Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:00 Muž patamatix [408] Re: Legioix
Máš potom vodu samé bubliny? Když jsem to lil do kbelíku a z kbelíku do akva,tak bylo bez bublin,teď,když napouštím z hadice,tak je tam hafo bublin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 14:57 Muž Legioix [574] Re: patamatix
Sice to nepouštím přímo z vodovodu, ale z jiné nádrže pomocí čerpadla. Na konci hadice mám nasazenej molitan z filru a toto položeno pod hladinou = bez regulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 14:46 Muž patamatix [408]
Kdo mění vodu přímo z vodovodu,přes hadici-regulujete nějak výtok do akva,nebo vypouštíte přímo do nádrže?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 21:21 Muž maculak [43] – výměna vody a pH
Tak jsem teď trošku sledoval vliv Torbenu na snížení pH a samotný Torben má pH přes 8. Ve velké nádrži problém není, tam srážím pH CO2 ale jde mě o karanténu, kde se pH pohybuje přes 7,6, ryby s tím zatím až tak zásadní problém nemají,ale byl bych radši kdyby se pohybovalo aspoň kolem 7. Bohužel z kohoutku mě teče pH 7,5 a dneska jsem měřil dešťovku a ta má pH 7,3. Zkusím asi rašelinu do filtru, ale nevím kolik mám dát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:56 Muž patamatix [408] Re: acik
Jo,tak to taky kolikrát koukám,kam až ty kořeny jdou a jsou krásně bíle,to je pak hezký pohled. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:50 Muž acik [416]
je pravda,že jsem jednou ryl v akva,ale to když jsem vytahoval echinodorus,měl kořen skoro přes půl akva :) to bylo u mě vlastně velké rytí,ale spíše neočekávané,jsem tomu ani nechtěl věřit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: patamatix
taky se v akva vrtám a snažím se držet kytky na uzdě a dno nesmrdí, není důvod. Kdybych nemusel akva rušit a přestěhovat, tak bych neodkaloval do hloubky nikdy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vaaclav
Tak asi nefunguje dobre, to neviem, sú to len 2 mesiace, čo som menil dno. V akváriu smrad žiaden samozrejme nebol, ale len ten vybratý piesok, keď bol "na sucho", tak smrdel ako kanál. Pravda je, že predošlý riečny štrk, čo tam bol nejaké to desaťročie, nesmrdel. Ten piesok nie je tak "vzdušný" ako štrk.

EDIT: Tiež mám vzadu 15 cm, ale kým človek to dno nevyberie von, tak nemôže vedieť, či smrdí predsa ;-)

EDIT 2: Zase si nepredstavujte nejaký hrozný smrad ako zo stoky / žumpy - je to skôr taká "potuchlina" - ako relatívne čistá kanalizácia s bežnou odpadovou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:26 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vaaclav
přesně tak, mám v akva 10 cm vpředu a 15 cm vzadu a dno je O.K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:21 Muž patamatix [408] Re: vaaclav
Tak smrad mě ještě nenavštívil hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2014 19:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
V dobře fungujícím akváriu by dno nemělo smrdět a to i u poměrně vysoké vrstvě okolo 15-17cm písku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:19 Muž patamatix [408] Re: grunda
Tak to klobouk dolů,akorát stejně musím čas od času ty kytky nějak upravit,když už není kde plavat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2014 19:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: acik
já neodkaloval rok a minimálně další nebudu a žádná křeč, jen je třeba mít v akva hodně kytek co mají velký kořenový systém, rozvádějí ve dnu kyslík a žádné hnití se nekoná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 19:06 Muž patamatix [408] Re: zervan
Tak já se už nelekám,není to poprvé,takž mě to nerozhází,jen pořád nemůžu odhadnout co je moc a co málo při odkalování :-D A teď jsem si pořídil hadici s pěkným udělátkem na připojení k baterii,tak udělám cvak,cvak a je to.Jednou hadicí vypouštím i napouštím. Takže to jen spustím koukám a piji kávu :) RELAX
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:59 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: acik
Netreba sa toho zľaknúť, ale treba o tom len vedieť. Nejaké sadenie rastlín by nemal byť problém, ale ja som rozryl polovicu akvária (celé "prízemie"). Po takomto bagrovaní radšej aj 2 razy po sebe vymením polovicu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:58 Muž patamatix [408] Re: romant
Je pravda,že bych ani měřit nemusel. Přijdu domů kouknu do akva,neonky se otírají,včera, odkalování = dnes NO2 nahoře,aspoň něco už jsem pochytil smich No,snažím alespoň dostat na menší počet obyvatel. Pomalu zjišťuji,že to není o počtu,nevím co nás vlastně všechny žene do co největších počtů obyvatel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:56 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: romant
ale zas pořádný rozbagrování dna spojené s větším přídělem chlorované vody a rozvířením detritu to může způsobit celkem snadno
EDIT : už to čtu dál stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:52 Muž acik [416] Re: zervan
mám asi ten stejný,tak mě nestraš coze ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:50 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: acik
Ono záleží aj na substráte. Ja som nedávno odoberal z kremičitého piesku v akváriu, lebo aj tak ho tam bol nadbytok a potreboval som núdzovo spojazdniť krevetkárium, no a ten hlbinný piesok smrdel ako kanál - zrejme nejaké anaeróbne baktérie. Takže hlboké bagrovanie vo veľkom rozsahu môže byť naozaj nebezpečné, keď sa uvoľnia všetky tie látky odiaľ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:47 Muž acik [416]
ty jo,já do dna ještě neryl,kdo ví jak to tam vypadá,nechci to ani vědět,radši ani koukat nebudu a nechám to tam napokoji :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:45 R Muž romant [27982] Re: patamatix
Jak kdy. ;-) Taky sem tam někdy zareju odkalovačem hóódně hluboko, ale povětšinou jenom lechtám tu vrchní vrstvu. Hloubková orba společně s větším zahradničením, to potom ani snad nemá cenu něco měřit, to naměříš s velkou pravděpodobností a jenom si to pohlídáš tou další výměnou a jede se dál. X-) To co odkaluješ je vlastně obojí, jak zbytek nespotřebovaného(momentálně), tak hnojivo. Valná většina, nejen zdejších akvaristů, odkalovat musí, protože jejich nádrže jsou tu lehce, tu těžce přerybněný a producenti odpadních látek převažují nad spotřebiteli. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:26 Muž patamatix [408] Re: romant
To si taky myslím. Jaký způsobem prosím tě odkaluješ? Standardně,jen sbírám povrchový nepořádek.Jak často by se mělo hrábnou více do dna? Včera jsem dělal zahradnické práce a některé rostliny se přemísťovali,bylo tam kalu dost. Otázka je -je to bordel nebo ještě hnojivo? Jak to rozpoznat ? ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 18:16 R Muž romant [27982] Re: patamatix
Já za sebe říkám že ne a v tomto případě je tomu právě naopak, neb výměna vody je jednou z nejúčinnějších zbraní při vyšším NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2014 17:56 Muž patamatix [408]
Možná hloupá otázka stydim Dá se něčemu ublížit výměnou větší části vody 2 dny po sobě? Včera odkalení,údržba rostlin-Dnes NO2 zvýšené,tak jak jsem čekal. Pořád to nemám v ruce ne ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 14:39 radim Re: amrtin
jj to vim. V této chvíli je pro mě nereálná z víc důvodů...(ale bude ;-)) líbila se mi prostě myšlenka pufru, který udrží pH při výměně vody...
třeba kdyby nastal nějaký problem v akva a já neměl hned po ruce vhodnou vodu na výměnu-dolití, tak by teoreticky bylo jedno jakou tam dám a pH by se nezměnilo.;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 14:22 amrtin Re: radim
A co takhle vodu ředit RO vodou?Tzn. dolévat jen RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 14:11 radim Re: Marcel G
no právě ta vyšši tvrdost :-( ale díky za odpověď. doma na to ještě mrknu. Stejně zůstanu raději u teorie. Nechci dělat zbytečně pokusy na svých rybách;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 13:54 Marcel G Re: radim
Nejběžnějším pufrem v přírodních vodách jsou hydrogenuhličitany (HCO3-). Takže pokud chceš mít více pufrovanou vodu, tak do ní stačí přidat třeba jedlou sodu (NaHCO3) ... nebo Ca(HCO3)2, Mg(HCO3)2 apod.
PS: Ale může ti to samozřejmě ovlivnit alkalitu a/nebo tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 13:48 radim Re: Marcel G
co konkrétně by v akva mohl být ten pufr? mám tu ted v práci před sebou pufry dva (pH 4 a 7) No do akva bych to nedal, pokud bych nechtel mrtvou zónu...
vím, že např. kořeny můžou vodu držet kyselou, nebo zásaditou podle toho co je to za dřevo a kde rostlo, ale nic jiné mě nenapadá. Docela by mě zajímalo jaký pufr by se dal bezpečně použít do akva a držel pH třeba na 6...vyřešilo by to nežádoucí výkyvy pH:-)
jen tak zas vymýšlím:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 13:02 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Zkoušel jsem nedavno měřit ph. Destilku lékařskou doma mám, můžu to zkusit Vykopírováno z deníku:
Měřil jsem ph, abych zjistil jestli výměnou moc nelítá.
Takže ph:
6.5 před výměnou
7.5 vodovodní
7.5 vodovodní s torbenem 18l+8ml
5.5 studánková
6.2 po výměně (barvy mezi 6.5 a 6)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 12:52 radim Re: patamatix
torben používám ve i větším množství (ta hnědá mi nevadí) a sníží mi pH max. tak o půl stupně... mnohem účinější jsou ruzné rašelinové náplně do filtru, ale to už si chce dáva pozor a měřit pH. Na začátku, než jsem podchytil na jak dlouho a kolik toho do filtru dávat, povedlo se mi i pH 5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.01.2014 12:48 Marcel G Re: kofejn
Řekl bych, že jakákoli kyselina bude mít tendenci pH snižovat, ale pokud máš ve vodě sloučeniny, které budou tuto kyselinu neutralizovat (= pufry), tak se ti pH měnit nebude => dokud bude množství pufrů stačit na neutralizaci přidané kyseliny. Zkus schválně nalít Torben do destilky, a změřit pH. Docela by mě zajímalo, jak se bude pH "hýbat" tam. Bohužel já žádný Torben doma nemám, takže to teď nevyzkouším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:53 R Muž romant [27982] Re: ondralomnice
Zásadnější vliv na snížení PH mít nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:53 Muž patamatix [408]
Já bych rád malinko snížil PH,ale nějakým trvalejším způsobem,ne abych tam pořád lil nějakou chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:50 Muž ondralomnice [81] Re: patamatix
no je možné že sem to zmotal s něčím jiným stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:50 Muž kofejn [963] Re: ondralomnice
Torben mi s ph vubec nehne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:48 Muž patamatix [408]
K tomu Torbenu,on snižuje PH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:45 Muž ondralomnice [81] Re: romant
děkuji nemám co2 a chci trochu snížit ph (mám 7.5)tak že beze strachu mohu dát dvě víčka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:43 Muž patamatix [408] Re: vendy
Tak myslím,že výměna vody 1x týdně je optimální,tak proč řešit výměnu vody po delším čase? ;-) Zpravidla,když jsem měnil po 2 či 3 týdnech dostavil se nějaký problém,ale určitě je to taky v závislosti na konkrétní nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2014 11:42 R Muž romant [27982] Re: ondralomnice
Ano, tak je to myšleno, po výměně vody, doplňovat. Dáváš doporučené množství dle návodu, ale i jeho dvojnásobná koncentrace je možná, voda bude více zabarvená, je to o vkusu každýho. Ne všichni jsou schopni skousnout to prospěšné zabarvení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2014 11:28 Muž ondralomnice [81]
Ahojk prosím jak často dáváte torben dávám 1x týdně při výměně vody víčko a čtvrt ( cca 63L vody)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 18:06 Žena vendy [27] - CichlidyRe: romant
Teď po dlohé době jsem začala přidávat torben na tu zelenou se už nedalo dívat :-)
Dřív to do zelena také bylo, ale bylo krásně vidět na protější stranu, teď je to i kalné. Nevím proč mám s tím problém v druhém malém akva jsem s tim nikdy nebojovala a u mamky, která s tím akva je stejně tak, zelenou ani kalnou vodu nemá a neměla. Pouze ze začátku měla mnléčnou vodu, která se do pár dnů zpravila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 18:00 R Muž romant [27982] Re: vendy
Pic kozu do vazu, vona se dovtípila. :) Nepřidáváš taky výluh, tedy na těch fotkách z prezentace se mě zdá a to tu barvu vody dokáže zajímavě měnit, ale to nic nemění na tom, že to chce měnit častěji a neodkalovat, neb teď jede akvo na filtr kterej tvoří dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 17:51 Žena vendy [27] - CichlidyRe: romant
No problém bude asi v tom, že jsme příliš brzo daly pryč ten vnitřní, takže se tam musí mikroflora znovu vytvářet.asi. předtím jsem měla problém se zeleno vodou úlně na začátku když se dal nová houba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 17:39 R Muž romant [27982] Re: vendy
Tři týdny je na vnější filtr velmi krátká doba aby byl pevně zajetej, to bych měnil klidně i častěji. ;-) Výměnou vody lehce přihnojíš, ale to by jsi tam musela lejt rybník, aby to mělo způsobovat zelenou vodu, ten problém zelený vody je povětšinou uvnitř akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 17:35 Žena vendy [27] - Cichlidy – nější filtr a výměna vody
Ahoj budou to asi 3 týdny co máme v akva nový filtr druid 304 B . Stále měníme vodu jednou týdně.Chtěla jsem se zeptat kdy nebude problém začít měnit vodu později? já bych to tak chtěla dělat než na jaře přijdou disky (pak už samozřejmě každý týden(, mám vodu ještě trocha zelenou a četla jsem, že častou výměnou vody i řasám podstrkuji stravu. v akva jsou 80 neonky a 20 teter a do 15 malích na dně.

v druhém akva - stejný filtr-stejná doba, 380 L má mamka zatím 10 skalár, 20 kong a 4 denisonovky tady je důvod prodloužení doby čištění ze zdravotních důvodů. Může čistit jednou za 14 dní? nebo je to velice brzo? Nerada bych aby ryby strádaly. děkuju za rady ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.12.2013 07:57 Muž Yirka [9118]
Mimo začátečníků by žádný systém neměl být univerzální. Je třeba opravdu vycházet z vlastních podmínek a zkušeností. Velmi častou výměnou vody se vlastně jen eliminují chovatelovy chyby, Často pak ani neví, že nějaké dělá. A neberte to, že jsem antivyměňovač ;-).
Osobně však vodu měním 1x za 14 dní, odkaluji 1x za měsíc (a stejně není co) a že by rybky trpěly a rostliny nerostly se říci nedá. Univerzálně nedoporučuji, jen konstatuji vlastní zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 00:13 JoKa Re: Mislow
Kazdopadne bych to nedoporucoval nikomu jako univerzalni postup. Clovek sve akvarko musi nejprve poradne poznat a pochopit a pak muze posoudit, co je dostatecne a co ne.
Nějak takhle jsem to myslel... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2013 23:34 Muž kofejn [963] Re: ludvik
To jsem zkoušel a dostal jsem se na 17 dní mezi výměnama. NO3 a NO2 byly v pohodě, ale začly mi prohnívat kytky, takže jsem se pěkně vrátil k týdnu. Třeba to byla jen shoda okolností (nějaký prvek došel), ale riskovat to znovu nebudu. Minimálně dokud se toho nezbavím a to už se s tím plácám od dubna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2013 23:34 Muž Mislow [304] – vymena vody
Dovolim si pridat malou poznamku. Samozrejme, ze v kazdem akvarku to funguje jinak v zavislosti na poctu, velikosti, prip. druzich ryb, filtraci, mnozstvi rostlin. Ja osobne cilene vodu prakticky nevymenuji. K vymene dochazi behem odkalovani. Ve velkem akvarku mam velke ryby, ktere produkuji uzasne mnozstvi vykalu. Takze musim kazdy tyden odkalovat. S odkalovanim vymenim zhruba 15 % vody. Diky silne filtraci ani vice nepotrebuji. V rostlinnem malem akvarku (39 l) menim tak 2 l za 14 dnu, opet pri jemnem odkalovani (vysavani hadickou na vzduchovani). Kazdopadne bych to nedoporucoval nikomu jako univerzalni postup. Clovek sve akvarko musi nejprve poradne poznat a pochopit a pak muze posoudit, co je dostatecne a co ne. Kazde akvo si prubezne jednou za cas skontroluji testy, hlavne na obsah dusikatych sloucenin, pri zalozeni casteji. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274?od=901