Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 16:01 Muž Tomiino [43] Re: romant
12 hodin musi stacit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:52 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Motáš se v tom jak veverka v bubnu, už to tady zaznělo bezpočetkrát. Nechat odstát v řádu hodin, čímž se voda i vytemperuje a máš po starostech, zda-li lít, či nelít. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:51 R Muž romant [27987] Re: amrtin
amrtin napsal: Aquasafe pravidelně používat nevadí(většině akvárií),ale je to pořád nějaká chemie.Mohl by jsi uvést nějaký příklad kdy, kde, komu by to mohlo vadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:49 Muž Tomiino [43]
Asi jo,ted sem nasel v globusu maji 46 l popelnici asi za 200 kc,tak ji poridim :-)nez furt nejakou chemii jestli ji tam neleju hodne nebo malo...kolik hod.tak staci ji nechat odstat????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:45 amrtin Re: Tomiino
Aquasafe pravidelně používat nevadí(většině akvárií),ale je to pořád nějaká chemie.Stejně je nejlepší pořídit si kýbl(dobrý je třeba od Primalexu a pod...) a vodu nechávat odstát alespoň pár hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:40 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Pravidelné používání aquasafe rozhodně nevadí, to by bylo proti smyslu využití tohoto přípravku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:27 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tomiino
Možná lehčí koupit nějakou nádobu v které to můžeš nechat odstát, nemusíš měnit celou část najednou, takže to nemusí bý extra velké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:23 Muž Tomiino [43]
Podle vseho co tady ctu je nejlepsi doplnovat vodu do akva odstatou bez zbytecnych chemii jako aquasafe.Kdyz ale zrovna nemam kde nechat odstat vodu,nevadi kdyz se aquasafe pouziva pravidelne,v malem doporucenem mnozstvi kazdy tyden?
Pravidelne doplnuju Torben,na 10 l kybl 2,5 ml...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 15:17 Muž Tomiino [43] Re: romant
Zrovna v Plzenske vode uz chloru moc neni :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 13:21 R Muž romant [27987] Re: ludvik
Tak určitě, ten chlór uvádím záměrně, jako nejdiskutovanějšího strašáka, čímž rozhodně jeho význam nechci podceňovat. Kdo má zájem, nechť si dohledá o jaký další plyny se může jednat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 13:12 Muž ludvik [1082] Re: romant
Obecně bych řekl: má to vliv na rychlejší uvolnění všech rozpuštěných plynů. Ať už je to cokoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 13:06 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Ta sprcha, působí jako rychlejší uvolňovatel možného obsaženého chlóru, jiný důvod to nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 13:04 Muž Tomiino [43] Re: Poweres
napoustenim vody do kyble pres sprchu,je rozdilne jako kdyz to napustim kohoutkem?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:33 R Muž romant [27987] Re: harryha
Přípravky obdobného typu nahrazuji odkalovací hadicí se zvonem a lidskou prací. :) Nicméně, stejně tak jako u jiných přípravků na úpravu vody si použití v různých situacích dovedu představit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:25 Muž harryha [100] – enzymové přípravek
Dobrý den máte někdo zkušenosti s tímto přípravkem?
www.baktoma.cz/…
díky
Harryha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:07 amrtin
Tím aquasafe nic nezkazíš,ale nesmí se to přehánět,přeci jen voda z vodovodu může obsahovat stopová množství těžkých kovů a hlavně je v ní chlór a ten rybám nesvědčí(a už vůbec ne krevetkám).Já ho v rozumné míře používám,i když (pokud to jde) nechávám vodu odstát.Pokud to uděláš jednou(že nic nepoužiješ),ryby to přežijí bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 10:31 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Je to nekonečnej příběh, když si odroluješ tímto vláknem, tak najdeš jak jedny, tak druhý podporovatele. Nemusíš použít a udělat jak napsal kolega přede mnou, taky tak měním a nebo použít můžeš, což já považuji tzv. pro svůj klid a když už, tak ten aquasafe, tedy mě vyhovuje, prostě jsou momenty kdy po se použije, ale pro jakoby denní, či pravidelnou péči bych to nepovažoval za nezbytně nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 09:13 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: Tomiino
Nepouzivam zadny pripravek ...vodu napustim stejne teploty přes sprchu a sup do akvarka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 08:22 Muž Tomiino [43]
dobre ranko vsem.Chtel bych se zeptat kdyz menim vodu narychlo,nemam odstatou vodu tak je lepsi pouzit pripravek tetra aquasafe nebo postaci aquaregulator od hu-ben??dekuji za radu nebo jeste jiny pripravek??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2013 11:30 R Muž romant [27987] Re: Jirkaass
Jirkaass napsal: a ještě jeden dotaz jak reaguje potěr na výměnu vody bez odstání ? Tak na to nebude existovat jednoznačná odpověď. Tady bude do hry vstupovat ještě celá řada dalších faktorů. Osobně bych v rámci jistějšího výsledku tu měněnou vodu potěru nechal odrazit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 11:19 Muž Jirkaass [35]
a ještě jeden dotaz jak reaguje potěr na výměnu vody bez odstání ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 11:17 R Muž romant [27987] Re: Jirkaass
Měnit min. 1/3 objemu akva týdně a když měníš z vodovodu(bez odstátí), tak můžeš natočit přes sprchu, jenom si dát pozor na teplotní sladění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 11:15 Muž Jirkaass [35]
dobře :) a kolik % měnit u takového akvária ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 11:12 Muž dimmur [283] Re: Jirkaass
urcite nebude vadit primo z kohoutku, jen je treba davat stejne teplou jako je v akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 11:02 Muž Jirkaass [35]
Chtěl bych se zeptat jak je to s odstáváním vody ? je to duležité ? například si nedokážu představit že človek s 400 L odstává někdy 200 litru vody každý týden.. uvažuji o založení cca 140 litrů moje představa je cichlidky kakadu (možná nějaká menší ryby ale to uvidím) a chci mnít zarostlé akvárium..( co2 , hnojení.. ) takže de o to jeslti stačí týdně měnit třeba 20 % což by bylo 28 litrů přijde mi to docela málo.. měnit víc vod yby nebyl problém pokud by nevadila přímo z kohoutku ..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 06:34 Muž LiborSprysl [9015] Re: laKatos
Průtočná akvária jsou určitě dobrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 21:13 laKatos
A jak se stavíte ke kontinuální výměně vody. Je lepší než narazova výměna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 19:27 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny
Já zas vidím tření po výměně vody za trochu studenější. Jak už tu bylo napsáno tak záleží na počtu chovanců a protože je většina těch co jich mají poměrně hodně tak těm bych rozhodně doporučoval měnit vodu v týdenním cyklu, protože v akváriu se netvoří jen ty hodné bakterie ale i ty ošklivé a ty je dobré výměnou vody zředit. Pokud budeme vodu jen dolévat, akvárium se bude zasolovat a tahle koncentrace může s dobou stoupat, i když to může trvat dost dlouho. Následky jsou známé, ryby chcípají a rostliny přestávají růst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 19:07 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Ad@m
Naprosto souhlasím se Zoidikem. Jinak je taky důležité položit si otázku co je rozumně zarybněné akvárko. Ono je něco jiného například 700l kde plave 7-8 piraní nattereri a stejně velká nádrž, kde je 300 neonek. Oba případy se dají považvat za rozumně zarybněné, ale péče a zatěžování vody se dost liší a to je faktor, který u výměn vody hraje podle mě největší roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 19:06 Muž tillecek [133] - Sumci
Víceméně souhlasím se Zoidikem. Je to "věda". Kolik ryb v nádrži a jaké druhy, rostliny, dno, filtrace, !!objem!!...atd. atd.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2013 18:50 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Ad@m
Je to tak 10-12 let zpět, kdy má péče o akvárko se nedalo nazvat provozováním akvaristiky, nebo aspoń pokusů o akvaristiku, ale bylo to formou "mám doma akvárko s rybičkama". V té době jsem se zprostředkovaně setkával s dvouma protichůdnýmy názory. Jeden člověk říkal ano, měnit pravidelně a často a jiný zase říkal že ne, že je to blbost. Pak jsem si měl z těchto názorů vybrat... No, tenkrát to dopadlo jak to dopadlo a provoz akvárka byl jaký byl, je to minulost, neřeším. V současné době u své stodvaašedesátky to praktikuji tak, že týdně dojelu odpařených cca 5-6litrů a jednou za tři týdny udělám výměnu cca 40litrů vody. Myslím si Adame, že do jisté míry máš možná pravdu s těma výměnama. Je faktem, že když jsem to takto začal praktikovat, spozoroval jsem v akvárku třetí neonek a hokejek, čehož jsem jinak nikdy nebyl svědkem. Jednou i pandy měly nějaký svůj třecí rituálek. V akvárku se každý snaží napodobit nějaký kousek řeky, jezera, nebo nějakou jinou loužičku či potůček. V každém místě řeky každou chvíli přiteče a odteče několik litrů vody, která je už nějakým způsobem "opotřebovaná" z předhoczích míst kde protekla. Což toto bych považoval za ty naše filtry, které máme, ale vždy když zaprší, tak se voda doplní nová, čerstvá, což jsou ty naše výměny. Pak si myslím, že to pouze chce najít nějaký rozumný kopromis aby to vyhovovalo jak tobě, tak i rybám. Když porovnáš ty stovky, a tisíce litrů, které protečou řeknou za den a to co prožene filtr, tak to ty výměny vody prostě častjěší chce. Nikdy v akvárku nenahradíme procesy, které se odehrávají v přírodě a musíme akvárku s tím pomoc. Jak se říká, všeho s mírou. Sakra zase jsem se rozepsal, no, snad to nejsou samé hovadiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   21.05.2013 17:52 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ad@m
Studie na to asi nebude, ale zkušenosti stovek akvaristů mají taky určitou důkazní hodnotu. Ty problémy co popisuješ přímo nesouvisí s výměnou vody, ale s rozhozenou rovnováhou v akva. Já měním plackám vodu 2x-3x týdně, řasy nemám, jiné problémy taky ne. Méně časté výměny vody se dají dělat v low-tech akva. V klasických akva je zanedbávání údržby časovaná bomba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2013 17:41 Muž Ad@m [1051] – Týždenná výmena vody
Mám takú otázku k týždennej výmene vody:

- popravde, začínam mať pocit, že opakované frázy typu: naozaj zdravé a perfektne fungujúce akvárko sa dá dosiahnúť len pri týždennej výmene vody a pod. sú dosť pritiahnuté za vlasy. Pri dostatočne rastlinami osádzanom akváriu s primeranou rybou osádkou a priemernou filtráciou je týždenná výmena vody skôr nežiadúca. Pri menej častej výmene vody /menej častých zásahov do akvária/ pozorujem u rýb väčšiu ochotu k treniu, rastliny nemajú žiaden problém a rast rias sa nekoná. A aj keď si tak pozerám rôzne prezentácie, tí čo menia vodu raz za mesiac a pod. nemajú žiaden problém, zatiaľčo tí, čo menia poctivo každý týždeň, majú problémov viac.

A vlastne ešte jeden dotaz:
- existuje nejaký výskum, ktorý by jednoznačne dokázal, že týždenná výmena vody je najlepšia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 17:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
To odparovani vody je dosti podstatna vec. Ona totiz voda ke zmene skupenstvi potrebuje energii a tak dojde ke snizeni teploty. Vetrak fucici na hladinu zrychluje odparovani ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2013 11:04 Marcel G Re: Lucík
Voda v akvárku se ti vždycky ztemperuje s teplotou v místnosti, takže pokud nemáš nějaký chladicí systém, tak se pod tuto teplotu asi nedostaneš. O pár stupňů můžeš vodu (ohřátou od světel) ochladit pomocí ventilátoru => jak uváděl Václav. Já jsem kdysi používal normální ventilátor na chlazení počítačových komponent. Na konec kablíku jsem přidělal adaptér ze starého mobilu (6V), a strčil ho do zásuvky. Ten dobře odvádí teplo ze světel, ale bude se ti kvůli tomu pravděpodobně vypařovat také více vody (= nutnost častějšího dolévání).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 19:05 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lucík
Zmrazená voda ve flašce tak to používá dost lidí v letních měsících, nebo ventilátor z PS namířený na hladinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 18:49 Lucík – ochlazování vody
Ahoj, mohl by mi prosím někdo poradit, jak se dá ochladit voda v akváriu? Zdá se mi, že lampa hodně hřeje, ale bez ní to nejde. Objednala jsem ledku, ale nevím, jestli to bude stačit.
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 06:59 amrtin Re: MichalHK
Ano,jak píše Kryštof,nic by jí nemělo bejt.Jenom k ní čuchni a raděj zkontroluj opticky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2013 06:27 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: MichalHK
Pokud v nádobách nezůstaly zbytky a byly pred napuštěním čisté tak se té vode nic neděje,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2013 23:47 Muž MichalHK [6] - Tanganika
Njespíš tento dotaz nepatří přímo sem, ale lepší téma jsem nenašel :) .
Před třemi týdny jsem si dovezl ve dvou 25l kanystrech měkkou vodu, bohužel až teď přišel čas, abych ji mohu použít, vůbec nevím, jestli se za tu dobu nemohla nějak zkazit, nebo cokoli, co by škodilo rybkám. Díky za odpovědi. potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 23:09 Žena mia [11] - Živorodky
no ved to... zhanam kamosov co by som im ancistr. darovala...a dakujem za radu:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 23:08 R Muž romant [27987] Re: mia
Máš tam přeancistrusováno, to bude ten problém, oni hodně nadělají a do akvária Tvojí velikosti nepatří ani jeden. Vodu můžeš měnit 1/3 2x týdně a jednou týdně odkalovat dno. Neper každej tejden ten filtr, to je kontraproduktivní opatření, bude stačit jednou měsíčně a když ho budeš prát, tak neodkaluj, to za další týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2013 23:00 Žena mia [11] - Živorodky
cafte, ako casto by ste doporucovali vymenu vody v 30 l. akva? ja musim menit kazdy den stvrt akvarka, alebo pol...na dne mam stale kal z ryb...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 16:12 riba Re: wusing
Klikni na články-voda-Zákaly vody anebo Teplota,tvrdost a úprava vody,ten je ještě lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 15:56 riba
Zdar a sílu,s tou studniční vodou opatrně ohledně tvrdosti,zde tabulka tvrdosti- 0-4st. něm.tvrdosti-velmi měkká(sněhová),4-8st.-měkká(dešťová,z tůněk),8-12st.polotvrdá(vodovodní,říční),12-18st.-tvrdá(studniční),18-30st.velmi tvrdá(studniční,pramenitá).Vesměs všechny rybky pocházející z povodí Amazonky a z indomalajského souostroví žijí ve vodách měkkých(0,5-2st.něm.tvrdosti)a kyselých(pH 4,5-6,7).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 14:41 Muž wusing [0] - AmerikaRe: Yirka
děkuji za rady a zkušenosti moc mi pomůžou budu se jimi řídit a věřím že to dopadne dobře, je pravda že akvárium mám asi pět týdnů tak teprve koumu jak na to aby vše bylo ok, rybek tam mám zatím jen pár z malého akvária, hlavní posádku dám tedy déle :-) děkuji moc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 14:37 Muž wusing [0] - AmerikaRe: romant
jo takhle :-)) no tak to zas vím něco novýho, s tak velkým akvárkem se setkávám poprvý a proto díky moc za zlatý rady hodně mi toho přinese, raději se zeptám protože asi neumím najít vše a zkušenosti mi příjdou hodně cenný, ještě jednou díky a budu se snažit se z toho poučit a nasbírat jak vědomosti tak zkušenosti a dobré rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.03.2013 08:43 Muž Yirka [9126] Re: wusing
Plný souhlas s tím co radí kolega. Ještě přidám, že je třeba vzít do úvahy jaké listy coby dekoraci používáš. Ne všechny musí být vhodné.
Když je nádrž zaběhlá, působí výměna vody přesně obráceně. Za hodinku dvě po výměně by měly být voda v nádrží ještě křišťálovější než před výměnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.03.2013 08:37 R Muž romant [27987] Re: wusing
Ten problém bude v tom, že máš stále čerstvý akvárium s neustálenou biologickou rovnováhou. Měnit v takovéto nádrži jednou týdně je naopak málo. Ten zákal je právě to připomenutí té rozhoupané vody, je možný že je to vracející se nálevník a ten dokáže, v případě že není voda řádně okysličována ryby umořit, udusit. Doporučil bych podpořit nitrifikaci, třeba přípravkem Nitrivec a s rybama opatrně. Pokud bude ten následný zákal po výměně vody přetrvávat, tak vodu neměnit a jenom silně vzduchovat, protože to je ten nálevník a na něj platí to nicnedělání tak po dobu týdne a potom najet na normální týdenní výměnu vody v objemu té 1/3 akva. Pro sichr by bylo vhodný znát parametry vstupní vody, hlavně NO2(NO3), to může bejt u studničních vod nestabilní.
Edit: To proplachování filtrace je naprosto kontraproduktivní opatření. To akvo je čerstváček a filtrace se teprve špiní, osídluje nitrifikačníma bakteriema a tudíž se o ty potřebný bakterie tím intenzivním proplachováním zcela zbytečně připravuješ. Nějaký kontrolní lehounký propláchnutí bych nedělal dříve jak za půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2013 08:29 Muž wusing [0] - Amerika – kalící se voda
Dobrý den :-) rád bych se optal, mám asi 270 l vody v akváriu, měnil jsem jednu třetinu, teda asi po tom co jsem šetl tak zbytečně moc - jednou za týden. Pokaždé se mi druhý den zakalila a co jsem měl skaláry amazonské tak plavali k hladině a lapali po dechu, bohužel po pár dnech odešli bůch ví kam, no a vodu používám ohřátou ze studně aby se teplota nehla víc jak o dva stupně. Testy jsem zatím nedělal, ty si budu tepúrve kupovat, nemáte někdo prosím zkušenosti a drahou radu která by se mi hodila? předem děkuju moc :-) wusing

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41258x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274?od=1051