Výměna vody
Jinými slovy řečeno vžitou terminologií "pro kalamitní situace".
Roman už to napsal. Samozřejmě přípravek se ti doma neztratí a lze ho mít připravený pro případ že se z nějakého důvodu zhorší kvalita vody.
Po zaběhnutí nic, jenom výměnu vody, bakterií bude dost i bez podpory.
ok diky! a pak po zabehnuti taky jednou tydne nebo pak mensi davku?na to obalu nic podrobne nepisou jak sam vis..coz je skoda
Než se nádrž pořádně zaběhne (cca jeden měsíc) můžeš dávat jednou týdně dávku pro celou nádrž, to je pro 54 litrů přibližně 15 až 20 ml. Alespoň mně se to osvědčilo. To vše při zachování častých výměn vody. Ten přípravek je více méně doplněk pro urychlení osídlení bakteriemi.
aaahaaa tak ze Easy life preci jen nekdo pouziva
mne trapi totiz jedna otazka...tady pisou ze se poprve ma dat normal mnozstvi a pri vymene vody to rozpocitat..ale jak kdyz ted na zacatku tak casto menim?to tam mam dat pokazde???..3x 10L menim -54L akvo??...
Já už to u některých dohledových dělám cca rok. S výrobky této firmy jsem nadmíru spokojen.
Jsem načatej, asi mě zlomíš a prubnu to u nějakýho dohledovýho akvária.
Tak nějak. Já při zakládání používám kombinaci Easy Start, což je násada bakterií a Easy Life. Můžu říct, že to opravdu funguje.
Aha, takže je to jakoby rozdělený a specializovaný přípravek. Takže kombinace Nitrivecu a Easy life je dobrou volbou, je to něco jako když se použije eSHa exit, tak je dobrý(možný) použít i eSHa 2000.
Edit: Ty eSHy jsem použil jako příklad, to s filtrací a bakteriema nemá co společnýho, aby si to někdo mylně nevykládal a nešel to použít místo toho Nitrivecu.
Jen pro upřesnění. Easy Life tekuté filtrační médium neobsahuje žádné nitrifikační bakterie, ale je to směs přírodních enzymů, nějakých koloidů a, jak jsi už uvedl, mletých zeolitů. Tím pádem nenahrazuje Sera bioNitrivec a podobné přípravky, ale skvěle je doplňuje. Navíc velmi dobře pomáhá při kalamitních situacích.
www.easylife.nl/… Nic, jenom vodu, žádný jiný podpory.
jj o tom jsem uz taky neco cetl....jako pokud tam mas rasy?......jinak nic?anii ty pripravky na vodu atd?
To jsou startovací bakterie, podpora jejich tvorby a pokud tím Easy life myslíš ten tekutej filtr, tak jsou ty oba přípravky podobný, ale řekl bych že to Easy life bude o krapítek lepší, protože obsahuje ještě mletej zeolit, ale jist si nejsem, já používám když je třeba Nitrivec od sery.
0 31.08.2012 13:23 alda co je to ten biofiltr od Dajana?..je to jako to jako to Easy Life?...
Tak nepodlehni, je to lepší než potom slyšet o šikovných rybičkách co umí plavat i bříškem vzhůru.
Ok. Já už jsem se tím smířil (těžce), ale manželka a synek moc ne
.
Rozhodně zatím vydržet a s krunýřovcema jednopruhejma více než několik měsíců, až bude akvárium definitivně stabilní. Uvidíš že za několik dní bude to NO2 klesat a až bude blízko nule, tak teprve nějakou tu startovací rybku a potom další postupně po skupinkách ne najednou, to by mohlo vyvolat krátkodobé zvýšení toho NO2 natolik, že by to rybky nemuseli ustát.
Na start jsem dal Biofiltr od Dajany a napuštěno mám týden. NO2 mám na 2mg/l takže s rybičkama ještě počkám. Chtěl jsem krunýřovce jednopruhé, ale podle atlasu jsou citlivější, a pancéřníčky drobné, které zase v KH nemají a musím s nima stejně počkat, aby nevyryli kytky z liaporu. Ještě mám v planu neonky a skaláry. Takže mi nezbývá než čekat..
Ne všechno NO2 bakterie ze začátku sežerou(stačí přetvořit na NO3), tak se tou výměnou dostává to co je nespotřebováno pryč z akvária. Takže měnit, není se čeho bát, jak již bylo přede mnou napsáno, bakterie jsou v drtivý většině jinde než ve vodě.
Tak činím a ještě krmím neviditelná zvířatka malou špetkou denně.
Pokud měníš pravidelně 20÷30% vody, tak výměnou nic nezkazíš. Bakterie jsou ve filtru a dně, do toho nezasahuj (neodkaluj a nečisti filtr) dokud je akvárium v záběhu.
Pokud nemám při záběhu v akváriu osádku, není častá výměna vody spíš na škodu? Já teda teď měním po čtyřech dnech 20% (víc kanystrů zatím nemám) a teď mi začal stoupat N02. Tak abych ho vyměnou zbytečně nitrifikačním bakteriím nebral.
Čím čerstvější akvárko, tak tím je dobrý měnit vodu častěji, klidně denně, či obden. Po měsíčním záběhu a umístění ryb, si akvárium začne tzv. více sedat, biologická rovnováha se upevní(bakterie se namnoží) a škodlivin již tolik nevzniká, jsou účinněji zpracovávány právě bakteriema, je potom už ta týdenní výměna 1/3 vody v akváriu dobrou zvyklostí.
0 30.08.2012 17:11 alda aaaha...tak to dekuju za vysvetleni....mam 60 akvarko tak ze bude asi stacit 2x tydne vymena 20L?nebo preci jen casteji nebo vice????......
chlebe napsal: ...Nalili jsme tam vodu ale z jednoho důvodu jsem ji zas musela v kýblích odnosit a akvárium vypustit... Znova jsme ho napouštěli.
Neznám situaci u Vás doma, co se týče vzdáleností a výškových rozdílů, ale ještě bych Vám doporučil pořídit pár metrů zahradní hadice a vypouštět např. do vany a napouštět z kohoutu...
Roman má pravdu. Nitrifikační bakterie žijí v nádrži přisedle, to znamená, že potřebují jakýkoli substrát. Ve vodním sloupci je jich opravdu minimální množství a častější výměny vody jim neublíží.
Ve vodě jich je velmi zanedbatelné množství(těch nitrifikačních bakterií), takže ani denní výměna vody jim neublíží. Smyslem intenzivních výměn vody je normalizovat nějaké kalamitní stavy, protože se tím z akvária dostávají pryč škodlivý látky(tedy pokud jich ve vstupní vodě není stejně), při zakládání akvária, při výměně dna, při výměně filtru kus za kus apod.
0 30.08.2012 13:16 alda aha.......prave ze vsude pisou ze se ma voda menit nanejvis jednou tydne protoze se jinak ty dobre bakterie nestaci mnozit atd.....tak nevim co na tom je pravda...vsude se clovek docte neco jineho.....
...ono je to stále nějaký kalnější...
Taky bych řekl, že je to tím počátečním "bojem". Chce to trpělivost.
(Vím, že zrovna vám to radit nemusím.
Stejně jako to, abyste nepodcenil "práci s vodou".
)
0 29.08.2012 21:42 chlebe Jééééé, děkuju za radu, já už měla strach, že ho budu muset opět vypustit a znova napustit
. Tak to jsem ráda, že se to snad zlepší
)
Mám teď jedno dohledový akvo, bylo založený před 5 dny, majitel je velmi pinktlich člověk a velmi důkladně všechno očistil, umyl, vydrhnul a desinfikoval a ono je to stále nějaký kalnější.
Nálevník to podle mě není, dneska jsem to viděl na vlastní oko, prostě si to vysvětluji tou "přehnanou" počáteční čistotou, nitrifikační bakterie nemají z čeho žít a jak píšete, vítězí prozatím ty jiný.
...ten zákal je při založení akvária normální ... ta ne zcela funkční nitrifikace, prostě tam ještě není tolik pozitivních bakterií, ale chce to vydržet...
Tak, tak. A navíc je v nově založeném akva kopa organismů, (včetně jiných druhů bakterií), které se zkoušejí prosadit, a teprve až to vzdají, projeví se to i na onom zákalu.
Ten zákal je při založení akvária normální, to je to o čem píšu, ta ne zcela funkční nitrifikace, prostě tam ještě není tolik pozitivních bakterií, ale chce to vydržet ono se to spraví. Pokud by to mělo trvat více jak týden, tak to bude zřejmě nálevník(možno mrknout na příslušný vlákno), tam je potom dobrý vodu neměnit a jenom silně vzduchovat, ale nechci předbíhat, je to čerstváček.
Edit: Vybavil jsem si tu nádrž. Rostliny, rostliny, rostliny, to jsou velmi dobří pomocníci při stabilizaci nádrže. Přidal bych hlavně nějaký rychleji rostoucí, stonkovky, prostě něco méně náročného.
Edit2: Maličko ty bakterie nakrm tím, že tam nasypeš špetku suchýho krmení, prostě co se mezi dva prsty vejde.
0 29.08.2012 20:58 chlebe Nikam nechceme spěchat, vždyť zatím je naplněné asi teprve asi 3dny, tak ještě minimálně týden dva chceme počkat.
Jinak se chci zeptat, přijde mi, že je voda šíleně zakalená. Nevíte čím to je?? A to mi čistička jede 24hodin denně... Jediné co tam mám je voda, rostlinky, šneci a ještě pár kamenů a kořen... viz.foto u mě na profilu
Já bych to řekl trošku jinak. Prozatím není(ne zcela funkční nitrifikace), ale když se to neuspěchá a bude měnit, tak to při postupným zarybňování O.K. bude.
To mě došlo.
Já jenom že jsem jednou tu situaci s flaškovým jarem zažil. Nově zakládaný akva, špatně vymytej belík a bublinky, takový ty obváčky na hladině. Za pár dní všechno jak má být, takže netřeba s tím panikařit. Zdůrazňuji, že šlo o nově zakládaný akvo bez živočichů.
Máš s tím jarem(v piksle) v akváriu nějakou osobní zkušenost?
To že tam byl JAR nevadí za předpokladu, že byl kýbl omytý čistou vodou (dobře omytý).
A už vobec to nevadí pokud v tom kýblu J.A.R.
Vodu jenom měnit, vypouštět to nebude třeba, ty šneci to jsou dobří předskokani, kdyby bylo něco špatně, oni půjdou na onen svět jako první. Nikam nespěchat a nechat akvárko takto ještě alespoň 14 dní a teprve potom začít pomalu zarybňovat, ne najednou všechny rybky a pořád měnit vodu, tím se nic neskazí, ba právě naopak, zvláště v začátku akvária. Po zaběhnutí a zyrabnění bych najel na standartní režim týdenní výměny alespoň 1/3 vody.
Pokud byl kýbl pořádně vypláchlý tak bych se jaru nebál.
0 29.08.2012 15:45 chlebe – sos, potřebuji radu
Nevím, zda to jsem tak úplně patří, ale mám otázku týkající se vody v akváriu. Jsem začátečnice a pořizujeme s přítelem new akvárium. Nalili jsme tam vodu ale z jednoho důvodu jsem ji zas musela v kýblích odnosit a akvárium vypustit... Znova jsme ho napouštěli.
Jenže dnes nám kamarád řekl, že to musíme opět vypustit, protože jsem to napouštěli v kýbli ve kterém už kdysi byl jar na nádobí (čistila jsem osmákům klec) . Myslíte, že to musím opravdu vypustit?? Je to skoro 200 litrové akvárium a potřetí už to fakt nedám, ke všemu když je to v jeden stejný týden... Rostlinám se zatím daří a šnekům také. Ryby jsme ještě nedávali... PROSÍM PORAĎTE!!!
Dobrá připomínka.
Jsem sám zvědav o jaký že to vlastně jde přípravek.
Easy Life je holandská firma, takže těžko říct který výrobek tazatel vlastně myslel. To je jako by napsal, že dávkuje Tetru
.
V čerstvým akváriu já doporučuji měnit vodu častěji než často a k tomu hnojení se Ti nevyjádřím, já hnojím tou výměnou vody.
1x týdně 1/2 vody, 2x týdně 1/3 první dva měsíce
0 29.08.2012 14:16 alda – vymena vody
ahoj.....mam 14 dni akvarko a mam tam EASY LIFE doporucene...jak casto a bych mnel vymenovat vodu a mam pokazde dat i to Easy?....dekuju!
Přidat reakci
1 ...... [24] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x