Výměna vody
Určitě,tohle bych teda neriskoval...
Tak pohľadať inú
No ... to se na stěnách kotle usazuje, takže bych řekl, že to má mít vliv záporný.
Co vodu tvrdí v kotli, to opravdu nevím, zjišťovat to nebudu.
Ono taky bude zaviset na druhu ryb v nadrzi. Ja kdyz nepouzivam nejakou "zazracnou vodicku" pri vymene vody z vodovodniho radu, tak maji halancici tendenci nadrz velkymi skoky opustit, zatimco neonkam, pancernickum, otikum.... to na prvni pohled vubec nevadi. Jde jen o to, jestli jim to opravdu nevadi, nebo jen nemaji od prirody vrozeny pud opoustet skoky prostredi, ktere jim nevyhovuje (na rozdil od halanciku).
Zajímavé - co tvrdí vodu v tom kotli?
Jinak je to asi místo od místa. Mě v paneláku rozhodně voda chlórem nesmrdí. A vodu měním přímo z kohoutku, namixovanou s teplou aby to nebyla taková rána. Ale napouštím to relativně hodně pomalu (zvlášť do minička) a na několikrát, ne jedno velké šplouchnutí.
Mimochodem dokud jsem v mini měnil vodu odstátou v kýblu (čistém, na nic jiného nepoužívaném, českém, žádná čína), umíraly mi rasborky. Možná náhoda, možná jiný důvod - ale od té doby, co to nedělám už vrahem nejsem.
Taky jsem kdysi lila do AQ vodu bez odstátí, ale bylo vidět, že to rybám nesvědčí, když vodu nechám pár hodin odstát, je to určitě lepší. Nemusí to být 24 hodin, stačí půl dne, i méně. Ta změna je vidět i na rybách. Jinak i prudce natočená voda dost smrdí chlórem, navíc teplá voda z kohoutku je ještě tvrdší než studená, to jsem si přeměřila (v činžáku je centrální kotel na plyn), takže já zase nevidím důvod, proč bych měla chorovanou vodu lít přímo do AQ. Ty ryby to vydrží, ale možná, kdyby uměly mluvit, třeba bychom za vodu z kohoutku dostali pěkný sprdunk. A na těch pár litrů tahat hadici, to fakt ne. Napustit 40l vody a nechat odstát problém určitě není, není to zase takový objem, aby to bylo nějak moc náročné.
co se týče vody, tak si myslím, že pokud se nedělá obrovská výměna vody, jde to i bez odstání
já nalévám 200L přes hadici a jen si reguluji teplotu a nedávám žádné přípravky.
Ale pod akva mám také schované záložní kýble s výkem 30L které byly od bílé barvy na dřevěné metry vodou ředitelné, normálně se vymyly, kýble jsou otevřené a nez problémů fungují. Takže pokud se v té chemii někdo moc nevyzná je nejspíš lepší se vyhnout kontaminovaným nádobám, které dokážou pobít celé akva...
Abych pravdu řekla, tak bych kanystr od chemikálií nepoužila. Nejsem sice chemik, ale jestli plast přijímá pachy, tak by mohl přijímat i tu chemikálii, která v něm byla. A abych riskovala, že se mi z takového kanystru do vody něco vylouhuje a já to naliju do AQ, to raději ne, byť by se mi sebevíc ten kanystr hodil. A vzhledem k tomu, že měním jak kdy 30-40l a musím kvůli údržbě lézt na židli, tak používám kanystry od destilky 5l, petky od sirupu 3l a něco málo doplním petkami 2l. Takže když už, tak volím plast od potravin, ale od chemikálie neee.
no z té první je cítit něco jako líh, technický benzín nebo možná... na to tyhle babičiny recepty budou krátké si myslim...
Na vyčuchnutí funguje, když necháš po předchozím vymytí nádobu někde bokem dlouho vyvětrat (nezašroubuješ víčko). To chce ale trpělivost a dost času. Opakovaným vymýváním vyčuchnutí nedocílíš. Taky jsem přišla na to, že víčko vydrží smrdět déle než nádoba, takže to víčko po zašroubování opět tu vyčichlou nádobu zasmradí.
EDIT: A ještě malá rada, jak využít sodu+ocet. Vzhledem k tomu, že spolu silně reagují, tak je možné s octem a sodou čistit i odpad (ocet je dobré ohřát).
Ale ja nehovorím o vode, ale o plastových nádobách v ktorých plánujeme trebars nosiť vodu do akvária, naozaj nechápem o čo vám ide. Poznáte tie mini plastové nádobky v ktorých sa teraz predáva ten prací gel? Tak tie zneutralizujem octovosodným roztokom a potom používam na prenos rybičiek. Používam jednorázovo, aby som sa s tým nemusel ťahať späť, odovzdám ryby, nádobky zahodím do triedeného odpadu a s prázdnými rukami cestujem späť
Ja som tu chcel poradiť metódu, ktorú používam a ktorá ma nesklamala. Na chemické vzorce a vysvetlivky, na to ja nie som. Stačí už?
Octan sodný i alkohol sú rozpustné vo vode, takže sa vypláchnu. Druhá vec je, že plasty dokážu dlho zachovať pachy (vidno napr. vo fľašiach z pracích prostriedkov), ale nemali by škodiť. Inak potom môže fľaša páchnuť po octe zase
To pořád neřeší zbytky alkoholu ve vodě, či octan sodný...
Alkohol je prilnavejší ako voda a plast je náchylný nasať vôňu, zápach, použijem mnou popísaný postup a zápach a všetky zbytky usadené na stenách sú preč. Ja to neviem ináč popísať
No a na to je dobrá tá neutralizácia
Přidám svou zkušenost. Byl jsem začátkem února v palírně pro kořku a jako nejspolehlivější nádobu pro převoz jsem uznal kanystr, se kterým jezdím pro vodu do akvárka. I když jsem ho vypláchl, voda se v něm zakalila. Zjistil jsem to až při lití do akvárka. Zbytek jsem odlil do karafy a zákal tam fakt byl a chuťově byla jiná. Nicméně ryby i kytky to přežily. Uvidím co to udělá příště.
V tom případě bych to dál neřešil a tu nádobu klidně používal. Ten zápach z medoviny nemá jak škodit a dostane se z toho jen časem.
Ja o koze vy o voze
Ja som odpovedal na dotaz od "Pítik", ktorý napísal toto
našel jsem si nádobu ve které byla asi 4 roky medovina. vyplachoval jsem to několikrát i jarem, nechával odstát s horkou vodou, znovu vyplachoval, čistil kartáčem, ale pořád je to cítit. nemáte na to někdo recept prosím?
No a mal som na mysli neutralizáciu obsahu v nádobe v ktorej bola "jar", "pur", medovina.............
a nadoba je plastova
to jsem nenapsal to je pravda. mam 60 L akva vymenuji vzdy 20 litru. nechavam vodu z kohoutku vzdy den odstat. a na cast tohoto objemu hodlam pouzivat tuto 5 litrovou nadobu jako jednu ze tri
Pořád jste nenapsal k čemu jí chcete. Jestli jen na výměnu vody a jestli vám vadí jen ten zápach od medoviny. Nemyslím si, že by případné stopové množství, které je na stěnách nějaké nádoby (plastové?), něčemu mělo vadit. Pokud to chcete +- dezinfikované, tak použijte nějaké to savo.
priznam se ze v chemii moc sbehlej nejsem. opravte me jestli se pletu, porad jeste nemam moc zkusenosti. potrebuju zneskodnit to co je v te nadobe aby voda co tam necham odstat nebyla kontaminovana a aby ta nadoba byla sterilni
Jak souvisí neutralizace a dezinfekce? Ten postup, který aplikujete, tak má udělat co? Zabránit růstu plísní? To je pro spoustu ryb a krevet docela důležitý zdroj potravy a nemyslím si, že by bylo pro akvarijní prostředí zdravé, aby plavaly v konzervantu. Krom toho pak ani nemůžete použit vztah mezi "alkalitou" a pH na odhad množství CO2.
nebo ma nekdo jiny nazor? moc to nesumi. ale verim tomu...
musim se přiznat že cézarova rada sa mi páčí najvjac, páč je taková kutilská a to já mám nejradši. Ave Cézar
Ja už roky mám jednu metódu a dezinfiujem, či skôr neutralizujem úplne všetko čo sa týka akvária.
Je to jednoduché polievková lyžica jedlej sódy na 5L vody, ropustiť a potom pridať 1dcl octa. Pošumí, nechať odstáť 24hod a máte to neutralizované.
Ak savo, tak samozrejme nech sa páči
V každé drogišce. Je to jedno z prvních sav co dělali a je na něm nápis, že je i na studny a pitnou vodu. Pak už se drž jen návodu co na něm je napsán.
tak jediný savo co doma zatim ted mam je na plísně, tak ho zkusim sehnat
0 18.02.2014 11:10 amrtin Savo to vyčistí a pak se jednoduše vypláchne.V tom neni problém,akorát použij savo na studny(pro pitnou vodu,s červeným uzávěrem).
Nechápu?!
Pokud nebude mít s čím reagovat, tak za hodně velkou chvilku..
Savo ti po chvilce z vody vyprchá.
no já nevím. je to velká plastová láhev. ze sava mam větší strach než z medoviny
Nechte to být. Vždyť to ničemu nevadí..
Medovina?No tak to budeš mít veselý rybičky!
Vem to savem
čusik, našel jsem si nádobu ve které byla asi 4 roky medovina. vyplachoval jsem to několikrát i jarem, nechával odstát s horkou vodou, znovu vyplachoval, čistil kartáčem, ale pořád je to cítit. nemáte na to někdo recept prosím?
Starší reakce
V běžném akváriu ano, odchovna změnila situaci...
Ať se daří nejen rybám...
Nebo kouknout do prezentace,ale to už bychom asi chtěli moc smich
Máš samozřejmě pravdu, ale kdo má čuchat, že se bavíš zrovna o té a té prezentaci, to jsi taky nenapsal (to by ti druzí chtěli moc
)... Navíc, sám mám další akvária a odchovny, na které prezentaci udělanou nemám, takže proč bys to nemohl mít taky tak...
Edit: vědět, že je to odchovna, tak to nevyvolá ty reakce, tam je častá údržba žádoucí a běžná...
Nebo kouknout do prezentace,ale to už bychom asi chtěli moc
Aháá, tak to jsi měl napsat že stahuješ bordel ze dna a měníš a bylo to jasný.
Ale zase spousta lidí musela mysleť.
Romane mám nádrž bez dna.
Pokud tam neleješ žumpu, tak bych se nebál a několik rostlin, třeba echináčů můžeš zasadit do květináčů a provozovat to tak beze strachu o všší NO3 a když budeš tu vodu měnit denně, tak to bude šlapat.
Vyzkouším to,ale nebudou se zvedat při správně fungující filtraci NO3?Ber v potaz,že jich je 40ks 5 až 8cm velkých ve třístovce.Tady není prostor pro dohady,zadrbu a jsem bez ryb.
Aha, tady je jádro pudla, on odchovává, ne že pouze chová, jak psal a já pochopil...
Pořiď si nádrž bez dna a bude stačit jenom ta výměna a to jednou denně.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x