Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 13:05 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Yirka
A poter? A kdyz chcu vymenit vic vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:37 Muž Yirka [9126] Re: DavFM
Asi mám otužilé ryby, ale v zimě v létě doplňuji těch 60-70 litrů studenou a nikdy jsem neměl problém. Spíše naopak, rybky výrazně zbystří, pancéřníčci i skalárky jdou do 2-3 dnů do tření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:23 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: DavFM
DavFM napsal: Uz jsem kdysi nekde cetl o problemu zpusobenem teplou vodou, slepene zabry u pancernicku.
Měním týdně kolem 100 l vody namíchanou na potřebnou teplotu rovnou z řádu, pancéřníčků mám cca 15, vypadají spokojeně, o slepených žábrách jsem nečetla, tak nevím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:13 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: hellmut
Myslela jsem tenhle www.rucni-naradi.cz/… , asi se to nezobrazuje správně. Nevím, co máš za baterii, my máme běžný rozměr a pasuje to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:12 R Muž afc1886 [14682] Re: hellmut
Vždyť já taky. ;-) rybicky.net/forum/19554-darky-pro-nase-milacky
EDIT-přečti si pořádně odkaz obchod.remont-cerpadla.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:10 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Belisana
No ja teplou nepouzivam, dolivam do kanystru vodu ohratou v konvici, pokud tedy nenecham rovnou kanystry pres noc odstat.
Uz jsem kdysi nekde cetl o problemu zpusobenem teplou vodou, slepene zabry u pancernicku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:05 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: afc1886
To je dobrý!
Jenže já mám typ co má perlator s vnitřním závitem, ne vnejší jako tento typ. Ale to je jedno už jsem si zvykl na tu vanu...
Mixuju rovnou teplou z prutokoveho kotle.
Ryby žijou, kytky rostou, žádný problém... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2017 12:02 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: DavFM
mám taky vodu z vodovodu v paneláku, o vodivosti nemám páru :) , takže se tím nezatěžuji a nemám problém :) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:01 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Z bojleru klidne, ale ja mam teplou z vodovodu v panelaku. Studena voda ma vodivost 110 mikrosiemens, ta tepla (vychlazena) ma vodivost 130 mikro. Takze neco navic tam je.
Navic mam obavy z toho, ze u te teple vody klesne kvalita a ani to nebude muset nikdo moc resit, preci jen na teplou je jina norma nez na pitnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 12:00 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintky
Já taky pouštím normálně vodu tak teplou, jako je v akváriu, nebo malinko chladnější, už to mám zhruba v oku (ruce), nevím, proč to tak komplikujete s nějakými ohřívači? Nikdy jsem s tím problém neměla, na konec hadice nasadím plastovou sprchovou růžici, tak víceméně liminuji chlór, a je vyděláno ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2017 11:56 Muž Driv3r [236]
proc se nemuze pouzivat tepla s bojleru? ja sen nasadil hadici 19mm rovnou na vyvod raminko u vany spojil s hadici na 12mm jen do sebe a drzi to.ani tam nemam pasky na spevneni naco kdybi to nahodou vypadlo tak to potece do vany. nasteluji pocitove stejnou a dopoustim. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 11:48 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Ani prave ne. Dam tam zachodovy ventil a az to cvakne, hodim to do dalsiho akva. Cca 8 minut jedno. To tak akorat odsaju dalsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 11:39 laKatos Re: DavFM
No ono tech 3l/min není mnoho. Při tretinove vymene vody u vetsiho akvaria (třeba u me by dopousteni trvalo hodinu) nebo u tvých menších ale máš jich hodně by to byla práce na celý den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 10:33 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: NHKG,LaKatos, vaaclav
No to je prave to, mam ted 8 akvarii (a v regalu je jeste misto na dalsi), takze dalsi topitko a pomale dopousteni neni pro me reseni, ani financne,ani casove. U jednoho akvarka by nebylo co resit, tam by to takhle bylo v pohode.

Ja uz jsem si to pocital a pri nejakem prutoku 3 l/min mi vychazelo cca 1,5kW. (1litr o 1°C za 1hodinu potrebuje 1,16W). Staci mi to na tech +-20°C, to pak bude pokles o 1-2°C,podle mnozstvi a to uz je zanedbatelne.

Ja ku te teple vode z vodovodu nemuzu najit odvahu. Ja vim, ze na 99% nemuze nastat problem, ale toho 1% se bojim. Bylo by to nejjednodussi reseni, nejlevnejsi v pořízení i provozu, ale...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 10:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DavFM
Kup si ještě jedno topítko do akvária a vodu napouštěj pomalu tak, aby se stíhala ohřívat. Průtokové ohřívače a podobná řešení mi přijdou trošku komplikované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:57 R Muž afc1886 [14682] Re: hellmut
Nevím,co na tom nechápeš?Vyměníš adaptér,neboli sítko a už se jede. obchod.remont-cerpadla.cz/… Jen poprvé vyměníš perlátor a ten už zůstane napořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:56 laKatos Re: DavFM
Tento problém stále těším. Dle mne je nejlepší řešení prutokovy ohrivac. Tady ovšem pozor. Bývají o výkonu 3.5kw. Budou li na více zatížené větví (el. Obvod) bude vyhazovat pojistky.... kdyby byl prutokac o 2.5-3kw bylo by to ideální ale žádný takový jsem nenašel. a hlavně aby voda nebyla ve styku s medenymi součástmi.

K tomu vyrobenemu topitku... 1.5kw je málo na ohřev vody. Ohřál bys to o pár stupňů. Mohu spočítat ale uz odhadem to je jasné ze výstupní voda nebude vyšší jak 20st při obstojnem průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:51 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Používám teplou vodu z vodovodu už 30 let nevím čeho se bojíš. Jen jí od oka pouštím trochu studenější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:44 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Momentalne tohle taky zacinam resit, protoze kazdy den cca 60l v kanystrech, z toho uz me boli zada.
Jenze tohle reseni, tedy z ventilu se studenou vodou, ma jednu velkou slabinu, na kterou uz nedavno kolega LaKatos upozornoval. A sice to, ze dopoustite studenou vodu. Tenkrat jsme mu vysvetlili, ze EI je nesmysl a bylo hotovo :-) :-) :-)

No ale co tim? Nechce se mi pocitat kalometrickou rovnici, ale je jasne, ze pokud do akvarka pri vymene dopustite 25% ledove vody o teplote cca 12°C, tak proste ten pokles bude velky, navzdory veskere teplotni zasobe v kamenech, sklu atd. Takze co s tim?

Premyslel jsem nad prutokovym ohrivacem, ventliem udelat odbocku a doladit vystupni teplotu. Ale chtelo by to ten prutokac nejdrive videt vevnitr, zda se mi, ze tam voda jde pres měď.

Napadl me i papiňák (stejne se nepouziva) se dvema průchodkama postaveny na sporak, ale to jsem zavrhnul hned, znacne humpolacke :-)

A nebo si vyrobit pořádné topítko,nerezova patrona s tělesem do bojleru, řekněme 1,5kW (vykon bych asi nejprve dopocital s ohledem na pozadovany prutok), to by asi taky slo. Pro predstavu, neco jako UV lampa ale misto zarovky tam bude topitko

Ale pokud by nekdo mel nejake elegantni reseni, ktere se bezne pouziva, sem s nim. Nejak to prece v tech odchovnach musi delat? Nebo proste se toho nebat a pouzivat teplou vodu z vodovodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 09:28 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Kaira
No nevím které myslíš, vidím celou stránku různých rychlospojek ale většina je s normálním 3/4" závitem na zahradní kohouty/ nebo pračkové. Možná ten první mosazný by to mohl být.
Já mám v kuchyni IKEA baterii a ta na té výtok hubici má jiný závit- menší a jiné stoupání. Nevím rozměry, možná něco existuje ale u mě instalatérství o tom nevěděli že by něco existovalo.
Je pravda že v dnešní době se dá asi sehnat vše ale zas tak moc jsem nepatral. Sundam spruchu a je to. To vychází stejně jako sundavat perlator, dávat redukci a pak zase zpět.
Ještě to má výhodu přepínání - mixuju vodu do vany a až mám požadovanou teplotu, přepnu to do sprchy a teče to do akvária.

Jinak pod dřez už další kohout dávat nechci, je tam málo místa. Musel bych to pořád vylkizet... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2017 01:05 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: hellmut
hellmut napsal: Ale současný trend je v kuchyních stojánková baterie na pracovní desce, která nemá sundavaci ramínko. Stačí tohle udělátko www.google.cz/… Nacvaknu, připojím hadici a napouštím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2017 00:14 Muž Jarry [1437] Re: hellmut
Redukce na hadici na perlátor se vyrábí a prodává, přijde mi to jako nejjednodušší řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 23:55 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: laKatos
To byla první věc, kterou jsem si zjišťovala, jak to bude s vypouštěním a napouštěním, když si pořídím velký akvárko :-D , varianta "kýblování" byla nepřijatelná :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 23:51 laKatos Re: Belisana
Určitě. Je spousta variant. Někdo rád posiluje a nosí vedra. Další ma nataženou vodu i s odpadem az k akvariu atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2017 23:47 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: laKatos
Každému to vyhovuje jinak, dělám to podobně jako hellmut, protože mám koupelnu k akváriu nejblíž, stačí mi hadice 8 m. Pračku mám v kuchyni, ta je na druhé straně bytu, navíc ventil kdesi za ní a těžko přístupný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2017 23:40 laKatos Re: hellmut
Proc to delat vse tak slozite. Pod drezem nebo jeste lepe u pračky je jistě rohový ventil. Na něj stačí dát tecko a dalsi kohout s hadici. Za tou pracnou to je nejlepší. Je tam i ideální místo na odložení/ulozeni hadice. No a jak potřebuješ napustit akvarko, zalít kytky na terase nebo doma tak jednoduše otevřes ventil vytahnes hadici z poza pracky a chodis a zalevas v případě velikonoc slejes radne treba přítelkyni/zenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 23:08 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Yirka
Ale současný trend je v kuchyních stojánková baterie na pracovní desce, která nemá sundavaci ramínko. Nehledě na to že večným sundavánim a zase nandavaním, to ramínko respektive těsnění na něm půjde do kopru...
Nejlepší, nejrychlejší je vana/sprcha.
Ze sprchové hadice sundat sluchátko (většinou to jde snadno rukou) místo něj dát redukovaý dvojnipl 1/2"-3/4" a na to krásně pasuje koncovka nejběžnější zahradní hadice...

Já trouba léta nosil vodu v kyblu neboť jsem pořád přemýšlel kdo mi vysoustruží redukci abych nasadil hadici místo perlatoru té kuchyňské baterie. Protože pokusy přetažení silnější hadice přes ramínko končily potopou na podlaze
Přitom stačilo koupit o 6 m delší hadici a dát jí z té vany... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 19:47 R Muž afc1886 [14682] Re: radka73
Fotka k příspěvku Takhle to mám já.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 16:26 Muž Yirka [9126] Re: radka73
Nejen v koupelně je voda....
Zrovna tak můžeš připojit třeba pod kovovou pákovou baterii v kuchyni a pod. Jednoduše odšroubuješ převlečnou matici ramínka a našroubuješ hadici s plastovou koncovkou o stejném závitu. Investice pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2017 12:04 Muž Legioix [574] Re: radka73
radka73 napsala: Z okna bych hadici mohla taky vyhodit ;-) Akvárko mám hned vedle, ale je bohužel níž než parapet.

To že je níž než parapet nevadí. Takto to řeším já:

rybicky.net/fotogalerie.php…

rybicky.net/fotogalerie.php…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 22:03 Muž Vodnar [10] Re: radka73
Normalne kúp hadicu, hrubú asi ako palec a v obchode s vodou a kúrením redukciu na batériu, mosadz alebo plast, určite ti niečo poradia. Ja mám priesvitnu zelenú z baumaxu 7m a mosadzný závit na sprchu a ľutujem že som to nekúpil už skôr, meniť vodu polievačkou a lavórom je održku makačka, zabrať dostáva aj podlaha a koberce, predsalen vždy nejaká ta kvapka spadne... Najbližšie uvažujem už o vodovodnej batéríí rovno nad akvárkom, tá prestavba za to stojí. Veľa šťastia palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 22:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: radka73
Pokud je trávník níž než akvárium není problém. V létě s vodou z akvária zalíváme zahradu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 21:55 Žena radka73 [1] - RostlinyRe: NHKG
Z okna bych hadici mohla taky vyhodit ;-) Akvárko mám hned vedle, ale je bohužel níž než parapet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 21:53 Žena radka73 [1] - RostlinyRe: afc1886
Ta hadice z youtube není špatná. Není tak monstrózní, jak ty zahradní. Dala by se nějaká taková sehnat i závit na vodovodní baterii?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 21:16 Muž liborass [174]
ja používám to plastové koleno, tím provleču hadici a je klid www.euronics.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 21:08 R Muž afc1886 [14682] Re: radka73
Tady m.youtube.com/… se podívej na čas 4:23
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 20:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: radka73
Já mám klamerku pro fotografy: www.aliexpress.com/…
Odkalování a vypouštění: Jeden konec klamerkou přichytím do akvária. Druhý já vyhodím z okna na zahradu na trávu (ty ho asi budeš muset dát třeba do vany a nějak zajistit. Pak pomocí výstupu z filtru napustím hadici a jak už to jede samotížkou jemně odkalím. Pak klamerkou přichytím hadici k akváriu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária než se vypustí tolik vody kolik potřebuju.
Napuštění: Klamerkou přichytím konec hadice do akvária a druhý na sprchu. A pak v klidu v koupelně pustím vodu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária. A je napuštěno jen zajdu vypnout přívod vody, umístím pomocí klamerky konec hadice nad hladinu v akvárium a jdu do koupelny rozpojit hadici. Pak hadici motám od konce v akváriu, aby se vypustila.
Důležité je pořád být u akvária a sledovat co se děje. Jak člověk na chvilku někam odběhne, může se tam "zapomenout" a pak se vypustí celé akvárium nebo při napouštění přeteče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 20:40 laKatos Re: radka73
ve me ta roztazitelna vubec nevzbuzuje duveru... ta kdyz ti bechne tak kybel bude jeste zlaty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 20:38 Žena radka73 [1] - RostlinyRe: liborass
Tak ta roztažitelna se mi zamlouvá :-) A na druhém konci co vedeš do akvárka je možno mít taky nějaký ventil? Než pustím v koupelně vodu a doběhnu z koupeny do obýváku, aby mi do akva netrýskala voda proudem.
Zahradní hadici máme na zahradě. Ta je tvrdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 18:53 Muž liborass [174] Re: radka73
15m není tak moc, když si koupíš hadici třeba tuto www.xdomacnost.cz/… , ta nezabere moc místa nebo klasickou třeba www.decodoma.cz/… k tomu tu redukci co ti radil NHKG a máš klid a nemusíš pak vytírat rozlitou vodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 18:00 Žena radka73 [1] - RostlinyRe: liborass
Koupelnu mám 15 metrů daleko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2017 17:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: radka73
Vykašlal bych se na čerpadlo a místo toho koupil hadici dlouhou tak, aby dosáhla do koupelny. Hadice se natáhne od akvária do sprchového koutu/vyny/záchodu a můžeš rovnou odkalovat a upouštět vodu bez nošení kýblů. Na napouštění se napojí buď místo sprchovací růžice, nebo na vodovodní baterii.
A ušetříš si práci s kyblíky skoro úplně. Já kyblíky používám jen na propláchnutí filtračních náplní.
EDIT: Sem pomalý. Používám normální zahradní hadice - hadici mám 20m. Mezikus na sprchu (vypuštěcí ventil) jsem koupil u Ptáčka.
EDIT2: obchod.remont-cerpadla.cz/… nebo něco podobného koupíš v hobby marketech. Vodu můžeš vzít z libovolné vodovodní baterie v domě (třeba i z kuchyně/záchodu). Akorát do kuchyně asi nepůlde vypouštět akvárium, dřez bývá moc vysoko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 17:59 Žena radka73 [1] - RostlinyRe: afc1886
A jaké hadice se k tomu dají použít? Najdu někde nějaké schéma zapojení a použití?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 17:58 Muž liborass [174]
a nebylo by lepší napouštět hadící přímo z baterie než tahat kbelíky???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 17:50 R Muž afc1886 [14682] Re: radka73
Třeba toto www.zbozi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2017 17:47 Žena radka73 [1] - Rostliny – čerpadlo
Potřebovala bych doporučit nějaké vhodné čerpadlo, které by mi z kýble na zemi bylo schopno načerpat vodu do aqua. Zatím to řeším tak, že dám na parapet sedací kostku a na kostku kýbl a z něj vedu hadici samospádem do aqua. Ale měním 4 deseti litrové kýble, takže mě to už nebaví.
Z aqua vodu odčerpám při odkalování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2017 21:30 Muž pitris65 [9] Re: Maq
Maq napsal: Glutaraldehyd brutálně předávkovaný to jistě mohl způsobit, jak píše romant. Ale taková dávka by nejspíš zabila i rostliny, a o tom zmínku nevidím.
Ještě mě napadá jedna možnost, a to je náhlý vzestup pH při tak velké výměně vody. Otrava amoniakem. Údajný "divný zápach" a náhle zvýšená koncentrace NO2- by tomu mohly nasvědčovat. :-O


No rostliny odešly a odcházejí teď.Ludwigie zašla všechna,anubiasům flekatí a chřadnou staré listy.Takže možná taky odejdou...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 19:44 Muž pitris65 [9] Re: Maq
Uvidíme co přinese čas...A jestli se tohle akvo ještě podaří zmátořit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.01.2017 19:29 Maq Re: pitris65
Hlavu vzhůru! Nebylo všechno jenom špatně. Zkus to znova a malinko líp. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2017 19:03 Muž pitris65 [9] Re: romant
Valisneria byla rozrostlà všude a rozpadala se...Proto její zbytky šly pryč

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41255x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274?od=301