Výměna vody
0 13.01.2010 16:49 Lea – Yirka
Super, díky, už mám představu o postupu, který druh za druhým
Poznáte na samotném dně, jestli je třeba ho řádně "prohrábnout" nebo stačí s povrchu odsát viditelné nečistoty.
Já provozuji akva tak, že je neodkaluji, protože není důvod. Např. své zatím nejdéle založené akva mám od října 2007 a dosud nebylo nutné hrábnout do dna.
Při jiném způsobu provozování akva může být pravidelné hloubkové čištění dna (a třeba i propírání filtračních médií) nezbytné.
Šablona neexistuje.
Nejlée bude jako první vpustit ta dánia. S ramirezkami bych počkal nejdéle (3 měsíce a více) jsou to hodně háklivé rybky a vyžadují ustálenou nádrž, které se jen tak rychle nedocílí. Takže nasázet kytky a šup tam s dánii.
Ako ste to mysleli s tym, ze sa do dna nema vrtat pri odkalovani? Ma sa odkalovac len prilozit na dno, ale nezasuvat donho? Lebo pred casom som tu cital v diskusii o tom, ako odkalovat, ze sa ma odkalovac poriadne zasunut aj niekolko centimetrov do dna (dokonca tam bol aj odkaz na video od JBL, ako spravne pouzivat odkalovac a tam bolo to iste). Tak teraz som zmateny
Osobne som nevidel rozdiel v tom, ze by toho odsalo viac, ked som ho zasunul do dna, ako ked som len pomaly presiel po jeho vrchu...
Při výměně části vody samozřejmě v akváriu zůstává vše. Rybičky, rostliny i dekorace
.
Určitě je tam nechte. Jen odeberte část vody a nalejte tam čerstvou.
0 13.01.2010 14:32 Dafi – Výměna vody
Dobrý den,
poprosil bych o radu, zda-li při výměně části vody v akváriu vyndat z tama rybičky? Trochu se s přítelkyní o tom přeme. Já jsem toho názoru, že by měly v akváriu zůstat. Předem děkuji za radu.
0 13.01.2010 12:43 Lea Áha, super, díky za info. Takže nejlépe z nich všech (pancéřníček panda, danio pruhovaný, ramirézka, neonka červená) Dánia?
Pandy nebudou na záběh zrovna ideální, jsou citlivé na kvalitu vody.
0 13.01.2010 12:23 Lea A co dát teda na začátek ty pancéřníčky pandí (v plánu 4-5)? Nebo Dánia pruhované (v plánu 8-10)? Nějak se mi do těch živorodek moc nechce.
10 neonek by zvládlo záběh 126 l akva v pohodě, zvlášť při pravidelné (časté
) výměně části vody.
Jen si nejsem jistý, jestli je červená neonka správnou rybkou do zabíhajícího se akva ...
Já se zejména u nově založených nádrží řídím zásadou - měnit přiměřeně velkou část vody "čím častěji". Třeba obden 30% u větších nádrží a 50% u malých. Netvrdím, že nemohou akva spokojeně fungovat dlouhodobě (roky!) bez výměny vody, ale musí se vědět, jak na to. Ovšem takový postup shledávám riskantnější než ten s pravidelnou výměnou části vody.
Mimochodem - o vhodnosti časté výměny vody v nově založených akva (zejména jako prevence proti řasám) mě přesvědčil Oliver Knott.
Myslím, že když vy budete dělat věci po svém, netřeba se ničeho obávat, i kdybyste dělal všechno naopak, než ostatní.
0 13.01.2010 11:38 Lea No vcelku já se ani na sázení rostlinek neptala, šlo mi tu první výměnu vody a nasazení ryb. Ale to je fuk, beru to, vlastní zkušenosti jsou to nejlepší, co člověk může mít, proto se také ptám. Rostlinky klidně hned nakoupím a vysadím teď - když je akvo zaběhnuté 6 dní. Horší je to, že nevím, jaké rybky z těch mých vybraných dát na záběh. Přijde drobet nedobré dát třeba 3 neonky, když mají být houfové, však to pro ně bude stresující, že tam budou bez hejna, když nejmenší doporučovaný počet je deset. A i zbytek rybek jsem vybrala hejnových, jedině ty dvě ramirézky, ale ty tuším zase možná nebudou hned k sehnání.
Když tomu návodu na 100% důvěřuješ, tak bylo zbytečné se ptát jinde. Pokud ne, měla ses zeptat před založením a pak se rozhodnout. My tu odpovídáme ne obecně, ale na základě vlastních zkušeností....
0 13.01.2010 10:21 Lea No právě je hlavní, že všude se začátečnické rady píšou nějak jinak, já jela hlavně podle tohodle, kde je dáno, že se týden se sázením rostlin čekat.
www.aquapage.cz/… Přiznám se, že Sidova rada mě taky trochu zaskočila. Nikdy jsem nic podobného nepraktikoval a ani mě to nenapadlo, ale na jeho zkušenosti dám a něco na tom může být. Mám od neděle založené dvě nové třístovky, tak to s tou výměnou vody vyzkouším. Člověk se stále učí. Jen osmoza se asi nezastaví.
A co se týká dna, souhlasím. nevrtat do něj při odkalování.
Petr
Rostliny zasad hned. Lepsi dokonce bylo zasadit je pred napustenim, lepe se s tim pracuje. Pripravek klidne take dej hned, pokud citis potrebu. Radeji jeste dodam, ze hypermangan jen slabe ruzovy, at si je neznicis.
Ja zacinam menit vodu az s rybami (ktere ale davam v malem mnozstvi par dni po zalozeni, spolu s nejakym tim snekem, takze vlastne hned), Sid dava prednost pravidelen vymene i bez zivocichu (myslim).
Pár doporučení.
- ty rostliny tam už měly být, není důvod s nimi čekat, mohou se sázet hned po napuštění vody
- plán na přidávání chemie bych zrušil
- pár rybiček je možno po týdnu přidat ( do toho objemu 3-4)
- zakup nějaký test na NO2 a měř, až budou neměřitelné (cca 3-4 týdny) můžeš začít s další etapou přidávání, mezitím vyměňuj vodu dle potřeby aby NO2 bylo co nejnižšší
- každopádně přidávat postupně ne najednou, podle druhů tak po týdnu.
Přečti si:
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… 0 13.01.2010 09:47 Lea Prosím o radu. Mám v záběhu akvo 126l. Pro začátek jen štěrk, kořen, teplota dle místnosti 24 stupňů, nepřetržitá filtrace. Každým dnem mám v plánu přidat přípravek Dajana Biofiltr. Po týdnu bych ráda pořídila rostliny (před sázením v plánu očista v hypermanganu). Po dalším týdnu rybičky. Potřebovala bych vědět, kdy je nejvhodnější první výměna vody (např. v prvním týdnu bez všeho, po zasazení rostlin, před nasazením rybek, po nasazení rybek atd.). Vcelku mám jako osazenstvo vybráno: 10 neonek červených, 4-5 pancéřníčků pandích, 8-10 dánií pruhovaných a jeden pár ramirézek. Myslíte, že by bylo od věci je raději přidávat postupně? S jakou prodlevou? Stejně tak nějak tuším, že v době nákupu nebude můj výběr stejně vcelku k sehnání.
Starší reakce
Ano, protoze prave v tom pisku a filtru bakterie "bydli". A cast stare vody nechat, aby mely co "zrat", tak jak jsou zvykle (obsahuje prave ten amoniak a dusitany). To neni priklad, ktery by popiral mozne a vhodne vymeny vody na zacatku zivota akva.
To uz bylo nekolikrat diskutovane, je to jakysi pozustatek z dob minulych, kdy chlorovani bylo leckde brutalni a nepravidelne. Ja peru bez problemu ve vodovodni cerstve vode, a stejne tak to muze delat dnes skoro kazdy.
Casta vymena vody pusobi kladne jak na rostliny, tak hlavne na ryby. "Hodne" bakterie volne neplavou, ale ziji prisedle, ve dnu akva a ve filtru, vsude kde mohou.
Caste ymeny vody na zacatku muzou mit opravdu jen jediny efekt, ze kolonie bakterii budou rust pomaleji, protoze jim budeme "krast" amoniak a dusitany. Nicmene hlavne pokud tam jsou ryby, je to jen dobre.
0 08.12.2009 11:31 smik – Re: JuraS
Já říkám no a. Nevidím v tom problém.
preco sa potom odporuca cistit filter vo vode z akva.v cistej vode z vodovodu ,sa neodporuca filter cistit k voli bakteriam-prej sa tym znicia,alebo sa mylim.v novom akvariu trva skoro rok kym sa vytvori to spravne prostredie na podporu bakterii aby to spravne slapalo.preto sa domnievam ze velmi casta vymena vody nebude kladne posobyt na rast rastlin v novo zabehnutom akva.ja nie som botanyk a mozem sa samozrejme mylit,je to iba moj nazor na zaklade mojich skusenosti s akvaristikou.
1 08.12.2009 10:25 JuraS – Re: Bodlak
atman at200 v 54 litrech ? a jéje...akvárko ti přesaje 4 x za hodinu..
no ja si to myslel
ale chtel jsem se radeji ujistit
dik,tak ja jdu na to
Při výměně vody vnitřní filtr vypnout dokonce musíš, protože chod na sucho mu tutově nebude dělat dobře. Jakmile totiž hladina klesne pod úroveň rotoru přestane nasávat.
0 08.12.2009 00:54 marsz Nějaké rybky je dobré tam hodit hned po založení. Nemusí to být nutně ty chuděry gupky. Taky bych moc nekrmil.
0 07.12.2009 22:33 smik – Re: snickers
Naprostý souhlas se Sidem. K těm výměnám vody. Já ve své 5stovce měním 50% vody každý týden (někdy i trochu víc) a nechápu co je na tom divného. Jestli vyměním 25% nebo 50% tak časový rozdíl bude dejme tomu 20minut o které musím mít v akvárku hadici dýl a pracnost nulová.
Tak jako Sid se ani já nesnažím nijak vrtat do dna a hloubkové odkalování v rostlinných (i jiných) nádržích považuji za jeden z možných spouštěčů bujení řas.
To Bodlak: Co se týče nasazování ryb tak já jsem nikdy neměl problém s vpuštěnými rybkami třeba 2. den po napuštění nádrže, chce to ale nějakou zkušenost a umět si pohlídat NO2. Nevím jak máš velké akvárko, ale přiměřený počet rybek bych tam klidně po týdnu nasadil. Pokud dodržíš režim výměny vody doporučený Sidem tak si troufám tvrdit, že se nic nestane (aspoň vinou NO2)
Máte nějaké racionální vysvětlení, proč by se nemohly namnožit bakterie, když budu pravidelně měnit část vody tak, jak jsem popsal?
(Vynechme, prosím, argumenty typu "chlor" ve vstupní vodě. Pokud by voda objektivně obsahovala volný chlor, jsou prostředky, jak ji této látky zbavit.)
Jsem ochoten připustit, že "zabíhání" akva může probíhat "poněkud pomaleji" s ohledem na nižší dostupnost amoniaku díky těmto výměnám vody, ale na druhou stranu - jako prevence proti řasám se delší "záběh" (podle mého skromného názoru) vyplatí.
Napsal jsem, že u větších nádrží není "striktně nutné" měnit celých 50% vody, ale "přiměřeně"!
(Což na druhou stranu nikomu nebrání měnit týdně 50% vody třeba u 400 lt nádrže, pokud se tak rozhodne.
)
Ja reagoval jenom kvuli těm 50%, poněvadž si neumim představit např.: jak někdo s akva bez ryb mění 150l ve sve 300-litrovce.
Nemáte důvod omlouvat se - já se necítím dotčený.
Jen mám jiný názor a snažím se ho vyjadřovat jinými, pokud možno ne pejorativními slovy.
Musím odejít, tak jen stručně.
S rybkami vám určitě poradí jiní.
Co se týče odkalování, já postupuji tak, že do dna nevrtám. (Třeba i několik let.) Jenže to je "o způsobu akvarističení a souvislostech".
U nově založeného akva jen odstraňuji odumřelé části rostlin a odsávám případné nečistoty s povrchu dna.
NO2 by měl být k sehnání v akvaristikách.
Testy na NO2 by měli být v běžném sortimentu akvaristik. E-shopy je nabízí všechny.
Omlovam se za to "slovo" jen sem chtel říct názor spojenej s tím, že neni akva jako akva, nic proti tobě/vám
tak jo diky za radu
zitra vymenim a pak pojedu co 3 ci 4 dny...podle vasich rad
odkalovat aso jeste nemam co? mam strach aby to nevytahovalo kyticky... mohl by jste jeste poradit jake rybky bych tam mohl po 3 tydnech soupnout? jinak uvazuji do akva o malych rybkach zatim to vypada na neonky nejake tetry,a chtel bych ancika a pandy ale to vse jeste uvidim musim nejak rozvhnout at nemam prerybneno...mozna i zivorodky ale zas mam strach ze pry jsou cunata tak aby nebyl problem,mozna zbytacna obava
a jeste jeden dotaz test na NO2 sezenu normalka v obchode? snad nejsem moc otravny
jeste jednou dekuji
Co považujete vy za blbost, je vaše věc. Totéž mohu prohlásit já o vašich výrocích a sledujte - neudělám to. Je to prostě věc názoru.
Každý ať se řídí svým rozumem.
Kdo si na to netroufá, (neboť nemá dostatek zkušeností), ať se radí třeba v akvaristice. (To je myšleno obecně - nic proti Viváriu!
)
Díky za důvěru!
Nevadí, že jste pozadu a nevadí, že to bude "jen" 2x týdně. Předpokládám, že většina akvaristů by vám poradila, ať neměníte vodu vůbec...
Já jsem vám jen chtěl sdělit svou zkušenost, jak postupovat v prevenci proti zákalům a řasám, zhusta provázejícím zakládání akva.
(Tím samozřejmě netvrdím, že se nemůže něco "zvrtnout"!)
Co se týče nasazování rybek, doporučil bych vám začít od 3. týdne (měřit koncentraci NO2 a rybky nasazovat "pomaloučku" v okamžiku, až žádné NO2 nenaměříte.
(Ale je to zase jen můj názor; někteří se s tím zase tak "nemažou"...
)
50% je myslim blbost, je dobré pravidelně měnit 25% vody/týden + 1/měsíc čistit filtr( nebo až když nefiltruje). Záleží hodně na osazení nádrže, já mám 160 a v ní jen malé tetry (neonky atd.), žádné živorodky. Ve vivariu my bylo řečeno že vodu měnit skoro nemusim,bordel nasaje filtr, že stačí 1/3měsíce vyčistit vstupní molitany u filtru(JBL CF e700). Je to různé a je lepší se poradit v akvaristice, uvést počet a druh ryb, objem a druh filtru). Co se tyče startu akvaria tak je lepší dodat bakterie.
2x týdně 50% bude ze začátku stačit. Nevím jaké ryby tam v budoucnu budou, ale jako záběhové se dávají paví očka (1 samec+ 2 samice). A velmi střídmě krmit, ideálně měřit hodnoty NO2.
diky moc za info...to aby jsem zitra zacal uz jsem pozadu
snad nebude vadit ze to bude jen 2x tydne ne? a rybicky opravdu az po 4 tydnech? četl jsem ze neni zle nasadit 2-3 na zabehnuti...to mohu i drive? kdyz tak muzete poradit i jake jsou na toto vhodne? dik snad moc neobtezuji,ale od vas jsem jiz cetl mnoho nazoru na foru takze jsem optravdu rad ze poradite i mně
1. týden - 3x až 50% vody.
2. a 3. týden - 2x týdně totéž.
Od 4. týdne - 1x týdně.
(U menších nádrží - cca 50% objemu, u větších přiměřeně méně.)
dory den, opravdu se omlouvam za nove tema ale jak hledam neumim najit..ano vimodkalovat 1/3 az 1/4 akva jednou za tyden ci dva...ale zalozil jsem akvarium 5 dni zpatky,rybicky samozdrejme jeste nemam,akvarium mam osazene rostlinami nektere rostou jako z vody nektre zatim nic...potrebuji vedet kdy poprve menit vodu? taky po tydnu? nebo az bude zabehnute? nebo kdy? dik
Starší reakce
Ano,většinou míchám,ale při výměně 20%,25% vody a doplnění pouze studenou,to terči bez problému přežijí,mám vyzkoušeno,že při takovéto výměně vody klesne teplota zhruba o 2-3°C.V období dešťů se jim voda také ochladí.Po takové výměně se dávají hned do námluv,je to běžná praxe.
Romy napsal: ...čistou vodu svým terčům peru rovnou hadicí,a bez nejmenšího problému.
Když to tam "pereš" rovnou hadicí, tak tedy (předpokládam) přímo z vodovodní baterie. Takže mícháš teplou a studenou na baterii? Těžko by terčovci přežili tak studenou vodu z vodovodního řadu.
Přidat reakci
1 ...... [35] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x