Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.02.2014 12:53 JoKa
Napíšu něco, co už tady také zaznělo několikrát. Údržba, ať už četnost, nebo množství měněné vody, je silně individuální. Záleží na objemu akva, osázenost rostlinami, osadníci akva a spoustu a spoustu jiných faktorů...
Ta "klasická poučka" 1/3 objemu 1x týdně je dle mého názoru obecně platná a sám se jí snažím řídit ve všech akva co mám...
Zároveň ale vím, že se mé 500l nestane vůbec nic, když vyměním vodu jednou za tři týdny. (jasně nedělám to, větrám, ale vím, že můžu beze strachu třeba odjet pryč). Akva už je poměrně velké, rovnováha nastolena, přerybněno není a i nějaká ta kytka se tam najde. Pokud to samé udělám ve 150l, kde se těsnají dva páry cichlid a jeden z nich vždy navíc vodí mladé, tak si zadělávám na minimálně problém, ne-li průser. Další akvo, 90l s dvěma čtverzubci, tam stačí vynechat jeden týden a už mají tmavá bříška, vynechat dva, tak skončili...
Jak říkám, je to o všem možném. 1/3 1x týdně, to je slušný zádklad, z toho se dá dobře vycházet, ale není možné to brát jako dogma. Každý akvarista musí odpozorovat co vyhovuje jemu a hlavně jeho chovancům...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 12:22 Muž souky [592] - RostlinyRe: kofejn
upřímně, než abych scháněl, co kdy komu funguje a nefunguje, raději bych to sám vyzkoušel a použil, co mi nejvíce vyhovuje. Pokud bych chtěl vypadat chytře nebo mít dobrej pocit, že dělám pro akvárium maximum, tak bych udělal rozbory a počítal, jak to vyjde nejlépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 12:06 Muž kofejn [963] Re: romant
Já vím, až na ten pokus před rokem (tehdy koncentrace NO3 ani PO4 nerostla) to dodržuju a i dneska jsem si zase přivezl 50l ze studánky.
Jen prostě cítím, že by to mohlo pomoct kytkám. Po pravdě minulou výměnu už jsem už měnil jen jeden kýbl, ale nejsem si jístý, jestli v tom mám pokračovat či ne. Spíš by mě zajímala pro a proti, stejně se musím rozhodnout sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:52 R Muž romant [27981] Re: michalt
Ne, nic špatného na tom není. Za dva dny po výměně je už voda stará, takže se vlastně i když se mění 2x týdně mění voda stará. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:49 R Muž romant [27981] Re: kofejn
Když se oprostím od úvah co vstupní voda obsahuje, či neobsahuje(každej to má jinak), tak jednou z neoddiskutovatelných výhod je to, že se tou výměnou(proto se to tak jmenuje) z akvária odstraňuje co je akváriem nespotřebováno a to platí, jak u hnojených, tak nehnojených akvárií, prostě větrat je potřebný a to pokud možno pořádně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:49 Muž michalt [737] - Miniakvária – Je výměna většího objemu vody špatná?
Ahoj, když tady tak čtu o metodách, jak do akvária při výměně vody vrátit část použité ("upocené") vody, napadá mi otázka.

Je špatné vyměnit častěji než jednou za týden třeba půlku objemu vody? Nemám teď na mysli extrém, kdy se vymění téměř vše a téměř každý den, ale třeba ta půlka objemu dvakrát týdně. Ani nemluvím o vodoléčbě, kdy je k tomu (i když někdy neznámý) důvod. Prostě pravidelní údržba.

Je to spojeno s nějakým jiným rizikem, než teplotní šok, který se dá obejít vytemperováním? Taky voda dostatečně odstátá, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:43 Muž kofejn [963] Re: Sid
Právě že to možná moc nefunguje. Trochu bojuju s řasama a zase začínají prohnívat kytky. Vstupní voda je hodně chudá na živiny, zase má nízké pH a mícháním s vodovodní ho držím na 6.5.
Zatím jsem stáhnul světlo na 5 hodin, přihnojuju feroxem a občas KNO3, ať mám aspoň těch 20mg/l. Na blyxe se ferox už pozitivně projevuje, nové listy už nejsou pokroucené a bledé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 11:01 Muž Joshuax [17] Re: Miso
Nevymenim. Voda se promicha jenom s temi 15ti litry, coz je zhruba to same, jako kdybych vymenil 1/3 vody i kdybych to nechal jet treba cely den ;) Rozumime si ?
Jakoby po to dobu budu mit externi filtr, ale bez nitrikacnicnich bakterii, jenom na mechanicke cisteni ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 10:55 Muž Miso [470] Re: Joshuax
takto sa ti ale moze stat ze vymenis vsetku vodu co by nebolo idealne. Pouzi hadicu s mensim priemerom. ja som si odkalovaci zvom pre minicko spravil zo striekacky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 10:34 Muž Joshuax [17]
No vy mate velky akvarka, pravidla ale plati stejne, jako u tech malych.
Ja treba resim problem, ze z tech 30ti litru vody co tam mam tech 10 litru vycerpam strasne rychle a nestiham poradne odkalit. Takze se chystam udelat takovou fintu. 15 litru odstate vody a do te zacnu odpoustet akvarko pri odkalovani. Zaroven ale chci cerpadlem vracet vodu zpet do akvarka, ale procistenou. Tim bych mel ziskat dost casu na to, abych jak dostatecne vycistil akvarko, tak se do akvaria dostane z tech 15ti litru dost nove vody.
Takze takova dialyza v zasade.
A podle vysledku kvality vody po testech dalsi den se pak uvidi, jestli to staci, nebo je po skonceni potreba jeste menit nejakou cast vody.

Mozna to je blbost, mozna je to tak bezne, co ja vim ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   08.02.2014 10:06 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kofejn
Vyzkoušejte, uvidíte.
IMO - proč ale měnit něco, co funguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 22:46 Muž kofejn [963] Re: Johan
Tohle téma mě zajímá, taky provozuju lowtech a měním obligátní 1/3 objemu (a víc) 1x týdně. V komentářích mám dost názorů, že to přeháním. Pořad se v tom rejpu :). Před rokem jsem zkoušel protahovat výměnu až ke třem týdnům, ale skončilo to hnilobou - asi došla nějaká živina.
Rád bych zase zkusil omezit výměnu ale né intervalem, jen množstvím. Místo třech až pěti kýblů bych měnil jen jeden.
Není to moc zcestný nápad? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 22:17 Muž patamatix [408] Re: pavmal
Tak to máme ještě co dělat s tou chytrostí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   07.02.2014 21:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pavmal
Zdroj se mi teď nechce číst (někdy to napravím), ale právě u takových akvárií je nutností vodu měnit. Samozřejmě to jde i bez výměn, ale...! 1) Nelze pak pěstovat příliš druhů rostlin. Velmi se ovlivňují a za čas převládne jen několik. Viz často omílaná alelopatie mezi kryptokorynami, šípatkovci, šípatkami apod. Při výměnách vody tomu tak není.
2) Dodá se množství živin a naopak se odstraní přebytečné, které se nezužitkují (stejně tak jako odpadní látky). 3) Naopak je to dobrá prevence před řasami apod. Vodu měnit je prostě vhodné měnit vždy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 21:54 Muž pavmal [6] Re: patamatix
Ale jo, měním jak ďábel (nějakou dobu mě ted zlobilo NO2), ale jen tak čistě ze zvědavosti se ptám:)
Chci být z vás nejchytřejší, no smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 21:48 Muž patamatix [408] Re: pavmal
Jen měň vodu :-) Vždyť v tak malém akva je to jedn kbelík ;-) A kdybych neměnil vodu,tak to bych na to jen koukal a mě baví i ta údržba. A doma přeci taky občas větráš,tak větrej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 21:43 Muž pavmal [6] – Bez výměn vody
Tak jsem se při své začátečnické honbě za informacemi dopídil k názoru, že pokud budu mít low-tech akvárium hojně osázeno rostlinami, tak nemusím měnit vodu.Dokonce se doporučuje v takovém případě neměnit vodu vůbec, protože způsobím kolísání CO2 v nádrži a tím si mohu zadělat na řasy a rostlinám celkově narušuji jejich rozvoj.Maximálně v takovém případě dolévat odpařenou vodu.(čerpáno z prirodni-akvarium.cz/…).
Zaujalo mě to, protože doted jsem všude jen četl, jak měnit každý týden třetinu a podobně.

Jako začátečník se proto chci zeptat, co si kdo o tom myslíte?
Díky!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 12:07 Muž Joshuax [17]
Praha zda se uvadi kazdy mesic

www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:19 Muž patamatix [408] Re: amrtin
Ano vodárny to uvádějí,jednou za 3 měsíce dělají kontrolní odběr a výsledky jsou ke stažení všem. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:18 Muž sasula [274]
poustim vodu primo hadici do akvarka... pokud chci eliminovat bublinky tak vodu poustim pod co mozna nejvetsim proudem a nechavam prisavat vzduch(palec na hadici..) naprosto bez problemu. klidne i pres polovinu akva... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:15 amrtin Re: LuboZ
Já si myslim,že se naopak nic nezměnilo,ale to se dozvíme jedině dotazem přímo u vodáren(dodavatele vody),jsou povinni to sdělit a myslím si,že by to i v tomto článku uvedli(ale třeba se pletu...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:11 LuboZ Re: amrtin
ten článek je 5 let starý, dnes už to může být trochu jinak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:01 Muž patamatix [408] Re: kofejn
jo to by to tak odpovídalo,já dávám míň,když jsem dal dle návodu,tak to bylo na mě moc hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:56 Muž kofejn [963] Re: patamatix
Na těch cca 55l asi 12ml. Doporučených je 14ml/50l.
EDIT: Jak koukám do deníku, tak s torbenem mám docela rozptyl, někdy dávám i dvojnásobek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:49 Muž patamatix [408] Re: kofejn
Kolik dáváš torbenu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:48 Muž kofejn [963] Re: patamatix
Ale není, když je vana čístá, nemá se kde usadit. Horší je, když tam torben přidává synek, to pak musím sprchovat i stěnu. Ale už mu to jde :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:44 Muž kofejn [963] Re: RBeil
Vanu vždycky pro jistotu vypláchnu a nevidím v tom problém. Ve vaně mám hlavně kvůli míchání vody o rozdílných ph 2 kýble studánkové 5.5, jeden vodovodní 7.5. Výsledná je 6.2 a to se už moc neliší od akvárka s 6.5. Od té doby mi nechcípají neonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:40 Muž patamatix [408] Re: kofejn
Tak to máš asi pěknou vanu od torbenu :) To by my žena dala :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.01.2014 18:38 amrtin Re: vaaclav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:35 Muž RBeil [174] Re: kofejn
kofejn napsal: Já to leju do vany, kde to pak míchám se studánkovou, přidávám torben i hnojivo. Z vany to vycucnu čerpadlem do kýble.

Do vany..... A co zbitky šampónu atd ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:09 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: amrtin
Chlór se už nepoužívá a to co tam teď lejou (název jsem zapomněl) ti v akváriu vydrží několik dní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 18:01 Muž kofejn [963] Re: patamatix
Já to leju do vany, kde to pak míchám se studánkovou, přidávám torben i hnojivo. Z vany to vycucnu čerpadlem do kýble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 17:52 Muž patamatix [408] Re: Turbínka
No jo,je lepší odstátá,ale 60l na odstání na to nemám možnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2014 15:39 Žena Turbínka [2558] Re: patamatix
Většina chlóru z vody vyprchá během 1 hodiny, ale u městských vod, kde se hodně chloruje jako třeba u nás v Plzni nechávám odstát vodu ke krevetám a k potěru i 24 hodin. Po pár hodinách jsem často chlór papírkově naměřila, i když uznávám že papírkové měření je orientační.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:29 Muž patamatix [408] Re: amrtin
Tak mě ty bublinky nevadí,jen si tak říkám,jestli to něco málo chloru neškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.01.2014 15:26 amrtin Re: patamatix
Jak píše Legioix,chlor z drtivé většiny vyprchá okamžitě a zůstanou tam vlastně jen "chtěné" plyny(CO2 a O2).Efekt usazení bublinek na skle se dá eliminovat(viz pár příspěvků výše).Takže bych se těm plynům zas tolik nebránil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:24 Muž RBeil [174] Re: Legioix
tak ale určitě to nebude tak jako u mě když si i při napouštění vody do sklínky se mi dělá pěna jak ten chlor (plyny) jsou ven z vody.... Já to tak neřeším, během pár hodin se ty bublinky z akva dostanou ven a nijak neškodí ba naopak, ryby si s něma hrajou :-) ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:24 Muž patamatix [408] Re: jamajcan
Máš to vyzkoušené? tu sprchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:22 Muž Legioix [574] Re: RBeil
Pokud nemám vodu z vodovodu, ale ze studny, tak tam žádný přidaný chlor není. Je tam pouze rozpuštěný kyslík a co2 který vytváří ty bublinky i mě v nádrži předtím, než to přečerpám do AQ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:22 Muž patamatix [408] Re: amrtin
je nějaký způsob,abych ty plyny nešli všechny do akva? Když jsem napouštěl do kbelíku,tak na plno a tím se to vyřešilo,ale to nemohu dělat přímo do akva. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:19 amrtin Re: patamatix
Bublinky jsou rozpuštěné plyny(včetně chloru,ale především kyslík) a ano,vznikají při změně tlaku při vypuštění z trubek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:18 Muž RBeil [174] Re: patamatix
no a ten vzduch co se uvolňuje z trubek je ten chlór bo ten se jako jediný plyn do vody přidává....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:17 jamajcan Re: patamatix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:16 Muž patamatix [408] Re: Legioix
ono chlóru v dnešní vodě je už mnohem méně,než bylo dříve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:14 Muž Legioix [574]
Bublinky nemám. Voda ze zdroje je už odstátá a navím nemám ani problém s chlerem, protože je voda studniční.
Chlor sám o sobě by bublinky dělat neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.01.2014 15:12 Muž patamatix [408] Re: RBeil
No někdo říkal,že ty bublinky nejsou chlór,ale vznikají,tím jak se uvolňuje tlak z trubek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:09 Muž RBeil [174] Re: patamatix
EDIT spíš přemýšlím,že bych hadici napojil na něco jako rozstřikovací rampu a pomalu napouštěl,abych elimnoval ty bubliny.

Bubliny neeliminuješ, bublinky chlóru budeš mít vždy ale ty za chvilku zmizí, pokud to nebudeš mít puštěne na full a nebereš vodu ze studny tak tlak ve vodě bude větší a jak se vypustí do akva bublinky chl=oru budou jemnější a oto početnější takže mlha bude ještě větší.... Nebo vem a konec pistole strč do kusu molitanu tam se ti ten ptroud trochu zmírní..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:07 Muž RBeil [174] Re: patamatix
patamatix napsal: tak na full bych to měl všude :-D

chce to rochu cviku :-D jinak tu ruku a pistol mám pod hladinou jinak to bude cákat všude možně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:05 Muž patamatix [408] Re: RBeil
tak na full bych to měl všude :-D
EDIT spíš přemýšlím,že bych hadici napojil na něco jako rozstřikovací rampu a pomalu napouštěl,abych elimnoval ty bubliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:02 Muž RBeil [174] Re: patamatix
Já napouštím akva tak že ve vaně místo sprchy napojím zahradní hadici, našteluju si vodu jakou chvu, potom jenom zvednu ten bazmek na sprchu, a jede to přez hadici, na konci hadice mám zahradní "pistoli" (není to pistole ale taková ta "tyčka") a kava napouští na full proud tak že před proud dám ruku a vodu směřuju do všech směrů...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274?od=851