Jaká je to řasa?
Starší reakce
Díky moc za názor. Článek jsem již četl dříve, ale....nejsem zcela odborník a aktuálně nemám moc čas do toho zabřednout tak jak článek, prvky, chemie atp. vyžaduje
Dle mého to je GSA. A počti si tady
akvarijni-hnojivo.cz/… zdá se mi že tvoje kytky mají trochu problém s prvkama
Koukal jsem, kde je toho kolik a je jasne, ze to ma rado svetlo, ty hnede povlaky taky, ve stinu nikde nic neni. Ubral jsem tedy jeste na svetle, nicmene nitrifikaci musim napravit, neco se zvrtlo a tohle je velke varovani.
Designer napsal: Zajimava rozsivka, nepamatuji, ze bych takovou mel. Vlakna jako zelena, ale velice snadno se rozprasi na drobne hnede casti, neco drzi lepe, ale v ruce z toho zustane spousta hnede omacky.
Některé druhy rozsivek opravdu tvoří vláknité kolonie, takže by to rozsivky klidně mohly být.
Predpokladám, že ak sa rozsievka usadí na riase, tak riasa tým trpí, mohla by tým ochabnúť a trhať sa. Ale je to len úvaha, nemám to podložené ani prakticky, ani z literatúry.
Našiel som však (pri hľadaní iného) zmienku o "brown hair algae" - vraj kvôli nadbytku síry:
www.aquaticplantcentral.com/…
Sinice to rozhodne neni, zelena vlaknita jedine hodne nezdrava, je to uplne jemne a snadno se to rozpada, navic je to hnede. No cert vi, zkusim to poodsavat a budu dal vic menit vodu.
Možná že to není rozsivka ale určitý druh sinice.
A nebude to dlhá zelená vláknitá riasa (ako žabí vlas), na ktorej parazituje rozsievka? Možno by niečo napovedali testy na amoniak a dusitany.
Zkusim tedy jen opatrne dal casteji menit vodu a snad se to napravi. Asi ty kanciky tak snadno nepoplasim, zkousel jsem ted aspon nejakou tu kalamitu malinko odstanit a vubec se neplasi, takze to pri trose opatrnosti pujde.
Zajimava rozsivka, nepamatuji, ze bych takovou mel. Vlakna jako zelena, ale velice snadno se rozprasi na drobne hnede casti, neco drzi lepe, ale v ruce z toho zustane spousta hnede omacky.
Podle mě je na vině ta slabší nitrifikace, která jak píšeš tomu co tam bylo stačila.
Po pridani dospeleho paru kanciku zelenookych, kteri poradne preryli dno, mam akvarium plne pekne dlouhych hnedych vlaken. Kdyz je chci namotat a nebo vzit rukou, velice lehce se rozpadaji. Na nekterych rostlinach mam i klasicky hnedy povlak rozsivky. Akvarium jsem povazoval za zabehnute (bezi treti mesic), jenze Ti kancici tomu zrejme dali pekne na zadek. Navic mi to delaji tezsi o to, ze tam nejspis maji od vcerejska jikry, ktere zasili do housti a za koreny tak, ze je nevidim, ovsem podle ostatnich projevu tam musi byt a tak se bojim moc zasahovat, kdyz jsem se snazil aspon resit situaci castejsi vymenou vody.
Je to docela zvlastni, ostatnich ras jsem se zbavil, zadnou jinou nevidim (mozna kdybych hodne hledal), ale ty hnede cary mam vsude. Co jsem jeste zmenil, bylo zlepseni cereni hladiny, zdalo se mi, ze kancici rychleji dychaji, pri tom vetsim cereni velice rychle s rychlejsim dychanim prestali (ty hnede cary mam v akvariu az po tom zlepseni cereni hladiny). V akvariu je jeste jeden samec cichlidky pestre (ten rychleji nedychal, mozna se jeho krev prizpusobila trvale nizsimu mnostvi kysliku ve vode), ale jen ho zahaneji kdyz se priblizi, jinak se mu nic nedeje. Kancici jsou hodne mirni i ted, asi i proto, ze je akvarium plne rostlin a hlidaji maximalne tak polovinu akvaria, dal je to netrapi. Samice jen obcas vykukuje, samec plave okolo.
Zajimalo by mne, co si myslite, ze se stalo. Jedna moznost je uvolneni cpavku ze dna, mam pod Terramolem substrat pro vodni rostliny, ale az na nej se kancici nedokopali, toho Terramolu jsem nad nej dal dost. Dalsi moznost je, ze akvarium nezvladlo produkty kanciku, ze nitrifikace stacila jen na to malo, co delat musela bez nich. A dalsi moznost, ze jsem mel ve vode malo kysliku a tim lepsim cerenim hladiny jsem se dopracoval k tomuhle. Je to cele divne, 200l akvarium na par kanciku (plus jednu drobnou rybu) prece neni stav, aby se mel jejich pridanim objevit takovy prusvih, ktery bych prisuzoval cpavku, jak kdybych to akvarium zalozil pred par dny.
Ryby vypadaji spokojene, jsou aktivni, stale neco delaji, rychle nedychaji, ale stejne mam strach, protoze tohle jsou podle mne projevy cpavku ve vode...
Starší reakce
Vím, že jsou všude ( kdyby tam nebyly, tak se tam neobjeví ani když tam budou ty podmínky mít
). Ovšem že by tak často byly právě na anubisech a jinde by nebyly vůbec nebo nebo by byly neviditelné? To se mi nějak nezdá
Kdybychom ten list dali pod mikroskop, oba bychom se divili, co je tam jeste dalsiho.
Tahle smes ras je uplne vsude, nevyjimaje akvaria, ve kterych pouhym okem rasu neuvidis. Rozdil je jen v tom, kde ma jake podminky.
Mluvím o akvaristicky významných druzích. Přijde mi divné, že by se ta směsice, co jsi popsal, nacházela v tolika nádržích
( nejde jen o tu moji a spekyho, četl jsem to vícekrát ). S posledním odstavcem souhlasím, jen myslím, že mnohem jednodušší je přesunout anubis, navíc z podaných informací nevyplývá, že by bylo potřeba něco napravovat.
Ze vetsine druhu rozsivek vyhovuje slabsi osvetleni, je znacne neoverena "pravda" a naopak mnoho z nich si vylozene libuje v nejosvetlenejsich mistech. Rozsivka neni ani rasa, a je to vubec vyjimecna libustka prirody, je tezke vubec rict, co to je. Umi se delit, stejne jako mnozit pohlavne. A protoze ma dve poloviny schranky a jedna je vetsi (jakoby dve poklicky z oxidu kremiku), kdyz se rozdeli, zustane pulce jedna strana a druhou si doplni, ovsem vzdycky to co bylo puvodni, je vysledne ta vetsi, i kdyz puvodne to byla ta mensi. A tak chudacci, kteri dostavaji tu mensi polovinu jsou mensi a mensi, az bud vyhynou, nebo se rozmnozi pohlavne. On to vubec neni nejaky "sranda" organismus, spis ve mne budi uzas, a to mam o nich jen povrchni znalost.
Ruduchy vypadaji vselijak, a mohou to byt i spis sametove povlaky, nez by to pripominalo steticky. Ruducha muze byt pekne vetvene rostli, stejne jako sametova steticka, nebo i na pohled spis vlakna.
Zelena prisedla, je zelena, to ano. A kdyz se podivas na ty fotky dukladne, okraj listu je vylozene cerny, ja to vidim na ruduchu. Stredy nekterych listu maji zeleny povlak, je jinak zeleny nez list. A ty hnede povlaky na listech na druhe fotce, je podle mne rozsivka, ktere se tam nejak taktak dari drzet.
Co to ale presne je, ja bych to az tak neresil, to akvarium chce dostat kam patri. Takze bych zacal udrzbou (odkalit, vycistit filtr, trikrat po sobe vymenit polovinu vody, vsechno hezky postupne), decentnim prihnojenim s ohledem na zdrojovou vodu, a praci se svetlem
.
Většině druhů rozsivek vyhovuje slabé osvětlení. Já mám anubis přímo pod světlem a je taky zaprasenej ( přesně takhle ). Ruducha vypadá jinak ( taky je jich víc druhů, ale většinou jde o mořské řasy ) a zelená přisedlá řasa je zelená, né
DanH napsal: Žádná z uvedených to není.To bych az tak netvrdil. Zelena prisedla v kombinici s hnedou a ruduchou, pokud to mohu z fotky posoudit, slusna sbirka
.
Dost to zjednodusujeme posuzovanim o co jde, ono jen hnedych (rozsivek) je pres 10000 druhu, a rika se, ze vime houby, ze tech druhu je mozna milion
.
Obcas je davam pod vetsi Echinodory, tam nic moc nechce rust, ale anubiasum to staci
.
Žádná z uvedených to není. Ano, anubis může být bez řas, ale nesmí být na přesvětleném místě ( což jsem sem už psal ), podle mě nejlepší je dát nad anubis nějakou plovoučku.
To se da brat i jinak.
Zelena prisedla rasa - pridanim fosforu mizi, moc dusicnanu k fosforu.
Sinice - odebranim fosforu ci pridanim dusicnanu mizi, moc fosforu k dusicnanum.
Hneda rasa - zlepsenim filtrace a tim odstranenim cpavku z vody mizi.
Steticky/ruducha - zbavit se organickeho odpadu jak to jde, najit zdroj hniloby, udrzba.
Jeleni paroh/ruducha - akvarium jak je nesnese tolik svetla.
atd.
BTW, i anubias muze byt cisty:
rybicky.net/nadrz/17109/67.jpg… , konkretne tento byl koupen jako polovicni nez na fotce, neni to tim, ze je to emerz strceny do vody. Ovsem je fakt, ze tohle bylo v low-tech v mene osvetlenem miste, takze az tak velkou vypovidaci hodnotu ta fotka nema
.
Co myslíš tím najít něco, co platí na tu konkrétní řasu? Nějaký umělý přípravek? No to snad ne
. Nevím přesně, co to je za řasu, ale po aplikaci přípravku bude následovat toto: řasa zmizí, rostliny přestanou růst, za měsíc rostliny růst budou a řasa taky
.
len akosi neviem čo to je za riasu.. čo to môže byť.. skusim potom nájsť niečo čo platí na tú konkrétnu riasu..
Anubisy holt bývaj zařasený, no. Můžeš ho zkusit přesunout do stinějšího rohu nebo pořídit nějaké řasožrouty ( krevetky ho dokážou slušně očistit, ale pro skaláry je to trochu drahé krmení ), hodně drastická metoda je vykoupat zaprasený anubis v roztoku SAVA ( jeden díl SAVA bez přísad na dvacet dílů vody, nechat 4 minuty ). Myslím, že CO2 je tady úplně zbytečné.
0 11.05.2015 20:52 speky – ?? čo to je ??
zdravím, som zelenáč, dostal som akvarium spolu s bytom v ktorom som v podnájme.. nevyznám sa.. a potrebujem poradiť...
čo to je a ako sa toho zbavím, hľadal som hľadal a našiel som že asi malo CO2 ale nechcem kupovať CO2 set len tak.. kedže nie je moje akvarko.. predsa nie je to lacná záležitosť.. svojpomocne CO2 som už vyskúšal.. prd platné..
))
450l akva, 19 ryb (4x skalare, mrenka nadherna, mrenka siamska, 5x tetra červenohlava, 4x neonka, 4x žralok bala, 1x prisavnik) asi správne mená.. hľadal som a tuším je to tak..
rastliny.. asi nie som si istý, hovorím nevyznám sa.. ja som skôr na terária ako akvária..
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_coffeefolia
zdravím, som zelenáč, dostal som akvarium spolu s bytom v ktorom som v podnájme.. nevyznám sa.. a potrebujem poradiť...
čo to je a ako sa toho zbavím, hľadal som hľadal a našiel som že asi malo CO2 ale nechcem kupovať CO2 set len tak.. kedže nie je moje akvarko.. predsa nie je to lacná záležitosť.. svojpomocne CO2 som už vyskúšal.. prd platné..
))
450l akva, 19 ryb (4x skalare, mrenka nadherna, mrenka siamska, 5x tetra červenohlava, 4x neonka, 4x žralok bala, 1x prisavnik) asi správne mená.. hľadal som a tuším je to tak..
rastliny.. asi nie som si istý, hovorím nevyznám sa.. ja som skôr na terária ako akvária..
rybicky.net/atlasrostlin/anubias_barteri_coffeefolia
rybicky.net/atlasrostlin/barclaya_longifolia
Starší reakce
Pravidelnost, to je dobrá cesta. Vztáhni to k tomu světlu a začni si uvědomovat, že čím více světla budeš mít, tím větší výživovou potřebu budou rostliny uplatňovat, takže se ve finále můžeš dostat do stavu, že bude stačit jenom lehký přihnojení do vodního sloupce a to i bez CO2 umělě dodávanýho, čemuž když jsou uzpůsobeny, tedy nárokově vhodně zvolený rostliny, dá se to v pohodě i na dálku provozovat. Chce to alespoň rámcově vědět jakou vodu tam jako vstupní leješ, tedy zde by mě ponejvíce zajímal obsah dusičnanů a tomu bych dále uzpůsobil to přihnojení, řekněme pro jednoduchost třeba PMDD, kde si můžeš variabilně zvolit co namícháš. Ty dusíky je třeba znát i v akváriu samotným, aby se ukázalo, zda-li je produkuje a nebo naopak spotřebovává, prostě buď variantu bez a nebo s dusičnanem v podobě KNO3. Mrkni na tyhle odkazy, to hlavně pro to pochopení souvislostí.
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
www.horacovoakvarium.cz/… Pani ďakujem, okrem svetla bol problem aj vo filtri pri stahovani sa molitan zosunul z hlavice a nasi si to nevsimli, tak to šlo cca 3 tyzdne.... Vyčistila som to, ostrihala cast rastlin,svietit budu len 2 trubice menej hodin a nasi maju narucene aspoň kybel vody vymenit tyzdenne (lepsie ako ani liter), pomoze pravidelne davkovanie akvaflor af 7 (doteraz to bolo pridane mozno raz za mesiac) alebo aspoň pozriet nejaky tekuty CO2??? Aj ked by bolo lepsie keby nebolo nic treba pridavat kedze som 300km od avarka
Ja to po Romanovi jeste malinko rozvedu. Aby nebyly problemy pri tolik svetle, budes uz potrebovat pridavat CO2 a hnojit. Svetlo jsi presunula do stavu hi-tech akvaria, ale zbytek tomu neodpovida, a takove reseni napul je ta nejhure zvladnutelna vec, vzdycky se to samo zvrtne k rasam.
Jestli si to svetlo chces nechat (vim jak neprijemne je dat si nove osvetleni a pak ho rusit ci jinak omezovat), pak se to da zatim vyresit pridanim plovoucich rostlin. Ty budou mit naroky na hnojeni (coz zaridis docela snadno), ale ne na CO2 ve vode, protoze si ho vezmou nad hladinou. Akvarium zastini, takze to pobezi jak ma, budes vyhazovat mraky plovoucek a mas cas resit CO2, protoze bez nej je tolik svetla do akvaria proste moc. Rostliny by chtely rust diky svetlu, ale nemaji z ceho, s cimz si mnoho ras poradi lepe nez rostliny. Jedinym limitujicim v akvariu, aby nebyly problemy, je svetlo. A tady je to vlastne opacne, svetla je dost, a mnoho dalsiho chybi. No a jak uz napsal Roman, chce to poradne rostlin, velke mnozstvi zdravych rostlin je nejlepsi obrana proti rasam. Ovsem to jsme kde jsme byli, ty rostliny zase musi mit z ceho (ziviny vcetne CO2), protoze kdyz dobre nerostou, oteviraji volnou cestu vsemoznym rasam.
Njn, světlená palbička do stávajících podmínek a jelení parohy už rostou. Musíš jít po souvislostech, více kvalitního světla znamená větší náročnost na přísun živin a je to celý kouzlo.
Edit: Když letmo nakouknu do prezentace tak vidím že tam není skoro čemu svítit a 3x24W na 100 litrů to je pořádnej sponzoring dodavatele enegrií.
Ludkovia prosim help... Kupila som konecne poriadne svetlo a vypada to tak ze to ublizilo akvarku
co s tym robit?
NO3 mam podle kapkoveho Tetra testu pres 25mg/l. Ted jsem odebral vodu z kohoutku a podle testu ma cista voda zhruba 12mg/l. Forum o sinicich proctu...
změř NO3 kvalitním testem (sera, JBL), pravděpodobně bude nízké ...
Zřejmě jsi si pořádně nepřečetl diskuzi na kterou tě odkazoval romant.
Je to takovy jakoby mazlavy, takze to mozna sinice bude. Hnojim PMDD, pridavam CO2, pravidelne menim vodu. Zkousel jsem menit delku osvetleni, nepomaha to. Takze uz jsem kapku zoufaly...
0 06.05.2015 18:41 jodynek – Hnědá řasa?
Nepoznáte někdo o jaký typ řasy se jedná?
Mimochodem ... o pár příspěvků níž (konkrétně na Svatého Jiří :o) psal zervan, že u Staghornu (prý) pomáhá ubrat světlo
...
je to vážně on ... na mou duši, na psí ...
Aloha lidi,
už si nevím rady, v krevetárku se mi objevila tato řasa a nevím co s ní. Myslel sem si že to je jelení paroh jako že asi je. ale nevím jak mu účinně zamezit v růstu aby pomalu sám zmizel.
nevíte někdo co s tím a zda je to vážně on??
Díky
Objevi se znovu. Zlikviduje ji mene svetla a zmena pomeru fosforu a dusiku. Moc fosforu vuci dusiku a do toho dost svetla, vysledkem je sinice. Moc dusiku a malo fosforu, vysledkem je zelena prisedla rasa.
Jinak sinice se podle svetla umi stehovat. Jak je dost, je na dne. Uberes, na dne nestaci, mas ji ve vyssich patrech. A kdyz jeste uberes, muze se octnout az na hladine jako povlak, a zmizi az kdyz svetlo nestaci ani tam. Odsat sinici jak to jde a par dni nesvitit je ale jen prvni pomoc. Zjisti jak jsi na tom s NO3, a kdyz malo, pripadne pridej KNO3.
Starší reakce
Sakra. Prakticky jsem to ze stromu vystříhal a vyměnil polovinu vody v nádrži uvidím co se bude dít.
0 01.05.2015 18:27 Vermut – Jávský mech
Videl by som to skôr na rozsievky. V akvárku fungujúcom 3 týždne to nepovažujem za problém, časom by mali zmiznúť bez nejakých cielených zásahov.
PS: Cryptoryne parva vyzerá inak.
Mne to pripadá ako rozkladajúce sa rastlinné zbytky...
mi když brala roha tak škla do růžovo červené barvy
Umírající rudocha neexistuje.
Vypadá to jak umírající rudocha
0 28.04.2015 10:27 MrUnknown
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121513x