Výměna vody
Jedou týdně 1/3 vody v nádrži. Nejpohodlnější je napustit vodu o požadované teplotě přímo z vodovodu a tu pak dát rovnou do nádrže.
Vymenim klidne tretinu vody v akvarku za vodovodni chlorovanou, bezne to delam, a problemy nejsou. Jednou jsem mel podezreni, ze voda neni O.K., ale nebylo to vodou, zatah jsem si do akvaria nakazu.
Jestli se toho bojis, vymen v sobotu 2 kbeliky a v nedeli zase 2, rozlozis tim vymenu vody na dva dny a pak uz Te nemusi obsah chloru trapit vubec.
Týdně měnit 30% objemu akvária. Odstávat vodu netřeba, stačí jí pouze teplotně sladit s vodou v akva, takže bych se tím vůbec netrápil.
0 13.04.2011 16:44 Zénais [4] - Labyrintky Ahoj, potřebuju se s váma poradit.;)
Chystám se částečně vyměnit vodu, mám 130l akvárium: 4 čichavci, 13neonek(kdyžtak se podívejte na profil, uvidíte i počet rostlin).
Vždycky jsem buď vodu nenechávala odstát vůbec a nebo(v poslední době) ve vaně. Jenže se mi už asi třikrát stalo, že mi tu vodu rodinní příslušníci vypustili těsně před tím, než jsem se rozhodla k vypuštění.
Sehnala jsem si teda dva "kanystry" po 20litrech, s takovým tím malým kruhovým otvorem nahoře. Taťka je ale předtím prý vyčistil savem(netuším kolik tam toho dal, ale není to z toho nějak moc cítit). Vím, že by se savo mělo rozložit/odpařit, tak jsem tam nalila vodu a už tam je druhý den.
→ Můj dotaz tedy zní: jsou vhodné kanystry na odstávání vody? - mám totiž strach, že kvůli tomu poměrně malému otvoru ne.
a že se právě kvůli tomu tam ty zbytky sava budou držet. Nevím teď co mám dělat.
→ A ještě jedna otázka: jak často a kolik vody byste mi doporučili vyměňovat?
Díky moc.
Starší reakce
Tak to nebude nutný. Tu vodu měň obden těch 30%, nebo klidně i denně, to uvidíš podle těch hodnot NO2(musí být neměřitelný). Filtry nech běhat nonstop a tak tři měsíce na ně nesahej a drž se tím co jsem již psal a stále opakuju, že čistit filtr je dobrý až v době kdy se viditelně snižuje jeho výkon. Tahle situace se dá zvládnout spolehlivě tou výměnou vody, kterou se bude suplovat ta činnost těch nitrifikačních bakterií. Nekrm vůbec, klidně týden, do akvárka nic nelej, žádný hnojení ani zázračný vodičky a uvidíš, že to bude v pohodě. Ber to jako poučení z krizovýho vývoje.
ale ono to praní bylo cca rok bez problémů.
Tedˇ mi dochází souvislosti a že jsem to pokazil celé sám. Je to měsíc co jsem udělal celkovou údržbu akvárka (vypuštění až co to jde, přitom pročištění dna a následné napuštění) v tu chvilku jsem zničil z velkého bakterie ve filtrech ikydž jsem je nepral. Tedˇjsem bezmyšlenkovitě (stereotypně) filtry vypral a zničil tak to co tam začlo narústat.
Asi bych měl jít zapálit svíčku do kostela a pomodlit se.
O.K. zítra koupím testy a změřím. Dnes jsem pro jistotu nekrmil.
rada s čeřením hladiny je dobrá, ale třeba mě neúčinkovala. Já mám nyní filtr ztlumený tak, že se mi hladina nehýbe vůbec, a přesto jsem se jí zbavila: při každé výměně vody jak klesá hladina tak se mastný povlak nalepí na boční skla - z těch ho setřete papírovou utěrkou po celém obvodu, takhle to stačí udělat několikrát a mastnosta je v čudu. Pak už jen musíte dbát na to, abyste do akvária zasahoval jenom čerstvě umytýma rukama (mě to chvíli trvalo než jsem se to naučila).
Jak jsem už psal, filtr je dobrý čistit až v době kdy se jeho výkon viditelně snižuje. Tímto postupem co aplikuješ ty si zbytečně likviduješ nitrifikační bakterie, který napomáhají odbourávání škodlivých N látek z vody, takže ten test hlavně na NO2 je docela záhodnu udělat.
Nebude lepší prát je "na střídačku"?
A jak píše Romant - až je to potřeba?
Ano v oblasti žaber. Filtry peru v akva vodě a tak jsem myslel, že to není na škodu. Hladina je čeřena +/- a ještě je bubláno cca 30 cm flexi bublátorem nebo jak se to jmenuje
Jako základ bych udělal testy na NO2 a NO3 + min.30% výměnu vody
Na slepou hladinu je nejlepší mít vývod vody z filtru nastavenej tak, aby se hladina lehce čeřila a tím se ten povlak rozrušuje.
Jestli se rybky otírají v oblasti žáber, mohlo by to mít souvislost s tím praním filtrů - nárůst NO2(?).
Takže se mi rozjíždí nějaká nemoc?
Ještě mě dnes překvapila mastná (slepá) hladina.
Obě dvě varianty jsou možný, ale ten objem akvárka je velmi slušnej na to aby si s úhynem jedný rybky poradil. Jenom poznámka k té zvýšené hygieně filtrů. Proč jsou praný jednou za měsíc? Na filtr je dobrý tzv. nesahat až do doby, než se viditelně snižuje jeho výkon.
To samozřejmě dělám každý týden. Jednou měsíčně peru filtry. Spíše mě zajímá jestli vyměnit několik dní za sebou část vody, nebo větší část jednorázově.
Akárko má 375 čistého,
Docela dobrý jak pro ryby, tak pro kytky je měnit 30% objemu akva jednou týdně.
EDIT: Pokud je to akvárko normálně udržovaný, tak ho jedna mrtvá rybka menůže rozházet. Jak je to akva velký?
Dobrý večer,
jak častou výměnu vody doporučujete nebo jak razantní po úmrtí rybky, která byla v akvárku od pondělí (to jsem jí přestal vídat, ale doufal jsem, že je skrytá a nabírá sílu. Byla dost šikanovaná takže to snad nebylo nemocí). Dnes ryby nic jiného nedělaly něž se otíraly, takže jsem provedl mimořádnou výměnu vody a rozebral skalky, abych našel tu rybku, neb jsem tušil, že je zle. Mám vyprat filtry ikdyž bylo provedeno v pátek?
Jinak otírání ryb již pozoruji pár dní.
Děkuji Sázavan
Starší reakce
0 21.02.2011 23:51 GP – Re: hajnalka
nedavno se rozebiralo ovlivneni testu duscnany v destilce, tipnul bych to na tuto moznost. schvalne bych provedl test te destilky...
250?
si niekto dela srandu
...a nie 50% denne...ako pise Designer -ale 100
Pravdu dis. A jeste ke vsemu hajnalka pise PO vymene ...
(edit - jo ted to ctu poradne. On pise po vymene stejne jako pred. Tak to je neco spatne, to samozrejem mozne neni, spatne meri.)
Pokud ma vstupni voda 25mg/l NO3 a voda v akvariu 250mg/l NO3, pak se deje neco sileneho. Menil bych vodu, klidne 50% denne, a pokusil se zjistit pricinu, co ze se to tam probuh rozklada? Pokud bych ji nezjistil, menil bych vodu stale, i 50mg/l by mne trapilo. Vzdyt 250mg/l, to uz neni voda, to je tekute hnojivo!
Tak pokud je tam skutečně těch 250mg/l, tak to už je pořádná koňská dávka. Nasadil bych nějakýho řrouta dusíku v podobě rostlin.
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta
a ostatní toho druhu. Ale zamyslel bych se nad příčinou tak vysokých dusičnanů. Kolik je tam rybek a jakých? jak často je prováděna údržba akva? odkalování, výměna vody atd.
0 21.02.2011 18:04 hajnalka – 250mg/liter NO3
mam 250mg/liter NO3 v 80litrovom (neviem sa zbavit rias)
V 10litrovom akvarku pre male ryby tiez 250mg/liter ale nikdy tam neboli riasy.
Dnes som vymenil cca 70% vody v 80litrovom akvarku(Viem ze sa nema 70%)a test NO3 je stale rovnaky!!! Ide o test Sera quick test Skusim este test pitnej vody: PH 7.6,KH 10d,GH 16d,NO2 0mg/l NO3 25mg/l
Nie som laborant takze neviem ci je to na pitnu vodu vela, len nechapem preco po vymene vody v akva 70% stav NO3 je tak vysoky.Mam externy filter+Sera siporax + 5W UV
neuveritelme,proti zakonum prirody...parmicky,zivorodky apod maji pomerne agresivni exkrementy,proto je nutne vodu menit casteji,nez napr teter,neonek.a jeste pri nedostatku rostlin si nedokazu predstavit,jak ty ryby prezivaji...vzduchovani nema s filtraci nic spolecneho
moje chyba...máš recht
voda byse měnit měla. díky za opravu
Záleží na velikosti akvária a na hustotě osázení rostlinami...Pokud nechceš odkalovat, dej si tam hodně rostlin a minimum ryb...potom není co řešit, jen doléváš vodu...Jinak si pořiď odkalovací zvon a občas(zase toto se posuzuje podle množství ryb)odkal, jen tam, kam se dostaneš...určitě nezajíždej příliš hluboko do substrátu v blízkosti rostlin a pravidelně vyměňuj vodu...každý týden 1/3...to je tak do základu...časem vypozoruješ sám, jak to tvému akva vyhovuje...hodně zdaru
U opravdu dobře založené a prorostlé nádrže s rozumnou osádkou a nepřekrmovanou není třeba odkalovat téměř vůbec. Pokud to už z nějakého důvodu je třeba z vlastní zkušenosti mohu doporučit odkalovač Hagen Easy Clean regular vhodné velikosti.
tutově se ozve...
neříkám, že zbytečná
přesto měním až po zaběhnutí a před vpuštěním osazenstva.
Na to panují různé názory. Já osobně preferuji výměnu 30% vody každé tři dny až do nulových hodnot NO2, tedy cca tři týdny. Pak týdně. To vše za předpokladu plně zřízené nádrže tedy dno, rostliny, veškerá technika, ale bez ryb. První "zajížděcí" rybky bych nasadil tak po týdnu od založení. Tutově se ozve i nějaký oponent s názorem, že bez ryb je výměna vody zbytečná, ale mně to takto funguje skvěle.
Ahojte,
Dnes som založil akvárium od základu. CHcel by som sa opýtať kedy začať meniť vodu pravidelne ked tam ešte nemám žiadne ryby? Či po týždni ako ked sú tam ryby? Alebo treba nehať nejak dhšie zabiehať akva, bez výmeny vody? Mám tam akurát len také malé slimáky
Starší reakce
Co to je proti 10 kg echinodorů, ostatní kytky nepočítaje?!
1 23.01.2011 10:12 Usine – Re: Sid
Asi by jsi se divil 11 dospívajících skalár je už pořádná porce.
Přesně, jak píše Haimdol - ty tomu nemůžeš rozumět, Václave.
Každý nemá akvárko přecpané kytkami, a abys v něm rybky hledal...!
To co popisujete vy Václave se týká jen malého procenta nádrží které nejsou přerybněné, jsou bohatě zarostlé a mají velkoobjemový filtr. Pak to funguje přesně jak popisujete. Jenže bohužel většina akvaristů má nádrže s větším počtem ryb a průměrně nebo málo zarostlé a s malým objemem filtru no a tam je současné odkalení a čištění filtru rizikový faktor.
1 22.01.2011 23:23 Usine – Re: romant
Já tomu pořád nerozumím. Co to tu vykládáte. Čistím filtr, až když je ucpaný. U mě jsou to měsíce, protože odkaluji 1 x za 14 dní. Tak nevím proč bych ho v té odkalené vodě nemohl vymáchat. To spíše filtru pomůže než uškodí.
Zdědil jsem od svého otce a ten to podědil od velmi letitého akvaristy následující radu: "Když rejpáš do dna a odkaluješ, tak při tom nečisti filtr a naopak".
A tato věta velmi koresponduje s tím Vaším konstatováním.
Akvaristice zdar a selskýmu rozumu zvlášť.
Tak to jo!
To jsem vás prve špatně pochopil!
Vyčištění filtru nebo vyčištění filtru + výměna části vody vyjde zhruba nastejno.
No to samozřejmě. Jakýkoli zásah do filtru je narušením biologické rovnováhy. Já měl spíše na mysli to, že vzhledem k tomu že nitrifikační bakterie žijí v nádrži přisedle a jen ve velmi omezené míře ve vodním sloupci nebude výrazný rozdíl v narušení rovnováhy když pouze vyčistíme filtr a když provedeme prostou výměnu vody a vyčistíme filtr.
U přerybněných nádrží, (jakých je mezi "běžnými akvaristy" nemálo
), může vyřazení nitrifikačních bakterií ve filtru přinést problém, přestože do dna nezavrtáte.
Tím samozřejmě neodmítám, že významná část nitrifikace probíhá mimo filtr, především pak v substrátu. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než se případný "deficit" NB srovná...
Doporučuji malý test: zkuste v takové nádrži (věřím, že mi rozumíte, jakou nádrž mám na mysli
) poměřit po důkladném vyčištění filtru NHx.
Současné proprání filtračních hmot a pouhé výměny vody v dobře zaběhlé nádrži nitrifikaci nijak významně nenaruší. Jiná věc je pokud se současně čistí filtrační hmota a provede se hlubší odkalení nádrže. V tomto případě se nitrifikační proces může výrazně narušit.
Někdy - podle podmínek - to může rozhodit nitrifikaci.
0 22.01.2011 18:13 Usine – Re: ustavprochore
Co je na tom špatného?
Přidat reakci
1 ...... [32] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x