Výměna vody
1. týden - 3x až 50% vody.
2. a 3. týden - 2x týdně totéž.
Od 4. týdne - 1x týdně.
![:-)](../obr/s/02.gif)
(U menších nádrží - cca 50% objemu, u větších přiměřeně méně.)
dory den, opravdu se omlouvam za nove tema ale jak hledam neumim najit..ano vimodkalovat 1/3 az 1/4 akva jednou za tyden ci dva...ale zalozil jsem akvarium 5 dni zpatky,rybicky samozdrejme jeste nemam,akvarium mam osazene rostlinami nektere rostou jako z vody nektre zatim nic...potrebuji vedet kdy poprve menit vodu? taky po tydnu? nebo az bude zabehnute? nebo kdy? dik
Starší reakce
Ano,většinou míchám,ale při výměně 20%,25% vody a doplnění pouze studenou,to terči bez problému přežijí,mám vyzkoušeno,že při takovéto výměně vody klesne teplota zhruba o 2-3°C.V období dešťů se jim voda také ochladí.Po takové výměně se dávají hned do námluv,je to běžná praxe.
Romy napsal: ...čistou vodu svým terčům peru rovnou hadicí,a bez nejmenšího problému.
Když to tam "pereš" rovnou hadicí, tak tedy (předpokládam) přímo z vodovodní baterie. Takže mícháš teplou a studenou na baterii? Těžko by terčovci přežili tak studenou vodu z vodovodního řadu.
Přerybněno máš slušně, to co tam máš je na hodně krátkou dobu, chce to větší akva a to co nejdřív
![X-)](../obr/s/15.gif)
Vodu bych v tvém případě měnil minimálně obden cca 30% klidně i víc, pokud teda chceš aby ti z terčovců něco vyrostlo a přežilo bez problémů
![;-)](../obr/s/03.gif)
Terčovci v téhle velikosti se krmí alespoň 4-5krát denně a produkují velké množství odpadních látek a k tomu 10 krunýřovců, to je skoro sebevražda
![hmm](../obr/s/20.gif)
Do toho akva bych dal maximálně 6 terčovců a stejně postupem času jak by rostli (a že rostou dost rychle) zredukoval na 4ks.
Naprostý souhlas. Dávám palec hore.
![X-)](../obr/s/15.gif)
4 03.11.2009 16:41 smik – Re: Kacoo
No zarybnění máš opravdu "slušné". pokud budeš chtít aby ti terčovci vyrostli v pořádné macky tak je musíš hodně krmit tzn. že bude i hodně odpadních látek. Ancák je taky pěknej bordelář a žrout. Takže měň vodu min. 50% obsahu min. 1x týdně (já bych řekl 2x týdně) a přemýšlej co s těma rybama budeš dělat až povyrostou. Jestli se toho teda dožijou.
Jsem také z Prahy a zvýšení obsahu chlóru ve vodovodním řadu jsem si nevšiml.Odkaluji zhruba 20% jednou za 14 dní a čistou vodu svým terčům peru rovnou hadicí,a bez nejmenšího problému.PH se tolik nezvedne,v řadu je asi 7,5.Na 240 l máš dost ancistrusů,u terčů předpokládám,že dojde k selekci.
Tak zarybneni mam zatim celkem male 12 tercovcu cca 6cm v tele a 10x pancernicek panda a 10x ancitrus sp. a mam 240l akva a rikal sem si kdyz vymenim 60l z 240l tak to udela pekny poprask :( tak zkusime 2x tydne 10l treba a to by nemelo snad moc nenit PH teda doufam :/ a moc diky
![:)](../obr/s/16.gif)
Mam velke akvarium a kdybych mela tydne menit 25% vody, tak se zblaznim
![:-)](../obr/s/02.gif)
Menim tydne maximalne padesat litru, s tim, ze odkaluji a vycistim filtry. nekdy se k tomu dostanu jednou za dva tydny. a akvarko prospiva skvele.
rekla bych, ze je to individualni, pokud ma nekdo ve sto litrech deset malych rybek, tak muze odkalovat jednou za dva mesice a nic se nedeje, ale kdyz jich tam ma ctyricet velkych nebo zivorodek, tak to chce casto.
Starší reakce
Pokud bylo akvárium delší dobu bez vody a bez kyslíku, stejně v něm žádné "původní" nitrifikační bakterie nepřežily. Já bych k němu přistupovala jako k nově založenému.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Přidat pár rybek po založení je fajn, ale že by to musel být zrovna potěr?
![:-O](../obr/s/14.gif)
A nechápejte to lehké zarybnění hned od začátku jako "urychlovač zaběhnutí", ale spíš jako "pomocníka" k namnožení těch správných bakterií v dostatečném množství.
Hlavně se nesnažte nic uspěchat, máte akva založený 4 dny a už byste tam rval kvantum ryb.
![hmm](../obr/s/20.gif)
Na můj vkus tam ty paví oka měly přijít tak 2 a ne rovnou 7.
Aspoň na 2 (lépe 3) týdny zapomeňte, že to akva existuje, jen si hlídejte dusitany. Krmte malinko. Pokud bude vše OK, pak po těch 2 - 3 týdnech můžete začít vždy po pár kusech každý týden přidávat rybky až do plánovaného (a doufám i rozumného) zarybnění.
![:-)](../obr/s/02.gif)
PS: Ryby "neprat"!
![;-)](../obr/s/03.gif)
Starší reakce
0 21.08.2009 18:16 Nikola – Re: vaclav
Ne - žlutá byla už v původním akvárku. Jenom jsem si toho nevšimnul protože jsem neměl pozadí a mám žlutou stěnu
![:-D](../obr/s/06.gif)
0 21.08.2009 17:36 Usine – Re: Nikola
Nažloutlou vodu máš od kořene. Pokud nebarví tak z ostatními názory nesouhlasím. Stará voda není nic dobrého právě naopak. Může se jednat i o zákal způsobený přestavbou.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Mírně nažloutlá (nazlátlá) voda je klasicky zbarvená starší akvarijní voda. Tak to zkrátka má být.
Edit: pozdě, ale máš to alepoň dublovaně.
ne, kvalitní akvarijní voda, má nažloutlý odstín. je to známka vyvážených biologických procesů v nádrži. ale jestli máš v nádrži kořen, může ji zbarvovat i on. každopádně to je neškoné, ba dokonce prospěšné, protože uvolňuje huminové antistresové látky
![:-)](../obr/s/02.gif)
0 21.08.2009 15:44 Nikola – Zažloutlá voda
Zdravím,
předělával jsem akvárium - polovinu vody jsem měl v kýblech abych ji přidal do předělaného akvária a polovičku čisté vody. Ovšem "stará" voda byla zažloutlá a i po zředění má pořád stejnou barvu - původně jsem měl filtr atman at-F300, teď mám bublifuk. Nepřekrmuju - čím ta žlutá voda může být? Nedostačujícím původním filtrem?
Starší reakce
Když něco funguje, tak se do toho nevrtá!
![:-)](../obr/s/02.gif)
Problém byl v přetížení nádržky a možná dalších důvodech, proč se nedařilo kytkám.
0 25.07.2009 15:04 marsz – Re: Sid
To moje stojí taky na parapetu, ale je docela pod náporem gupek, které ho zrovna nešetří. Frakce byla pod milimetr. Konce kořenů byly na koncích černé. Dno plné bublin. Bílá zákal. Gupky se ale chovaly jako ty staré dobré gupky, co jim nic nevadí. Kytky musely dělat kupodivu kyslík. Raději jsem to dno odložil na kaktusy.
Ješte jsem zapomněl na své "minikrevetkárium" v práci...
![:)](../obr/s/16.gif)
To má objem 2 l, dno z křemičitého písku 0,7-1,1mm, funguje přes rok a - žádný problém.
![:-)](../obr/s/02.gif)
Čekal jsem, jak se projeví letošní vedra a to, že mám tuhle "věc" umístěnou na okenním parapetu. Přímé slunce do nádobky svítí sice jen krátce odpoledne, ale rozptýleného světla je docela dost.
A ono nic.
Mám možnost sledovat podobně velkou nádržku s křemičitým pískem o zrnitosti cca 1,3mm a své kulaté krevetkárium s pískem o zrnitosti 0,7-1,1mm.
V tom prvně jmenovaném přišly zpočátku potíže - domnívám se, vinou vzduchu uzavřeného v tomto substrátu. Objevily se sinice, (vcelku běžná záležitost v nejen nově založených akva se substráty s jinou zrnitostí, příp. z jiných materiálů...), a po jejich odstranění funguje nádržka od počátku října 2007 bez zásahu do dna, vč. odkalování!
![:-)](../obr/s/02.gif)
Podobně v krevetkáriu dno funguje cca rok bez nutnosti do něj vrtat.
To, proč taková dna fungují, je zásluha především rostlin - zdravé rostliny "nenechají dno zahnít".
![:-)](../obr/s/02.gif)
0 25.07.2009 13:37 marsz Kupříkladu jsem teď experimentoval s hodně jemným pískem ve 25-ti litrovém akvárku, ale nějak se nedařilo a dno docela hnilo. Výměna dna zabrala. Dvě hodiny práce. Čert vem karmu.
1 25.07.2009 10:26 popelnik – Re: MaM
Ahoj přikláním se k jednoznačnému ne je to víc práce než užitku a potom se to dlouho zabíhá dříve jsem měnil vodu i s kompletní výměnou písku a nerad na to vzpomínám. Práce na celé odpoledne všude samá voda a pořád jsem jen chodil s belíkem do studny pro vodu. A když jsem znova zasázel kytky a všechno dal na své místo byl jsem víc nespokojený než spokojený a rybám to také nedělalo zrovna dobře.
2 25.07.2009 02:27 Hagar – Re: iblik
já to musela udělat jednou kvůli nevhodnýmu dnu od rataje,který si ne a ne sednout a pořád vyplávávalo.Ryby jsem přelovila do jiného aq,rostliny do kýblu a vše vypustila.Dno vybrala ,tu starou vodu jsem si část nechala.Takže jsem pak použila část staré vody,část vody z jiného zajetého aq a jen asi 20% čerstvé vody-jednalo se celkem o 240 l aq.Takže jsem v podstatě nezakládala úplně nové aq.Ryby jsem tam dala po 24 h a vše v pohodě.
jednou se to tu už řešilo ale nevím kde ale počkej do rána až se k tomu nekdo vyjádří
Ta kompletní výměna nebude k ničemu, spíš si rozhodíš rovnováhu v akva, daleko lepší a účinější je každý týden vyměnit část vody cca 1/3 + odkalení
![X-)](../obr/s/15.gif)
Trochu pozdě, asi tak o 3 roky
![;-)](../obr/s/03.gif)
Starší reakce
ozaj,dnes sme vymenili vyše polovice vody,tak som zvedavá, či sa to ešte raz zopakuje.
zistili sme,že asi nebudú tie biele skaly vápencové,ako sme si mysleli.Lebo vraj ak vápenec poleješ octom,tak by mali šumieť.Ale ako som ich poliala,tak nič to nerobilo a teda ocot nevyvolal žiadnu reakciu na skalách o ktorých si myslíme,teda mysleli sme si všetci,že sú vápencovité.Ale tak potom naozaj neviem aké sú.Viem len to,že sú z lesa,blízko starého kameňolomu.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Nadrz neni rostlineho druhu. Dotycna ma v nadrzi osazenstvo ktere prospiva v tvrdsi vode, takze bych ty vapencove skalky az tak neodsuzoval.
Rad jsi dostala dost, já se jen pozastavuje nad těmi vápencovými skálami. Ty by v nádrži neměly mít místo ať již jsou žluté nebo bílé.
Já bych spíše doporučil Akvatropic, měl by to být jen rašelinový extrakt bez kyseliny sol. a stojí 180ml od 25-30kč.
Ahoj!Ja sa v tej vode "nemáčam "stále,žeby som niečo v akváriu upravovala a často zasahovala do jeho prirodzeného chodu.Inak otázku vkladala moja sestra Geminika,ktorú som ja vkladala na akvapedii.Ale problém mám ja vo svojom akváriu.Nie je to veľmi žlté,ale je to viditeľná zmena oproti tomu,ako vyzeralo akvárium po napustení čerstvou vodou,nakoľko som ho celé menila.Ale aj táto zmena bola po roku,čiže s akváriom nerobím naozaj často,nanajvýš 1-2x sa čistí filter a voda sa menila tak,ako bolo treba.Podľa situácie.Ale ani vtedy nebola dožlta sfarbená.
![;-)](../obr/s/03.gif)
Rašelinné extrakty krevetkám nijak neškodí. Navíc fungují jako prevence plísňových a bakteriálních chorob. Ale i tady platí všeho s mírou.
Zdravím, koupil jsem algil 2000(extrakty rašeliny a dubové kůry) je to hnědý a ztmavilo to vodu. Složení je(dubová kůra, kuchyňská sůl, kyselina solná). Neškodí to krevetkám? Chtěl jsem jim trochu ztmavit prostředí, ať to mají jak venku
Přidat reakci
1 ...... [36] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41813x