Výměna vody
Ok, vdaka za odpovede, tych dusicnanov asi mam naozaj malo, rastliny zacali vyhadzovat tzv "aerial roots" ktore vyhadzuju vraj vtedy ked ma rastlina nedostatok zivin- otazka je ako doplnit tieto ziviny/dusicnany? Staci kupit nejake na to urcene dusikate hnojivo? Alebo davat viac krmiva pre ryby? Aktualne mam v 30l akvarku asi 15 krevetiek a 4 gupky
Starší reakce
Ideální je jednou týdně 1/3 vody, doplníš si chybějící prvky pro růst ryb a rostlin a hlavně naředíš koktejl bakterií a plísní co ohrožují zdraví osazenstva.

Ahoj, NO
3 -Dusičnany je ideální mít okolo ~25mg/l pro růst rostlin. Otázka, jakou máš vstupní vodu a jestli si touto masivní výměnou vody nedestabilizuješ podmínky v akváriu...

Zdravim, treba vykonavat odporucanu vymenu vody v akvarku 1-2x tyzdenne 30-50% vody ak mam hodnoty amoniaku/dusicnanov/dusitanov take ake maju byt, a nemam ani problem s riasami?
Cpavok 0
Dusitany 0
Dusicnany 5-10
Dik
Starší reakce
Jojo už je skoro pryč ještě chvilku počkám až bude úplně fuč a vyčistim akva a pak podle potřeby docistim.
Nn takovou chybu už neudělám ale bylo tam moc mrtvejch prcku co se mi pokazdy dostanou do filtru sice jsem neustále doma tak je zachranuju ale byly jsme na dovoleny a neměl je kdo vysvobodit a tak tam pošli. všichni jsou na ten filtr ujetý

teď tam vegetěj mimi krevety

Jestli ses zbavila nálevníků, tak výměna vody ničemu neuškodí, právě naopak. Jenom opatrně na to vyluxování dna a čištění filtru současně.
Také krmim jednou dene a jeden den v tydnu mají půst krmim tak aby hned vše zmizlo ale občas když spěcham ruka ujede

ale zase ne moc. Rybky se brzo budou stěhovat do 120 tak v tomhle už moc dělat nechci proto jsem se ptala jestli bych mohla častěji čistit takže děkuji za radu

Vodu můžeš měnit v intervalu, v jakém to akvárium potřebuje, ale osobně bych spíš přidala rostliny a hlavně přestala překrmovat - taky mám živorodky a až na výjimky jsem nepozorovala, že by nějak zásadně znečišťovaly dno, protože mám hodně rostlin a krmím jednou denně a menší množství (synkovi občas ujede ruka, to pak mají den dva půst).

A není v té nádrži třeba moc živorodek a málo rostlin?

Zdravím mám dotaz ohledně mého akva 60l kde mám cca 25-30 živorodek( přejmenovala bych je na prasatka) xkrevet a 3 šneky čistým každý týden ale po 2 dnech to akva vypadá jak kdybych ho nečistila mohla bych jednou týdně udělat velké čištění ( odkalení,skla…) a třeba po 3 dnech jen vyměnit trošku vody a ,,vyluxovat” bordel?? Rostlinka uprostřed a ta vepredu to nějak nedává té vzadu se celkem daří
Starší reakce
Není zač. O počet ryb nakonec ani nejde...ty čísla NO3 ukazují že k hromadění látek v akváriu dochází. Zanedbávanou údržbou by situace byla spíš horší než lepší. Ve Vašem případně bych v těch výměnách pokračoval, pakliže je to možné přidal bych rychlorostoucí kytky a u Vašeho dodavatele vody požádal o obecný rozbor vody, který by měl mít veřejně dostupný. Odstranil bych ten bílý kámen ze dna, jinak bych se ve dnu zatím nehrabal. Dále je to o dalších informacích co máte v akváriu použité, jaký máte aktuálně připojený filtr, jaké máte světlo, jak dlouho svítí te...?
Dekuji za reakci rybarovi, jen poupravim ze mam v akva jen 4 zivorodky a pak tam mam parmicky ctyrpruhe a neonky. Zivorodek jsem se zbavil protoze tvorily strasne moc odpadu.
Tedy přesně podle našeho návrhu, "ať si každý dělá co chce".... Karásek psal o radu. A vy radíte nesmysl a pak je Vám to i jedno.
Karásek třeba psal, že po výměně vody má hladinu NO3 10 mg/l a před výměnou 25-50mg/l. Takže ty pravidelné výměny části vody asi nebudou úplně špatně. V akva má kupu živorodek, takže ředění nahromaděných prvků je dobrá volba. Předpokládám že i fosfor bude vyšší. Voda okolo Olomouce je alespoň dle webu dosti tvrdá, takže možná i ta RO není úplně nesmysl. Když má člověk místo, může udělat 100-200l vody z RO. Tu pak míchat až pro potřebu konkrétní výměnu vody. Ale jak jsem psal dříve, RO není první věc která je nutná proto aby akva fungovalo.
Ať si každý dělá , jak chce . Jen jsem napsal co může udělat . Možná by na něco došel . Pokud vyleje 50% vody každý týden a nedoplňuje potřebné složky ,tak je tam ,kde je .
A ještě k té pravidelné výměně vody co provádí Karásek. Určitě to není nic špatného a naopak měnit 5 litrů za měsíc je koledování si o problém. Kromě toho, že se dnes již tolik ve vodárnách nechloruje, tak stačí vodu nechat chvíli odstát a plynný chlór vyprchá. Mnoho lidí co má velká akvárka mění vodu hadicí připojenou přímo na baterií a rovnou do akvárka a kytky a ryby prosperují úplně v pohodě.
Týdně měním 50% vody s minimálním odstátím. Také si zadělávám na problémy?
Vše co děláš je nesmysl. Pokud do toho akvária válíš stále chlór co tam poroste ! Kdyby si měnil jednou měsíčně 5 l vody ,tak to pochopíš . Potom změř vodu před a po výměně a uvidíš, jak to dopadne .
Myslis ze ji menim moc casto? Sem myslel ze pravidelna udrzba je dulezita
Ahoj,
jak již psal Václav, pravidelná výměna vody je velmi prospěšná. Nemyslím si sice že hlavním důvodem může být NO3 a nadbytek prvků. Někdy je to i opačně a v akváriu nějaký prvek může chybět nebo být v nepoměru s jiným. Za předpokladu, že parametry té vstupní vody nejsou samy o sobě nevhodné, pravidelnou výměnou vody si zajistíte větší stabilitu systému. Nějaký prvek tím ve vodě "naředíte", nějaký částečně dodáte. Ideální je si nechat udělat rozbor vstupní vody a třeba té akvarijní například po půl roce fungování. Pak je možné dále upravit hnojení podle potřeby. Každé akvárium je jiné a přesný návod neexistuje. Někdo mění 30% za 14 dní, někdo 50% týdně, někdo jen dolévá vodu (tohle ale není nejlepší typ) a všem akvárium funguje.

Starší reakce
Co dat na hladinu voďankovec? V minimálním proudu se mu daří dobře a dělá nádherný velký růžice, který se snadno udržují. A hlavně umí dobře odčerpávat NO3. Pak by se nemusela tak často měnit voda, jak píše vaclav. Je to o tom najít rovnováhu, aby se nehromadilo NO3.
Pokud neměníš vodu v akváriu se začnou hromadit látky jako třeba NO3 a pokud tam není nějaký konzument budou pomalu stoupat někdy to může trvat i docela dlouho, než akvárium zkolabuje. Výměnou vody odstraníš i nežádoucí bakterie a parazity z vodního sloupce a trocha desinfekce v podobě chloru taky neškodí. Kdysi jsem četl článek o pěstiteli pavích oček udržet ty dlouhé krásné ploutve se mu dařilo jen za stálého přísunu chlorované vody z vodovodu pak se přestěhoval do RD a měl vlastní studnu a byl konec. Já bych měnil 1/4-1/3 vody týdně chtělo by si to ale změřit vodu v akváriu a podle toho přizpůsobit výměny.
Když jsem si já prvně koupil test na NO3 z hrůzou jsem zjistil že bych musel měnit vodu několikrát týdně abych mě kleslo NO3 na rozumnou mez tak jsem se dal na rostliny a ubral rybky a dneska ho tam musím dodávat.

Mám takovou hloupou otázku, ale jak často měnit vodu v jednom z mých akva. Je to 54litrů, filtr jen malinkatý bublifuk, pár anubiasů a najas, žádná rostlinná exploze. V akva je teď 5 dospělých tylomelánií, 5 prcků, jeden faunus ater a jeden clithon. Krmím jak listy tak zeleninou jednou za 3-4 dny, nechávám to tam, nestíhám to vyndat, nic nezbývá.
Moc časté výměny mi nepřijdou chytré, ale mám problém odhadnout, co by bylo moc málo. Třeba 10% za týden? Nebo radši větší objem za déle času. Akva má 24°. Díky
Starší reakce
Vždy je třeba mít dostatek rostlin a dostatečné osvětlení. Rostliny stabilizují podmínky a zajistí rychlejší zajetí akvária. Po založení tam hodit nějaké rychle rostoucí druhy, jako řečanka nebo Egeria a jak postupně narostou dekorativní, pomaleji rostoucí druhy, tak plevel postupně ubírat až zmizí úplně.
No hlavne treba niečo naštudovať aj o nárokoch pre plánované rybky a pozrieť témy pre začiatočníkov ohľadom zakladania a údržby. Tam inak asi aj patrí táto diskusia.

Ďakujem za radu, tak teda skusim zohnat väcsie akarium
V tých 11-ich litroch. To nie je dobré ani moc pre tú bojovnicu. Výmena vody sa nerobí 100% (ak si to myslel tak) - ani kamene nie je dobré pravidelne drhnúť často...
0 07.03.2022 14:07 Mark – Choroby v akvariu
pred zhruba rokom som sa rozhodol že s kúpim rybku, bojovnicu aby som bol presný .Zohnal som si 11 litrové akvárium ,v ktorom som každý týždeň vymieňal vodu ktorú som nechal odstáť . Všetky kamene som umyl pri každom vymenení vody ,o zhruba asi 3 polroky mi umrela na pleseň, aj ked som jej po kvapkách dával fungistop nuž som si kúpil 2 rybky guramky, rôznych druhov, jedna z nich ale zomrela na zápal plynového mechúra. Môže byt problém v štrku , vode, krmive alebo kameňoch? Viete mi poradiť v čom by mohol byť problém? : sad :
Starší reakce
Záleží jak se s tím chceš mazat, mám na té půl coulce nasazený zvon(nějaký laciný průhledný se síťkou), přes samodomo adaptér z hadice 12/16 a odkaluji rovnou do té vany,kde pak vyperu předfiltr. Žádné čerpadlo se mi tahat nechce, takže u vany lehce cucnu a voda už teče. Sílu sání si lze nastavit dle toho, jak hluboko do vany umístíš výtok hadice. Pak hadici profouknu, nasadím přes adaptér gardena na umyvadlovou baterii, sundám zvon a hned napouštím. Pak vodu z hadice vyfouknu, smotám a nazdar.
Já odkaluju do 18l nádoby (dřív jsem v ní nechával odstát vodu), pak se přečerpá do petek na zalívání. Zbytek pak nasadím čerpadlo a valí to do záchodu, bez čerpadla by to šlo taky, dokonce by tím šlo i odkalovat, ale v tu chvíli už to prostě není potřeba a s čerpadlem to jde rychleji.
Normálně bych na tu hadici nasadil nějaký odkalovací zvon, půjde to i bez zvonu, ale je průhledný a trošku lepší na manipulaci. Nebo jako já do nějaké nádoby a pak tím zalívat, rostlinám se ta prohnojená voda plná detritu velice líbí.
Používám 1/2"

A používáte na odkalování hadici 1/2", jo? Jsem si říkal, jestli by nebyla lepší 5/8" nebo 3/4".
Záleží na výškovém rozdílu hladina - odpad na délce hadice nezáleží já mám asi 10m. Jinak mám to tak na jedné straně zvon a druhý konec mám ve vaně a ještě v kýblu pak ho jen nastrčím do zahradního šroubení našroubovaném místo sprchy. Montáž pár vteřin. Vodou z akvária (částí) zalévám svoji botanickou zahradu na chodbě.

Odkaluju 15m hadicí naprosto bez problému. Neboj se toho. Stačí i celkem malý rozdíl mezi hladinou a odpadem a jede to.

Tomu rozumím, také to dělám kvůli zdravotnímu stavu, kdy nemohu tahat kýble s vodou.
Jen jsem si představoval, že vypouštění vody z akvária bych dělal odsávačkou, abych odebral nečistoty ze dna. Ale obávám se, že když odsávačku připojím k 20m dlouhé hadici, tak moc sát nebude. Jako voda asi odtékat bude, ale nebude mít takový tah, aby brala nečistoty ze dna.


Mám 20m zahradní hadice 1/2 coul na 6 baru, je to asi gardena, pletená, takže krásně tuhá. Ty levný lámací šmejdy nemůžou do domu. Na konci adaptér na baterii. Vypustím do vany, vymáchám předfiltr a pak napouštím rovnou z umyvadla Vodu mi ohřívá bojler, ryby i krevety to zatím vždy zvládly.
Nenapouštíš celý akvárko, takže teplejší i studenější voda se promíchá s tou v akvárku a o moc se nemění. V létě jsem záměrně dopouštěním snižoval teplotu o cca 2°C, teď v zimě to dělám od oka a teplota se většinou změní maximálně o stupeň a během pár hodin se zase srovná. Nemám teda ryby, který jsou citlivý na výkyvy teploty, jinak bych dopouštěl s teploměrem.
Co se týče zahradní hadice, určitě se nezalomí tím, že bude z barelu ven, na to je dostatečně pružná, ta se zalomí jedině když je přetočená a hodně se za ni zatáhne, dělají to jak ty nejlevnější tak ty nejdražší. Čím dražší, tím menší riziko zalomení. A to se ti povede maximálně ve chvíli, kdy s ní zalíváš nebo hodně manévruješ, natažení z barelu nebo umyvadla do akvária s kontrolou nemůže zalomení způsobit. Další podle mě výhoda je ta, že je neprůhledná a protože to jsou hadice na zahradu, tak maximálně připravená na to, aby se tam drželo co nejmíň řas a podobně. A k tomu ještě velká výhoda obrovskýho výběru spojovacího materiálu a podobných blbostí. A v nejhorším můžeš vždycky vyměnit za něco jinýho, 20m hadice je investice 250Kč.
Musel by ti hodně kolísat tlak v řádu, aby to byly nějaké výrazné změny někdo dokonce dolévá pomalu i studenou vodu.

Jo, toho se trochu bojím. Přeci jen mám plynový kotel s průtokovým ohřevem vody a je docela problém nastavit konstantní teplotu na výstupu.
Někdo se bojí napouštět namíchanou vodu rovnou z vodovodu já to tak dělám roky a tohle odstávání má taky svoje mínusy hlavně je to hrozný vopruz.

No já budu napouštět odstátou vodu z barelů. K tomu mám čerpadlo s přípojkou na hadici 16/22, ev. by asi šla použít hadice 5/8". Přeci jen mi z kohoutku teče hodně studená studniční voda... S tou 1/2" nevím, no. Asi by to také šlo, ale obávám se, že když se mi někde zlomí, tak odsávačka moc odsávat nebude.
S tím tvým problémem mám letité zkušenosti. Měl jsem už leccos a jednoznačně vyhrála plastová průhledná hadice mám i silikonovou ale to bylo šlápnutí vedle a o zahradních ani nemluvím. 1-2 ročně napustím savem a je jak nová, bacha na zbytkovou vodu v ní můžou se v létě a na světle vytvořit sinice a po čištění pak zůstane růžový flek.

Koupil jsem tu nejlevnjší zahradní hadici 1/2", bohatě stačí. Na jednu stranu rychlospojku a na baterii našrouboval redukci (dělá to třeba Gardena, mají v každým hobby marketu), na druhou stranu dal spojku/opravku a do ní se vejde tuším 16/22, možná byla potřeba nahřát v horké vodě. Na to pak při vypouštění píchnu čerpadlo, hadici hodím do záchodu a při napouštění odpojím čerpadlo a hadici cvaknu na baterii. V rámci úprav mně ještě zbylo vtokové koleno od Tetry externí filtrace, tak jsem do toho píchl tu hadici, z druhé strany kvůli manipulaci ještě kousek hadice a jde to krásně zavěsit za akvárium, drží, nikde nic nepadá ani nelítá, nevíří dno.
Zahradní hadice se láme zcela minimálně, doma to není peklo, jak s 30m hadicí venku na bubnu. Ty akvarijní 16/22 jsou tvrdý jak šutr, tam nebudeš mít problém s lámáním, ale bude chtít pořád držet smotanej tvar a budeš s tím bojovat, myslím, že se na to moc nehodí a vzhledem k ceně si radši kup kvalitní málo lámavou hadici 1/2". Třeba Gardena se skoro neláme, ale určitě existuje i levnější značka podobných parametrů.
0 31.01.2022 11:22 coldric – Hadice 16/22 - bude se kroutit?
Ahoj akvaristi, abych nemusel tahat kýble s vodou, tak si chci napouštění a vypouštění akvária (250 l) usnadnit přívodem/odvodem vody dlouhou hadicí. A tady se chci zeptat. Když koupím 20m hadice 16/22, bude se kroutit a lámat jako to dělají běžné levné zahradní hadice? Ještě jsem zvažoval, že bych koupil klasickou zahradní hadici 5/8", ale pro manipulaci s hadicí doma by se mi více líbila právě čirá akvarijní hadice 16/22. A tak než ji objednám, tak by mě zajímalo, zda má sklony ke kroucení a lámání se.
Starší reakce
Docela se mi nezdá, že by paní někdo jen tak odbyl a nic jí nevysvětlil.
U telefonátu kde si zákazník stěžuje na kvalitu dodávané vody, prodáváme kontakt na pracovnici, která s ním celou věc probere, vysvětlí a v případě potřeby zajistí i odběr a rozbor vzorku vody.
To už jsme asi ale mimo původní téma.
Ahoj Davide.
Je to tak. Do části Brna (i na Lesnou) jde voda normálně ošetřená v plynným chlorem, ale z důvodu havárie na dálkovém přivaděči šla v podstatě stejná voda jinou cestou, kde se k ošetření používá oxid chloričitý.
Všimlo si toho hodně lidí.
Ahoj Petře, ale už jsi nenapsal, že se měnila technologie úpravy vody z plynného sycení, kvůli havárii a opravě vodovodu od prameniště do severních částí Brna. Ja bydlím na Lesné, jak víš, a to je jedna ze zasažených lokalit. Osobně bych si té změny možná nevšiml, žena jen ráno říká, že je to více cítit. Je to asi dost subjektivní věc

Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 42063x