PMDD
a co třeba tohle.....Maximální denní dávka by měla odpovídat obsahu látek, které rostliny za den spotřebují, ale to není úplně jednoduché zjisit. U PMDD se obvykle udáva cca 5ml na 100 litrů vody. Ale je to nutné brát zase relativně. Čím více ryb a méňe flóry máte tím dávkování snižujte a naopak.
PMDD se znehodnocuje při současném používáni aktivního uhlí a UV sterilizátoru (cheláty mikroprvků se rozpadají..) etc.. etc.. Ovšem neřeknu Vám jak moc. Pokud dávkování přeženete, budou se nějaké složky PMDD v akváriu kumulovat.
. Proto je dobré čas od času vyměmit veškerou vodu v akvariu najendou a začít tak s čistým štítem. Pokud vodu nevyměňujete vůbec, ale jen dolíváte vodu odpařenou, pak Pán Bůh s Vámi, respektive s vašimi rybami
Pokud vynecháte hnojení nikdy nedohánějte zvětšením dávky.
Vyjímka pro větší dávku může být jen výměna vody, kdy je potřeba dohnat například koncentraci hořčíku ve vodě.
Před změnou dodavatele to stačilo bohatě, kytky rostli jak blbé, bublali, kvetli, po změně to šlo do kopru, i když způsob užívání, složení, vše je teoreticky stejné ...
myslíš že je to univerzální pro každou vodu těch 5ml/100l?
mno já myslíím že ne
Je to premix takže doporučená dávka je 5ml/100l denně a u nás se PPMD a mikroprvky lijí po 3,5-4ml / den na 60litrů + CO2 do zelena nonstop
Ono akva fungovalo bezvadně, pak dodavatel PMDD zkrachoval, přešli jsme k jinému a od té doby kytky jsou takové nemasné, neslané :(
Mikroprvky jsou podávané jako PLANTEX CSM+B, roztok je oddělený, konzervovaný a vychlazený , samo sebou ...
Těm méně náročným rostlinám by s trochou štěstí na kohoutkovou vodu mělo stačit dát nějaké hnojivo do dna ke kořenům a měly by prospívat i bez PMDD a bez CO2. Jestli obecně rostliny neprospívají, asi bych hledal hlubší příčinu než jen nedostatek fosforu. Třeba filtr. Kdy se naposled čistil filtr?
Kdyby to byla nádrž bez CO2, zkusil bych poradit udělat dvě-tři výměny části vody bez hnojení a počkat, co se z toho vyvine a pak začít přihnojovat jemně. Ale s tím CO2 to tak jednoduché být nemusí.
V jaké formě přidáváš mikroprvky (CSMB, Tenso, MicroMix)? Nemáš náhodou makro a mikro prvky ve společném roztoku skladované po dlouhou dobu? Jaké je pH vody a jaká je alkalita? To by mohlo napovědět, proč to PMDD nezabírá. Jak velké dávky aplikuješ?
kolik toho PMDD a mikra tam dáváš?
jentak namátkou nadbytek K vyvolává nedostatek N Ca Mg
takže že sou kytky "nicotné" nemusí být je o P
A co když tím přidávání zvedáš některý prvek který eliminuje jiný
no teda P mít 2mg/l to bych si nelajzl..jo pokud by to bylo 0.2 tak to je optimum...ale 2 mg/l to je opravdu jako stvořené pro řasy
Tak veškerý zbytek je dodáván ve formě tekutého PMDD, mikro, makroprvky, kromě samotného fosforu, ten jediný není přidáván do vody a proto si myslím, že je to ta brzda ....
Dle různých pověr a mýtů by se měl fosfor pohybovat okolo 2mg, což je ta pravá hranice pro divoký růst
+ se semtam přidá Fe, bo se občas kytky zažlutí, nevím proč nefunguje Fe v PMDD ....
0,5 u P stacii chtelo by to pomerit vsechno.zvlast kdyz davas vodu z RO v pomeru 1:1
0.5 P se mi zda dost. Co takhle zkusit trochu zvednout svetlo, jestli to blbe roste?
No prave, ze je uplne na ho... Taky jsem koupil Seru a ten funguje. Stejne jsem se spalil s teste na FE.
Rostlinky jsou právě takové nicotné, celkově naprd, a mám právě podezření na chybějící fosfor .. Bo zbytek dodáváme tekutým PMDD právě mimo P :(
Rataj je naprd, máme tu test od Sery a ten se zdá funkční ....snad
Merila jsi ten fosfor testem od Rataje?
Každý má k tomu jiný přístup, já bych se v tomhle případě spíš řídil tím, co říkají rostliny. Jestli nevykazují příznaky nedostatku fosforu, nepřidával bych jej nebo bych jej dal jen do dna ve formě nějakých hnojivých kuliček nebo Osmocote kapsul.
Ale to není vyjádření odporu vůči tomu hlídání nějaké přiměřené koncentrace, které zmiňuješ. Kdyby se něco hromadilo, stačí výměna vody
.
No momentálně v akva máme tak +/-0,5mg P/l a to je dost málo, takže jej chceme trošku zvednout, dusík se pohybuje okolo 30mg/l, takže s fosforem se chceme dostat na cca 2mg/l, otázka, jestli to nepřepískneme pak s draslíkem, na druhou stranu si říkám, že více fosforu ve vodě způsobní efektivnější spalování ostatních látek, takže nakonec to bude OK, tak jako tak
Uvidí se no
Já bych udělal pokus. Rozdělal bych zvlášť roztok KH2PO4 s takovou koncentrací, aby se dala dávka dostatečně jemně regulovat a přidával bych samostatně. Nejdřív málo, sledoval bych, jak rostliny reagují a postupně bych přidával. Třeba roztok 6g na 500 ml a dávkoval bych 1-2 ml denně a v případě potřeby bych zvyšoval až na 5 ml denně.
Toho fosforu není potřeba hodně, dokonce to není zcela žádoucí. Obsahuje jej i krmivo pro ryby a tenhle zdroj někdy taky stačí.
Jestli by nastala situace, že už se dávkuje tolik KH2PO4, že draslík přerůstá únosnou míru a fosforu pořád není dost (co se mi zdá být málo pravděpodobné), pak by nezůstala jiná možnost než koupit jednotlivé složky samostatně a ubrat podíl z K2SO4.
Ale z vlastní zkušenosti (i když bez přihnojování CO2) bych si dovolil odhadnout (zkušenější mě opraví, jestli se mýlím), že bude stačit přidat tak malou koncentraci KH2PO4, že se to tu koncentraci draslíku nijak závratně neovlivní.
0 25.01.2016 21:17 sonetka [136] - Živorodky Přemýšleli jsme, že u našeeho akva zkusíme, kromě jiného, trošku zjednodušit systém hnojení a přejít na co trošku méně náročného. Takže nám byl doporučen tento balíček PMDD:
akvarijni-hnojivo.cz/…
Nicméně v něm není obsažen pro nás chybějící fosfor - ten je u nás v Brně v kohoutku na nule :(, takže jej musíme doplnit uměle, klasickou cestou - buď KH2PO4 anebo KNO3
Otázka je, jetli při kombinaci premixu a dotovaného fosforu nejdojde k překrmení akva draslíkem ? protože obě složky ho mají požehnaně a nevím co to udělá po kupě a s jakými následky .....
Dík za radu a tip
Starší reakce
Hm, zaujímavé, ja si namiešavam KH2PO4 v 8-násobne silnejšej koncentrácii (1 g na 15 ml fľašku) a rozpustím to výborne, stačí použiť teplú vodu a ide to rýchlo.
Inak na fosforečnany odporúčam test JBL, resp. aj na ostatné, mne sa osvedčili najviac, spočiatku som skúšal všelijaké. Nakoniec som si kúpil kufríkovú sadu, nech to mám pekne pokope na uchovávanie a prenášanie (všetky testy skladujem v pivnici, tam je chladno).
Díky
Takú zradu testu som aj čakal, ale zaujímavé, že referenčný roztok 2,5mg/l ktorý bol v balení ostal zafarbený ukážkovo.
Keď som ten fosfo+ miešal mal som problém s jeho rozpustením takže chyba možno bude aj v tom
Zvýšenie je jednorázové (tých 5 rybiek to musí zvládnuť) zajtra budem dohnojovať podľa výsledkov testov.
Dúfam že pol deci hnojiva tam už liať nebudem musieť.
Fosforu je ale v akva dlhodobo určite málo lebo sinica je fakt kritická a už trebalo byť radikálny.
Ďakujem za prepočty
konrad napsal: P - 5 minút po naliatí 0mg/l, 30 min po cca 0,5mg/l
To sa mi zdá málo keď som tam nalial 40ml
Skúšal som aj čisté hnojivo 1:1 s destilkou a hodnota 1mg/l cca Pridanie 40 ml do 200 l malo zvýšiť hodnotu na cca 1,2 mg/l. Ak test na hnojive 1:1 s vodou vraví 1 mg/l, musí byť vadný, lebo hodnota má byť cca 3000 mg/l! (teda ďaleko, ďaleko za rozsahom stupnice, to nie je možné zmerať bežným testom)
Ojha, takže situácia sa úplne mení, na spomínanom webe je úplne iná receptúra a iné koncentrácie hnojiva, dal som to teda prerátať...
konrad napsal: 200l akvárium, CO2, silné svetlo
Vstupná voda:
NO3 - 5mg/l
P - 0mg/l
Hnojenie:
NO3: na hodnotu 20mg/l potrebujem denne pridať 60ml NO3 (1ml na 50l zvýši o 1mg/l) Áno, 60 ml z tejto fľašky naozaj zvýši dusičnany o 15 mg/l, teda vo vode bude 20 mg/l, ale denné pridanie takejto dávky by dopadlo veľmi zle pre obyvateľov! Toto je možné spraviť jednorazovo.
P: na hodnotu 1mg/l potrebujem denne pridať 40ml PO4 (1ml na 50l zvýši o 0,1mg/l) Opäť to isté: táto dávka jednorazovo zvýši fosforečnany o 1 mg/l, určite nepridávať toľko denne! Síce tentokrát by to neodniesli obyvatelia, ale po takom týždni, nehovoriac o mesiaci, by tam bola šialená koncentrácia hnojiva.
Kalium: na hodnotu 20mg/l dodávam cez KNO3 denne 9ml/l takže potrebujem ešte dodať denne 18ml (1ml na 50l zvýši o 0,5mg/l) Tá denná dávka KNO3 naozaj zvýši draslík o 9,7 mg/l, ale tu bude asi chyba vo výpočte, lebo 18 ml hnojiva s K2SO4 zvýši pri 200 l vody hodnotu draslíka o 2,5 mg/l. K jednorazovému zvýšeniu o 10 mg/l by bolo treba 72 ml.
Mg - raz za týždeň 4 čaj. lyžičky To je odporúčané dávkovanie pre silné svetlo, dá to 12 mg/l horčíka, ale zdá sa mi to veľa, stačí polovica. Záleží od vstupnej vody.
Tenso coctail: 8ml denne (1ml na 50l zvýši o 0,05mg/l) To je príliš veľa, stačí polovica.
Díky moc za odozvu. Všetky hnojivá sú miešané podĺa
www.rostlinna-akvaria.cz/… a podĺa toho som aj rátal ale pmdd používam prvykrát. Podĺa toho to aj tak vyzerá...
konrad napsal: 200l akvárium, CO2, silné svetlo
Vstupná voda:
NO3 - 5mg/l
P - 0mg/l
Hnojenie:
NO3: na hodnotu 20mg/l potrebujem denne pridať 60ml NO3 (1ml na 50l zvýši o 1mg/l) 1 ml na 50 l zvýši (pri štandardnej receptúre) o 0,147 mg/l, takže ono je to tak, že pri tejto dennej dávke sa za týždeň zvýši o 1 mg/l. Potom sedí aj tých 60 ml denne - za týždeň to pridá 15 mg/l (resp. to spraví aj jednorazová dávka 420 ml), čo je však naozaj dosť... ale ak nie sú žiadne rybky a nekŕmi sa, je to reálne. Inak liať takéto dávky... no ja si radšej zarábam výrazne koncentrovanejšie hnojivá na hranici rozpustnosti.
P: na hodnotu 1mg/l potrebujem denne pridať 40ml PO4 (1ml na 50l zvýši o 0,1mg/l) No neviem, asi nesedí receptúra, lebo 7× 1 ml na 50 l zvýši o 0,2 mg/l, takže na 1 mg/l pri 200 l je dávka 7× 20 ml.
Kalium: na hodnotu 20mg/l dodávam cez KNO3 denne 9ml/l takže potrebujem ešte dodať denne 18ml (1ml na 50l zvýši o 0,5mg/l) Kalium sa u nás nazýva draslík, no a tieto údaje už nejako vôbec nesedia. Asi by to chcelo uviesť konkrétnu receptúru, inak samozrejme nie je ako počítať.
Starší reakce
jestli dobre chapu princip, tak to davkuje nejdriv hodne koncentrovaneho hnojiva - velky rozdil koncentraci, velky osmoticky tlak a malo zredene hnojivo - a casem se obsah naredi a bude davkovat min a co doda bude uz naredene. navic si myslim, ze to bude mit tendenci necim zarust. ale nazor teoretika
pripadne ignorovat prosim
Tak membrány se nechají případně dokoupit, stojí cca 150 Kč. Ano je pravda, že dávkovač funguje pouze s určitou značkou a typem hnojiva - údajně pouze Dennerle, ale to by mi až tak nevadilo.
Spíš ze všeho nejvíce by mě zajímala nějaká zkušenost z praxe. Jako výhodu bych viděl v tom, že zde není žádné pohyblivé kurvítko. U elektrických dávkovačů odchází čerpadlo, které se sice taky nechá vyměnit, ale stojí už celkem dost. Navíc jako další výhodu vidím v tom, že se to nemusí zapojovat do elektřiny, už teď mám pod akvárkem slušnou spleť kabelů.
Pokud někdo máte zkušenosti, tak sem s nimi....
Já teď taky řeším automatické dávkování hnojiva. Taky by mě zajímaly praktické zkušenosti s tímhle dávkovačem. Já jsem to zavrhl z několika důvodů.
Je to další kus techniky, který musí být pořád v nádrži, u kterého člověk musí řešit umístění, aby ničemu nevadil a aby moc nerušil. Přísavky, které někdy nepřilnou, a tak. Při tradičním elektrickém dávkovači je všechna technika schovaná někde pod nádrží.
Pokud nechce mít člověk dva dávkovače a dávkuje taky fosfor, musí řešit, aby mikro a makro prvky spolu dlouhodoběji přežily ve společném roztoku. To je dost těžké, když tam proniká voda z akvária a člověk tak nemá pod kontrolou ani pH toho společného roztoku.
Zdá se, že ty membrány jsou dělané na konkrétní koncentrace roztoků a na uvolnění konkrétní dávky za den (i když asi docela kontinuálně). Membrán je několik, takže se to asi dá škálovat, ale stejně mi to přijde trochu omezující. A nakonec stejně nejde zcela kontrolovat, kolik toho vlastně do nádrže kape. Ty membrány mají taky omezenou životnost, kdoví, jak to vychází finančně.
Dobrý den,
uvažuji nad koupí automatického dávkovače hnojiva do akvária. A zaujalo mě toto:
www.akvaristik.eu/…
Koukal jsem i na fotky na youtube.com a zdá se, že to funguje dobře. Dokonce jsem zde četl i článek o tom, jak to někdo popisoval jako dobrou a levnou variantu dávkovače. Samozřejmě elektrický je elektrický, ale něco to do sebe určitě má.
Chci se zeptat, nemáte tím někdo zkušenosti ?
Starší reakce
Jen bych doplnil, ze stare listy se nezlepsi, ale zmena muze byt videt na zastaveni zhorsovani jejich stavu.
tak mi asi nezbývá než udělat tento pokus,co je přímo na stránkách PMDD
,ale i tak děkuji za nějaké tipy
Aby jste předešli zbytečnému přidávání složek PMDD do vody, která je na tyto součásti bohatá doporučuji tento postup, kterým zároveň najdete limitujcí prvek růstu.
Udělějte roztok všech složek zvlášť. Roztok přidávejte alepsoň 10 dní. Při zkoušení další látky vyměnte co nejvetší množtví vody a vyčkejte pár dní, došlo-li při použití předešlé k nějakému zlepšení.
MgSO4: Tato komponenta je přidávány nejčastěji zbytečně, hlavně tvrdé vody obsahuji(pozor na jen vápenaté vody) dostatek horčíku. Pokud se růst nezlepší můžete vynechat.
K2SO4: Draslík bývá často limitujcí, hlavne pokud používate vodu z vodovodního řádu. Při úpravě vody se odstraňuje. Pokud nenastane sebemenší zlepšení složky vynechte
Směs mikroprvků: Nejdůležitějsí komponenta, hlavně pro obsah železa.
Pokud nemáte testy na fosfor a dusičnany, udělějte podobný pokus i s KNO3 a KH2PO4.
Přidáním limitujcí prvku se může stát, že dojde k vyčerpání zásob prvku jiného, a ten se stane novým prvkem limitujcím růst. Proto, pokud po čase dojde opět ke stagnaci růstu, prověďte test ještě jednou s vynecháním již přidávaných složek.
Zlepšení nehledejte na starých listech - pro ty už je pozdě. Zlepšení bude viditelné na listech nových.
to si nejsem tak jistý,že je to tam vysvětlené nikde nic o tvrdosti vody psáno není,co se nemá používat,jak už jsem se prvotně ptal a všechny ty odkazy co jsi poslal mám již tak 2x přečtené a některé jsem četl i dnes
PMDD a EI nie sú rôzne hnojivá, ale rôzne metódy hnojenia. Kým pri PMDD sa hnojí menej, pri EI sa leje veľmi veľa hnojiva a mení veľa vody.
Tvrdá voda môžer mať teoreticky veľa vápnika a málo horčíka, ale i naopak. I keď väčšinou je ich pomer vyhovujúci, takže naozaj netreba pridávať. Lepšie by bolo pozrieť na rozbor vodární, koľko je vo vode horčíka a koľko vápnika.
Ahojte,chci se zeptat,teď jsem nedávno pročítal info o pmdd a v jednom komentáři bylo napsáno,že když má někdo tvrdou vodu,že by neměl do vody přidávat složku MgSO4 co je na tom pravdy a druhý dotaz je takový jaký je rozdíl mezi PMDD a EI?a které z těchto hnojiv je lepší?
Starší reakce
když jsem loni zkoušel hydroponii v menším tak jsem furt řešil nějaké breberky, mšice prostě škůdce..letos jsem s tím neměl vůbec starosti, jak by nebyly..možná tím, že loni jsem dával kupované hnojiva na hydroponii od slovutné holandské firmy co je spojená při vývoji s vysokými školami a výzkumnými centry...letos zalívám hnojivy co naši předkové stovky let a žádné problémy jako třeba i krabaté plody, rozpraskaná rajčata, odpadávající květy, flekaté listy jsem letos neměl..zatím, než se mi nezasere dno tak pomáhám pmdd, až příjde poštou zásilka a v ní kuličky pmdd tak ty šoupnu ke každé kytce a pmdd je přihnojím..a až bude akvárium zarostlé a dno pořádně prohnojené tak pmdd vysadím...
no v akvaristice si nemyslím že by byly tak velké rozdíly v náročnosti rostlin na živiny, kromě určitých druhů náročnějších na fosfor. Větší rozdíly jsou v různé náročnosti na světlo se domnívám.
Pokud chceš aby rostliny nestrádaly a měly všeho dostatek, nabízí se metoda EI - Estimative index..
www.rostlinna-akvaria.cz/…
tato metoda ti zajišťuje dostatek živin v akváriu, ale je potřeba vždy po týdnu měnit vodu.
(není třeba měřit vodu)
všechno je to jen o tom jaké člověk chce akvárium, kolik rostlin, jaké rostliny, kolik řasy je ochotný tolerovat, jakou apod. Většinou to právě funguje tak, že lidi začnou se základním hnojením... sáhnou po nejrozšířenějším hnojivu PMDD, najednou se objeví tahle řasa, pak tamta, pak díry v listech a člověk si řekne, kruci co je, vždyť hnojím... a to je ten moment kdyz se akvarista začne zajímat o to jak a čím hnojí a jestli je to vhodné pro to mé akvárium, které bude vždy jiné než akvária ostatních.
Je určitě mnoho akvaristů, která mají krásná akvária ale neřeknou ti, že to hnojení už mají vychytaný, ty podmínky se mění v akváriu průběžně s tím jak zarůstá, co fungovalo při startu akvária nebude fungovat po půl roce.
Myslím si, že než hnojit špatně je lepší nehnojit vůbec. Vychytat pravdu ty poměry to není ze dne na den. Mě to zatím láká a na tuhle cestu jsem se vydal
Moc komplikované na můj styl a hlavně příroda není matematická rovnice...já dělám hydroponii na balkoně..na ebb&flow vaně 1m2
www.growzone.cz/… mám na netkané textilii volně položené rockwool kostky. Letos to byly papriky, chilli, rajčata, kapie. Studoval jsem loňskou zimu různé knížky co potřebují papriky a co rajčata. A taky mám v truhlících koření: petržel, libeček, mátu, meduňku, ale i měsíční jahody a ředkvičky. Po počátečním zmatku v tom co která kytka potřebuje jsem najel na vlastní pojetí hnojení rostlin. Mám vlastní výluh (koš na odpadky 40lt, voda z kohoutku, zahradnická lopatka granulí-kravince, slepičince a měsíc vzduchování) z kravinců, slepičinců, králičích bobků, sloního howna a žížalí výluh. Do dvou propojených 90 litrových maltovníků (ve které je voda z akvária dolévaná z kohoutku) pak týdně dávám 20ml stříkačku směsky těchto výluhů co skladuji v petkách. Věř nebo ne (klidně dám fotku) ale stále mi venku na balkoně kvetou rajčata a papriky, zrají mi papriky a kapie a rajčata už u nás ani nikdo nechce.
Co jsem tím chtěl říct ? Že každá kytka potřebuje něco jiného a že příroda se neřídí tabulkami. Například tím, že je nelogické aby mi v těchto teplotách a ročním období venku, na balkoně kvetly rajčata.
Zdravim, připojím mou zkušenost...
Začínal jsem s PMDD bez KNO3 - nakonec jsem zjistil že mám málo ryb a KNO3 potřebuji taky přidávat a dokoupil jsem ho, ale chci vlastně říct že PMDD obsahuje základní hnojiva a určitě není problém ho koupit a pak už si rozmíchat jednotlivé složky dle potřeba akvária.
Osobně nyní využívám právě složky z PMDD jednotlivě a míchám si vlastní poměr hnojiva.
Zkusil jsem si Změřit týdenní spotřebu NO3 v akváriu - viz KNO3 protoko z metody PPS Pro
(
www.rostlinna-akvaria.cz/…)
pak jsem si něco četl o poměrech živin N a P a redfield ratiu - kalkulačka zde:
akvarijni-hnojivo.cz/…
buddendo.home.xs4all.nl/…
a k mé spotřebě NO3 zkouším dle poměru doplňit P a K ..
myslím že takto by to mělo nějak fungovat, nicméně mohu říct, že to co jsem spočítal ty poměry a co mi vyšlo se blíží doporučeným hodnotám metody hnojení PPS Pro.
jinak KNO3 není NO3 a KH2Po4 neni Po4, takže pak pro výpočty a namíchání doporučuji tento šikovný kalkulátor :
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Díky lidi, snad se s tím poperu. Musím dokoupit ty testy a pak začnu
micro prvky bych rozmíchal v jedné flašce, ty se údajně nejvíc kazí
a makro prvky v druhé flašce...
ale pokud si rozmícháš všechno sólo, tak budeš mít lepší kontrolu nad dávkováním, pokud víš co která složka dodává.
0 09.11.2015 17:26 JoKa Ještě jsem nezjistil, na co jsem se ptal.
Jak moc vadí, když všechny pytle rozmíchám v jedné petce, respektive udělám jeden roztok ze všech čtyř komponent.
Ví někdo?
Kytky ve vodě to mají složitější nebo spíš jednoduší než kytky na vzduchu. Kytky některé živiny vstřebávají kořeny a jiné listy. Proto jílové kuličky vyřeší jen jednu část cesty dovnitř. osobně jsem vždy měl úspěch s hnojivem ke kořenům a za počátku hnojit tekutým pmdd. Akvária neodkaluji, nechávám to na přírodě a vyladěné filtraci vně akvárium. a jen obměňuji 1x za měsíc 3 týdny tak 1/5 vody. ani v přírodě nemají terčovci furt čerstvou vodu a spíš přebývají v záplavových tůních a čekají na průplach dešti.
To je fakt, celkově to je složitější. Já jsem jen vysvětloval, proč se běžně uvádí určité rozpětí, kolik hnojit a jestli má tazatelka hnojit spíš méně nebo více.
A taky dost akvaritů dává ještě jílové kuličky ke kořenům rostlin, což je další zdroj živin ...
Ale obecně a zjednodušeně je potřeba se při hnojení řídit tím, jak moc mám zarostlé akvárko a jestli ty kytky rostou rychle nebo pomalu.
ještě doplním, že se musí počítat i se dnem tj. zda byl použitý nový, horkou vodou propraný štěrk a nebo staré dno plné živin. Zda je dno už řádně "zasrané" od ryb a šneků. A taky hnojivo je jen jedna část rovnice kde v souladu s ním musí být zvolené i správné osvětlení (vlnová délka, síla, doba svitu) a pak přidávání co2 pro to aby rostliny měli vše co potřebují. Na "zasrání" akvária se taky dá ztroskotat pokud má někdo jen jeden druh ryb a krmí je jeden jednou potravou. třeba v hownech ancistruse těžko najít železo když je jeho potrava z valné části řasy. A pak třeba vrubozubec požírající moučné červy asi nedá do vody tolik vápníku a dalších prvků co kytky potřebují. Trochu jsem studoval tuhle problematiku kvůli hydroponii....
Bobika napsala: já vím, proto to řeším. Co to znamená opatrně??Když se u NO3 doporučuje 10-30mg/l tak se držet u spodních hranic??
To záleží na množství rostlinné biomasy a na rychlosti růstu, jak moc hnojit.
Čím víc zarostlé akvárko, tím větší dávky hnojiva. Proto se taky uvádí nějaké rozpětí dávek hnojiva: od méně zarostlého akvárka až po hustě zarostlé akvárko.
Taky záleží na rychlosti růstu rostlin. Rychle rostoucí rostliny budou potřebovat víc hnojit než pomalu rostoucí rostliny i při stejném objemu biomasy, protože ty rychlerostoucí ti budou rychleji přibývat a ty je budeš muset častěji prostříhávat. A z akvárka pak odstraňuješ biomasu, která spotřebovala nějaké živiny.
i to se dá skladovat..třeba v hnědé petce od piva, někde v temnu, plná láhev až po víčko...
Přidat reakci
1 ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 96005x