Jaká je to řasa?
U kořenu to zelený bych tipoval na sinici. Zkus prohledat téma s názvem tohoto prevíta, tam by jsi měl najít řešení. Dle mého názoru to bude hlavně nedostatkem některých živin a přebytkem světla.
Martin Honzejk
ahoj vsem. poradite mi prosim, co je to u korenu te anubiasky a jestli ma cenu zbavovat se te zelene rasy co je na kameni? jeste nemam osazeno rybama a akva je 14 dni napustene. doufam, ze to zeleny tlamovci potom "spasou"
taky se mi na anubiaskach zacla delat nejaka "hneda" rasa a uz jsou flicky i na pozadi :( Svitim od 10:00 do 21:00, nehnojim jen jsem zezacatku nasypal trochu krmeni kvuli nitrifikaci.
diky za rady
Nedostatku živin bych to nepřisuzoval jelikož hnojím pomocí metody EI...
Jestli myslíš ty tmavá místa na listech to ta bude buď hnědá řasa (což pochybuji) nebo projev nedostatku nějaké živiny.
Starší reakce
Uplynul již další den a ruducha už není ani náznakem na kytičkách, pozadí, prostě nikde. Až mě to překvapuje, že někde neplave.. prostě zmizela. Kompletně.
Když shrnu to co jsem udělal, pro někoho, koho by také trápila.
1) stáhl osvětlení na 8H - 90W na 180l
2) Aplikoval při vypnutém filtru na ruduchu v akva PMFE - na pozadí, drobné rostlinky co se mi nechtěly vyndávat - použil jsem stříkačku na ředění krve, má hrozně jemnou jehličku a tak se dá skvěle dávkovat i malé množství.
3) vyndal rostliny a udělat lázeň z PMFE - aplikoval 15minut koupel(pak je vždy opláchněte pod vodou!!!). Stonkovky doporučím méně, nebo slabší roztok, jedině stonkovka vzadu na pozadí - ta nejvyšší to nevydržela - Hornbach 25,-
4) vyčistil filtr a osadil nové bakterie, odkalit, když už jsou vyndané rostlinky
5) nyní aplikují PMFE a PMMD každý den, cca 2,5 - 3ml od každého.
Rostlinky dnes již pěkně bublají, vydím nové výhonky a listky třeba anubiase opět krásně čisté..
Pokud by se vrátila, napíší, ale nepředpokládám to..
celkem mi to zabralo jedno odpoledne a cena v nákladu - cca 40Kč, spotřeboval jsem asi půl lahvičky PMFE, kvuli roztoku do kbelíku.. s ohledem na všechny možné vodičky co jsem vyzkoušel, mechanické odstranování atd.. celkem sranda... nejsem znalec, ale amatér co se nerad vzdává, ale napadlo mě se na to vykašlat... klidně pište pokud by vás něco zajímalo, rád se podělím a pomohu, tak jako jste vy radili mě..
Buď v klidu, Romant tu má trpělivost s více lidmi. Od toho tu forum je, aby si ostatní vyměnili své názory a dobré zkušenosti. Chudák jedna ryba není jí tam smutno? Na rozjezd a jako přirozené hnojivo bych tam šupla aspoň 10ti hlavé hejno. Podle mě je po založení běžná věc hnědá slizovitá řasa, která ovšem zmizí, tu vystřídá zelená řasa se kterou potom každý akvarista do budoucna více či méně bojuje
a černá řasa je ovšem trochu neštěstím
3 27.05.2013 17:42 wewas [12] Díky za příspěvky a rady.. psal sem si romantem v poště a myslím, že mě navedl na správnou cestu abych to nezmastil..
AQ jsem založil již 5.4.(ani sem netušil, že to je už tak dlouho
) Svícení tady na fóru každej měl kolem 9-10 hodin, ak sem taky nastavil tak a asi jak se dočítám teď to bylo na rozjezd AQ moc.. to se pořeší.
AQ jsem zakládal asi po měsíci čtení tady na fóru co a jak má bejt. Myslím, že se mi zajíždí pěkně, hodnoty NO2,NO3,pH jsou jíž v normálu.
Nepočítám, že se řasy zbavím zachvíli né-li přes noc,ale nechci to nechat dojít tak daleko až se rozroste a boj s ní bude těžký.
Plánuju tam více rybek než 1 co mám teď na rozjezd, ale zatím s nima vyčkávám až se AQ pěkně stabilizuje a pak postupně budu přidávat..
Děkuji všem za postřehy a romantovi za trpělivost semnou
Chci se s vámi podělit o poznatek boje s ruduchou.
Použil jsem na kytky lázeň z PMFE 1/3 a 2/3 vody. Ruducha je po pár dnech zcela pryč. Jen dva druhy stonkovky to celkem zasáhlo. Úplně přesně jsem neměřil ty třetiny..(což je možná příčina, 15min. jsem měřil přesně, a co mě napadá, tak jsem je hned neopláchl...to bude ta chyba) a také to neudělalo dobře mladým echinodorům. Ale řasa je pryč, i z pozadí, které jsem postříkal ve vodě při vypnutém filtru a nechal 15minut působit. Dnes již rostlinky začali bublat.. tak se dostávají do kondice. Jistě to pro ně byl zásah, ale zatím to zabralo. Testy ph, NO2, NO3 jsou ok, PH kleslo na 6,5. Rybám, krevetám apod to neublížilo a nepozoroval jsem ani nestandardní chování, jediné co jsem viděl, byly piskořky, kdy jedna vylezla k hladině a dvě tak do půlky, což bývá signál že není voda o.k. Ale měnil jsem cca 10% - 15% vody denně a dnes je to již ok. Zkrátil jsem dobu svícení o dvě hodiny. 9-11, 14-20h. CO2 aplikuji stále z PET lahví, jen častěji dělám směs, aby to nekolísalo, každé 4 dny nová(konstantní bublání). Aplikoval jsem velkou rostřikovací rampu nad lipové dřívko, aby CO2 lépe cirkulovalo. Třeba to mé povídání někomu pomůže... Četl jsem hodně o metodě EI, jen to měnění vody by mi nešlo.. tahám to v kýblu a měnit týdně 90l je mazec.. a máme vodu za 108,-kubík a průtokový plyn. kotel.... Ale díky tomu jsem si vysnil nějaké rostlinné akva, jsou nádherná..takové to s cestičkou, kameny stromem.... mějte se fajn.
Koreny vetsinou mivaji souvislost s cernymi stetickami, tohle je neco jineho. Koreny vzdy vyvaruji, nekolikrat, az temer prestanou barvit. Jednou jsem to neudelal a hned tam byla. Vim, ze ten hnedy vyluh z korenu muze byt rybam prospesny, ale ja ho povazuji za zdroj problemu a tak pak radeji do vody pridam co je potreba, nez ty problemy riskovat. Korenu jsem se drive bal, dnes vim, ze kdyz je nekolikrate prevarim, problemy nejsou.
snížení doby svitu o půl hodiny nemá smysl..Měl jsi začít původně třeba na 6 hodinách denně a pak pomalu po týdnu,či 14.dnech zvyšovat o hodinu.
Jak psal romant a lhajek moc do toho nešťourej,čím víc změn a zásahů,tím pomaleji se ti akva zajede
Ano, přesně tu jsem myslela
Jenže jakmile jsem přidala PO4, objevila se sinice. Vím, že jde o to najít míru, ale ty rostliny mými pokusy dostávají taky zabrat...
Po měsíci od založení se akva sotva zaběhlo a ty už do toho chceš šťourat? V době zabíhání akva se řasy vyskytují a nebral bych to jako problém. Až když je akva stabilní a řasa se dál tvoří tak bych to začal řešit. Což pro mě znamená horizont aspoň půl roku a více co se stáří akva týče.
Je samozřejmě otázka kolik toho máš načteno než jsi se do založení pustil a jestli jsi se na základě získaných informací při zakládání zařídil....
Jenom pozor na ty výměny filtračních materiálů tzv. kus za kus, když tak postupně třeba po třetinách, aby nedošlo k velkýmu snížení počtu nitrifikačních bakterií. Co do použití filtračních materiálů, tak jako jedny z nejvhodnějších je možno použít nějaký šutříky, třeba Siporax, nebo Substrat pro. Ovšem i to složení hmot, jak popisuješ může dělat dobrou službu.
0 26.05.2013 09:58 wewas [12] CO2 set nemám a zatím jsem ve fázi studia i o plasťákových co2 z kvasnic
Mám AQ založené cca měsíc, tak jsem se bál přihnojovat aby se mi ta řasa náhodou nevytvořila a ejhle..je tam i bez hnojení. Sehnal jsem dneska hnojivo Nutrafin Plant Gro.
Zkusím tam kořeny tedy nechat.. snížit osvětlení z 9.5h na 9 a přidávat hnojivo 1x týdně 5ml pro 38L nádrž
Do filtru koupím jinej filtrační substrát. teď používám ten malej molitan co by v základním setu + keramické kroužky, ale ty asi vyndám a zkusím dát místo nich jen nějaký akvacit pro lepší filtraci.. v těch koroužkách se toho moc nezachytí.
Dosázel jsem 1 rostlinku a přidal 2 plovoucí.
Pak se uvidí kde bude dál chyba
Já jsem se kořene vzdát nechtěl a boj nad ruduchou začínám zvládat přihnojováním. Mám zkušenost s ruduchou ze dvou akvárií, v obou byly poměrně velké kořeny a vždy jsem boj vyhrál bez jejich odstraňování! Souvislost to mít bude, ale podle mých zkušeností není třeba je odstraňovat. Je to stále stejná písnička, ale řasa nastoupí v okamžiku nedostatku a nebo při nesprávném poměru živin. Proto nezbývá než měřit, hnojit, měřit, hnojit. Ať se daří nad řasou vyhrát.
Obvykle si rozumí, takže po dobu, jak se někdy píše "boje" je docela dobrý dřeva dočasně odstranit. Samozřejmě to není jenom o kořenech, ale o celku, by si to někdo nevykládal moc jednoduše.
Mám v akva dva kořeny, jaká je souvislost kořen - ruducha?.... díky.
uz jsem nasel, ze je to to same
ale aspon to ma kolega potvrzene
Taky možnost.
nebude to staghorn?
www.rostlinna-akvaria.cz/… mi na neho pomaha snizeni dobu osvitu (o 2 hodiny) roste hlavne na dobre osvetlenych rostlinach...
takže to vypadá, že budu muset začít tvrdý boj s nepřítelem
kořeny asi půjdou z AQ a dokoupím rostlinky a uvidíme.. jinak rostlinky už jsem dneska přidával, tak zítra se půstím do kořenů a odkalení a budeme trpělivě čekat.. osvětlení a přerybnění u mě to nevypadá, tak asi ty kořeny a to se mi tak líbily.. no budu muset poohlídnout asi po kamenech
Díky za odpověď
Existuji i T-5 predradniky na dve zarivky a sviti i z jednou zarivkou!
Je to ruducha. Zadej si do vyhledávače výraz "compsopogon".
ještě jedna fotka do AQ
Tady tuhle řasu mám v AQ na rostlinkách.. dá se říct, že roste více v horní polovině AQ kde je více světla a ve spodních částech jsou jen hnědé listy rostlin, ale štětičky ne.
Co je to prosím za řasu a co v AQ asi zlepšit?
Svítím od 7-11 a 15-20.30
Filtr mám blau FM120 malinko přiškrcenej na cca 80% průtoku..
Rybku mám zatím 1ks platy korálové, kterou sem měl na záběh AQ
Krmím granulkama 1x denně jen co stihne spořádat
Odkaluji a měním 8l vody 1x/6dní
Nevím co víc napsat.Hlavně nevím co je to za řasu ..kdyžtak pak něco počtu co udělat jinak až budu vědět s kým bojovat
Já používám také T5 a jsem spokojená. Na předek Plant Grow na rostliny a vzadu Reef White 10k na rybičky. Akorát mi vadí, když se mi jedna "podělá" tak nesvítí ani jedna- Propojený předřadník je nedomyšlená blbost. Zlaté startéry za pár korun na ty silné trubice.
Nemají T5 při stejném výkonu vyšší svítivost?
T5 znamena, ze ma 5/8" v prumeru, nic vic
.
A typ zářivky je T5, tak nevím zda je to dobře nebo ne
Tak, říkejme polední pauza, je vlastně taková sedlácká metoda, jak si lehounce dopomoci k o trošku vyšší hladině CO2. Prostě systém nádech, výdech, nádech. V akváriích na která byť vzdáleně dohlížím, někde ta pauza praktikována je, někde ne, prostě je to klasická odpověď komplexu faktorů, jenž mohou vstupovat do hry při řasotvorbě.
Pres poledne nesvitim, svitim 10h a je vsechno vyrazne lepsi, ras minimum. Svitil jsem 14h a vypada to, ze to uz jsem jen zivil rasy.
A podobna zkusenost, Easy Carbo jsem po trech tydnech prestal aplikovat, rostliny nejen ze nezacaly rust lepe, ale vypadaly hur. Treba neco delam spatne, to nerikam, nicmene ja osobne uz to zkusil, tohle neni nic pro mne.
Je to těžký se v tom vyznat..
jedni píší svítit, druzí omezit
jedni píší CO2 funguje proti řasám, tím že podpoří růst rostlin, proto jsem ho aplikoval, řasa byla před aplikací, CO2 je jako zbraň proti řasě(podpora růstu rostlin)
Nyní to vypadá, že ruducha je na pokraji smrti.. zčervenala, ale některé rostliny aplikací flourish excel utrpěly, ale řasá je mrtvá.
Jedni píší přes poledne nesvítit, pak ti někdo napíše nesvítit přes poledne je proti přírodě..
s tim co2 z burcaku jsem to udelal nasledovne, mam 2 2l pet flasky ktere jsou zapojene paralerne, kazdy tyden vymenim jednu lahev (300g cukru, 1500ml vody a lzicka susenych kvasnic), tim si zajistim urcitou stabilitu (samozrejme ne jako ze setu)
Já Ti k tomu moc neřeknu, jsem začátečník a boj s řasou teď vedu taky. A hned s několika druhy. Takže můžu radit jen na základě vlastních minimálních zkušeností. Ale včera jsem vyměnila po dvou dnech třetinu vody a do vodního sloupce zkušebně nalila hnojiva - KNO3, KH2PO4, K2SO4 a co se nestalo... hned ráno jsem zaznamenala nový povlak na rostlinách, zatímco po posledních dvou výměnách s přidáním pouze KH2PO4 šla řasa velmi rychle pryč. Zato se objevila sinice. Na sinici prý pomáhá zvýšit N, na zelenou zvýšit P... pak se v tom vyznej. Ale v každém případě bych řekla, že ty dvě zářivky 45W jsou na velikost Tvého akva docela palba. T5 nebo T8? V téměř bezúdržbovém akváriu, kde jsem se trochu potýkala s ruduchou, a nakonec zvítězila, svítím pouze 10h denně úspornou zářivkou 38W. CO2 z burčáku je právě CO2, které kolísá (napřed je ho hodně, pak postupně ubývá, dáš nový burčák a zase je ho hodně...), což (podle všech zdějších informací) může mít vliv na růst řasy. Ale jak říkám - přesný recept Ti nikdo nedá, už to tu psali, každý si to musí vybojovat sám. Zkoušet, pár rostlin na to asi dojede... Být Tebou zkusím zkrátit dobu osvitu a zamyslet se nad stabilním CO2. Pak uvidíš. Jo, a možná bych upravila hnojení.
Taky mám ten pocit. Takže prostě čistit, čistit, čistit...
Já už mám jen to velké - 180L
Osvětlení Juwel Life a Day zářivky, každá po 45W. CO2 aplikuji od 17.5. kvasnicemi.
Svítím od 9hod - 20hod.
děkuji za to že máš snahu pomoci
sama chcípne jen řasa co je 3 týdny stará, problém je, že neustále přibývá nová, za chvíli neuvidíš do akva, ale řasu budeš mít pořád
Ve kterém tom akva máš tu řasu? Napadá mě, že v tom větším máš docela silné osvětlení a žádné CO2. Sice dodáváš uhlík EasyCarbo (nebo Flourisch Excel), ale u mě uhlík vůbec nepomohl, dokonce se mi zdá, že se řasa zhoršila... Neuvažuješ o CO2? A jak dlouho denně svítíš? Možná už jsi to psal, tak promiň, že se ptám...
Myslel jsem - Eheim ehfi substrat pro
Sae už mám 3 kusy a 7 otíků.. ale neviděl bych, že by to nějak extra pomohlo.. ale mám je tak týden, tak je asi brzo na závěry. Tak uvidím, rostlinky bych musel bych musel vyměnit skoro všechny, ale lázeň včera pomohla, ruducha je dnes již růžová a měla by tedy zmizet..
Víc asi udělat už neumím
1) vyměna vody, odkalení
2) CO2 sice z kvasnic, ale lepší než nic
3) Hnojení PMMD a PMFE
4) Nitrifikační bakterie
5) SAE, otíci, krevetky
6) kvalitní filtr JBL E901(jen zvažuji zda nekoupit jiné médium- mám tam kroužky a bílé velké kuličky, zda nekoupit Eheim pro apod.)
7) svícení
Sice většinou všichni radí, ať se odkaluje, mění voda, stahuje osvětlení atd atd, ale mně osobně černá řasa velmi rychle ustoupila po přihnojení makroprvky. Také prý je důležité stabilní množství CO2, čili stabilní pH, což je u mě trochu problém, takže se řasa vrátila... Teď bojuji výměnami vody a hledám správné množství a poměry hnojiv, resp. látek ve vodě. Jinak co se týče těch ryb, nepořizovala bych na řasu SAE. Žerou ji jen, když jsou malé a ještě hladové. Pak vyrostou (na až 15cm) a řasu už nebaští. Já teď pořídila otíky, ale nejsem si jistá, jestli žerou i ruduchu.
Já osobně měla černou řasu kdysi a díky parmičkám siamským, které ji doslava vyzobaly jsem se jí nenávratně zbavila. Asi bych napadené rostliny vyházela a dala tam nové, čisté a pěkné
Nestavěl jsem barák...z toho plyne, že ne...ale znám ty, kteří to téměř tak udělali...
Vy to tak máte?
Včera jsem odkalil, rostlinky vykoupal v PMFE s ohledem na ruduchu, které se zkouším zbavit, filtr včera vyčistil, výměna 20-30% vody, a voda je dnes lehce mléčná, dal jsem do filtru nitrifikační bakterie. Během 1-3dní by to mělo být o.k. Rostlinky, ryby a krevety ok. Normálně bych testy nedělal, ale trápí mě ta ruducha, tak se jí zčásti snažím zbavit přímým útokem a při tom hledám, kde je chyba, že vznikla.
děkuji
M.
no jistě, moje řeč
pradědeček nebyl akvarista?
Přidat reakci
1 ...... [67] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121513x