vody a použití speciální filtrační hmoty na odstranění PO4 z vody. Jednou z příčin bujného růstu ruduch je zřejmě i vysoká hladina fosforu ve vodě.
Ještě jedna..
Starší reakce
Přesně tak jsem to udělal taky
0 28.11.2010 21:59 Usine – Re: zdenda25
Není to otázka dnů, ale spíše měsíců, než se ti jí podaří umravnit. To že jde lehce odstranit je ale dobré znamení. Nejvíce napadené listy odstraň a přesměruj proud vody, nebo ho rozmělni potopenou rozstřikovací rampou.
Ruducha. Měl jsem to samé, ta tvoje ale vypadá že chcípá...podle té barvy. U mě pomohla pauza ve svícení, svítil jsem 08-22, teď 08-09.....12-22 a mám klid.
Mám tuto řasu také, už ustupuje. Koupil jsem reflektory, rychlerostoucí rostliny, omezil jsem krmení a zavedl hnojení Bioflorem. Neber to jako striktní návod, ale jako jedno z možných řešení.
Samozřejmě pravidelná údržba akva 1x týdně a mechanická likvidace největších chumáčů.
Přidat reakci
1 ...... [98] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121513x