Výměna vody
Akvárium je bez kytek, takže na to neumím odpovědět.
Asi je každá ryba jinak citlivá, ale pokles o 5° si myslím, že zvládnou všechny.
Třetinu studené vody přímo z řadu dolévám i při výměně vody u altů a terčů a žádný problém.
Tiež si myslím, že sa to s tou opatrnosťou preháňa, lebo ryba na to musí byť adaptovaná. Ryby v rybníkoch sa bežne vyhrievajú pri hladine a keď sa vyplašia, v momente sa ocitnú v hĺbke niekoľko metrov kde je teplota pokojne o 5-10°C nižšia.
Otázne je ako je to v tečúcich tropických vodách, ale pokles 2-3°C po výmene mi nikdy nerobil problém.
Pri rastlinkách to nemusí platiť, lebo tie evolučne neboli nútené adaptovať sa na krátkodobé výkyvy teploty. Ty si zaznamenal nejaké problémy po tejto nehode?
Jen technická poznámka, ono možná záleží i které ryby, některé to dát nemusejí, a některé to neřeší.
Nicméně TUV se neříká teplá
užitková voda jen tak. Nikdo negarantuje kvalitativní parametry, často potká různé měděné výměníky apod. Nota bene venku nemám nádrž na teplou dešťovou vodou

Nedávno jsem vychladil Manacapury až téměř na smrt. Večer jsem otevřel přívod vody, chtěl jsem jim trochu ochladit, ale zapoměl jsem na to. Šel jsem domů a když jsem ráno přišel, tak nádrž byla orosená jako pivo, teplota vody 14°C. Všechny ryby ležely na dně. Chtěl jsem je sesbírat, ale všiml jsem si, že dýchají, ale tempem tak jeden nádech za cca 5s. Tak jsem začal pomalu ohřívat a v poledne už zase všechny normálně plavaly a večer už žraly. Žáden úhyn.
Tak si myslím, že ochlazení o 4-5°C při běžné větší výměně vody není nic, co by ryby neměly zvládnout.
_ucx_ napsal: Já si nedovedu představit, že bych v nádrži, kde má být třeba 29 °C, vyměnil 100 - 200 litrů přímo z kohoutku...
Otázkou je, zdali je těch 29°C nutných.
Dále i v přírodě dochází k poklesům teploty a většinou to je celkem rychlé. U WF skalár mám 27°C a týdně měním 1/3 až 1/2 objemu akvária bez problémů. Naopak, ryby jsou živější a hladovější.

Tak doby kdy tekla z kohoutku jen studená voda jsou dávno pryč ani já je už moc nepamatuji. Na baterii si namícháš teplotu jakou chceš dokonce si můžeš koupit digitální průtokový teploměr když už to chceš přesně.

Já si nedovedu představit, že bych v nádrži, kde má být třeba 29 °C, vyměnil 100 - 200 litrů přímo z kohoutku. Pokles teploty prudký a velký (a než se to promíchá, tak už tuplem). Se současnými sudy (60 - 220 litrů) se to zatím nějak dá, ale pokud pořídím tu dvoukubíkovku do obýváku, tak budu i tohle nějak muset vyřešit v příslušném měřítku. Problémem větších IBC kontejnerů ale je, že je nelze protáhnout standardními 70 nebo 80 cm dveřmi.
U třístovky vodu taky měním z akvária do vany pěkně samospádem a potom zpět přímo z baterie.
Hadice cca. něco přes 8 metrů délky.
Akorát k napojení na baterii používám zázračnou věc od Gardeny
rybicky.net/fotogalerie.php…
A hadici v akváriu drží plastové udělátko z Číny
rybicky.net/fotogalerie.php… Celou dobu co mám 500 l tak to měním rovnou z kohoutku nedovedu si dost dobře někde nechat odstát 100-200 litrů vody. Dělám to sakra dlouho, začínán čtvrté desetiletí.

Jsi asi ještě mladej, plnej elánu, energie, nadšení a tak všeobecně ...

Ta kyblíkovaná se dá hrát s nádržemi tak do půl kubíku, dál ale už ne. Pak časem nastane okamžik, kdy vedlejší škody z vycákané vody a ztraceného času překročí náklady na hadici, čerpadlo a nějaký sud na temperování či ohřev vody.
Mě kyblíkovaná taky nevadí. Takhle je to rychlejší a za stejnou dobu stíhám obě akva. Pravda, v létě je to trochu složitější, protože vodou z akva zalévám záhon před panelákem a okno je na druhou stranu než koupelna.
Pokud neodkaluji a měním jen vodu, stíhám i další věci.
0 05.02.2020 19:01 Silviebaris –
Re: RAP A to já se ráda s kýblikem proběhnu...

OT
Socrates napsal: ... koupelna je fakt daleko, to už je na deset metrů ...
Já to mám z koupelny k 240 taky cirka 10metrů. Normálně vyměním vodu, hadici pak stočím a uklidím do skříňky. Nenacákám při nošení vody a nemusím hlídat, kolik vody mám v kbelíku při odkalování.

Dám to dohromady.

No ano, těch posledních pět vteřin, to je to, co potřebuju a co jsem si představoval.

Já taky
rybicky.net/nadrze/25088-200…
Koukni do složky "Technika"...
Já s tím jen vypouštím odsátou vodu, ale určitě to pojede i naopak, když koupíš dostatečně silné čerpadlo.
To zní lákavě, ale tohle už bych asi doma před velkou porotou neobhájil

byť by to bylo obložený čímkoliv

3 04.02.2020 22:45
ZDRI [1415] Napojení přímo na vodovod je občas nepoužitelné u choulostivějších živočichů. Já používám dva 60 l barely - do jednoho hadicí vypouštím špinavou vodu z akvárka (použiji na zalití kytek/zahrady). Do druhé napustím a nechám odstát/vytemperovat čistou vodu (popř. ji i upravím minerály). Dříve jsem napouštěl slabou rezervní čerpací hlavou (AquaEl Circulator 500), ale to jsem musel barel pracně zvedat do výšky na okenní parapet. Teď mám čerstvě toto výtlačné čerpadlo
www.rostlinna-akvaria.cz/… , bez problému s ním napustím akvárka i z barelu na podlaze.
Můžeš si koupit plastový sud nebo menší IBC kontejner a obložit ho nábytkovými deskami v tom správném odstinu, aby to ladilo ke zbytku pokoje. Může mít i kolečka, aby se s ním dalo manipulovat, v sudu může být topítko, snímač hladiny, čerpadlo, hadicové nástavce atd.

Jo, takhle to chápu, jen by se mi tam hodil ještě ten vstup a na něj hadici do kanystru, abych nemusel kupovat ohromnej kýbl, kam by se mi čerpadlo vešlo.

Edit: Prostě pracuju s kanystrem, jestli mi jako rozumíte

Já si představuju jednu hadici z čerpadla do mýho třicetilitrovýho kanystru odstátý vody (kterej věčně zvedám na stůl) a druhou hadici z čerpadla do akvárka a jedeeem.

Ale nevím, jestli nemám blbou představu.

Normálně a jednoduše na horní výstup připojíš hadici do akvárka, ponoříš do kýble/sudu/demižónu, zapojíš a čerpáš...
Je to v principu v podstatě to samý, jako čerpací hlava u vnitřního filtru.
Rozumím ti, já si nedokážu představit vykládaný kbelíky odstáté vody do akvárek

řeším to hadicí a je klid a manželka neprotestuje

Hele, fakt ne, pod dřezem v lince mám napevno falešnej šuplík a nechci nic přidělávat a předělávat
Navíc, jak říkám, já dávám aspoň pár hodin odstátou vodu. Pro mě je čerpadlo ideál, ale koukám, že než aby mi někdo řekl, jak funguje, tak mě tu furt všichni budou přesvědčovat k přestavbě obýváku.

Pro info, pod dřezem se dá udělat připojení na hadici, nemusíš šroubovat perlátor, stejně tak u vody na pračku, když zajdeš do OBI a řekneš co na co chceš tak ti poradí

když si to připojíš pod dřez, máš hadici schovanou, baterii hyzdit nebudeš a vlk se nažere a koza zůstane celá

Chápu, my máme studnu s měkkou vodou.
No, mně by se spíš líbilo to čerpadlo, už kvůli odstátý vodě.



Stačí navštívit hobbymarkety oddělení zahrada a instalaterské potřeby s tím, že i u naši designové baterie v kuchyni šlo odšroubovat perlator a místo nej dat redukci, na kterou už dáš plastový pinčl na zahradní hadici.
Jak to teda funguje? Tipuju vstup a výstup, na to nasadit hadice?

Když pohrozíš, že zhyzdíš baterii v kuchyni pokud ti nedovolej tahat vodu z koupelny, tak to „byt“ zvládne.

Právě... koupelna je fakt daleko, to už je na deset metrů, zase tim nechci obtěžovat celej byt

Určitě máš jinde jinou batterii. Já vodu napouštím hadicí z koupelny. I když kuchyňský dřez je blíž.

V klidu sedět by se mi líbilo, tak mi poraď něco na tohle
www.ikea.com/…

Nápad skvělý, ale pro uživatele RO naneštěstí nepoužitelný

. Spíš řeším jak bez námahy dostat vodu z akva, jenže záchod je moc daleko a dřez moc vysoko

tak mi zbývají jen ty kýble.
Starší reakce
0 12.01.2020 16:44 Jarden Sk –
Re: DH Určite také akvaria tu sú, a v podstate aj to tvoje tak funguje-je to otázka svetla a živín ktoré akva produkuje a vstupnej vody-čo obsahuje a ak tvoje akva nevykazuje vysoké hodnoty, tak si to vyladil a budeš to len jemne korigovať.Akvárium sa však neustále mení či už množstvo rastlinnej hmoty alebo žiarivky sa opotrebujú a podmienky sa zmenia alebo pridáš či ubereš ryby a zase sa to všetko trochu rozladí.Je to živé prostredie-a to je na tom zaujímavé a poučné.Určite sa niekto ohlási, čo to má takto vyladené, je veľa takých nádrží...
Asi zůstanu u cyklu 1x za 3 týdny a zatím to nebudu dál prodlužovat. Nechtěl jsem zpochybňovat zavedená pravidla. Spíš jsem zkoušel, jestli se tu třeba ozvou lidé, kteří mají akvária, kde je více ryb nebo jiných živočichů a vše jim funguje dlouhodobě (roky) bez častých (týdenních) výměn vody.
No konečně se někam dostáváme

. Václave tím průšvihem myslíš třeba větší pravděpodobnost výskytu nemocí a různých plísní je to tak? Tak vodní želvy jsou velice odolná stvoření, když vemu v potaz v jakých vodách v přírodě občas žijí, tak běžné akvárium, kde jsou schopny přežít ryby je pro ně křišťálová studánka. V akváriu mám jen parmičky a black moly a to jsou taky velice odolné ryby, často se používají jako zkušební rybky pro záběh akvária. Nechci, aby tady někdo nabyl dojmu, že budu prodlužovat cyklus výměny vody tak dlouho, až mi začnou chcípat ryby. Ale na druhou stranu, je potřeba stejná kvalita vody třeba pro choulostivé terčovce jako pro odolné, dalo by se říct krmné rybky?
0 12.01.2020 16:01 Jarden Sk –
Re: DH No to je práve to, že keď je už problém v akva a začneš robiť väčšie výmeny vody, tak je to väčší problém /velké výkyvy prostredia/, ako keď to robíš pravidelne a ryby a rastliny sú na to zvyknuté.Ak sem tam vynecháš jednu výmenu tak to by nemal byť problém...Podľa toho čo píšeš a aj podľa obrázku je o akva dobre postarané, tak to nebude žiadny problém ak si prispôsobíš údržbu podľa podmienok- sám uvidíš čo a kedy to potrebuje.
Tak výměna vody není jen o chemii ale ve vodě se množí spousta mikro organismů a nejsou to všechno jen prospěšné druhy. Pokud neměníš vodu kumulují se v akváriu a je většinou jen otázka času než vypukne nějaký průšvih.

Samozřejmně pokud se začne zhoršovat kvalita vody, začnou růst řasy, tak budu měnit vodu častěji to je logické a něco takového ani nemusíš zmiňovat. Spíš jsem chtěl zavést diskusi směrem, jestli je nutné měnit vodu často, pokud nemám problém s řasami a parametry vody (dusičnany) se nemění.
3 12.01.2020 15:09 Jarden Sk –
Re: DH Pozri napísali sme ti názor, ešte to doplním, máš dosť dusičnanov už vo vstupnej vode okolo 27mg/l, takže výmenou vody ich budeš držať aspoń na cca 30 mg/l záleží kolko vymeníš vody a keďže kŕmenie flákať moc nemôžeš tak amoniak a NO3 sa ti môže stupňovať ak nebudeš meniť vodu a odkalovať.Do vody nehnojíš tak dodáš výmenou aj nejaké minimum živin. Ja moc slimáky a ryby ako boj s riasou neuznávam, ale keď ti to pomohlo-fajn. Poznám akvaristu čo nemenil vodu rakom v akva roky a dolieval len odpar a žili aj v tom čaji čo sa tam vytvoril, takto som tiež choval ryby keď som bol začiatočník /dnes by som to už neurobil/ a nechcelo sa mi starať o akva. Robíš to aj pre ryby a želvu-je to tvoja vec-tvoje živočíchy a tvoja zodpovednosť ako sa rozhodneš.




Množství vody je pořád stejné, měním zhruba 25%. Když jsem měl problém s řasama, tak jsem měnil týdně i 40%. Stejně to nepomohlo, štětičkovou řasu mi odstranily až parmičky siamské a od té doby po ní není v akváriu ani stopa. Taky jsem měl velký problém s přisedlou řasou na čelním skle, otíral jsem každý týden při výměně. Pak jsem pořídil 6 neritin a od té doby sklo nemusím čistit. Tady na fóru se razí názor, že na všechny problémy pomůže častější výměna vody a že řasožrouti řeší jen následky. Já už jsem byl nešťastný a jeden čas jsem měnil vodu dokonce 2x týdně a štětička si rostla vesele dál. Řekl bych, že řasožrouti mi pomohli překonat období, kdy se akvárium zabíhalo.
Myslím si nebo alespoň doufám, že mám akvárium v biologické rovnováze, mám vyřešen odvod dusičnanů v podobě rychlerostoucích valisnerii, okřehku na hladině (pravidelně vyhazuji) a hydroponicky pěstovaného potosu (roste jak blázen). Takže nevidím důvod pro tak časté výměny vody. Je to u mě otázka 5-10 minut, netahám kýble, mám hadici napojenou na vodovod a odpad, takže nejde o lenost, spíš si myslím, že je to v mém případě zbytečné. Ale samozřejmě nemám 10-20 leté zlušenosti, jako někteří borci tady, proto se radši ptám a čékám na logické zdůvodnění, proč by to mohlo nebo nemohlo fungovat.
To ti nikdo se zárukou neřekne. Podle mne menší výměna 1x týdně lepší než velká jednou za 3týdny.
Jen tak ze zvědavosti, proč prodlužuješ ten interval výměny?
Vzpomínám si, že jsem před mnoha lety měl v normálním AQ (rámové něco přes 100 litrů) Paví očka, Mečovky a další rybičky spolu s Želvou nádhernou. Vodu jsem nikdy pravidelně neměnil a želvičku jsem dával pryč, až když měla dobrých 15 cm v průměru. Krmil jsem ji syrovými játry, kuřecím masem, Nitěnkami a odrostlejším potěrem od Pavích oček. A nikdy se nic nestalo. Jo, jednou se ozval řev naší malé dcerky z obýváku a když jsme dorazili ze dvorku, měla želvičku zakouslou v prstu, stála uprostřed obýváku a řvala jak tur. Ale soužití té želvičky a rybiček bylo v pořádku.
1 11.01.2020 09:21 Jarden Sk –
Re: DH Ahoj, pripojím svoj názor.Vymieňam vodu každý týždeň cca 50percent a ak je v akva nejaký problém hlavne s riasou, tak vymieňam aj 2x v týždni.Hnojím ale intenzívne a mám silné svetlo a CO2. S názorom NHKG súhlasím a myslím si že v akváriách, kde sa intenzívne nehnojí, nie sú nutné časté a velké výmeny vody, ale ak je intenzívnejšie napadnuté riasou tak jednoznačne by som výmeny doporučil/riasy vylučujú látky, ktoré blokujú rast rastlín-Alelopatia-opisuje D.Walstad/.Velmi záleží aj na kvalite a množstve živín vo vstupnej vode-sú akváriá kde sa čerstvou vodou hnojí, tak je to spôsob ako ušetriť, nehovoriac o tom, že sa zbavuje voda aj odpadu /napr. humínové látky majú problém spracovať baktérie a hromadia sa/ v-je to predsa len uzavretý systém oproti napr. tečúcim vodám v prírode.Oproti velkým uzavretým systémom /nádrže,rybníky/v prírode je akva miníčko a tam stabilizovať podmienky je náročnejšie-veď sa hovorí, že čím menšie akva, tým je systém krehkejší.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 42063x