Výměna vody
Výborná volba,také používám s rychlospojkou napojenou na hadici. Naprostá spokojenost.
BuldozerGT86 napsal: Vnitřní se používá jen u umyvadlových baterii.
Tím bych si nebyl tak jist

.
Zkoč si někam do instalaterství. Divné že by si to nesehnal v Bauhasu, Hornbachu a nebo OBI. U té dřezovky máš vnější závit ne? Vnitřní se používá jen u umyvadlových baterii.
0 29.03.2016 14:54 Hajle – adaptér na kohoutek
Zdravím, potřeboval bych sehnat adaptér na hadici z vodovodní baterie. Hledám něco co se dá naroubovat dovnitř místo perlátoru který má průměr kolem 1,8 cm ... Jsou to ventily s označením M. Nemůžu to v krámech nikde sehnat a ani z internetu nejsem moc moudrý. Díky
Starší reakce
Ono záleží na osádce. Není třeba mít přerybněno, stačí mít citlivější ryby (Skaláry vysoké, různé ryby z odchytů, ...) a pak je potřeba měnit co nejvíce. Já měním 1x týdně 50% vody. Jediný rozdíl proti výměně 30% vody pro mě je, že vypouštění a napoštění trvá trochu déle, ale mojeho času údržba zabere stejně jak u výměny 30% vody, protože měním pomocí hadice. Samozřejmě je potřeba mít dostatek vhodné vody na výměnu, což ne každý má.
Ano AŽ polovinu, ale důležitý je to slůvko "až". Takže lze měnit i méně. Myslím že běžná týdenní výměna na úrovni čtvrtiny až třetiny objemu je standardem. Když řeším nějaký problém nebo je akvárium zatíženo více rybami produkujícími větší množství odpadu (Živorodky, Ancistrusy apod.) nebo trvale přerybněné vzhledem k filtraci tak přistoupím k těm 50%. A pak se může stát že je nutné i zvýšit frekvenci výměn ....
1 26.12.2015 20:47 bar – g
Opravdu až polovinu?
Akva je 65l
Filtr aqael 1
Musíš.

Tedy ideál je ta jednotýdenní pravidelná výměna(vyvětrání) a to klidně polovinu vody v akváriu.

Určitě bych doporučil se zde zaregistrovat, zřídit prezentaci, uvést co nejvíce údajů, aby se dalo daleko více cílěněji poradit, co event. pozměnit, vylepšit.

0 26.12.2015 11:06 parma – výměna
muzu menit vodu 8 razborkam 2 krunirovcum a trem pancernickum 1 tydne?
Starší reakce
Ale stále nám Mahony69 neřekl v čem považuje nebo co naměřil v té jejich vodě za špatnosti, že nejde zrovna nalít do akvária.
vždyť ti napsal, že tak činil kdysi z nedostatku informací a ví, že to není v pořádku...a ty mu zas napíšeš proč to tak dělat?
ten odkaz na článek od lhajek z 20.08.2015 07:17 vlastně celou tuto debatu o výměnách vody vysvětluje i s příklady

Asi to na tebe bylo moc složité.
Ty o koze a NHKG o voze. Koukám, že máš někdy problém porozumět psanému textu

Ale jo, jsou ryby, které to skousnou a žijou si vesele dál. Ale proč jim na druhou stranu dělat takové šoky, když se dá voda měnit po menších dávkách častěji? Přece jen máme ryby/krevty/atd. pro potěšení a aby se jim dařilo

OT: Však jsem psal kdysi. V té době nebyl intetnet a takže jsem údržbu dělal podle otce tak, jak ji dříve dělal on. Taky bych to tak už nedělal. Byl to jen příklad, že některé ryby se můžou množit i v nevhodných podmínkách.
To už mně připadá jako dost brutální zásah do biochemie akvárka. Raději bych měnil menší objem, ale častěji, než měnit 90 % objemu ... to máš ty ryby najednou v úplně jiné vodě. To je trochu podobné, jako kdybys je co 2 měsíce přelovil.
Dávám za pravdu. Před 25-30 roky jsem nechával vodu odstát a dělal jsem to tak i teď, po návratu k akvaristice. Měl jsem strach z chlóru, protože v práci nám cca 1x ročně teče voda tak smrdutá, že se nedá ani vypít. Ale zkusil jsem měnit vodu, která byla napuštěná v kanystru cca 1/2 hodiny (cca 1/6 objemu akvárka) a krevetám to vůbec nevadí. Ale je fakt, že kdyby voda smrděla, tak bych ji do akvárka nelil. Nevím, jakou máte vodu v Holandsku, tady v ČR se to zlepšilo.
Mám více jak dvacet let nádrž 500 l. Po pár letech jsem zjistil že týdenní výměna vody přímo z kohoutku je to nejlepší co pro něj můžu udělat. Ryby i rostliny evidentně pookřejí a i řasy tolik nerostou. Jen za komunistů bylo doporučeno měnit vodu o víkendu kdy byl odběr nejmenší a voda měla nejlepší kvalitu. Klidně to s tou vodou z bazénu v jednom akváriu zkus a přidej jen menší množství a uvidíš co se bude dít.

Záleží jaké máš ryby. Taky jsem kdysi takové akvárium provozoval. Přerybněno, spousta Engerie na hladině, výměna vody co 2 měsíce a rovnou 90%. Ancitrusi a živorodky se taky množili. Ale tetry ani parmičky nikdy dlouho nežily. Dělat to tak dneska, tak mi kromě krunýřovců vše vychcípe.
1 20.08.2015 08:38 dlw Neviem ,kazdy robi z vymeny vody vedu . Pamatam si ked som bol maly a oco mal akvarium . Vymenil v nom vodu raz za 2-3 mesiace , nedal do nej ziadnu chemiu , dal ju priamo z kohutika a vsetko bolo v poriadku.
To iste teraz robim ja . Vcera som menil vodu po 3mesiacoch 1/3 a okrem akvatanu som nedal nic a ani nedam . Hadicu som potiahol priamo z baterie . V akvariu sa mi permanentne mnozia prisavniky , gubky , neustale mi v nom nieco kvitne .
Kludne mi dajte aj 30 palcov dole ale rozprval som sa s mnohymi akvaristami , predajcami a vacsina tvrdi ze menej je viac...
V čem není dobrá?
Také jsem kdysi nechával vodu odstát, ale už to nedělám a zbytečnost mě potvrdil i článek z poslední čísla časopisu Akvárium (
e-akvarium.cz) článkem pana Slabocha na straně 20.
Mam dve akvarka, dohromady 320l. Uvazoval som o tom pretoze v tom bazene je v podstate cista odstata voda. Ja nemam sudy ani take velke kyble aby som si mohol pred kazdou vymenou dat cerstvu vodu odstat. Vymienam zhruba 100-150l vody tyzdenne a do kazdeho kybla musim liat AquaSafe pretoze holandska voda z vodovodu nieje dobra. Tak preto som o tom uvazoval, lebo v bazene mam 4000l odstatej vody.
Ještě jsem zapomněl na jednu otázku: Kolik času bys věnoval těm analýzám vody z bazénu?
Dle mého názoru - při evropských cenách vody a při objemu tvého akvárka - proč uvažovat o vodě z bazénu do akvárka?
Teraz si ma presvedčil správnymi otázkami.

Já bych položil jinou otázku: Kolik litrů bys z toho bazénu do akvárka nalil? Kolik peněz by stálo toto množství vody z vodovodního řadu? Kolik tě budou stát rozbory vody? Je to ekonomické?
Ved ja to tam nechcem liat za každú cenu. Bol som zvedavý na váš názor.Bez poriadneho rozboru v podstate neviem čo tam lejem. Nepomohol by ani Aquatan?
No, my máme na zahradě malý bazének, má jen 3 kubíky vody, ale do akvárka bych tu vodu nedával. Sice jsi vyměnil hodně vody a už jsi tam nesypal chemii ... ale - co případné mikroorganismy, které se mohly pomalu začít množit?
Stojí takové šetření za to? Kolik tím ušetříš, že tu vodu z bazénu použiješ do akvárka?
Pokiaľ je tam teda len 1/5 bazénovej vody a zvyšok čistá, tak mi to nepripadá tak zlé. I potu sa viac dostane do akvárka pri vložení ruky akvaristu

(A nevidím v tom problém, sú tam hlavne soli.) Navyše uplynula nejaká doba.. asi by som tú vodu využil, neviem. Nemám skúsenosti s bazénmi, takže môj názor nemá veľkú váhu.
Máš pravdu ani by som nad tým neuvažoval. Ale pred 3 týždňami bolo z bazéna vypustenych 80% vody a následne napustena čerstvá voda do ktorej sa nepridalo nič. Ani chlór ani pot ani krém a nikto sa v nej nekupal. Nemali sme tu v Holandsku pekné počasie takže do bazéna párkrát len pršalo. A filtre tam mam zapojené dva.
Ale asi bude naozaj bezpečnejšie pre ryby keď tú bazenovu vodu nepoužijem
Vďaka za komentáre a názory.
Vodou z bazénu na konci léta pozalívám zahradu, to je smysluplné. Trávě a stromkům to nevadí. Ale do akvárka by mně to nenapadlo dávat.
Kromě těch zbytků z tablet: co třeba zbytky opalovacích krémů, pot, atd.? Nebo má tazatel tak kvalitní filtraci, že to z vody odstraní?
Jenom chlor tam ale není. Jsou tam většinou i další hnusy jako algicid, vločkovač a stabilizátor chlóru. Já bych takovou vodu asi nepoužil do akvária.

Chlorove tablety. Chlor už ale dávno vyprchal...
Mahony69 napsal: Už niekoľko týždňov som doňho nepridaval žiadne chemikálie. A čo bolo doň pridávané predtým?
Zdravím akvaristov. Mám na záhrade bazén ktorý som sa rozhodol vypustiť. Už niekoľko týždňov som doňho nepridaval žiadne chemikálie. Je v ňom pôvodná vodovodna voda asi tak 3 týždne odstata, zmiešaná s dazdovou vodou. Parametre má takmer zhodné s vodou čo mám v akvariach (pH=7.5 kH=6 GH=8 NO3=10mg/l NO2=0). Na meranie ostatných látok nemám testy.
Zijem v Holandsku.Za normálnych okolností používam vstupnú vodu z vodovodu do ktorej pridávam Tetra AquaSafe, pretože neviem jej zloženie.
Myslite že by som mohol použiť tu vodu z bazéna? Je to škoda len tak vyliať 4000l vody ak by som ju ešte mohol využiť.
Asi bych udělal trochu kompromis v té výměně vody. Vytrhat většinu rostlin v akváriu a znovu zasadit tak to nepovažuji za nějaký velký problém abych potom měl každý den měnit vodu. To dělám dost často a stačí mě výměna jednou za týden. Otázka je o jaké rostliny jde a v jaké jsou kondici. Pokud bych ale sáhl na dno tak to už bych vodu měnil. Jde o to jestli každý den. Já osobně při výměně dna měnil vodu obden první týden a ten další už jen v jednou uprostřed týdne.

Ale vraťme se k původnímu dotazu:
catfish napsal: Mám dotaz: aký má význam meniť v zabehnutej nádrži 1/3 vody denne po dobu 1 týždňa?
Na tohle se nedá jinak než obecně odpovědět to co jsem odpověděl: tedy že pokud se nejedná o řešení mimořádnosti, tak to smysl nemá.
A když řeším mimořádnost a neznám parametry vstupní vody (ono dokud k průšvihu nedojde tak se o ně stejně nikdo nezajímá) tak co budu dělat? Buď začnu hledat ty parametry jestli výměny neublíží a ze zkušenosti vím že dobrat se aspoň k základním parametrům může trvat i několik dní. Nebo začnu měnit vodu, protože než se k těm parametrům dostanu tak mě obyvatelstvo může vychcípat a já ho tak mám šance zachránit. A když budou parametry takové že ublíží tak stejně než bych to zjistil budou v pánu ...
Ano nakombinoval jsem nejhorší možný scénář, ale ať se zamyslí každý sám nad sebou a jen sobě popravdě odpoví jestli se zajímal o parametry své vstupní vody dřív než nastal problém a jak dlouho mu pak trvalo než se k parametrům dostal. Mě osobně se právě takový scénář nakombinoval a k parametrům vody jsem se dostal až za 3 týdny (tak vstřícné správce vodovodu máme).
lhajek napsal: Tohle si podle mě uvědomuje každý z nás co jsme tu výměnu vody obhajovali.
Tím bych si nebyl tak jistý. Výrok "každé akvárium je individuální" je sice zprofanovaný, ale to neznamená, že není pravdivý. Takže když někdo položí nějaký dotaz, měly by nás v první řadě zajímat nejprve podmínky v jeho akváriu, parametry používané vody apod., než začneme dávat obecné odpovědi typu "měň často vodu". Takže odpověď kvalifikovaná a zcela konkrétní být může (né že né), ale měla by vycházet z reálných podmínek daného akvária. Jinak můžete tazateli vaší dobře myšlenou radou klidně uškodit.
MĚNIT je pořád ve VĚTŠINĚ případů MENŠÍ zlo než neměnit.
To sice může být nakrásně pravda, ale pokud tazatel zrovna do této "většiny" nepatří, tak jste mu právě poradil špatně. A to, že ve většině ostatních akvárií to může fungovat, mu v jeho konkrétním případě rozhodně nijak nepomůže.
Tohle si podle mě uvědomuje každý z nás co jsme tu výměnu vody obhajovali, ale MĚNIT je pořád ve VĚTŠINĚ případů MENŠÍ zlo než neměnit.
Kdyby se to takto bralo, tak zde nemůže být nikdy jiná odpověď na drtivou většinu dotazů stran údržby, než že každé akvárium je individuální a že si to dotyčný musí odzkoušet sám na svém akváriu se svou vodou a daných parametrech atd.
3 18.08.2015 10:00 Marcel G – Výměny vody
Myslím si, že když uvažujeme o výměnách vody, měli bychom brát ohled především na její složení a jeho vliv na obyvatele akvária. Ne všechny zdroje vody jsou s ohledem na zdraví rostlin či živočichů zcela v pořádku. Některé zdroje vody mohou obsahovat zvýšené množství toxických látek (např. měď, zinek apod.). Například norma pro obsah mědi v pitné vodě je tuším 1 mg/l. Pro některé ryby ale může být toxických i 0,02 mg/l Cu (= 50x nižší množství). U nás v Lysé zase někdy překračuje obsah dusičnanů v pitné vodě i 70 mg/l, což rozhodně není pro většinu akvarijních živočichů ideální. Takže i když může být naše voda stále (víceméně) "pitná", pro některé ryby už může být v některých parametrech vyloženě toxická (nebo škodlivá). Z tohoto důvodu není podle mě správné paušálně výměnu vody obhajovat jako "za každých okolností prospěšnou". Výměnou vody se navíc může z akvária odstranit i řada žádoucích látek (např. rozpuštěné látky na bázi organického uhlíku => huminové kyseliny, které na sebe dokáží velmi účinně vázat některé toxické látky a chránit tak rostliny a živočichy před jejich toxicitou). Hodně tedy bude záležet na parametrech vyměňované vody. V případě, že jsou tyto parametry v pořádku pro daný druh rostlin a živočichů, tak mohou být časté výměny vody spíše prospěšné (obzvláště pokud se v akváriu hromadí nějaké problematické látky => dusičnany dusitany, amoniak, těžké kovy). V případě, že v pořádku nebudou, budou častější výměny spíše na škodu.
catfish napsal: Vyvetranie nádrže? Tak to si ma pobavil. Ale konkrétne tento človek sa nepotýka s problémami v nádrži, nepotrebuje suplovať nitrifikačný proces, on len presadzuje rastliny! Prečo by mal preboha meniť týžden, den čo den 1/3 vody? príde mi to choré. Ved on tam rovnováhu má a týmto brutálnym zásahom si pokazí všetko, čo tam roky budoval. Fakt odborná rada, pán redaktor!
Tak v případě přesazovaní rostlin jsou ty výměny oprávněné. Ze dna se může uvolnit řada látek, které nejsou pro živočichy úplně v pořádku a mohou spustit i řasy. Takže v tomto případě jsou ty výměny na místě.
Příště by to chtělo dotaz položit konkrétněji na dané akvárium, tedy jestli jsou denní výměny vody na místě po přesazovaní rostlin (=hrabání se ve dně) v akváriu s terčovci a pochybuji že by jsi dostal jinou odpověď než že je to v pořádku.
Neni to pravda,muzes mit akvarium i bez zivocichu a budes klidne menit 50% vody tydne,napriklad rostlinne akva a hnojeni EI metodou.

pavelbartek napsal: afc1886 napsal: Co je podle vás lepší?Častěji měnit méně vody,nebo méně často víc vody.Dík
Kolik a jak často, to je různé případ od případu podle objemu nádrže, osádky, rostlin, filtrace, vstupní vodě, krmení, hnojení.... K tomu si musí každý akvarista u konkrétní nádrže dojít sám, proměřit se k tomu, vypozorovat to. Sice se všude uvádí 1/3, 1X za týden, ale mnohdy to nestačí, nebo naopak to je zbytečné.... Dle mě na to takto odpovědět nelze
Pokud 1/3 za týden nestačí, tak je přeživočichované akvárko.
Čistě výměnou vody rovnováhu moc nerozháziš, pokud to bude stejný zdroj vody (klidně i te řád) a né moc velký rozdíl teplot. Téměř všechny bakterie žijí na dně a ve filtrech. Po rozvrtáni dna pro přesazování jsou ty častější výměny vody vhodné. Osobně jsem takové velké výměny už dělal několikrát a akvárium to bez problémů "ustalo" většinou výtěrem některých ryb

Při použití vhodné vstupní vody ke změně chemizmu vody nedojde. Nehledě k tomu jsem si hodnoty hlídal a kromě poklesu NO3 jsem žádné výkyvy nezaznamenal. Pokud se hrabu v nádrži více než je běžné je mnohem lepší dostatek čerstvé kvalitní vstupní vody než riskovat rozkolísání staré. Je to mnou a nejen mnou léty prověřený postup. A co taková průtočná akvária?
catfish napsal: Dakujem, ale nežijem v omyle. Aké výkyvy N látek? Za 24 hodín? No, dosť výrazne! I keď nejde o bežné akvárium - v mojej prerybnenej chovnej rozplávačke, pokiaľ dám veľa krmiva (bežne dávam 10 tabliet) nerozvážne večer (už to nerobím), tak na druhý deň mám dusitanový poplach i napriek zabehnutým filtrom. Asi 2 razy som nameral hodnoty, pri ktorých by mala byť apokalypsa, ale vďaka veľmi tvrdej vode a pridávaniu soli ancíkovia "len" dychčali.
Dusitany, těch bych se obával a to není otázka 24 ale klidně několika hodin a vtip je v tom, že když za těch 24 hodin budeš měřit, nenaměříš nic, už je vše tzv. v richtiku, ale pobyt ryb ve zhoršeným prostředí na nich může zanechat neblahý stopy. Až budeš u nějakýho chovatele, třeba těch placek, tak se schválně zeptej, kolik vody a jak často jim mění a možná budeš překvapen.

Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 42063x