Výměna vody
Jenom tě doplním, že dusitany nejsou ve studničních vodách třeba na vesnicích žádnou vyjímkou a to ani nemusí přijít žádnej šplách.
Je třeba si uvědomit, že voda ze studny může být daleko nestabilnější a rizikovější než voda z řádu. Důvody jsou logické, daleko větší možnost kontaminace jak vodou spodní, tak povrchovou. Když přijde průtrž může to být katastrofa.
Já třeba tabulky a hodnoty neznám
Ale od spolužáků na VŠ co přicestovali za studiem vím, že naší hradeckou i po roce plivou a radši chodí na pití kupovat balenou
Mě to nepřijde, ale chlorem se u nás nešetří.
Představa že bych nechával každý pátek odstávat 400l vody. No to potěš
Naopak, to netočim ani přes sprchu, ale hadicí ze sprcháče rovnou do akva ( s adekvátně namíchanou teplotou), vývod z hadice pod vodu, takže se ta voda ani tolik nezamíchá. Nikdy problém nebyl a to měním u citlivějších ryb jako je L200 klidně přes 80% objemu vody.
Jen tak pro představu jaký může být rozdíl v obsahu chloru z několika zdrojů:
www.smv.cz/… Natoč přes sprchu a když to bude teplotně srovnaný, klidně můžeš dávat hned do akva.
V tom pripade upresnim, v nekolika lokalitach v Praze jsem zadny problem nezaznamenal a vodu jsem vzdycky lil rovnou, a to jeste mix studene a teple z rozvodu teple vody.
EDIT: Kdyz to ted Roman pise, dodam, taky vodu liju pres sprchu...
Toto bych praktikoval u vody ze studny, ale chlorovanou z řádu asi ne. Všude je ten obsah chloru jiný.
Přípravek na úpravu vody zahodit a vodu jen nechat odstát, jestli to dodá na klidu. Já myslím že to není potřeba, naopak někde to není ani reálně proveditelné. Ale pokud to u tebe není problém, proč jí nenehat odstát pro klid v duši.
Vodu z kohoutku nechat odstát v kybli a nelít do toho žádnou "chemii" na úpravu vody.
Nalit vodu rovnou do akvaria a na prostredek se vykaslat. Menim tak klidne i pulku vody.
Co takhle vynechat ten přípravek na úpravu vody?
Potřeboval bych poradit. Jaký je správný postup? 1) Natočenou vodu z kohoutku nechat odstát a poté nalít do akvárka a až do toho akvárka nalit v poměru prostředek na úpravu vody z vodovodní na akvarijní. Nebo 2) Vodu z kohoutku nechat v kybli odstát a do něj nalit připravek na úpravu vody a až poté nalít do akvárka. To vše při částečné vyměně vody. Jak je to správně? Díky
Starší reakce
Je to cajk
Mám ji také už mnoho let a dobrý.
Já myslím, že myslel tu výměnu vody, pak mi i říkal, že jak má ta akvaria v regálech v prodejně,kde má rybičky normálně k prodeji tak tam mění vodu po více než měsíci, což mě docela zarazilo, protože v těch akvraích nemá žádné kvetiny, jen maličký filtr a brutálně přerybníno (což je ale pochopitelné, když to jsou rybky na prodej). Sice teda nevím jak to v těhle akvárích chodí ale celkem mě to taky zarazilo.
No a nebo naopak žejo a vlastně mohl mít pravdu. Kdyby měl akvárium plné konzumních rostlin jako egerie, růžkatce, plovoučky a v něm (plácnu) na 300l 50 nekonek a krevety, věřil bych že při rozumném krmení by to mohlo fungovat jen na dolévání odparu. Ale brát to za obecné je samozřejmě "rada nad zlato". Pamatuju si že táta byl naučený na to samé. (je to prd akvarista a to co jsme spolu vytvořili když jsem byl špunt, no nafackoval bych si za to, ikdyž jsem za to nemohl tenkrát, páč jsem byl malý pívo)
Do dneška je schopný se semnou o to přít
Dokonce jsme někdy odkalovali a odsávali něco málo vody (já jako malý pomocník), pak jsme tu odkalenou vodu cedili přes filtrační papír nebo ubrousky abysme jí bez kalu mohli vrátit zpět protože je "živá" ... Dovedete si představit, jak často ryby padaly. Opravdu to tradovalo, ale některým i fungovalo, jenže to je ten kunšt a spousta okolností, o kterých se takhle v rychlosti nemluví a pak padaj do éteru takovéhle rady, který jsou samy o sobě uplně blbě.
Jak píšeš, že dotyčný: Oponoval tím, že čím míň do akva zasahujeme tím lépe, tak po sem s tím souhlasím ve smyslu: předělávání dekorace, časté úpravy dna a pod.(zbytečné rýpání do nádrže), ale jinak "měnit vodu je základ".
Ještě si se ho měl pro zajímavost zeptat co všechno tam plave, to by jsme se teprve možná zasmály?
Doufám, že NE něco podobného(majitel doufám odpustí)?
Větší extrém jsem zatím neobjevil.
No ja sem možná trošku ze staré školy a před xxl lety se to tradovalo a také to fungovalo
cim starsí voda byla tim vic byla krištalova a vic jakoby živá. Výměna vody se opravdu konala tak jednou za 2-3 mesice tak 10-20% tedy u me . Ale tenkrat se nehnojilo o co2 se vedělo že se používá do sifonu . Filtry byly bud bublifuk nebo neco obyč co sem si jako kluk mohl dovolit . Nevýhody byly protože se uzce vyselektovaly kytky ja treba mel cryptokoryny kapradi a mechy vasilerkam uz se darilo mene a echyny my nikdy nerostly na hlůadine par plovouceka a elodea . Z te doby prameni info o nesnasenlivosti nekterych rostlin .
Dneska vodu menim a nepremyslim nad tim
Najdi si jinou akvaristiku
Zdravím, dnes jsem zašel do zverimexu, kde nabízejí zdarma test akvarijní vody. Prodavač se mě zeptal, jak často vodu měním, řekl jsem mu, že zhruba 1/3 vody za 14 dní. Ten se dost divil prý u jeho 100L akvaria vodu měnil naspoledy v únoru, což je skoro rok !! Když jsem, mu řekl, že jsem četl spoustu odborných článků o údržbě akva a že voda by se měla pravidelně měnit,tak nesouhlasil. Dokonce se pak cukal, že tu mojí vodu ani nemá cenu testovat, když jí tak často mením. Oponoval tím, že čím mín do akva zasahujeme tím lépe, že tak častá výměna vody spíše škodí. Co vy na to ?
Starší reakce
já si hlidal no3 rostlinama a to přímo plovoucí "pistie" to byly opravdu žrouti,jednu dobu měla vstupní voda kolem 60mg/l nasadil jsem pistie a bylo opravdu znát. Takže i když začneš hnojit,tak takto si to mužeš regulovat
ale pokud tvůj pripad je,že mas ve vstupní vodě 3mg/l,tak tohle pro tebe řešení nebude
Akvo nevidím, nejsem věštec, ale přidal bych.
Mám tam asi 15 druhů rostlin a nejvíce to vadí těm nejrychleji rostoucím.
Tím, že jim přilepšíš společně s tou výměnou vody, nic nezkazíš, je to na pozorování a pohrání si s dávkováním.
Zdá se mi, že hladoví(trochu hnědé řasa na starých listech) i když slušně rostou.
Řídil bych se podle toho, jak se na to tváří rostliny.
0 31.12.2014 09:49 Libcin – Výměna a živiny
Zdravím, po pravidelné 30% výměně vody v mém akváriu (týdenní)dojde téměř k 30% poklesu NO3, protože vstupní používaná voda obsahuje jenom 3 mg/l NO3. Mám po výměně vody "nasypat" do vody větší dávku KNO3, nebo se mám držet pravidelných dávek?
Starší reakce
Mym rybam je asi uplně jedno, jestli je po vyměně nebo ne.
Cca tak hoďku potom jim davam patentky a kdyby mohly, tak mi jdou naproti.
A když něco přesazuju tak je musim rukou odstrkovat ,protože se chodi divat co tam dělam. To samé při větrani
1 30.11.2014 19:01 radim no pěkně jste se rozepsali
zkouším doma blbosti s vodou, takže díky za názory a zkušenosti
včera jsem zkoušel nakrmit po výměně vody a Herosi s Hoplarchusi nepřinutila ani patentka...
Když nakrmím a na to vyměním vodu, tak jsou zase ryby tmavé a drží se v pozadí i 2 hodiny. Výměna vody bez krmení ryby rozproudí a např. ti Hoplarchusi hodí světle zelenomodrou a začnou se oťukáva...
Při dopustění přibližně stejně teple vody to je zase trochu jinak...
Takže konec testů a nebudu krmit před ani po a budou mít aspoň půl dne klid
Pravidelné půsty dělám to zas joo
pro někoho možná neuvěřitelné i 5 denní
S tím jsem laboroval když ve výkrmně když tam odkaluji a měním část vody každý den, jednou týdně pak skoro až na dno. Ryby opravdu po výměně nejdou žrát, nebo se drží zpět. Chce to dát jim tak půl dne na rozkoukání jak píšeš. A to nemám zdaleka takové plšany jako Radim
Osobně bych se spíš klonil k tomu půstu v den výměny, protože po výměně je na rybách vidět, že se mnohdy nacházejí lehce ve tresu(záleží na druzích) a tak bych je zbytečně nevystavoval riziku a nechával je ten den prostě na lačno a nebo měnil spíš ráno a krmil spíš navečer, až se stím tzv. srovnají. Ovšem jsou to jenom naše doměnky a je klidně možný, že jim to pranic nevadí a dokáží se nacpat tak či tak.
Já osobně krmim i ten den po výměny vody .
Větram 2krat v tydnu cca 20l.
A nikdy mi nepřišlo, že bych tim krmenim po vyměně něco "pokazila"
Půst nechavam jednou týdně. Né v určity ted, spiš podle situace
1/3 vody by se měla měnit jednou týdně a jednou týdně je dobré rybky nekrmit
Jak již bylo psáno, v den výměny vody krmit nemusíš, spíš je to prospěšné
To jsem taky řešil, myslím že co do kvality vody je lepší krmit před, ale po výměně zase ryby víc nafutruješ protože budou žrát víc, nevíc se s novou vodou hezky vyprázdněj. Ale zas to může bejt horší z toho hlediska, že když měníš třeba 50%, už to trochu kousne do nitrifikace, tak proč tomu ještě naložit krmením.
ALE JSOU TO MOJE TEORIE TAK MĚ KDYŽTAK OPRAVTE
Např u mě výměnou vody začíná 2-3 denní půst. Pak ryby žerou jak zjednaný.
Starší reakce
Aha, já tě pochopil, že je odchováváš a následně prodáváš... Proto byla má odpověď taková, jaká byla...
Pokud je to tvé hobby, tak zrovna na výměnách vody se šetřit nedá a možná bych řekl, ani nesmí!! Když budeš hrát na kytaru, tak si také nekoupíš o strunu méně, abys ušetřil, i když tu nejtenčí zas tak často nepoužíváš...
Použiju své tvrzení z jiného vlákna, ale sedí i tady: kdo řekl, že akvaristika je levný a časově nenáročný koníček, tak lže, nebo to silně fláká...
Neznám chov, který pokud není produkční, by nestál peníze a žádné zpátky nepřinášel. Ať je to chov čehokoliv živého. A ze všeho nejvíce bytostně nesnáším meditace o tom, jak by se chov dal "ochcat"!!!
Ať už jsou to "levné" granule pro psy, nebo šetření na měnění vody v akváriu.
Co dodat? Než si pořídíte něco živého, co k sobě přivážete, tak si přečtěte Štěfane úvodní řádky a blbě se neptejte.
Existuje samozřejmě také technické řešení - "rekuperace vody"... ale stojí to prachy a ne málo...
přesně tak Jirko a ještě někdo prokouří další litr a je to
Priest napsal: Já měním min.200l vody denně.Dostanu se tím na cenu kolem 500kč za měsíc.Kdybych chodil do hospody tak tam nechám ty peníze za dvě návštěvy.Silný to argument pro naštvanou manželku. taky mám ryby pro radost a měním 3x týdně 300 litrů, každá sranda něco stojí
co k tomu dodat,ja menim vodu 3-4x tydne u terčovcu a to až 80% vody a ve 450L 2x týdně 1/2,jedu to přímo z řádu
Akvaristiku robím len pre radosť, nie na odchov. Napriek tomu sa snažím vodu meniť veľmi často (aspoň 1x za týždeň) a cena za jej spotrebu pri 8 akva je dosť veľká, preto ma zaujímalo, ako to riešia iní akvaristi.
Když odchovávám, měním vodu obden, v lepším případě. Jindy denně...
Cenu výsledného produktu podle toho spočítám a, když za tu cenu nejdou na odbyt, tak je prostě nedělám a dělám jiné, nebo je dělám pro zábavu a pro přátele...
0 06.11.2014 21:42 stefan Pekný večer,
zaoberám sa chovom predovšetkým amerických sumcov a aj u nich treba často meniť vodu. Tým sa ale zvyšujú nároky na platenie za ňu. Ako to vy riešite a ako často meníte vodu vo svojich akva? Vďaka.
Starší reakce
Dobre vyskúšam dám tomu tri dni ... ešte sa mi to asi nestalo vždy mám vodu krásnu
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41598x